Nikdo s námi nejedná. Proti VRT už mluví i severočeští pěstitelé chmele a zeleniny
1. místo, Metroprojekt, Jiří Opočenský a Štěpán Valouch. Podoba budoucího terminálu Praha východ. Pramen: Správa železnic
Řadě hospodářů způsobilo rozčarování, že se jim bez předchozího ohlášení v polích objevili geodeti.
Pokud jsme demokratická země, jak se za ni pořád prohlašujeme, tak ať se v obcích, kudy má VRT vést, uspořádá místní referendum. To je nejdemokratičtější forma rozhodování. Ale pokud máme spíš blíž ke KLDR, tak ať se rozhoduje centrálně silou proti vůli obyvatel.
To je hloupost. Úplně stejná jako by o všem zákonodárném mělo rozhodovat referendum. Prostě by se už nic nepostavilo. Nanejvýš nějaká cyklostezka
Ze způsobu,jakým SŽ začalo s výstavbou VRT mám pocit, že vlastně ani nic stavět nechce.
třicet let budujete rychlostní koridory a furt se jezdí pomalu. než doděláte VRT, budou všude jinde železnice už dávno zrušeny…
Dřív než železnice budou zrušena auta. 😉
A lide na Ministerstvu (i v SZ) jsou prekvapeni, ze lide v mistech, kde stat nekolik let NEDRZI rezervu pro stavbu VRT, stavbu neocekavali a maji proti ni vyhrady. Jsou prekvapeni, ze nekdo nechape, proc je jejich priorita zastavky VRT v centru (v ZUR planovana trasa je jen o par minut dal) dulezitejsi nez 20 let schvalena trasa v ZUR, zemedelska a huste obydlena oblast na Litomericku a take samotna rychlost VRT.
To si vyjednejte s městy Litoměřice a Ústí nad Labem, kteří jsou přímí strůjci změny trasy a chtějí přímé napojení na VRT.
Na stránkách Správy železnic je několik desítek prezentací z jednání s obcemi, včetně všech obcí na jednom z kritizovaných úseků VRT Střední Čechy (Kutnohorsko).
V obci, kde vznikl spolek Vrtáci.cz, bylo domluveno také veřejné představení otevřené pro kohokoliv. Bylo domluvené na 15.10.2020, ale kvůli nouzovému stavu bylo posunuto na 19.11.2020. Kvůli prodlužovanému nouzovému stavu bylo posunuto na předem nedefinovaný termín na jaro 2021.
Je smutné, že uzávěru státu kvůli COVIDu dokáže někdo zneužít k takovéto štvavé kampani, která v době obecné nepopularity státu padá na úrodnou půdu.
Jednání s obcemi na Kutnohorsku, proběhlo tak, že SZ svolali schuzi s pár starosty, vec představili jako hotovou bez možnosti pripomínek a přemlouvali starosty at o tematu raději nemluví a také slibovali, ze za souhlasy budou benefitovat, jako třeba zaplacení kanalizace a podobné.
„Štvavá kampaň“. Kojzar by zamáčk slzu.
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/proti-rychlovlakum-jsou-nejen-obce-trat-znici-nejlepsi-pudu-tvrdi-zemedelci-150872
Někteří starostové si stěžují, že už je v poslední době nikdo nebere vážně. Starosta Vyšehořovic k tomu má historku. „Loni jsem byl na prezentaci Správy železnic v Nehvizdech. Přihlásil jsem se jako občan a zeptal se, s kým jednali ve Vyšehořovicích. Se starostou, byl nadšený, zaznělo. Na to jsem řekl: Co to melete? Jsem starosta už patnáct let a nikdo se mnou nejednal,“ řekl Stehlík.
„Mateřské školy, kanalizace, pitná voda .. co potřebujete?“ tyto nabídky podal SZ při prezentacích v malých vesnicích.
Tváří v tvář marnosti ochrany svých občanů (daňových poplatníků) před hněvem státu nebo dodržování a přijímání úplatku měli pochopitelně málo na výběr. A protože to bylo provedeno neprůhledným způsobem, nikdo nemohl získat podporu od druhého.
A víš, že je to pravda, že, M … k?
Vidím, že se ten kritizovaný návrh přestavby pravobřežky na rychlost 250 km/h. ještě dočká své doby.
Tak si vemte mapu. Do každého místa, kde se trať ohýbá, vložte poloměr cca 4000 m. Pak nám sem pošlete číslo, kolik domů touto úpravou stávající trati „cinknete“. Díky!
Teda my sme fakt zakavkazskej autonomní okruh. To divení, že by se měl stát bavit s lidma, jejichž pozemky potřebuje pro nějakej svůj záměr, to je až děsivý.
Ale dokážu si živě představit, jaké zvracení by spustila většina zdejších bolševiků ve chvíli, kdy by kterýkoli z těch pozemků byl jejich. Nebo jak strašně by se ti samí lidé rozhořčovali a tahali šibenice,v diskusích na Novinkách, kdyby stejnému zemědělci někdo udělal na poli ilegální technoparty…
diskusni faul. s lidma (povodim labe, atd.) se samozrejme bavit musite, nikdo tu netvrdi opak. nicmene v okamziku predstaveni vize je asi jasne, ze k tomu dojit nemohlo a ma smysl se bavit az v pozdejsi fazi podrobnejsiho rozpracovani konceptu.
zejmena pokud z teto prezentovane vrt site vznikne ve skutecnosti jen brno-prerov, bechovice-poricany a krusnohorsky tunel…
Tady se nebavime o nějaký vizi, ale o geodetech provádějících měření. Mělo by být věcí elementární slušnosti o tom majitele informovat.
to mate asi pravdu (na druhou stranu, ten clanek ale nerika, ze by tyto vstupy byly nejak zasadne nicive a presahovaly bezny pohyb osob po polich a lesich…)
Jak tady čtu tu diskuzi, tak podle většiny diskutujících mají vlastníci dotčených pozemků jediné právo – držet hubu. A když se ozvou, jsou označováni jako škůdci pokroku, oplývají tupou malostí a tak podobně. Nepřipouští se žádný jiný názor nebo námitka. To jsme to dopracovali.
tak to tu diskusi nectete dobre
Ale čte velice dobře a má pravdu. Jste arogantní diktátori.
Nejen, že Správa Želenic nekomunikuje s občany a obcemi a chová se arogantně, lže. Čísla, která uvádějí ve svých slidech nejsou relevantní. Vymlouvají se na covid, jsou jediní, kdo z tohoto nepropočítaného nezhodnoceného megalomanského projektu budou profitovat, proto se snaží prosadit i za cenu devastace krajiny, lidských domovů, přes nesouhlas veřejnosti zhoubně propagují tento nesmysl. Kdo chce aby naše země byla takto zadlužena? Neexistuje ekonomický přínos, kromě ušetření času. Kde vezmou materiál, kamen a podobně? Těšte se lidé možná zboří domovy i vám.
Lžete vy. Jste jen vlastizrádný propagandista: – jsou jediní, kdo z tohoto nepropočítaného nezhodnoceného megalomanského projektu budou profitovat – Ne, bude to celá tato země. SŽ naopak nemá na stavbě a provozu železnic žádný profit. – i za cenu devastace krajiny, lidských domovů – Žádné „lidské domovy“ nebudou devastovány, žádná krajina nebude 20m pásem „devastována“. – přes nesouhlas veřejnosti – Většina veřejnosti VRT podporuje. – zhoubně propagují – zhoubná propaganda je váš příspěvek – Neexistuje ekonomický přínos, – existuje značný až rozhodující ekonomický přínos – kromě ušetření času – Bingo – Kde vezmou materiál, kamen a podobně? – Ukradnou vám… Číst vice »
Budou se bourat domy na trase Poříčany, novostavby na litoměřicku, zemědělská půda, lidem narušíte klid, zničíte biokoridory. Zrůdný jste vy. Není Vám nic svaté. Ušetření času? V době, kdy kdo může pracuje online a nikam se nepotřebuje přesouvat ? Kdo by věřil slidům, kde lžete o počtu cestujících, kteří by měli ten haluz využívat.? Navíc ani automobilová doprava nebude v kurzu, čas se ušetří IT technologiemi. Trendem je necestovat a světové výzkumy ukazují na fakt, že se cítí konfortněji prací z domovů. Navíc, že SŽ lžou je fakt, který už postřehlo spoustu lidí. Mluvili se starostou Nehvizd?? Ukázalo se, že… Číst vice »
Budou se bourat domy na trase Poříčany – Asi dva. Kolik jich zbouraly silnice a dálnice? A kolik jich ještě zbourají? Chcete, aby dál mohutněla silniční doprava? zemědělská půda – Ne, nebude se bourat zemědělská půda. Bude se zabírat zemědělská půda v poloviční šířce, než by zabrala dálnice. Nebo vy snad chcete, aby se raději dál a víc rozšiřovaly dálnice a další silnice? Protože jinak se rozšiřovat budou. V době, kdy kdo může pracuje online a nikam se nepotřebuje přesouvat – Materiál se potřebuje přesouvat ve velkém. A lide se také potřebují přesouvat ve velkém. Nebo jim to chcete zakázat?… Číst vice »
Jasně a proto cestující do Covidu ve všech formách po celém světě stoupali a ty houfy turistů tady byli vlastně vězni na cestě do gulagu nebo ekonomičtí imigranti. Chce to mokrý hadr na čelo neopomenout brát prášky.
SŽ nebude mít profit, profit budou mít kamarádi lidí od SŽ a spol., kteří to budou stavět. a platí se to ze státního, tak bude ruka páně otevřená a peníze se posypou tak rychle, že je MF nestačí ani tisknout.
profit budou mít kamarádi lidí od SŽ – Nebude železnice, budou další silnice. Vyberte si. Ty prachy se stejně prostavět musí. A kamarády papalášů si pohlídejte, budu hlídat s vámi!
„SŽ naopak nemá na stavbě a provozu železnic žádný profit. “
Ne. Mají MASIVNÍ ztrátu. Za to musíme všichni platit (abychom ušetřili pár minut času lidí, kteří jsou vybízeni k cestování, aby si spočítali čísla). O to jde.
Za to musíme všichni platit – nebudete platit za železnici, budete platit za další dálnice. A o to jde.
Tak jako zaměstnanec SŽ musíte za možnost jezdit na služebky do Francie samozřejmě bojovat hlava nehlava.
Kdybych chtěl jezdit na služebky do Francie, nebudu pracovat u SŽ. 😀
Tady ale dělám něco užitečného pro české lidi.
A dotovat zemědělce, aby „vyráběli“ řepku, která se spálí v bionaftě nebo jiné plodiny např. zeleninu, které za půlku můžu koupit ze Španělska.
Když vyváží hnůj, tak to na silnici poznám ještě několik týdnů potom a nevšiml jsem si, že by je nějak trápilo, že po nich zůstane bordel.
O jejich inteligentním hnojení a zničení 1/3 pitné spodní vody netřeba se pokaždé zmiňovat. A také na to jdou moje daně.
Zkrátka zase tu někteří šílenci chtějí oživovatdávno překonaný způsob dorpavy, který nic nepřinese, tak stačí se podívat, jak se užívají dnešní vlaky, čili drahý nesmysl k ničemu. Tak podobně, jako jezdí jimi mizivé množství lidíé dnes, tak ještě horší to bude s touto rychlostní tratí k ničemu, daleko dražší jízdné a vlak téměř prázdný bude celý výsledek tohot počínání.
“ oživovatdávno překonaný způsob dorpavy,“ – Myslíte auta a dálnice?
Jste jen troll.
a ty jsi strejda vláčkař, kterej si namastí kapsu na danových poplatnících
😀 😀 😀 A jak asi? Já na rozhodování či vypisování jakýchkoli zakázek na VRT mám asi tak stejnej vliv, jako vy. 😀
Některým zemědělcům je obtížné vysvětlit rozdíl mezi územní rezervou a skutečným záborem stavby.
Nejde jen o zábor stavby, ale pokud zemědělcům rozdělí pole trať, kterou musejí s traktory objíždět pokaždé třeba 15 km přes nejbližší podjezd, dost jim to rozhodí ekonomiku hospodaření.
Doba zpoždění se může změnit. ČD-času dost.
A České dráhy s tím mají společného co? 🙂
„Řadě hospodářů způsobilo rozčarování, že se jim bez předchozího ohlášení v polích objevily geodetické čety, které začaly provádět zaměřování. “
Jenže ty geodetické čety zaměřování dopředu oznamovali. Pro příklad jeden z mnoha odkazů https://www.kosice-kh.cz/obecni-urad/uredni-deska/oznameni-vlastnikum-pozemku-v-obci-kosice-o-vstupu-na-pozemky/
Proč na úřední desce a ne třeba dopisem/datovkou majiteli?
Protože legislativa umožňuje postup, který sice šetří v první fázi práci úředníků a finanční prostředky, i když dnes už minimálně, když existují datové schránky, ale ve své podstatě je dost alibistický. Prostě jste to doručili, i když dotyční o tom nemusí vědět, protože to by museli každý týden chodit obhlížet úřední desku.
