Nová silnice Českým rájem je zpět. Dokumentace počítá se severní variantou

Oprava silnice I/35 v roce 2018 u Radvánovic. Foto: Liberecký krajOprava silnice I/35 v roce 2018 u Radvánovic. Foto: Liberecký kraj

O stavbě nové silnice se mluví přes dvacet let, začne se stavět nejdříve v roce 2030.

Zpět na článek
66 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Od lesa

Tak proč se vyhazují milióny za zbytečný kruhák u Ktové, který přinese pouze dopravní komplikace?

Jiří Šrámek

Přes ten „zbytečný kruhák“ se bude jezdit desítky let. Tipuji, že nová silnice nebude dřív, než 2040-2050. Bohužel.

martinK

desítky? Do roku 2022 se tam budeme motat přes stavbu. Pak 10-15 let plné úžívání. uvědomte si že do roku 2030 bude končit dálnice v Úliblicích a bude se se stavbou salámovu metodou pokračovat směr Turnov. žádné desítky let…

XYZ

Můžete to třeba objet, než se tam „motat“ … Čekání a motání zabere stejnou dobu jako cesta přes Lomnici.

Martin

ta silnice I/35 mezi HK a Turnovem je celkem pekna, nelze ji prestavet na dalnici (v nekterych usecich), je nutne pak mit vedle sebe 2 silnice? U obci je jasne, ze povede jinudy, zvlaste u Jicina…

Martin

Ne, odpovim si sam, neslo…

Od lesa

U Jičína je obchvat řadu let. Jde o zbytek do Turnova, kde se jede z vesnice do vesnice. Nemusí to být dálnice, stačila by pěkná, rovná, široká jednička.

Jiří Šrámek

Přesně. Pěkná, široká jednička s obchvaty vesnic. Něco jako I/16 z Mělníka do Velvar.

Jiří Šrámek

Z Turnova do Jičína jedete prakticky neustále v obci. Jednou jsem si to měřil a z 24km trasy je 18km v obci (cedule – cedule).

Vlk

Já jsem zvědavý, kdy ty kouzelníci opravdu postaví onu dálnici…..to už asi budeme čichat k fialkám zespodu……….

Chronosphere

Podle některých,i zde přítomných, magorů jsou budoucnosti civilizace lesní stezky, takže se může stát že nikdy.

Tobias

Jen nechápu proč mezi Jičínem a Turnovem má být jen 3pruh celkem by mě zajímalo o kolik už by vyšel ten 4pruh dráž přeci jen by to bylo i bezpečnější věřím v to že střídaní pruhů bude tak akorát vést k větší nehodovosti. No tak snad alespoň do MÚK Žernov to bude ten 4 pruh no alespoň…

XYZ

Vyšlo by to asi o 1,5 miliardy dráž.

Jindra

Moc se těším, až dotáhnou dálnici od HK k JC (slib zprovoznění 2026).
A pak dál do Turnova se pojede po okresce z doby císaře pána, která bude mít jediný moderní prvek podjezd trati v Rovensku ten to fakt vytrhne 😀 ). Jinak kroucenka přes jednu obec za druhou. Ale různí turnovští Draci se budou tlouct do prsou, jak chrání Ráj před novou silnicí. Ta má vést po zemědělských pozemcích dostatečně daleko od skal a hradů.

XYZ

S rokem 2026 bych moc nekalkuloval. 😀 Ono u nás něco slibovat … Komunisti slibovali čtyřicet, že budeme žít v čistě komunistickém reálně socialistickém státě, a jak do dopadlo. 😀 Současná garnitura slibuje třicet let demokracii a co máme konkrétního? …

Jindra

Slib 2026 je pořád lepší než výhled 2040 😀

MPE

Bylo by to fajn, pokud by takova silnice vznikla (byt ne v idealni stope, nicmene cokoliv bude lepsi nez dnesni stav). Akorat ze kdyz RSD napise 2030-2040, tak to bohuzel realne znamena 2040-2050. A to jeste zrovna v tomhle citlivem useku bude ekozm..u a NIMBYku trojnasobek nez obvykle…Skoda, dalsi silnice ktere se nedoziju (nebo ve stavu, ze uz asi nebudu mit ridicak…).

Joseph

Ta silnice tu chybí… představit si dvě celkem velká krajská města (Liberec a Hradec Králové) a jejich okolní obce… odlehčení D1. Pomohlo by to severním Čechám, pomohlo by to Mladé Boleslavi, Hradci Králové i Pardubicím.

Vlk

Jenže to by na vyšších místech nesměli sedět ti lidi co tam sedí.
Je třicet let po revoluci a nic………
Podívejte se i na silnici Liberec-Frýdlant……..to bylo studií
a keců a co je dnes ……..nic…..jen se planě kecá a občas vyjde článek na internetu,
který silnici nepostaví……
Podívejte se na blbej vlak z Liberce do Prahy……….to se Vám chce zvracet.
Byl bych v Praze dřív pěšky !

