Největší vodní dílo. Zatopené severočeské lomy mají sloužit i plavbě, plánuje Havlíček

Ministr dopravy a průmyslu Karel Havlíček tento týden nastínil novinářům svou vizi budoucnosti severních Čech po rekultivaci lomů hnědého uhlí.

68 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Od lesa

A ty lodě budou jako něco vozit od někud někam? A co jako? Mimo pár výletních lodiček jiné využití nevidím. To se fakt státu vyplatí?
Já bych to propjil s Mississippi a Dněprem! (pakliže si dám pár prásků toho matroše co bere pan ministr)

Martin

Mississippi s Dneprem uz propojene jsou…

Zlámalík

Bojujeme se suchem tím, že vodu necháme odpařit. Bezva.

Jiří Kocurek

Odpaří se 1 až 2 cm denně (jestli jsem našel špatné hodnoty, tak mě opravte). Kdyby tedy 1 metr za dva měsíce. A do nádrže za ty dva měsíce nic nenapřšelo. To máme hrubým odhadem 10.000 m3 za dva měsíce na hektar. V roce 2002 takové množství odtékalo v Labi každou sekundu. To pro srovnání. Dva měsíce znamenají 5,2 mil. sekund. Takže to máme 0,0019 m3 za sekundu z hetarové plochy. Nebo taky dva litry. Tolik se musí dopustit. Na tisíc hektarů (plocha 0,5 x 20 km – skoro jako Orlík) to tak dělá 2 m3/s. Teďka hodně pršelo. http://www.pvl.cz/portal/SaP/cz/pc/Mereni.aspx?id=MARO&oid=1… Číst vice »

Jiří Kocurek

Ovšem pro ty, co zvládají jen krátká hesla: Je lepší vodu nechat za 2 týdny odpařit, než aby za 3 až 4 dny odtekla do Německa. Máte 12 dnů k dobru.

Jiří Kocurek

Ještě jinak se to dá přepsat: Mohli bychom Orlík vypustit (ztráta 750 mil. m3 přímým odtokem) a ušetřit tak 32 mil. m3 vody odparem. Bohužel tak přijdeme o zásobu 20x větší, něž kolik jsme ušetřili.

Ovšem jednodušší je provolávat hesla o tom jak žádná nádrž vodu nezadrží (kromě rybníka).

Jirka

Přečerpávačka z Jedlové by smysl dávala. Splavnění nádrží by bylo ale hodně drahé.

MildaIV

Zbytečně megalomanské. Proti suchu pomúže spíš více menších jezer rozesetých po větším území. Nic proti přečerpávacím elektrárnám, ale ty s malým spádem nejsou to pravý ořechový.

K.S.

Jo vládní návrh přečerpávaček je mizerný, ale reálně se na ty jezera vlezu tři se spádem 400-600m, 400 na Tušimice-Nástup-Nechranice, 600m+ na ČSA a Bílinu, Pokud se napojit i Vršany, tak tam může být jedna z největších PVE v Evropě, limitovaná jenom počtem požadovaných provozních hodin a objemem nádrže nad Lesnou mapy. cz/s/kotusageke PVE malého spádu se pak hodí spíš na přestavby a dostavby současných přehrad.

Jiří Kocurek

Jo takhle, tam nahoře. To by pak dávalo solidní výkon, jenže se obávám, že je to neprosaditelné přes aktivisty. Těm bytostně vadí i existence Dlouhých strání a rozhodně nešetří urážkami na adresu všech, co se na tom podíleli pomalu až k poslední svačinářce. 🙁

Kalanis

Těmhle (nejen zeleným) „dobroserům“ obecně vadí nastavení společnosti. A snaží se přesvědčit (i násilím a výtržnostmi) o své pravdě. Ale proč se do ní stále naváží? Ať si žijí na samotách s ovcema. Chtějí využívat výdobytků? No tak je to prostě bude něco stát.
Ať mi ty jejich zelený mozky řeknou, kdo a kde bude tu potřebnou elektřinu vyrábět, kdo, kde a v čem jí bude skladovat a za jakou cenu jí bude dodávat.

Jiří Kocurek

Jenže oni nepřemýšlejí jak elektřinu vyrábět. Oni si myslí, že to je chyba celé společnosti, že se neřídí podle jejich pouček. Chce čerstvá rajčata v lednu, ale běda jak je někdo přiveze! Dají se přece vypěstovat hydroponicky, tak to tak musí pěstitel v zimě dělat. Určitě to jde. Fanatici.

J.K.

