Největší nákup v historii RegioJetu. 15 lokomotiv TRAXX MS3 a opce na desítky dalších

Vizualizace lokomotivy Bombardier TRAXX MS3 v barvách RegioJet. Foto: BombardierVizualizace lokomotivy Bombardier TRAXX MS3 v barvách RegioJet. Foto: Bombardier

Soukromý železniční dopravce RegioJet dnes oznámil největší investici ve své historii do nových železničních vozidel. Od Bombardieru koupí celkem 15

163 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Anonym

Mašinky možná seženete, ale co vozy? Sekáč ÖBB již dávno skončil. Že by další šunty od Astry?

Martin K.

Stroje bude mít spolehlivě (na začátku přes leasing), toho bych se nebál, no a vozy si dotáhne třeba z mukranských kopřiv (DB). Další Astry asi budou, ale jako šunty bych je nebral. Poměr kvalita/cena je lepší než u Siemense. Ten stojí dvakrát tolik, ale je dvakrát tolik lepší? Budou si cestující za vyšší kvalitu ochotni připlatit? Odpověď jezdí na koridorech. Představte si pane Anonyme, že jste šéfem RJ, máte 1 mld., nemáte za sebou bohatého hodného strýčka v Microsoftu, ale banky. Je to to samé jako při koupi aut, všichni chceme vyšší střední třídu, ve firmě nafasujeme oktávku a v… Číst vice »

gejreport

Tenhle rok bude jeho poslední.

Vbb

Nevydrží do švestek (ty už dozrávají, tak honem, honem 🙂 ), skončí do Vánoc, nepřežije zimu, na jaře to zabalí…

Dáda

zadejte rok očekávaných švestek, vánoc, zimy………………

Dáda

neřekl bych, že Astra je ten největší šunk na Českých kolejích. Jezdí tu mnoho podstatně větších hrůz

Hynek

No jo, ale tohle je prý přece nejlepší dopravce na českých kolejích. Proč má teda takové šmejdy? 😁

VRT

Nad propastí!

AAA

Ale už udělali velký krok vpřed 🙂

jan

Ale toto už tady bylo viz https://zdopravy.cz/regiojet-prebral-prvni-dva-traxxy-zamirily-na-okruh-k-testum-10418/
Kde má tuším čtyři a podle článku opci na dalších 20. To jako těch padlo nebo co?
Popravdě nevěřím mu půl slova….

bohyn

Odpověď je v tomto článku

Poudy

Tak si ten článek který komentuje prosím přečtěte, jestli tomu nerozumíte, požádejte nějakého příbuzného aby vám to vysvětlil.

Chorobný prokrastinátor

Hlavně aby v tom nebyl očekávaný zádrhel.

gejreport

Do švestek nevydrží!
(cit. průměrný šotouš, L.P. 2011)

Chorobný prokrastinátor

Mnoho kolegů s nimi přestalo spolupracovat. Vím, že to nezapadá do radostného duchu těchto stránek, ale příšerná platební morálka nesedí s bombastickými titulky.

Panda

Tak Bombardier ten problém asi nemá, když pokračuje ve spolupráci…

Tronda

Měli by si napřed zjistit názor šotoušků z ČD a ihned by spolupráci ukončili.

MildaIV

Bombardier si asi umí smluvně ošetřit penále. Přece jenom u zakázky téhle velikosti to není problém ošetřit.

Dalibor

mizerná paltební morálka není jen Jančura. mohu jmenovat desátky firem, který jsou na to i hůř.

Tronda

Vždyť přece už na podzim 2011 (hergot, to, to letí) zkrachoval.

noerf

Chorobný prokrastinátor: Ze začátku provozu vím, že někteří dodavatelé tvrdili, že Regiojet platil pozdě. Otázka je jaká je situace dnes.

liposh

Proč jsou ty lokomotivy tak designově hnusný? Ten týpek, co dělal design Laminátky a o něco se v tomto odvětví (marně) pokoušel, se teď určitě v hrobě obrací.

bohyn

Věc názoru, mě se líbí

SaulGoodman

Ty MS3 jsou už docela přijatelné, sice žádnej zázrak, ale oproti MS2 posun. Důvod je předpokládám ten, že jsou to primárně nákladní lokomotivy a čím jednodušší design, tím prostě jednodušší a tedy levnější výroba a údržba.

