Obrazem: Místo ECx ICE L. Deutsche Bahn představily interiér nových vlaků od Talga

Nový vlak ICE L pro DB. Foto: Deutsche BahnNový vlak ICE L pro DB. Foto: Deutsche Bahn

První cestující svezou nové soupravy za dva roky.

50 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Maršál

Nevypadá to špatně, ale nějak nevidím koncepčně rozdíl oproti jiným soudobým dálkovým vlakům. Dokázal by mi někdo vysvětlit, v čem konkrétně spočívají ty „nové standardy“ (kromě nízkopodlažnosti)? A co na tom designu má evokovat ten obývák?

Gajda

Když vidím todle, tak si vzpomenu na kritiky Leo Expressu a napadá mě otázka, není todle jen dlouhá tramvaj?

Cestující

Tramvaj jezdí po městě, buď na oddělené trati nebo společně s automobily a další dopravou, v uličním profilu, popř na příměstských linkách. Splňuje toto tato jednotka?

vtvt

anglická verze těchto webovek použila zajímavý nadpis

„DB, Talgo představují nový vlak ICE L, který doufá, že nastaví evropský standard v cestování na dlouhé vzdálenosti“

https://ceetransport.com/db-talgo-present-new-ice-l-train-hope-to-set-european-standard-in-long-distance-travel-1799/

vtvt
Dušan

Jsem celkem zvědavý, jak se to bude chovat na kolejích, je to na rodalech (= jednonápravových podvozcích) a má to bohužel zase pouze jeden stupeň vypružení a to primární (= dvojitá ocelová pružina), tím pádem je jednotka neklopící oproti třeba Takgo250 (pro V = 250 km/h), která má pouze sekundár, jakožto vzduchový měch a navíc je klopící. Nejlépe jsou na tom vlaky Talgo S102/112 a Talgo350 (= Saúdská Arábie pro VRT Haramein) a Talgo Avril – všechny tyto jsou jednak klopící a navíc mají dva stupně vypružení – primární (ocelové pružiny) a sekundární (vzduchové měchy). Tady ty Talga pro DB… Číst vice »

Dušan
Dušan

EDIT:
Tak podle publikované fotky vozového přechodu je to nakonec celé ještě trochu jinak – viz níže:
https://twitter.com/Gusiluz18530458/status/1570009942718922753/photo/1
Tedy primární vypružení u rodalu je dvojitá šroubová pružina + sekundární je tvořeno vzduchovým měchem. Stejné je to i u Talga Avril, přičemž obě jednotky jsou neklopící jak už jsem zmiňoval v minulém příspěvku. To samé se týká i Talga pro DSB, neboť je to stejná produktová řada u výrobce.

Vtvt

Talgo pro DSB by mělo mít maximálku 200 km/h. Nikoliv 230 km/h

Dušan

Ano, ale je to stejná produktová řada u výrobce jako vlak pro DB s maximálkou V = 230 km/h. DSB nebude mít řídící vůz, ale na obou koncích má být Vectron, verze pro V = 200 km/h. Proto i ten vlak je jen na V = 200 km/h a ne V = 230 km/h jak pro DB.

Libcha

Líbí se mi, že se vrací trend sedaček pro dálkovou opravu vzor „ušák“.

vtvt

jj. viz fotky sedaček v v sedačkových vagonech nových nighjetů
https://static.web.oebb.at/pv/schlafwagen_nightjets/index.html

K sedačkovému vagonu je třeba se proklikat až na konec vlaku

vtvt

Na drehscheibe probíhá diskuze jestli není málo 8 míst pro kola. Osobně tipuji, že DB se rozhodlo s ohledem na kapacitu sedaček.

Dnes Berlín-Amsterdam jezdí 9vagonový vlak s 584 sedačkami (nepočítám sedačky bistro). A Talgo ICE-L má mít 562 sedaček na tutéž linku

bakiy

8 míst pro kola? Vzhledem k tomu, jak se nedá koupit jízdenka pro kolo do „lepšího“ vlaku v Německu, tak těch 8 kol je víc než dost…!

vtvt

Je zajímavé, že nové 9vagonové Railjety budou vybaveny také kupé. https://zdopravy.cz/wp-content/uploads/2020/06/RJ_obb_1.png

Talgo ICE-L je asi bez kupé

vtvt

Myslíte, že je o konkurenci pro Raijet?