Bohužel, je běžnou praxí, že firmy musí pravidelně kontrolovat úřední desky a nejen obecních úřadů, ale také soudů a dalších institucí v okolí.
Firmám, respektive právnickým osobám nelze nic doručovat náhradním doručením, ty mají povinnost mít datovou schránku a úřady jsou povinni jim do ní písemnosti doručovat.
ale toto neni brano jako nahradni, ale standardni doruceni.
Kým? Správní řád má jasně daná pravidla, to že je občas někdo nedodržuje je věc jiná.
predpokladam (a nevim, zda to byl ten pripad), ze se zvolilo „oznameni verejnou vyhalskou“, coz neni povazovano za nahradni doruceni.
(tim nerikam ze je to takto dobre vymyslene z pohledu informovani dotcenych, ale procesne spravne to byt muze.)
Možná taky, jen to jaksi člověk normálně nenajde volně na internetu…
Heh, ten kdo psal za to MD tu doušku, by měl letět. Tohle je komunikace s občany? To psal určitě ještě nějaký „kádr“.
a v čem nemá pravdu? tohle je celkem uměřené vyjádření…
nejsem příznivec stavby VRT, ale i tak…když se nestaví, řve se, když se staví, řve se. co jako mají dělat?
Predevsim v tom, ze cela trasa od Roudnice k hranicim vede mimo ZUR, coz zde nepriznava a dela z obci i zemedelcu potizisty, kteri neakceptuji platne uzemni plany. Vice zde – https://www.facebook.com/rozvrtanakrajina/posts/151604903631689
Velky pan Kolovrt zarídil, velkou zmenu tzv. zákona o liniových stavbách, tak aby zádná zúčastněná strana, která má projekt posuzovat, neměla dostatek času projekt skutečně důkladně posoudit. Hlavně rychle vyvlastnit, nejednat moc s lidmi. Hmm co pak asi panové mají prislíbeno…
To není žádné „uměřené“ vyjádření. To je vyjádření „já jsem pán, ty jsi póvl co ničemu nerozumí“. Podrobněji: 1. – A jak se velkomožný státní úřad zasloužil o to, aby nebyli „překvapeni“? Jak se velkomožný státní úřad zasloužil o to, aby projekt brali za svůj? Jak se velkomožný státní úřad zasloužil o to, aby informovanost šla „zdola“? 2. – Zohlednění v rámci výkupu je relevantní řešení pro všechny zúčastněné? Měl vůbec velkomožný státní úřad skutečně nějakou snahu zjišťovat formy požadavků a řešení, nebo jen „nastolil agendu“ a občane poslouchej? Viz paní Havránková, která „jen“ chtěla pozemek vyměnit, protože jejím zájmem… Číst vice »
vyjadreni sz byla odpovedi na vecne otazky od novinare, neni to letak, ktery by meli dostat dotceni lide do schranky.
takze jste ten traktat vytvoril dobre, ale lehce mimo misu.
I jako odpovědi na „věcné otázky“ je to paskvil. Ty lidi si to přečtou. S některým „materiálem“, co je na SŽ a MD, se opravdu „do Evropy vykročit nedá“.
Napadlo mne zda došlo k záměně slova VRT se zkratkou VRT.
Zda zemědělci nechtějí, aby na jejich pozemcích byly vrty.
Vrt je otvor válcovitého tvaru vyhloubený vrtáním v horninovém prostředí. Vrtání se povětšinou provádí pomocí specializovaných vrtných strojů (vrtných souprav).
Důvody budování vrtů jsou geologický průzkum nebo těžba nerostných surovin (např. zemní plyn, ropa apod.) nebo stavba geotermální elektrárny.
Ne. Slovo VRT je synonymem pro tunel.
Dostane se až na ostrovy Turks a Caicos?
Takové náklady pro pár minut úspory a ztráta půdy – kam spěcháme???
To máte jako s D8. Nejdřív, že bude pod Středohořím tunel. Pak spěchali a zdálo se jim to drahé. Tak vybrali povrchovou variantu. Proti té se ale postavili odpůrci, takže se to řízení protahovalo. A pak když už konečně mohli stavět, tak zase spěchali dokud se jim nesvezl svah. No co Vám povídat, dálnice vyšla tak draho jako by byla v tunelu a příliš času taky nakonec neušetřili.
po bitvě je každý generál
na nestabilní podloží v trase dálnice bylo před „bitvou“ dostatečně včas a nahlas upozorněno, to že stavební „generál“ byl hluchý a možná i zaslepený dnes pociťujeme bohužel všichni
A náklady na provoz tunelu počítáš kam?
A náklady na provoz všech těch možných čidel sledujících stabilitu svahů, úpravy svahů, „podbetonování mostů“ a jejich údržbu, počítáte kam?
To jsou náklady více méně jednorázové. Za tunel by se platily násobně vyšší částky po celou dobu jeho životnosti. Plus k tomu snížená rychlost, narušení hydro a snížená bexzpečnost provozu. Dále mi vysvětlete, v čem je lepší v nestabilním podloží vybudovaný tunel, když už jenom jeho portál měl být v místech, kde došlo k sesuvu.
Portál v nestabilním svahu se bude jako bodová stavba zajišťovat proti posunutí určitě lépe než nějaké liniová stavba.
A tunel v nestabilním svahu zajišťovat nebudeš?
Ne, předpokládám, že se ihned zavrtá kolmo do stabilního podloží. To ihned je tak maximálně do 50 m – právě ten portál. Ano, je to trochu náročnější na návrh, ale myslím si, že lepší než zajišřovat cca 1 km liniové stavby po svahu.
„Čas“ je jen výmluva. Realitou je zisk vývojáře.
Tak to abychom zrušili všechny dálnice, taky informační systémy, kanalizaci a vůbec cokoli.
Hodina je pár minut?
A proč nepostaví čínské magnetické vlaky,které půdu nezabírají a stojí na pylonech?
Ech cože? Čínské rychlovlaky jezdí po normálních kolejích. Maglev je jenom jeden, z města na letiště v Šanghaji.
Ano, na estakádě můžou být i klasické koleje, jako například na koridoru do Českých Budějovic.
Pro příklad: Estakáda a na ní kolejnice na pražcích, pražce začtěrkované:
http://images.china.cn/attachement/jpg/site1007/20170911/f44d307d90cc1b2028bf01.jpg
Co je to čínský magnetický vlak? Myslíte německý Transrapid co jezdí v Šanghaji? Projekt který byl zastaven. 30 km dlouhá trať z města na letiště vs desetitisíce kilometrů konvenčních VRT?
Japonci staví své VRT na souvislých viaduktech kvůli průchodnosti (a zemětřesením), ale je to dost drahá sranda oproti konvenčním stavění v úrovni terénu.
Pylony půdu nezabírají? 2 pylony vedle sebe zaberou stejně (ne-li více) než VRT.
ale netvoří neprůchodnou bariéru
Zničení vyjímečně bonitní půdy se vyřeší zvýšením ceny, kterou za ni zemědělec dostane? Ať ti borci, kteří tohle navrhli žerou beton místo jídla.
Co v zemi nevyroste, to prostě není a jestli si chytrolíni myslí, že jídlo dovezeme, tak si vzpomeňte jak to vypadalo loni na jaře, když zakázali jezdit i kamionům.
Kvůli tomu, abychom byli o hodinu dřív v Drážďanech nemusíme vyhodit miliardy korun. Nebo někdo chce, aby tady migranti byli rychleji a pohodlněji?
Nešiřte tady paniku, že VRT je několik desítek metrů šířky betonu. Může to bý i na štěrku jako normální vlaky. Jen to jezdí rychleji.
Všichni víme, že koridor VRT je několik desítek metrů široký a nemůže být na šterku, jako běžný vlak.
> 225 m + náspy + protihlukové zábrany. Protože to musí být tak ploché, je to neuvěřitelná konstrukce. Při těchto rychlostech pochází většina hluku ze sběrače. Takže berm musí být vyšší než to.
Potenciál pro zisk ze stavebnictví je obrovský.
SZ sami říkají, že trasy do 200 km nemají ve vlastní dokumentaci smysl!
Kdo tedy získá? Rozhodně ne čeští daňoví poplatníci.
Proč tedy naši politici nevěnují pozornost číslům?
225 m jako na šířku? Nebo co to kecáte?
Neuvěřitelné konstrukce jsou ty vaše.
Ne, většina hluku pochází stále ze styku kolo – kolejnice. Další hluk pochází z čela vlaku. Hluk ze sběrače je až třetí v pořadí (a je minimalizován)
Trasa Praha – Drážďany je více jak 200 km.
Získají především naši daňoví poplatníci.
Naši politici věnují pozornost číslům. Už nechci žít v zasmraděném 20. století jako vy. Chci být na naši zemi hrdý. Vy ne.
jste opravdu tak posedlí, nebo máte někde slíbíno..:) 🙂 a kapli jsme na to. ššššššššššššš huuuuu nekdo tu smrdí
Ne pani, my máme znalosti, víte? Posedlí jste vy.
Mám výkresy Bentley Systems. Promiňte.
Co jsou „výkresy Bentley Systems“? Myslíte projekt ve formátu Microstation (DGN)? Ten mám taky. Ta šířka 225 m je kde?
The reserved width is seldom less than 225 m
https://core.ac.uk/download/pdf/227106658.pdf
Re pantographs: „This type of noise is insignificant for low and medium speed (V<200 km/h), important for high speed (200<V300 km/h).“
https://core.ac.uk/download/pdf/227106658.pdf
Znovu pantografy: „Tento typ hluku je nevýznamný pro nízkou a střední rychlost (V <200 km / h), důležitý pro vysokou rychlost (200 <V 300 km / h) h). “
„A dominantní pro velmi vysokou rychlost V> 300 km / h.“
https://core.ac.uk/download/pdf/227106658.pdf
Re pantographs: This type of noise is insignificant for low and medium speed (V<200 km/h), important for high speed (200<V300 km/h).
Znovu pantografy: „Tento typ hluku je nevýznamný pro nízkou a střední rychlost (V <200 km / h), důležitý pro vysokou rychlost (200 <V 300 km / h) h). “
Pokud jedinou větu z jednoho jediného zdroje považujete za zcela relevantní a nenapadnutelnou, pak je evidentní, že vůbec nevíte, jak funguje věda. Pouze si vyzobáváte rozinky, abyste měl za každou cenu pravdu. Příspěvek k hluku ze spojů mezi vozy, podvozku a pantografu je pro vlaky V=320 km/h přibližně stejný. Tady máte jeden z výpočetních modelů: https://www.researchgate.net/publication/350175100_Aerodynamic_noise_from_a_high_speed_train_pantograph_and_recess Taky se tam píše, že hluk ze sběrače lze snížit o 25 dB správnou orientací sběrače a o další 4 dB dalšími vhodnými úpravami: https://link.springer.com/chapter/10.1007/978-4-431-53927-8_50 Vzhledem k tomu, že vysokorychlostní vlaky v noci jezdit nebudou, tak to stále vychází mnohem lépe, než noční provoz… Číst vice »
Overall sound pressure level increases at the 4th power of the train speed particularly in the frequency range from 200 Hz to 5 kHz. As we both know, this wide spectrum and most distressing to living creatures, including humans. Without fixed acoustic shielding up to above pantograph height it is difficult, if not impossible to alleviate. If you say that the trains are not running at night, then that means that they are running non-stop all day. (Except they won’t be because most of your passengers are from fantasy numbers, driven up to justify the crazy project.) Noise abatement is… Číst vice »
Sorry, I wasn’t quite clear: Overall sound pressure level from the pantograph increases at the 4th power of the train speed…
Another reason you can’t run so fast. Save on the sound deadening material?
Vidím, že vy a „další, kteří vědí, že VRT nemůže být na štěrku“ jste zřejmě zběhlí odborníci v oboru.
Samozřejmě, že VRT ve světe jsou a i u nás zřejmě budou na stejném štěrku jako běžné vlaky nezávisle na jejich rychlosti. Šířka záboru u VRT, stejně jako jiné trati je cca 20-40 m, z čehož 10 m je vlastní štěrk a zbylých 10-30 m jsou žlaby, svahy náspů a zářezů.
Je dobře známý problém s VRT a štěrkem, kde se zvedá a poškozuje spodní část vlaku. Jako zaměstnanci železnice to musíte vědět.
VRT v ČR se bude projektovat na štěrku. Tyto potíže vás tudíž vůbec nemusí zajímat.
Samozřejmě že může, a taky bude.
Tak jako je tomu ve Francii, odkud čerpáme poznatky.
Ve Francii VRT krajinu nezvrtala. Naopak díky nižším emisím oproti autům i letadlům přírodu chrání.
Migranti, můj bože, nechci vidět, kde se takovéto „infrormace“ sbírají.
S půdou šeredí především zemědělci, když na ní pěstují řepku kterou prolívají pesticidy a ještě udržují nevhodný druh obdělávání se splavováním půdy při průtržích atp.
