Letecké společnosti Letectví Letiště

Norwegian získaly cenná práva pro lety na Heathrow, mluví se o jejich konci v Argentině

Boeing 787 společnosti Norwegian Air Shuttle. Foto: Jørgen Syversen
Boeing 787 společnosti Norwegian Air Shuttle. Foto: Jørgen Syversen

Letecká společnost Norwegian Air Shuttle získala velmi cenná práva pro přistávání a vzlety na nejvytíženějším evropském letišti. Příští letní letový řád může provozovat z hlavního londýnského letiště až šest párů letů.

Vyplývá to z oznámení Airport Coordination Limited, o kterém jako první informoval server Simple Flying. Mluvčí Norwegian potvrdil, že práva dopravce získal a chce nabídnout své lety i z Heathrow. O jaká spojení půjde zatím neuvedl.

Pro nízkonákladové letecké společnosti je těžké se dostat na Heathrow, levné lety přes Atlantik nabízí proto z jiných londýnských letišť. Norwegian létá z Gatwicku. Sloty na Heathrow jsou nedostatkovým zbožím: kapacita letiště je naplněná a tak jednou z mála cest, jak se na letiště dostat, je nákup od jiných dopravců. Například Delta Air Lines zaplatily v roce 2017 podle serveru The PointsGuy.com 19,5 milionů dolarů za 10 slotů od Croatia Airlines, v minulosti takto práva pro lety do Londýna prodaly ČSA. Norwegian podle dostupných informací za sloty nic neplatily, dočkaly se díky tomu, že žádost o přidělení kapacity podaly před několika lety.

Londýn je pro Norwegian hlavní základnou letů pro transatlantické lety. Firma sice oznámila minulý týden zrušení části linek do USA z Dánska a Švédska, Velké Británie se ale škrty netýkají. Norwegian se díky expanzi staly největší zahraniční aerolinkou na hlavním letišti JFK v New Yorku.

Zpráva o nových slotech přichází v době, kdy se naopak řeší další osud jiného byznysu Norwegian: pobočka v Argentině. Podle serveru Aviator.aero firma pozastavila prodej letenek v Argentině na období příštího letního letového řádu. To naznačuje, že firma může trh opustit.

5 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Petr Nováček

I ČSA měly na Heathrow nějaké sloty … Létal jsem tam často (cca před deseti lety). Kdoví, za co to vyměnily. Smrt Wings tam už nikdo nepustí.

Jen tak

clanek to zminuje (je vhodne cist nejen nadpis).

csa ty sloty prodaly, a pomohlo jim to prezit v dobe, kdy byly na pokraji bankrotu.

uz tehdy se jednalo o nekolik milionu dolaru

Adam H

Perfektní úvodní fotka! (y)

Laik

Chybka – Norwegian neplatili

Jen tak

ono je to sporne. je to ta aerolinka, jmenuje se ale ten norweigan air shuttle …

takze spravne by spis melo byt Norweigan neplatil. pripadne neplatily.

v zadnem pripade ale ne neplatili

Partneři


Czechtoll

pst
podcast