egoe-plus
Cestovní ruch Letectví Zprávy

Nový low-cost z pouště: Arabský Flyadeal převzal první letoun

První letoun Flyadeal. Autor: Flyadeal

Loni založená saúdskoarabská letecká společnost Flyadeal začala s budováním své flotily. Koncem srpna převzala první letoun Airbus A320 CEO, který hodlá nasadit do komerčního provozu 23. září, v den státního svátku Saúdské Arábie. Letoun přiletěl z továrny Airbusu v Hamburku, firma jich postupně odebere dalších sedm.

„Poptávka po cestování v Saudské Arábii roste a my chceme vyjít vstříc především mladším digitálně zběhlým zákazníkům, kteří hledí na cenu a chtějí jednoduchý výběr,“ uvedl šéf Flyadeal Con Korfiatis.

Společnost s ústředím v Džiddě hodlá zpočátku působit v Saúdské Arábii na vnitrostátních linkách, později chce rozšířit svou síť i do okolních zemí. Mimo jiné sází i na poutníky, neboť její základna Džidda je považována zároveň za bránu do Mekky.

Flyadeal je dcerou aerolinií Saudia, které jsou národním dopravcem Saúdské Arábie. Blízký východ je přitom z hlediska nízkonákladové letecké dopravy ve srovnání s Evropou pole neorané. Místní šejci se dosud soustředili především na budování globálních dopravců s nadstandardními službami.

Low-costy by se tu proto daly spočítat na prstech. Důvodem je i skutečnost, že nebe zde není zdaleka tak otevřené jako nad Evropou a firmy fakticky nemohou vznikat bez posvěcení vlády. Například v Saúdské Arábii působí už deset let Flynas s třemi desítkami letounů, ve Spojených arabských emirátech funguje od roku 2009 i v Praze známá Flydubai .

2 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Roman Petrlík

Airbus A320 NEO. CEO je zkratka pro Chief executive officer…