Německo chystá obří investice do cyklodopravy. V přepočtu na obyvatele mnohonásobně vyšší než Česko
Jízdní kola v Berlíně. Foto: Jan Sůra / Zdopravy.cz
Německo chce investicemi do infrastruktury pro jízdní kola snížit emise z dopravy.
Všichni platí. Jedu po dálnici, platím. Jedu po železnici, platím. Jedu lodí, platím. Letím letadlem, platím. Jedu na kole po cyklostezce , neplatím nic. Proč?
Protoze to neni pravda. Z toho kola i z jeho servisu a nahradnich dilu se plati dane, obcerstveni po ceste plati dane, obchody, kde se ten clovek na kole stavi, plati dane a pokud jsou v mestskych budovach, tak i najem. Pokud si to kolo pujcujete, vetsinou taky platite. Tak jaky nic?
Na pouzivani kol jako dopravniho prostredku spolecnost jako celek vydelava.
Platíte za použití chodníku? Ze spotřební daně zaplatíte řádově desítky halířů za km. Takový poplatek v žádném případě nepokryje investice typu tunelu Blanka. Cyklostezka stojí zlomek toho co silniční infrastruktura. km po cyklostezce by vyšel řádově na halíře. Jak byste si představoval takové sumy platit? Náklady na výběr „mýta“ by v tomto případě byly řádově vyšší, než poplatek. Proto se tyhle věci platí z daní, stejně jako třeba u chodníku.
Jo a pokud jde o železnici, tak tam platíte především za vozidlo a náklady s jeho provozem spojené. Náklady na dopravní cestu jsou v rámci jízdného zanedbatelná položka.
Na železnici, lodi, v letadle platíte za to, že se vezete, potažmo za ohromné externality v případě auta. Za jízdu vlastní silou po cyklostezce se neplatí, jako se neplatí za chůzi po chodníku.
A za pěší chůzi platíte? Já jen, že po většině silnic můžete jít i pěšky. Nemyslíte,že opotřebení silnic cyklistou je daleko blíže k té pěší chůzi, než k průjezdu auta nebo i jen babety? Pokud chcete platit, pořiďte si elektrokolo, tam můžete za elektřinu k nabíjení vesele platit.
Tak základem je změnit přístup k budování cyklostezek. Dnes jsou budovány spíš pro volnočasové využití, ale bylo by potřeba je vnímat jako dopravní infrastrukturu. Což znamená plánovat je tak, aby se člověk dostal odněkud někam v nějakém rozumném čase. A to cyklostezky, které mají milión zbytečných zatáček (některé téměř do pravého úhlu) a co chvíli kříží nějakou jinou komunikaci, kde musí cyklista dávat přednost, rozhodně nejsou. Také povrch takové „dopravní“ cyklostezky by měl být asfaltový, aby se dalo jezdit, i když je trochu mokro a na jakémkoliv kole, třeba i na galuskách.
Pěkně napsáno, mám tentýž názor
V Německu jsou to často „cyklodálnice“, kde se v pohodě vlezou cyklisti, elektocyklisti a elektrokoloběžkaři oběma směry. To je pak radost třeba po tom Berlíně jezdit. Ale v Praze – to je k vzteku a často i o život v jednom.
Praha je rostle stredoveke mesto. Kopcovite. Berlin je vybombardovana placka.
Dost podstatny rozdil.
To je jen vymluva. Srovnejte si to treba s Vidni? Take vybombardovana placka?
Ano, Vídeň je z velké části placka. Pokud jedete na kole na větší vzdálenost nebo s většími převýšeními, je to vhodné jednoznačně jen pro část zdravých a sportovně založených lidí. Ale i ti přijedou do práce upocení, v létě hodně. Ne všude to vadí, ale pokud kde ano, ne všude mají sprchy nebo sušárny na cyklistické dresy. Kromě toho, pokud by jezdilo větší množství lidí, skoro se vsadím, že to budou většinou ti zodpovědnější, kteří už předtím užívají MHD. Výsledek bude, že dopravní podnik naředí spoje, a za deště bude kultura cestování MHD tristní. Cyklistická doprava je navíc jak soláry… Číst vice »
Pri tom, kolik prostoru zvladne zabrat zoufale prostorove neefektivni IAD je v Praze dulezity kazdy procento. A MHD je na nekterych trasach pretizena a dalsi lidi nepojme.
