Největší železniční odbory vyzvaly členy k účasti na protivládní demonstraci
Posunovač, strojvedoucí, Vectron. Pramen: České dráhy
Železničáři se k protestu připojí "po vyhodnocení dosavadních nedostatečných výsledků vyjednávání s vládními představiteli".
Pěkný článek, ze kterého všichni cítíme co je správné si myslet, kdo jsou ti zlí a kteří ti hodní. Velmi mi chybí nestranná novinařina.
Ve kterých větách se projevuje ta stranickost novináře? Četl jsem to pro jistotu třikrát a vidím tam přímé i nepřímé citace a shrnutí snadno ověřitelných faktů. Je to zpráva a pravidla zpravodajského žánru v ní jsou na 100% dodržena. Jestli to vidíš jinak, prosím o doložení konkrétními argumenty.
Vy jste hank a nebo anonym? Doufám, že nejste srab, co se stydí za své jméno. Protože autor článku má své jméno, odborář v článku má své jméno, já píši pod svým jménem, ale co vy? Chápete, že jste nic, stejně jako postrádá váhu váš názor.
Solidně vymeteno. Argumenty k věci nula, jenom kopání do protistrany na základě anonymního nicku. Jak kdyby na tom záleželo, úplně stejně může být smyšlený váš nick, i když se tváří reálně.
Kdepak já už viděl na plakátech ty zatnuté rudé pěsti… ne, tu dobu fakt zpět nechci!
Považujete všechny tyto lidi za komunisty?
https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/stavka-odbory-protest-prumysl-podnik-provoz-preruseni-skoda.A231120_202022_domaci_lisv
Pěkný článek, ze kterého všichni cítíme co je správné si myslet, kdo jsou ti zlí a kteří ti hodní. Velmi mi chybí nestranná novinařina.
Me se treba nelibi, ze nam chteji vzit Kop.. Zdravi za 35 let venku u posunu jde znat.. A zase se jedna jenom o zvyseni TS strojvedoucim a strojmistrum.. Nikomu to neberu, preji jim vetsi plat.. Ale co posun? Jsme nejaky odpad nebo co, ze za nas nikdo nebojuje? Vedouci posunu 8 TS a penize jak zebrak.. Vazim si kazde profese, ale at si to nekdo vyzkousi venku, v desti, ve snehu, v mrazu..
Kdyby šašci z OSŽ raději dělali svou práci tam, kde to je potřeba. Současné jejich divadélko například s vedením ČD, kde je předem znám výsledek, je spíše k pláči. Ale hlavně že vyzývají k podobným akcím. Neschopní ukazují na neschopnost druhých…
Jaká je jejich práce? Třeba nás se OSŽ zejména zaměřuje na organizování zájezdů, sportovních akcí a kolekcí na vánoce. Mají snad jinde i nějaké jiné úkoly?
U vás neprobíhá kolektivní jednání?
Přesně tak, trefil jste hřebíček na hlavičku…. 3,14čoviny jako tábory, sportovní utkání, zájezdy a jiné, kde se jejich nízcí vedoucí pseudoodboráři chtějí zašívat za peníze zaměstnavatele, tam jsou aktivní velmi. Ale kolektivní vyjednávání, tam už je opatrnost…
Koho jste si tam zvolili, toho tam máte.
Nechápu ten mínus. Co je na mém výroku nesprávného nebo nepravdivého? On ty vaše papaláše volí někdo jiný než vy sami? Nebo jsou vám dosazováni direktivně někým seshora?
Pokud (jak tvrdíte níže) kandiduje jen omezený počet lidí, pak platí, že skutečně „není mezi čím vybírat“.
(Což mimochodem podle vás platí i na politické scéně, kdy jste se pod nedávným zdejším článkem vyjádřil, že podle vás žádná politická strana kandidující ve sněmovních volbách 2021 nehájila zájmy obyčejných občanů).
Také jsem si všiml, že pan Dufek by chtěl novou vládu. Tedy volby. Kpho by tam chtěl?
…Putina…Pitomia…Čobola…
Radši vysilat signály že
Jestli chce Dufek pád vlády a návrat “odborníků” ANO, tak to ať jde kam slunce nesvítí.
Přeji samozřejmě naší modré armádě co nejlepší podmínky při plnění jejich nezastupitelné úlohy v dopravním systému státu, včetně odpovídajících výdělků. 27. 11. bych měl jet vlakem k lékaři. Mám si tedy hledat náhradní dopravu?
proč? Na železnici žádná stávka není…
bohužel
„Součástí odborářského protestního dne má být i hodinová výstražná stávka.“
No právě, hodina ani nepůjde poznat.
„…při plnění jejich nezastupitelné úlohy v dopravním systému státu, včetně odpovídajících výdělků…“
Chápu dobře že jim za asi 20% na dělbě přepravní práce přejete 20% platu? zajímavá myšlenka. 🙂
Doktoři nestavkuji, jen se chystají neslouží dva plné úvazky mesicne nonstop. Takže tam bude výpadek lékařské pece cca od prosince
Kdo to je pan Dufek? Klasický produkt odborářského hnutí, které mimochodem platíme my všichni ze svých daní. Doporučuji si to pořádně nastudovat. To samé platí o konsolidovaném zadlužení ČD, které přesáhlo 36 miliard Kč, má pan Dufek ponětí kolikanásobek je to obratu ČD? V této situaci brojit za nárůst osobních nákladů u takto zadlužené firmy může pouze naprostý ignorant. navíc ve společnosti, kde jsou průměrné mzdy vyšší než v soukromém sektoru. Dejte si tu práci a nastudujte si kolektivní smlouvu na ČD a pak tu Vaši u Vás v práci a to myslím bude nejlepší odpověď na nehoráznosti modrogumního kádru….
Nevím kde žijete, ale odborářské papaláše si už hodně dlouho platí odboráři sami. Vy neplatíte ani korunu, tak mlčte…
Dufek je hlavně součástí proruské páté kolony.
Pak je proruské i ministerstvo, co tvrdí: Stávkovat může jakýkoliv zaměstnanec školy, i ředitel. Sankce je nepřípustná
https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/ministerstvo-skolstvi-reditele-skoly-stavky.A231120_111100_domaci_ikro
To že odbory mají už z principu v popisu práce hájit zájmy zaměstnanců pochopí i průměrně inteligentní jezevčík. Jestli mají u ČD dobrou kolektivní smlouvu, tak patří odborářům zatleskat za dobře odvedenou práci a zaměstnancům pogratulovat. Pokud není pan Dufek i členem vedení, či dozorčí rady, nevím a nechce se mi to hledat, tak mu vyčítat záležitosti za které je odpovědné vedení je krapet mimo a ukázka nepochopení role odborů a zaměstnavatele.
Zajímalo by mě, jestli by inteligenci odborů přispělo to, že by každý funkcionář mohl být zvolen max. 2 za sebou (třeba jako prezident republiky nebo ústavní soudce) a pak by si musel dát povinný „detox“ na nějakém pracovišti, kde by spadnul do režimu běžného zaměstnance, kterého je možno propustit.
To by za chvíli ty funkce nikdo nechtěl dělat, už tak mívají problémy s hledáním kandidátů. Ale to je chyba odborářů a koneckonců i neodborářů, že místo práce pro celek radši nadávají, ať odboroví funkcionáři udělají cokoli.
