Nižší DPH na jízdné se odkládá, nevyšla včas ve sbírce

Autobus ICOM, ilustrační foto. Autor: ICOM TransportAutobus ICOM, ilustrační foto. Autor: ICOM Transport

Trochu chaos způsobili zákonodárci, kteří koncem loňského roku schválili snížení DPH na jízdné v pozemní a vodní hromadné dopravě. DPH

Zpět na článek
10 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Krokous

Dobrý den, úplně to nějak nechápu. Prezident podepsal tuším 27.12. + za 15 dnů účinnost. Únor je tedy zcela bezpředmětný. A dále – myslel jsem, že DPH z jízdného, potravin atd. jsou příjmem státního rozpočtu… jak to může ulevit krajům? Proč se do toho pletou mzdy řidičů autobusů? Připomíná mi to bohužel situaci na čerpacích stanicích. Doporučení pro stát = už nikdy nesnižujte žádné DPH, protože k lidem to nikdy nedojde a stát na tom jen prodělá. Hospodským se také snížila DPH a ejhle, dopadlo to tak, že cena pro koncového uživatele se naopak zvedla. Aneb český podnikatel by rád… Číst vice »

jirka

přesné, líp to vystihnout nejde

beda

15 dní poté, co zákon vyjde ve Sbírce zákonů (§ 3 odst. 3 zákona č. 309/1999 Sb.)

Krokous

Ano, ale nevíme, kdy vyjde… předpokládám, že to musí být co nejdřív poté, co prezident podepíše… nelze přece čekat dva měsíce – není to snad časopis se čtvrtletní periodou.

jirka

pokud se sníží dph nevidím jediný důvod proč by se cena stávající jízdenky nesnížila, to by tedy musely třeba ćd zase od února zdražit, ne?

J.L.

Nemůžu se zbavit dojmu, že naši svobodně zvolení zákonodárci opět zapomněli, že ve světě mimo parlament je zapotřebí aspoň nějaký čas k implementaci těchto zběsilých nápadů ns poslední chvíli.
Nicméně, co jsme si zvolili, to máme.

Matěj

Na jednom místě (správně) píšete, že novela nabude účinnosti 15. dnem po vyhlášení, což bude podle mého odhadu někdy 20. ledna 🙂 Proč pak o pár vět dál píšete, že k samotnému snížení DPH pak dojde nejspíš v únoru? To je nesmysl.

beda

pokud bude novela vyhlášena ve Sbírce např. 17.ledna, 17+15= účinnost sazby 10% od 1. února

Vendelín

Autoři, odkud máte informaci, že nižší sazba u jízdenek bude až od února? Protože pokud bude zákon publikován ve Sbírce do 16. ledna 2019 tak bude účinný ještě v lednu.

beda

změna sazby v průběhu měsíce je ještě větší chaos než změna v průběhu roku, takže se to nejspíš udělá tak, aby to vyšlo od 1. února… aspoň to by mělo logiku