Jo, nejvíc mě pobaví současné debaty o potravinové soběstačnosti. Když se měla v Tlučné na haldě pěstovat rajčata ( s využitím tepla z haldy), tak byli všichni proti, protože by tam jel kamion který by rajčata odvážel a skleník by svítil… Cca před rokem to bylo v tisku…. Tak to prostě zařízli a není tam nic. No a teď se může každý zbláznit jak bychom měli být soběstační, ale pěstovat to budou kolonie na Marsu asi, když tady to nejde…

Kubrt

Největší ujímání s potravinovou soběstačností mají kryptokomunisti („jóó za komoušů byl kravín v každý vesnici, néé ten dnešní bordel“), co pak jdou do Lidlu a nakoupí německé máslo a polské maso jen proto, že je o 3 % levnější, nebo se jim prostě nechce české zboží hledat. Cesta k potravinové (skoro)soběstačnosti nevede přes kvóty paní Balaštíkové, ale přes chování spotřebitelů. Když tu holandskou cibuli lidi nebudou kupovat, tak jí sem nikdo vozit nebude a pro zdejší zemědělce zase začnou být zajímavé i jiné plodiny, než pšenice a řepka.

Jiří Kocurek

Kdyby šli k místnímu řezníkovi, k pekařovi… NE. Do supermarketu.

K.S.

Jenže ono to hydroponicky jde a i se to dělá. Problém je začarovaný obchodní kruh. Stejně jako u bio kde je u nás propastný rozdíl v ceně oproti normálním produktům, ale v Německu a Rakousku je to jenom pár procent. Tož, co je zle tady? Jenom zase nějaká naše „místní specifika trhu“, neboli čech si nechá kálet na hlavu a ještě se bije v prsa jaký je kabrňák že není cimprlich jako na tom „prohnilém západě“, kde by se k němu lékaři chovali jako ke klientovi, kde by měl levná mobilní data, kde by za pivo po obědě nehrozilo sebrání… Číst vice »

Peeetr

Evropské dotace do zemědělství měly být už dávno srovnané, ale v EU i 15 let po vstupu dostávají východnější země 3x míň než by měly, a když o tom chtěli naši europoslanci teď jednat, tak „záhadně“ německá předsedající ztratila papíry o zařazení toho bodu do diskuse.

K.S.

A divíte se? Společnost hodně lidí dotlačila na kraj toho co psychicky unesou a reálně jim nedovoluje se stáhnout někam na samotu s ovcama. Společnost není s tím násilným vnucováním tak rozdílná od nich. Jděte se podívat někdy na noviny, nebo iDěs do diskuse o překotném domácím porodu, žumpa. Jděte se podívat co všechno po nich společnost chce jenom za to že mají kus lesa, nebo pole, barák… Chce po nich výpalné aniž by ten pozemek cokoliv vyprodukoval. Loni finanční úřad doměřil komusi daň za nepoužitelný kus půdy jako by to byla stavební parcela na václaváku, protože katastr uvádí ostatní… Číst vice »

Jaaa

Podepisuji.

Jaaa

Proč se do ní stále naváží? Totální devastace unikátní přírody? Pro vás je to asi nic, vy chcete svůj socialistickej pokrok za každou cenu asi…

...

Co se přečerpávaček týče, nejlepší návrh je projekt Lipno-Aschach od pana Cinka.

Kalanis

A je vyřešen kanál Dunaj-Labe. Přes Vltavu. (jen vtip)

Jiří Kocurek

Hydroloop? Něco jako hyperloop, jen tu kapsli bude v trubce pohánět voda? Tak to je dobré, toho by se mohl někdo chytit.

Kalanis

Vzduchem tlačené kapsle běhaly po Praze do roku 2002. V nemocnici v Motole běhají tuším opět. Tak tady to může tlačit voda. (humor)

Peeetr

Jenže na Lipně si už stihli zahraniční hoteliéři zařídit dlouhodobá omezení, že se nedá s hladinou moc hýbat. Na to je právě třeba už při přípravě v Severních Čechách myslet dopředu.

Dalibor

já bych je napojil na kanál DOL, to by tepr byl megalomanský projekt!!!!