„snižování konkurenceschopnosti českých podniků“ … jasne, vždyť odborům jde v první řadě vždycky o konkurenceschopnost podniku
Kdyby to nebylo smutné tak by to bylo vtipné.
Kdepak soudruzi, my už nebudeme mít nikdy odpočinek, my jsme teďka povolání převrátit svět. Ale pozor, ne vzhůru nohama. Hlavou vzhůru. Vzhůru nohama převrátili svět už kapitalisti.
Zase Tomáš! Co koment, to perla.
Takže tady máme další případ politické angažovanosti odborů. Primární funkce, jako řešení vztahu zaměstnavatel – zaměstnanec včetně řešení výhod, pracovních podmínek jim až tak moc nejde, zatímco přihřát si politickou polívčičku, to by se chtělo.
Polská „Solidarność“ byla hodně politicky angažované a dokonce rozhodujícím způsobem přispěla ke změně politických poměrů ve státě.
Totalitním státě. Teď už máme demokracii a svobodné volby.
A to v totalitním státě bez plurality politických stran.
Což je něco úplně jiného než demokratický stát, kde ta pluralita stran dávno je.
(Pozn. ROH nijak zvlášť zájmy zaměstnanců nehájil, není-liž pravda?)
Jako že v demokratickém státě se nestávkuje , protože všichni pluralitně, jednotně a radostně v jednou šiku pochodují kupředu v boji za svobodu a demokracii?
To je váš podsun.
Naopak – to „jednotně“ v demokratickém, pluralitním světě z principu neexistuje.
A i v totalitním světě je ta „jednota“ vynucená.
(O to zajímavější je „jednota“ až desetitisíců lidí ohledně shody na tom, že ta která novela zákona je tak nepřijatelná, že by kvůli ní zastavili práci na časově neomezenou dobu, či shoda obdobného počtu lidí na tom, že reakce vlády na tu kterou věc je údajně nedostatečná.)
Když jednota v principu neexistuje a je to podstata demokracie, proč je tedy tady někomu s nejednotným názorem spíláno do proruských dezolátů?
K tomu jen připomenu, že já jsem zde nikoho „proruským dezolátem“ nenazval. Tzn. otázku musíte směřovat na jiné.
(A to píšu přesto, že jsem velmi silně protiruský.)
A co? Jde o politická témata. Ústava jim právo se vyjadřovat a stávkovat vůči komukoli a čemukoli dává a vy nemáte nejmenší právo jim to upírat.
Co na tom, že Dufkův požadavek vládu svrhnout znamená, že si nevidí do pusy.
Z letitých zkušeností mě zaujalo, že přinejmenším část drážních pracovníků se na toto právo upomíná, přičemž souběžně jim např. vadí, když nějací cestující využívají svá práva podat dle svého uvážení stížnost (což je pro změnu jejich právo, vyplývající ze Smluvních přepravních podmínek). Přičemž taková stížnost je pořád jen „podání k posouzení“, kterému může, ale také nemusí být vyhověno. Zato u stávky jde o postoj odborů „bude to takhle a takhle a běda když ne“. Nebo mají problém s lobbingem silničních odvětví (což je také jejich… právo, úplně stejně jako když drážní odbory lobbovaly, že se „nesmí soutěžit“, protože „soukromník nikdy… Číst vice »
Kde jim to upírám? Jenom komentuji stav těchto přerostlých odborů, které počet svého členstva využívají na páčení svých politických postojů, bez ohledu na postoj zaměstnanců které zastupují.
Není nic jednoduššího než vstoupit do odborů a volit někoho jiného nebo kandidovat sám.
zaměstnanci jsou i občany státu, předmětem činnosti odborů by mělo být hájit zájmy zaměstnanců, takže se to nevylučuje, ostatně jak nedávno v rozhlase pravil jeden analytik České spořitelny, tak u nás jsou odbory oproti Evropě velmi umírněné a zaměstnavatelé i politici toho umně využívají. Měl pravdu chlapec
A je vyvolání předčasných voleb v zájmu zaměstatnců nebo v zájmu odborových předáků? Co je cílem (zatím víme co nechtějí, což umí pravit kde kdo včetně Pitomia). Většina těch bodů je fakt obecných a platí vlastně trvale až na inflaci, kterou vláda nevyrábí (kdo vlastně dlohodobě odmítal Euro? Odbory se k němu nestavěly zrovna pozitivně, minimálně některá sdružení a teď to máme, státy s vlastní měnou jedou z kopečka).
„…u nás jsou odbory oproti Evropě velmi umírněné a zaměstnavatelé i politici toho umně využívají. Měl pravdu chlapec.“ Zapomněl chlapec jenom dodat, že právní úprava práva na stávku je v tuzemsku podobný nedodělek jako řada jiných právních úprav založených v době nadšeného popřevratového blbnutí a amatérského legislativního bastlení v 90. letech. Podrobněji upraveno je jenom právo na stávku při kolektivním vyjednávání, a to vůči odborům/zaměstnancům dle mého soudu dost diskriminačně – viz současné znění zákona 2/1991 a v něm např. některé obecné podmínky vyhlášení stávky, lhůty a škodní odpovědnost. Právo na stávku mimo kolektivní vyjednávání sice obecně nelze nikomu –… Číst vice »
Zase mlácení prázdné slámy… Žijeme v socializmu, máme liberální neomarxistickou nazelenalou vládu a všem se to hrozně líbí. Vemte rozum do hrsti, opravdu se zamyslete nad vším co se teď děje…. Ony ty píčoviny, které jsou údajně nutné, zdravé, pokrokové, progresivní a vysoce morální totiž stojí docela hodně prachů a ty se musí někde vzít.
dovolim si poopravit – – 🙂
stojí docela hodně prachů a ty se musí NĚKOMU vzít.
Nelze se ale nechat ukolébat tím, že je jiná doba a továrny a pole nám patří. Stávkovat se musí, aby buržuj viděl, že jsme stále připraveni, kdyby se vrátil. To už věděli i Šimek s Grossmannem.
Zelecnicari nikdy nic jineho neumeli nez stavkovat a prskat jak maji malo. Vidim u sveho strejdy,ve dve doma,v praci nic nedela neb je levej jak poleno,tak mohl akorat k zeleznicarum. V odborech je sila,chapu,ze se jim hodi. Ale o tom co je opravdova prace,nemaji ani paru… ze na zeleznici skoro nic nefunguje i pes miliardy z fondu,ktere se do toho sypou,nema smysl se vubec rozepisovat
Ja na železnici pracuji leta, naprskam na plat ale a ani nestavkuji. 🙂 Takze to Vam moc nevychazi, ne? 🙂
Zevšeobecnění na základě jednotlivosti, (kterou jste zaznamenal ve vaší rodině,) je docela průhledná primitivní forma manipulace.
Hlavní profese na železnici jsou specifické, mimo tento obor zpravidla těžko uplatnitelné.
Mohu se zeptat v jakém oboru vykonáváte vy tu „opravdovou práci“?
Píšete o Německu? Ale tady se řeší něco jiného.
Poslední stávka v ČR byla před 26 lety.
24. 6. 2008.
16. 6. 2011.
Nic?
(Pomíjím další četná vyhrožování stávkou „vůči vládě“ či „vůči JMK“, zažehnaná ústupky protistran.)