Y.K.

Já myslím, že ještě se ošíval už za živa, kdyby místo cool laminátové „budky“ musel udělat TSI crash odolné čelo schvávající masivní struktury, které ale pořád k něčemu vypadá.

TPal.

Mně se tyto lokomotivy naopak líbí. Byť v nátěru ČD Cargo budou asi hezčí. 🙂

Ondra

Přesně, Vectrony v žluté sou daleko hezčí než Traxxy, takže za mě taky palec dolů 🙂 a ano, Laminátky považuju za geniální designový počin („ten týpek“, Otakar Diblík, je např. také autor busů Škoda RTO..)

Dáda

Diblík RTOčko nedělal. jen pro expoo 58 v Bruselu udělal interiér a drobné modifikace na těch kouskách, který tam jely. Tzn vzal RTOčko a uděla interiér. Byly to sleciálky jen pro to expo. Něco málo z modifikací týto verze se pak přeneslo do sériovky Škoda 706 RTO LUX

Ondra

OK, pardon, čerpal jsem pouze z Wikipedie..

Georg

v hrobe se spis obraci firove, kteri v te laminatove sragore zarvali pri nehode…

TPal.

Tak to je velká paráda!!! Každopádně, doufám, že i s vozy RegioJet udělá zásadní a jasný pokrok! Potřebuje to jako mořskou sůl! 🙂

Y.K.

Chtělo by to renovaci interiérů rakušáků.

TPal.

Nejen od Rakušanů, ale především Belgičanů a Švýcarů. Přitom prý na prvním vagónu ex ÖBB Bmz se pracuje. Má to být něco podobného jako vagóny z Rumunska, akorát v kupé verzi…

Y.K.

Na Belgičany by mělo dojít, jak ostatní, to nevím.

Samo

Regiojet si v prvom rade potrebuje doriesit klimatizaciu aby fungovala. To je alfa a omega vsetkeho.

Tronda

A ona nefunguje? A u ČD funguje všude? V takových Bymee taky?

petr766

Letos se mi stalo 1x, že fungovala blbě, ale během cesty pak najela na plný výkon. Jistě, občas nějaký výpadek je, ale zdaleka to není tak hrozné jako dřív.

Cyklista

Jsem nucen jezdit IC/EC poměrně pravidelně a lístečkama s třicetikorunovou náhradou za nefungující klimu, nebo wifi můžu tapetovat. S lístečkem za klimu občas aspoň v bistru koupím vodu (někdy se ale hádají i 5 minut že to nechtějí), ale zbytek (wifi, zásuvky) mi jsou k….. Můžu za ni koupit jízdenku v pokladně, ale k čemu mi to je? Když koupím online, mám místenku zdarma. V pokladně za 35, takže akorát zaplatím pokutu 5 Kč za to, že jsem si stěžoval.

Dáda

myslím, že problémy s klimou má nejen RJ, přičemž se nedokážu zbavit pocitu, že mnohé modrošedý vozy mají vyšší poruchovost než ty žlutý…

Cargo

Takový to nákup moderních lokomotiv u ČD nehrozí. ČD vždy koupí od každé řady jen pár kusů. Viz nákup dvou taurusů…
Tady je vidět, kdo myslí ekonomicky a kdo ne. ČD jim je jedno za co utratí prachy. Ojeté 1216 a dát za ně cca 140 mega. To je lepší za 200 mega dvě funglovky.

Haha

Proto je vypsaná soutěž na 65 strojů..

Kubrt

V Evropě prakticky neexistuje sekundární trh s moderními E-lokomotivami a koupě těch dvou taurusů je dobrá příležitost, jak rychle doplnit strojový park na vlaky do Rakouska. Zbytek už napsal Haha.

