Nový vrchol zdražování. Za vylepšení koridoru na 200 km/h chtějí firmy dvakrát tolik

Stavba 4. koridoru Soběslav - Doubí. Autor: Petr ŠpetlákStavba 4. koridoru Soběslav - Doubí. Autor: Petr Špetlák

Stavební firmy nemají kapacity pro železniční stavby, stát přesto neustále navyšuje rozpočet Správy železnic

125 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Jiří

Nejspíš na SŽ špatně pochopili jak se trasuje a fázuje projekt. Mají pocit, že to co jde z Olbramovic do Tábora, jde taky z Prahy do Brna. Zřejmě přecenili svoje síly a také pochopení projektu, stavby a práce s nimi. 600 miliard bude málo, při takovém projektu se můžeme dočkat bilionových nákladů bez přínosů. Navíc budování nesmyslných dopraven mimo města. To je prostě jenom velká tragédie. Kdo umí ten umí kdo neumí čumí. Tady se ovšem shromáždili ti co nic neumí. A lidé tuto neschopnost mají platit?

Ludvík

Stavět tratě na 200 Km/h je na dnešní dobu opravdu trochu málo. Stačí se podívat do světa. Jestli nechceme aby se z Berlína do Vídně jezdilo přes Mnichov měli by jsme se nad tím zamyslet!

medvěd

Ale to se bohužel stalo. Pokud chceš v Praze 200 km./hod. , kam dáš jejich PID ? Už nyní mají málo kolejí.

Leinad

Znamená vmax snížení kapacity? 😀 Tak by ve špičkách nejel 200 nikdo, ETCS L3 ví kde má zadek vlak předemnou, moje rychlost je závislá na rozestupu.

Jiří

Na Západě ale pochopili jak velkou výhodu železnice představuje. Proto také
mají jiný přístup.

lokodepo

Nejlepší na tom je, že DSŽ už měla asi šest osm let hotové DSP a nic jí nebránilo tomu ten mezičas využít k úpravě projektu, když tušila, že se 200km rychlosti nevyhne. Zcela úmyslně ten čas promarnila, aby dodatečné náklady byly co nejvyšší.

Lxxxx

To že SŽ v průběhu stavby mění zadání a parametry jasně vypovídá o tom, že vedení SŽ nemá žádnou jasnou koncepci kde,co,a jak chce dělat za dva,tři,pět let, což vypovídá o naprosté nekompetentnosti celého vedení. Když zadali zakázku na úpravu již rozjeté stavby, tak je logické že do výběrka se přihlásí jen firma co tu stavbu dělá a nechá si to tučně zaplatit.

Daniel Drnec

Když se staví tratě na 160 km/h, je to špatně, protože se v zahraničí běžně staví tratě na 200 km/h, když se staví trať na 200 km/h, tak je to taky špatně, protože oproti 160 km/h tam není velká časová úspora… Za mě je dobře, že se jde do vyšších rychlostí. Když se náklady porovnají s celkovými náklady projektu, tak to nevychází tak zle – je to nárůst řádově o vyšší jednotky procent. Časové úspory sice nejsou velké, ale ve finále i těch pár minut může zajistit splnění systémových jízdních dob nebo je lze využít ke krácení zpoždění. Lepší, když… Číst vice »

Daniel Drnec

*Lepší, když se to předělá ještě během stavby, než když by se to dělalo až pak někdy dodatečně za vyšší cenu a s omezením provozu

David

Není špatně, že trať bude na 200. Špatně je, že se po ní 200 jezdit nebude.

Vlastimil Kocurek

Takže postavit koridory na 160, a pak je teprve zvyšovat na 200 je asi normální ???
Článek uvádí pravý opak, že předělávání 160 na 200 je cenové šílenství, a chybí stavební kapacity. Asi jsme oba četli jiný článek.
.

Franta Jouda

Nechat vyhladovět, oni se srovnaj…

MLB

To už tu jednou za Bárty bylo, nikdy víc, díky.

Gwann

ale ono to má smysl. jen nemá smysl přestat s přípravou staveb.

ketchup1970

Ještě by to chtělo , aby se do dělnických profesí hrnuly davy, a pokud možno Čechů potažmo Slováků, aby se víc než na provizích vyplatilo na mzdách za práci pod širým nebem, a aby se manažerské dovednosti vedení staveb zvedli někam k úrovni Švýcarska. Taková drobná přání.

moot

jenže je problém, že když zaříznete investice, tak se nikdo do přípravy moc hrnout nebude. Dokud nemáte jistotu, že se stavba bude realizovat, tak se příprava nevyplatí, protože u nás je obecně problém s ceněním dokumentace – za „hromádku papírů“ nikdo platit nechce (i když je to samozřejmě nesmysl).

