Nizozemsko couvá od bateriových vlaků. Náklady jsou vyšší, než se čekalo

Bateriová jednotka Stadler Wink v Nizozemsku. Foto: Arriva NLBateriová jednotka Stadler Wink v Nizozemsku. Foto: Arriva NL

V původních nákladech se nepočítalo s infrastrukturou pro dobíjení.

198 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
milan

Tak například LEGO přešlo z elektrifikovaných tratí na bateriové vlaky už v roce 2006. Provozní náklady na provoz vlaků tím však stouply několinásobně.

Jakub Rákosník

Není to překvapivé a nebude to první zrušený projekt; zvýšení cen elektrické energie způsobilo, že k úspoře proti vlakům v dieselové trakci nedojde. Jestli si tvůrci mysleli, že jim někdo vybuduje infrastrukturu pro dobíjení a do projektu to nezapočítali, tak jednak si projekt špatně připravili a stejně je to jen výmluva, i při liniové elektrizaci a levnějších jednotkách bez baterek jsou ekonomicky v pytli. Celé se to láme na cenách elektrické energie.

Honza

v dlouhodobém horizontu musí být elektrifikace lacinější, odpadá péče o akumulátory které budou i těžké a drahé a kapacita bude klesat.

Vašek

Trakční vedení se neudržuje?

TheBearspook

Vydrží o trochu déle jak akumulátory.

vašek

O tom není sporu. Ale vyžaduje rovněž pravidelnou údržbu a kontrolu. To nepíši proto, že bych byl pro baterie, ale aby si nikdo nemyslel, že se zadrátuje a roky není potřeba na to sáhnout.

Hans

Když někdo tvrdí, že nepočítal s nabíjecí infrastrukturou a tu pak ještě zahrnuje do provozních nákladů, to zní poněkud podivné. Nemyslíte?

Jiří Kocurek

Nabíjecí stanice, má-li vlastní elektropřípojku, spadne pod špičkový a vysoký odběr, navíc nepravidelný. To bude drahá elektřina…

Jiří Kocurek

Jenom ještě přidám data k článku:
Oldenzaal-Zutphen je asi 10 km pod trolejí 1,5 kV a 45 km mimo trolej
Almelo-Hardenberg je 9 km pod trolejí a 18 km mimo trolej
Enschede-Münster je asi 3 km pod trolejí a 65 km mimo trolej, většina v „zeleném“ Německu.

Což je podle mého názoru příliš málo na to, aby se stihly dobít baterie při jízdě pod trolejí, navíc s hendikepem výkonového omezení na systému 1500 V stejnosměrných.

Mapa: https://openrailwaymap.org/?style=electrified&lang=cs&lat=52.32505848274566&lon=6.801567077636718&zoom=11

Alibaba

Díval jsem se pro upřesnění na trasy, kde to měli zkoušet. Připadá mě podíl bez trolejí větší než 50 %. Sice na obou koncích troleje jsou, pak ale bude záležet, jak dlouho se tam vlak zdrží a kolik ampérů (výkonu) snese dotyl pantograf trolej v klidu.
Ty jednotky umí jízdu/dobíjet na 15kV AC? tady by mě zajímalo porovnat charakteristiky rychlosti nabíjení.

zdenek

Prostě tyhle země nejspíš umí počítat. A nekupují jen lobistické nesmysly.
A trendy rádoby nesmysly.

vtvt

Pokud baterkové vlaky nejsou řešením (a vodíkové taky ne) že se nevyplatí náklady na infrastrukturu, tak to vypovídá o perspektivě elektrifikace dieslových tratích. V Nizozemí je 5x řidší železniční síť než v ČR. Dieslových tratí v NL je čtvrtina (v ČR 2/3). Nizozemské tratě jsou v průměru využívány 3x víc než v ČR, přestože průměrný vlak za koleje platí v NL takřka 5x víc než v ČR. Vyplatí se elektrifikovat tratě v severní polovině ČR, když částka za konverzi z 3kv na 25kv byla v 2019 odhadována na 79 miliard? Kolik kilometrů českých tratí se vyplatí elektrifikovat? A které? Do… Číst vice »

Radek Šindel

Na toto nejde obecně odpovědět. Každou trať je potřeba posuzovat zvlášť a vybrat to nejlepší řešení. Záleží na intenzitě provozu osobní/nákladní dopravy, na délce úseku, na vzdálenosti od TNS, konceptu provozu a mnoho dalšího. Všeobecně lze říct, že u kratších úseků (jednotky, nižší desítky km) se vyplatí elektrifikovat, u delších úseků je to potřeba propočítat.

vtvt

Ve Vaší letošní prezentaci uvádíte příklad elektrifikace Opava-Krnov, aby baterkové vlaky mohly jezdit
Jeseník-Krnov a
Olomouc-Krnov-Ostrava.

