Nový Hlavák: Nevzhlednou nádražní halu nahradí největší dřevostavba v Česku

Nový Hlavák - vítězný návrh přeměny hlavního nádraží a prostranství před ním. Zdroj: Henning Larsen ArchitectsNový Hlavák - vítězný návrh přeměny hlavního nádraží a prostranství před ním. Zdroj: Henning Larsen Architects

Přeměna bude radikální. Nové vizualizace ukazují, jak má vypadat proměna haly, parku i tramvajová trať.

550 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
vasek.beroun

Ne a ne a ne!!!

Jirka

Kapacita stávající haly je 210 t. lidí za 24 hod., 24 t. za hodinu. Že někdo zrušil dvě řady pokladen je sice smutné, je však si potřeba uvědomit, že pokrok nám umožnil nákup online (a většina z těch pokladen stejně byla uzavřena pro nedostatek lidí, což je něco, co je na dráze dodnes).

Hana

Nechápu proč se ruší vstup do metra tzv.suchou nohou. V zimě bude nutné se obléci , projít sněhovou břečkou, při dešti rozevřít deštník. Ve vedrech bude trvat než přejdete rozpálený zpevněný povrch do stínu stromů. A to vše v místě, kde je teď sucho, teplo a stín.

Berlíňák

Tohle nechť si při vší úctě Dánové postaví v Dánsku. My jsme ve střední Evropě a chceme mít na nádraží teplo a ne v něm mrznout.

Bob

“Nevzhledná” již v titulku? Omluvte se, asi nevíte o čem mluvítě

Jirka

Otázkou je, proč to v něm je. To, že to není pravda je věc druhá

LeBoeuf

LOL!
snih, listi a odpadky nafoukane az k „prepazce“, ktera bude kousek pred dnesnima pokladnama. v zime se budou vsichni pred chladem schovavat v polovicnim prostoru nez dnes. ale mozno soudruzi z EU zakazou vitr, pruvan a zimu. ja mam pro architekturu smysl, ale tohle vymysleli debilove.

Baraba

Alespoň konečně bude možnost efektivně a účelně využít nevyužívané prostory Fantovy budovy

Lysimachia

Na tomhle obrázku chybí snad jen růžoví létající jednorožci. Dokonalá ilustrace utopie.
https://zdopravy.cz/wp-content/uploads/2023/11/Henning_Larsen_Architects_Vizualizace_okoli-scaled.jpg

I když ta rodinka vlevo levituje slušne.

Jaroslav

Páni ,,ARCHITEKTI“ zase tvoří umělecké dílo a ne funkční stavbu!! Pokud jsem správně viděl , stávající hala se zboří až na úroveň vstupů do METRA a bude zakryta dřevěným otevřeným obraltánem! Ta střecha je tak vysoko, že při silném větru pod ní bude pršet!! Takže místo funkční odbavovací haly pouze drahý estetický prvek(umělecké dílo)

Iva Kubínová

Je to nádhera,prostě úžasné.Moc bych si přála abych se toho dožila.Bohužel u nás než dojde k realizaci vše trvá moc dlouho!

premekb

Konečně budou mít ti věčně opilí somráci střechu nad hlavou

Jaroslav

Právě že nebudou! Pod tím obřím přístřeškem bude při silnějším větru nejen zima, ale bude tam i pršet!

Templář

Krásné, vzdušné a nadčasové. Trochu mne zarazila volba materiálové skladby, ale proč ne. Bude to náročnější na údržbu. Konečně krásný návrh, který trochu provětrá tu maloměšťáckou zatuchlost. Děkuji.

MOS

Ha ha ha. Zbouráme památkovou fungující halu a dáme tam dubajský přístřešek na tramvaje. Děkuji.

Martin Hanzal

Ta hrůza z roku 1977 NEMÁ památkovou ochranu. A na secesní Fantovku samozřejmě nikdo sahat nebude!

Jirka

Hrůza jste tu akorát tak Vy 😂

Kanafasik

Mně se líbí ty vizualizace. Na maminky s kočárky popíjející fair trade kávu jsem si už zvykl. To je samozřejmost, ovšem skupinka cvičící jogu před nádražím… Tak to je úplně jiný level. Mně občas přijde, že architekti do vizualice dávají schválně podobné ujetosti. Taky jsme se na stavárně během studií bavili tím, že jsme do situačního cvičného výkresu dávali ty nejbizarnější názvy ulic. “ 13. Máje.. Ulomená….Otočená…Lahvová…. U Rumu“, ta už se profesorovi nelíbila, tak to spolužák vylepšil na U Rumunů. Tak si myslím, že ty jogínky tam budou něco podobného.

Cestujici

Takze kdyz to shrnu: 1. Do dneska nikdo neobdivoval soucasnou neutulnou a nepraktickou halu. Jak uz je v Praze zvykem, jak se ukaze novy plus minus kvalitni navrh odpovidajici dobe, tak vsichni najednou chteji chranit puvodni desivy stav, ktery do te doby nikdo nepovazoval za ochranyhodny. 2. Je to hlavni nadrazi v hlavnim meste, cekal bych asi neco kapacitnejsiho a monumentalnejsiho. Toto je dobre, ale na hlavni mesto evropskeho vyznamu porad tak nejak malo. 3. Nadrazi neni cekarna, tu z toho dela SZ tim, ze ukazuje nastupiste na posledni chvili. V zahranici jsou nastupiste az na vyjimky dana na dlouho… Číst vice »

Jan

Bude to stát pouhé dvě miliardy, životnost bídná, častá údržba nutná a drahá a tedy ekonomika nula bodů. Jo bude to udržitelné. Za 20 let to mohou ve spalovně přiložit do kotle.

Berlíňák

Nádraží JE čekárna a místo, kde se lidi schází a ne kde mrznou. Pokud je potřeba chránit klima, tak je lepší to rovnou zbourat a nastupovat do vlaků od širým nebem. Opravdu už toho ekoextremismu bylo dost.

Maxim

Cestujici

Franta Palkoska

To je tak ošklivý a nepraktický. Dá se to ještě změnit? Nechci se s tim smířit, za mě je to krok k horšímu. A už vůbec nerozumim tomu, že sotva před pár lety skončila rekonstrukce nádraží a to ted vsechno jako prijde vniveč?

Poutnik99

A mají to páni architekti propočítané na očekávané sněhové nadílky? Aby se to při první sněhové/ledové kalamitě nezbortilo jak domeček z karet…

Martin Šubrt

Ta hala prošla opravou ZEVNITŘ. Dočasný pronájemce si tam vestavěl komerční prostory. Ale jaksi zapomněl na strop, jeho konstrukci a jeho izolace. Tj. v soutěži je hala proto, že strop musí být obecně stejně postaven znovu. A také proto, že se v její současné dispozici prostě nedá vyřešit děsivou podobu bočních prostorů.

Jirka

On je problém tu střechu opravit? Zajímavé, že dvakráte předtím to problém nebyl.

Stanislav

Když jsem viděl návrh poprvé, myslel jsem si, že jde o Prorokovu mešitu v Medíně. Tam podobná konstrukce chrání poutníky před tropickým sluncem, aniž by bránila větru. Až teprve popisek objasnil, že jde o návrh pro Prahu. No, chybí tomu ta arabská zdobnost…

Iva Kubínová

No chybí protože tu jste zabral už vy!

Tomáš R.

Tahle civilizace fakt zešílela. Haly hlavního nádraží asi nepatří k architektonickým skvostům, ale jsou funkční. Při výstupu z metra jde člověk přehledným a volným prostorem, jsou tam služby, obchody, restaurace a čekání na vlak je tam celkem příjemné. Rekonstrukce proběhla relativně nedávno. Přivést tramvaj přímo před halu by šlo nepochybně i ke stávajícím stavbám, revitalizace parku by se dala udělat tak, aby na haly navázala. Namísto toho někoho napadne část odbavovací haly zbourat a postavit tam tohle. Otázka estetiky je velice individuální, někomu se to asi líbí, někomu to připadá otřesné ať už samo o sobě, nebo v kontextu toho… Číst vice »

Martin Šubrt

Ale ten návrh celou halu vlastně zachovává, mizí vlastně doslova jen ten komerční patrový „sloup“ s knihkupectvím uprostřed její dolní části, místo něhož se tento prostor otevírá směrem nahoru k Fantovce a dolů na ty nové tramvajové zastávky. V místě, kde dnes začínají elevátory hala svou podobu nemění, o patro výše se plocha pro lidi navíc zvětšuje na úkor komerce. Ale to hlavní, co to přináší, že se hala otevírá také doleva a doprava, tedy přímý přístup od Bolzanky či Washingtonovy vede rovnou do toho patra, kde začínají podchody pod nástupišti. Což likviduje tento naprosto příšerně mrtvý prostor bývalých taxistání… Číst vice »

Tomáš R.

O patro výše se se „plocha pro lidi“ zvětšuje na úkor komerce? Ona „komerce“ není pro lidi? Trafiky, obchody, hospody nejsou „pro lidi“? Takže ze spodní haly zmizí všechny provozovny, z té horní jejich část, aby tam vznikl „prostor pro lidi“. Což jinými slovy znamená, že zmizí mnoho prodejen typu Relay, Pont, dvě restaurace atd. ve spodní hale plus další obchodní prostory v hale horní, takže se výrazně sníží nabídka a kapacita těchto provozoven? Když tedy dnes ve špičce přijdu na plné nádraží, stačí oběhnout pár prodejen a nakonec nakoupit tam, kde je nejmenší fronta, tak v budoucnu se namísto… Číst vice »

Martin Šubrt

Budou muset zmizet v každém případě, když tam má procházet místo 50 000 lidí denně lidí 200 000. Pokud by měly zůstat, musela by se hala přifouknout nejméně o 50 metrů do stran a k tomu přidat dva nové podchody pod nástupišti s vyústěními z podzemního Hlaváku. Tj. ne změna haly, ale hala kompletně od základu nová s cenovkou kolem 10 miliard. Navíc dole na jižní straně ještě přibudou výstupy z metra D. Když si uvědomíte, že dole v hale se s výjimkou středu pod elevátory v malém prostoru u sloupů nečeká a přecpaný je prostor u prostředního podchodu na… Číst vice »

Tomáš R.