Obecně by bylo fajn, kdyby sme se naučili nefungovat metodou „pangejtizmu“ – všechno zaříznout, nebo neomezeně sypat peníze…

Jiří

Dost mě mrzí, že úsek Olbramovice – Tábor dostal zelenou. Je to špatně natrasované a je tam navržena spousta zbytečných technických staveb. Tudíž vyhozené peníze a zbytečná práce. K tomu připočteme ještě zrušení všech dopraven a výsledek bude katastrofa.
480 mio v pr..li.

Josef Kubeš

A jak byste to trasoval, rozepište se trochu více. Ten úsek vede územím nikoho a navíc nechávat počet dopraven, jako na pomalé jednokolejce je podle mě zbytečné. Teda nějaké odbočky na širé trati by být mohly…

Jiří

Už jsem to prezentoval mnohokrát. Olbramovice – Tábor jako VRT bez zastávky, trasování od Olbramovic téměř přímo 30 km do Tábora. Stará trať po úpravě zůstane jako záložní a k obsluze území. Víc to popsat nemůžu jedině zakreslit do mapy. Technických staveb je tam minimum až na delší tunel u Střezimíře kvůli udržení povoleného sklonu trati. Mezi Střezimířem a Táborem je 150 metrů resp. 110 m výškového rozdílu. Když se nemusíte zatěžovat dopravnami jde to jako po másle.

Vlastimil Kocurek

Stará trať bude zlikvidovaná, je to jasně uvedeno v projektu.

Josef Kubeš

Pan Jiří mluví o jeho nápadu na VRT.

Jiří

Není to jenom nápad, vychází to z praxe a evropských zkušeností, železnicí se zabývám celý život.

Jiří

To je ale dost nesmyslné a ničemu to nepomůže.

laska

Tak to byste povoloval 100 let.

Bert

A opravdu bude zrušení stanic tak vadit? Vzdálenost Červený Újezd – Chotoviny bude podobný jako např. Pardubice – Přelouč, ale počítá se tu s několikanásobně slabším provozem.

Vlastimil Kocurek

Zrušení stanic vadit nebude.

Jiří

Mimochodem v Linci je velké nákladové nádraží.

Jiří

Jsou tam taky Votice jako největší sídlo v oblasti. Prozatím nemají dost uspokojivě vyřešenou železnici. Ostatně optimalizace znamená optimální tj. tak nejlépe jak to jen jde.
A to ten projekt SŽ, pokud vůbec existuje a není to pouze dílo okamžiku, nesplňuje. Pokud se bude trať přestavovat, vyjde to vcelku stejně jako postavit novou. Některá úsporná opatření by výstavbu ještě zlevnila.
Občas se tomu říká know-how, ale nemyslím, že by to slovo bylo dostatečně obsažné.

Tonda

Která firma poleze, někomu do zakázky, když se jednalo o soutěž na víceprace, které nastali změnou během vystavby. Žádná jiná firma nebude tohle dělat než současný zhotovitel. Prostě si tam dali cenu tak, aby se řádně zahojili nic víc.

Bob

Co čekat od Eurovie, to jsou největší šmejdi.

Milan

Ono to nemusí být jen nedostatkem kapacity – ceny betonu, kameniva a dalších stavebních materiálů stoupají rok od roku závratným tempem a ceníky, ze kterými SŽDC a ŘSD pracuje jsou za zdražováním surovin a materiálů ve značném skluzu někdy i více jak rok. Už jen to udělá klidně rozdíl +10% a to nemluvím o tom, že ceníky stavebních prací sestavují lidi v kancelářích soukromých firem, kteří tomu zas tak moc nerozumí. Naprosto podceněná je pak v cenících cena lidské práce, která vychází z průměrných cen v ČR. Problém s průměrnými cenami je, že ty zase vychází z toho, co stavební… Číst vice »

Kubrt

Kdyby ty nejmenované velké firmy zůstaly státní, tak by je zase vysávali politické strany mající zrovna vliv, jako manažery by dosazovaly své trafikanty (kampak by to tito asi domenežovali), případně by firmy sloužily jako dojné krávy státního rozpočtu. Ať tak či tak, určitě by nefungovaly jako charita pro veřejné investory, spíš naopak by byl ještě větší tlak na vyšší ceny (z výše uvedených důvodů).