Na kolik přijde elektrifikace 30 km Opava-Krnov včetně pozdější konverze na 25 kV?
Na kolik přijde nabíječka baterkových vlaků v Jeseníku (?a v Olomouci)?

http://perner.cz/Seminare/Ids_2022_zaver/Sindel.pdf

Litovel

V Olomouci snad nebude nabíječka třeba…

SYN

Jaká pozdější konverze na 25kV? To je snad zvířeckost, je potřeba to rovnou tvořit na 25kV, i kdyby to mělo být za cenu navíc k tomu pořízení dvousystémových HV… anebo se to postaví o dva-tři roky později aby to padlo do okamžiku přepínání které stejně bude…
Leda by „dodatečné přepnutí“ stálo řádově 1-2% (ceny stavby) čemuž nevěřím.

Y.K.

Rozumím tedy tomu správně tak, že problém není ani tak v provozu, ale v tom kdo jaký díl infra zaplatí? Elektrifikací platí stát, ale dobíjecí body dopravce nebo místní samospráva? Protože jinak ta argumentace nedává úplně smysl.

jonáš

Baterie do vlaku taky dopravce.

mezera

Kde se u nás provozují bateriové trolejbusy? A od kdy? Měnili se už baterie? Jaké mají zkušenosti tito provozovatelé a jak by vyhodnotili předpokládané a skutečné náklady na provoz, údržbu, opravy?

Pavel Skládaný

Třeba u nás v Brně, leč podrobnosti nevím. Vím, že kolem toho byla veliká debata o úředním problému, jestli je ještě možné trolejbus při jízdě na baterky (tj. se staženými sběrači) ještě považovat za drážní vozidlo. A zda personál, který je fakticky strojvedoucím i řidičem v jedné osobě, si ještě zaslouží dva platy či jen jeden. Nebo zda už jde o silniční vozidlo se všemi dalšími požadavky (např. mít na tom pověšenu poznávací značku a provedenou příslušnou úřední registraci jako u autobusu, apod.). Technicky to ale funguje – např. pro překonání místa s výlukou troleje.

SYN

V Brně používají termín „parciální trolejbusy“ a kapacita baterií je dostatečná údajně na to aby stačilo mít zatrolejovanou polovinu trasy… Pořizovaly se v době výluky na Slovanském náměstí, a jeli „se staženými“ asi 2-3 zastávky. Na zastávce Botanická probíhalo i automatické natrolejování za pomoci „stříšek“, stahování je samozřejmě jednodušší a rychlejší, lze kdekoliv. Z hlediska cestujícího jsou to samozřejmě absolutně normální trolejbusy… Podle mého by postupně alespoň malou baterii měla mít úplně všechna elektrická vozidla, bude to stát (i vážit) čím dál míň, a umožňuje to překonat krátké překážky typu výluka, nehoda, i spadlý sběrač přestává být problém protože nemusí… Číst vice »

Alibaba

V Hradci a Pardubicích mají trolejbusy na baterky, jestli měnili baterky ale nevím.

jonáš

V Praze se už neúspěšně testovalo mnoho různých modelů. Teď snad ty Letňany a Čakovice raději zadrátovali skoro komplet.

vtvt

Dotaz na redakci: Jak to bude s nákupem vlaků dotovaných z Modernizačního fondu, pokud by šlo o dieslové vlaky spalující bionaftu?

K dotazu mě inspiroval Váš text z konference VÚZ, že ŽSSK „chce pořídit (…) vozidel s alternativními pohony. Může jít například o biopaliva.“

Díky

Jarda Š.

Bionaftu by bylo možné používat i do stávajících dieselových motorů. Problém bionafty je v tom, že se vyrábí z palmového nebo řepkového oleje, přičemž palmové plantáže jsou zřizovány na úkor deštných pralesů a řepka je zas pěstována na úkor obilovin pro výrobu potravin, proto není bionafta považována za ekologicky příliš vhodné palivo.

Jiří Kocurek

Ještě je tu bioplyn z odpadů. Což je tak jediná věc, která nekonkuruje pěstování potravin.

Ovšem v parním stroji lze topit i dřevem, nejedna uhelná elektrárna prošla přestavbou. Nejedna parní lokomotiva byla na dřevo zkosntruovaná, automobil na dřevoplyn také byl a Sentinel funěl na uhlí, což by na dřevo zvládl taky, jen by funěl víc ztěžka.

SYN

Ono se to moc nepočítá, ale na celém světě nenaroste tolik dřeva aby pokrylo například vytápění všech budov, anebo třeba provoz všech vlaků, natož všechno dohromady…
Takže jako doplněk a aby se neplýtvalo je to rozhodně dobré, ale neslibujme si „celosvětový přechod na dřevo“ či bioplyn…
Teoreticky by šla řešit syntetická výroba, ale to jednak vyžaduje přebytky el. energie (z bezuhlíkových zdrojů, jinak je to nanic a přesouváme produkci CO2 z jednoho místa na druhé, navíc s většími ztrátami) a druhak je zatím u syntézy jednodušší vyrábět rovnou ten vodík…

vtvt

Můžu se zeptat, jestli je reálná částka za prostou elektrifikaci jednokolejných tratí 15 milionů/1 km tratě, kterou odhadl pan Borecký?

