cargo

O řidičský průkaz bude možné žádat přes internet, materiál jde do vlády

Řidičský průkaz, vzor. Parmen: MDČRŘidičský průkaz, vzor. Parmen: MDČR

Implementace nových funkcí by pak měla vyjít na zhruba 6,5 milionu korun

Zpět na článek
46 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
None

Proč se žádá o nový průkaz? To nemůže přijít SMS, že končí starý řidičák a pokud se udála nějaká změna, případně ho už nechci, mám to oznámit. V opačném případě dojde poštou automaticky nový.

Johnczek

Nekazte jim program na dalsi desetiletku 🙂

M M

Je třeba aktualizovat fotku

Paja

U ŘP není

M19

Vy nemáte na řidičáku fotku? Nebo vůbec nemáte řidičák?

Cestovatel z Vysočiny

Fotku mají z občanky

coolio

1. Výměna stojí 2 stovky, když třeba platnost je delší, než platnost profesáku.
2.Přidejte tam sakra i karty do tachografu. Je to den dovolené navíc a 2 litry na ušlém příjmu, jen aby se člověk podepsal na dotykovou destičku a vypláznul 7 stovek.

kulhán

To se plánuje už 12 let. Zatím můžeme být rádi, že odpadla kartička profesáku a je to už v řidičáku.
Další bude čip v řidičáku místo karty do tachografu. Ještě vyřešit kartičku ADR a občanku, ale to už bude pro příští generaci. 😂

Tomáš Poledný

A nešlo by ŘP úplně zrušit nestačila by občanka? K čemu vlastně je? Minimálně pro osobní automobily a motorky mi, že to má stejnou hodnotu jako kartička obchodního řetězce. Stejně když vás kontroluje policie, tak kouká do registrů proč by to nemohli udělat z OP?

Jméno

Fyzický ŘP potřebujete mj. v zahraničí, ještě chvilku potrvá, než se svět shodne na nějakém elektronickém průkazu a dálkovém přístupu do registru odkudkoliv. Ale šlo by sjednotit OP a ŘP do jednoho.

Lemmy

Ano, šlo by mezinárodně domluvený formát ŘP doplnit o to, co tam je navíc z občanky a vyřešit jak vypadá „odebrání ŘP“ například odstřižením rohu.

švestka

Oni už dokonce jsou domluvené dva mezinárodní formáty, jeden podle Vídeňské a druhý podle Ženevské úmluvy. Oba vypadají, jako by vám je vydali kdesi v Rakousku-Uhersku.

Jan Sova

oba vzory některé signatářské státy tak nějak úplně nerespektují a dělají v tom víte co….

Jiří Kocurek

Kterého rožku? Už dneska se rožek ustříhává svadebčanům po svatbě.

libcha

Možná kvůli kontrolám v zahraničí…?

Jiří Kocurek

Protože když si tu kartičku zapomenete doma, tam vám můžou nově napřit až 5000 Kč pokuty ve správním řízení.

Jan Sova

§ 125c odst. 5 písm. g) zákona č. 361/200 Sb. , kde g) zní:
od 1500 Kč do 2500 Kč, jde-li o přestupek podle odstavce 1 písm. f) bodů 1 a 4 a písm. k). Takže netrefil, netrefil, netrefil, pouze tipoval.

Jiří Kocurek

Netipoval, četl tohle. A v tom případě to mají špatně na ministerstvu:
https://www.mdcr.cz/bodovysystem/prestupky

Jan Sova

No tak webovou informační hodnotu samotného MD, na to dlouhodobě nemám slov…. Jak webovky lesní mateřské školky z Horní dolní o tom, co si děti dnes venku budou hrát. MD poslalo za Ťoka do sněmovny asi 3 novely zákona o silničním provozu a nic z toho doposud neprošlo, sněmovna má zjevně jiné priority.

Cestovatel z Vysočiny

Co by potom policie kontrolovala? Musí vás přece nachytat, že jste si ten nesmysl zapomněl doma. Nebo byste chtěl, aby policie začala dělat něco smysluplného?

Jan Sova

jsme holt pozadu. Vymýšlí se portály ovčana, ale ministerstva neumí sjednocovat registry a náhledy do nich. Typicky Městská policie nevidí do registru řidičů (tudíž potřebuje vidět ŘP), ale politici mají tendenci jim neustále rozšiřovat „dopravní“ pravomoci.

Krušky-Středohoří

Super, ještě takto Licenci strojvedoucího a Průkaz způsobilosti k řízení DV na vlečce:) A ještě by chtělo něco udělat se zdravotními způsobilostmi, keré posuzující lékař posílá poštou.

MLB

To jsem zvědav, kdy to začne fungovat :))

kolemjdoucí

V době, kdy mají být základní registry obyvatelstva propojené, je zvláštní, že nemohu měnit osobní údaje přes internet (to je věcí pouhého porovnání údajů a rozhodnutí, který registr má v tomto případě přednost), o nemožnosti zaplatit poplatek elektronicky nemluvím. Je to marné, je to marné, je to marné ….