Axel

Proč neexistuje? Spekuluju: protože velkou část loko vlastní leasingové/půjčovací společnosti – a tyto společnosti nechtějí prodávat protože nechtějí pokles nabízených cen. A má nějaký vliv nástup povinného ECTS = o loko bez ECTS je minimální zájem?

Kubrt

Já moc prostor pro spekulace nevidím – prostě současní majitelé pro ty stroje mají dost práce (přímo nebo u nájemců), takže není důvod, aby je prodávali. U traťových dieselů je v Evropě situace mnohem pestřejší – častěji mění majitele, zřejmě to souvisí s jejich užší oblastí pro ekonomicky rozumné využívání (proti elektrikám).

Strojvůdce Příhoda

Nějaký blešák s třísystémovými lokomotivami tu bude fungovat až tak za deset let – až se velké společnosti začnou zbavovat dvacet a více let starých strojů, které postupně budou nahrazovat novými.

Dushan

Docela zvláštní, že tyto moderní lokomotivy, vč. Vectronů mají maximálku 200km/h, kdežto generačně starší Taurusy maji 230km/h.

Graylag

Maximálka je v podstatě formalita. Vectron i TRAXX by technicky zvládly jízdu 300+, stejně jako Taurus (rekord je 357 km/h) – technicky v tom lokomotivě nic nebrání, výkonu mají na rozdávání a asynchronní motory takové otáčky zvládnou. Jenže taková lokomotiva by byla nutně dražší. Jednak kvůli dražšímu testování a jednak kvůli nutnosti posílit další části lokomotivy – minimálně brzdy by musely být podstatně výkonnější. Poptávka po lokomotivách s Vmax >200 je přitom téměř nulová, mimo jiné protože vozů konstruovaných na více než 200 je naprosté minimum. Vmax 230 u Taurusů (a dalších ES64Ux) souvisí s railjety, které na takovou rychlost… Číst vice »

Graylag

Pro úplnost, uvědomuji si, že railjety vznikly až po Taurusech, a tedy rychlost railjetu je konstruovaná podle rychlosti Taurusu, ne obráceně. Myšleno to ale bylo tak, že ÖBB, které do té doby vysokorychlostní vlaky nemělo, s objednávkou Taurusů počítali s budoucí objednávkou vozů na 230.

Dušan

To je totální směs bludů, maximální rychlost u železničního vozidla NIDKY není formalita, kdyby byla, tak na každý vůz pro osobku můžeme psát rovnou 300 km/h a bylo by vymalováno:-))

Graylag

Teď prosím slovíčkaříte. Formalitou jsem myslel to, že maximální rychlost je určena tím, na jakou rychlost je vozidlo schváleno. Ne tím, jakou rychlost dokáže vyvinout. Tedy maximální rychlost je určena formálně, ne technicky. Většině čtenářů tento smysl mých slov došel, vám zřejmě ne. Doporučuji vám přečíst si můj příspěvek znovu. Zřetelně tam píšu, že lokomotiva na vyšší rychlost musí být složitěji testována a konstrukčně přizpůsobena. Tedy že pokud má být vozidlo při vyšší rychlosti běžně používáno, nestačí jen přepsat to číslo. Dále bych se chtěl ohradit proti vašemu tvrzení o „bludech“. Můžete prosím uvést konkrétní případ některého z bludů, který… Číst vice »

Slota

Slovičkaření je samou podstatou příčiny existence Citátora Předpisového.

Graylag

Mimochodem, Vectron ale i 109E mají vzhledem k vyššímu výkonu (proti Taurusu) potenciál být ještě rychlejší. Někteří z nás ještě stále ve skrytu duše doufají, že se zahájením provozu DB102 (109E3) Škoda s DB zkusí rekord zlomit. S potenciální okamžitou odvedou ze strany Vectronu. Ale to je nereálná utopie. Mimo jiné právě proto, že maximální rychlost je mimo marketingové materiály zcela nepodstatná.

Dušan

Vectron má trvale P = 6400 kW, 109E má trvale P = 6400 kW a Taurus má trvale P = 6400 kW = jen při Vaši informaci.