Když se elektrifikovala a modernizovala trať Olomouc-Šternberk-Uničov-Šumperk, tak částka vyšla na cca 135 milionů/1 km tratě.

cituji pana Boreckého: „Těch je ve Středočeském kraji přes 700 km, elektrifikace by vyšla celkem na cca 10 miliard Kč.“
https://zdopravy.cz/borecky-uskali-obnovy-nejen-stredoceskych-lokalek-105093/

Vojtěch Suchan

15m/km je cena za napíchání sloupů vedle stávající tratě a zadrátovaní. Na uničovce se stavěla celá trať de facto znovu včetně mostů atd.

vtvt

Je reálných těch 15 milionů Kč/kilometr jednokolejné tratě?

Na trati Tábor-Bechyně rekonstrukce traťového vedení vychází dráž
https://zdopravy.cz/pres-400-milionu-ministerska-komise-schvalila-rekonstrukci-trakcniho-vedeni-na-bechynce-85354/

A traťové napájecí stanice jsou navíc k těm 15 mil. Kč/kilometr jednokolejné tratě?

Např. TNS Brno-Černovice prý vyjde na 2,9 miliardy. Samozřejmě jsou i levnější jako např TNS Stéblová za 0,3 miliardy

Igor

Bože tak místo 15 bude třeba 20 bo inflace.

SYN

Plus ta napáječka, kromě fousků někde kde se bude dát využít už existující.

Rypal

Článek není tak podrobný, aby z toho šly vyvovit obecne závěry. Technicky, 1,5 KV/DC nic moc. U nás přijdou na to, že 3 KV/DC na tom bude podobně. Určitě stridavina jako za klad bude daleko vhodnější, u nás tedy od jihu nebo po konverzi.
Ale těším se, až někdo statečný dá ve známost to, že cargo-trolejbusy na D1 je pouze pohádka a nástroj na dojení dotací.

Jarda Š.

Myšlenka zadrátovat D1 je stará už přes 80 let.

Jiří Kocurek

Nákladní automobil pod trolejí je sice exotická věc, ale v povrchových dolech se tu a tam najde: https://www.youtube.com/watch?v=c7d0Ng1_S28

On má ten stroj v základu dieselelektrický pohon ne nepodobný lokomotivě.

🗺️ Petr

Klasika. Náklady na „ekologičtější“ varianty dopravy často počítají lidi, kteří jsou v tom silně názorově zainteresováni. Takže čísla trochu ohnou nebo na něco zapomenou, aby zelená vyhrála.

Jiří Kocurek

Ano, dost často pak čteme, jak je vodík výhodnější oproti BEMU a všemu, jelikož výroba elektrolýzou je zelená, ale do spotřeby elekřiny se počítá jenom dobíjení BEMU, nikoliv už výroba vodíku elektrolýzou.

Nic proti BEMU, kde se velká část trasy jede pod existující trolejí a pak se zajede na 10-20 km bokem. Pokud to zároveň pomůže realizovat přímé spojení a jezdí se 1x za hodinu bez výhledu na nějakou významnou nákladní dopravu, tak klidně.

jal

Ano, v MSK to tak bude a není třeba stavět něco navíc.

Jiří Šrámek

Kde, prosím? Nešťourám, prostě jen nevím.

jal

Sp na S8. Ostrava-Štramberk.

Jiří Kocurek

Přímé spojení Ostrava-Studénka-Kopřivnice(-Veřovice?), co jsem tak četl.

Vojtěch

Typický argumentační faul.

Jiří Šrámek

Vysvětlete to Holanďanům

Vojtěch

Ticho, Čechčku

Jiří Kocurek

Typické, člověku s jiným názorem by upřeli právo se vyjadřovat na základě jakéhosi pocitu nadřazenosti nad národem. Kdo že to takhle dělal před 80 léty?

medvěd

Najednou se objevilo B a je průser = ona ta elektřina nepřiběhne za vlakem sama, ona ta mrška čeká někde jinde než zastavil vlak.

jarek

Asi se v korporaci objevil někdo z gulama, kdo to spočítal a šel s kůži na trh, že prostě ekofanatismus NE. Stačí co díky zelené bruselské sektě platíme za výpalné v energiich už teď.A že jde v korporaci o „nějakou“ ekologii? Vše to je jen výplach mozků a perfektní PR pro veřejnost, svého času jsem byl u zavádění CNG u jedné korporace a v té době o proti naftě provoz vycházel o cca 50 % levnější buď na km a nebo motohodinu. Firma ušetřila, byly odměny a k tomu všude reklama jak je firma eko 🙂

Ketchup1970

A co dnes s cenou 49,90 až 79 Kč za kg ? Já svoje CNG auto dočasně odstavil .

dizgrafyq

Projektant (asi frekventant Vysoké školy života) si řekl, že v depu jsou přece zásuvky, takže nabíjení máme pořešené.

Jiří Kocurek

Tohle většinou ale nedělá projektant, ale někdo úplně jiný. Sociální ekonom? Možná…

Radim

To mi připomíná jak si jedna firma objednala „levné“ lidi na zadrátování nových prostor. Elektrika (230/400V) v pohodě, ale slaboproud (LANku) natáhli stejně jako elektriku (jeden cat6 kabel k asi 10ti zásuvkám) 😀 To se vyplatilo 😀

SYN

Nedělali ti lidi naposled když byl ještě TokenRing? Tam by to jakžtakž sedělo… nebo koax 🙂

Vladimír

Mysleli jsme to dobře, ale dopadlo to jako vždycky.