Problém půdy téhle země fakt není 15 m široký pás liniové stavby.
Pán je asi odborník, že? Ono to je s půdou a vlastně s českou zemědělskou krajinou trošku složitější.
Soudruh je asi odborník, že? Ono to je s půdou v komunisticko-mafiánském prostředí opravdu složité. Důležité je schovat všechno do svěřenských fondů :(.
Největší mafiáni jsou SŽ. Kolovrtka za ANO to už je všeříkající ..ruka ruku myje ve stranách, kde se slušní lidé nedrží. A tamhle podvůdek.. a tuhle taky jeden.
Holt chcete víc dálnic, napište to rovnou.
Podívejte se do Programu rozvoje rychlých železničních spojení ČR , což je dokument Ministertva dopravy a o migrantech se tam opravdu píše,
více http://www.vrtaci.cz
To jsou opravdu ale mizerné stránky, taková směska faktů, polopravd a vyložených lží. Nevím, jestli z neznalosti nebo cíleně.
Asi jim tam něco napíšu do komentářů…
Největší problém pro naši půdu jsou naši zemědělci. Na rozdíl od jejich prohlášení, berou půdu jako spotřební surovinu, a ne majetek o který je třeba se starart.
Stačí se podívat, jak je půda obhospodařována za hranicemi a u nás. Pro laika musí stačit i pohled letecké mapy, aby poznal, že u nás je něco jinak….
https://www.google.cz/maps/@48.9398234,15.4796765,9293m/data=!3m1!1e3
https://www.google.cz/maps/@49.3163384,12.9923269,9360m/data=!3m1!1e3
Proběhla tu kolektivizace. Má své stinné ale i světlé stránky.
I v Rakousku a Německu jsou podniky, družstva, která obhospodařují tisíce hektarů, ale trochu jiným způsobem.
U nás je již 30 let možnost staré postupy změnit a vrátit se k šetrnějším způsobům.
Jenže našim zemědělcům asi nejde o šetrné postupy, ale o pohodlné obdělávání ve velkém. Proč jinak by tu možnost nevyužily?
Jo, za chvíli budem dovážet i řepku… 🙂
Pane Jardo, mluvíte mi z duše. A to se jako najíme tedy vyšší ceny? „A ovcím dáme lízat smaragdy, a chleba si posolím diamantama?“ – citace z pohádky.
A v každé zemi kde se postavila vysokorychlostní trať došlo jídlo? Nebo aspoň v jedné?
to neznate znamy francouzsky hladomor v 80. letech, ktery nasledoval dostavbu tgv do lyonu? 😀
V ČR by se to stát mohlo, protože tento projekt nás zadluží na generace daloko a první návratnost možná za 70let? V době po Covidu? opravdu neuvážený tah. Diktát chamtivých lidí.
Nikoli, první návratnost okamžitě po dostavbě.
Naprosto uvážený tah, investice takového rozsahu tu měla být už před 20 lety. Nemuseli bychom se tu teď plácat se smradlavejma ropákama na dálnici trapnou stotřicítkou, která rozvoj našemu státu nepřinese.
vaši kolegové priznavají, ze prvni finanční návratnost bude za 70let po dostavbě. Ano, automobily a dálnice opravdu nejsou v kurzu, ale VRT je opravdu neuvázený protiřečný projekt. Zdroj vaší energie je co? Uhlí jádro, znicené chráněné oblasti a spoutu neetických postupů. Chcete jen vládnout a diktovat lidem. Uz nejsme dávno v rudém područi. Budujte si u tatky Putky. Jste zaplacení o danovych poplatníku, tak se podle toho chovejte.
Nebude železnice, budou dálnice. Ještě víc smradlavejch aut, ještě víc zácp, ještě víc rakoviny.
Zdrojem energie může být cokoli. Lidem nezakážete se přemisťovat. Nebo to udělejte a s ochranou přírody je v této zemi konečná. Když lidi nemají co jíst, nebudou chránit přírodu.
osobně mne víc trápí stavba skladů pro zásobování půlky Evropy na orné půdě…protože z toho už není prakticky žádný užitek. že vám nevadí tohle….nebo se nevztekáte nad těmi šmoulími domečky všude na venkově s tím že domky v centru též obce mnohdy vypadají jako po průchodu rudoarmějců….nebo že vám nevadí ty bazény u každého druhého domu atp.
fakt jste hlava…
Opravdu pěkný příspěvek. Vy budete kámoš zemana s Ovčáčkem. Hlavně když už máte nepřítele, to je pro demagogy a totalitáře základ.
nechcete tohle sirit na abiturientskych vecircih vysoke skoly zivota?
Mě zaráží výrok – s Povodím Labe budeme jednat. Super. Trať vede na Kutnohorsku povodím vodní nádrže Vrchlice, která zásobuje přes 50 tisíc obyvatel a kompletně přetíná všechny přítoky do této nádrže. Povodí není velké a je velmi zranitelné. Povodí Labe už mělo dávno být informováno a spolupracovat na řešení. Jiná alternativa zabezpečení pitné vody není, Kutnohorsko podzemní vodu nemá. Leda by nám ji vozili v cisternách po VRT.
Můžeme zůstat infrastrukturou v Evropě v 19. století, potom nás převálcuje celý svět a budeme otroci Asie (Rusko, Čína). Trať bude moderní a určitě nádrž několik km od sebe neznehodnotí, to již postavit lze.
Trať povede cca 3 km nádrže, ale o vlastní nádrž nejde. Jde o to, že ta trať může zcela změnit vodní režim v povodí. Pokud se pamatuju, tak mnohem menší stavby dokázaly zcela změnit vodní režim v dotčeném území. Modlím se, aby byl proveden důkladný hydrogeologický průzkum s návrhem příslušných opatření, a ani to nebude jistota, že nebudou nějaké následky. Jsem z branže a moc dobře vím, jak se investor snaží právě na tomhle ušetřit. Při vší úctě, v tomto případě jsem velký skeptik.
Ale no tak, i kdybychom nasadili všechny Reginy na nejpřímější trať, stejně už ty ostatní zápaďácké železnice nedoženeme.
moderní? Vláček, který už ve Francii slušně prodělává. To tedy bude High Tech!
Slušně proděláváte vy. Vláček vydělává. Lidi hlavně nelítají letadly a nejezdí auty, což chrání přírodu.
Nebo vy chcete víc těch smradlavých aut a ještě víc letadel ve vzduchu?
mozna by bylo zajimave rict na reseni ceho meli s povodim labe spolupracovat? zeleznicni trat zmeni hydrologicke pomery v krajine, nebo zpusobi nejake znecisteni?
Jo, obojí může ta trať způsobit, takže je na to potřeba už při projektování pamatovat a řešit to. Je celkem možné, že to udělali, ale informovat povodí asi měli i tak.
povodi se vyjadruje ke vsem stupnum uzemniho rizeni a teze, ze bylo nejak obejdeno, je naprosto falesna.
Já vám to přiblížím. Celý život jsem projektovala vodohospodářské stavby. Pokud jsme se s vodovodním řadem nebo kanalizační stokou dotkli vodního toku ve správě Povodí Labe, museli jsme si vyžádat od něj stanovisko. V něm jsme pak měli dané přesné podmínky – hloubku uložení potrubí pode dnem toku, úpravu břehů a podobně. A to bylo „jen“ potrubí, které nijak neohrozilo území, kterým jsme procházeli. Tady se jedná o koridor v řádech desítek metrů, pokud ten bude přetínat vodní toky, které slouží pro napájení nádrže určené pro pitnou vodu, tak Povodí Labe má určitě k tomu co říct, nemyslíte?
Předně dosud nebyla stanovena žádná přesná stopa VRT takže zatím v podstatě není o čem jednat. A k tomu „koridoru v řádech desítek metrů“. Vlastní VRT je co se šířky týká v podstatě stejná jako běžná dvoukolejná trať, žádné desítky metrů. A pokud bude přetínat vodní toky, bude je samozřejmě přetínat pomocí mostů takže průtok nebude nijak ovlivněn,
Takže je-li na náspu, tak klidně dvacet, třicet metrů šířky stavby podle výšky náspu a dalších okolností.
Psala jsem „drobné vodní toky“, tady konkrétně to je 5 potoků a jedna říčka. Už ty mosty vidím. Také nezapomeňte, že při stavbě se zasáhne širší území než bude výsledná stavba, pokud povede trať v zářezu, tak svahy mají určitý sklon a u náspů to platí také. Při zakládání mostů se zasáhne až do podloží. Tu stavbu vskutku netvoří jen ty koleje. Také nesmíme zapomínat na ochranné pásmo, nevím, jaké bude u této trati, u normální trati to je 60 m na obě strany od krajní koleje. Kde se dotkne VRT zástavby, bude problém tam něco postavit, získat souhlas od… Číst vice »
Pod tělesem trati se pro drobné vodní toky budují propustky, aby náhodou přívalové deště trať neodplavily.
Na rozdíl od aut ropáků na dálnici na VRT nehrozí únik nebezpečných provozních kapalin.
Bodové základy mostů neovlivní hlavní směr proudění spodních vod.
OPD VRT je 120 metrů. A žádný běh na dlouhou trať to opravdu není, posouzení se vydává jak na běžícím pásu. A vy byste najednou v těch polích jako chtěla něco stavět?
Vy prostě nechcete, aby naše země byla zemí budoucnosti. Tak hledáte důvody. To je všechno.
Nevím, jak to je dnes, přeci jen jsem už tři roky v důchodu. Dělala jsem vodovodní přípojku pro rodinný domek ve Vlkanči. Trať tam prochází obcí, ten domek byl cca 50 m od trati v boční uličce. Takže jsme museli zpracovat extra projektovou dokumentaci pro dráhu, vyžádat si stanoviska různých drážních institucí (např. ČD Telematika atd.), celé to poslat na další instituci a pak jsme dostali povolení a konečně jsme mohli zažádat o územní souhlas. Ta přípojka měřila 5 metrů.
a tyhle vase historky ze staveb kanalizacnich pripojek jsou argument proti stavbe vrt? jste pri smyslech?
Pardon, ale o tomto procesu taky něco vím:
– Ne, opravdu nemusí být projekt, stačí náčrtek do mapy, kde to povede.
– Stanoviska jsou opruz, to chápu, ale třeba my na SŽ je pro tyto banální případy zasíláme obratem. Máme na to vyčleněné úředníky.
– Posílá se to na drážní úřad. Ano, mělo by to fungovat tak, že stanoviska by si měl zjišťovat DÚ.
– Nic z toho se netýká VRT, které až na výjimky nepovede méně jak 120 m od intravilánu obce.
Tak jsem si otevřela stránky Správy železnic a našla toto:
https://www.spravazeleznic.cz/orpha/ochranne-pasmo-drahy
Tam se o žádném náčrtku opravdu nezmiňují, ale o normální projektové dokumentaci. A nevím jak je to teď, ale my jsme si všechna stanoviska od jednotlivých úseků zajišťovali sami a teprve s nimi žádali o souhrnné stanovisko.
– technickou zprávu s uvedením pozemků dotčených stavbou a jejich vlastníků – situační výkres širších vztahů v měřítku 1 : 1000 až 1 : 50 000 koordinační situaci v měřítku 1 : 1000 nebo 1 : 500 se zákresem vzájemné polohy stavby a železniční tratě – musí obsahovat o jakou železniční trať se jedná, km polohu stavby vůči dráze, vzdálenost stavby od osy koleje (měřeno kolmo na její osu), zákres ochranného pásma dráhy, tj. 60 m od osy krajní koleje, a parcelní čísla pozemků – řez kolmý na osu koleje v místě největšího přiblížení stavby k dráze v měřítku 1… Číst vice »
To, co jste výše popsal, nejsou žádné zákresy, ale legální projektová dokumentace. Zvlášť pikantní je ten řez kolmý na osu koleje, vím o tom svoje, když jsem to s nivelákem zaměřovala a kolegyně popocházela po kolejích s laťkou, abych ten řez mohla relevantně udělat?? Máte to technickou zprávu a tři výkresy, které musíte nakreslit, zapakovat do desek a ve trojím vyhotovení poslat. A dál z toho už nic nepoužijete. Takže žádný „náčrtek do mapy, kde to povede“.
Jsem celý život tělem i duší vodohospodář, i jsem členem odborného spolku. Když pořádáme vodohospodářské dny, kde přednášejí různí odborníci, tak vidíme, jak je obtížné vodu chránit. A bez pardonu – bez vody to nejde. Já si nemyslím, že jsem proti pokroku, vždyť jsem technik, ale nedivte se mi, že se bojím o vodu, nic cennějšího tu nemáme. A přečtěte si něco o pitné vodě, třeba od pana docenta Pivokonského. S pitnou vodou to na našem území moc dobře nevypadá, a když její ochrana nebude na prvním místě, tak špatně dopadneme. Tak se mi nedivte.