Tonda

Průměrně technicky zdatný člověk se nad příspěvkem Graylaga jen ironicky pousměje, nesouhlasně zavrtí hlavou a jde dál. Nemá cenu komentovat, ztráta času.

Graylag

Proč? Co se vám na mém příspěvku nelíbí? Že je představa překonání rychlostního rekordu pomocí 109E a Vectronu nepraktickou utopií píšu sám, to mi připomínat nemusíte. A že má Vectron i 109E vyšší trvalý výkon, byť zanedbatelně, je pravda.

bohyn

Co je na tom vtipného? Výkon těch lokomotiv, nebo maximální rychlost v testovacím prostředí?
„025-5 (prior to delivery to ÖBB) set a new world record for conventional electric locomotives, when, during the trials near Nürnberg, it reached a top speed of 357 km/h“
https://en.wikipedia.org/wiki/EuroSprinter#ES_64_U

Graylag

Promiňte, ale nemáte pravdu. Taurus (ES64U4) má trvalý výkon 6000 kW. 6400 kW je krátkodobý. Krátkodobý výkon 109E se uváděl tuším 7200 kW, u Vectronu jsem údaj o krátkodobém výkonu co vím nikde neviděl.

Že je ten rozdíl malý a v praxi nepodstatný se s vámi nehádám. Nikde ani netvrdím, že Vectron a 109E opravdu rychleji jet umí, protože výrazně přes 350 je stejně nikde žádný rozumný správce infrastruktury nepustí. Jen píšu o potenciálu – a ve stejném příspěvku sám zmiňuji, že i kdyby to tak opravdu bylo, nemá to žádný význam.

Dušan

Taurus má 6000 kW na stejnosměru pokud vím, na střídavině má těch 6400 kW – oboje trvale stejně jako ta 109E, která by měla mít těch 6400 kW i na stejnosměru, čili rozdíl v trvalém výkonu na stejnosměru řady 109E a Taurusu je 400 kW – v tomto Vám dávám za pravdu, na střídavině jsou oba výkony stejné a mají hodnotu 6 400 kW. Krátkodobý výkon výrobce v technických specifikacích u taurusu ani u vectronu neuvádí, ale na střídavině si fíra může na DMI zapnout funkci BOOSTER, pokud aktuální teplota motorů je v limitu a tím si výkon krátkodobě zvednout.… Číst vice »

Graylag

Připouštím, že to je trochu složitější, než jsem psal. Navíc se do toho motá ještě rozdílná konstrukce ES64U1/2 a ES64U4, byť u obou se číslo 6,4MW v nějakém kontextu vyskytuje. I tak si ale myslím, že to řešíme trochu zbytečně. Vůbec mi totiž nešlo o to hanit Tauruse, vyzdvihovat Škodu nebo něco podobného. Chtěl jsem se jen na chvíli trochu naivně zasnít nad představou dalšího lámání rychlostního rekordu, protože mi připadá škoda čekat dalších 51 let, jako v případě rekordu Tauruse. A zároveň vnímám, že dokud je jediná reálná konkurence pro rekord „Siemensu“ další „Siemens“, nemůžeme nějaké překonávání čekat ani… Číst vice »

Dušan

A ještě k těm rychlostem: Mašina na V = 200 km/h nemůže už mít kvůli vysokým neodpruženým hmotám tlapové motory, ale musí mít pohon minimálně tím dutým hřídelem – to za prvé. A za druhé – rychlost vyšší než V = 200 km/h, resp. do V = 230 km/h je možná, ale dle TSI Loc and Pas je to nad 200 km/h otevřený bod, čili platí národní předpisy a ty říkají, že třeba v Německu je maximální dovolená hmotnost na nápravu do 230 km/h 22,5 tuny a to ještě musí odsouhlasit Drážní úřad, který si může vynutit dodatečné jízdní zkoušky.… Číst vice »

Graylag

Souhlas. A? Nevidím v čem jsme v rozporu.