J.K.

Takhle – ono to tu není rozepsané podrobně.

Ale reálně, pro nabíjení vlakú někde co pak jedou nezadrátovanou trasu – to asi položila cena za rezervovaný příkon, ne za „nabíječku“ samotnou, bo zadrátovanou trať taky nemáte zadarmo… Ale máte řádově nižší rozsah, a tedy i maximum, požadované energie v čase…

Pepa z depa

A životnost baterie?

jal

V Třinci jezdí elektrobusy už 5 let,, v březnu 23 bude 6.

MildaIV

Díky energetice zničené zelenou politikou je v současnosti absolutně nejlevnější vlak na naftu.

Rejpal

Omyl, na uhlí je nejlevnější. Aneb návrat do historie.

Pavel Skládaný

A kdybychom takhle navíc vyvinuli parní lokomotivu s účinnější spalovací turbínou a elektrickým přenosem výkonu…

Jiří Kocurek

Jak kde, Francie jede na atom a nevzdává se ho. Německo dokonce ustoupilo a mění zákon, který přikazoval vypnout JE k 1. lednu 2023 a chtějí je nechat do jara. Asi se něco děje.

SYN

Ten ústupek na čtvrtrok to bylo podlehnutí příliš zjevnému zdravému rozumu, ne žádná změna orientace. Klíčové je že už nenakoupí další palivové soubory, jen víc dojedou ty co už mají. Třetí elektrárnu kvůli palivu neprodlouží, musela by se udělat nějaká údržba a nabíhat potom se starým palivem už by nebylo košer…
Proto je taky k ničemu uvést jaderky „do zálohy“ (aniž by se udělaly další úpravy/investice).

SYN

Nejlevnější jo, otázka jestli nejlepší…

Vašek

Tyjo, ony se bateriové vlaky a elektromobily obecně musejí dobíjet? Já myslel, že to jezdí úplně zadara. Aké prekvapkanie. Doufám, že si to přečtou nejen ekoteroristé z Bruselu a odjinud.

Vojtěch

Ekoteroristé. Opravdu nešťastné slovo. Budeme petrolheadům říkat „antihumanisti“?

Bobodej

Cože?

Vojtěch

Co to na tom nechápeš? Nebo neumíš číst?

Vojtěch

Strawman argument

Jiří Kocurek

Kdožeto ostřeloval stavbu jaderné elektrárny RPGčkem?

Konkrětně SuperFénix, rychlý množivý pro přepracování paliva. Kdože to vyhrožoval zástáncům JE smrtí v radioaktivní komoře?

Frantisek

Kdy dospějeme a opustíme „jednopytlismus“? 🙂

Vašek

Daleko nešťastnější je jejich destruktivní činnost. Na slovu- názvu až tak moc nesejde.

SYN

Sám jste si odpověděl, už jim říkáte petrolheadi tak co chcete vymýšlet dalšího?!

ZYRTHEC ft. KEPPRAFLØW

Co to říkal váš ošetřující lékař?

Vašek

Abyste za ním hned přišel.

Georg

vy o podrobnostech projektu neco vite?

Vašek

O projektu vím toliko z článku a abyste ho nemusel číst, shrnu to do pár vět. Celá ta sranda je nakonec dražší, než předpokládali a tak to balej. Inu, každá mince má dvě strany.

Radek Vičík

Chá chá.

Jan Schmidt

Největším nepřítelem lobistů je kalkulačka

Vojtěch

A zákony

Jo počkat…

Radek Vičík

Ano, fyzikální…

Vojtěch

S váma musí být sranda

J.K.

Kalkulačky bych zrušil!

Jakub Unucka

My ale nebudeme dobíjet ve stanici, ale na polovině trasy pod trolejemi. Takže navíc ani koruna.

erik127

A ten bateriovy vlak vubec nebude drazsi nez bezny vlak.

M19

Tak můžete si místo neho koupit dva. Jeden elektrický a druhý s nezávislým pohonem, do kterého se bude přestupovat…

nowas

Nebo tam natáhnout dráty.

M19

Proč mám pocit, že to je ten samý problém s infrastruktrurou, respektive cenou za její vybudování?

nowas

Ale pak už stačí vozdlo bez drahé baterky.

Jarda Š.

Zadrátování se nevyplatí všude. Na elektrifikované trati máte vícenáklady na údržbu trolejového vedení a zejména na rezervovaný příkon, tudíž se nevyplatí tam, kde vlaků jezdí málo.

SYN

Ne, stačí nezávislou trakci vyměnit za elektrickou, kterých už máme dostatek, případně jsou nové zadara… wait, what??

nowas

Kdežto při baterkovém pohonu máte drahé obě věci, vozidlo i infrastrukturu.

Vladimír

A do zálohy jeden diesel.

Frantisek

To může být ten druhý, spřažený.

Jan Sova

Lepší forma zálohy je pohotovostně placený fíra se svačinou posazený v postrkovém dieselu, hned za nejbližší výhybkou.