Pak to ovšem znamená, že z nádraží se stane pouze průchoďák pro davy cestujících, kde možnosti jakéhokoli pobytu budou velmi omezené. To nezní úplně jako dobrá perspektiva.

A s těmi počty cestujících bych byl opatrný. Všechny ty stavby, které by měly počty cestujících přinést, jsou na desetiletí.

Yetty

Tak ono je to nádraží. Tam se nemá pobývat.

Tomáš R.

Zajímavý přístup. Dneska „se“ tam zjevně pobývá, jinak by se všechny ty služby neuživiy. Architekti a zadavatelé se rozhodnou, že „se“ tam pobývat nebude, ty využívané služby z velké části zruší a vytvoří z toho prostor dobrý tak akorát k tomu, aby se jím rychle proběhlo. Jestli se vám to zdá jako dobrý koncept, neberu vám to.

Jirka

Nemusí se v tom topit a nemusí se řešit zatékání do střechy. Stejný případ ála Havířov

Iva Kubínová

Vy tam chcete pobývat nebo se usadit?

Jaroslav

Chci tam pobývat ,když mi před nosem ujede vlak a další jede za půl hodiny! A chci tam pobývat ,když mi díky zpoždění ujede rychlík a další jede až za dvě hodiny!! A když je kalamita nebo nehoda na trase a nikdo neví kdy vlaky pojedou!! To jsou důvody proč nádraží měly (a některá i přes usilovnou snahu Správy železnic ještě mají) čekárny.

gwann

A tech 200tis lidi tam dopravite jak? A co budou tam delat?

Jirka

Kapacita stávající haly je 210 t. lidí za 24 hod., 24 t. za hodinu. Aktuální stav vytíženosti max 90 t. Že někdo zrušil dvě řady pokladen je sice smutné, je však si potřeba uvědomit, že pokrok nám umožnil nákup online (a většina z těch pokladen stejně byla uzavřena pro nedostatek lidí, což je něco, co je na dráze dodnes).

ušatá

Ten, kdo tam častěji jezdí, tak třeba ví, jaké jsou v Bille neustále fronty. Tam rozhodně patří podstatně větší samooblsuha a něco na způsob bývalého automatu Koruna – levné, rychlé, kvalitní občerstvení apod. A hlavně schází dodnes neobnovená pošta!!

Jirka

Billa je samozřejmě neštěstím v tom malém prostoru. Nic takového tam původně nebylo.

Jaroslav

Špatně jste koukal- návrh halu nezachovává! Odstraní ji až na úroveň pohyblivého chodníku do horní haly!! Vstupy do METRA se octnou na otevřeném prostranství pohledově zakrytém dřevěnou obří pergolou , která bude poskytovat ochranu před deštěm a sněhem pouze když bude bezvětří!! Pokud bude vát vítr bude pod ní kvůli její výšce normálně pršet nebo sněžit!

ušatá

Ono to také vypadá na to, že někdo neví, co s penězi. 2 miliardy? Za to by se stávající stavby podařilo přímo pozlatit.

none

Bazen, lehatka, bary. To bude v lete nadhera.

Berlíňák

Třeba už ekomani počítají s tropy,. které zatím ne a ne do ČR přijít!

Hýkus se fíbe

Čekal jsem lepší prolnutí parku se vstupní halou.
Naivně jsem si myslel, že zeleň bude plynule přecházet do nádraží a nádraží do parku a uprostřed toho tramvajová zastávka – bylo by to boží. Bohužel vidím rozsáhlé zpevněné plochy NA ÚKOR zeleně. Bohužel na vizualizaci není, jak vypadá zastávka, zda je pod střechou? Vůbec nic o parku – půdorys?
Výsledek – těžká frustrace viz. diskuze.

Martin Šubrt

Zastávka je samozřejmě pod tou střechou. A současně jsou na stropě haly pod stejnou střechou i K+R a výstupní stání pro autobusy, které zajedou cca do prostoru dnešního dálkového nástupiště 4. To je právě jedno z elegantních řešení, že jedna střecha pokrývá zastávku, hlavní prostor rozptylu lidí v dolní části dnešní haly i pohyb nahoře na části dnešního parkoviště, přičemž současně odhaluje zdola pohled na Fantovku, kterou jinak dneska při jakémkoli standardním pohybu po nádraží vůbec nezaznamenáte.

TPal.

Jednoduše krása! 🙂 Sice Fantovu budovu s touto budovou bude dělit magistrála, ale krásně spolu ladí. Moc se těším 🙂 A fakt si nemyslím, že by tam byla zima. 🙂

Pako

Hm. Vyhřívané oteplováky everyday.

Alibaba

Mám stejný názor jaký zde byl už několikrát napsán.
Bude tam zima. Bude tam profukovat až dolů do pokladen.

Kdyby se to realizovalo, tak bych tipnul, že do cca 2 let bude požadavek na skleněnou stěnu někde v úrovni sloupů mezi metrem a začátkem vyššího patra.

Fihu

Možná by to chtělo jen věnovat návrhu trochu více pozornosti. Pak byste zjistil, že ona skleněná stěna je jeho součástí…

Jaroslav

Blbě jste pochopil– dnes je prostor haly uzavřený v rozsahu který bude ta pergola krýt(zcela nedostatečně ) pouze svrchu! Stěna bude až na úrovni dnešního pokladního a informačního centra!!Takže zmizí celé boky a průčelí stávající haly! Včetně restaurace Potrefená husa, 4 prodejen Point a Reelay, 4 informačních stánků u vstupů do METRA a samozřejmě toho podle Vás strašného špalku s knihkupectvím a dalšími obchody. Místo toho všeho se tam bude jen prohánět vítr a déšť až do výšky třetího patra ve kterém bude střecha oné PERGOLY: MImochodem, z leteckého pohledu oúpravdu vypadá jako vnitřek prázdné bonboniéry.

Alibaba

Vzhledem k počtu vystavených obrázků to na nich na první dobrou není vidět.

Martin Šubrt

Přesně na úrovni těch velkých sloupů, kde je dolní hlavní informační tabule, ty skleněné stěny jsou a návrh s nimi počítá. Dole tak mizí jen ten komerční ostrov uprostřed.

Info

Akorát že dnes přes venkovní vstup chodí relativně málo lidí – pěšáci, lidi od tramvaje.
A podle návrhu budou přes vstup teď chodit i davy z metra. To tam ta stěna nemusí být, protože bude nonstop otevřená. To je bohužel hlavní nevýhoda návrhu.

Yetty

Proč by tam proudili lidi z metra? Metro je stále v té části “za dveřmi”.

Vasek

Právě že není, vstupy do metra jsou v „otevřené, zastřešené“ části.

Jaroslav

Není!!!

Lysimachia

Podívejte se na ty vizualizace a řezy ještě jednou a pořádně.

Erik

moderní výkladní skříň hlavního města, tak urcite xD asi potrebuju vase drogy

Michal Bartoníček

Copak v Dánsku nemají zimu? Na všech argumentech proti návrhu určitě něco je. Ale stěžujeme si, že se zde uchycují pouze české firmy. A když dáme prostor zahraničním architektům, dopadne to takhle. Proč někdo nedal konkrétnější požadavky, jak by měla být nová budova koncipována? Je vidět, že prostě nevíme, co chceme a neumíme vypisovat výběrová řízení ani definovat požadavky.

vlachjan

Výběr návrhu byl dvoukolový a probíhal formou soutěžního dialogu. To znamená, že soutěžní návrhy byly jejich autory několikrát v průběhu prezentovány a zástupci zadavatelů měli vždy možnost dát architektům zpětnou vazbu: Z toho jednoznačně vyplívá, že se zadavatelé domnívají, že jejich požadavkům vyhověl tento návrh ze všech nejlépe.

Lysimachia

Prosím: vyplývá.

vlachjan

Děkuji za upozornění, jako dyslektik s tímto neustále bojuji a často prohrávám 🙂

Lysimachia

Na správnou gramatiku jsem jak pes, uznávám, že šlo upozornit kultivovaněji.

Jaroslav

Pardon, když je člověk nasr.., tedy rozezlen přestává hledět na pravopis.

Gwann

z čehož ale také vyplývá, že hodnotitelé už hodně let nebyli na hlavním nádraží nebo trpí nějakou kognitivní disfunkcí, respektive zapomněli, že existuje něco jako zima, vítr, sníh, listí, déšť a voda stékající po povrchu, holubi aj.

ušatá

No, když se jezdí služebními nebo dotovanými osobními auty, tak realita se nějak vytrácí.

Michal Bartoníček

Zadavatele zastupuje nějaká fyzická osoba, nějaký konkrétní člověk. Kdo to je? Jakou má zkušenost s dopravními stavbami? Kolikrát týdně využívá hlavní nádraží? Proč nekonzultoval návrh nejen z hlediska architektury, ale z hlediska praktického užívání?

Jaroslav

Z čehož Vyplívá že zadavatelé nejezdí vlakem(nebo jen manažerskou třídou co má extra lounge) a proto na cestující zvysoka kálejí(SER.U)

Václav

Asi si v Dánsku myslí, že Praha už patří do teplých krajin.