Martin

On je I vlak z Prahy do HK docela masakr… o Praze ani nemluve…

Martin

Pardon, myslel jsem z Liberce do HK…

XYZ

No, ono i z té Prahy do Hradce to je někdy masakr. 😀

Jindra

Ale nepomohlo by to PRAZE. A proto je to stále odsouváno.

Urban Transport Lover

Tak už to dílnici konečně postavte – ať je to jednou pro vždy vyřešeno !!!! – kapacitní komunikace potřebujeme – intenzita dopravy je vysoká a každoročně se zvyšuje – dálniční propojku Liberec – Hradec Králové potřebujeme – vys.. se na třípruhy – je to neefektivní vyhazování peněz – stejně se nakonec silnice rozšíří na n4 pruhy a v konečnym důsledku to bude stát nesrovnatelně víc peněz a po dobu přestavby to budou jen 2 dvoupruhové provizorium ( vzorový příklad je na současné přestavbě 1/7 na D7 kolem Panenského Týnce) – neziskovky – velmi často placené ze zahraničí aby škodily –… Číst vice »

Sir

Nepotřebujeme. Stačí další epidemie, víc soběstačnosti a kapacitní komunikace přestanou mít smysl.

XYZ

Chodíte pěšky, že?

pkajetan

už brzy budeme všichni i Vy – XYZ! 😀

Martin

Me by spise zajimal ten 4 pruh? To je tam takovy provoz? Takova dalnice u nas vubec jesne nikde neni a to ani u Prahy ani na D1…

Varianty

Proč byly v posuzování pouze tyto 2 varianty? To je žalostně málo. Pokud jsou jen 2 možné koridory vedení (severní a jižní obchvat Rovenska), tak se mělo uvažovat i o kompletním třípruhu severní variantou. Takto to vypadá, že jižní varianta dělá pouze jakési „křoví“ pro tu severní, ve které se ovšem prostaví o 2 miliardy více betonu a silnice se nafoukne až k Rovensku na čtyřpruh. Z nějakého důvodu má jižní trasa větší dopad na přírodu než severní, což mohlo být předem klidně jasné, tak proč si tímto způsobem nenechat posvětit od CENIe čtyřpruh aspoň do Rovenska, když do Jičína… Číst vice »

XYZ

Posuzovali se vždy tři! varianty – jižní přes Mnichovo Hradiště, kterou nechtěl Středočeský kraj, severní, tj. tato, která má ještě jednu variantu, dnes považovanou za nejschůdnější a schválenou ZLK v roce 2010 za hejmtana Eichlera a potom superseverní, kterou nikdo nechce, jelikož je velmi náročná stavebně – viz MUK Železný Brod.

Varianty

Zamrzl jste v čase cca 10 let zpět, když popisujete varianty ze studie Ministerstva pro místní rozvoj cca z té doby. Z nich je dávno sledována jen ta prostřední, vašimi slovy „severní“. Aktuálně byla vypracována dokumentace EIA, která řeší samozřejmě už pouze modifikace té vašimi slovy „severní“ varianty. A ty jsou 1) okolo Rovenska severovýchodně a do Turnova čtyřpruh, 2) jihovýchodně a třípruh a 3) nic dalšího. Takže já o koze a vy o 10 let starém voze.

Adamgolias

Proč? To nestačí dálnice chranenou krajinou oblasti České středohoří? Tak k čemu jsou plošně vyhlašováná území mající chránit fragmenty života co tu zbyly? To bude v intervalech 30 km rozparcelována celá republika? Vždyť od Jičína je do Sobotky silnice dost široká a odbočka u Bouzova k R10 je . Tak k čemu další ránu do krajiny? Další přetržení migračních tahu . Další nenávratně zabetonování kilometry . Další kilometry čtvereční pokryté neutuchajícím kravském . V r 2030 budu mít 65 roku. A půjdu demonstrovat i na voziku. Nejsme stát s rozlohou USA abychom měly stejné množství dálnic . Síť je hustá… Číst vice »

Adamgolias

Kravském napsal automaticky opravovač , já chtěl napsat ,,hlukem,, .

Standa

Síť je hustá dost? 😉 😉 Nene hte se vysmát

ABC

To nestačí dálnice chranenou krajinou oblasti České středohoří

…. no na trase ze Semil doTurnova fakt asi ne

XYZ

Odbočka u Bouzova? Já si nevšiml, že Bouzov je u Jičína. Měl jsem za to, že je u Mohelnice. 😀

Mkyss

Kdyz tak Bousov

Petas

Stále doufám v jižní variantu s parametry dálnice a napojením na D10 zhruba na úrovni Kněžmostu. Pro relaci Jičín – Liberec to nebude ideální, ale pro mnohem významnější relaci Liberec – Hradec Kr. – Morava půjde o minimální, prakticky nevýznamnou zajížďku. A jako bonus vznikne použitelná dálniční radiála Praha – Jičín

...

Pro spojení Praha – Jičín by byly účelnější obchvaty na I/32. A kdyby to měl být úplný luxus, tak střídavý třípruh, mimoúrovňové křižovatky a přeznačení na SPMV.