Frantisek

Spřahovat už umíme, teď ještě to použít…

PvvS

A cena za 1km bude tak vysoká, že se vyplatí tam natáhnout dálnici.

SYN

Právě moc ne, to tak je. To „všechno okolo“ stojí tolik že pohon už není rozhodující část ceny…

Jan Schmidt

Už se těším, jak budete před volbami vysvětlovat že nemáte na topení v domovech důchodců, školách, nemocnicích atd. protože jste si v kraji koupili vlaky na vodík a na baterky.

MildaIV

Ono se to už děje.

SYN

Letos jo, letos byste mohl mít pravdu. Už příští rok zase ne… a ten podíl elektřina/fosil bude jen stoupat. Tady může být pochyba jen kolik let to bude trvat, ne jestli…

Fučida

Baterky se musí dobíjet. Koho by taková drobnost napadla?

Broněk

Jak je vůbec možné,že se někdo z těch ekošílenců mohl splést? Vždyť co je elektrické a navíc bateriové,to je to nejfantastičtější řešení.A teď ještě aby někdo dopočítal cenu a uhlíkovou stopu na vybudování infrastruktury pro nabíjení elektlromobilů.Třeba na Chodově v Praze to bude úplná pohádka.

Jan

To říkáte jako kdyby spalováky byly úplně čísté a žádnou stopu neměly. Infrastruktura pro nabíjení v koncových stanicích jsou stále řádově levnější než elektrifikace celé trati.

malý bobeš

A už jste to vzkázal do Holandska?

Vojtěch

První se nauč zeměpis pls

Jiří Kocurek

Holandsko v Nizozemí je něco jako Morava v ČR, nebo Bavorsko v Německu.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Holandsko

Vojtěch

Jiří, já vím, co je Holandsko. Článek je o Nizozemsku nebo máš problém s krátkodobou pamětí?

malý bobeš

„Jakkoliv je používání názvu Holandsko pro označení celého Nizozemska fakticky nesprávné, je velice rozšířené; i v nizozemštině se běžně slovo Holland používá místo správného Nederland“

Vojtěch

Takže sis odpověděl sám, že jsi blbec. Brilantní.

Ketchup1970

Ve francouzštině je Nizozemí Pays Bas , nízká země , ale lidem odtamad říkají les Hollandes .

Frantisek

Ale ta stopa. A že by až řádově, no…

Granja

Jenže ty vlaky mají odpisy, tedy předpokládá se, že budou jezdit a ne postávat v koncových stanicích kvůli dobíjení.

Vojtěch

Uhlíková stopa na EV a jejich nabíjení je významné nižší, než u spalovacích motorů. Dokládá to několik studií. Ale pokud chcete opravdu něčemu slepě věřit, tak tomu věřit budete, i když budete mít důkazy, že to tak není.

Krachbumente

Studie? Z ekologického loby? Málokdy jsem četl takový nesmysl! Vždycky jsem si myslel, že čeští ochránci klimatu jsou chytřejší než Němci. Pravděpodobně to tak není…

Vojtěch

Vždycky jsem si myslel, že Češi jsou relativně chytří. Pravděpodobně to tak není.

MildaIV

Já znám studii, kde nejmenší uhlíkovou stopu má diesel, pak EV a pak benzin. Tu studii dělala zelená organizace placená z EU, takže pravda bude ještě kousek někde jinde.

Zbyněk

Přidejte prosím odkaz. Zajímalo by mě to. Děkuji.

Jiří Kocurek

Ono především záleží na energetickém mixu v dané oblasti, tedy na jakou eletkřinu se ten EV provozuje.

A uhlíková stopa není a nesmí být jediným kritériem, jelikož by pak někoho mohlo napadnout jezdit na NH4 a zaklínat se nulovým CO2.

MildaIV

Na to ale bohužel zapomínají hlavně zelení demagogové.

SYN

Nemyslel jste spíš metan než čpavek?

Vojtěch

A ta studie? 😃

Y.K.

To bych docela rád viděl. Nevytrhl jste něco malinko z kontextu?

Vojtěch

Neexistuje 😀

MildaIV

Ten článek jsem nenašel, místo něj jiný s víceméně podobným výsledkem (elektromobil v tomhle porovnání vyšel o trošku líp než diesel).
https://auto.pravda.sk/doprava/clanok/624732-green-ncap-brusel-potvrdil-ze-elektromobily-nie-su-vyhra-co-teraz-s-tym/
A odkaz přímo na zdroj:
https://www.greenncap.com/

Y.K.