Dle fotky to vypadá, že Talgo ICE-L bude schvalováno nejen pro Holandsko, ale tak pro Rakousko viz dole na fotce:
https://pbs.twimg.com/media/Fcm2PYMWIAAInd2?format=jpg

Anonymní alkoholik

Spíš to asi nahradí poslední DB klasiky, co zajíždí do Rakouska, tj. na EC 114, 115, 216, 217, 218, 219, IC 718, 719 a D 899.

vtvt

Je to možné. Pokud platí pravidlo, DB chtějí standartizovat a pokud DB nevadí nahrazovat vagony které prošly IC Modernisierung. Čemuž by nasvědčovalo, že ani na solový vlak EC 218/219 Chiemgau do Frankfurt a.M (-Erfurtu) nebyl použit 2kusová série ICE Metropolitan (tyto Metropolitany jezdily mj. i do Frankfurtu, takže jakés takés servisní zázemí muselo ve Frankfurtu existovat). Osobně tipuji, že eventuelní použití Talgo do Rakouska bude další ťafka pro Siemens, který usiloval o tutéž zakázku jako Talgo. A Siemens, který se dosud, myslím, podílel na všech rychlých vlacích pro DB, s výjimkou dvoupatrového IC2 od Bombardieru resp. od IC2/rychlíkového Kiss od… Číst vice »

Šašek

Líbí se mi interiér nových vlaků i slečna/paní od Deutsche Bahn.

dopravopat

Výška podlahy je 760 mm nad TK. Nepredpokladám že sa dožijem zjednotenia tejto hodnoty v Európe.

Vitapb

Proč my vlastně máme tolik kolik máme a kdo má stejně s námi?

_Pavel_

Jenom téměř celá Evropa. 🙂

Pavel P

Sjednocení výšky nástupišť má smysl, ale osobně mi jako vhodnější standard připadá 550 mm nad TK. Důvodem jsou dvoupodlažní vozy, kde výška 550 mm dovoluje jednoduchý, bezbariérový vstup do dolního patra vozu/jednotky, zatímco u 760 mm je problém, protože se nad touto výškou nevejdou dvě patra do průjezdného profilu. Pro jednopodlažní vozy je pak vcelku jedno, kterou výšku zvolit, protože je potřeba výrazně snížit střední část vozu pro obě varianty.
Druhý důvod pro volbu 550 mm je ten, že se jedná o rozšířenější variantu, takže by sjednocení na 550 mělo být i levnější.

dopravak

Vstup z 760mm není problém.

https://de.wikipedia.org/wiki/Siemens_Desiro_HC

Dušan

Ono to sjednocené už dávno je, a to na dvou hodnotách – 550 a 760 mm – viz text níže:

4.2.9.2. Výška nástupiště
1) Jmenovitá výška nástupiště pro poloměry 300 m nebo větší musí být 550 mm nebo 760 mm nad jízdní plochou.
Zdroj: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/CS/TXT/HTML/?uri=CELEX:02014R1299-20190616&from=EN#tocId43

dopravopat

Ešus má síce nástupnú hranu 550 mm, ale NP časť je 475 mm, takže o dverí sa ide dolu po rampe v smere k osi vozidla. Výnimka sú prvé dvere motorovej jednotky, aby vozíčkari nemali rampy. To však ide na úkor výšky interiéru. Nové Regiopantery majú NP časť vo výške 550 mm. Nástupná hrana vo výške 450 mm by asi bola problémom čo sa šírky týka, dvere by možno museli byť zúžené v spodnej časti a musel by tam byť vysúvací schodík. Priznám sa, že teraz neviem presne aký je profil. Ale ak zjednotiť, tak naozaj tak, aby bola nízka… Číst vice »

abc123

760mm fakt není problém. viz DB Regio Dosto či Twindexx.

LEW EL3

Yes, unfortunately Germany choose 760mm as normal standard. It’s dumb, most of the neighbor countries have 550mm, like the railway“showcase“country Switzerland. Here a map of european heights: https://de.wikipedia.org/wiki/Bahnsteigh%C3%B6he_(Deutschland)#/media/Datei:Map_Europe_railway_platform_height.svg
Here ap map of geram heights: https://de.wikipedia.org/wiki/Bahnsteigh%C3%B6he_%28Deutschland%29#/media/Datei:Map_railway_platform_height_in_Germany_by_state_-_median_2017-11-30.svg
East germany (czech: NDR) choosed 550mm, because it was the UIC standard, but west germany meant it knew better and choosed 760mm, only compatible to BeNeLux countries.
Some west german „Esko“ have 960mm (but not all stations), would not be compatible to 550mm, but to 760mm. But in the long term they rebuilt these „Esko“stations and trains to 760mm.

vRT

Obec v Alpách je Obe_r_stdorf a ne Obestdorf.

vRT

Oberstdorf = Vesnice nahoře, sice to je podle počtu obyvatelů město, to není ale podstatné.

vRT

A dále v galerií jsou zastaralé obrazy. Přední část se předělala a nebude vypadat jak souprava na metro…

Vojtěch Suchan

Jen ty rendery zevnějšku už jsou bohužel změněné. Čela prošla značným redesignem, podle mého názoru k horšímu a bez nápadu.
https://www.railvolution.net/news/a-new-ecx-design-and-name

hoholu

Čela vypadají jak od CRRC

TPal.