Jaroslav

Četl jste jméno toho zástupce architektonické kanceláře? Tu halu navrhují češi akorát pod dánskou firmou. Protože bez světově nebo aspoň evropsky znějícího jména nemáte šanci ani postoupit do základního kola konkursu!!! Holt doma nikdo není Prorokem a my musíme být nadnárodní a evropští za každou cenu!!! I za tu , že cestující bude při čekání na vlak moknout a mrznout!!!

PeDazOl

Cožpak o to, je to povedené. Ale víte jak ta dřevostavba bude, i s veškerou hloubkovou a povrchovou ochranou, vypadat v sousedství magistrály? Na níž šílený provoz produkuje tuny emisí a imisí? Nechci říkat že jsem vám to říkal, ale říkal sem vám to. 😀

Změna je na dohled

Bože, to je strašný. Naprosté plýtvání přírodními zdroji a penězi. Je to nepraktické, nevhodné pro naše klima (proč na vizualizacích slunce prosvítá ze shora, jako by bylo pod úhlem 90°, když v Praze se dostane max v červnu na 63°?). Chválím přivedení tramvají do Sherwoodu, ale spodní Hlavák je povedená stavba, tak ať je prosím nechají jak je a ať se soustředí na horní část, hlavně likvidace magistrály a návratu okolí do doby před její výstavbou.

Petr

Dát magistrálu pod zem by bylo žádoucí, ale to by bylo příliš složité a nějakým komínem ty peníze vyletět musej. Tak se postaví tenhle blázinec.
Hezký nádraží už tam máme. Jenom je „neprakticky“ umístěný právě za tou magistrálou…

Mirek

Řekl někdo architektům, že to budou využívat opravdoví živí lidé za jakéhokoliv počasí?

MajsterN

Líbí se mi ten vzor té verandy. Přpomíná mi to mírně Expo v Dubaji. Hezké, světlé. Bude radost na to koukat.
Jen když spadne teplota, tak se tahle část nevyužije, ale to už tak bývá.

Petr

To osedlí v Praze, při cestě na rodnou hroudu budou nadávat.

Démon

A kdo se o to bude starat? takto to bude vypadat první 2 roky, pak to sčerná, protože je u magistrály a někde uhnije, protože s tím nemáme zkušenosti.

milanrx

Tak už o té pergole píšou i na novinkách. 2mld za tuhle hnusnou kravinu, které se vůbec do Prahy nehodí. Jakobychom nepořebovali víc jiné věci..Co třeba nové spojení 2.?Hmmm, to není nic pro nejhorší zprávu co, to jsou koleje co,Svobodo?

Zapa

Otázkou je, jestli jsou ty 2 mld za „pergolu“ nebo za celkovou rekonstrukci? Já bych ještě s hodnocením počkal.
Nové spojení 2 je bohužel úplně o jiných částkách.

BR 01 512

To je jedno, bohatě by stačilo opravit současnou halu, třeba ji ještě vic osvítit .Jak sem psal moderní nádraží slouží víc jako nákupní centra.Chapu,ze šotouš nepotřebuje třeba Sephoru nebu butik, stačí vůně potu a oblečení ze SApy 😀
Tak jasně,2mld.by na nové spojení nestačilo ake zase tak málo to není aby se s tím nedalo něco podniknout.

Gwann

2mld s přehledem zaplatí most pod vyšehradem si myslím. dost možná i v podobě památkové repliky

Martin Šubrt

2 mld. jsou za celkovou rekonstrukci haly, která je stejně potřeba, protože Grande Stazioni nezrekonstruovala její strop, který je v hrozném stavu. A dále to je za stavbu tramvaje od Muzea do Bolzanky a revitalizaci celého parku. Stejnou částku utratíte i v případě nutné rekonstrukce stávající haly a stavby TT i opravy parku tak jako tak.

mlokXCM

Jak to ovlivňuje Nové spojení?

milanrx

Asi tak,ze tady hlupák Svoboda a spol.chteji utratit 2mld.za tuto odpornost, které by se daly treba použít na rozjetí akce NS 2.
Tady jen doufat, že tato odpornost nikdy nevznikne protože jinak to dopadne jak s pomníkem Stalina.
Bude to stát ranec aby se zjistilo, že to je k..a za nemalé peníze se to zase zbourá
přidávám se k tomu,jak tu někdo neustále psal
manekýn Svoboda ven

Dan

Podle čeho si architekti vybírali, jaké prvky původního řešení zachovají a jaké nahradí? Zrovna ty vstupy do metra nejsou kdovídak přehledné, taková změt různých prvků a zdí a vévodí tomu ty podivné skleníky – a zrovna tohle jsou prvky, které by se měly zachovat? Navíc kolem bude ještě hodně dalších drobných prvků a vizuálního smogu (automaty na lístky, cedule orientačního systému metra, mapa MHD,… a pak samozřejmě nějaká ta reklama). Zrovna u provázání se stanicí metra bych nějaké nové, jednodušší a přehlednější řešení uvítal.

MajsterN

Stanice měla zůstat, tak, jak je; tak s tím asi nešlo moc hýbat.

Jan Dobiáš

Krásná architektura světové úrovně, které za posledních 30 let vzniklo v Praze minimum.

A všechny kromě trollů bych poprosil, ať si všimnou, že za vstupy do metra je hala zasklená, přičemž v té části před tím budoucím zasklením ani dnes lidé nečekají a jen tu procházejí – tolik k větru, dešti a mrazu.

Zapa

Nj, ale kde se bude zpívat Česká mše vánoční o J.J. Ryby? 😀

MOS

Nyní jsou vstupy do metra chráněny před všemi povětrnostními a navíc zatepleny v hale. Jak chcete ochránit konstrukci stanice metra před sněhem, mrazem a deštěm, také aby se větrem nedostal sníh vstupy na nástupiště metra. Zatékající voda umí rozrušit betonové konstrukce a pokud zmrzne, tak i degradují. Ale jste jistě odborník a advokát, prosím vyvraťte mé obavy. Tolik k větru, dešti a mrazu.

mlokXCM

Nejsou náhodou ti architekti odborníci?

Václav

Tou střechou?

Jaroslav

Ta střecha je ve výši třetího patra!
A pod ní je prázdný prostor. takže tam bude sucho pouze při bezvětří !

Miloš

Jako obložení by to bylo možná hezké, nejlepší na tom je, že tam přidají ty lavičky nebo sedátka.

Miloš

Za to po té, co se z haly stane taková větší kůlna na dřevo to bude designová paráda. Nevíte už do čeho dávat peníze? Dřevomorka … větší náchylnost k požáru. Proč má mít historické nádraží z kamene před sebou boudu ze dřeva? Památkáři s tím souhlasí?

Zapa

Byl jste někdy na Masaryčce?

Jaroslav

Masaryčka je litinová s dřevěnou výplní shora krytou plechem!

Jirka

Navíc se dochovala po náletu jen část.

sladlu

počítá tato studuje s novám metrem D a tzv. metrem S (podzemní příměstské vlaky spojení Smíchov-Hlavák-Florenc)???

někde musí být vyústění výtahů a jezdících schodů na povrch!

Takže 10-15let se bude dělat díra do krásného nového parku a nové haly 😀 😀 😀

Zapa

Déčko by snad mělo být až někde za 7. nástupištěm a u metra S ještě není rozhodnuto, kde vůbec zastávka bude, protože stanice Opera by nebyla přímo pod Hlavákem.

MajsterN

Počítá

Huh

Megalománie v praxi. Kdo to bude byť jen čistit natož nějak udržovat? Za koho peníze? Jak to dokáže SŽ nebo město je vidět na všem o co se starají…

Peťa D

To snad nemyslí vážně, čekal jsem úpravu střechy, čekal jsem úpravu té prosklené stěny a trochu vylepšení interiéru. Ale toto jsem fakt nečekal. To tam jako budou čekat lidi v zimě? Jak se to konkrétně bude zavírat když to bude potřeba? Jak se to bude hlídat ? Doufám že něco takového se nikdy nezrealizuje. A to vůbec nemluvím o tom že máme obří dluh.

abc

Kdyz clovek nevychazi vzdy z predstavy, ze ostatni jsou matlaci, tak se vetsinou nemusi tolik rozcilovat. Lide cekaji v te casti, ktera je pod magistralou, dolni cast slouzi jen k transferu na metro/ z metra ci dal pres sady k tram a k prenocovani osobam, kterym je na lavicce pred hlavakem zima. Zastreseni zajisti, ze na vas nebude prset ani snezit a ze tam bude svetlo, nic vic. Zavirat se to zrejme bude dvermi, ktere jsou na vizualiaci pod informacnimi tabulemi, tj. ze zavreni nadrazi nebude ovlivnovat zavreni metra. Hlidat se to bude asi jako dnes, v cem by mel… Číst vice »

MajsterN

> Kdyz clovek nevychazi vzdy z predstavy, ze ostatni jsou matlaci

To Češi neznaj. Jak můžou v Číně jezdit stovky vlaků na upravený ETCS, když AŽD padá signál??

gwann

Mimochodem, prosel jsem po procteni poznamek diskuteru i prezentaci – a nikde tam neni obrazek se zasklenim. Zato je tam obrazek se salinou v one hale.

Tudiz si o vizualizaci myslim jeste vice sve

abc

Ty vizualizace jsou hodne hrube, to je fakt.

Na jednom obrazku je ale zretelne videt prosklene dvere pod informacnimi tabulemi pri vstupu do vlastni stanice, drevena konstrukce je pouze zastresenim obdobne jako na novem Smichaci, zastavka tramvaje bude podle vizualizace pred prednimi sloupy, ale jeste castecne chranena zastresenim.

