dpp

New York – Londýn za 5 hodin a 13 minut. Norové pokořili transatlantický rekord

Boeing 787-9 společnosti Norwegian na Gatwicku. Foto. Simon Wright - NorwegianBoeing 787-9 společnosti Norwegian na Gatwicku. Foto. Simon Wright - Norwegian

Letecká společnost Norwegian Air Shuttle pokořila tento týden díky silnému větru rekord u transatlantického spojení mezi New Yorkem a Londýnem

Letecká společnost Norwegian Air Shuttle pokořila tento týden díky silnému větru rekord u transatlantického spojení mezi New Yorkem a Londýnem podzvukovým letadlem.

Boeing 787-9 zvládl let z letiště JFK v New Yorku na Gatwick v Londýně za 5 hodin a 13 minut. Jde o nejkratší čas u podzvukového letadla na této trase v historii. Norové vylepšili dosavadní rekord British Airways mezi oběma městy. V roce 2015 zvládl Boeing 777 britského dopravce let za 5 hodin a 16 minut.

Let DY7014 s 284 cestujícími na palubě vzlétl v 11:44 místního času z New Yorku, přistál ve 21:57 v Londýně.
Podle letového řádu trvá let o 53 minut déle, server Flightradar24.com uvádí jako průměrnou dobu letu na této trase čas 5 hodin a 43 minut. Podle záznamu letu dosáhlo letadlo nad Atlantikem rychlosti až 649 uzlů, tedy v přepočtu až 1200 kilometrů za hodinu.

Server ale nepokrývá přesnými daty celou dobu letu. Firma v tiskové zprávě uvedla, že rychlost dosáhla až 1249 kilometrů za hodinu. Letadlo se tak dostalo k hranici rychlosti zvuku. Firma současně uvedla, že o den dříve se ji na části letu z New Yorku do Londýna podařilo letět dokonce ještě vyšší rychlostí: 1253 kilometrů za hodinu.

Rychlého letu dosáhla firma hlavně díky silnému větru, který ve více než jedenácti kilometrech nad zemským povrchem přesahoval rychlost 300 kilometrů za hodinu. Kapitán letu Harold van Dam uvedl, že doba letu mohla být i kratší, ale v nižší letové hladině byly předpovídané turbulence.

Tagy 787 787-9 dreamliner norwegian rekord New York - Londýn transatlantické lety
9 komentářů