NÚKIB: Kybernetický útok na ŘSD byl velmi profesionální, došlo k zašifrování dat

Ilustrační foto: madartzgraphics / pixabay.comIlustrační foto: madartzgraphics / pixabay.com

Úřad ví, kdo za útokem stojí.

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) zveřejnil nová data o útoku, který vyřadil čtvrtý den z provozu řadu informačních systémů Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Webové stránky organizace jsou stále mimo provoz, začínají fungovat e-maily.

Můžeme potvrdit napadení Ředitelství silnic a dálnic ransomwarem. Šlo o kybernetický útok na profesionální úrovni, při kterém došlo k zašifrování dat. V současné době NÚKIB spolupracuje s ŘSD na obnově sítě a důležitých informačních systémů,“ řekla mluvčí Alena Minxová. „Víme, kdo za tím stojí, ale z taktických důvodů to v této chvíli nebudeme zveřejňovat,“ dodala.

Problémy způsobil kybernetický útok v úterý ráno. Alespoň částečně se zatím organizaci ve středu dopoledne podařilo zprovoznit bezplatnou asistenční linku pro řidiče 800 280 281. Incidentem se zabývá Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Bezpečně izolované a nenarušené podle ŘSD zůstaly i dvě důležité položky, a to je výběr mýta a řízení a dohled v tunelech. Od dnešního dne začaly zaměstnancům fungovat e-maily, webové stránky aktuálně hlásí, že dochází k nahrávání obsahu. Kvůli napadení musí ŘSD zrušit některé zakázky, u jiných posouvá termín pro podání nabídek.

Tagy hackerský útok NÚKIB Ředitelství silnic a dálnic ŘSD
29 komentářů