Nezlobte se, ale mám vzdělání v podobném oboru. Jsem ten první, kdo tu chrání krajinu a zdroje vody. – Tlak na mobilitu obyvatelstva roste, s tím se musíme všichni smířit. Jinak skončíme v propadlišti dějin a vodu a krajinu už nikdo chránit nebude tuplem. – Co víc, potřebujeme dobrou a výkonnou ekonomiku, jinak jsme ohledně ochrany přírody a krajiny v troubě. – Bez omezení emisí CO2 dojde ke změně charakteru podnebí (období sucha a přívalové lijáky) a žádná hodnotná voda nikde zachycena nebude -> Potřebujeme moderní efektivní řešení dopravy. Dálnice to nejsou – auta mají 5x větší valivý odpor a… Číst vice »
to znamena, ze se nema stavet vrt, protoze pokud se dotkne zastavby (nevime o jake lokalite mluvite a vy sam asi taky ne), je problem ziskat povoleni od szdc? to myslite vazne?
mimochodem, nebylo by spravne napsat, ze tyhle radoby erudovane kecy, lzi a polopravdy jsou motivovane primarne tim, ze v trase vrt bydlite?
Já jsem nikde nepsala, že se VRT nemá stavět, tak mě neosočujte z něčeho, co jsem nenapsala. Jen jsem vyjádřila důvodnou obavu. To je málo smutných zkušeností se stavbami obdobného rozsahu? A že jednání se SŽDC bylo vždycky na dlouhé lokte, vám potvrdí každý, kdo s nimi měl co do činění. Jednání investora v tomto případě je ostudné, a tom názoru si trvám. A na závěr – já v trase VRT nebydlím ale upřímně lituju ty, co takové štěstí nemají.
ano, napsala. nejdriv pindate neco o ohrozeni povodi (resi se v uzemnim a stavebnim rizeni), pak o ochrannych pasmech (je to obecny problem vsech spravcu liniovych staveb).
jednani investora je ostudne pouze z pohledu cloveka, ktery uz evidentne ztraci kontakt s realitou.
Chováte se jako hulvát. Někdo vám sáhl na vláčky.
ne (navic neverim, ze usek okolo kutne hory bude v dohledne dobe postaven), ale pokud chceme diskutovat, tak ne vymyslenim nepodlozenych hovadin jako stara sova.
A kde máte ochranná pásma plus vedení pro zabezpečení a napájení + další ochranná pásma a jsme řádově na šíři 200m !!!!
To jsme, ovšem s tím, že v naprostý většině těch 200 metrů se může v pohodě hospodařit…
He? Vedení pro zabezpečení a napájení má podél trati má vlastní ochranná pásma, která jsou ještě širší? Kdy to nastane?
a vy si myslite, ze se k uzemne-planovacim dokumentum, do kterych je zakreslen koridor pro vrt, povodil labe nevyjadrovalo? samozrejme, ze ano.
veci, ktere zminujete, tj. nejake reseni kolizi s vodotecemi, jsou tema pro uzemni a stavebni rizeni a jedna se o rutinni vec jakekoliv liniove stavby, coz byste jako udajny projektant mel vedet.
na zaklade vasich bombastickych vyjadreni jsem cekal nejake zasadni vodohospodarske riziko a vy pak vylezete s resenim brehu – nafukujete tu banality z pozdejsich stadii priprav, abyste se zviditelnil.
A jak tuto vodu ohrozí elektrifikovaná železniční trať? Pražané pijí vodu z vodní nádrže Švihov. Jak zajisté víte, nad ní stojí most a na něm leží D1. Zajisté jste si zjistil(a) všechny informace a tak víte, že vysokorychlostní tratě jsou vyhrazeny pouze pro osobní dopravu. Myslíte si snad, že vám voda po trati odteče do Dunaje? Železnice protíná mnoho vodních zdrojů a nikde nepůsobí problémy.
Trať neohrozí nádrž jako takovou, ale povodí, ze kterého ta voda přitéká, protíná kompletně všechny drobné vodní toky, co ji napájejí. Povodí je malé a jinou vodu tu nemáme.
Evidentně se dá použít stejné řešení jako u D1
A všechny ty drobné toky musí pod tělesem VRT protéct mosty nebo propustky, jinak by SŽ budovala přehradu a ne VRT.
Možná by pomohlo přečíst si nějaké základy hydrologie. Většina textu je dost obecná pro pochopení problematiky, i když je ten text zaměřen na problematiku již kontaminovaných území. Ale základní informace o problematice by to mělo poskytnout. https://www.mzp.cz/C1257458002F0DC7/cz/metodiky_ekologicke_zateze/$FILE/OES-Hg_prirucka_TT-20100801.pdf
a myslim, ze tohle je diskusni faul – proc nekomu doporucujete skripta z hydrogeologie, namisto abyste tu uvedl konkretni argumenty, kterymi vysvetluje „zasadni problem pruchodu vrt povodim vn vrchlice“.
Doporučení vhodné základní literatury, aby se diskutující mluvili o tom samém a ne jeden o voze a druhý o koze není argumentační faul. Zkuste si je přečíst také. Ono to není jen o povrchových vodách. Některé věci je lépe si napřed přečíst. Argumentů od vás jsem ve vašich příspěvcích moc neviděl, za osočování druhých a manipulací dosti.
nejak nemam pocit, ze by podstatou diskuse bylo terminologicke zmateni. je to spis zmateni ruznych nahodnych kolemjdoucich v procesnich fazich pripravy staveb.
a moc me mrzi, ze jste argumenty nevidel a tuplem me mrzi, ze po vyzve k argumentaci odpovidate osobni vysirkou a prostopravdami typu „neni to jen o povrchovych vodach“.
na to se opravdu neda nic rict, ale bohuzel ohrozeni povodi trati vrt jste tim taky uplne neprokazal.
takze voda z techto toku bude nejak zahadne mizet pod telesem trati a vodni nadrz vyschne? nebo kam tema zahadnyma narazkama mirite?
Není to záhadné, je to vliv té stavby. Silnice, železnice mají velký vliv na vodní režim v místě, kde se nacházejí. Dokonce mohou vyvolat vznik nových mokřadů, nebo naopak určitou část krajiny odvodnit. Pro základy by bylo vhodné si přečíst ta skripta, jež jste označil za argumentační faul, abyste věděl o čem je vůbec řeč, ať si tady nemusíme vysvětlovat naprosté základy. Mě věřit nemusíte, té odborné publikaci snad ano.
tak to urcite muzou, ale nevim kde berete jistotu, ze zrovna vysokorychlostni trat bude mit smulu na hydrology a postavi se to takto blbe, proti cemuz je treba 10 let predem hlasite protestovat na internetu?
Nepíšou v těch skriptech, zda to lze řešit nebo je to marné a musíme zanechat všeho našeho konání?
Prosímvás, přes potok i přes řeku to povede po mostě, potok i řeka normálně podtečou. Tak jak se mosty stavěly už celá staletí. Kdo vám to nakukal, že VRT je přetne a tím znemožní průtok vody?
delame tu chybu, ze predpokladame, ze oba ti „vodari“ maji nejake konkretni veci, nebo vedi o nejakem hydrologickem specifiku teto oblasti (napriklad jedno takove komplikuje tunely u chocne).
ale nic takoveho oni nemaji, proste jen tak delaji chytre konstatovanim obecneho. takze „maji pravdu“, ale ta pravda rozhodne nedokazuje, ze nekdo neco zanedbal, nebo ma v planu tak ucinit. proste plkaji.
Welcome to the NIMBY Republic
NIMBY není český vynález, jak už název napovídá.
Jenom my jsem ho dovedli k dokonalosti.
To těžko. To jste jen nečetl lokální boje třeba při projektování HS2, ostatně dodnes neutichlé. To že o tom nepíšou lokální noviny neznamená, že to neexistuje. 🙂
NIMFC
Not In My F*cking Country
A auto používáte?
Tesla?
Má gumy?
Zemědělská půda je výrobní prostředek, se specifickou vlastností, že je výrobní prostředek, který je neobnovitelný.
Zatím jsme se za třicet let nostalgia do stavu, kdy jsme z vyspělého průmyslu jen montovnou a skladníky. Volá se potravinové soběstačnosti ale tomu se stále vzdalujeme a státní dluh stále narůstá
stran peněz: peníze se natisknou , ale zemědělská půda ne.
Je zajímavé jak u všech územních plánů vidím – že vše se koná bez vlivu na životní prostředí
chtel jste napsat stzh a dbl, ze?
Máte to jaksi pomotané. Z vyspělé průmyslové země udělala z Československa zaostalou rozvojovou zemi téměř 45letá kolonizace ruskou říší zla.
Zrovna včera jsem v televizi zahlédl dokument k potravinové soběstačnosti. Komunisté se v rámci soběstačnosti snažili v Československu pěstovat rýži…
https://www.novinky.cz/domaci/clanek/moravane-se-pestovani-ryze-nedockaji-40085010
dokonce mandle nekde na jizni morave. odsunuli nemce a do zpustlych vinic zasadili mandle a udelali tam na to jzd. cela ta hovadina samozrejme skoncila okamzikem moznosti dovozu odjinud.
Mandloně se v Hustopečích pěstují od 17. století, tak tady nešiřte bludy. Jen druhé napadáte a ve skutečnosti diskutovat věcně nehodláte.
a pestovaly se tam v 17. stoleti na srovnatelnych rozlohach jako za totace, a s ambici mandlove sobestacnosti kralovstvi ceskeho?
opet, obecne konstatovani neni argumentem, ktery by neco vyvratil.
Máte varnou konvici? A víte, že je z té levné montovny? Ano, vyrábí se tady v ČR pro více značek. Varná konvice se za dob rozvinutého socialistického hospodářství pořídit nedala.
A co migranti??
Nikdo asi není rád, když mu veřejná stavba zasahuje do jeho práv a prostoru. A chápu, že teď obce, zemědělci a další dotčené strany křičí co nejhlasitěji, budují si lepší podmínky pro další vyjednávání. Aby však mohl stát jednat s konkrétními vlastníky o podmínkách, musí mít přesnější představu, čí pozemky budou dotčeny – a k tomu pomáhá i předběžný geotechnický průzkum v krajině. Navrhovanou trasou políčka v Chodounech a Lounkách a chmelnice u Polep nejspíš dotčeny budou. O ornici bych se tolik nebál, ta musí být skryta a může být použita na okolních plochách, které doteď zúrodňovány nebyly nebo kde… Číst vice »
Můžete si být jistý, že pro rychlost přes 300 km/h bude značná část VRT v české krajině vedena po mostech a v tunelech. Odpor bude tuhý, ale platí již naštěstí zákony, které možnosti odpůrců značně omezují.
https://www.jihlavske-listy.cz/clanek33191-vysokorychlostni-zeleznice-a-jeji-dve-strany.html
Politicky bylo již rozhodnuto. Jste s křížkem po funuse.
Váš text je plný lží a polopravd.
Navíc účelově používá emočně zabarvená slova, tedy je neobjektivní.
https://zdopravy.cz/nikdo-s-nami-nejedna-proti-vrt-uz-mluvi-i-severocesti-pestitele-chmele-a-zeleniny-79532/#comment-517415
In the above post you state that you work for SŽ.
„Stanoviska jsou opruz, to chápu, ale třeba my na SŽ je pro tyto banální případy zasíláme obratem. Máme na to vyčleněné úředníky.“
When you misrepresent an honest and knowledgeable article as „Váš text je plný lží a polopravd.“ you invite legal action from the author and you bring your company into (further) disrepute.
Indeed, your statement would perhaps more accurately describe the SŽ ‚VRT‘ publicity campaign to date.
Doufám, že nejste absolvent technických a technologických oborů na UPCE DFJP.
To bych se musel za svoji Alma mater začít stydět.
Já vůbec nechápu tu diskusi – železnice je veřejný zájem a je absurdní, aby v rámci studie proveditelnosti někdo obcházel majitele polí. Já spíš nechápu, proč je vůbec podobnému vyjadřování zemědělců věnována veřejná publicita. To budeme kličkovat tratí podle toho, kdo je ochoten políčko prodat a kdo víc křičí? Je to prostě standardní situace, kdy se střetává právo jednotlivce (vlastníka půdy) s kolektivním právem na budování veřejně prospěšných staveb. Na to existují zákonné postupy, které dnes spíš upřednostňují práva jednotlivců. Každý by určitě dokázal vyjmenovat desítky příkladů, třeba D1 u Přerova. Rozumný člověk by se měl zamyslet, kam by došla… Číst vice »
„železnice je veřejný zájem“
… přičemž je na bedrech investora, aby to dotčeným subjektům vysvětlil + pokud možno aby vybral trasování, které bude nejméně problematické z hlediska dotčených subjektů.