Jakub P

Zasklení bude cca na úrovni dnešního předělu mezi jednopatrovou vysokou a dvoupatrovou částí nové haly. Naopak dřevěná střecha bude krýt i tramvajové zastávky.

frank

Inu v zásadě tak trochu návrat do starých časů , v Praze v současnosti malá ukázka třeba Masaryčka , hodně podobných viktoriánských litinovo-dřevěných konstrukcí slouží už skoro dvě století třeba ve Skotsku jak na tratích tak třeba na stanicích přívozů, málokdo by je označil za orientální. Mimochodem v Zurichu loni vyhrál soutěž o nový letištní terminál dřevěný projekt …

Michal82

Připomíná mi to letiště Juscelino Kubitschek v Brasilia. Tam je konstrukce sice železná, ale taky vzdušná a v tom teplém počasí je to celkem příjemné. Jednou jsem tam ale zažil silný vítr a není se kam před ním schovat. Takže ještě ten návrh bude chtít velké upravy.

abc

Tohle zde opravdu muze byt problem, zvlast pri SZ orientaci stavby (SZ je i prevladajici proudeni v Praze), paradoxne o neco vice nahore na urovni magistraly. Na druhou stranu nosna struktura pod stropem bude proudeni rozbijet a brzdit. Ale tohle architekti casto opomenou zohlednit, analyza toku vzduchu neni jeste uplne bezna. Uvidime, teprve ted budou dodelavat navrh do technickych detailu.

Vojta

Nevím, co se tady v posledních měsících děje. Ale relativně kultivované a poučené diskuze se nám tady změnily na hnojomet úrovně Novinek nebo iDnesu. Je to vážně škoda…. Tohle nesouvisí s nádražím, ale obecně s tím, co tady vidím. „Hlavně, ať se nic nemění, přece to tak bylo 40 let, tak je to dobré.“ Přece nikdo normální třeba nemůže tvrdit, že 810 je lepší než moderní vlaky… to není přeci názor, to je úplné blouznění… škoda, na zdopravy bylo fajn, že ty diskuze byly (většinou relativně) edukované, takže se třeba člověk mohl dozvědět nový kontext, zajímavý pohled, tak tomu už… Číst vice »

gwann

Ne, 810 je krap. Jen za nej neni kolejova nahrada.

A tak jedna cast exotu rve neco o hnusnych nepohodlnych regiofoxech a druha a zruseni lokalek a jejich nahrade busy SOR. Obe skupiny patri vyliskat, protoze se prisly jen vyrvat a pozurazet okoli.

Ale na druhou stranu, adorace kazde zmeny (pro zmenu) bez zhodnoceni prinosu je snad jeste hloupejsi nez konzervativni trvani na zachovani statu quo.

Ech

Nevím proč chcete někoho „vyliskat“, když tvrdí, že lepší, aby „místní otázky řešili místní ze svého místního rozpočtu“.

Tj. vlaková nádraží v Praze, ať platí pražané. Vlaková nádraží ve Znojmě, ať platí znojemští.

U autobusových nádražích a u parkovišť pro auta to funguje desítky let. Tak pojďme narovnat pokřivený stav, který prosazuje firma Správa železnic.

Gwann

a jak souvisí to, co jste napsal s tím, na co jsem reagoval?

mimochodem, v Praze jsem místní a nechci ani, aby:
– se to platilo z městského
– se to platilo ze státního

protože to je dementní řešení demolicí z důvodu ne zas tak neřešitelného problému, které zkomplikuje až znemožní užívání stavby k jejímu účelu. Ten detail, že po iks letech stavebního bordelu v hale by tu byl další několikaletý stavební bordel, beru už jen jako perličku

Ech

Vy jste napsal, že chcete všechny diskutující „vyliskat“. Račte si to pose o5 přečíst.

P.S. Jste-li v Praze místní a nechcete-li tu stavbu platit, pak Vám názor je relevantní (na rozdíl od mého, který se právě proto nevyjadřuje k samotné stavbě, ale s tím co jste napsal o této stavbě tak souhlasím). Hezký den.

Pražák

Jinými slovy kdo si myslí něco jiného než Vy patří vylískat? Já si např. myslím, že velká část klasických lokálek by se měla zrušit a nahradit autobusy, ale nikoho u toho, narozdíl od Vás neurážím. Takže kdo patří vylískat?

Gwann

vyliskat patří za to, že má dopředu jasno – kdekoliv je lokálka, šukafon nebo cokoliv podobného, tak SOR je lepší a lokálku zrušit. naprosto bez zamyšlení.

PavelX

Já tady vidím konstruktivní argumenty, od veřejnosti ba snad i architektů/projektantů. Proti stavbě progresivního nesmyslného altánu, který nemá nic společného s praktičností, ale pouze tvoří něco, co si dovolím nazvat „architektonický populismus“.

MartinR

Já vás chápu, ono je to také tím, že převažuje mnoho komentářů ve stylu vše je na h… špatně… A zejména u těch komentářů kde je znát, že si dotyčný ani nepřečetl článek (píše mimo téma nebo nadává a zbytečně se ptá na něco, co je v textu popsáno že tak bude/nebude atd.) nebo usoudil jen z jedné úvodní fotografie nějaký nesmyslný závěr, je to znát. Rozumím obávám, ale na základě vizualizace, jen pár obrázků, hned křičet jak je to vše špatně a úplně *** nevím co, je asi předčasné. Detaily neznáme, jak to vše bude a je funkčně ošetřené,… Číst vice »

Huh

JJ, tohle nepochopíš…

abc

Zastreseni materialem levnejsim nez beton vam pripada jako luxus? Nemluve o tom, ze zcasti se jedna o stavbu Prahy, ne jen SZ.

Dan

Přestavovat kompletně něco, co už bylo přestavěné jednou v roce 2011 mi připadá jako luxus. A přestavovat to v době, kdy se hledají úspory každé koruny všude možně. Předpokládám, že pouhá oprava současného zastřešení by byla levnější. Revitalizace parku a tramvaj před hlavák by se dělaly tak jak tak, o tom nemluvím.

abc

No tak hlavne se to neprestavilo dost, ze, jinak by tam nezatekalo a SZ by neskakala kolem Grandi Stazioni jak certik z krabicky. A kdyz se to ma udelat dobre, tak to tu miliardu dve stejne spolkne, notabene to parkoviste nahore je neudrzovana silenost, stejne jako ty bocni rampy a stanoviste taxikaru. Ten projekt mi navic pripada hodne o terennich upravach a te tramvaji, nez o tom altanu.

Lysimachia

Tak proč tedy ten altán vůbec stavět?

Marcela

Řekl někdo soudruhům architektům, že to je nádraží? Kam lidi přicházejí a přijíždějí obtěžkáni kufry a nějaká mikromobilita nebo trhy jsou jim někde? A že tam budou lidi čekat na vlak i v zimě? Jako komunisti udělali hodně kravin, ale tohle je tisíckrát trumfne.

jiri.vosecek

Soudružko Marcelo, ono to není z vizualizace úplně patrné, ale když se podívate podrobněji, uvidíte oddělující stěnu uvnitř komplexu, která právě řeší teplotní problémy.

Marcela

Já prosím nejsem soudružka, ale dobu, kdy ideologie vítězila si pamatuji. Produktem této doby byla mj. magistrála nebo nádraží Těšnov. No a rok se s rokem sešel a ideologie opět vítězí, ať to stojí co to stojí.

Jirka

Nebýt magistrály, jsou ulice Prahy ucpaný auty.

Lukas

Divam se podrobne a detailne, ale furt vidim jen otevreny prostor:
https://praha.camp/img/cache/1440/3657e19de5312cbe990769a6827ccdc5d684736270ce8aa40acd1433ea71a0fb

jiri.vosecek
O. M.

To je jen uzávěra vstupu do metra

Zapa

Vlevo….

O. M.

Dobrá, IPR tvrdí, že se zbourá jen dolní hala a horní zůstane zastřešená a uzavřená. Ale nejspíš nepočítají s tím, že vlakama budou jezdit lidi, protože v pátečních špičkách bývají slušně narvané OBĚ haly.

Jirka

Zbouráme půlku haly s kapacitou 210 t. lidí. Tady něco nesedí 😉

gwann

Ta stena je tam kde? Ja ji nenasel. A mimochodem, vetsi cast bude otevrena, takza zastresene hnojiste

Miloslav

Architektonický návrh je moc hezký, ale to je všechno, pro daný účel je to naprosto nepraktické. Dřevo je sice nádherný materiál, ale jen pokud je dobře udržované. A toto u nás bude problém, s ohledem na nákladnost údržby i pracnost s tím spojenou. Jo, a lidi na práci u nás nejsou. Další věcí je funkčnost, u nás je období s příznivým počasím kratší než období chladu, deště a plískanic, kdy se počasí rychle střídá. A nedělám si iluze, že se nebude opakovat současná situace, kdy to tam ovládnou „nepřizpůsobiví“ občané i přes všechna možná opatření, takže se tomu normální lidé… Číst vice »

gwann

Ano, opakovane impregnacni natery dreva ve velkych vyskach na takto slozitych konstrukcich a zajisteni aby do dreva nezatekalo, to bude problem s drahym ressenim.

Vzpomente si jak dopadly mnohe neudrzivane drevene rozhledny za cca 10let. Napovim – uz nestoji…

Peeetr

Taky byly stavěné za EU dotace, tam je myslím udržitelnost 5 let, takže výdrž 10 let to je už v podstatě „přesluhování“ 🙁

abc

Ona je potreba udrzovat i zelezobetonova stavba, sice v jinych intervalech, ale zato zhusta za vyssich nakladu. Ackoli se to nezda, tahle rekonstrukce ma celkem potencial na snizeni nakladu na provoz, kdyz to udelaji dobre. A to prevazne kvuli snizeni potreby vytapeni, vzduchotechniky, ale i nakladu na udrzbu parkoviste a jeho nosne konstrukce, kterou by museli nejspis beztak vymenit. A to by stalo asi vic.