Jiří

Když mluvíte o cenách materiálů z jakého důvodu se toto netýká taky ŘSD? Ceny práce pro ŘSD totiž naopak klesají.
To je záhada.

Jarda Š.

Ať tuhle zakázku klidně zruší a stavbu dostaví na 160 km/h. Vždyť to jsou vyhozené peníze, které by se lépe mohly využít jinde. Na tomto úseku by rychlost nad 160 km/h využily jen expresy, ne rychlíky, protože ty staví v Soběslavia a v Plané/L, tudíž se nerozjedou ani na těch 160.

Martin

Ta posledni veta je nesmysl, neni temer zadny rozdil zrychlit na 160 nebo na 200km/h, to jsou opravdu jen vteriny a metry… Nemohou to dostavet na 160 pac by jim vychazela kratsi jizdni dobba nez po budouci D3 a tudiz uplne na nic, i tech 200km/h je ted malo… muze za to zmena trasovani VRT Praha-Brno, ktera tak na delsi dobu zarizla rychle spojeni z Prahy na Benesov, trat tam ted sice v planu zustava, pac je to uzke hrdlo, ale jen tak se stavet nebude… A nakonec se vsadim, ze zmena trasovani + nova trat Pha-Bene bude drazsi nez… Číst vice »

Jarda Š.

U vlaku jsou zrychlení ze 160 na 200 kn/h kilometry. Z Plané do Soběslavi je 11 km, tudíž rozjíždět tam rychlík na 200 kn/h by znamenalo, že když by té rychlosti dosáhl, už by hned musel brzdit, a to by bylo jen zbytečné plýtvání elektřinou

Martin

to ani nahodou, moderni vlaky maji velmi dobrou akceleraci… pokud bychom se bavili o zrychleniz 0 na 300 tak jo, to je cca 12-15km…

Martin

mj. proc by mel vlak jezdit vzdy max. kdyz je zastavkovy? A na useku dlouhem 11km? To snad neni nutne ne? Neco jineho je, kdyz to pojede vlak v useku C.Budejovice-Tabor…

David

Není rozdíl? Je rozdíl! A to zásadní. Jmenuje se naklápění vozové skříně.

Martin

?? No jiste, naklapeni umozni projizdet oblouky vetsi rychlosti, bez nej v ostrejsich obloucich jet rychleji nemuzete,… ??

medical_examiner

Co mají co rychlíky zastavovat v Soběslavi a Plané nad Lužnicí? Copak tam jsou nějaké navazující tratě?

Pokud by R jel Praha hl.n. – Benešov – Olbramovice – Tábor – Veselí nad Lužnicí – České Budějovice, tak by těch 200 km/h i využil. Ale to by se jednalo o nemálo přeložek…
Z Benešova do Olbramovic je to sice 15 km, ale z Olbramovic do Tábora 39 km, stejně jako z Veselí n. L. do Č. Budějovic.

fous55

Zrychlení maximálně o minutu tady fakt nemá smysl. Jízdní doba Praha – ČB bude po dokončení úseků Votice – Sudoměřice a Doubí – Soběslav asi 1.40 h. a po výstavbě Chotýčanského a Hosínského tunelu se zkrátí snad na 1.32 h., takže na systémový takt 90 minut se stejně nedostane a na takt 2 h. se dostane i rychlosti 160 km/h. Takže je to celé jen vyhozené půl giga.

Expat

Neni to dano do jiste miry jednodusse nedostatkem pracovni sily, zejmena te imigracni?

Martin

Nejen to, ale i omezenimi co se tyce covid a take sireni covid, do toho samozrejme rostou vstupy a firmy nemaji lidi…

David

Imigrační pracovní síla? Chtêl jsi, aby to znělo hodně chytře a učeně? Hm, nepovedlo se.

Jiří

To je jednoduše řečeno diletantismus státu. Nejdřív chtěli VRT téměř zadarmo, teď navyšují rozpočet ve SŽ. Stavět rychlotratě u nás skoro nikdo neumí, chybí dostatek kvalifikovaných pracovníků a tak cena letí nahoru. Navíc se upravuje projekt nežádoucím způsobem, takže ze všeho bude jenom více škody než užitku. Najednou si po dvaceti letech vzpomněli na železnici.
Politici vydávají memoranda, ale nemá to kdo tak rychle postavit, protože proto v minulých letech nevytvořili podmínky.
To je celá kauza železnice.

