O 33 miliard méně než letos. Vláda řeší, kde vzít peníze na dopravní stavby

Na dokončení D1 se pracuje i po setmění. Zdroj: StrabagNa dokončení D1 se pracuje i po setmění. Zdroj: Strabag

Šéfové ŘSD a SŽ zatím v rámci nových staveb nepřipravují žádné úsporné plány.

Ministři za ODS se dostali do velkého sporu kvůli návrhu státního rozpočtu na příští rok. Plán ministra financí Zbyňka Stanjury počítá pro příští rok se 106,6 miliardami korun pro ministerstvo dopravy, což je oproti letošnímu rozpočtu o 33 miliard méně. Ministr dopravy Martin Kupka takový krok označil za nepřijatelný.

Pokud by došlo k avizovaným škrtům, znamená to výrazné problémy s financováním již zahájených dopravních staveb a odklad startu dalších velkých projektů. Premiér Petr Fiala po dnešním jednání vlády uvedl, že vláda bude hledat řešení, jak na investice v dopravě zajistit dostatek prostředků.

Podle Fialy se za funkčního období současné vlády podařilo odblokovat řadu dopravních staveb. „Je třeba investovat velké částky, budeme hledat řešení, jak to zajistit,“ řekl premiér.

Vláda podle něj o rozpočtu jedná, konečnou verzi návrhu předloží v zákonem stanoveném termínu do konce září.

Kupka už dříve řekl, že současný návrh rozpočtu ministerstva dopravy považuje za nepřijatelný, podle něj v resortu chybí 60 miliard korun. Zároveň ale upozorňoval, že i v minulých letech první návrhy státního rozpočtu ze strany ministerstva financí obsahovaly méně peněz pro dopravu než schválená verze rozpočtu.

Šéfové největších investorských organizací v dopravě zatím nepřipravují krizové plány, které by obnášely škrty v chystaných stavbách. „Stále vycházíme z toho, že je to návrh státního rozpočtu. S panem ministrem jsme měli poradu společně i s ŘSD tento týden v pondělí a byli jsme ubezpečeni, že bude aktivně projednávat, aby resort dopravy nemusel zasahovat do jakýchkoliv budoucích plánů ve výstavbě obou struktur,“ uvedl pro Zdopravy.cz ve středu generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

Je září a nepamatuju si rok, aby návrh státního rozpočtu v září korespondoval s konečným číslem, zejména v rezortu dopravy. Jsem optimista,“ dodal Svoboda.

Podobně mluví šéf Ředitelství silnic a dálnic Radek Mátl. „Zatím je třeba vyčkat, jde o první návrh. Vše je závislé na výši finančních prostředků, kterou od SFDI na rok 2026 obdržíme. A tuto výši nyní nevíme,“ dodal Mátl.

Tagy Ředitelství silnic a dálnic rozpočet ŘSD Správa železnic
23 komentářů