Brazilská letecká společnost Azul Linhas Aereas zařadila do provozu nový Embraer E195-E2 ve velmi originálním nátěru. Na trupu letadla připomíná již neexistujícího ptáka: papouška Ara škraboškového, který byl v roce 2000 prohlášen oficiálně za vyhynulého.
Nátěr pochází z dílny graffiti umělce Luize Pardala ze São Paula. Na každu stranu 41,5 metru dlouhého trupu umístil tři kresby papouška. Letadlo registrace PS-AEF je pojmenováno Ararinha Azul, což je jméno vyhynulého papouška v portugalštině.
Beautiful tropical livery featuring 6 Ararinhas (Spix's macaws) on one of @azulinhasaereas #E195E2s. Brazilian pop artist Pardal used 58 paint colours. Read more: https://t.co/nR0rkfHt7O #Embraer #EmbraerStories #WeAreEmbraer pic.twitter.com/W5zU2chQou
— Embraer (@embraer) December 4, 2020
Pro nátěr bylo použito celkem 58 různých odstínů barev, 28 z nich bylo speciálně namícháno pro toto letadlo. I když na první pohled vypadá letadlo nalakované ručně, vše je práce lakovacích robotů.
Lakování měly na starosti společnosti AzkoNobel a Tintas Coral. Použito bylo celkem 150 kilogramů barvy, tedy množství jako běžné lakování tohoto typu letadla.
Azul Linhas Aereas jsou jediním z největších zákazníků Embraeru. Ve flotile má zatím sedm letadel E195-E2.
Jenom doplnění,ara škraboškový není neexistující,je vyhynulý v přírodě.V současnosti se chová cca 180 ptáků v zajetí(odchováno z původních 53 ks).Brazílie se snaží v současné době o návrat části v zajetí odchovaných ptáků do přírody,proto asi ta reklama na letadle.
I tak je to děsivé, pouhých 180 jedinců za celý druh. A bohužel není jediný takový.
I letadla thajských Bangkok airways mají hodně pestré nátěry s motivy tropické přírody. Jen nevím, zda byly také vytvářeny za pomocí robotů.
Jsem ted nedavno myslim videl nabidku prace pro Job Air na pozici lakyrnik.. ale nevim jetli to bylo mysleno pro cloveka anebo uz robota.. oni tam jsou tez trosku hitech… ale neberte me vazne.. je nedele zejo.. 😀 Je to ulet co ti roboti uz dokazou… Zlaty cesky rucicky si uz zachvilu ani neskrknou.. 😀
Robot sám od sebe bez zásahu člověka nezmůže nic. Aspoň tedy zatím. Ale věřím, že jsou i zlaté české hlavičky, které by ty lakovací roboty také dokázaly patřičně naprogramovat.
Nadaní roboti, z těch jednou něco vyroste.
Hezký stroj a i hezký nátěr