Ten článek i zdroj je ovšem manipulativní, protože neodkrývá za jakých podmínek stanovili provozní emise EV vozidla. Jakkoliv je pravda, že na výrobu EV (resp. baterie) zatím padne o dost více než u spalováku. U EV totiž záleží na energetickém mixu v místě kde bude provozován a to je v každé zemi jiné. Hodně jiné. Takže neexistuje hodnota vlastní EV autu (jen ta výrobní), hodnota je vlastní místě jeho provozu. Pokud tedy u EV řeknete že má nějaké „spodiny“ za životní cyklus, resp jakýkoliv elektrospotřebič, tak jsou od místa k místu jiné, dokonce od hodiny k hodině v dané zemi.… Číst vice »

dizgrafyq

Aneb slovami českého velikána Járy Cimrmana
„Někdo musel slepou uličku lidského poznání ohledat a ohlásit světu: Tudy ne, přátelé!“

ABC

To jsem vám chtěl právě říct, abyste si na to dali pozor, kdybyste někdy plánovali nějakou takovou cestu, aby se vám nestalo, jako nám teďko, že já jsem ty zásoby přesně propočet a pořád jsem si říkal, až to sečteš, nezapomeň to znásobit dvěma. A v tom zmatku, jak jsme balili a vy jste mi do toho pořád mluvili, tak jsem na to zapomněl. Takže vypočtený to bylo správně, ale falíruje nám v tom jenom to násobení. To jen tak pro příště.

Martin

Nejjednodussi je trate elektrifikovat,… nepotrebujete resit baterie a jejich vykon, zivotnost, likvidaci, ci vubec jejich vyrobu… kdyz uz, tak treba jen doplnek pro manipulaci nebo nejakou kratkou odbocku z elektrifikovane trati,…

U kolejovych vozidel je to trochu az plytvani zdroji, kdyz mate dany profil trati…

Jan

Jednoduché to určitě není, vyplatí se to až od určité intenzity provozu. Pro lokálky, kde jezdí několik málo vlaků za den o délce desítky kilometrů se pořád vyplatí pár bateriových vlaků.

Pražák

Takové lokálky se spíš vyplatí zrušit.

Petr Šimral

Dám Vám český příklad. Česká Třebová – Lanškroun. Linka vhodná pro železniční zachování a přitom extrémně vhodná pro elektrobateriová vozidla. Dostatek času pro nabíjení (Rudoltice – CETR – Rudoltice) a současně úspora na infrastruktuře Rudoltice – Lanškroun. A vyjezdí to dvě vozidla.

Bobodej

Naopak typické místo pro elektrizací, stačí pár sloupů a nemusíte nic řešit a kupovat jednu atypickou jednotku.

Petr Šimral

To sice máte pravdu, nicméně ani jeden pár v hodině neopodstatní investici „do pár sloupů“…

Petr Šimral

Zcela logicky naprosto nejrozumnější je nechat naftu v celé trase, ale to do budoucna nepůjde…

MildaIV

Máte křišťílovou kouli?

Tomáš Záruba

Ale opodstatní. Vem v úvahu i jednotnost vozidel, využitelnost pro Mn a hlavně faktickou životnost PTZ na tratích tohoto typu… Možná ani řetězovka by tam nemusela být.

David

Zase by se ale možná ČD snažily šetřit baterku a na konečné by ty jednotky byly při obratu ticho a nemusela tam pak SŽ kvůli nim stavět obří protihlukové stěny jak v Židlochovicích.

nowas

To je právě v tom, kdo co by platil. SŽ/dopravce/kraj(objednatel)

MRC

Podle stejného příkladu se zachovaly taktéž tratě do Milovic, Židlochovic, Hustopečí… 🙂

Leinad

Osobka dejme tomu, ale co vy Cargonauti?

Petr Šimral

Do Lanškrouna???

Frantisek

Bývalo to s těsným ujížděním (ne)přípojů na Brno, což by ovšem mohly elektromotory (a oprava koncové tratě) eliminovat.

Pražák

Evidentně každý mluvíme o něčem jiném. Já reaguji na příspěvek výše, tedy na lokálky po kterých projede denně „několik málo vlaků“, což v české realitě znamená poloprázdný šukofon za 130 Kč/km z veřejných peněz.

Kandelábr

Spíš elektrobusů

Martin

Mysleno ode me samozrejme obrazne, nechci hodnotik kazdy metr koleji, ale i tak, pokud ta trat existuje a existovat bude, porad bule lepsi postavit sloupy a natahnout draty, uz kvuli vlakum, ktere pak na tu trat mohou odbocit z hlavni trate… soucasny system, kdy kazda vedlejsi trat znamena ukonceni vlaku a prestup, misto treba spojeni s jinym vlakem pokracujici dal po hlavni trati nebo v taktu jeden jednim smerem, druhy druhym… Hybridni vlaky, bateriove, voikove, apod., vzdy znamena nejaky ustupek… Ten priklad nize, by baeriovy vlak, hybrid baterie/trolej mohl byt i efektivni, na druhou stranu elektrifikovat ten kousek a muzete… Číst vice »

Tomáš Záruba

Amen.

SYN

Ale berte to tak že jak se překoná fáze prototypů, tak cena el. vlaku s baterkou „na 20km“ bude jen nepodstatně vyšší než „čistě“ el., a nabíjecí infrastrukturu neřešíte, bo jede >75% pod drátem takže se nabije při provozu…

jonáš

Ceny baterek s kvantitou produkce bohužel neklesají.

Bobodej

Pro jednu bateriovou jednotku jezdící po lokálce se opravdu nevyplatí budovat napájecí místo.