MildaIV

A nebude to taky souviset s tím, že na stavbách pracují zejména ukrajinci(a podobní) a ti se sem kvúli COVIDu nemúžou dostat?

Vladimír Bílý

300 mega za půlminutové zrychlení na trati, kde jezdí dva expresy za hodinu a z toho možná jeden z nich bude i umět jet těch 175. Tak dlouho jsme do SŽ tepali, že novostavby by měly být minimálně na 200, až nám to SŽ dodala!:-)

jura

Jiste, jedenkrat 200 km/h do bandasky, prosim.
Ne. Nekde se to SZ naucit musi. A verim tomu, ze technologie do tunelu na 200 km/h zadarmo neni.

SaulGoodman

Nemůžu si pomoct, ale tenhle článek mi přijde takovej zbytečně hejtící. „Stavební firmy nemají kapacity pro železniční stavby, stát přesto neustále navyšuje rozpočet Správy železnic.“ Hm, takže si máme říct, že by to stejně neměl kdo postavit, a vykašlat se na pokračování v modernizacích? Počkat třeba, až propadnou různý povolení, skončí dotační programy atd.? On se nakonec najde někdo, kdo to postaví, jen to holt bude odpovídat situaci na trhu. „Nyní se ovšem ukazuje, že stavební firmy udělaly z odhadovaných dodatečných nákladů Správy železnic cár papíru.“ Odhad nákladů je z definice cár papíru, to je prostě odhad. Dělá se v… Číst vice »

Jan Sůra

Různé dotační programy? Rád bych upozornil, že současný rozpočet SFDI není stále krytý příjmy, například 15 miliard z RRF. Ano, přemrštěné ceny staveb vyvolané umělou poptávkou vyšším zadlužením země jsou špatně. Čemu na tom nerozumíte? Úplně laické přirovnání: octavia stojí běžně 450 tisíc. Když ji najednou budete kupovat za 900 tisíc, protože je dotace, budete si tleskat, jak jste skvěle vyčerpal peníze? Srovnejte prosím se stavem u silničních staveb. To není výtka stavebním firmám, ty se chovají zcela logicky. To je výtka ministerstvu dopravy, že takovou situaci umožní svým rozhazováním peněz.

libor

stát = nejhorší hospodář. Vidím to často i na obecní úrovni… 90-100% dotace, neřeš to, ať to stojí co to stojí…z „našeho“ to není, platí to erár…

SaulGoodman

No to já s vámi naprosto souhlasím, že to je špatně. Ovšem to je situace daná systémově, pramenící z celého dotačního systému financování (a je jedno, jestli jsou to dotace od státu, kraje, nebo EU). Ono to prostě takhle pro ten zadávající subjekt opravdu je, on to z většiny neplatí, takže je mu to jedno. Jak říkáte, také jsem toho svědkem na komunální úrovni. Nelíbí se mi to pranic, ale z hlediska toho zadavatele (třeba města) to je zcela racionální chování. Ta pravidla jsou nějak nastavena, tak se podle nich hraje. Že jsou špatná je druhá věc. Dám příklad ze… Číst vice »

SaulGoodman

Dobrý den, děkuji za odpověď. Já neobhajuji zadlužování země, byť teda dopravní stavby jsou ještě zdaleka ten nejlepší důvod, z kterého se v současnosti zadlužujeme. Tvorba rozpočtu je každopádně politické rozhodnutí, nejsem si jist, že plánovaná míra zadlužení země úplně souvisí s konkrétníma zakázkama konkrétní státní organizace. Ptáte se, čemu na tom nerozumím. Nerozumím především tomu, v čem je podle vás ta poptávka umělá? Ty zadávané stavby snad jsou jen na oko, není zájem je realizovat? Mně to tedy přijde jako zcela klasická poptávka, byť možná zvýšená oproti předchozím rokům, což bych si ale dovolil považovat spíše za plus. Snažil… Číst vice »

Jarda Š.

Jde zejména o to, že se v posledních letech zvedly masivně investice do dopravních staveb. Stavební firny musí kvůli tomu rozšiřovat své kapacity a tyto vícenáklady si celé kalkulují do cen staveb. (Logicky, protože kdyby si na to musely brát úvěry a pak se objem investic zase snížil, neměly by úvěry z čeho platit a zkrachovaly by.)