Sám od počátku píšu, že lokomotivy nad 200 nemají ekonomický význam. Co jsem doplnil nad rámec je, že lokomotivy bez schválené rychlosti nad 200 neznamenají, že jsou technicky horší, než lokomotivy co ji mají (10/11/1216, DB101…). Že za mimořádných okolností mohou jet velmi výrazně nad schválenou maximální rychlost. A také jsem zmínil, že formálně vyšší rychlost Tauruse je důsledkem specifických podmínek a zadání.

Martin V.

Malé rozdíly ve výkonu bych nepřeceňoval. Pro jakékoli rekordní pokusy by byl rozhodující odpor vzduchu, kde potřebný výkon je úměrný třetí mocnině rychlosti. Hranatá lokomotiva nejspíš nemá šanci a u „kulatých“ – Taurus a 109E – bude rozhodovat, která z nich má opravdu nižší odpor vzduchu a ne která na to jen vypadá. Rozhodně by pomohl řídký vzduch (takže Španělsko nebo aspoň Bavorsko), jízda po spádu (TGV tuším dosáhlo rekord v nějakém ďolíku) a třeba i nahrazení nadbytečných pantografů kapotáží. Ale jak píšete, tohle nikdo samoúčelně zkoušet nebude. Musel by pro to být nějaký racionální důvod.

Michal Štěpán

Aerodynamika je při těchto „železničně“ extrémních rychlostech velmi podstatná a samotná hodnota hnacího výkonu není v tomto světle tak důležitá. Velmi snadno lze dobrou/špatnou aerodynamikou získat/ztratit až 500 kW, které nejsou/jsou „přetaveny“ na rychlost. Nezapomeňte, že od cca 280 km/h už se projevují všechny efekty související se stlačitelností vzduchu. Hmotnost je také důležitá. Na odlehčení lokomotiv by pomohlo větší využití uhlíkových kompozittů. AGV od Alstomu je důkazem toho, co tím lze dosáhnout proti předchozí generaci TGV. V neposlední řadě pro rekordní jízdu pomůžou takové vychytávky jako nestandardně větší průměr kol, vyšší napětí v troleji. TGV mělo při posledním rekordu v… Číst vice »

ythomas_ct

…jenže když se u lokomotivy takové odlehčení „povede“, tak Vám pro diskutované rychlosti začnou honem rychle chybět další hnané nápravy (má-li ta lokomotiva taky umět tahat vlak a ne se jenom honit za rekordem), protože ta potvůrka adheze Vám setsakramentsky omezí disponibilní tažnou sílu. Takže by se pak oni výrobci vysokovýkonných lokomotiv museli poohlédnout také po šesti- a osminápravových řešeních pojezdu. Ale na druhou stranu takové lokomotivy existují (103 DB, ČS 200 RŽD), takže vlastně proč ne… 😉

Martin V.

No to je jednoduché. Zrušíte řídicí vůz a na každý konec vlaku dáte jednu takovou odlehčenou lokomotivu (přičemž každá má jen jedno stanoviště). A máte z toho TGV s osmi hnanými nápravami. 🙂

bohyn

Sakra, jak ten rychlostní rekord „BB 9004“ mohli udělat? Možná nevěděli, že to nejde 😀

SaulGoodman

Nutno říct, že MS3 vypadají (hodnotím čistě design) o poznání lépe, než MS2 – ty mi přijdou vyloženě ošklivé. Ale na design Vectronů to stejně za mě nemá 🙂
Nicméně samozřejmě u lokomotivy jsou důležitější parametry než vzhled… Rozhodně vítám jakoukoliv modernizaci na české železnici.

Třicátáprvní béé

Neví někdo, proč MS 3 nemá 1 ochoz po celý délce namísto těch třech? Koukám že i X4 to má zrovna tak.