Vždyť je to ale dobře. Někdo musí vyvažovat misku nespravedlnosti, aby se dosáhlo spravedlivosti.
Porovnejte, v jiných odvětvích si český občan nechá kálet na hlavu a proto jsou češi nejvíc ošlubávaným národem v evropě.
Realita je přitom taková, že co jsem porůznu hovořil s různými železničáři z provozu, tak nadávání např. na turnus s prací 4 dny za sebou bez přenocování doma + že odbory se za ně nepostaví. Tzn. vůči zaměstnavateli zjevně nevystupují tak, jak by měly. Ostatně vyhrožování vůči vládě/JMK jsou přesně ten případ – vůči někomu jinému než vůči zaměstnavateli. A reálně „na pokyn shora“ (od odborářských špiček; nevěřím, že by se náhodně shodly tisíce až desetitisíce běžných drážních pracovníků o tom, že budou chtít „na časově neomezenou dobu“ zastavit práci, „pokud ministr financí předloží vládě k projednání věcný záměr novely… Číst vice »
A reálně „na pokyn shora“ (od odborářských špiček; nevěřím, že by se náhodně shodly tisíce až desetitisíce běžných drážních pracovníků o tom, že budou chtít „na časově neomezenou dobu“ zastavit práci…)
V odborech se o stávkách demokraticky hlasuje.
A návrh na konání stávky podává kdo? 🙂 Ty tisíce drážních pracovníků jednotlivě? 🙂
Na to mají základní organizace.
Pak je mi divné, že ty ZO nenavrhují stávku mj. za účelem lepšího rozvržení pracovní doby vč. snesitelnějších začátků/konců pracovních dob, protože ohledně tohoto jsem od vícera drážních pracovníků slyšel kritiku.
Přičemž několika z nich jsem měl možnost se i doptat, že ano, že jsou členy některé z odborových organizací.
Tak proč to za ně ty ZO nevyhlásí?
To je otázka pro ně.
Ještě bych se dozeptal – pokud se stávkuje např. proti 50stránkovému legislativnímu materiálu (a proti tomu, aby jej ministr dal k projednání na vládě), tak předpokládám, že všichni hlasující – tzn. řadoví drážní pracovníci – si ten návrh přečetli, tzn. že vědí o čem hlasují.
Je to tak?
Na tohle bude nejlepší zeptat se nějakého drážního odboráře.
O. K., třebas tu nějaký z nich odpoví a potvrdí, že ty legislativní návrhy čtou celé, takže vědí, proti čemu vlastně chtějí zastavit svoji práci.
Mmch. stejně tak si říkám, podle čeho nyní ti řadoví drážní pracovníci posoudili, že vládní odezva byla nedostatečná. Vždyť reálně tam oni sami nebyli.
Zaměstnanci mají na stávku zákonné právo.
Argumentační klam – úhybný manévr mimo téma toho, že není pravda, že „poslední stávka byla před 26 lety“.
„poslední stávka byla před 26 lety“
jsem nenapsal já.
Vyhrožování stávkou? Jaké vyhrožování stávkou, když na stávku mají právo? Jestliže budou splněny zákonné podmínky vyhlášení stávky, stávka se zkrátka vyhlásí; jestli ovšem něčí oznámení o využití jeho zákonného práva považuješ za vyhrožování, měl by sis především vyjasnit základní pojmy.
Ano, vyhrožovat se dá i legálními instrumenty (pozn. podle vás tedy jsou mimo legální rámec, protože vy tvrdíte, že stávkovat se legálně dá jen v rámci kolektivního vyjednávání vůči zaměstnavateli, čímž drážní odbory nehrozily v posledních mnoha letech snad nikdy, na rozdíl od těch hrozeb, jak ministr financí nesmí příslušnou novelu dát k projednání vládě atd.).
Zákonné právo samozřejmě drážní pracovníci mají (a je zajímavé sledovat, v jakých situacích jej využívají či hrozí jejich využitím, a v jakých případech naopak je z jejich strany tzv. ticho po pěšině).
Třeba voliči mohou vyhrožovat, že nezvolí nějakou stranu.
Nemělo by se s tím něco udělat?
: – )
To myslíte ty, co nejezdilo ani metro a MHD ve velkých městech?
Ale původní věta zněla, že se stávkuje na každou chvíli jen na železnici.
To myslím ty stávky, kdy regionální busy skoro všude jezdily (na rozdíl od regionálních vlaků). Navíc tam to bylo na uvážení každého pracovníka (teda až na ty „uličky hanby“, že), tzn. část tramvají busů jezdila.
A ty, kde MHD ve středně velkých a menších městech jezdila.
A auta taky.
Taky jste tehdy v tom 6/2021 měli nějaké termínové problémy – nejdřív že 13. 6. do 16. h, pak teda předběžné opatření soudu, které jste ani nechtěli dodržovat, pak že teda 16. 6. celodenně.
Jako co je váš netahavej nešikovnej strejda na železnici zaměstnán, že je ve dvě doma a v práci nic nedělá?
Jenom jestli nekecá a toho strejdu si právě nevymyslel…
Pokud je ve 2 doma, pak nebude provozní zaměstnanec, ale kancelářský, případně nějaký kontrolor nebo dozorčí, kteří si docházku „píší“ sami. Z toho ovšem plyne, že neprovozní profese je nutno redukovat, protože doma jsou té železnici platní jak mrtvému zimník.
Omg, ty dráhy nepotřebují ani konkurenci, oni se pošlou do kytek úplně samy….
Takže se bude požadovat demise vlády, přičemž následně tady zavládne naprostý blahobyt, pečení holubi budou létat rovnou do úst a všude bude platit režijka… klasika už roky, pokaždé když je zde pravicová vláda tak odboráři musí hrozit stávkami a protesty. Radši ať řeší skutečné problémy které se jich týkají, místo politikaření.
A nebude to tím, že skoro pokaždé, kdy je tzv.pravicová vláda, jde ekonomika pápá a lidi chtějí nové volby?
Pokud dopad ceny energií bude opravdu takový, jak se píše, tak železniční dopravci to mohou zabalit. Nebude co vozit po krachu prům. podniků.
Stejně tak fůra lidí chtěla pád vlády Zemana, Špidly, Grosse (toho obzvlášť).
Ceny silové elektřiny v posledních měsících klesají. Nemalá část prodejců šla s cenou nefixu pod vládní strop už během letoška. A ČEZ Prodej snižuje cenu silové elektřiny u nefixu od 1. 1. 2024 o 1,26 Kč/kWh!
Zvýšení distribučních poplatků (do čehož se počítá i návrat cca 0,60 Kč/kWh za tzv. POZE) je sice nepříjemné, ale je vyrovnáno souběžným poklesem cen silové elektřiny.
Pohádky. Nevyrovná to ani náhodou. Elektřina pujde hodně nahoru, protože jinam díky nucenému ideologickému směřováníbeneegetiky jít ani nemůže. Zkrátka, levnější už nebude. Fyzika se nedá oblbnout.
Jak teda zdůvodníte, že E-on šel s nefixem pod vládní strop už od půlky února t. r. (= státem si tu cenu nechal kompenzovat jen 1,5 měsíce!) a že ČEZ Prodej sice jede na vládním stropu u nefixu po celý rok, ale od 1. 1. 2024 ho zlevní o těch 1,26 Kč/kWh (= o téměř 21 %!)?