Jan Sůra

Poptávka je umělá, protože došlo v posledních letech ke skokovému navýšení peněz do železnice. Navíc to nejsou reálné peníze, na které jsme si vydělali, ale z velké části pouze dluh. Kapacita stavebních firem se tak skokově nenavýšila. A nenavýší, dokud nebude jistota, že stát bude k železnici přistupovat stejně jako třeba Švýcarsko, tedy staví se podle plánu na 10-20 let a firmy vědí, zda rozšiřovat své kapacity nebo příští rok bude rozpočet SFDI namísto 120 60 miliard. U silničních staveb je větší konkurence, splnit všechny podmínky pro stavby na železnici je výrazně náročnější. Toho si stavební firmy, co staví na… Číst vice »

SaulGoodman

Téměř stoprocentně s vámi souhlasím 🙂. Jediné na čem se asi neshodneme je to, jestli to je umělé navyšování. Je to navyšování na dluh, o tom žádná. Ale jsou to peníze reálně investované do staveb, tedy ta poptávka prostě roste skutečně, podle mě dochází k jejímu skutečnému navýšení, ne umělému. Naprosto souhlasím, že důvodem vyšších cen je to, že společnosti (nabídka) nestihly reagovat na poměrně skokový nárůst zakázek (poptávky). Lze asi souhlasit i s tím, že v roce před volbami nebudou masivně investovat do rozšiřování, když neví, jaká bude následovat situace. Pokud ale bude objem zakázek vysoký i následně, jsem… Číst vice »

Jan Sůra

Peníze investované do staveb za přemrštěné ceny. To je ten problémy. Ještě před třemi lety by se za stejný objem peněz stát měl mnohem více užitku, než nyní. Jinými slovy, pokud něco před třemi lety stálo 160 a teď to samé firma nabízí za dvojnásobek, nevzniknou žádná nová pracovní místa navíc tím, že stát zaplatí za tu samou práci 300 milionů.

G.H. Bondy

Pane Sůro, bohužel budíte svým komentářem i článkem dojem, že do své práce až příliš promítáte svou politickou preferenci na úkor objektivity. Ostatně jako celá řada novinářů a médií selhávájící v náplni své společenské role v této kritické době. Když se neprojektuje, neplánuje, nestaví – je to špatně. Ti, co jsou za to placeni nic nedělají. Když se projektuje, plánuje, staví – je to špatně, zdražuje to ceny toho, co by nevzniklo, kdyby se neprojektovalo, neplánovalo, nestavělo. Absurdní. Stejně jako výrok „uměle vytvořená poptávka“. Uměle vytvořená poptávka by to byla, kdyby docházelo ke zbytečným rekonstrukcím (nikoliv modernizacím) úseků, které rekonstrukci… Číst vice »

Jan Sůra

Doporučil bych 1. přečíst si jméno autora 2. vzít se seznam staveb. Ale třeba je podle vás oprava nádražní budovy v Pardubicích za vyšší cenu než oprava Národního muzea nebo podchod v Pačejově tím zásadním, co nutně čeká železnice potřebuje. Ale samozřejmě nepochybuji, že současným systém nekonečných zdrojů má své fanoušky, zvláště pak ty, kteří se do něj úspěšně přisáli.

G.H. Bondy

Prioritu staveb bychom asi úspěšně mohli zpochybňovat do nekonečna a počet návrhů by se limitně blížill počtu diskutujících nebo matematických modelů. V ekonomii je kromě zdrojů financování důležitý i kvantitativně vyjádřený přínos. Ten je třeba zohlednit v preferenci staveb. Stav české železniční sítě úspěšně aspiruje na vstupenku do zemí třetího světa. Čím dříve se začně realizovat, tím lépe. Deflaci, která jako jediná by tuto myšlenku zpochybnila, Evropa nezažila téměř sto let a asi dlouho nezažije. Každý den oddálení realizace nejen prodražuje stavbu, ale hlavně natahuje splacení jejího ekonomického přínosu do dalších generací, když chcete hrát na notu, že na to… Číst vice »

Jan Sůra

Deflace a vývoj cen stavebních prací je poněkud rozdíl. Viz vývoj cen stavebních prací za posledních patnáct let. Nezpochybňuji koridorové stavby, ale rozhodně budu zpochybňovat rekonstrukce výpravní budovy za dvě miliardy. Ta nás opravdu nikam neposune, na rozdíl od investice do koridoru.

666

Jestli vám přijde v Praze na Hlavním chytat za deště vodu do kýblů ok, tak Vás rekonstrukce asi nikam neposune.

Jan Sůra

Nemluvím o pražském hlavním nádraží. Mluvím o pardubicích za dvě miliardy. (budova, nikolik stanice, tam tu investici rozhodně nezpochybňuji).