Lysimachia

Snížení teploty vytápění tím, že z toho uděláme holobyt a o tepelný komfort se nebudeme starat.

Naopak začne být rizikové zatékání do stanice metra. Jako byste se rozhodl řešit pár chybějících tašek ve střeše demolicí domu, stavbou zahradního altánku. A divil byste se, že vám najednou začalo krápat ve sklepě, kde do té doby bylo sucho.

abc

Takze je lepsi udrzovat dve zelezobetonove stavby, nez jednu. Rozumim.

Gwann

ano, když někde nebudu topit ani nebudu mít VZT, tak za náklady na toto ušetřím. výborný postřeh….jenž pak asi bude cestujícím v zimě zima. doporučíte jim další svetr?

dále – vy víte v jakém stavu je nosná konstrukce parkoviště, že je zralá na výměnu? fakt? pokud ano, jak to, že není hala už zavřená, to hrozí průserem. tudíž i zde používáte poněkud cinknuté argumenty. mimochodem, ano tam parkoviště být ani nemusí, ať se to nezatěžuje. zrušit, sundat asfakt, udělat novou hydroizolaci a vysázet trávník. určitě levnější než tohle.

Jirka

A SŽ na ty údržby dbá 😂

abc

Navrhuji to Danove, kteri pouzivaji drevo celkem casto, i na vetsi stavby. Pohledem na mapu je vcelku jasne, ze s pliskanicemi by mohli mit take zkusenost.
Ohledne tramvajaku, kteri radsi nezastavi – vy zijete v USA, ze? Jako opravdu si nedovedu predstavit, ze by ridic devitky nezastavil kousek od Vaclavaku, protoze se boji nejake smazky. Jako nerikam, ze z toho projektu nemuze byt prusvih, ale tohle mudrovani bez znalosti technickych detailu neni zas tak uzitecne.

Gwann

navrhují to dánové.

udržovat to bude dobrá správa.

ta dobrá správa, která neumí udržovat ani vyhýbky a trakční vedení, čili věci, co by z povahy věci umět měla. natož dřevostavbu této velikosti

lumek gajda

Podle názvu článku se „nevzhledná hala“ zbourá ? A nahradí dřevostavbou ? Autore článku co pijete ???

Roman Beneš

A ta italská firma Grandi Stazioni či jak se jmenuje (neumím italsky, pardon), ta už je pryč? Nebo jsou snad soudní spory vyřešeny? Nebo snad měla na starost jinou část nádraží?

Yetty

Už několik let.

DavidS

Krásná práce. Konečně se také v Praze začíná krok za krokem ukazovat světová architektura a pomalu se začíná měnit uvažování během navrhování staveb. Smíchov, Hlavní nádraží, Filharmonie… jen tak dál.

Marcela

Tak v tomto případě se uvažování nekonalo, nebo dostali zadání na něco úplně jiného.

DavidS

A viděla jste celé video prezentace nebo jen ty tři fotky? Já jen uvažuji nad vaším uvažováním.

gwann

Hezke to je. Je jako nadrazni hala v nasich klimatickych podminkach naprosto na drek

Jirka

Smíchov je paradoxně Hlavák v bleděmodrým

MHD

Ještě jeden šťouravý dotaz bych měl:
Střecha haly se nějak využije? Ať už na fotovoltaiku, park, nebo parkoviště? Nebo to parkoviště, co tam je prostě vymažeme a dovolíme si ten luxus přijít o další využitelnou plochu?

MajsterN

Je tam od architektů naznačeno FVE. Co si tam SŽ nacpe, to tam bude mít.

Zapa

A je opravdu potřeba mít v centru parkoviště já nevím pro kolik aut?

jura

Ano, architektonicky navrh je dukazem a dalsim potvrzenim patricne a radne vyskolenych odborniku o postupujici klajmitcejndz. V Praze dle odborniku bude podnebi jako je dnes na Arabskem poloostrove.
Ostatne, v Praze jiz v predstihu pribyva zen, ktere se zahaluji stejne jako zeny na Arabskem poloostrove. Jasna klajmicejndz a moudra priprava na blizici se klimatickou katastrofu.

Huh

Doporučuji se podívat zbízka, hala zůstane, toto stojí před a nad ní…

Huh

Co pak, skutečnost se nelíbí. Lepší je alternativní pravda – třeba, že je Země placatá? 😀

O. M.

Hala nezůstane, zůstane jí jen půlka.

Zapa

2/3

Pako

Pergola není hala!

Huh

Ano to pod magistrálou je hala a to tam zůstane. Za to ta pergola je megalomanský pomník. Jak to asi v pražském smogu bude za rok/dva vypadat? Kdo se o to bude starat a kde na to budeme brát? Podívejte se na zastřešení perónů na hlaváku… Bylo tam chvilku vidět skrz 🙂

sladlu

V klimatických podmínkách střední Evropy je otevřená hala totální nesmysl. Dnes máme 1°C a sněží :D…

Jak to může být ekologické když klimatizované prostory nejsou od haly odděleny stěnou (stup do podchodů a ke kase…)?

V létě výška střechy nezabrání zahání deště! A zvolené pokrytí střechy neposkytne lidem stín! Ba naopak materiály způsobí více tepla

david.sadek93
Radek

V Praze neprší a nesněží? 🤔

Lysimachia

Dneska sněží celkem slušně.

senior

Nebudu to ani všechno číst, ale hned po nahlédnutí do té debaty konstatuji, že velké nadšení mezi „obyčejnými“ lidmi, kteří VHD aspoň občas používají a asi o ní i něco vědí ten návrh nezískal – a tipuji, že zřejmě docela právem. Jako sešlý stařec už se toho drsného zásahu do současného stavu sice nedožiji, ale docela by mě k tomu zajímalo: 1) jak se k tomuto návrhu staví dědici autorských práv architektů manželů Šrámkových (= původních autorů „nové odbavovací haly“, kterou nedávná „italská“ vestavba dost zprznila), a 2) bude-li nejméně část prostoru pod novou rozlehlou střechou otevřená jako „altán-pergola“, překryje… Číst vice »

MOS

Odpověď zní: ti co rozhodli, to prosadí – Nový Katarák bude. (Jsem taky senior)

senior

Prosadit je jedna věc a zaplatit druhá, navíc mezitím budou i další volby: seženou na to také finance? Aby nakonec jen nerozvrtali to, co dosud aspoň nějak funguje, a nezůstalo dlouho jen to rozvrtané.

Dan

Jen pro info: pana Bočana a paní Šrámkovou Grandi Stazioni tenkrát k projektu modernizace haly přizvala. Nedělalo se to za jejich zády, byli u toho. Nakolik byli spokojení s výsledkem, to už nevím, ale obecně ta modernizace navazovala na design jejich původního řešení.

Já I.

To je šílený návrh… možná dobrý pro prezentaci neortodoxních myšlenek, ale rozhodně ne jako nádražní hala! 🙁

Zapa

A má to být nádražní hala? Podle mě to je už přednádražní prostor spojený s parkem, vytvořený ubouráním části dnešní spodní haly.

Lysimachia

Takže vybudujeme přednádražní prostor místo nádražní haly, která byla sice trochu ošklivá, ale sloužila. To je opravdu pokrok. Na jedné straně je ohromné mínus, které je vyváženo jen chabými plusy.

zdeněk

takový blbý návrh a ještě jim za to platí… práce snů

Zapa

Není uměním se při práci udřít k smrti a ještě za to dostat blbě zaplaceno. Svou šikovností a pílí jste se také mohl stát architektem a mít práci snů.

Jaroslav

jižansky vzdušné ale v Praze je taky mínus deset a sněží

mic

Ono úplně postačí plus deset a vítr …

Karl vB.

To víte, „Severní vitr je krutý, počítej lásko má s tím…“
https://www.youtube.com/watch?v=8DYzoy86y34

MajsterN

Architekti zapomněli dát doprostřed nějakou parní mašinu na koukání.
Pak by to šotoušema prošlo jako výborný návrh.

MajsterN

Ještě dejte systém, ať každou celou houká z píšťalu.

Pako

A ať z ní vypadne pár kuliček.

Hýkus se fíbe

To je geniální nápad.
Někam do prostoru pod ten velký kruh ve stropě umístit na podstavec nádhernou parní mašinu.
To by byla krása.
Pokuste se prosím někdo odpovědný domluvit s NTM a SŽ.

Lex009

Njn
Zjistili, že Brno bude mít nové modernější nádraží a dřevo v hale, tak tady si to Pražáčci museli taky udělat… a když Brno z Nizozemí tak Praha z Dánska 🤣

jogstr

Dřevostavby naštěstí většinou shoří ještě, než se dostaví!

Zapa

Pán je odborník přes dřevostavby?

David Kudláček

Jééé, to jsou moc hezké obrázky 🙂 A nějaký návrh od někoho, kdo někdy v zimě čekal na Hlaváku na vlak, by tam nebyl? 😀

nowas

Třeba se tím přesune pozornost od jistého mostu někam jinam. 🙂 Ve dvoraně na Masaryčce nemrzne?

mic

-Masaryčka je otevřená jen jedním směrem.
-Na Masaryčce sice mrzne, ale moc nefouká.
-Na Masaryčce se na vlaky moc nečeká. Na příměsto se chodí na čas, případně se počká v přistaveném vlaku.

praktik

Máte sice hodně pravdy, ale i tak by se tam nějaký uzavřený prostor pro kratší čekání na vlak hodil a „uživil“ – a nemyslím jen na delší pobyt v hospodě, na který tam sice nabídka je, ale její využití vyjde dost draho …

mic

Ale já netvrdím, že by se nehodil…
Já tvrdím, že Masaryčka díky svému provozu takovou věc potřebuje méně než Hlavas. Zatímco na Masně „by se hodil“, na Hlavasu je nutností.

gwann

Kdyz mrzne v jedne hale, bude mrznout vsude. I u nowase doma, okna mu vysadimr, protoze alespon jeden byt v chanove je obsazen ale bez oken.