Opravdu chcete trasovat VRT tak, abychom uspokojili hlavně ty, co nejhlasitěji protestují? Každý projektant se snaží trať trasovat tak, aby volil co nejlepší kompromis – co nejlepší technické řešení s minimem negativních dopadů, za cenu, kterou si můžeme dovolit. Ale vždy negativní dopady budou. Pokaždé, když zapnete počítač, někde hoří uhlí na výrobu elektřiny, když sednete do auta, spotřebovalo se na jeho výrobu několik tun surovin a vyprodukovala hromada odpadů. Vše, co nás obklopuje a umožňuje nám žít, má i svou negativní stránku. Cílem by mělo být tyto negativa minimalizovat a ne uhýbat těm, co nejvíc křičí a kopou kolem… Číst vice »
A ty dopady, které se mají minimalizovat, zjistíte od stolu tím, že si je vycucáte z prstu, nebo dáváte přednost křištálové kouli? Nebo snad čajovým lístkům?
Pokud někdo tvrdí, že ty dopady minimalizoval, aniž by jakkoli komunikoval s těmi, koho se to může dotknout, tak jednoduše kecá…
Právě naopak tento způsob, nic dopředu neprojednávat, ale čekat, kdo se ozve, vede k tomu, že se bude ustupovat jen těm nejhlasitějším…
Železnice se v minulosti budovala tak, že když se sedlák postavil proti tak se to postavilo okolo (trati se pak krajinou pěkně vinou-vlní).
Sídla dovolovala budovat nádraží mnohdy až mimo obce/města (proto jsou často nádraží až na okraji obce či daleko za obcí).
To má být vtip? Tratě se nekroutí kvůli uhýbání nějakým chráněným políčkům, ale proto, aby vedly co nejvíc po vrstevnici a minimalizovaly se zemní práce. Nádraží jsou často daleko za obcí proto, že z pohledu stavitele trati se zajížďka až k dědině prostě nevyplatila.
Dá se ještě poznamenat, že hlavní trati se stavěly za Rakouska (zatím neexistovalo Rakousko-Uhersko), za vlády Ferdinanda I řečeného Dobrotivý a František Josef si ještě hrál na písku. Jak asi tušíte, tenkrát se s poddanými nijak moc nemazlili.
no, že mnohde nechtěli nádraží poblíž centra obce je mnohde pravda. ono to nádraží bylo dost smrduté i na tehdejší dobu…
a za nimbysty zaplatila svou cenu mimo jiné Chrudim a Vysoké Mýto….
Co se týče různých lokálních tratí, kde nebyl zájem centra, mohla být situace trochu odlišná. Nicméně v obou jmenovaných městech to není nic strašného, o čem má smysl mluvit (Chrudim nádraží asi 450m od hradeb a ve vysokém mýtě vede trať se zastávkou od centra asi 250m daleko). Ale člověk by si musel nastudovat dobové dokumenty, aby k tomu mohl něco víc říct.
Nádraží nebyla jen smrdutá, ale lokomotivy byly zdrojem jisker (zvlášť pokud přiložili pod kotel dřevo) a povinnost nehořlavých střešních krytin v té době ještě neexistovala. Díky tomu se do historie zapsalo i pár rozsáhlých požárů.
řešte ekonomiku a uvidíte
To bylo vybráno už kdysi dávno…říká se tomu územní rezerva. Teď se pouze všichni diví, že se z rezervy stává pomalu realita…
Narval bych je do mišelinky, tahat pneumatiky!
Vážený pane VRT je šílená díra do rozpočtu až 1 bilion korun k ničemu. Kdyby na to bylo, dejme tomu, za současné ekonomické situace jeto nesmysl. Zkuste k celé problematice něco nastudovat.
Předpokládám, že k dálnicím se stavíš stejně …
K těm zbytečným a nesmyslným ano.
Jenže ten bilión neutratíte za jeden rok, ale za cca 30 let. A pokud bude mít stavba VRT vhodnou etapizaci a napojení do stávající sítě, tak vám každá ukončená etapa přinese okamžité přínosy.
Souhlasím. SZ ještě musí učinit ekonomický argument, který obstojí v nejběžnější kontrole.
Nesouhlasí se skutečnými údaji z jakékoli jiné země.
Jenže třeba u nás ma jit ten nesmysl cca 100 metru od stavajicich koleji Brno-břeclav a zničí taky nejlepší pole, a protne ChKO pod Palavou. Misto aby rozšířili stávající koridor vymysli takovou kravinu – a kolem ještě 300 metru ochranné pasmo, hlavně ze se tam teď delaji vetrolamy pro ochranu těch polí.
Mám za to, že v ochranném pásmu vysokého napětí normálně hospodaříte, pole vídám zoraná a zasetá i pod samotnými dráty.
Ochrannné pásmo je od toho, aby majitel vedení, dráhy, silnice nebyl ohrožen tím, že si v ochranném pásmu někdo zbuduje lom na žulu. Nebo rozhlednu hrozící pádem na vedení či do dráhy.
Zemědělské využití půdy v ochranném pásmu VRT nebude nijak omezováno, neboť to nemá vliv na provoz. Dokud někdo nesjede z pole do kolejí, ale to se může stát i na lokálce do Pohořelic. Ta má také ochranném pásmo.
A co se rozšíření stávající trati týká, tak si zajeďte do Rajhradu a podívejte se, kolik domů by se muselo vybourat. A zapřemýšlejte, jak byste reagoval, kdyby to byl váš dům. A nebo zkuste fotomapu: https://mapy.cz/s/lofuhoruku
Ochranné pásmo je 100 m od krajní koleje na obě strany. A neznamená to, že tam nemůžete nic dělat.
„To budeme kličkovat tratí podle toho, kdo je ochoten políčko prodat a kdo víc křičí?“
Přesně takto vznikly hanácké serpentiny na silnicích. Chropyně-Kyselovice například. Zábor půdy je tak větší, než kdyby silnice vedla rovně.
Diskuse je správná.
Mne by např zajímalo jaké jsou alternativy k železnici?
Napadá mne letecká doprava (místo každé stanice letiště) kde nebude třeba budovat ty spojovací trati.
Napadá mne kapacitní vysokorychostní silniční doprava (místo spojovací trati dálnice).
Napadá mne lodní doprava (např kanál Dunaj-Odra-Labe prodloužit o Vltava-Ohře) a rychlou dopravu realizovat pomocí obdoby Hoverspeed.
A teď si počkám na další alternativy, pokud jsou, a jejich pozitviní a negativní porovnání.
Až se časem ukáže, jaký je celý projekt ekonomický tunel, doufám že někam zalezete.
více http://www.vrtaci.cz
Dálnice jsou taky ekonomický tunel?
Ale Jiří Svoboda, šéf SZ, nám slibuje 4krát více cestujících na obyvatele než německé vlaky ICE a 2,5krát více než TGV. Co se může pokazit?
Tak povídej, jaký to jsou hodnoty.
Populace Cestující p / a počet VRT cest na obyvatele za rok země
============================================================================
10,693,939 47450000 4.437092824 ČR-odhad
67,399,000 110000000 1.632071692 Francie
83,190,556 99200000 1.192443046 Německo
47000000 30000000 0.6382978723 Španělsko
60,461,826 64000000 1.058519139 Itálie
1,398,000,000 2290000000 1.638054363 Čína
126000000 353000000 2.801587302 Japonsko
cr odhad je vtipna, kam se hrabou japonci 🙂
to je odhad „slegr se podival z okna a vysledek pro jistotu vynasobil peti“
SZ vlastní odhad
Zalez na Hrad.
Takže jsme se dozvěděli, že MD nezná kompetenční zákon a neví, kdo je gestor zakona o ochraně zemědělskeho půdního fondu a kdo má v gesci územní plánování. Z jejich vyjádření čiší neuvěřitelná arogance, ani slovo omluvy, žádná snaha o náhradu škod na polích a porostech způsobených geodety. To se musí změnit a bez změny přístupu AŽ a státu věřím, že se obcím a majitelům pozemků podaří přípravy stavby zablokovat.
„škody způsobené geodety“, víte vůbec v čem spočívá práce geodeta?
Když vjedete autem na opět pole, smajdate tam s partou lidí celý den s trasirkou a zatlucete desítky koliku, tak to podle vás nezpůsobí žádné škody?
Oseté pole, mělo být napsano.
Tak tím šmajdáním toho nezničí zdaleka tolik oproti zemědělské technice. Šmajdají tam i zající a srnky, občas běhá pes.
A mám za to, že dřevěný kolik zatlučený do země žádnou ekologickou katastrofu nezpůsobí.
Běžně se zaráží na zahrádce k fazolím, hrachu atd. A rostou-li u pole stromy, tak z nich odpadávají větve. Ať už suché nebo větrem ulomené. Proti tomu je kolík 2×2 cm fakt zanedbatelný. A penumatiku stroje to nemá šanci prorazit. Jedině snad ztupit kosu na stroji, to by mohlo.
Podle zákona mají hradit tak ať platí. Výše je na dohodě nebo posudku.
Pro přístup se používají zásadně stávající komunikace (polní cesty) po kterých standardně jezdí násobně těžší zemědělská technika. Po poli rozhodně nikdo nejezdí! Při geodetickém předměření pro účely projekčních prací se žádné desítky kolíků uprostřed pole netlučou.
Využívají výmluvu Covidu, aby postupovali tajně. Zatímco jejich vlastní tištěné pokyny ministerstva dopravy stanoví, že by měli projekt zastavit v případě pandemie nebo národní nouze.
To vyjádření MD je až neuvěřitelně arogantní. Jestli se to NIMBYstům podaří zablokovat, tak je to hlavně selhání SŽ a MD.
Nechápu, proč tu dávno není masivní kampaň, která by zdůrazňovala přínosy VRT a obyvatelům dotčených oblastí náležitě vysvětlovala, jak jejich diskomfort bude kompenzován. Prezentace v kulturácích, exkurze komunálních politiků do Německa a Francie, cokoliv. Každý půlrok zpoždění výstavby nás stojí víc než celá taková kampaň.
Přesně. SŽ by měla aktivněji prezentovat přínosy VRT a také aktivně vyvracet mýty o VRT. Například na části webu o VRT https://www.spravazeleznic.cz/vrt tyto aspekty víceméně chybí, přitom dříve tam byly alespoň popsány ty mýty o VRT. Lidi si to i nechají vysvětlit (aspoň část z nich).
Já si myslím, že kampaň ze strany vlády běží (to co média otisknou a zveřejnění je jejich věcí, víc asi vláda udělat nemůže), web SŽ dle mého informuje fakt dobře, a to, že je kolem toho povyk je ve skutečnosti důkazem, že se trasa projednává. To, že se vymezují zájmy proti VRT je snad pochopitelné a dalo se to čekat. Je to stejně jenom hra o peníze a o trasování. To, že se někde pohybují geodeti je dle zákona OK, v případě těchto staveb zákon dovoluje, aby tam byli bez ohlášení majiteli, jsem ale přesvědčen, že je lepší, když se… Číst vice »
+1
Vyjádření MD uvádí věci na správnou míru. Stát má koridory pro VRT v územní rezervě a aktuálně nedělá nic jiného než že tyto koridory zaměřuje (a výhleově je zpřesní).
„Nikdo s námi nejedná“ by bylo na místě, kdyby se tam mělo zítra stavět – a ne trať, ale mezisklad jaderného odpadu.
Ale tady nejde o to mít pravdu, ale nenechat stavbu zablokovat. A třeba předpokládat, že natrefím na NIMBYsty.
s debilem se domluvit nedá, stejně jako s nimbystou. ty je nutné přetlačit.
A je nutné volit tak arogantní přístup, aby se kromě debilů a NIMBYstů zablokovali i rozumní a na začátku vstřícní lidi?
kdybyste to sem nenapsal, tak by to nikdo nepredpokladal…
VRT má podstatně víc nevýhod než výhod.
třeba?
Nepovažuju v našem marasmu VRT za realizovatelný projekt…ale bylo by to hezké…kdyby to bylo
Není co vysvětlovat. Je to pitomost pokoušet se o něco takového ve státě který má 400 km na délku a 10 milionů obyvatel. To je jako by chtěli postavit VRT v Lucembursku. A co takové Slovensko a Slovinsko?
Do Lucemburku zajíždí TGV z Paříže po odbočce z LGV Est a uvažuje se i o vysokorychlostní trati přímo Lucemburskem, která by spojovala Lucemburk na jedné straně s Bruselem a na druhé se Štrasburkem. Takže jo, i VRT v Lucembursku je možná a uvažovaná.
Aby jste se v budoucnu nedivil.
V Lucembursku plánují zkapacitnit trať na jih do Francie (i pro TGV), a nebudou to další dvě koleje vedle stávající tratě. Ale asi víc jak 200 jezdit nebudou.
https://groupe.cfl.lu/en-gb/project/detail/new-line-bettembourg-luxembourg
Slovinsko plánuje VRT z Lublaně do Terstu/Benátek. Momentálně má ale prioritu zkapacitnit trať do Koperu.
Slovensko nevím, ale určitě zvýšení na cca 200 je v plánu směrem do Česka (Blava – Kúty) a velmi pravděpodobně i směrem na Nové Zámky.