666

Bylo bylodobré se podívat do projektu, co v tom vlastně je, abychom se nedostali do smyčky shop na dálniční známky za půl miliardy, kde z toho nakonec vylezl komplexní sledovací systém, což byla cena odpovídající.

Ohledně rozpočtu 2 miliardy. Dle článku ze zdejšího webu bych si dovolil úvést v ČR okřídlené „ta částka nesouhlasí“ – https://zdopravy.cz/cenovy-ulet-budova-pardubickeho-nadrazi-spolkne-vic-nez-narodni-muzeum-45044/

Gwann

celá slavná fantova budova snad nebude stát tolik jako pardubická….která v tak zoufalém stavu ani omylem není

Gwann

deflace a proto rostou ceny stavebních prací?

Gwann

jo, jo, budeme mít podchod jak ze žurnálu a krásně opravou výpravní budovu, ale jezdit se bude akorát v šukafonu a honeckerech, protože na nová vozidla se peníze nenajdou. nikdo si neuvědomí, že za jednu pitomou opravu budovy v pardubicích může být cca 25 nových sharků atp.

peníze se mají utrácet účelně, ne za pomníky. společnost, která staví bezúčelné předražené pomníky – my na to máme, podívejte se – špatně končí.

Gwann

Je chyba toto akceptovat.

OK, hoši, než takto draho, tak vůbec. A když vás to nepřejde, tak asi budeme muset změnit normy a snížit požadované reference, aby se mohlo hlásit víc firem, však vás to přejde….

Rvát peníze na dluh za něco, co zaplatím 2x více než je normální, může jen magor směřující k bankrotu

MildaIV

A vy si pújdte koupit auto, když bude zrovna stát 2x víc než obvykle?

G.H. Bondy

Když do toho promítáte tuto selskou ekonomiku, tak je třeba připomenout, že ta modernizace má svůj ekonomický přínos. Teď jde jen o to, jak rychle se zaplatí. Dostanete-li novou práci, která bude dostupná jen autem a zajistí vám dvojnásobný příjem, odmítnete nákup auta jen proto, že zdražilo? Příjem z nové práce vám to auto akorát zaplatí v delším čase, než jste očekával. Ale nemůžete tímto selským uvažováním rovnou tvrdit, že se to „nevyplatí“…

Jarda Š.

Jenomže ta stavba se těžko vyplatí, když jí reálně využije 10 párů vlaků denně.ke zkrácení jízdní doby o cca jednu minutu.

Alois Nebel

Až se budeme dívat, jak mezinárodní tah Salzburg – Wroclaw vede přes Německo, tak si možná vzpomenem, že za hranicemi ČR žlezniční svět nekovčí a že dvoustovka se nedělal pro deset párů vlaků denně.

milanmid

Dejte to Čińanům nebo Ukrajincům ale to by asi někteří co o tom rozhoduji možná nedostali tolik provize

Kubrt

A oni se nějací přihlásili do VŘ?

jura

Jo, stavby Cinanum a Ukrajincum, zemi machometanum,…. To je uvazovani jako noha.

bifidus

Pořád si nemyslím, že by u nás ta rychlost 200 km/h měla nějaký rozumný smysl.

Pitrys

Na koridorech proč ne. S takovým uvažováním u nás budem jezdit 160 navěky.

Někdo2

Někde 160. někde

Pitrys

A ješté navíc…

David

A co tam těch 200 bude jezdit? Nějaký příklad prosím.

medical_examiner

Nyní 380 a poté 383.

Pája

Jezdí u nás i vlaky cizích dopravců. Pro některé jsme pouze brzda a objíždějí nás, jiní se skřípěním zubů zatím 160 km/h tolerují. Tohle opravdu nejsou parametry, kterými by dopravci svoje zákazníky oslnili.

Vít Jůza

Pokud by to bylo součástí něčeho celkově smysluplného a trochu domyšleného – např. Praha – České Budějovice do 55 minut, a do a z těchto nádraží sjezdy a rozjezdy kolem celé hodiny, případně navíc kolem půli, pak to může mít smysl i kvůli jednotkám minut. Ale nevím, zda se jedná o takový případ. Navíc nevím, jestli potřeba takového expresního spojení je skutečně taková, a muselo by se domyslet a zvážit, jak by se to kloubilo s normálními rychlíky a osobáky a nákladními vlaky