Twix

Ano ale je tady jedna taková komplikace – elektrifikovat celou síť chvíli potrvá. Proto tady bude pořád nějaký prostor pro bateriové vlaky, které se podle potřeby mohou časem přesouvat na nové linky.

Alibaba

Tak zrovna elektrizace 1,5 kV= moc levná taky není.

Martin

Ja predpokladam prepnuti vsude na 25kV AC,….

1.5kV SS, bylo snad jen na 2 tratich v CR, a to jeste pro zachovani provozu historickych vozidel, a to uz mozna je take historie…

Alibaba

V Holandsku? Ne že by to nešlo, ale pak bych tipnul, že to zadrátují všude a na nějaké baterky se vykašlou.

V ČR je už jen Bechyňka a tam jsou baterkové vlaky zatím k ničemu, trolej tam je furt a nikam dál (Milensko?, Pacov?) to asi jezdit nebude.

noerf

1,5 kV DC je dnes pouze na trati Tábor – Bechyně a již se řeší, že se změní na 25 kV AC. Bude to efektivnější, napájení zajistí stávající infrastruktura na IV. koridoru a odstranění se nepůvodní napájení, protože původní bylo na 750 V a dvěma dráty jako mají trolejbusy.

X 1

Ale článek je o Nizozemí. Tam je 1,5kV DC.

Alibaba

Jak píše X 1 článek je o Nizozemí, primárně jsem reagoval na téma článku. Co se týče přechodu tam na 25 kV AC, tak technicky to problém není, ale pak bych tipnul, že to zadrátují všude a na nějaké baterky se vykašlou.

Původní bylo 2*700 V se dvěma dráty, s trolejbusy bych to elektricky nesrovnával, protože jeden drát měl +700 V a druhý -700 V, v koleji byla 0 V, trolejbus má zpravidla krajní drát uzemněn (napětí dle každého města individuálně 600 V a 750 V, jestli je někde ve světě víc, nevím) .

Karel

Není. Tam, kde to jen trochu jde je síť izolovaná v obou polaritách. V Plzni a Brně je síť izolovaná také, ale vzhledem ke společnému napájení s tramvajemi, to není tak jednoduché. Tramvaje mají, na rozdíl o všeobecně rozšířenému názoru, také izolované sítě. Zpětné proudy jdou kolejnicemi, ale ty jsou od země izolované jen chabě. V ČR má pracovní uzemnění jen napájení železnic 25 kV.

Tomáš Záruba

Krátká odbočka se pravé elektrifikace velmi snadno i levně. Za mě snad jedině případy, kde je velmi draze řešitelný technicky problém typu malý tunel, kde to ale nelze řešit stahovackou.

55p

Však se to dobíjí za jízdy, ne?

Geralt

Já jsem v tomhle zvědav, jak se v Praze osvědčí ty bateriotrolejbusy, kde se na baterie pojede půl každého kola, a ne jen nějaký koncový úsek s intervalem jedna hodina. Předpokládám že za pět let bude baterka vylágrovaná, zatímco zbytek trolejbusu bude stále ještě v pohodě.

MHD

Zatím se moc neosvědčily a to jsou ještě v záruce.

Kubrt

Ještě nebyly dodány; řeč je o trolejbusech, ne o elektrobusech.

jfp

Dotyčný na to uplatnil drážní paragraf č. 10…

Martin

Pravdou je, ze kdyz jsem slysel o puvodnim navrhu 20% trolej a pak baterie, tak to nemohlo klapnout, ale pomeru 70% trolej, uz to je mnohem lepsi…
Cim je trat narocnejsi, tim vetsi pomer trolejovych useku…

Martas

To by mě zajímalo, jak dlouho může baterie vydržet. U takové 119 (nebo kdo ví jaké číslo děvčata a chlapci na Ropidu vymyslí) to autobus jede 16 minut. I kdyby dalších 14 minut byla pauza, otočí se každou hodinu. Pokud by jezdil jen s jedním řidičem cca 8h, za jeden den má 16 cyklů nabíjení/vybíjení. Při cca 12 let životnosti by musela baterie dát 70000 cyklů. Našel jsem, že LTO baterie mají 25000-39000 cyklů. Tento šílený rozptyl taky dost naznačuje. Takže optimisticky se musí vyměnit 1x a pesimisticky 3x.

Vojtěch

Proč by měla být za pět let baterie nepoužitelná? 🤦

Bobodej

To je fyzikální vlastnost, říká se jí opotřebení.

Vojtěch

To je lidská vlastnost, říká se jí ego. Zkus ho někdy použít i jinak, než na jeho ochranu.

Chronosphere

Jestli tu někým zmítá ego,tak jsi to ty. Na všechno máš odpověď,a musíš mít poslední slovo,co? Ale,a to hlavně,ignoruješ přírodní zákony. Životnost baterií se řídí něčím egem,jo jo. Nebo třeba politickým zadáním. To by bylo taky fajn. A už to tu bylo…

Vojtěch

Wow. No ty jsi mi to tedy nandal 😃 jak říkám, zkus někdy zapojit kritické myšlení předtím, než zapojíš ego

X 1

Baterie má danou životnost v podobě daného množství nabíjecích cyklů. Ta je daná a může se měnit jen nepatrně. Zejména je její prodloužení/zkrácení přímo odvislé od stability napětí v době dobíjení a od stability teploty okolí. Jelikož však je u nás běžné kolísání teplotní křivky venkovní teploty, je zaručena životnost baterie o něco nižší než je průměr. O stabilitě napětí naší stejnosměrné soustavy si také nedělám iluze.