Graylag

Důvodem je Bernský prostor: https://cs.wikipedia.org/wiki/Bernsk%C3%BD_prostor
Ale tohle není žádné specifikum Traxxu, nebo obecně moderních strojů. Je to už přes 120 let stará dohoda. Důvod, proč u některých lokomotiv (typicky starších) to rozdělení není tak patrné nebo zcela chybí souvisí s polohou nárazníků vůči skříni. Pokud jsou nárazníky více vystrčené, nemusí být ochoz rozdělený, protože do bernského prostoru nezasahuje. U starších vozidel rovněž často chybí středová plošina, takže rozdělení ochozu není tak patrné.

Třicátáprvní béé

Zajímavé, díky za odpověď👍😉

Miro

Že nenakupují u Škodovky? Ví někdo proč?

Odpadlík

😀

Tonda

Ironie?

bohyn

Dobré ráno

Jirka

Asi se RJ nechce platit pokuta výrobce, za to že výrobce dodá produkt pozdě.

Paja

Jste si jistý že RJ by také přestal platit splátky jako ČD a kvůli tomu prohrál arbitráž (nebo že by vůbec souhlasil s rozhodčí doložkou jako ČD?)

Jiří Voseček

To si samozřejmě jistý nejsem, ale pokud tam nepracují úplní idioti, tak se určitě Škody poptali a vybrali si výhodnější variantu ve všech aspektech.

Xaver

Protože chtějí mít spolehlivou moderní lokomotivu za adekvátní cenu, která má papíry na všechny okolní státy. Takovou bohužel Škoda nenabízí.

Axel

Dotaz na autora: Máte nějaké informace o tom, kde bude zajišťován servis? Připomínám MS3 pro ČD Cargo a MS2 Metransu.

Jiří Voseček

Žaludo, už ten žlutý vlak vidíte? 🙂

Xaver

Aby RJ neměl časem víc moderních lokomotiv, než celé ČD.

Vrabec na střeše

ČD bude mít možná méně moderních lokomotiv, ale o to budou drazší!

Milan_86

To vypadá moc pěkně, snad se mu to ekonomicky vyplatí, ale asi si to spočítal.

Kamui

To se mu to nakupuje, když nemá svázané ruce zákonem o veřejných zakázkách.

aldik

Zas na druhou stranu- je to logické, jsou to jejich peníze, když si je projedou, tak jejich mínus 😀 Státní firmy to vždy hold budou mít těžší v tomhle no 🙁

OndraS

Zas na druhou stranu- Radim nedostal pozemky pod kolejemi a nádrží které by mohl prodávat. Státní firmy to vždy hold budou mít jednodušší v tomhle no 🙁

Kubrt

Jsou to jjeich peníze ma tím spíš jsou motivovaní, aby je utratili smysluplně. Takže sice nedělají výběrové řízení podle zákona o veřejných zakázkách, ale zcela jistě si dělají vlastní „výběrové řízení“, kde důkladně zváží jednotlivé nabídky.

Hrackalw

A myslíš že ČD by také neuvažovalo o co nejvýhodnější koupi :-).

Brumla

Ano přesně tak, ČD by tak zřejmě uvažovalo, alespoň tam dole určitě. Ovšem nyní musí zásobovač , i když by mohl skočit vedle do krámu a koupit součástku za 500 kč, musí tu samou věc objednat z centrálního skladu za 3000 kč. Položme si otázku. Proč asi?.
Jeden známi, když se dozvěděl , kolik si firma účtuje za jeden toaletní papír ( kvalitu může každý posoudit sám), že bude ČD snad prodávat toaletní papír a bude milionář.

kamui

To mohu plně potvrdit. Navíc na tu banální součástku se kolikrát čeká i mnoho týdnů (!!!), ačkoli po zadání typu do Googlu na vás vyskáče stovka e-shopů, kde ji mají okamžitě k expedici.