Krysa350

Praha – ČB nyní cca 169 km, počítejme, že by se 160 – 200 km/h mělo týkat cca 90 km. Tedy rychlostí 160 km/h to pojede 34 min., 180 km/h 30 min. a 200 km/h 27 minut. Rozdíl 4 min. resp. 7 minut. Kdyby se podařilo trať na 160 – 200 km/h udělat třeba v délce 150 km tak 160 km/h 56 min., 180 km/h 50 min. a 200 km/h 45 min. Rozdíl 6 min. resp. 11 min. Obrázek si udělejte každý sám, u nás v ČR je rozdíl 160 vs. 300 a ne 160 vs. 200 km/h. Vlak musí… Číst vice »

David

Jak se jede 90 km dvoustovkou 27 minut? To jako že se vlak mrknutím oka rozjede na 200 a stejně rychle tak zastaví? To bude takové přetížení (teoreticky nekonečně velké v tomto případě), že to cestující přecedí přes sedačku a ti vytečou na zem.

zesp

Mohl by tento server nějak zjistit, jaká vozidla dopravci plánují nasadit na tuto trať, když se za takové velké peníze upravuje trať především pro naklápěčky. Já bych taky rád uvítal jakékoliv zvýšení rychlosti, ale na síti SŽ se pohybuje pouze 7 souprav s aktivním naklápěním, a to ještě ve směru, kde ho využijí jen minumálně. Plánuje se nějaká změna v organizaci těchto vozidel, nebo se snad chystá nějaký nákup vozidel s naklápěním nových, které by tuto rychlost v těchto úsecích využila? Po kud se ta úprava tak vehementně řeší, musí být přeci nějaký konkrétní plán využití této značné investice, no… Číst vice »

libor

spíš ne než jo. prostě se někomu líbí číslo 200, tak se teď staví na naklápěčky. ve státní správě celkem běžné, že se něco udělá a ono to ani není moc potřeba. Státní správa funguje jinak než soukromý subjekt…

Dušan

Nevím, proč se tady nesmyslně řeší naklápěčky, když o ně vůbec nejde – jde o to zavést profil V130 a V150 pro klasické soupravy, které tam dneska jezdí a dalších 100 let jezdit budou, a to jsou rychlosti třeba u stavby Su-Vo V130 = 170 km/h a V150 = 170/175 km/h. A protože nad V = 160 km/h musí být ETCS a trať se musí upravit do rychlostního pásma pro V = 160 – 200 km/h, což pochopitelně není zadarmo a úspora jízdní doby je po zaokrouhlení na celé půlminuty nulová, tak aby se to vůbec mohlo dělat, tak se… Číst vice »

Kubrt

Konkrétní plán je vyfotit se u rychlostníku s co nejvyšší číslicí. Bohužel koordinace SŽ, ministerstva dopravy a dalších objednavatelů dost kulhá, což je obrovský problém.

khunas

tuším že po dokončení koridoru bude mezi normální soupravou na naklápěčkou 10 minut. Tudíš vzhledem k ceně těchto vlaků do toho nikdo nepůjde.

jirka

tipnul bych až se to celé dostaví do Budějek,tak tam půjdou již vyžilá pendolina a na hlavní trasu od Ostravy koupí něco nového

Jarda Š.

Doufejme, že aspoň tak.

Plecháč

Problém je, že vyžilá pendolina budou furt stejně drahá na provoz, ale v Budějicích na sebe asi nevydělají…

jirka

uvidíme co bude, v dohledné době to bude asi jediná smysluplná dvoustovková trať v čr, tudíž se to přímo nabízí, tak proč by to nevyužili, i kdyby tak 2 soupravy na ozkoušení :–)))

David

Jako že tam ČD na objednávku MDČR dají sedmivozová pendolina a nechají si za ně zaplatit jako za čtyřvozovou klasickou soupravu? No tak určitě! 😁

Jarda Š.

Z Drážďan co Lince by možní Pendolino smysl mělo (až bude Krušnohorský tunel).

medical_examiner

Což bude…nikdy…👺

medical_examiner

Jo, třeba přiměřený počet Ampz, WRmz, Bmz a Bmpz. A k nim potřebný počet ř. 383…

Romanero

Kdyby se ty projekty promýšleli koncepčně, tak už se to mohlo na tuhle rychlost stavět v rámci originální stavby..
Chápu, že Jirka chce ještě za svého života zapíchnout rychlostník 200, ale osobně mi to teď, tady a s těmi diskutabilními benefity (samozřejmě mám na mysli blamáž se zkratkou Vk) přijdou vyhozené peníze.

