cargo

Noční spojení Prahy s Budapeští čeká proměna, zmizí první ranní vlak z Brna do Prahy

Lůžkový vůz. Foto: JLVLůžkový vůz. Foto: JLV

Start nového nočního spojení mezi Vídní a Berlínem přes Polsko se výrazně dotkne i jízdního řádu nočního vlaku Metropol, který

Start nového nočního spojení mezi Vídní a Berlínem přes Polsko se výrazně dotkne i jízdního řádu nočního vlaku Metropol, který jezdí mezi Prahou a Budapeští. Zmizí jeden vlak mezi Břeclaví a Prahou, který umožňoval příjezd do Prahy krátce po šesté hodině ranní. 

Důvodem je obnovení přímých vlaků mezi Budapeští a Berlínem, které dříve jezdily jako EuroNight Metropol, ale dva roky už končí jen v Praze. V praxi bude znamenat nový jízdní řád komplikaci pouze pro cestující, kteří jedou na trase v běžném voze na sezení: v Břeclavi je čeká až šest hodin čekání.

Dosud jezdí z Prahy do Budapešti noční vlak buď ve 21.09, kdy jedou lůžkové a lehátkové vozy zapojené do vlaku IC 573 končícím v Břeclavi 35 minut po půlnoci. V Břeclavi jsou ubytovací vagóny  odstavené až do 4:59, kdy odjíždí společně s vlakem EN Metropol, který odjíždí z Prahy ve 23:57 a v Břeclavi čeká kratší dobu. Jeho součástí jsou i přímé vozy na sezení z Prahy do Budapešti.

Zpět z Budapešti odjíždí vlak ve 20:25, v Břeclavi se dělí na dva vlaky do Prahy: jeden pokračuje do Prahy dál s delšími pobyty v Brně a Pardubicích, v Praze je po šesté hodině. Druhý čeká pět hodin v Břeclavi a přijíždí do Prahy připojený na vlak IC572 po osmé hodině.

Podle zveřejněného návrhu jízdního řádu, který vstoupí v platnost v prosinci, už nebudou mít cestující v Praze na výběr ze dvou časů odjezdů: Metropol pojede z Prahy s ubytovacími vozy ve 21:58 a přijede do Břeclavi v 1:25, odkud pokračuje dál až ve 4:59. Vlak InterCity z Prahy do Břeclavi s odjezdem těsně před půlnocí pojede také, ale nepoveze už žádný lůžkový ani lehátkový vůz. V Budapešti bude vlak v 8:25.

Zpět vyjede o hodinu dříve: v 19:25. I proto bude v Břeclavi už ve 23:01. Z Břeclavi se už nepočítá s cestou dvěma různými vlaky, ale pouze s jediným odjezdem v 5:02 a příjezdem po osmé hodiny do Prahy. Cestující ve vozech pro sezení tak čeká 6 hodin čekání ve vlaku. V Břeclavi se část vlaku z Budapešti spojí s nočním vlakem z Vídně do Berlína přes Polsko.

Změna znamená, že mezi Brnem a Prahou pojede první ranní vlak namísto 2:46 až ve 4:29. Nově pojede také poslední vlak z Budapešti později než dosud: v 17:40, v Praze bude v 0:09.

Břeclav a Bohumín budou i nadále nejdůležitější uzly pro noční dopravu ve střední Evropě, v podstatě role těchto uzlů obsluhovaných ČD ještě posílí,“ řekl mluvčí Českých drah Petr Štáhlavský.

Tagy České dráhy Noční vlak Praha - Budapešť noční vlaky
32 komentářů