Obrazem: Na Točnou přiletěl vzácný Hawker Hurricane, obohatil sbírku muzea

Stíhačka Hawker Hurricane Mk.IV. Foto: Letecké muzeum TočnáStíhačka Hawker Hurricane Mk.IV. Foto: Letecké muzeum Točná

Letoun se poprvé ukáže veřejnosti 10. července.

Zpět na článek
8 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
George V.

Hurricane Mk. IV ani omylem. Vzhledeově je to typický Mk. IIc vyzbrojený kanony, tedy odpovídá letounu, se kterým K. Kuttelwascher opravdu mohl létat. Jestli je to opravdu Mk. IV a přestavěný na Mk. IIc, tak je to zvěrstvo nejhrubšího zrna. Mk. IV na světě moc není a létajících ještě míň…

Jan

Přečtěte si tu odkazovanou stránku v článku, tam je to popsáno podrobněji.

George V.

To jsem si přečetl. Jelikož je to jediný Mk. IV na světě, a navíc letuschopný, je zvěrstvo ho takhle „zprasit“. Za tím si stojím.

Joe

Mno pane expert a kdo reálně pozná rozdíl mezi IV a IIc? Odpovím si sám, nikdo. Ty rozdíly byly víceméně jen ve výzbrojí, Mk.IV měl univerzální křídlo a občas se hovoří i jiné variantě motoru. Spíše než 4x 20 mm kanony u nich byly obvyklejší neřízené rakety či protitankové 40 mm kanony, byla to verze určená hlavně na protizemní útoky. Čili možná tam je jiných pár zbrojních panelů a jinak nic, vzhledově jsou verze stejné takže není nic proti ničemu, když letoun létá v podobě mk.IIc, navíc je to u veteránů dost běžná praxe že se na verzi nehledí. Furt… Číst vice »

Y.K.

V téhle podobě už létá asi 20 let. Navíc to není pedantně přesný muzejní exponát, ale letoun provozovaný různými soukromými spolky. Mk. IV to pořád je.
https://www.aerialvisuals.ca/AirframeDossier.php?Serial=15

Jiří Kocurek

Hádám, že pedantně přesný muzejní exponát by měl mít zbraně schopné střelby. A to je tak trochu problém, bojeschopný stroj v soukromém vlastnictví? Uff, to bude úřední válka.

tom

Sakra práce, včera v poledne jsme tam chtěli sednout, ale nenechali nás kvůli sekání trávy… To mě mrzi…

J.K.

Jako pravý, žádná replika? Tak to tam asi 10.7 budu… Nádhera…:-) Respekt majitelům že do toho investují čas a peníze.