Petas

Nesouhlasím. Pocházím z Jičínska a neznám nikoho, kdo by pro jízdu Jičín – Praha používal silnici I/32. Všichni jezdí I/16, je to o třetinu kratší trasa. A dálnice v celém úseku do Prahy je pořád mnohem lepší než dlouhá třípruhová SPMV. Lze tak vůbec označit silnici se střídavým třípruhem?

Mech

Ano lze, budou-li všechna křížení mimoúrovňová a protisměrné jízdní pásy budou fyzicky odděleny. MPR je pak 90km/h.

Petas

To je dost chabé v porovnání s dálnicí v celé trase.

Sheeva

Hovadina, pro cestu z Krkonoš do Prahy přes Jičín je to časově přes I/32 a I/16 časově podobné. Mnohdy je to přes Poděbrady pohodlnější s menším provozem.

Petas

Menší provoz je tam právě kvůli podstatně větší frekvenci na I/16, která by tudíž měla být vylepšena nebo pro tranzit nahrazena dálnicí přednostně. Ale nemám nic proti obchvatům na I/32, jen mi připadá zbytečné ji přestavovat na střídavě tříproudovou, obzvláště po nahrazení I/16 dálnicí.

Vladimír Bílý

Podle intenzit dopravy by ta dalnice davala nejvetsi smysl smerem na D10, exit 46. Plus z ni navic jeste udelat 1+1 spojku od Dolniho Bouzova na exit 57 pro dopravní proud na Turnov.

Vladimír Bílý

Fakticky by se jednalo o obchvat celého Českého ráje.

Petas

Ano, to by bylo ještě lepší.

Vlaczech

Mezi MB a Jc dálnice ktera by nahradila současnou i/16 jen tak nebude (asi nikdy) jelikož není se připravuje UR na preložku i/16 (v 2+1)mezi MB (d10 exit46) a Martinovic. Na usek martinovice – Jičín se dělá technicko-ekonomicka studie na modernizaci celého úseku

Michal

A stávající silnice bude ponechána?

XYZ

Počítá se s jejím využitím jako MK II/ nebo III/ a částečně i jako cyklostezky.

Greta

Rozumný kompromis, i když osobně si myslím, že do roku 2040 silniční doprava poklesne natolik, že to bude zbytečné.

Thegrid

Dokončená by měla být 2040. Přestal jsem od toho číst.

Radovan Komínek

Klidně čtěte dál. Já jsem o dálnici z Brna na Ostravu četl poprvé v roce 1972 v časopisu Silniční obzor a myslím si, že kdo uměl číst dříve, tak se dočetl několik roků před tím. Do dnes není hotová, protože chybí úsek Říkovice-Přerov. Takže neklesejte na mysli.

Gwann

A co teprve extrateritorialni dálnice Breslau-Wien…

-TR-

Dálnice mezi Brnem a Ostravou je hotová. Přes Olomouc vede trasa D1 – D46 – D35 – D1.

BeHe

To je využití mixu silnic dálničního typu a dálnice postavených pro jiné účely, jiné směry, tzv. znouzecnost

Thegrid

Ja jsem sice mladší ale tak nejak si říkám, ze bychom se mohli od Vaší doby někam posunout v termínech staveb. Přeci jsou neomezené materiální možnosti, dostupná západní technika. A komerční soutěžení včetně zahraničních firem a pracovníků. Ale ne no.

Radovan Komínek

Vaše přání o posunu bylo splněno, pokud jste si přál pouze posun. Ale nevím jestli to byl posun na stranu, kterou jste si přál. Pravděpodobně ne.

sunalex

Kdykoliv jedu přes Přerov, tak to je jedna popojíždějící kolona v rozbagrovaném městě…A v Brně to je jen o malinko lepší:-(

BeHe

Tak to už budu ve stavu, že budu rád, že udržím moč, bohužel už ne volant

Standa

To mě vážně po.. rte. Tak od Hradce po ulibice se počítá s dálnici ale v Turnově kde se sejdou dvě dálnice se pak po Liberec s dálnici nepočítá.. Sem já tak blbej když se mi to zdá na hlavu nebo ne?

Jan Sůra

Zkuste se podívat, jak vypadá silnice z Turnova do Liberce. Oficiálně to tedy dálnice není😀

Standa

No právě!!!!!!! Proč??? To jako od Hradce Po ulibice bude provoz Hodný k vybudování dálnice ale před Turnovem to zůzime protože se provoz sklidni? a dálnice z Boleslav ktera v Turnově končí a 35ka vede dal na Liberec to je jako v pohodě jo? já bych D35 naprojektovaláaž do Chrastavy a dál k zittau.

Jan Sůra

Omlouvám se, vaše myšlenkové pochody úplně nechápu.

Standa

Když to od ulibic po Turnov zaškrtite tak to dálnice od Hradce po Liberec nebude i když tam jsou od Turnova někde i tři pruhy v jednom směru. Nebo ať to prejmenuji na d10 od prahy po Liberec…

XYZ

Mohl byste psát srozumitelně? Váš příspěvek pozbývá v tomto formátu patu i hlavu.