(Replikace vasi logiky)

Neznamy Jarek

Asi založím Spolek Hlavák nebourat!

Knížecí rada

Někam do Španělska, kde je furt hezky, tak by to bylo pěkný. Prostě mi přijde zbytečný ubourávat čelo spodní haly, není to špatná architektura.

Jirka

Přesně tohle jsem chtěl říct. V zimě je opravdu fajn, že je ten vestibul krytý.

VTT

To není ani do subtropů – i tam je v zimě dost chladno.
Ale kdyby Indonésani chtěli nějaký návrh nějakého nádraží třeba na jejich novou VRT, tak pro ně by to bylo to pravé.

Lysimachia

Zas by museli řešit, jak vylévat vodu z metra, kdyby se tam přehnala cyklóna. Ten návrh je evidentně nevhodný kamkoliv. Ani do té Dubaje (kvůli písečným bouřím).

Tomáš

První co mě napadlo byla otázka „Počkat, nějak tomu nerozumím, kde je opláštění?“ V diskuzi jsem zahlédl slovo PERGOLA, s vlastně to tak i je. Abychom byli i lajci nějak objektivní bylo by potřeba znát podmínky zadané investorem abychom mohli pochopit daný návrh, který je jen na pár fotografiích. Z toho co bylo zde uveřejněno, lze vidět, že došlo k velkému odstranění konstrukcí, zůstali vchody do metra, které jsou obloženy dlaždicemi, což je vlastně ideální řešení, i to že mají zakulacené rohy, výhoda pro neudržení se nečistot. Samotná konstrukce , jako dřevostavba mě překvapila. Částečně se mi vybavilo překrytí nástupišť… Číst vice »

krva

Méně zeleně, více betonu, demolice architektonicky významné a nedávno rekonstruované odbavovací haly, ztráta prostor poskytujících úkryt před počasím, obří přístřešek připomínající trhy někde na blízkém východě, kompletně zakrývající pohled na Fantovu budovu a ještě ve světlém provedení, které bude zajistě velmi snadné na údržbu už jen díky přihlehlému kolejišti. Ambiciózní projekty jsou fajn, ale na tomhle vážně nevidím z mého pohledu nic pozitivního. Dokázal bych si to představit někde za Prahou u budoucího terminálu VRT, nikoliv v centru Prahy.

Zapa

Blbý je, že rekonstrukcí prošel interiér, ne však samotná konstrukce a to bude asi ten problém.

nowas

„nedávno rekonstruované odbavovací haly“ Akorát do ní malinko teče.

P_V

Řekl bych, že oprava střechy by byla nejméně 10x levnější.

Zapa

Tak ona se stejně bude muset udělat ta část, která tam zůstane.

milanrx

To si snad dělají legraci. Takovou hrůzu do hlavního města. To je jak pergola někam na vesnici. Všude jinde staví nádraží jako obchodní centra a tady tuhle hrůzu k ničemu.
Kolem hlaváku není moc žádná konkurence, nejbližší Palladium. Ideální místo pro nákupní centrum, napojení na metro C, v budoucnu i na D.
Vídeň, Varšava,Berlín, Lipsko, Řím atd ale Praha bude mít dřevěnou hrůzu k ničemu

Zapa

Pořád z těch vizualizací ale nevíme co bude uvnitř. Možná by bylo také dobré nezapomenout, že i stará budova má jistý potenciál.

libor

co na to spolek za starou prahu? bude petice za zachovaní hlaváku v této podobě? jakožto dominanty místa? nestačí to jen natřít? 😀 😀

MajsterN

Ano. Místo nové budovy stačí přes halu přehodit starý most.

Zapa

Vy si děláte srandu, ale úplně to vidím . Tři oblouky naskládané pěkně za sebou a pod nimi průchod. 😀

MOS

Spíš podpoří Nový Katarák.

Gwann

Jinak to ale vizuálně je hezké, takový veliký altán, keasne řešení…pro letní čas v parku. Jako odbavovací hala nádraží v zemi kde pořád občas mrzne…je to pitomost

Jakub P

I zeleznice se pres veskerou snahu tomu zabranit vyviji a lidi, kteri se na nadrazi potrebuji nejak odbavit a ne jen projit, je mensina. Proto dava smysl v dnesni dobe mit mensi podil uzavrenych odbavovacich prostor nez driv. A proto taky dava smysl mit je spis bokem a ne primo v trase hlavniho proudu lidi.

praktik

Kubo, děláte docela čest svému jménu (jak je chápe mnoho Čechů): tohle přece není zastávka někde v polích za vsí, ale docela frekventovaný přestupní uzel s podstatným podílem DÁLKOVÉ frekvence – a kde i ve stávajícím stavu vidíte nějaké klidové čekárenské prostory „přímo v trase hlavního proudu lidí“?
Mně tam naopak hodně silně překáží ten nesmyslně velký dodatečně vestavěný kvádr s obchodem s „úžasným“ sortimentem „potřeb pro cestování“ typu podprsenek a kalhotek v přízemí (takže i pro knížku je třeba použít schodiště).

Jakub P

Dneska tam většina lidí čeká před horním nebo dolním středovým Pragotronem. Což je opravdu přímo v cestě z metra/tramvaje na nástupiště. Jo, ten kvádr tam překáží taky, jsem rád, že dojde k jeho odstranění. Potřebu krytých čekáren (a restaurací, atd.) pro lidi, co tam strávěj delší dobu (přestupy, zpožděný vlaky, lidi, co maj rádi dlouhou rezervu), naprosto nerozporuju. Ale zároveň tito lidí mají čas na to si do takových míst dojít i kousek (desítky, max. nižší stovky metrů) dál. Nabízí se pro tohle zázemí využít část Fantovy budovy (samozřejmě to bude chtít její lepší, kapacitnější a přehlednější napojení, na podchody,… Číst vice »

gwann

Jo, kdyz dobra sprava pridava zpozdeni po peti minutach a taky je schopna ho i ubrat, tak jit jinam jaksi neni realne

Jakub P

Jo, to je jedna z věcí, který by bylo záhodno řešit. Ale asi bych na tomto stavu nezakládal architektonické řešení celého nádraží…

Ares

Nádraží má být hlavně funkční, pak až můžeme řešit jeho vzhled. Vždy to bude hlavně dopravní stavba.

Gwann

počítat s tím, že se v tom něco změní kvůli nové hale, je pošetilé. takže by to skončilo spoustou nachlazených sněhuláků v altánu, kam fouká. což jistě přitáhne cestující.

Ares

Osobně mi čekání pod pragotrony vadí, protože je tam mraky lidí a prostor je mnohdy nedostatečný. Ve špičce je tam naopak málo místa a hodně to souvysí s vyvěšováním vlaků na poslední chvíly.

VTT

Ovšem lidí, kteří se chtějí setkáat pod pergolou, je naprosté minimum.

Gwann

No, myslím, že je na čase snížit peníze přidělené správě železnic. Současný stav odbavovací haly není sice nejlepší možný, ale likvidovat 10 let starou ucházející rekonstrukci považuji za nehospodarne plytvani.

Otevřená odbavovací hala je debilovina na desátou, cca od listopadu do března.

Jakub

Soutousum se to nelibi, je to dobre znameni. Vzdy mne fascinuje, jak jsou vsichni schopni poznat ze 3 vizualizaci, kolik tam bude mista k seseni. Architekti jsou z Danska, asi pro ne nebude uplne prekvapeni, se nekde snezi nebo mrzne ze?

Gwann

Ti architekti tam nebudou příštích pár desítek let čekat na vlak. A už vidím první zimě jak nějaký Havlíček po shit stormu na fb začne vymyslet zasklení a topeni

Jakub

Vsak je to uzavrene, pockejte na detaily

MOS

Ten člověk se jmenuje HLAVÁČEK, součást vrcholného vedení Prahy. Více možno vygooglit.

gwann

Hlavacek je rozumny clovek. Ja myslel Sonyho Havlicka. Ktery nam realne za 2 roky hrozi zpet ve vlade

MOS

V tom případě si na pergolu nestěžujte, vybrali to vaši lidé, na shit stormu jim pěkně poděkujte. Užijte si nový dubaják.

gwann

To jsme ve svete sekt, kde musite prijmout vse co guru pravi…???

MOS

Guru – jak kdo, ale provokatérů a trollů je spousta !

MOS

A vy tam budete mrznout, když to zasklení a topení nebude? Jo a nadávat na Havlíčka, který za to nemůže. Užijte si rozhodnutí vašich kamarádů a sbohem.

Fučida

V tom pohledu je i část současných objektů, takže udělat si představu o velikosti je možný.

Martyk

Obzvláště pozoruhodnou je skutečnost, že šotouši operují čekáním na vlaky v prostoru, kde dnes není ani jedna lavička a jediní, kdo v něm sedají, jsou bezdomovci.

P_V

A protože tam není laviček, tak moudrý Martyk navrhuje odstranit i teplo.