Jiří Kocurek

Jakože Dunal – Ohře – Labe? No je to asi 4 km, část lodním tunelem. https://mapy.cz/s/puzenubaro
Lodní tunel? Ano, v Británii je stavěli v dobách, kdy ještě nebyla železnice. https://en.wikipedia.org/wiki/Dudley_Tunnel 😀

jozka

U takovych predstav mne vzdycky nejvic pobavi jako to pak ve skutecnosti vypada v terenu 😀

https://mapy.cz/zakladni?mereni-vzdalenosti&x=12.3169173&y=49.9264370&z=19&base=ophoto&rm=9b.d.xWobl5g0xXAmM

Mirek111

Já, bych z těch obrovitánských jam, udělal zlatej důl, a to, doslovně…SKLÁDKU ODPADŮ…

Josef Trögl

Doporučuji http://www.moreklidu.cz. Už stojí Duchcovská marina a maják u Chomutova 🙂
Ale vážně. Nápad asi dobrým, jen je třeba se poučit z předchozích omylů. Jezero Most má vodu stále málo vhodnou pro koupání (a nevypadá to, že by se to v dohledných letech mohlo změnit) kvůli průsakům z okolí. Milada i Most se napouštěly skoro 10 let, jak dlouho se bude napouštět ČSA? A v neposlední řadě okolní infrastruktura, u Milady ani Mostu zatím není, chce o významného investora.

Nekdo

Neni to malo, Antone Pavlovici? Nebylo by lepsi zacit planovat kozmodrom Velikeho Vudce? A rovnou i zakladnu na Mesici… ANO, bude lip!

K.S.

Navrhuji pana ministra cenit titulem šotoprojektant roku. To co v poslední době vymýšlí je snad již jen kouřová clona. Aby bylo alespoň teoreticky proveditelné to co říká, tak by se musela buď přečerpávat voda z Ohře do přivaděče, ne že by to byl problém, a hlavně jezero naplnit po okraj, ne jenom na 700ha, tedy bylo by třeba je napustit na asi 18 km2 a to se bavíme jenom o jezeru ČSA, ne o Vršanech. Dále by musel průplavem spojit Nechranice a Nástup-Tušimice, to by šlo, kanálem ve stopě Lužického potoka (prohloubeného pod minimální vzdutí VD Nechranice) a je to… Číst vice »

Jiří Kocurek

Jenže těch „cca 1-2GW a 10-16GWh“ možná dostačuje z pohledu ČR. Pro VE v Severním/Baltském moři by bylo potřeba 10 až 20 GW a 400-500 GWh kapacity. A i tak by to bylo málo. Staví je Němci, Holanďani, Belgové, Dánové, Poláci. Jelikož jenom Němci mají ve VE výkon 0 – 65 GW, podle toho kolik zrovna fouká.

K.S.

Jenže tam je místo na 3 takové :D, další mez Lipnem a Dunajem a pár menších se tam také vleze, ale to je pak třeba 100-200MW 1-2GWh. Ono by v této fázi stačilo mít takové, které umí zabránit kolapsu ceny elektřiny, to mohou být klidně nízké jednotky , které způsobí cenu někde ve sklepě. Na buffer by bylo třeba mít něco pořádného, ale to bez mezinárodní spolupráce moc neuděláme. Navíc stále jsem ve fázi kde musí být akumulace relativně účinná a levná. Jakmile se technologickou cenou FVE dostaneme na 30-40€/MWh, tak si můžeme dovolit jít i do méně účinných systémů,… Číst vice »

Jiří Kocurek

Teď je otázkou, zda zahození 60 až 70 % elektřiny vyrovené ve FV panelu je plývání horší, než svícení žárovkou.

K.S.

To ani není otázka, pokud narážíte na ten zákaz žárovek, tak musíme brát v úvahu časovou osu a mezi masivní tepelnou akumulací a zákazem žárovek bude tak 40-50 let. A ještě do toho budou syntetická paliva.

Jiří Kocurek

40 roků sem, 40 roků tam. Akumulace s účinností 30 % je něco otřesného.

Kirak

Jednoznačný souhlas

Franz

Pokud by se to podařilo propojit s Labem, významně by to rozšířilo možnosti rekreační plavby.

Kubrt

Jako z Labe po Bílině a průplavem do Milady? na to mám slabou fantazii..
Asi jsem zpátečník, ale nebylo by lepší soustředit síly a finance v první řadě na potřebné projekty?

Jiří Kocurek

Ten průplav vychází jenom 1,2 km dlouhý. Když se to udělá na rozměry Baťova kanálu… No radši obchvat Prahy.

K.S.

Já bych raději viděl severní dálnici Pardubice-Olomouc.

Kubrt

Copak průplav, ale tu plavbu od Labe do Trmic po Bílině?? Pod Větruší je už teď dost těsno..

Jiří Kocurek
Radek Janata

Opravdu mají takováhle jezera pozitivní vliv v boji se suchem? Spíš se z nich voda odpařuje.

Matěj

To je ale ve výsledku taky pozitivní, z odpařené vody mohou vzniknout další srážky.