švestka

Měly, ale nejsou. Obtloustlá červená mikina řeší zavřené sjezdovky, místo aby za skoro 4 roky ve funkci vyřešil, že takové základní věci, jako změna trvalého bydliště nejdou přes internet.

Jméno

Zrovna nedávno jsem při výměně ŘP kroutil hlavou, že v 21. století člověk tráví čas chozením na úřad zcela zbytečně. Mimochodem ten specimen z „pramenu MD“ má chybku ve vydal MÚ OdolenÁ Voda. Ta obec je Odolena s krátkým a.

Kalanis

Není to naschvál?

Jiří Kocurek

Tak to tam mohla být Lhota nad Sněžkou. Taková obec v ČR neexistuje.

Modré zábradlí

Ty jo, kde se ten pokrok zastaví? To by chtělo nějakou kompenzaci, třeba povinnost měnit tu kartičku každý rok. Ovšem nemožnost uhradit elektronicky poplatek za změnu data narození tomu dává korunu.

JiP

A jako ze datum narozeni se cloveku v zivote nekolikrat zmeni……

Jaroslav

Přesně tak. Já si ho minulý rok při stěhování musel měnit hned 2x a nemožnost za to online uhradit poplatek je fakt hloupost! 😀

A A

V mládí si přidáváme a ve stáří si ubíráme. 🙂

Jarek

Jo tak pro stát je problém „platba za úkon“ v e-shopu, to mě dojímá…

Bertik

Máš samozřejmě pravdu, navíc stejně tam musíš jít vyzvednout nový, tak se to mohlo zaplatit při tom.

JiP

A to je mile deti nase statni sprava v 21. stoleti. Je zajimave, ze obdobnou karticku, napr. kreditku, dostanu rovnou do schanku, jenom aktivuji a uzivam. Poplatek za ukon tomu jenom nasazuje korunu. Mimochodem, proc nemuzu mit napr. RP na OP. ty karticky jsou uplne stejne, uz nekolikrat se mi stalo, ze jsem po pameti vytahl karticku z penezenky a legitimoval se RP, protoze jsem je v rychlosti nerozlisil. Ale ja vim, jsem snilek.

Jarek

To přijde okolo roku 2030, Hamáček na prahu důchodu dodá svůj životní projekt založený na myšlence „občanka nebo řidičák“.

Tady na Moravě

V roce 2030 doufam uz zadny bures s patolizalem hamackem nebude….
Ac je krute to konstatovat, tak jejich pocetna volicska skupina povalecnych boomeru bude v nasledujicim desetileti prochazet velkym demografickym propadem.

Kalanis

Je třeba drze dodat, že stávající situace je zaviněna z části tím, aby jim tato skupina neodcházela ještě před podzimními volbami.

Jan Sova

Dlouho jsem hledal ve svém okolí „odvážlivce“, kteří by hrdě a dobrovolně přiznali, že za svůj hlas sežrali koblihu nebo toustový chleba z inovativní dotované linky. Napočítal jsem asi 5 lidí, všem chybí do důchodu víc než dvacet let. Oproti tomu znám v okolí jednoho důchodce, o kterém si myslím že jim to dal, ale nepřiznal to. No a pak se v tom vyznejte.

kubisek

ePodání nebude možné učinit při změně osobních údajů uváděných na ŘP oproti poslednímu evidovanému ŘP (jméno, příjmení, datum narození) – z důvodu poplatku za úkon

No bodejď, poplatek za úkon rozhodně nelze v 21. století zaplatit bezhotovostně. Hlavně, že vládní zmocněnec pro digitalizaci dostane ocenění.

Paja

Hlavně v tomhle případě (elektronické podání) je ten poplatek vysloveně nezbytný, protože … prostě proto.

Jan Sova

kdysi jsem se na jednom dopravním sympóziu nepřímo dozvěděl, že cílem veškerých zákonných novel je mj. udržení výběru správních poplatků, aby tím byla kompenzována dvojkolejnost státní správy a samosprávy, tj. úřady na obcích s rozšířenou působností. Bylo to např. v souvislosti se změnou položky v TP vozidla, kdy změna majitele (provozovatele) je taky jen změna jedné položky v drtivé většině, ale nevybírá se 50 kč za kolonku jako u změny třeba sídla nebo adresy, ale rovnou 800,- za tzv. přeregistraci.

55p

• ePodání nebude možné učinit při změně osobních údajů uváděných na ŘP oproti poslednímu evidovanému ŘP (jméno, příjmení, datum narození) – z důvodu poplatku za úkon

Hmm budu si měnit datum narození :-)) Každopádně výmluva o poplatku za úkon jak stehno, když by to občan mohl zaplatit při převzetí dokladu.

Paja

Taky by se občan mohl ptát za co to platí, když udělá tu žádost o změnu elektronicky (navíc ta změna už je provedena v jiném registru státní správy).

Jiří Kocurek

To se týká svadeb. Ostrčilová si vzala Nováka a teď babo plať, dobře ti tak!

Václav

Při svatbě každý zestárne minimálně o 5 let.