Co se tyce toho pocasi, zaprve to neni pro jizdu na kole po dobre infra zdaleka takovy problem, zadruhe se MHD za deste uvolnuje presedanim do plechovych destniku a za treti se za spatneho pocasi snizuje poptavka po cestovani obecne, protoze lidi odlozitelne cesty odlozi na dobu, kdy bude hezky…
Já si říkám, jestli náhodou češi na rozdíl od němců, nebo rakušáků nemají problém s pocením. Zajímavé, že i v podobně kopcovitých městech na západ a na jih od nás ten problém není.
To vypadá, že řešíte jen Prahu. Ale cyklodoprava může fungovat i jako meziměstská, pokud vybudujete odpovídající infrastrukturu. Např. u nás máte cca 10 km od sebe 2 cca 10 000 města, mezi nimi silnice 1. třídy, kde je to na kole o život. V každém z těch měst je pár velkých průmyslových podniků (cca 1000 zaměstnanců) a to máte vidět ty řady aut v obou směrech v době začátků a konců směn. Mezi těmi městy je takřka rovina, teče tam řeka. A už před lety se začaly budovat úseky cyklostezky. Problém je, že to budují obce, jen na svém území.… Číst vice »
Lisabon je taky vybombardovana placka?
Nemluve o tom, ze je to naopak- cim min mista ve meste je, tim spis je tam potreba priorita pro prostorove usporny dopravni prostredky typu hromadne dopravy a kol namisto prostorove naprosto neefektivnich aut. MHD Praha v centru umi velmi slusne, ted jeste ta kola.
Poručíme slunci, větru… To už tu také bylo 🙂
No pokrytí centra MHD není popravdě nic moc, po zrušení většiny tramvajových tratí.
Mohlo by to být lepší (a snad bude, pokud se vrátí trať aspoň na půlku Václaváku a protáhne další před Hlavákem), ale furt je to luxus proti situaci, kdy se v Praze potřebujete dostat MHD mimo centrum kus tangenciálně. A odpovídá tomu, že podíl MHD na počtu přeprav v centru je v Praze velmi, velmi slušnej…
Vyborne. Ale platte si to ze sveho. Na silnicich se plati myto a spotrebni dan z paliv. Neni duvod, aby podobne nebyly zpoplatnene cyklostezky.
A to si myslite ze stavba a udrzba komunikaci pro auta se z toho zaplati? Ve vetsine evropskych zemi se navic plati nemala dan z vlastnictvi auta a mnohem vyssi spoluucast na komunikaci k nemovitostem a stejne je nutne do toho to prispivat zvenci.
Zajisteni mobility zkratka neco stoji, to se vedelo uz ve staroveku. Zajisteni mobility je i MHD nebo zakl.dopr.obsluznost nebo chodniky
a tam to normalne playtime z jinych zdroju.
Parkujete na svém pozemku, nebo na ulici?
dobra otazka, opravdu nechapu, proc na pozemku u rodinnych domu stoji prazdne mega garaze a pak auta parkuji na ulici na chodniku, protoze lide jsou lini i otevrit si 2x za den vrata…. jeden priklad – na 50 metrech 2 roddine domy a pred nimi stoji denne 5 aut
No a i presto (dokonce i v zemich, kde davaj do infrastruktury pro kola daleko vic penez a auta jsou zdaneny jeste vyrazneji) vychazi, ze na neci ceste na kole spolecnost v prumeru vydelava a pokud ten clovek pouzije misto kola auto, spolecnost na to doplaci. Takze priplacet bychom si naopak meli jeste vic za cesty autem.
Jo a treba za opravdu bezpecny parkovani drazsiho kola na hlidanych stanich bych klidne platil okamzite, kdyby ta moznost byla.
Je snad pochopitelné, že Německo vzhledem k produktivitě a vysokému hdp může být ke svým občanům mnohem štědřejší. Pominu-li elektrokola, lze tam získat i € 9.000 na nákup elektromobilu. Česko se holt zmůže leda na utopení miliard do železničních dotací.
Kolem do práce do Prahy 50 km nedojedete…
To možná každý nezvládne, ale takových 20-30 km na kvalitní infrastruktuře na kole do práce dojedete. Kdybychom aspoň začali např. na 10-15 km vybudovat rychlou cyklostezku mezi nějakou průmyslovou zónou a obytnou zónou, tak aby co chvíli nekřížila chodník či nějaké jiné překážky pro plynulou jízdu. A vidělo by se, jestli to pomůže, jestli lidi začnou víc jezdit. Samozřejmě je ještě potřeba myslet na nějaké opravdu bezpečné úložiště kol v cílové lokalitě.
Ne, opravdu nebude člověk každý den dojíždět do práce 2 hodiny na kole při vzdálenosti 20 až 30 km (tam a zpět). To si prosím uvědomte. Nad cca 15 km už jezdí jenom nadšenci, nebo ti, kdo nemají jinou možnost.