Vše, co mají je arogance. Rozhodně nemají životaschopný ekonomický model.
A tak to musí pokrýt „fait accompli“ – hotová věc.
kde ve skutečnosti vystavují veřejnou peněženku nezpochybnitelné odpovědnosti.
A jinak v té Francii, kde je těch vysokorychlostních tratí spousta, tak tam už teda nežerou, nebo jak to je? Tratě jim zničily půdu, zemědělci trať nepřejedou , nezasejou, voda se nevsakuje, všude samá bída a hlad, je to tak? Dovážejí mraky potravin kvůli tomu že si postavili VRT, je to tak?
Přesně tak to je.
Ve Francii jsou tisícikilometrové vzdálenosti. U nás je to 400 km z jedné strany na druhou. Ve Francii jsou města o milionu obyvatel nebo se k tomu blíží a samotná Paříž je velkoměsto. Milionová Praha a třistatisícové Brno nás určitě opravňuje srovnávat se s Francií
ale par kousku nove trati, tam kde je to kapacitne nejvic potreba, bychom si postavit mohli, co rikate?
Praha už má 1,3 milionu, s aglomerací 2 miliony, Brněnská aglomerace 600 tisíc, Ostravská ještě víc. Plus samozřejmě napojení na Berlín a Vídeň…
nastuduj si ekonomiku
a něco konkrétního krom výkřiků by nebylo?
VRT není můj favorit, ale tyto výkřiky mne asi donutí se znovuzamyslet
Mně ta magisterská ekonomie celkem stačí, na postgraduál nechci.
Paříž 12 milionů, Lyon 500 000, Marseille 868 000. A to je jediná řada TGV, která nepřichází o peníze. A to jen kvůli mýtu s autoroute, které je asi 2/3 ceny nafty.
1) Brno má 400tis. obyvatel 2) Praha 1,2 mio, reálně 1,4mio. před virem se tam pohybovalo každý den až 1,6-1,8 mio lidí. a to už není málo ani na francii. mimochodem, kolik tam je měst srovnatelných či větších než praha? nemusíte hledat, celé aglomerace (top 10) jsou tyto: 1 Paris 10,706,072 2 Lyon 1,639,558 3 Marseille-Aix-en-Provence 1,585,498 4 Lille 1,039,397 5 Toulouse 948,433 6 Nice 943,354 7 Bordeaux 904,359 8 Nantes 633,690 9 Toulon 569,793 10 Grenoble 512,591 čili Praha s okolím jako Lyon, Ostravsko cca jako Lille, Brno jako Toulon či Grenoble. u samotných měst (což asi nemá vypovídací… Číst vice »
ve Francie jezdí VRT většinou jen jednou za hodinu, ale tady plánují nadzemní metro z Prahy do Brna a za naše peníze. Holý nesmysl, něco si o tom zjistěte. www. vrtaci.cz
Píšete nesmysly, podívejte se do jízdních řádů, jde to i online. Nikdo nikde nestaví dvoukolejku na 350 pro vlak jednou za hodinu.
https://en.oui.sncf/en/train/timetables/paris/lyon
19 denně.
To zdaleka nejsou všechny vlaky, které jedou po té trati (respektive aspoň po její části).
Paříž – Lyon je jediná „zisková“ trasa, kterou mají. Proto používám tento příklad. Máte odkaz na jízdní řády ostatních vlaků Paříž – Lyon na této trase – říkáte, že jsou online?
Plus samozřejmě aktuální počet může být dost ovlivněn antipandemickými opatřeními – pokud vím, je Francie aktuálně znovu v poměrně přísném lockdownu…
tak na Brno jezdí 2 vlaky za hodinu už nyní, na ostravu tuším 4. k tomu různé ty valašské a slovácké expresy. ano, také se bojím, že dopravní toky u nás nejsou dostačující a asi museli hoši indukovat dopravu jak swiň.
na druhou stranu, vzhledem ke stupňující se automobilové apokalypse v Praze by se každodenní cestující do Prahy z Brna, Jihlavy aj dali přesunout do vlaku. čímž se nějaký ten vlak zase zaplní
Ale populace Jilhavy je 50 000 lidí?
Nemůžete vyvolat to, co tam není 😉
Proč vytvářet imaginární čísla k řešení problému, který tam není? Měli by vylepšit svou stávající hustou síť. Jak navrhují auditoři EU.
Jak severočeská, tak polabská štreka jdou v převážném souběhu s dálnicemi což je zcela v cajku. Odchýlení od transy je nejspíš dáno minimálními poloměry oblouků. To neznamená, že se křiklouni ztiší. Bohužel čekání na VRT začíná být totéž, jako na Godota, takže nezbude než urychleně upgradovat koridory aspoň na 160, lépe 200, kde to půjde.
Tak to se mýlíte, kdyby severočeská část VRT šla v souběhu s D8, tak by právě tyhle problémy vůbec nevznikly. Možná by vznikly jiné, ale rozhodně ne tyhle. Tyto problémy, o kterých je článek, jsou důsledkem plánovaného dvojího přemostění Labe na pravý břeh a zase zpátky, kdežto D8 je po celé délce jen po levé straně Labe.
To by ale museli D8 postavit jinak. Obávám se, že poté co se jim tam utrhl svah takový souběh možný není.
Jde o to, že se vyhovělo požadavku Ústí/L., aby mělo stanici VRT v centru a ne za městem u D8. Proto VRT musí na pravý břeh Labe a zase zpět na levý.
Slyšel jsem, že to bude kvůli nákladní dopravě, která je podmínkou budování.
pan sládek či pan šimral tu tuším komentovali přetrasování v ústí a nebyli z toho zrovna nadšeni kvůli sklonům….
A to si myslíš, že proti úpravám koridorů na 160 – 200 nikdo protestovat nebude? Jak naivní…
Ty jo, kde všichni byli když se otvírali povrchové hnědouhelné doly a zmizela v tom celá města…
Teď se má postavit jedna dvoukolejná trať, a zemědělci řádí jak kdyby se mělo vykácet půl Amazonie… Když jde o to eko, už hospodaří bez pesticidů, ty už nám nejdou do pitné vody, nesypou roundup před sklizní všude po poli, to už se neděje teda? Teď už řešíme že i elekrická trať (žádné emise) je problém a ničení přírody?
„Ty jo, kde všichni byli když se otvírali povrchové hnědouhelné doly a zmizela v tom celá města…“
Mj. např. nebyli ještě na světě, protože jde o desítky let zpět.
A mj. šlo o dobu komunistického režimu, kterému byla práva vlastníků (pominu-li, že tehdy u většiny věcí platilo, že je „všechno všech“) u zadní části těla.
Ti, co proti tomu protestovali, nejspíš v Jáchymově. Je dobře, že to dneska nehrozí.
To jako že když se bolševickým zločincům podařilo zbourat královské město Most, které by dnes nejspíš bylo památkou UNESCO, tak už si tady může ničit kdo chce co chce? Právě proto, aby se taková zvěrstva nemohla opakovat, je třeba technokraty držet na uzdě a kontrolovat každý jejich záměr.
tady litoměřice naštěstí nikdo bourat nechce. jen ten jekot připomíná mýtské, kteří se báli aby jim krávy nepřestaly dojit
jo, ta ta s tím roundupem sedla….
Ti všichni byli nejspíš v base. Drželi hubu a krok, kupředu levá!
Nechci vracet tyhle časy…
Kde se prosím vás na Podřipsku a Litoměřicku pěstuje chmel?
Viz schématická mapa http://www.chmelarskemuzeum.cz/cz/oblasti-pestovani-chmele-v-cr.htm
Skoro všude, ve Spomyšli je sušička.
V sušičce se chmel nepěstuje, ale suší.
A ten zelený chmel se tam vozí vlakem že Žatce, nebo co jste chtěl svým příspěvkem říci?
Na Litoměřicku jsem česal chmel v Liběšicích.
V případě tak rozsáhlé stavby evropského významu, by se měl hlas nějakého farmáře ignorovat, jinak není možné něco takového dotáhnout do konce.
Takhle to dělají v Číně. V našem civilizačním okruhu farmáři vysvětlíme, co se děje a v případě potřeby jeho pozemek vykoupíme/vyměníme za náhradní. Osobně dávám přednost tomu druhému přístupu a snad to jednou dojde i SŽ.
To mi samozřejmě přijde naprosto logické vykompenzovat ztrátu pozemku finančně či hmotně. Bohužel domluvit se občas s takovými lidmi je velmi složité.
Zatím té domluvě SŽ naproti nejde..
To je potom potřeba dosadit lidi co s těmi vlastníky pozemků jednat umí, a dokážou vysvětlit veškeré pozitiva dané stavby natolik že nejaký farmář pochopí jak je stavba důležitá a nakonec na to kývne…
Ivana a Sergeje?
Ivana v Sergeji.
sedlák ještě nikdy na nic nekývnul kde by přišel jen o jediný metr čtverečný
a kde dneska mate sedlaky?
A kam má jako jít, prosím, když je to vše teprve na začátku a nejsou ani přesně definovány trasy?
V první řadě říct těm lidem, že jim bude chodit po poli, kde něco pěstujou.
A ty víš, že jim to neřekli?
Podle toho, že majitelé si stěžují, že o aktivitě na svých pozemcích nevědí a SŽ povídá, že covid a že zlepší komunikaci, tak soudím, že ne.
A já zase říkám, že informování byli. viz třeba jeden náhodný dokument z úřední desky obce https://www.zbysovvcechach.cz/e_download.php?file=data/uredni_deska/obsah1042_1.pdf&original=mapov%C3%A1n%C3%AD.pdf
Úřední desky obcí jsou dobrá „záchranná“ možnost, jak si formálně odfajfkovat informování těch, koho se jinak informovat nepodařilo. Kdyby zkusili použít lepší možnosti, kterejma by se dostali k většině dotčených spolehlivěji, a ty desky navíc „pro jistotou“, bylo by to podle mě v pohodě.
Ale jestli použili jenom je a ani nezkusili dohledat žádnej lepší (přímej) kontakt, kterej někdo skutečně čte, je to IMO naprosto nedostatečný a zbytečný dělání si nepřátel…
Jakpak to dotáhli do konce např. u VRTek v Německu? Taky šli „silou, Kaťuško“?
Jasně, a pošleme je do gulagu, že soudruhu?
Kde je Žatec a kde VRT na Prahu? Jestli myslí tu větev na Most, tak ta dle mě stejně nikdy nebude…
Vážně si ještě někdo myslí, že se u nás nějaká VRT postaví? A nedej bože snad rychle postaví?
Toho divení mi přijde nějak moc. Každý majitel, který se svým pozemkem pracuje, se musí starat i o to, jaká budoucnost v jakém horizontu pozemek v průmyslové zemi s nedokončenou infrastrukturou uprostřed Evropy může čekat (plány, územní rezervy, apod.). Pokud by nás čekaly při realizaci VRT takové hrůzy, jak nám média poslední dobou tlumočí, tak už teď by se tady nedalo žít, jsou tu totiž fabriky, sklady, dálnice, silnice, doly, lomy, vojenské újezdy, zastavěné oblasti. A rozum do hrsti, ze zemí, kde je VRT vybudovaná se přece nestaly neobyvatelné polopouště.
Nedávno tu byl článek jak Němci a/nebo Rakušané komunikovali trať v údolí řeky Inn. Mohla by se SŽ přestat chovat jako dinosaurus a začít komunikovat jako Němci a Rakušané? Díky moc
Nevím, jak moc se ta komunikace osvědčí, pro spoustu spoluobčanů je vlak stále socka. Lepší jsou čtyři auta před domem, stačí se podívat z okna na ulici 🙁
Taky je otázka, jestli se zemědělci chtějí domluvit
Zatím se „nedomlouvá“ SŽ, která nezvládne napsat dopis, protože covid zaviroval katastr nemovitostí a SŽ neví, komu pošlape ředkvičky.
A ty víš, že takový dopis neposlali?
A v tom článku bylo že se mluvilo s tisíci potenciálně dotčenými lidmi ještě před představením záměru?
lžou
bullsh8it. prolhaná banda
Mohl by se někdo pustit do investigativní novinařiny, sehnat plány, místa kde se geodeti objevili atd? Ono to že se objeví třeba ještě vůbec nemusí znamenat zaměřování tratě, ale terénní průzkum, ale tady něco nehraje. To minule o stovkách hektarů se mi nezdálo a argumenty jsou na vodě. Ale pokud se opět objevuje problém nekomunikace, je to vážné systémové selhání. P.S. Fakt to ještě nechceme přehodnotit na „rakouský model“ kdy se bude volně sledovat současná trasa a někde bude současná a VRT v souběhu? S tím že se jako plnokrevné VRT udělají jen některé části. P.S.2 Mám nápad na lepší… Číst vice »
1) Souběh se současnou tratí až do Pardubic prochází kompletně Polabskou nížinou s tou bonitní půdou.
2) Hned v Kolíně narážíte na problém, kudy Kolín obejít, totéž v Pardubicích a za Chocní by už muselo jednat o novostavbu zcela.