666

Na druhou stranu, kdyby nedokázal, že to jde, tak se tady klidně nejlépe 120 km/h max., neodstraňují přejezdy na koridorech a nezavádí se ETCS, protože to odvádí od klidu na práci…

Oskarák

Takže vyhodíme peníze za předražené stavby na železnici, než abychom jich vydali za to samé, rozložené do více let, o něco méně, a zbytek použili třeba na pomoc dopravcům v této těžké době.

Jarda Š.

Politici a SŽ musí především vykázat, kolik proinvestovali, na ekonomiku těch investic se občan ptát nemá a kdyby se přece jen zeptal, kloudnou odpověď od nich nedostane, protože když to nezajímá politiky, co by to mělo zajímat občany.

Petr

Kapacity nejsou a nebudou, pokud dlouhodobě nemám jistotu, že budu něco stavět, proč bych kapacity tvořil. Technická profese se nevyškolí za měsíc. Obdobné je to v energetice, kolik lidí v pracovním procesu někdy stavělo elektrárnu. Ono to má krásné české slovo „umět“ nebo anglické know-how.

bifidus

Navíc ve chvíli, kdy jsou pracovníci technických profesí šikanování a diskriminováni.

Gwann

a čím prosím jsou šikanováni?

jura

Deindustrializaci alias Green Deal a z toho vyplyvajicimi nizkymi platy.

Pavel

Melete nesmysly. Green deal ve stavařině platy nesnižuje. Tam sklízíme plody minulé krize.
Bohužel dnes sklady a montovny platí lépe.

Petr

Není to jen o platu, když Vám odejde kolega, že chce klidnější, stabilní a pravidelné zaměstnání, což v jeho podání byl profesionální hasič, je to už k zamyšlení.

Radius

Nějak nechápu to přesycení. Víceméně to staví stejné firmy a jejich odnože jako dálnice.

Standa

Co jsem nastoupil do nejmenované firmy bylo nás v týmu 46.. Když jsme odcházel do jiné divize, bylo tam už jen 23. Staří
profesionálové odešli do důchodu a mladí přišli a odešli.. Z těch 8 se chytli jen 2 za dobu 4 let… Takže jestli je to takhle všude tak se nedivím. To víte moc dřiny za málo peněz.

666

Moc dřiny za málo pěnez, tak to je normální trh práce, který hledá rovnováhu…..Když ty dané lidi budete potřebovat, tak zaplatíte…

standa

tak v tom případě chci aspoň 60 táců čistého když se takhle zdražuje…

666

Je logické, že budete požadovat západní mzdu, když platíte západní ceny. Už zbývá jim jenom vysvětlit, aby vám to dali…:-)

Gwann

a máte pocit, že vám zvedli plat na dvojnásobek, protože je vás málo? já bych řekl, že jen nabujel zisk a režie…

standa

právě že tak max. o polovinu a to už jsme 4 let v jiný divizi. takže za 8 let o půlku je sakra málo a ještě když čtu takový zprávy…

Nevím

Tak ony na tom nejsou dálnice nijak lépe, tam ty kapacity také nejsou.

Radius

Možná, ale vždyť se tady stále píše, že nabídky u staveb dálnic a silnic jsou nižší, než ceny podle projektů…

Jirka

Na výstavbu železnice je potřeba jiné stroje než na výstavbu silnice a do železnic se investuje všude v Evropě.

libor

proč pořád řeší naklápěčky? vždyť tu žádné nejezdí a jezdit pořádně nebudou. si hodní ego, že staví na 200? které ale nelze použít….. Původně 160kmh je pro klasiku? má to smysl to vůbec řešit? 185km/h nebo 160km/h …

Broge

Za to zdržení a zdražení těch pár vteřin fakt nestojí…

Míla

Ty „půlený“ rychlosti (končící pětkou), jsem jako strojvedoucí nikdy nepochopil… Na délce takových úseků v ČR těch 5kmh nemá významný vliv na zvýšení průměrné cestovní rychlosti.

JirkaK

těch +5km/h má vliv na zábrzdnou vzdálenost, když to daná trať umožní

medical_examiner

A mohlo by to jít vliv na vozidla. Pokud by se 383 v místě s 205 trochu splašková a jela 203 km/h, tak by se nic nedělo…Stejně jako při 140 a 145, 120 a 125, 100 a 105…
Mezi 180 a 190 je rozdíl malý. Ale mezi 40 a 45 by už neopomenutelný…

Jaaa

Tak asi je rozdíl mezi 55 a 185 km/h, žejo. U té 55 je to 10 % navíc.