Podívejte se, na kterém místě jsme v EU v cenách energie, vy nefixe!
https://img2.storyblok.com/800×0/f/124222/1600×860/51a5c1855c/prumerna-cena-elektriny.png
P. S. Samozřejmě postupně klesají i ceny nově sjednávaných fixů. A přinejmenším největší z prodejců přišel v posledních měsících se vstřícnou nabídkou předčasného storna drahého fixu sjednaného ve 2. polovině roku 2022 (za ceny 7 – 8 Kč/kWh vč. DPH v obchodní ceně) tak, aby se lidé na tento ceník již od 1. 1. 2024 (= den konce tzv. vládního stropu) nevrátili, ale aby od toho dne přešli na nový, levnější 3letý fix s cenou okolo (ne-li méně než) 5 Kč/kWh.
Máš v té logice parádní hokej. Tak bude to kvůli ideologii nebo kvůli fyzice?
Trh opravdu není fyzika, sorry…
Že by oceláři v Ostravě si to neuměli spočítat?
Nevím, jaká je jejich konkrétní situace – jestli nezafixovali během letošního roku (= pak by se jich snížení ceníku od 1. 1. 2024 v silové elektřině skutečně nedotklo, na rozdíl od zvýšení distribučních poplatků, které v části ceny je ve skutečnosti obnovením poplatku, který byl toutéž vládou k 1. 10. 2022 pozastaven). Nicméně si všímám, že protesty přicházejí i ohledně kroků znamenajících byť jen návrat do nedávného stavu, kromě obnovení těch POZE jsem i téhož všiml u navrhovaného návratu točeného piva z 10 do 21 %, přičemž to snížení na 10 % bylo provedeno teprve před pár lety + coby… Číst vice »
Ten krach, resp přemístění průmyslových podniků už začal v německu. U nás je to otázka času. Drahé energie znamenají ztrátu konkurenceschopnosti před ostatními. Drahé energie vpodstatě znamenají konec relativního blahobytu evropanů a nástup chudoby.
Budeme mít čerstvý vzduch a věci potřebné k životu nám vyrobí Číňani.
Prostě ráj .
Pečení holubi létat nebudou, budou létat pečení čápi, romanticky před upečením kroužící nad řepkovými políčky firmy ANOfert…
A kdy budou odboráři stávkovat za zvýšení kvality ubytování. Co jsem znal ty ubytovny pro zaměstnance, tak to byla většinou mizerná kvalita. A to je jedna z původních činností odborů.
No právě… Ne, raději budou protestovat proti existenci soutěží. A aby se v Lichkově muselo přesedat. V Blažovicích ne.
Dobrý den..vám připadá normální, že po zatrolejování úseku Letohrad – Lichkov, které stálo nekřesťanské peníze kvůli složitému profilu tratí tam jezdí motory kromě dvou nákladů a jedné el. soupravě?
připadá vám normální, že lidi musí přestupovat v Letovicích ze spěšnáků jenom proto, že dál jezdí ibalgíny?
Dokud nejdou dráty v úseku Lichkov – Králíky – „až do místa, kam má smysl osobní doprava“, tak z pohledu stavu roku 2019 (bateriové jednotky sotva „v plenkách“) považuji za nejméně špatné (byť ne ideální) řešení tam vést motorové jednotky.
Nicméně tohle není rozhodnutí vlády, že.
P. S. Položte si otázku, proč tam ta elektrizace tedy proběhla. A mj. proč tam těch nákladů přesto nejezdí víc než ty údajné (vámi zmiňované) dva za den.
Každá nová ubytovna byla někdy slušná. Otázka je, co z ní udělali její uživatelé.
Jenže je tu i stáří a údržba. A pokud se do staré věci neinvestuje stárne a je ve špatném stavu. Doma si každý průběžně obměňuje nábytek, koupí novou matraci když je proležená, doplní si výplň v polštáři,…
Občas je potřeba vymalovat. Občas je potřeba vyměnit rozvody. Občas je potřeba sundat stínítko z lustru a vyčisit ho. Hoteloví hosté tohle dělat nemusí.
Asi tak, ubytovny, ‚digitalni tachograf‘ – ať mají aspoň 12 hodin odpočinku i když jsou nucení jezdit více dopravců, zjednodušení získání oprávnění a třeba i zavedení simulátoru, chtít nějaký plán na odstranění přejezdů na hlavních tratích a u nových silnic první třídy… Ale ne, bude z toho nějaká politická fraška.
Nebylo by lepší, tam kde to podmínky umožňují, uzavřít smlouvu s nějakým místním hotelem poblíž nádraží?
Přinejmenším v některých místech už to takhle nějakou dobu chodí (a nemusí jít o hotel, může to být pension).
Myšlenka výborná, i jako volič pravicových směru ji podporuju, ale ten co ji uzmul pod sebe, (Dufek), to je zase deklarace do úrovně důvěryhodnosti typu Raichl či dříve Paroubek, Bárta, Křeček. Proste zpolitizovaná dobra myšlenka.
Jen namatkou jsem si vyhledal pozici posunovace. Pozadavky – neumet nic, plat 32tisic, benefity sport a duchody. Dufkovi je to asi porad malo.
https://cdcargo.jobs.cz/?r=detail&id=1630743210&rps=233&impressionId=adfeed56-6f08-42a1-9982-e57135e154e3
32 průměr v hrubým je cca 25 v čistým… odectete nájem(cca 14), energie dalsi 4tisice minimalne, plus povinné sporeni na důchod (ČNB tvrdi minimálně 4 tisíce aby jste v důchodu nespadl do chudoby) mobilní tarif 500, poplatky za rozhlas a televizi cca 250… zbyde vám cca 3 tisíce.. jestli máte pocit že tam berou moc, nikdo vás nenutí dělat svoji praci, můžete posunovat… a pak mluvit o tom jaká je to flakarna…
Tak to by měly zavřít obchody a nemocnice, protože prodavačka i zdravotní sestra nemají ani těch 30, natož přes 30.
Nájem jen v případě, že nebydlí „ve splaceném vlastním“. A zanedbáváte možnost, že ten člověk je v domácnosti jednou ze dvou výdělečných osob, tzn. nájem a energie děleno dvěma výdělečnými osobami.
Jinak, zvýšení mezd posunovačům je v gesci… odborů, aby se zaměstnavatelem vyjednaly zvýšení. 🙂
Taky jsem nájem počítal jenom za průměrné 1+kk … A stejně tak jsem zanedbal to že by ta manželka mohla mít i dítě ( rodinná politika se tomu rika a soucasna vlada ma jeji podporuv programu ) a v domácnosti proto může bejt taky jenom jeden vydělávající …
Však jo – manželka dostává mateřskou/rodičovskou a manžel – člen odborů – si může jako posunovač prostřednictvím odborů vyjednat vyšší mzdu.