Určitě nejde jen o vylepšení na jedné trati. Některých by se mohla dočkat i trať přes Vysočinu a kapacita západ – východ by se navýšila. Kolín ani Pardubice se obcházet nemusí. Prostě je projedete po hlavní koleji.
A jak by trať přes Vysočinu vyřešila relaci Praha-Polabí, Praha-Ostrava nebo nákladní terminál v Třebové?
No vždyť tam už trať je a nemá dost kapacity. Tak např. část nákladů na Brno, Břeclav či Zlín se může vést přes Vysočinu. Tím neříkám, že by se neměla zkapacitnit i stávající trať a že by se neměla rozbočit v Uhersku. Pouze trať přes Vysočinu doplňuje kapacitu.
Tak si taky přečtěte i článek o postrcích, co jsou potřeba na trati přes Vysočinu pro náklady.
Právě proto by jí bylo třeba upravit.
Jenže ta úprava spočívá v novostavbě delšího úseku mimo úsek s kritickým stoupáním. Tím toho moc nezrychlíte, nezkrátíte už tak delší trať s porovnání s tratí přes MuN. A trať přes MuN bude mít stále lepší směrové a sklonové podmínky pro nákladní dopravu.
Myslíte po té, která je už dnes na hranici její kapacity?
Takže zaústěním do současných uzlů bez nových kolejí ještě zhoršíte stávající stav, a pro dálkovou dopravu toho moc nezrychlíte, když bude muset zpomalovat z 300 na 160 a pak se zase rozjíždět.
Kde jste vzal 300?😁😁😁
Tam, kde vy berete, že se dá do současných uzlů lehce zapojit další koleje. Nevím, proč by se měly stavět na 200, když tahle rychlost přínosů pro osobní dopravu mít nebude.
Sama SŽ nepočítá s takovou rychlostí. Uvádějí 200 km za hodinu. Průjezdy na nádražích se dají upravit, aby souprava mohla projet nezměněnou rychlostí. SŽ proto ale nic nedělá a strnule se drží nesmyslného.
Už vidím, třeba takový Kolín, jak se „dá“ upravit…
Já si myslím, že právě VRT jako primárně novostavba je asi jediná smysluplná věc pro železnici, která by se měla stavět.
Zajistí zrychlení osobní dopravy v hlavním východo-západním směru, a uvolní nějakou kapacitu (převedením dálkové dopravy na VRT) na stávajících tratích pro nákladní dopravu.
kolín a spol…co zanořit se pod zem….
Ano, dá se. Jenže takovýhlech zanoření pod městy budete potřebovat tolik, že vám vyjde levněji nová trať přes Vysočinu, protože bude ve finále kratší, rychlejší a s více přínosy.
No, nechci byt pesimista, ale v ceskem salatu/gulasi -> bye bye VRT.
Dalsi do nekonecna blokovane veledulezite stavby. Bez radikalniho noveho stavebniho zakona se proste nehneme, bohuzel.
Stačí aby stát začal dodržovat to co má a takové 3/4 sporů půjdou do kytek.
Plus u toho používal elementární slušnost a ne bolševické manýry.
Špatně to čtete. Je to hra o výkupní cenu.
To nemeni nic na tom, ze jednoho dne s takovou budeme jeste vzpominat na krecky polni a zaby..
…ktere zabilo intenzivni zemedelstvi a ne stavba vrt.
Takove prvni vlastovky, abychom si pomalu zacali kdesi v hlubinach nasich mysli uvedomovat, ze se toho nikdo z nas nedozije. 😆
VRTka nemá v Česku šanci 🙁
Vést VRT přes jednu z nejcennějších zemědělských oblastí s nejvyšší bonitou zemědělské půdy, ne nadarmo zvanou Zahrada Čech, může opravdu jen pražský ignorant. Na jedné straně hotové železniční tratě rušíme nebo je necháváme zchátrat, na druhé straně budeme stavět nové tam, kde je nikdo nechce. Jinak Lounky nejsou obec, jak je chybně uvedeno v článku, ale místní část obce Chodouny, takže ten nesmysl by tuto obec navždy nenávratně rozdělil.
Blábol měsíce 😀
Díky za sofistikovaný a nezpochybnitelnými argumenty podložený názor
A jak by se ta trať Praha-Ústí nad Labem měla trasovat ? V trase Koziny a Podřibských lokálek, které chtějí „odpůrci “ železnice zrušit? To je fakt blábol měsíce.
Možná by trochu vadilo, že Praha se na Kozí dráze (Děčín – Teplice – Oldřichov u Duchcova) nenacházela nikdy a Ústí taky úplně ne. To k těm blabolům (pravopis slova Podřipský ani nebudu komentovat). Lounky jsou opravdu místní část Chodoun. A ty vole, proč nepostavit kvůli jedné trati dva mosty tam a zpět, když už kolem Labe vede koridor, že?
Jako jo, to trasování tamtudy je prostě nesmysl. Když ale zas jiné obci se nelíbí mimoúrovňové křížení nad Labem.
Holt to povede mimo Ústí, no. Mně by to nevadilo…
A sekne se ústecký Krajský úřad…
Můžete mi vysvětlit jak se to konkrétně té zemědělské oblasti dotkne? Je to pás široký dejme tomu 30 metrů, přijde mi že zemědělci dělají jako kdyby jim to mělo zabrat celá pole.
Které VRT tratě nechává stát v této oblasti zchátrat? Já myslím, že když dojdete na SŽ s tím, že už vlastně trať vhodnou pro VRT mají a jen na ní zapomněli, tak budou jedině rádi.
Jak, že je nikdo nechce? Opravdu chce VRT 0 lidí v ČR? Nebo máte na mysli klasický NIMBYismus? Tímhle argumentem můžeme totiž zastavit veškeré stavby.
Kéž by se zadařilo zastavit stavbu některých nepotřebných dálnic. Ty spotřebují mnohem více prostoru a jejich přínos je sporný viz. Praha – Písek, Praha – Most, Hradec Králové – Turnov. Rychlostní silnice by postačovaly a uvedené spojnice vpravdě dálkové nejsou. Je to až směšné v porovnání se světem, 100 km dálnice.🙄
Napište si tyhle moudra velkýma písmenkama na velkej papír a jděte si s nima stoupnout do Čimelic v dopravní špičce, vy nejasnej přínose.
V knížce o Parkinsonových zákonech je jedna povídka, kde se doporučuje, aby si každý úřad pěstovat blbce, kterého se můžete zeptáte na cokoliv a vždy vám odpoví zaručeně špatně (což lze v rozhodování zohlednit jako identifikaci slepé cesty). Už dlouho jsem nepotkal člověka pasujícího na tento popis lépe než vás-co příspěvek, to mimózní nesmysl.
A kdopak tam asi jezdí, aby se tam musela stavět dálnice. Ministr na Šumavu?
Tak určitěěě…ministr tam projede v 16000 autech denně.
Pás širokej 30 metrů je hezký. I kdyby to bylo 50, furt to vypadá v pohodě. Jenže když vám takovej pás rozdělí pole, nebo dokonce chmelnici, na dva kousky velmi nepravidelnýho tvaru, znehodnotil vám ho celý. Navíc ten pás jen tak kdekoli nepřejdete ani nepřejedete, takže najednou máte na pole za pásem zajížďku x km při každý jednotlivý cestě (a že jich je), ani zkontrolovat pole kousek od baráku nedojdete pěšky a ještě budete muset jezdit po silnici namísto vlastní polňačky, kde nikomu nevadilo, jak máte traktor a pluh zabahněnej a kolik z něj padá hlíny. Vliv takový stavby na… Číst vice »
To souhlasím, ale předpokládám, že na to jsou postupy, aby se k oběma stranám zemědělec dostal a pozemky se vykrajovali rozumně a s patřičnou kompenzací.
V ideálním případě jo, u nás? Tím si zdaleka nejsem jistej…
To jste opravdu tak naivní, že když prostředkem pole povede VRT, tak že se to pole prostě jen zmenší o tu reálně zastavěnou oblast? Samozřejmě se tím to pole znehodnotí jako celek, to musí každý reálně uvažující člověk pochopit. Jakub P to napsal myslím srozumitelně. Jinak VRT chtějí lidé z velkých měst, zcela jistě z Prahy, ale určitě ne tam, kde má vést. A je to úplně něco jiného než dálnice nebo konvenční železnice, z těchto staveb mají prospěch i obce/obyvatelé všude tam, kudy vedou. Naproti tomu z VRT nic než negativa mít nebudou, 90% z nich se VRT nikdy… Číst vice »
„Samozřejmě se tím to pole znehodnotí jako celek, to musí každý reálně uvažující člověk pochopit. Jakub P to napsal myslím srozumitelně.“ No, to ano, ale neznamená to, že nám jedno VRT zničí „Zahradu Čech“. Stejně jako D3 Posázavím zničí „ničím nedotčené přírodní chatové oblasti“. Mně jde o to, že takto paušalizovat VRT je úplně k ničemu, ale nemám iluze o tom, že dialog SŽ-dotčení majitelé má k ideální formě daleko. A když se VRT nepostaví, tak se nesveze 100%. Ano, není zastávka v každé vesnici, ale tak to je snad účel ne? Naopak se tím uvolní tratě pro regionální dopravu… Číst vice »
Jojo,
Jojo, „my spravedliví na venkově“ a „vy rozežraní v Prahé“.
Bez velkých měst jako Praha byste neměl ani odbyt, ani tu silnici, po které jezdíte. Ani nemocnici v okresním městě“.
V té Praze jaksi taky žijí normální lidi, kteří pracují a potřebují za rodinou, víte? VRT pro vás znamená vyšší důchod, míň smradlavejch aut a třeba taky dostatek vody ve studni, víme? Nevíme…
kontrast ctnostného venkovského idylického života versus zkažené (velko)město je nesmysl táhnoucí se (nejen) naší literaturou už cca 200 let, možná i déle. a je vidět, že zakořenil dost hluboko. město zase milým sedlákům ty jejich ředkvičky kupuje. nebude-li město, můžou si je strčit víte kam. pražáci jsou taky blahem bez sebe, jak jim tam každý hejhula jezdí se smrdutou plechovkou po magistrále u muzea a po nábřežích, že… potřebujeme se navzájem. tohle MY a ONI je recept na studenou občanskou válku., která tu bohužel jede minimálně 10 let. s výsledky děsivými. naše politika vypadá jako kdyby ji řídil věčně ožralý… Číst vice »
VRT a rozdělené obce chtějí MIGRANTI!!
Zahrada Čech se nazývala oblast zhruba od Mostu po Litoměřice. Než přišlo na dolování uhlí. Pak se poněkud scvrkla a do původního stavu už ji nejspíš nikdo nevrátí.
Proč mícháte rušení tratí, kdy se jedná o nevytížené lokálky se stavbou VRT. A kudy se potom chcete dostat z Prahy na sever? Od Rakovnicka se pěstuje chmel, východněji zelenina a takto dojdeme Polabskou rovinou až do Pardubic.
Možná chtějí zemědělci říci že nám stačí/budou stačit VRT v Rakousku, Německu a Polsku.
Možná chtějí zemědělci říci že jim stačí dálnice, neb u nás se náklady převážejí převážně auty.
Oni nechtějí ani dálnice, mají přece polňačky a volský potah.
ale jako přestava TGV jak se vleče z Libochovic přes Budyni a Lázně Mšené je dost dobré…a ten VRT uzel ve Straškově…s VRT propojkou kolem Řípu, taky fajné….
VRT je stavbou, jejíž přínos je třeba hodnotit v národním a nadnárodním měřítku. Tedy ikdyž nutně nepomůže dotčeným obcím, její celkový přínos výrazně převáží.
Dopravní stavby se občas nevyhnou ani úrodným zemědělským oblastem, a to proto, že zde není jiná vhodná alternativa. Ovšem s takovým přístupem bychom tu nemohli mít skoro žádné dopravní stavby.
Srovnání s tratěmi, které „rušíme nebo necháváme schátrat“, pak není vůbec namístě, protože se jedná o úplně jinou kategorii tratí (je to jako říct, že nemá smysl stavět dálnici, protože můžeme opravit okresky…).
Tak určitě jseš schopen představit nám svůj návrh trasován VRT mimo Zahradu Čech…
Musk má pravdu, je potřeba se zavrtat. Zřejmě i s VRT.
to je řešení..do zářezů nebo pod zem
Jak si to představují? Že je Jirka pozve do Dlážděné na čaj a zeptá se jich jestli vrt chtějí na svém pozemku? Když ještě není přesně známo, kudy trať povede?
Mohli napsat dopis, že se chystaj pobíhat na jejich pozemku a proč to budou dělat. To snad není takový problém.
Tak, zejména pokud třeba zaměřujou víc variant, ze kterých se teprv bude vybírat, nebo se po tom pozemku pohybujou kvůli zaměření sousedního… V komunikaci s dotčenými Spržel bohužel selhává naprosto katastrofálně.