Radek

A snižuje to teplotu.

Rob

…které spadnou zvětšiny nad mořem, nebo jako bleskové povodně…

kakov

určitě část spadne v ČR

Jiří Kocurek

Všichni víme, že teď v červenci a květnu ani nekáplo.

K.S.

Proudění nad Evropou ponese tu vodu spíš nad Moravu a Maďarsko.

Jaaa

Z odpařené vody takhle nad pevninou spíš bude čerpat malý vodní cyklus a spadne to jako bouřka z tepla někde 1-50 km po větru.

kakov

ano mají, voda, která by jinak odtekla do moře se zdrží v jezerech, má čas se prosakovat do podzemí + jak se píše níže pomáhá odpařovat vodu, snižuje teplotu, atd.

odtok vody nejkratší cestou je právě to, co sucho způsobuje

Kubrt

Tohle platí u jezer, která jsou schopná se naplnit ve srážkově bohaté části roku a v te chudší pak vodu poskytují. Což ovšem neni pripad uvažovaných, případně existujícich, jezer v severních Čechách. Ty mají minimální přirozené pritoky, takže naplnit je bude trvat několik dekad. Tady teda boj proti suchu nevidim.

K.S.

Jenže to je mizerným návrhem jezer Most a Milada, která se vymýšlela na způsob pískoven u Moravy a jsou to jenom nádrže s regulovaným přítokem kolem kterých se nadělaly „rekreační“ terasy na úrovni zařízení ROH ze 80. Na Bílině není ani přepadová hrana, která by umožnila povodňové vlně tam hrknout. Takovému nešťastnému návrhu by bylo třeba u nových jezer zabránit a musela by být volnou hladinou spojena s Bílinou eventuálně Nechranicemi u Nástup-Tušimice.

Jaaa

Povodeň dneska ale znamená především znečištěnou vodu, to moc na rekreaci nevidím.

Přírodovědec

Samozřejmě, že antropogenní jezera tohoto typu nemají témeř žádný kladný vliv. Máte naprostou pravdu, že maximálně dochází k větší ztrátě vody díky odparu vody z hladiny. To může v bezprostřední blízkosti jezera způsobit menší zlepšení mikroklima, ale nic víc.
Dokonce už i dlouhodobá měření potvrdila nenaplněné naděje z 90. let, že mostecké jezero zlepší kvalitu vzduchu na Mostecku a bude mít ochlazující účinky na okolí.
Co se týče podzemní vody je vliv jezer také spíš opačný. Díky nízké nadmořské výšce hladiny jezer má podzemní voda spíš tendenci stékat do jezera. Ovšem záleží taky na geologickém složení okolí.

Zbyněk

Akorát je tu zase nebezpečí znečištění vody.

kakov

takže je lepší tu vodu pustit zatrubněnou Bílinou (vím že zatrubněna je malá část) nejkratší cestou směr Drážďany?

J.K.

„Je to projekt seovnatelný s Dukovany“ – no , akorát to nebude vyrábět stabilně nějaký gigawatt elekřiny.

Možná by se tam měla nechat někde rezerva na výstavbu jedné jaderky s využitím vody z jezer na chlazení, až se pozavírá uhlí tak něco potřeba bude.

Jiří Kocurek

Ono by to šlo postavit přímo v místě uhelné elektrány, až v ní vyhasnou kotle.

J.K.

Asi tak… Už je to průmyslem zabrané území , spousta infrastruktury hotová, nejenom chlazení ap., ale celkově i rozvodná síť počítá s tím že tam na severu jsou zdroje…. A k tomu nějaký přečerpávací systém v těch jezerech a mohlo by to fungovat výborně…

Martin

Nejsem si jisty geologickymi podminkami, JE nemuze stat kdekoliv…

Jiří Kocurek

To je sice pravda, ale Mostecko není pobřeží Chille, kde kvůli riziku zemětřesení raději atomovou eletkrárnu neriskovali a neriskují. V ČR nemáme pobřeží ani subdukční zónu.

jozka

Mozna vas to prekvapi, ale Podkrusnohori JE seismicky nestabilni oblast.

https://www.natur.cuni.cz/geografie/fyzgeo/krizekma/ke-stazeni/zemetreseni-na-uzemi-ceske-republiky/

Subdukcni zona tu neni, ale krusnohorsky zlom neni zadny drobecek.

johny

Sanace dolu ČSA… v aktuálním dění okolo SW jde o roztomilý dvojsmysl 🙂

Nekdo

Dira na penize jako dira na penize… CSA jako CSA…