P. S. 14 tis./měs. za 1+kk je leda jen ve větších městech. Rozhodně ne všude.
Tak pan posunovač vyjednáná, stávkou, co se vám nelíbí… holt tlačí na vládu at zvednou minimalni mzdy… A zamestnavatel, at se tomu prizpusobí…
P.S. “ Pan posilal inzerat v kolině, tak jsem bral města velikosti kolína.. budu rad kdyz nasdílíte mesto kde dostanete praci za 32 tisic hrubyho o narocnosti posunovace a nájem nizší… díky…
Posunovači pracují za (v rámci své tarifní třídy) minimální mzdu? 🙂
Na tohle už existuje i kvantifikovaná odpověď: Minimální důstojná mzda.
https://www.dustojnamzda.cz/
To je úplný nesmysl, aby rozptyl mezi mimopražskou a pražskou tzv. minimální důstojnou mzdou byl rozdíl jen 2000 Kč.
Reálně to je daleko víc – viz ceny bytů do OV či nájmů v Praze vs. zejména odlehlejších sídlech.
„Reálně to je daleko víc…“
Kolik?
Částka odpovídající rozdílů měsíčních nájmů – či v případě OV rozdíl měsíčních splátek hypoték.
Konkrétní číslo se liší podle toho, jaká lokalita je s Prahou srovnávána.
Pod tímto odkazem
https://www.dustojnamzda.cz/vypocet/
je způsob, jak to vypočítali.
„12 811 Kč
13 998 Kč v Praze“
… čili značně zprůměrované hausnumero, kdy splátka hypotéky či nájem za nový byt v Praze jsou daleko dražší než tato částka, naopak totéž na malém městě (vyjma okolí velkoměst) je i za méně než těch 12,8 tis. Kč.
Ach jo… Vždyť to tam píšou, že použili normativů MPSV pro výpočet dávek na bydlení a že pracují s průměry. Jistě že by se hodilo udělat to podrobněji; z dostupných dat by to zřejmě šlo až do úrovně obcí. Nicméně parta lidí, kteří suplují práci vládních orgánů a jejich poradců, samozřejmě nemá takové možnosti jako státní úředníci; a ti zase nemají o takové analýzy zájem, protože by se mohlo ukázat, komu a čemu zdejší stát ve skutečnosti slouží.
Celý ten koncept považuju za dobrý začátek dalších diskusí a návrhů adresovaných politikům.
No tak to je tedy práce snů podle vás. Haha
Pojď si to zkusit,neumet nic? A zkoušky se nedělají ty skopová hlavo
To bude včetně přesčasů a příplatků, ne?
Tak zkus dělat posunovat,schválně jak dlouho tam vydržíte v jakékoliv počasí, šlapat ve srážkách…
Zkus si ty hlupaku alespon jeden den na pozici posunovace,v mraze,desti,na ostrem slunci a pak rekni!!!
Si to běž zkusit chodit kolejištěm, plandat tam na posledním voze v létě, zimě, dešti, mrazu nebo sněžení.
Navíc ještě musíš většinou ten posun nějak vymyslet a pak taky po posunu ty vozy nějak zajistit.
Když je to takový džob snů, musí na to být nával.
Je?
Na tuto pracovni pozici se jistě za ty peníze a pracovní náplň fronty netvoří, takže se bere kdekdo. Všechno je ale o přístupu k práci. Často totiž platí, že kdo nejvíce řve, tak nad jeho pracovními výsledky by jeden zaplakal.
Soudruh Dufek nedávno proslul i výrokem, že by nechal blokovat supermarkety a hypermarkety, pokud tyto nepůjdou s cenami dolů.
Zajímalo by mě, kolik odborářů by takový jeden průměrný super/hypermarket blokovalo.
Ironií také je, že zrovna co se cen energií týče, tak v nejhorší době vláda udělala hned několik kroků (cenový strop, 3500Kč příspěvek na každé odběrné místo, pozastavení POZE, nezvyšování distribučních poplatků). Ale ovšem, i to je „málo“.
Netuším, jak si to soudruh Dufek představuje. To jako že ty lidi před obchodem budou fyzicky napadat a mlátit a policajti nic na to? Důchodce se zlomenou nohou, ale protože ho zkřesali oboráři, tak je viníkem vláda, oni chudáčci jinak jednat nemohli, psychopati?
Když tady vdiím ten řev na odbory, doporučil bych se podívat do tý civilizovanější části evropy, Dánska, Německa – jakou tam mají odbory moc, jak se stávkuje, a jaké tam jsou mzdy a kolik stojí třeba jídlo nebo bydlení. Ale my si v Česku radši najdeme druhou práci, budeme lízat boty pár oligarchům a ještě nadávat mladým, jak se mají moc dobře 🙂
Ironií je, že odboroví předáci si ve svém oboru počínají právě… oligarchicky. 🙂
P. S. Určení mezd je na jednání odborů se zaměstnavateli. A „balíček“ se toho nijak netýká.
Hrubá mzda je věcí zaměstnavatele, čistá mzda je věcí zaměstnavatele + plus výše daní… tzn když vládu donutí snížit daně zbude víc na čistém platu… Hold když vláda zasahuje do trhu a dováží levne zaměstnance z Filipín tak odbory chtěj aby vláda zasahovala do trhu a dovazela potraviny… za mne, ok .. když vláda deformuje trh s prací tak může deformovat i trh s jídlem…
1) Vláda není ten, kdo dováží zaměstnance z Filipín.
2) Bez těch levných zaměstnanců budou potraviny ještě dražší, protože i kdyby to Češi za ty peníze dělali, tak na trhu práce prostě lidi chybí.
Musí se dovážet lidi z Filipín, ochotných dělat za nevelký peníz, protože Češi z Mojžířů za ně, ani za žádné jiné dělat nebudou.
Máme daňovou zátěž zaměstnanců vyšší, než v Dánsku a strukturu daňového systému jako v Rusku. Stejně tak je věcí vlády třeba podpora odborů, kde byl například nedávno z ideologických důvodů české pseudopravice zrušen odpočet příspěvku atd. Vláda taky nastavuje tržní prostředí, které v česku motivuje k extrémně nízkým mzdám v porovnání s náklady na život, nastavuje politiku bydlení, kde se rozhodlo, že městské a státní byty jsou komunismus (hlavně, že jich je ve Vídni 60% a proto se tam dá žít), atd.
https://www.kurzy.cz/zpravy/718347-zdaneni-prace-v-cr-v-porovnani-s-eu-vysoke-neni/
Ovšem, pokud chcete srovnávat zrovna s Dánskem…
P. S. zrovna odborářský postoj ale je spíše takový, že vysokopříjmové skupiny by měly mít vysoké zdanění práce. Tzn. přesný opak toho co zmiňujete vy.
Vlády v posledních 10 letech výrazněji navyšovaly minimální mzdové tarify, tzn. „nastavily tržní prostředí motivující ke zvyšování mezd“.
Primárně máme v Daňovém systému černé pasažéry v podobě OSVČ, což motivuje ke švarcu a dalším features naší východoevropské ekonomiky. Pokud by byli osvč zdanění normálně na úrovni zbytku evropy a normálně nastavená progrese i u zaměstnanců, mohli by nízkopříjmoví mít zdanění práce výrazně nižší. Kdo přijde do česka a okopíruje Dánský daňový systém, zachrání tuhle zemi, ale ODS a další advokáti za nízké daně, ale jen pro nás, ho možná oběsí.
