z prahy

Norská vláda plánuje pomoc aerolinkám Norwegian, zachrání je před krachem

Boeing 737-800 v barvách Norwegian Air Shuttle. Foto: NorwegianBoeing 737-800 v barvách Norwegian Air Shuttle. Foto: Norwegian

Podmínkou pomoci je kapitálový vstup nových investorů.

Letecká společnost Norwegian Air Shuttle s největší pravděpodobností přesvědčila norskou vládu, aby dopravci pomohla. Norská ministryně obchodu a průmyslu Iselin Nybø dnes oznámila, že souhlasí s plánem na státní pomoc do letecké společnosti. Musí ji ještě schválit parlament.

Nový plán Norwegian Air Shuttle se jeví jako výrazně robustnější než ten, který jsme v říjnu odmítli,“ řekla Nybø. Podle ní je podmínkou státní pomoci, že do firmy vstoupí noví investoři, kteří navýší kapitál o 4-5 miliard norských korun. „Pokud se to letecké společnosti povede, jsme připraveni jí poskytnout úvěr. Nemáme ale žádné ambice do aerolinek vstoupit,“ dodala ministryně. Stát chce aerolinku podpořit i kvůli zajištění dopravní obslužnosti v Norsku.

Šéf Norwegian Jacob Schram v tiskové zprávě uvítal rozhodnutí vlády. „Čelíme skutečně náročné situaci a podpora vlády výrazně zvýší naše šance získat nový kapitál pro záchranu firmy,“ uvedl Schram,

Podle nového plánu bude mít dopravce maximálně 50 letadel, postupně jejich počet zvýší na 70. Firma se zaměří na lety po Evropě a zcela opustí dálkové lety.

Tagy Norsko norwegian Norwegian Air Shuttle
4 komentáře