Vojtěch

To není odpověď na otázku, ale hezká esej 😉

Krachbumente

Protože by mohl být nepoužitelný i za 3 roky!

Vojtěch

Mohl, ale není

Kuba

V Praze s výměnou baterií u parciálních trolejbusů už počítají v rámci VŘ, že kromě trolejbusů dodavatel za nějakou dobu k nim dodá i nové baterie včetně provedení jejich výměny.

SYN

No, to je problém že to dřív než za 5 let neuvidíme, že? A když tak řeknete „ale uvidíte za rok“ atd…

Alibaba

Jen jestli při napětí 1,5 kV = nemají problémy s velikostí proudů?

MHD

A je to tady!

EM*

A to je Nizozemí jeden z nejbohatších členů EU

MildaIV

Bohatí jsou právě proto, že nevyhazují peníze za blbosti.

Ondřej P.

Co Skot zahodí, Holanďan zvedne (mám to od jednoho Holanďana).

vtvt

NL = nur Limonade

Růža

Jedině vodík.

Martin

Vodik take musite vyrobit, ale zatim nejlevnejsi vyroba je pomoci zemniho plynu, coz nedava smysl, takze musite uvazovat o vyrobe pomoci solarni energie nebo jaderne, take pri spalovani vodiku ziskate velke mnozstvi tepla…
Ale lepsi nez baterie…

noerf

Nejlevnější výroba vodíku je využít odpadního vodíku, tedy vodík, který zůstane jako zbytek jiné výroby. A jeho využití dává logický smysl i ekonomický smyl.
Elektrické jednotky a lokomotivy budou mít potenciál, pokud se budou moci dobíjet z troleje a jejich využití bude mimo úseků bez elektrifikace i možnost provoz při výluce napětí (podobně jako parciální trolejbusy), výjezd z nádraží na seřadiště či do depa.

Jan

Vodíku, který je opravdu odpadem je málo, to by pokrylo možná provoz jednoho vlaku.

M19

Jeho dost, jen se nejimá, ale bezužitku spaluje. Využívá se jen malá část.

Kubrt

Nespaluje se bez užitku, ale ve směsi se zemním plynem, takže jeho spalné teplo se využívá (a šetří fosilní zemní plyn a s ním spojené emice CO2).
Otázka je x není ho dost je velmi relativní – dost na co?

M19

Žádné spalné teplo se nevyužívá. Prostě se spálí. To jsou ty plápolající ohně (z těch úzkých vysokých komínů např. nad Zálužím či Kralupy) nad chemičkami, co se čas od času (někde dost pravidelně) objevují. Ano, zemní plyn (respektive plamen vzniklý v hořáku) k zapálení unikajících plynů z výroby. To co popisujete je stále dost menšinové a týká se menší části, té která je pravidelná, ale jakékoliv nadkritické množství se prostě spálí. Bez užitku. On to totiž není čistý vodík, ale směs plynů s převahou vodíku.

Kubrt

O flérovaných odplynech z petrochemie jsem skutečně neuvažoval, ty jsou k ničemu a získávat z nich vodík v potřebné čistotě by bylo drahé a složité. Mluvil jsem o vodíku z chlorové membránové elektrolýzy, kde je jako vedlejší produkt (odmítám slovo odpad, často používané). Ten je velmi čistý a pro palivové články vhodný, po stlačení. Takový vodík se využívá v Dolním Sasku pro jejich vodíkové vlaky. U nás ho produkuje Spolchemie a využívá ho právě v kotelně, jako příměs do zemního plynu.

SYN

Potvrzuji, zatím tedt není zadarmo ale minimálně za cenu rovnou zemnímu plynu o stejné výhřevnosti (když pomineme nějaké technikálie jako zásobníky a plničky, což není zadara ale je to řešitelné.

Zůstává b) otázka omezeného množství…

SYN

A nejlevnější výroba elektřiny je odpadní elektřina, dtto teplo… ALE kde máte ty kvanta odpadního vodíku se kterým si neví co počít???

Jan

Účinnost na úrovni spalovacího motoru plus náklady na stavbu nové infrastruktury. Plnění vyjde ještě dráž než nabíjení baterií.

Petr Šimral

Nižší, Jasánek, nižší!!!

Pepa z depa

A co budou prémie Halík? Nižší!
Baterie nemají na kolejích co dělat, zrovna tak jak v kamionové dálkové dopravě. Ale když se vedení EU zblázní, tak se dějí i bláznivé věci. Bohužel:(

Petr Šimral

Baterie byly na kolejích již před rokem 1900, dokonce i v českých zemích. Je to jen o tom je využívat smysluplně a ne podle politického zadání.

SYN

Souhlas. Připomínám třeba akumulátorové „ještěrky“ používané na nádražích když o greendealu nikdo ještě ani neuvažoval…