Navíc, v našich hypernízkých mzdách a vysokých nákladech těm nízkopříjmovým všechno co od nich vybereme stejně vrátíme, na příspěvcích na bydlení atd. Možná by bylo jednodušší prostě mít daňovou progresi a neposílat ty peníze tam a zpět 🙂
Reálně tam ta daňová progrese už je – procentní sazba neměnná, ale souběžně s tím sleva na poplatníka.
Myslíte jako daňová progrese jako daň za úspěch nebo vzdělání? To je taková česká vlastnost, když se někdo má lépe než já, tak se nebudu snažit mít se stejně dobře, ale udělám cokoliv, aby se ten druhý měl hůř. Jedno pásmo daňové progrese v ČR dělá odečitatelná položka na poplatníka a daňové zvýhodnění na děti, díky nimž mají někteří zaměstnanci zápornou daň (čistou mzdu vyšší než hrubou). Druhé pásmo je čtyřnásobek, do budoucna trojnásobek hrubé mzdy, nad který je DPFO 23 %.
Ano. I to právo na stávku jsme si od politiků nechali vykostit tak, že je podle platných zákonů skoro nepoužitelné.
Problemem je celkove ceska mentalita, kdyz pred par lety obchodni retezce mluvili o tom, ze cesko je „specificky trh“, nechapal jsem to ale meli pravdu. Cesi si radsi koupi stejnou vec draz, a budou na to pysni. Budou diskutovat o kazde zmene k lepsimu o tom, proc to v cr na rozdil od zapadu proste nejde, nebo proc vlastne to ceske zivoreni je lepsi, proc X investice je zbytecna protoze XYZ. Nerikam vychodni mentalita protoze polaci maji sebereflexi, a ukrajina / balkan jsou mentalitou jiny svet. Prekvapuje me celkova nechut emigrovat. V rakousku je vysledkem odboru (a dani) to, ze… Číst vice »
Problém je v tom, že si o vyšší příjmy neumíme říct. Podíl mezd a platů na HDP je u nás něco přes 40%, zatímco v té „lepší“ Evropě to dělá přes 50%. Příjmy máme kolem ⅔ průměru EU, zatímco HDP na hlavu v paritě kupní síly už je kolem 85%.
Mínusáři mají jiná čísla? Tak sem s nimi. Nebo se domnívají, že stávající stav je v pořádku? A jaké na jeho obhajobu asi mají argumenty?
V Německu stavkujou a mzdu (samozřejmě očištěnou od přesčasů a podobně) tam má výpravčí nějakých 80 až 100 tisíc, strojvedoucí ještě více. Kolik myslíte, že má výpravčí v Česku za normu hodin?
S Českem je to jako s ETCS mezi Olomoucí a Uničovem,něco je špatně a nikdo neví co.🤷♂️
Někomu to, bohužel, stále jasné není, ač je to vcelku jednoduché, a plno ostatních to chápe: když se mělo šetřit, mrhalo se; teď se holt šetřit musí chtíc, nechtíc, a bolestivě.
Odbory kritizují vládu za snižování reálných mezd. Hele není v práci odborů zajistit, aby si v kolektivní smlouvě vymohly dostatečný růst mezd? Neukazují tímto odbory jen svou vlastní neschopnost..?
K čemu jsou u nás odbory dobré, konkrétně?
(pár pozitivních deviací se najde)
No jasně, pojďme se vyřvat, vyrabovat obchody a po cestě dom si ve vlaku ožradt si držku. A další den se chlubit na sichtě, jak jsme to tě vládě nandali…
Ale rozumím, za Babiše tady byl ráj na zemi, za covidu nikdo nezemřel a jediný, kdo na tom všem vydělal, byl koncern Agrofert, kdy na tom jakýsi neznámý majitel vyrýžoval v čistém 35 miliard.
Jsme národ dementů…
Jo to je klasika, máme tady pravicovou vládu, takže zas budeme teď furt poslouchat brek odborářů o stávkách a protestech. Pořád stejné už roky.
Tak firmy co sosaji zakázky u SŽ jsou spokojené. Že platy jsou mizerné to je pravé úkol odborů, ale tady je ten kapitalismus jen tak na čtvrt plynu. Nejhorší je ze je to setrvalý stav
Copak asi dostal Dufek slíbeno od Bureše? Rozeštvávat společnost by jim šlo, ale zaplatit mejdan předchozí vlády se jim nechce.
Asi by si měl Dufek zkusit práci svářeče, když to tuhle doporučoval. Ve středních nebo severních Čechách mu můžu dohodit místo.
jakej mejdan? já tedy žádnej mejdan nikdy neměl, možná tak v Praze, tam je mejdan pořád
Viz třeba zpráva NKÚ o účelnosti vynaložených prostředků v souvislosti s covidem. 90% jich s covidem nemělo nic společného. Nebo vývoj státních rozpočtů poslední dvě vlády před tou současnou.
To je plakát jak z 50 let. Každopádně se mnou, tyneúspěšný kandidáte na prezidenta ve stávce nepočítej.
Aké je teda riešenie? Lebo zadlzovať sa nedá do nekonečna. Aj keď naša Slovenská vláda si myslí, že na dlhu nezáleží.
Návrat oligarchu Babiša, ktorý bere od štátu dotacie tiež nie je riešenie.
Když se ti tady nelíbí můžeš se vrátit domů.
Když neumíš argumentovat, tak ho neokřikuj. Zatím pořád ještě máme svobodu slova.
Tak proč neřeší svého premiéra, kdyby šla “ loď “ ke dnu zdrhnul by domu jako první
Proč proti němu nemáš žádné protiargumenty a jenom fauluješ?
VAR napověděl, že to je na žlutou
Nemyslím si, že jakákoliv strana, která má reálnou možnost se dostat do parlamentu má řešení. Je to jen politika a být u koryta. Nejvíce řešení mají vždy strany v opozici a jakmile přejdou na druhou stranu tak za to můžou vlády předešlé případně ještě komunisté.
Řešení existují, ale většina voličů je nechce slyšet. A opravdu nespočívají v tom, že náklady ponesou ti nejchudší a ti druzí.
Naopak, ti chudší nenesou skoro nic… Nízké sociální, nízké zdravotní. Sleva na dani ze mzdy, takže skoro žádnou daň neplatí, ale naopak mají nejvíce keců a nějak nepobírají, že většinu platí lidé se mzdou průměrnou a vyšší…
Proč
Jste si spletl slovíčka… místo chudí tam mají být podnikatelé…
Oni jsou podnikatelé a podnikatelé, že. Kolektivní vina fakt nefunguje.
Tak kteří podnikatele v rámci úspor chtěli snížitnebo zrusit daňové odpisy pro podnikatele, třeba ten za parkovací oprávnění… suprise, nikdo nechtěl sahat sám sobě na odpisy, prosazovali zrušení skolkovneho…
Parkovací oprávnění je někde tak drahé, že přesahuje stanovenou částku coby hranici daňových odpisů? 🙂
Kolik stojí urednici kontrolující tento odpis?? kolik stoji programator programující on-line danovej formulář… O kolik vic baraků musi stat vlastnit, starat se o ně, vytápet a platit služby aby tento podpůrný aparát měl kde bejt?? zruste to a budete mit lidi do výroby…
Jenže levičák chce vidět krev, prasklou lebku a vytékající mozek.
Protože když vyvraždí bohaté podnikatele (nácek bohaté židy, pro nácka je židem každý bohatý), tak se chudí v koncentráku budou mít líp.