CRRC vlaky mají elegantnější čela.

jal

Nevím, v obýváku nemám vše v šedé.
Musím ocenit to, že stojany na kol mají široké držáky. V ČR si ještě nikdo z těch, kdo je dělají do vlaků, nevšiml, že většina lidí nejezdí na galuskách.

Aleš

Ten osamocený ctyřkoleckovy kufr je na té fotce taky srandovní. Až se to rozjede,bude cestovat po celém voze. Osobní zkušenost ve Žraloku (ne tedy můj,ale spolucestující, já je nesnáším)

Hara_Pes

Nesnášíte spolucestující? To já je naopak rád, když to jsou nějaké hezké slečny. 😛

Erik85

Líbí se mi, jak DB (ale i OBB) umí držet jednotnou značku ICE pro různé typy souprav od různých výrobců. Stejně tak v rakousku třeba CityJet. Jen u ČD to stále nepochopili a jsou schopni vymyslet bambilion názvů pro jedno a to samé i od stejného výrobce…

VojtaDrevik

U nás pojmenováváme typ vlaku, a v Německu typ druhu vlaku (Osobák, příměstský vlak, expres) stejně tak ECx je něco jako linky Ex u nás na které jsou nasazovány třeba Railjety, Interjety atd. Tudíž zde je název ICE L spíše označení spoje než druhu vlaku

David

U SBB také v podstatě všechny vlaky IC vypadají stejně. Ať už jsou dvoupatrové či jednopatrové tak drží stejnou designovou linku. Stejný typ sedadel, stejné barvy potahů a interiéru, bussiness oddíl, restaurace. Jediné co si cestující musí hlídat je, zda je vlak naklápěcí (někomu se v nich dělá blbě) a zda má vůz pro děti (věřte, že malým dítětem vám jízda ve voze s klouzačkou uteče úplně jinak). V průběhu času se akorát přechází z tmavších interiérů do světlejších.

vtvt

Pokud Talgo pro DB je zahrnuto mezi ICE, tak by bylo srozumitelnější v Německu nabízet/inzerovat jako ICE taky:
-Pendolina (EuroCity Express ECE)
-TGV/Thalys
-Railjety/Railjety Express

Uvidíme jak Thalys/Eurostar začne označovat své nevyužité TGV TMST/Class 373, pokud začnou jezdit Německo-Francie např. Berlín-Paříž
https://en.wikipedia.org/wiki/British_Rail_Class_373

Anonymní alkoholik

Ehm, nevyužité TMST s největší pravděpodobností půjdou do šrotu. 😀

vtvt

Víme, že spojený Thalys/Eurostar ohlásili cíl zvýšit počet cestujících o víc než 60% do roku 2030. Víme, že zejména Eurostar je silně zadlužený a dokonce bylo potřeba navýšit kapitál, aby neskončil v insolvenci. Víme, že většinový vlastník Thalys/Eurostar tj. SNCF obvykle neprodává své vlaky přímé konkurenci. Taky víme, že SNCF na francouzské linky provozované jako nízkonákladové OUIGO používá starší dvoupatrové TGV Duplex, které budou nahrazovány novými TGV M/Avelia Horizon. A na linky do Německa/Španělska používají TGV Euroduplex. Tj. SNCF asi nebude mít využití pro Class 373. Takže z toho mi vychází, že vlaky TGV TMST/Class 373 se budou snažit znovu… Číst vice »

Anonymní alkoholik

Musíte brát v potaz, že ty vlaky mají za sebou víceméně 30 let služby na VRT. V provozu jich je už jen 11 z 38 vyrobených, zbytek byl sešrotován nebo odstaven. Repasováno bylo jen 8. Čili se zdá, že většina z nich už nebyla v moc příznivém stavu. Nejsou schválené pro provoz v Německu ani Nizozemí. Dost pravděpodobně ani nemají zabezpečovací systémy pro jiné země než ve kterých teď jezdí. Do toho už nikdo další peníze strkat nebude.

vtvt

Máte pravdu s absencí schválení v jiných zemí.

Pokud jde o 30 let služby, tak to nevím, neboť byly odstavovány po příchodu Siemensů (Class 374) zhruba ve 2015.

Srovnejme s TGV Atlantique, které jsou o něco starší než Class 373 a řada z nich je pořád v provozu.

Uvidíme, jak se Eurostar/Thalys podaří splnit cíl tak prudce navýšit počet cestujících.