Nymburk jedná o využití železniční zastávky Kamenné Zboží

Výpravní budovy v Nymburce. Foto: Město NymburkVýpravní budovy v Nymburce. Foto: Město Nymburk

Lidé ze sídliště Jankovice loni zveřejnili petici za vybudování nové železniční zastávky přímo u sídliště.

Lidé z některých částí Nymburka by mohli v budoucnu využívat železniční zastávku Kamenné Zboží. Upravená zastávka by mohla sloužit obyvatelům sídliště Jankovice a dalších nově vznikajících oblastí. O přebudování zastávky a její doplnění o podchod a parkoviště minulý týden jednalo vedení Nymburka se Správou železnic (SŽ) a zástupci Integrované dopravy Středočeského kraje (IDSK). V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí města Olga Vendlová.

Podle místostarosty Zdeňka Vocáska (ODS) si plánovaný rozvoj města vyžádá řešení dopravní obslužnosti v části Na Hroudách, Drahelic a Jankovic a nově vznikající lokality za Poliklinikou. „Vzhledem k budoucímu významnému nárůstu počtu obyvatel je potřeba pojmout řešení dopravy komplexně. Ve zmíněných lokalitách počítáme s vybudováním nových komunikací také pro autobusovou dopravu, která naváže na přebudovanou železniční zastávku Kamenné Zboží, kde by měl nově vzniknout podchod a parkoviště,“ uvedl Vocásek.

Lidé ze sídliště Jankovice loni zveřejnili petici za vybudování nové železniční zastávky přímo u sídliště. Podle autorů petice by ji využívala zhruba třetina obyvatel Nymburka ze západní části patnáctitisícového města, pro které je hlavní stanice daleko a dojíždějí k ní autem. Zastávku chtěli dostat do připravovaného projektu modernizace traťového úseku z Nymburka do Lysé nad Labem. „Přitom však nebyla řešena oboustranná dopravní obslužnost požadované železniční zastávky a přístup autobusové dopravy a osobní dopravy, což je dnes základní požadavek,“ doplnil Vocásek.

Zastávku u sídliště Správa železnic nechce

SŽ předpokládá, že modernizace úseku bude zahájena v letech 2026 až 2027. Zpracovaná studie proveditelnosti a záměr projektu podle SŽ se zřízením nové zastávky pro sídliště Jankovice od začátku nepočítá. „Z pohledu koncepce investičního záměru se dá také předpokládat, že by zřízení zastávky přineslo především provozně-ekonomické omezení a komplikace. Ve smyslu zlepšení dopravní obslužnosti lokality se kloníme k využití stávající blízké zastávky v obci Kamenné Zboží, která vzhledem k předpokládanému rozvoji Nymburka nabízí perspektivní, levnější a rychlé řešení, za předpokladu dopravního propojení s nově vznikajícími částmi města,“ uvedl za SŽ Jan Beneš.

Součástí modernizace je kvůli zrychlení železniční dopravy také přeložení trati. „Vzhledem k připravované přeložce trati kolem lokality Jankovic skutečně ztrácí zastávka, jejíž prověření jsme dříve podporovali, na efektivitě,“ uvedl náměstek pro dopravu IDSK Pavel Winter. Přestupní bod v Kamenném Zboží je podle něj vhodná možnost, jak zlepšit dopravní obslužnost nejen lidí z Jankovic. „Tuto možnost bychom tedy se zástupci dotčených samospráv chtěli blíže prověřit,“ doplnil Winter.

Tagy Nymburk Správa železnic Trať 231 Praha -Lysá nad Labem - Kolín
39 komentářů