Argumentační faul.
Ti nesou mj. riziko nulového, eventuálně i záporného příjmu.
Jim žádná pevná mzda „k 10. – 20. dni v měsíci“ na účtu nepřistane.
Ano, pokud se bude podnikatel flákat, stane se nezamestnanym… to se stává i zamestnancům…
Nemusí jít o flákání. Může jít i o to, že „nejdou kšefty“.
Mmch. podobně tak v případě pracovní neschopnosti.
Tak patříte k nejchudším? Protože těch nepodložených keců jste tu napsal hodně. 😉
Takhle, neznám jejich problémy. Nutno ale říct, že současná vláda pokračuje v politice ignorance občanů, což je dost blbý. Ono se řekne hezky: Musíme šetřit. Ale ve chvíli, kdy to mnoho lidí uvádí do problémů, je to vážný průšvih.
Moc sa do Českej politiky nevyznám, ale zdá sa mi lepšie usporiť a nezadlžovať sa, ako ísť Gréckou cestou. Otázka je, ako to vláda komunikuje a či šetrí na tých správnych miestach
Oni totiž ti lidé, co nadávají, tak chtějí více peněz především pro sebe, ale zároveň kritizují vládu za dluh. Tudíž ono je to jedno. Důvod se najde vždy
Tak klasika ne? Jsem hrozně pravicovej, pokud jde o ostatní, ale jak jde o mně, kde jsou daňové odpisy, kde jsou dotace… Viz komici z hospodářský komory…
Když něčemu nerozumíš, tak se do toho nemontuj. Máte na Slovensku málo starostí se svojí politickou scénou ?
Když neumíš argumentovat, tak ho neokřikuj. Zatím pořád ještě máme svobodu slova.
Vláda moc dobře ví, že volby jsou ještě daleko proto se tak chová, nejhorší na tom je řekne musíme šetřit a na druhé straně vyhazuje peníze oknem,pak se nedivím že lidé jsou naštvaný a svádět to pořád na Babice už je ochrany a jen mu nahrávají do karet, protože jestli se vláda nerobudi a arogance tak Babiš vyhraje bohužel na celé čáře.
Slepý vidět sám od sebe vidět nezačne.
…..volby jsou ještě daleko….
Kdyby volby měly něco změnit, už dávno by je zakázali. Ale to se nestane. Jen rotují jedni a ti samí – jednou u lizu, pak zase v opozici a tak stále dokola. Slušní lidé se do politiky nehrnou, protože na ty vzájemné výpady nemají žaludek.
„Slušní lidé se do politiky nehrnou…“
…a pak se jenom diví.
Navrhuju, aby se zastupitelské orgány všech stupňů včetně zákonodárných obsazovaly losováním ze všech občanů s pasivním volebním právem. A kdo z vylosovaných by odmítl v takovém orgánu pracovat, byl by následně postižen omezením nebo ztrátou některých občanských práv. (A ne, nevymyslel jsem to já. Tohle vymysleli a použili už staří Řekové v antických Athénách 500 let před Kristem.)
V čem své občany ignoruje?
A ne prosím, necitujte tady babišovy lži.
Vláda může začít šetřit u sebe a to např. redukcí počtu ministrů.
Postřehl snad někdo, za poslední dva roky, jakékoliv veřejné aktivity paní Langšádlové, co dělá ministryni pro vědu, výzkum a inovace?
Nebo zrušit uměle udělaný ministerstvo pro piráty.
Ještě ministr pro evropské záležitosti
Já samozřejmě vím, že halíře dělají talíře, ale rušením ministerstev ušetříte řádově desítky nebo nižší stovky milionů a v rozpočtu chybí miliardy, když jen schodek důchodového účtu letos bude 80 mld. Prostě rozdáváme víc než na co si vyděláme. A není to jen o mzdách. Jsou-li nižší mzdy, tak ty peníze zůstanou podnikům (pokud škudlí na mzdách) a když je stát nevybere na dani z příjmu FO, vezme si je od PO.
„Prostě rozdáváme víc než na co si vyděláme. “
Ale prdlajs. Rozdáváme z peněz, které jsme vzali těm, na koho si dovolíme. Tam, kde ty skutečně velké peníze jsou, si je nedovolíme hledat, natož brát – buď ze strachu, aby se nám jejich držitelé nepomstili, nebo proto, že nám to nedovolí ideologický blok.
A ty skutečně velké peníze jsou tady:
https://denikreferendum.cz/clanek/35844-ceska-dividendova-republika
… a to coby zasloužená odměna z ještě větších peněz, které sem předtím ty firmy vložily v podobě kapitálu, který pak dal vzniknout pracovním místům.
Nechápu jaký je ten smysl těch odborů když tam stejně příští rok přijde Andrej a všechno co se zrušilo tenhle rok on zase zavede.
Názorná ukázka naprosté zbytečnosti odborů. Místo řešení reálných problémů na železnici včetně těch, které dopadají na zaměstnance, se montují do celostátní politiky.
A celostátní politika na zaměstnance nedopadá?
Jaké reálné problémy by měli řešit na železnici?
Např. větší včasnost. Větší bezpečnost. Atd. atd.
To mají řešit odbory? Aby vlaky jezdily včas?
Ano, měly by.
Mj. také proto, že to je spjaté s nepřekračováním pracovní doby zaměstnanců či dodržení jejich pauz.
Protože při zpoždění hrozí nedodržení uvedeného.
A jak to mají podle vás řešit?
To už je snad jejich věc. Znají postupy jak zabránit v navržení věcného záměru o dani z příjmů, tak snad si ve „své“ firmě umějí vyřešit, aby se jim o to méně porouchávala vozidla, aby na ně nebyly přenášeny problémy Dobré správy např. s výpadky zab. zař. (což by zase mohly řešit odbory z Dobré správy) atd. atd. Umějí nadávat na to, že „jiní dopravci dovážejí nespolehlivé, staré vozy“, tak snad souběžně umějí zajisti, aby jejich zaměstnavatel provozoval vozy spolehlivým způsobem. Ostatně, jestliže v roce 2011 drážní pracovníci z OSŽ tvrdili, že „stávkují i za nás/za mě“, tak stávkováním ve… Číst vice »
Takže mají suplovat práci managementu? Odbory mají zastupovat cestující? Ale prosím vás…
Vždyť to samy říkaly, že „něco dělají za nás“.
Stejně tak vícekrát použily názvosloví, že použijí „všechny dostupné prostředky“ na protest proti něčemu (např. přesná podoba smlouvy JMK s ČD).
Tak snad i znají „všechny dostupné prostředky“ na to, aby těch zpoždění (z různých důvodů) nebylo tolik.
Plus souběžně s tím i ta bezpečnost (zejména když ty samé odbory nadávají na údajnou nižší bezpečnost provozu u některých soukromých dopravců a kdy jejich starší vozy porůznu nazývají „starými šroty“ atd.)
Dodržování pracovní doby? Dodržování podmínek na ubytovně?
Ne, místo toho tady hejtují živnostníky. Přemýšlím, kdo má zájem na levicovém proruském převratu v ČR.
Vysvětlete to dodržování podmínek na ubytovně? Jakože to, že někdo dělá hluk? Nebo co myslíte? A dodržování pracovní doby? Jakože někdo odejde z práce dřív?
