Nové vládní opatření uzavřelo v dopravě zatím jen lanovku Ještěd, mezinárodní doprava zůstává

Lanová dráha Horní Hanychov - Ještěd. Foto: České dráhyLanová dráha Horní Hanychov - Ještěd. Foto: České dráhy

Lanovka přerušuje provoz, protože neslouží k dopravě do zaměstnání.

Zpět na článek
36 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Od lesa

Ono až se pustí TMR do výstavby nové lanovky, tak z této bude pomalu bohužel jen muzeum. Je to smutné, ale asi to tak dopadne. Ve starých kabinách budou jezdit jen nadšenci, což provoz neuživí. Mělo to být modernizované a zvýšena kapacita. Kdyby se to dalo technicky vyřešit, tak staré boudy občas vyměnit za nové, jenže ono to není tak jednoduché.

Ondrys

Kde plánuje TMR postavit novou LD aby byla lépe dostupná a tím pádem atraktivnější než ta současná?
Jinak ta současná lanovka prošla před dvěma lety modernizací, kdy se měnila veškerá elektrika a zabezpečení. Ano, kabiny by také zasloužili časem výměnu, jinak na té lanovce nevidím nic co by připomínalo muzeum.

PetrS

Tady jezdí úplně jiní lidé. Na Ještěd se ski lyžema skoro nikdo nejezdí. Nestačí se jen dívat na mapu…

Od lesa

Lanovka TMR nemusí vozit jen lyžaře.

Vít Jůza

Dle textu článku provoz zastavily dobrovolně České dráhy, nikoli vládní opatření, jak je uvedeno v titulku.

Ondrys

Přesně tak, jiné lanovky zatím jezdí bez omezení. Takže jako hlavní důvod bych viděl to, že chtějí využít těch pár dní klidu a relativně hezkého počasí na údržbu, což plně chápu. Těch pár turistů už je asi nevytrhne.

pozorovatel

Hospoda na Ještědu je zjevně také zavřená, tak co by tam kdo hledal? Jistě, za hezkého počasí je takový výlet pro mnohé lákavý i bez možnosti návštěvy nějakého občerstvovacího zařízení, ale takových lidí určitě (a zejména v pracovní dny) mnoho nebude a provoz lanovky to asi neuživí.

Bob

Vzhledem k tomu, že většina zařízení pro volnočasové aktivity je uzavřena a spousta lidí nemá ani práci nebo pracují či studují zavření doma, tak naopak lze očekávat několikanásobné zvýšení zájmu o vycházky do přírody. Přičemž ten, kdo nechce stále jen kroužit ve stejném parčíku u svého domu, se asi nejprve bude potřebovat někam do té přírody dopravit. Vzhledem k epidemiologické situaci je výhodné, pokud ta vozidla nejsou příliš přeplněná.

Moudry Cynik

Vladni loterie Anticovid je sloziteji, nez Eurojackpot. Z prvniho osudi se tahaji nova opatreni, ze druheho vyjimky z nich a ze tretiho kdo pujde vysledky oznamit verejnosti.

Bob

Většinou stejně ti politici oznamují něco úplně jiného, než co se píše v těch opatřeních. Rodina nebo domácnost, hodinky nebo holínky, škola nebo jaderná elektrárna, však ono se to v tom chaosu ztratí.

Džamel

A zaměstnanci hotelu, restaurace a vysílače?

Leinad

Půjdou pěšky. Předpokládám, že údržba vysílače si stejně veze nářadí a díly autem. Restaurace nebude mít moc zákazníků

Jiří Kocurek

Je to to jenom 1200 metrů vodorovně. A 400 metrů do výšky. Dejte si 10podlažní panelák pěšky. Pohoda, žejo? Tak ještě 12x! Ať víte, co doporučujete.

Kalina

Až na Ještědku 930 m n.m. může kdokoliv vyjet autem a zaměstnanci téměř jistě mohou vyjet až před budovu. Žádný „skandál“ se opět nekoná.

Frantisek

Auta ovšem také škodí zdraví, jen jinak. Jestliže to spojí s údržbou lanovky, když by stejně jezdila smysluplně jen v určitých časech, pak dejme tomu jakž takž OK.

PetrS

Hlavně je cesta z Liberce na Výpřež do 30.11. uzavřená z důvodu reko silnice.

xyz

Hotely jsou tímto opatřením uzavřeny také.

Bob

Nejsou. Nesmějí ubytovávat rekreanty, ale lékaře nebo sezonní dělníky ubytovávat mohou.

Kubrt

Co to tady řešíte? Těch pár lidí, co tam teď bude, vyjede autem.

Zbyněk

Myslíte si, že každý má auto nebo řidičák? A kde seženete povolenku?

Frantisek

Spíše by asi mohlo jít o nějakou zaměstnaneckou dopravu, menší dodávka.

pozorovatel

A kde je psáno, že provoz lanovky byl zastaven „totálně“? Klidně přece mohou existovat i nějaké neveřejné služební a „smluvní“ jízdy, o nichž se text pouze nijak nezmiňuje.

Bob

Pokud ta lanovka bude z důvodu údržby rozebraná, tak bych ty „smluvní“ jízdy moc nedoporučoval.

Kubrt

Byl jste někdy v nějakém horském hotelu? Část zaměstnanců tam dočasně bydlí, část jezdí autem, část se s někým sveze, ale počet lidí, co tam dojíždějí VHD, se blíží k nule. Teď je ten hotel bez hostů, restaurace zavřená, takže kolik je tam zaměstnanců? 3?

Miroslav

Silnice na Ještěd se rekonstruuje, z Liberce tam teď nevyjedete. Musíte objížďkou přes Hodkovice, místo 5 km tak najedete 40 km!

Bob

Ne každý má auto, ne každý má řidičák, ne každý má jízdenku na lanovku. Ale kdo na to má, může si kteroukoliv z těchto věcí za stanovených podmínek pořídit.

Alexandr Mikulka

Ten, kdo tam jezdí pracovně, tu povolenku má.

pozorovatel

Smluvní jízdy pro tyto zaměstnance klidně mohou existovat – těch se přece ten text vůbec netýká!

Hodně štěstí

Ale spadá to pod cesty do přírody.

xyz

Lze namítnout, že i vyjití a následné sejití Ještědu je cestou po přírodě a netřeba proto lanovky.

Frantisek

Ony ale nejsou povoleny cesty do přírody. Buď ji musíte mít u domu, abyste mohl konat procházky, nebo máte smůlu. Povoleny jsou jen cesty na chatu… Beru-li doslovně, co bylo řečeno.

-TR-

Použijte mozek, prosím. Díky!

Miroslav

Prymula na tiskovce zcela jednoznačně řekl, že jsou dovoleny i cesty do přírody, tzn. sednu do auta, pojedu přes celou republiku, protože chci vidět někde nějaký park…

Petr Varensky

Anebo do vlaku, ten je možné taky využít.

Bob

Prymula toho napovídal, třeba o té jaderné havárii…

Bob

Tak to bylo na jaře, že se smělo chodit po přírodě, ale nesmělo se nikudy to té přírody. Podzimní opatření už jsou propracovanější. Ovšem by stejně ta opatření nečtete a řídíte se jen nezávaznými bláboly z tiskovek, takže je to asi jedno. Oni ti politici totiž nejspíš také ta opatření ani nečtou, pouze podepisují, co jim jejich úředníci narychlo sesmolí.