Martyk

Nikoli. Možná vás to překvapí, ale já se na tom návrhu nepodílel. Návrh je dílem dvo světově proslulých studií, která jsou mimo jiné známa tím, že navrhují environmentálně skvělá řešení. To, že odstraní energeticky nesmyslně plýtvající část budovy z dob, kdy byla fosilní paliva uctívána jako moderní božstva, je podle mě ale velmi přínosné.

Berlíňák

Tak zajisté jdete s dobou a už jste si nechal/a vymontovat doma topení?☘️

Frantisek

Pročež není potřeba řešit davy postávající o půlpatro výše, kde je těch laviček jak naděláno, že?

Martyk

Kde v publikovaném článku vidíte jakoukoli zmínku o neřešení prostor pro čekání? O tom, že bude obnovena čekárna ve Fantově budově jste neslyšel?

Lukáš F.

Dánsko má přímořské podnebí, tam spíš prší, ale nemrzne tolik jako u nás.

Peeetr

Dánské počasí v zimě reprezentuje především velmi studený déšť, kde skoro všichni nosí vlastní deštník či pršiplášť.

VTT

Ale možná by pro ně bylo překvapení, že účelem této stavby je být nádražím a ne pomníkem svým architektům.

Martyk

Pro většinu šotoušů je největším zlem to, že bude odstraněna Kotasova devastace haly z minulé pseudorekonstrukce.

VTT

Ale prdlajs, pro šotouše je minulá rekonstrukce haly přímo symbolem znesvěcení svaté nádražní půdy tím, že se tam zatáhnul byznys. Ještě si pamatuju kecy, jak se „z nádraží dělá obchoďák“.
Přitom přeměna nádraží na obchoďák byla jedna z mála věcí, která se Italům povedla.

Tom 123

Už se těším na otevřenou halu plnou fetek a bezdomáčů. Jak je tepleji je to drsné i přes den, noc obvykle horší.

MOS

Zkrátka Nový Katarák, ať žije !

aldik

Já nevím, ale na té vizualici mi to přijde že to nějaké otevřené.. nebo se mi to zdá? Tam jsou cedule v hale, tramvaje před halou a… nic žádná stěna, dveře.. asi se nepočítá se zimou 😀

PetrM

a zase je tam strašně málo míst k sezení…

Ondřej

Katastrofální návrh. Až ubohý. Ošklivý, nefunkční, drahý, nekoncepční,…

mlokXCM

Jestli je ubohý nebo ošklivý je subjektivní. Jestli je nefunkční teď můžete těžko vědět. Jestli je drahý je relativní. V čem je nekoncepční?

Petr

Proč jste se tedy nepřihlásil do soutěže se svým projektem? Ubožáku

Daniel Jablonecký

Vy jste ho viděl nebo komentujete jenom tři vizualizace?

Lojza

My už máme vše a všude hotové, tak se můžeme věnovat podobným nesmyslům…

mlokXCM

Chtějí mít hotový hlavák, aby se mohli také věnovat něčemu jinému.

Karl vB.

Pokud bude zde presentovaný dřevník oprašovat stejná organizace, která to samé činí se stávající halou, (kterou autor textu označil za nevzhlednou), lze očekávat, že po několika málo letech stejně kvalitní péče bude stav zde presentované dřevěné pergoly, totožný s dnešním stavem haněné nádražní haly.

Kraťas

Zajímavý návrh, celkem se mi i líbí. Jen nevím, zda je úplně vhodný do našeho počasí a hlavně zimy.

Luboš Beneš

Souhlas, to bylo první co mě napadlo – co v zimě? Nebo už bude oteplení tak daleko, že i v zimě bude hic?

Greta

V Helsinkách mají podobnou dřevostavbu městské knihovny. Je v ní teplo i v prosinci.

Radim

Jako že mají knihovnu v pergole? Tohle je ze všech (minimálně ze tří) stran otevřené…

MOS

Pozor, to píše Greta Thunberg= GREEN DEAL.

Michal82

Knihovna je to krásná, ale je není to pergola. Je zasklená a je v ní krásné teplo. Sám jsem tam byl mnohokrát.

Martyk

Je velmi vhodný. Zmenšuje totiž vytápěnou plochu pouze na tu část, která je využívána k čekání. V jedné vizualizace je to vidět. Ubourána bude pouze střecha nad tou částí haly, která vždy byla jen průchozí. Obnovená čekárna ve Fantově budově nabídne mnohem víc míst k sezení, než dnes nabízejí sokly okolo sloupů v průčelní části haly.

Petr Drozda

Jediná oprava která bude provedena jednou za 20 let bude kompletní výměna pergoly. Po 3. výměně tam vznikne nadčasový a inovativní vodopád s jezírkem. Počkat neviděl jsem to někde? To už tam bylo počátkem 19. století vlastně…

Vlastimil Kocurek

Tak jezírko s BOBRY by tam raději být nemělo.

blume

Nekde zaskodnici nasazuji krecky, nekde sysly, tady muzou bobry 😀

BeHe

Můj ty smutku, nad funkčnosti vyhrál progresivismus.

Václav Datel

Když pominu, že je vítězný návrh po všech stránkách nepraktický, tak i když to není vyloženě ošklivé, nemá proti dnešním stavu žádnou přidanou hodnotu a to je s ohledem na finance a důležitost daného místa zoufale málo. Já bych zde naopak zkusil zakomponovat patřičně upravenou Kaplického „chobotnici“, která by díky tvaru a několika výškovým úrovním vypadala z každé strany trochu jinak – jakoby se plazila a pohlcovala své okolí. Vnitřní prostor by mohl být jednoduchý a otevřený, včetně stropu, jako ve fantově kavárně. Myslím, že by to byl skvělý, funkční a kontrastní doplněk k zachovalému historickému okolí a parku, se… Číst vice »

Michal82

Kaplického knihovna v Praze chybí jako sůl.

Jan

Není nevzhledná, je brutalistní, od známých architektů. Dostudujte si, než vypustíte ptákovinu do éteru.

kajman

To, že je brutalistní, neznamená, že není nevzhledná.

JaŠ

Je brutálně nevzhledná.

Honza

…..a kdo se ocitne pod tou obrovskou střechou, bude mít jedinou touhu ten obrovský zabetonovaný nefunkční prostor co nejrychleji opustit. Pokud ovšem nebude s těmi kufry zakopávat o slibované trhovce.

Fučida

„Trhovci“ tam určitě budou (jako jsou tam teď), jen nebudou prodávat zrovna zeleninu a ten domácí perníček bude mít taky divnou konzistenci.

218

Super, do Dubaje už nebudeme muset létat,ale půjde si tam zajet i vlakem..

MOS

Jenže v Dubaji je teplo a tady bude sněžit až na nástupiště metra. Holubi už se těší na velkolepý comeback. Ochladí se i tunely metra na oba směry, super průvan. Jaká byla zlatá Billa! Nevidím eskalátory a pohyblivé chodníky pro zavazadla. Vítej, nový dubajáku-dřeváku. Předem děkuji za mínusy …..

Jura

Tak blizky vychod se sem viditelne stehuje uz ted. Ani tim vlakem jezdit netreba.

jcerman

Říkat o stávající hale, že je nevzhledná, není fér. Také je dílem architektů, stejně jako ten nový návrh. Možná je někdy někde neuklizená, ale to ta nová bude taky.

MJS

Přesně. Vše je primárně o údržbě a pojetí. Jaké jsou v hale obchody lze vyřešit celkem rychle. Že tam nejsou lavičky, špatný orientační system, nevzhledné automaty na jízdenky… Všechno je řešitelné. Primárně je třeba vyřešit park. S halou se kromě vyladění detailů a řešení zatékání nic dělat nemusí a vzhledem k památkové ochraně ani nejde.

MOS

A ještě tam bude vítr foukat nepořádek z okolí.

V. K.

Mě se současná hala líbí. V ČR rozhodně patří k tomu lepšímu. Vzhledem, službami a překvapivě i bezpečností.

Vlastimil Kocurek

Stávající hala je nevzhledná, protože má velmi opotřebovanou podlahu, je příliš tmavá (nátěry červená a černá) a zejména naprosto nevhodně osvětlená, tedy kromě závad uvedených v článku. Či-li není žádné možná, ale jde o fakta. Jestliže celá Evropa přechází na detailnější systém popisu dlouhých nástupišť na A – F, tak v Praze vymysleli sever a jih. Tak snad jsme ještě stále v Evropě.

Radim

Já třeba to A-F vůbec nechápu. Nač to je? Ve Vršovicích to je a většina (ne-li všechny) vlaky zastaví „všude“ (tj. A-F po celé délce). Ten sever/jih stačí, stejně se tam další souprava nevejde a kdyby náhodou (třeba regína) ano, tak co? To bude stát uprostřed mezi vlakem na sever a na jih?

Lukáš F.

Když to podporuje informační systém, dá se pak na displeji zobrazovat, třeba jestli vozy 1. třídy najdete na začátku nebo na konci vlaku, abyste pak při příjezdu nemusel pobíhat po nástupišti.

Radim

Jenže ten to nepodporuje a na aktuální řazení vlaků se podívám do aplikace/na web. Ale chápu, dalo by se, kdyby…

VTT

To je taky problém SŽ – že s velkou sláou sem nyní přitáhli něco, co už je jinde – třeba v Rakousku – vylepšené.
Možná by se mohli inspirovat nejen tím, co tam nyní instalují, ale občas se zeptat, co plánují blízké budoucnosti.

Vlastimil Kocurek

Přesně tak, navíc některé vlaky mají vagóny, které nejedou všechny do cílové stanice, nebo jedou do dvou cílových stanic.

adamgolias

na mezinárodním nádraží vymysleli sever jih. Nemám rad przneni češtiny , ale v tomto pripade by melo byt north south. 2x jsem byl tázán inostrancem s jizdenkou v ruce kde je ten ,,džich,,.