Jak vypadá hejtovaní živnostníků? Bránění švarsystému?
No OSŽ, jak je známo, řeší hlavně svoje lázně a hovadiny. Proto vzniklo několik jiných malých odborovych centrály kterým praktiky OSŽ lezou krkem.
„Proto vzniklo několik jiných malých odborových centrál, kterým praktiky OSŽ lezou krkem.“
…a které zavádějí svoje praktiky, které zase lezou krkem někomu jinému.
A vidím, že mnozí právě, jak psal p. Sůra, absolvují léčbu… 😉
Pracovní podmínky, plánování směn…
A jak jste přišel na to, že to nedělají? A hlavně, pokud ti, kterých se mají zastávat, jim sami házejí klacky pod nohy, tak se pak nemohou divit, že jim nedokáží pomoci, když to sami sabotují.
A vídím, že se v tom mnozí poznali…
Třeba to, aby nad dopravními předpisy nebylo nutné přemýšlet nad tím, co v nich chtěli jejich gestoři vlastně říci. Slávu předpisů D 1 a D 2 z roku 1962 žádný z jejich následovníků nedokázal překonat.
Dokud bude nutný vykladač předpisu – člověk, který dalekosáhle vysvětluje, co autor chtěl tím ustanovením říci, nebude to nikdy ono, mírně řečeno.
Odbory jsou k tomu, aby hájily zájmy svých členů (a podle zákona i nečlenů) při jednání se zaměstnavateli v organizacích, kde působí. Řešení reálných problémů je věcí zaměstnavatelů a vlád.
Úkol odborů je suplovat práci vedení nebo mu zadávat řešení problémů?
Pokud vznikne problém, např. rozpor s ustanovením zákoníku práce, pak tu nápravu po vedení logicky požadovat musí.
To sice ano, ale jak se má řešit, to je plně v kompetenci a odpovědnosti zaměstnavatele.
Kdo dává balík na dorovnání mezd u SŽ? Ano správně. Vláda skrze SFDI. Každoročně.
Konstruktivní nápad mi od nich chybí. To jako demise vlády automaticky pozvedne ekonomiku, anebo co je jejich cílem? Ubrat peníze třeba lékařům a platit více železničáře?
Takže nepokojen s čímkoliv můžete být jen v případě, že máte kontruktivní nápad jak to řešit?
Nespokojen můžete být kdykoliv, ale to že jste se špatně vyspal nebo já nevím co, přece neznemená, že budete působit zbytku lidem problémy stávkou.
Ať jsi jdou demonstrovat, ti, kterým vláda vadí, ale není důvod působit plošně problémy všem (i těm, kteří je nemají).
Vaší logikou by se problémy řešili vytvářením dalších problémů a ty by se řešily vytvářením dalších problémů, at ty by se …
Jaká je tedy vaše logika?
„…není důvod působit plošně problémy všem (i těm, kteří je nemají).“
Většina z nich ještě neví, že má problémy.
Nespokojen být mohu, ale je dobré myslet i v nějakém dlouhodobém horizontu a pokusit se to řešit či řešení navrhnout. To odlišuje prudiče od rozumného člověka, který podává zpětnou vazbu.
Jak je zajištěno, aby ty tzv. rozumné lidi někdo vnímal?
Většina vlád po r. 1989 řešila problémy hrubou silou a neposlouchala ani opozici ani partnery v tripartitě.
Důležitý není úmysl, ale výsledek. Výsledek práce všech vlád za účasti ODS po r. 1989: Pokles reálných mezd a platů.
https://twitter.com/JStredula/status/713700555462418432/photo/1
1992 – 1997, 2006 – 2009: období, ohledně kterých nemáte pravdu (reálná mzda tehdy rostla + ve vládě byla ODS).
Podotýkám, že jde o tweet páně Středuly. 🙂
Omyl.
https://www.kurzy.cz/zpravy/701374-30-let-cr-vyvoj-prumernych-mezd/
1998 po 2. Klausově vládě pokles.
2012 – 2013 za Nečasovy vlády pokles.
2022 – 2023 za Fialovy vlády pokles.
(Je řeč o meziročním růstu/poklesu.)
Jedině snad Topolánkovým vládám se to vyhnulo. Jinak ale za všech non-ODS vlád reálné příjmy od r. 1993 každý rok meziročně rostly.
Ale vy jste napsal „Výsledek práce všech vlád za účasti ODS po r. 1989: Pokles reálných mezd a platů.“
Mnou uvedená období i váš údaj o Topolánkových vládách potvrzují opak.
1998 už Klausova vláda nebyla u moci.
A O. K., při vysoké inflaci 2022 – 23 pochopitelně pokles; opak by znamenal nutnost vzrůstu nominálních mezd nad rámec inflace, což by mohlo dát vzniknout inflační spirále (mmch. jak to tedy měla vláda řešit? i tak zastropovala cenu silové elektřiny).
„1998 už Klausova vláda nebyla u moci.“
No to nebyla. Uklízet po ní musel někdo jiný.
Na toho Topolánka jsem v prvním postu zapomněl. Omlouvám se. Nicméně to ostaní sedí.
No a není to tím, že se ty pravicovější vlády snaží řešit to, co ve státním rozpočtu a mandatorních výdajích napáchají ty vlády levicovější? Protože rozdávat bez ohledu na budoucnost umí každý…
No tak největší zářez do aktuálního státního rozpočtu spáchala pravicová ODS ještě jako opozice spolu s vládní ANO zrušením superhrubé mzdy. A teď jako vládní, místo aby napravila svou blbost, dělá všechno pro to, aby ji nemusela přiznat.
Jenže jak pravil jeden bývalý premiér, zdroje jsou. A ony skutečně jsou, jenom se hledají všude jinde než tam, kde jsou.
Ta ironie, že zrušením zdanění superhrubé mzdy se právě provedlo to (zde porůznu zmiňované coby žádoucí) snížení daňového zatížení práce…
Nevzpomínám si, že bych to někde označil za žádoucí… Ale především: Mělo to být doprovázeno zvýšením zdanění nejvyšších příjmů fyzických osob, největších majetků a příjmů korporací včetně zahraničních.
To asi ne, pokud se bavíte o spokojenosti třeba s jídlem v restauraci. Prostě tam nepudete. Ale pokud kvůli své nespokojenosti nepůjdete do práce, už by se s šéfem možná dalo lépe domluvit, když budete mít nějaký alternativní návrh řešení.
Základní plat lékařů je paradoxně nižší, než ajzloponaku …. Pohybují se v obou branzich, mám reálná čísla. Doktor má fakt cca rok -dva po škole ( a to už malá ordinaci atd cca 39400 Kč. Za to Fira nevleze na mašinu a to nemusí mít dost náročné a specializované studium. ( papíry na mašinu fakt nejsou MUDr). A zbytek je o přesčasech. Takže doktor s průměrem 86 tis má odslouženy 2 pracovní úvazky měsíčně a reálné už nemá čas ani těch 8 hodin spánku ( a to nestihne opravdu vůbec noc jiného). Drážní. odbory jsou holt silnější, než lékařské, protože… Číst vice »
Jenže zikmundové od dráhy vám budou tvrdit že i prodavač jízdních dokladů musí chudák studovat v rozsahu velkého doktorátu na medicíně.