To mate pravdu, ale nezmeni to nic, opravdu musi komunikovat mnohem drive a hledat kompromisy…
Koridor pro VRT je v územně-plánovací dokumentaci příslušného správního celku. S kým chcete jednat a jaké kompromisy chcete v této fázi nacházet?
Jste brouk Pytlík z internetu, který postavil možná tak boudičku z Hornbachu v chatové kolonii.
Když se neví kudy ta trať povede? Kubrte? Všechno vylejt!
Ne mohli, ale podle zákona měli.
A ty víš, že takový dopis neposlali?
Jo, když nimbystům vadí dálnice to je pro šotouše cajk, jen hezky všechno na železnici, ale když už jim vadí i železnice tak to je těžkej špíl! 🙂
Mimochodem, pro pobavení…
https://ekonomickydenik.cz/tezba-lithia-nas-zasahne-a-nikdo-s-nami-nekomunikuje-stezuji-si-lide-z-osady-na-slavkovsku-denne-ma-okolo-projet-22-vlaku/
Šoutouši VRT nechtějí. Ti chtějí Kozinu s 810.
Radši s Hurvínkem 🙂
tak, ten má ještě lepší lavice než origo 810
A vlečňák má kamna na uhlí.
Šotouši by rádi, aby se tratě řádně udržovaly. A to nebude možné, když se všechny peníze nacpou do investice, která je v podstatě nevratná tzn. náklady se nikdy nevrátí.
Úplně by stačilo upravit stávající tratě na vyšší rychlosti a navýšit kapacitu.
Po nich totiž nákladní doprava může bez omezení proudit.
Zvýšit rychlost bez přidání kolejí znamená větší rozdíl mezi nejpomalejšími a nejrychlejšími a tím pádem snížení kapacity. Taky to znamená velké přeložky v terénu, kterým koridory vedou s mnoha dlouhými tunely a mosty. Pro zvýšení kapacity to tedy chce i rozšíření počtu kolejí (další tunely a mosty). Náklady naprosto srovnatelné s novostavbou VRT, přínos výrazně menší. Jo, problémy s pozemky by byly možná o něco menší, ale to je tak jediná výhoda tohoto přístupu.
Zapomněl jste na univerzálnost a tedy návratnost. Osobní i nákladní doprava.
Kdo bude dotovat VRT? Stát z daní.
Nezapomněl, přínos by v praxi byl zanedbatelný. I kdyby ty čtyři koleje vedly těstě vedle sebe a ne po dvojicích pár (desítek) km od sebe, stejně by se vyplatilo jezdit s pomalejšími vlaky po jedné dvojici a rychlými po druhé kvůli kapacitě, takže toto by byl přínos jen čistě teoreticky a víc než vykompenzovaný větší náchylností na to, že nějaká mimořádná událost vyřadí všechny ty 4 koleje a ne jen jednu trasu, tedy dvě z nich.
A kdo by dotoval ty vaše narovnávání všemožných oblouků? Santa Claus?
A víte, že navýšit kapacitu na stávících tratích, je prakticky nerálné? Kam by se ty navíc koleje umístily?
Proto je daleko přínosnější začít s výstavbou tratě, která přinese nejen další kapacitu, ale i vyšší rychlost, což může do vlaků přinést další cestující.
Je sice pěkné, že šotouši se snaží zachovat železnici „tak jak je“ nebo „tak jak byla“, ale s takovým přístupem se stane železnice okrajovou záležitostí a bude ji využívat minimum lidí, a nakonec nebudou peníze ani na ty historické vlaky…
Reálné to je a už to bylo několikrát popsáno jak. A z čeho pak budou žít ostatní tratě, když všechno nacpete do VRT a nic se nevrátí a ještě se to bude muset dotovat? VRT spojí pouze tři města. Co ten zbytek?
Vy jste reálně nic nepopsal.
Jak by jste třeba řešit další dvě koleje skrz Kolín a třeba Pardubice?
Proč jen 3 města? To jako vlaky nemůžou zajíždět i jinam a odjinud? Vždyť se předpokládá, že budou jezdit vlaky Praha – Brno – a dál na východ, kde těch měst je docela dost.
A pro místní obsluhu třeba linka Budějice – Jindřichův Hradec – Jihlava – Brno – (a třeba Olomouc) toho po VRT obslouží docela dost.
navýšit kapacitu ? delší vlaky s více vagony a delší intervaly, nevím na co musí jezdit vlak každou půlhodinu.
Obávám se, že s touhle taktikou u cestujících neuspějete.
A nic moc nezrychlíte, protože delší vlaky budou trochu línější.
Peníze je třeba rozdat důchodcům na vánoční nákupy.
„…objevily geodeti…“ – Ach ten češtin.
Jinak je to ostuda. Samozřejmě mělo dojít k projednání s vlastníky dřív, než se tam geodeti objeví. Corona necorona.
Máme skvěle obří neschopné PR oddělení, které by mohlo taky něco dělat. Řekl bych, že tam pracují tak dva tři lidi (a ti zase nad hranu svých možností) a zbytek jen sedí na krmníku. Zapracovat změny do webovek jim trvá měsíce.
Soudruzi z oddělení VRT a investičního by si měli uvědomit, že pány nejsou oni. SŽ je SLUŽBA OBČANŮM, ne panstvo.
Opraveno. Původně tam bylo „geodetické čety“, při zkrácení tam to „y“ bohužel zůstalo.
K projednání dojít rozhodně nemuselo, ale měli jim dát vědět vlastníkům pozemků, pokud někam lezli (ukládá jim to zákon, stejně jako ukládá majitelům, že tam geodety musí strpět).
Hlavně mají vlastníci nárok na náhradu způsobené škody.
a jake skody mate na mysli?
Nekončící hluk, vibrace, zničená chráněná uzemí, dokonce naše hora Říp. Lidé nucení opustit domovy, zěmědělci příjdou o půdu. Vyhoštění zvířat, otevření nových lomů. Zadlužení občanů ČR. Nucení dívat se na hnusnou konstruci, násypy a protihluková opatření. Je tu hořší řežim než v Jižní Koreji. Zkorumpovaná státní službička
Muselo nemuselo – mělo. Většina lidí není ani zlá ani škodolibá, ale musí se s nimi prostě slušně jednat.
Myslím, že spousta lidí ráda přispěje na to, aby se jejich země konečně dostala blíž k vyspělým zemím. Spousta lidí chce být na svoji zemi hrdá. Ale jaksi musí mít nejprve pocit, že je to „jejich“ projekt, ne projekt nějakých mastných ouřednických figurek.
Bylo informováno. Způsobem veřejné vyhlášky, což zákon umožňuje. Že je v tomhle bodě pro někoho zákon alibistický a dotyčný chce seřvat státní moc osobně, je věc jiná.
Pokud to chtěj s co nejmenšími problémy projednat, potřebovali tím informováním splnit dvě věci:
1) zákonnou povinnost,
2) skutečně informovat dotčené zemědělce, co se chystaj dělat, aby si je předem proti tomu záměru nepopudili úplně zbytečně.
Pokud skutečně zvolili pro informování jen formu veřejné vyhlášky, splnili bod 1), ale rozhodně se nedá říct, že by jakkoli významně přispěli k bodu 2). Takže se nemůžou těm reakcím divit a jen zcela zbytečně nabili odpůrcům jakékoli výstavby moderní železniční infrastruktury…
Jenže bez zaměření taky nevíte s kým vůbec máte přesně komunikovat, třeba při variantách řešení.
Přesně, SŽ je služba, kterou platíme MY z našich daní. Tato služba nám teď diktuje a chce nás zadlužit na generace daleko.
nezaregistroval jsem uplne vyhlaseni, ale vypada to, ze tu probiha soutez o nejvetsiho idiota. povrchove doly nevadi, imise buhviceho z uhelnych elektraren a chemicek taky ne, ale ze nekde jednou za hodinu projede vlak ma na pestovani chmelu a zeleniny tak zasadni vliv. ze je skutecne zlocin, ze s nimi o tom nikdo nemluvil…
Když se dopravní stavby umisťují co nejdále od obydlí, tak začne docházet k druhému extrému, tedy záboru zemědělské půdy. A protože plochy pro pěstování zeleniny jsou věšinou v nížinách (polabí, jižní Morava), tak se nelze divit, že zemědělci jsou proti.
A kde byli zemědelci při výstavbě logistických center ? Doposud zábor půdy nevadil ? Nedávno jsem jel po staré hradecké z Prahy a u Jiren jsem koukal jako puk …
Jo, ty minulý argumenty byly dost pofidérní, ale zas je dobrý říct, že u liniových staveb je velkej problém to, že jsou liniový. A v případě dálnic nebo VRT překonatelný zemědělskou technikou jen na minimu vybraných míst, kde jsou mosty, podjezdy (pokud se tam ta technika vůbec vejde) nebo nadjezdy. Velkoskladová krabice zabere jen pozemek přímo pod sebou (a okolní parkoviště, atd.), dálnice nebo VRTka jim může výrazně zhoršit využitelnost pozemků v okolí X km…
VRT narozdíl od dálnice či skladu aspoň neodvede vodu z krajiny – do železnice se může vsáknout (do dálnice či haly ne). A jde-li o mosty, tak to je o komunikaci při vytváření projektu…
A vůbec, jak dlouho je vytyčená v plánech územní rezerva?
Ani do železnice se nic vsakovat nesmí – riziko propadů. Dá se asi udělat vsakování kolem a odvádět vodu z trati tam, ale to se dá i u těch budov a dálnic (když se chce a samozřejmě s přečištěním kvůli znečištění).
pokud by se pro vrt do Brna zvolila jižní varianta (přes Vysočinu), tak by mohl být problém výškový a tedy dražší stavba, ale zase by se ušetřila poměrně kvalitní pěstitelská půda v polabí, takže lze říct, že severní varianta má nižší náklady na stavbu, ale vyšší externality z důvodu znehodnocení kvalitní půdy. Ale od toho by mělo být ministerstvo zemědělství, aby dokázalo určit vliv těchto externalit.
prodávají majitelé a ne zemědělci
Pokud Spržel skutečně se zasaženýma zemědělcema nekomunikuje předem, nevysvětluje, co, proč a kde přesně, je to špatně a je to průšvih bez ohledu na to, jak užitečná ta trať bude. A rozhodně to měli předem vysvětlit všem v okolí, včetně těch, koho se to netýká přímo, ale mohli by si to myslet. Je asi klidně možný, že část těch pozemků, kde se geodeti objevili, vůbec znehodnocená nebude, že se tam pohybovali kvůli zaměření něčeho vedle. Ale být vlastníkem nebo nájemcem toho pole, rozhodně na to nebudu spoléhat. Je realita, že sebepotřebnější dopravní stavba, ať přinese užitku kolik chce, téměř s… Číst vice »
Já teda nevím jak vy pracujete a co děláte, ale pokud se na tiskovce představuje strategie VRT v ČR, tak je asi jasný, že se nestihlo mluvit s tisícema Frantů Joudů co po cestě pěstujou chmel nebo tam mají maringotku se včelama.
Vaše konstrukce o „stavění před hotovou věc“ jsou v této fázi naprostá kravina.
Jo a v dalších fázích jim mudrlanti jako vy budou vyčítat, že se neozvali dřív. Dělat strategie bez kontaktu s těmi, které připraví o majetek je nepřípustné a nemorální.
ale to plati i zde – meli se ozvat v okamziku zakreslovani koridoru pro vrt (samozrejme je otazka, k cemu by jim to bylo).
Můžou se ozývat kdy chtějí a jak chtějí a je otázka, k čemu je SŽDC taková ignorance.
no ozvat se samozrejme muzou, ale je to mimo misu – podobne jako vase prispevky.
jako mohli zkusit poslat asi 100tsi dopisů, že se někde objeví. jen nevím jak by to v zemi s takovou fragmentací zemědělské půdy pomohlo…protože drtivá většina počtu vlastníků ty pole pronajímá….
u dálnice ani železnice se s každým ferdou nedá dohodnout. jinak jsme v situaci bratránkovi. kdyby je začali vyvlastňovat hned, byl by asi pokoj.
Upřímně, v této fázi (před pohybem geodetů pro vyměřování) považuju za důležitější to dát vědět těm, kdo na těch polích hospodaří, než vlastníkům. Těch není zdaleka tolik jako vlastníků a většina z nich, minimálně ti velcí, budou mít zřízenou datovou schránku. Kontakty musí státní správa mít kvůli dotacím, ale beru, že vzhledem ke stavu propojení jednotlivých státních úřadů a organizací to asi nebude využitelný. Přesto si myslím, že s trochou snahy mohli převážnou většinu těch zemědělců obeslat informací, že se tam budou geodeti pohybovat a co budou dělat – že je to předběžné, zatím to neznamená, že přesně tudy trať… Číst vice »
Tady nejde o vláčky,ale o infrastrukturu,a to je v případě liniových staveb pořádný zásek do krajiny. Bližší info Ušatá a dálnice.