Plně s Vámi souhlasím. Neříkám, že je to pro každého a taky neříkám, že to musí být denně. Ale aspoň v průměru jednou dvakrát týdně a třeba nějakých 20-30% zaměstnanců, kteří mezi dvěma lokalitami pravidelně přejíždějí, to už by byl hezký výsledek. Ve svém okolí pár takových nadšenců vidím a jsem přesvědčen, že při kvalitnější infrastruktuře by jich přibylo.
Znám celkem dost lidí, kteří dojíždí do práce na kole kolem 20 km (tj. 40 km tam a zpět). Pokud existuje dobrá cyklostezka bez přerušení, tak tu cestu průměrný cyklista zvládne za méně než hodinu, což není zase o tak moc déle než cesta tramvají nebo autem v zácpě.
A navíc, když je to „kancelářský“, tak to má i s aktivním odpočinkem 🙂
Nedojedete, no. Teda ne, že by to nebylo možný, ale je jasný, že na takovou vzdálenost bude pravidelně jezdit jen maximální nadšenec. Ale to nic neznamená. Drtivá většina cest má dýlku daleko menší. Navíc se v případě dobrý infrastruktury (včetně bezpečnýho parkování kol u nádraží), dá kolo na delší vzdálenosti velmi dobře kombinovat s vlakem nebo jinou hromadnou dopravou…
Co třeba vzít kolo na dlouhý úsek do vlaku?
Tohle ale není o penězích, ale o ochotě něco dělat. Zatímco na západě se bere cyklistika jako plnohodnotný způsob dopravy, tak u nás se bere spíše jako rekreace. Podle toho vypadá taky infrastruktura, kdy se na cykloopatření prostě zapomene.
Německá podpora elektromobility ve městě v praxi: Při jízdě na elektrokoloběžce na cyklostezce mě zastavila policie a kontrolovala, zda-li mám vylepenou známku o uzavřeném povinném ručení. Neměl jsem, tudíž pokuta.
A čemu se divíte?
u nás by vám mohla dát ještě dýchnout 🙂
Ano, Cinani presedlali z kol do Mercedesu a Audi a Nemci presedaji na kola. Ti Nemci to s tou cestou do praveku zas mysli vazne.
Jasně, běžní Číňané, ještě tu o červené karkulce.
Jak dlouho ještě bude Česko zaostávat? :'(
Proč by mělo Česko zaostávat?
Vám někdo brání jezdit na kole?
Vemte kolo a projeďte se po nějakém z českých měst a pak zkuste to samé v Německu. Míra zaostalosti ČR vám potom rychle dojde.
tak to samé platí i o dálniční síti. budou taky nějaké obří investice?
Tak dálnice se staví a další se plánují. To, že se nestaví dostatečně rychle je spíše jiný problém. Každopádně stavět se chce. U infrastruktury pro cyklisty je problém jinde, stavět se příliš nechce. Ono nám ještě relativně jde přeznačení kdejaké polňačky na cyklostezku, případně stavění v přírodě, kde je to relativně jednoduché. Co nám ale nejde jsou stavby ve městě, kde je jich pro běžné použití nejvíce potřeba. Co do počtu kol na obyvatele jsme na předních příčkách, ale nějak neumíme používat kolo jako běžný dopravní prostředek do práce, do školy… Jedním z důvodů je chybějící infrastruktura ve městech a… Číst vice »
Anebo mají lidi plné zuby toho, jak se stavěly cyklostezky v ceně milionů za 1 km a chtějí účelnější použití daní/dotací.
A kolik byste za km nové silnice očekával? m2 výs bez pozemku vyjde okolo 2000Kč. Jednotky mil. nejsou nic předraženého. Nebo to dokážete postavit levněji?
Ty extrémní ceny většinou znamenaly, že se do projektu cyklostezky „schovala“ spousta prací na infrastruktuře pro auta nebo jiné, s cyklostezkou jen vzdáleně související práce v daném místě…
já když sednu na kolo tak je mi u brusele kolik stál kilometr cyklostezky, mě jen zajímá, jestli je jetelná
Milion za km je naprostá výjimka, obvykle to je 200 tisíc třeba. Tedy 2000krát levnější než dálnice.
Mně třeba dost odrazuje mizerná infrastruktura. Fakt se nechci plést autům v hustém provozu, není to dobré ani pro mne, ani pro řidiče aut.
Kdy Česko přestane tak zoufale zaostávat v tomto?
až bude nafukovací
Zaplatte si to ze sveho.
Plést se autům na společné silnici? Kdo se komu vlastně plete?
Brání. Projeďte se někdy po Praze.