Radim

Ok jasné mělo by to být aspoň označené jako North/south to je fakt

Tomáš Záruba

To, že je něco od architekta, ještě neznamená, že to nemůže být nevzhledné. A zrovna to černo-tmavočervené peklo jménem NOH je toho příkladem (a ještě měli tu drzost protestovat, když se to před časem chtělo aspoň zesvětlit).

jcerman

To máte samozřejmě pravdu, ale to hodnocení, zda je ta stavba hezká nebo ne, je dost subjektivní. Proto bych to nedával do nadpisu článku.

Juraj

Je to pecka! Nečekal jsem nic tak odvážného, ale čím víc si procházím materiály na webu studia, tím lepší mi to přijde.

V diskusi jsou tady nářky, že zmizí hala i park, ale ve skutečnosti se jen jakoby odloupne přední část haly, která je teď vůbec nejhorší, a park zůstává především po stranách. Ani dneska prostředek Vrchlického sadů není nic moc a vede tam několik chodníků.

Výměnou za to se zpřístupní ty části parky, kde jsou dneska zdí, ventilační šachty a špinavá zákoutí, a navíc se propojí uliční úroveň s Fantovou budovou, v což jsem ani nedoufal.

DavidK

Souhlasím s tím, že to vypadá docela nádherně… Ovšem. Jinak? To je tvl vše. Ta hala nebude vůbec praktická na používání, protože je zkrátka celá odkrytá.

adamgolias

plna holubů , jejich hovínek , potkanů , smraďochů , prachu , prodavačů dobrot , a jako perlička na závěr budou sloupy obchcané lůzou

JaŠ

Jeďte do Pardubic, ať vidíte, jak má vypadat parádní nádraží.

Honza R.

Smutné je, že většina diskutujících návrh komentuje na základě pár fotek a stručného textu, aniž by si zjistili detaily, které jsou v prezentaci na webu a z představení v CAMP k dispozici.

Petr Drozda

Na co detaily, kouknu a vidím, ne. Pergola, k ničemu plocha jak stadion, zima, bordel, ptáci, voda až v metru.

Vlastimil Kocurek

Nepotřebuji aby mi na nějaké prezentaci, někdo naléval do hlavy, jak to bude úžasné, když naprosto evidentně vidím opak. Čím horší projekt, tím více je potřebné jej vychvalovat.

Konečně

Ono je v Sherwoodu nějaké čisté zákoutí bez smradlavých bezdomáčů? Něco mi uniklo?

Juraj

Sherwood dnes ale všem těm negativním jevům vysloveně nahrává. Samozřejmě je to i nulovou péčí ze strany Prahy 1, ale ten park je prostě z principu špatný a všechno popisované je víc důsledek, než příčina.

Mimochodem, před poslední rekonstrukcí byla hala hlaváku úplně stejný humus, ale světe div se, šlo to změnit k lepšímu.

MOS

A nešlo by to teď taky změnit bez extravagance ?

PavelX

A co všechno že je na tom parku „v principu špatně“?
Není náhodou problém v neúdržbě, nezájmu politiků to řešit, popř. nezájmu bezpečnostních složek o tuto lokalitu? Obdobných míst je v Praze více a řešením opravdu není to zrušit/vykácet a postavit tam obrovský altán.

Vlastimil Kocurek

Park je klidová zóna, nebo historicky daná dominanta centra města. Místo před nádražím, ,kterým proházejí desetitisíce lidí sice tak vysoké ambice mít nemůže, ale jde o řešení ze severní Evropy, tedy z Dánska, přitom Praha architektonicky patří k jihu Evropy, možná že Španělský návrh s těmi sady a prostorem zachází lépe, byl ale až na druhém místě. Prostě Praha si vybrala tohle.

Augusto Pinochet

…kam že patří Praha, k jihu Evropy?!…to, že baroko vzniklo v Itálii neznamená, že jsme jižani…

adamgolias

to ale nevyřeší tahle stavba , ale důsledná práce městské policie

VTT

Dokud bude u Bulhara charita, tak tam ten problém v takové intenzitě bude. Kdyby se přesunula, tak bude možná o něco menší.

MJS

Nic se neodloupne. Zbyde současné ČD Centrum. Toť vše. Zásadně obchody, jen listí, holubi, bezdomovci a zima. Jo a hnusná zašedlá střecha zastiňující historickou budovu. Ano, světě div se, to dřevo fakt po deseti letech bude hnusný… Ještě v tom smogu, že.

Juraj

V tom případě jste se pořádně nedíval na fotky, a už vůbec na příčný řež. Ale tak super slyšet od experta, co má jasno ze čtyř vizualizací.

adamgolias

k čemu je příčný řez? vidím jak je zaplyvané kolínské nádraží a prostor před ním po dvou letech. bez udrzby a dusledneho zneprijemnovani zivota smazkam , smradochum opilcum a jinym tvorum bude kazda obtizne kontrolovatelna plocha vypadat jak park pred hlavnim nadrazim

O. M.

Po deseti letech to dřevo možná bude i spadlý.

Petr Drozda

Doufám že ty přenádherné schody v centrální části budou levitující nebo alespoň pohyblivé. Aby zase nevznikl další schodový kochací amfiteátr jak je to všude na vizualizacích teď moderní, ale praktičnost nula.

Karl vB.

Ty schody budou „místo neformálních setkání“ a asi jediného posezení.

Petr Drozda

Zaflusané, spravuje SŽ.

MOS

Ano, centrální schody se budou vznášet na létajícím koberci.

Lysimachia

Proč ne, když je celý ten návrh tak orientální. A jako bonus tam bude i těch čtyřicet loupežníků.

Lukáš Chytil

Hlavně v zimě ta otevřená hala bude chuťovka. Jo bezdomovci tam už nebudou, protože tam bude 9 měsíců v roce zima.

A raději ani nechci vidět ty náklady na vytápění vnitřních prostor.

vlachjan

Mohl byste poskytnout link? Nemohl jsem to na jejich webu najít. Díky.

krteček

Nápad je to hezkej což o to, osobně bych ho viděl tak do Madridu a na podobně „chladná“ místa. Bude to mít jedinnou výhodu, od října do dubna tam minimální pohyb lidí a i to málo co tam bude, tak bude rychle upalovat pryč. Kolik na tu dřevěnou střechu padne stromů? Půlka Krkonoš? Nebo dřevo bude z dovozu? To už to zas tak eko nebude co?

MOS

Dřevo Made in Sherwood.

Radim

V Madridu dokáže být zima jako u nás, to byste se divil (i když ne tak často a tak dlouho). Tohle je někde, kde je +/- teplo pořád, minimálně tak na Kanáry, do SAR nebo tak.

Lysimachia

Přesně tak, koukněte se, jak bylo v Madridu v lednu 2021. Cca 15 cm sněhu. Ono se to málo ví, ale zrovna Madrid je asi nejvýše položené evropské hlavní město (600–700 m n. m.)

VTT

Andorra la vella je výš. 🙂

Lysimachia

OK. „Hlavní vesnice“ jako Andorra la Vella nebo Vaduz (ten je teda níž) nepočítám.

Radim

😀 Když bych byl hnidopich… Asi by vám města jako Havlíčkův Brod moc nepoděkovala, že je nazýváte vesnicemi 😀 Ale v kontextu „hlavní město“ se to vaše „hlavní vesnice“ fakt hodí, to mne pobavilo 😀

vasek.beroun

Kde jsou ty automaty na vodu ovládané mobilem? Aby v zimě nezamrzly

Petr

Takže před větrem, deštěm a zimou se člověk neschová…
A sněžit bude až do metra.
Bravo!

Honza R.

Kdybyste se na návrh podíval lépe, tak zjistíte, že nemáte pravdu.

David

Mě na těch fotkách chybí i kilometry modrého zábradlí

Pako

Jako projektant vidím jakousi zajímavou konstrukci, která nějak neřeší strašně moc věcí: Zatížení větrem? Jenom sloupy a nějaké zakroucené nosníky bez ztužení. Zakrytí poměrně velkých ploch, čím? Kam bude vyspádováno a kudy poteče voda? Jak se bude udržovat, aby nebylo špinavé? Co kroupy? Co sníh? Co velké kulaté okno nad schody – tam bude díra, kudy bude pršet a sněžit? Detaily – nebude zatýkat? Co to udělá s dřevem? Na něco bude pršet, na něco více svítit – nebude se kroutit? Sloupy budou dřevěné až dolů? Údržba? Až bude ochcané nebo zapálené od cigára nebo jen tak z dlouhé chvíle.… Číst vice »

joseph

Napadlo mě také velké množství otázek.

Honza R.

Mnohem víc je vidět v prezentaci v CAMP a na webu tvůrců. Mimochodem, nejsou to žádná ořezávátka, co by za sebou neměla desítky realizovaných staveb. Že něco nevidíte na pár fotkách tady na webu, ještě vůbec neznamená, že to návrh nemá ošetřené.
Mimochodem, sloupy nejsou dřevěné až dolů, protože jde o nástavbu stávajících sloupů.

Konečně

Tak v tom případě zveřejnili špatné fotky, ze kterých to nevyplývá. Normální lidi vydělávají prachy a nemají kapacitu chodit někam do campu zkoumat studie, to si mohou dovolit studenti humantních oborů, které si platíme z daní a nevědí co s časem.

Honza R.

Stěžujte si na lampárně, pardon, na Avizeru Z, že z celé prezentace zveřejnili tak málo…
Pochopím, že před třeba 30 lety byli lidi odkázáni na to, co otiskly noviny, ale v době internetu, kdy máte vše dostupné v řádu sekund, to je spíš výmluva, lenost a pohodlnost.