Tonda

Konkrétně: pant k internetovému rozkládacímu stolku v běžném obchodě 180,- Kč – dopravce kupuje za tři tisíce pět set…

SaulGoodman

Přesně tak. Fascinuje mě, jak někteří považují povinnost (de facto) státních firem vypisovat veřejné zakázky za nějakou nespravedlnost. Je to naprosto logické – soukromá firma se bude snažit najít ty nejlepší nabídky vždy, jinak její majitelé/akcionáři/management přijdou o peníze. Ale ve státní firmě tohle pochopitelně nikoho nezajímá, „z cizího krev neteče“. Manažeři dostanou zaplaceno tak jako tak, v nejhorším je vyhodí. Stát případné ztráty vždycky nějak dorovná, krach nehrozí. Zákon o veřejných zakázkách se prostě snaží donutit státní firmy chovat se tak, jak by se měla chovat každá firma. Samozřejmě se pak můžeme bavit o tom, jak je ten zákon… Číst vice »

Hrackalw

To by se asi žluťásek divil až by uzavřel smlouvu na tyto lokomotivy a obratem by se ozvaly tři další výrobci tu smlouvu napadli že daly lepší nabídku a spor by se vlekl třeba i rok při rychlosti našich úřadu. No a Brno – Bohumín bychom chodili pěšky. Ne vážně to není žádná nevýhoda muset dělat soutěž :-). Stále se tu nadává na nepružného molocha ale toho z ČD dělají naše zákony a nařízení. Soukromník má naprosto volné ruce a to není fér.

SaulGoodman

Nefér by bylo, kdyby to oboje byly státní, nebo naopak soukromé firmy, a jen jedna z nich musela výběrka dělat. Soukromník ať si dělá se svými penězi co chce, když si koupí nekvalitní předražené lokomotivy, jeho problém. Stejně jako je můj problém, když si najmu do firmy špatného manažera. Ale ve státní firmě prostě nikdo nemá motivaci chovat se tak, aby to bylo ekonomicky co nejvýhodnější. Nebýt zákona o veřejných zakázkách, co by podle vás motivovalo vedení neuzavírat nevýhodné smlouvy s firmami, které jim „zaplatí dovolenou“, nebo v nich pracují jejich kamarádi? Spoléhat se na morální zásady zúčastněných by asi… Číst vice »

Hrackalw

Ano toto by platilo kdyby ten soukromý dopravce jezdil jen na svoje riziko ale on tě již bude jezdit na objednávku takže za státní peníze stejně jako ČD. Do soukromých aktivit se zasahovat nemá to je jasné ale když do něčeho dává peníze stát mají být podmínky stejně pro všechny.

Y.K.

Nezáleží na tom, kdo drží garance a podíly ve firmě? Když soukromník nabídne nějakou cenu v ZDO, pak koupí předražený a nefunkční nesmysl a cenově mu to nevychází, tak si může tak maximálně zkrachovat, ale nikdo mu nepomůže. ČD vlastní stát, takže to vždy nějak zaobalí, aby to vyšlo. ČD by nic nebránilo nechovat se jako řádný hospodář, i když věřím, že tam jsou lidi, kteří chtějí pro firmu to nejlepší, těch šedých politických eminencí ve správních radách, vedení atp. je opravdu nebezpečně hodně a jsou to zrovna ti co mají vliv na to kam potečou prachy. Tady nejde o… Číst vice »

Spidour

Koukám, že tu máme myšlenkový posun od

Vyzobává rozinky na lukrativních tratích místo aby jezdil lokálky jako ČD -> Kdyby jezdil jen na svoje riziko, ale on teď již bude jezdit na objednávku…dodám, jako ČD….

Takové symptomatycké

Hrackalw

Vážený nedávno jsem četl článek že jistá firma dostala zakázku na montáž velikého počtu nabíjecích stanic pro elektroauta. A protože na to dostane státní dotace musí dodavatele vlastních stojanu vysoutezit i když vlastní stojany vyrábí. Tak nevím táty se musí a na železnici se nemusí :-).

Hrackalw

Možná jsem to napsal trochu nesrozumitelné tak lépe ta firma stojany montuje i vyrábí ale v tomto případě musí to jaké stojany bude montovat soutěžit protože v tom jsou státní peníze.

AAA

tak na železnici to přece není žádná dotace ale platba za objednanou službu 🙂

Hrackalw

Vážený to co tady píšete je čirá teorie. Žádná vláda ani krajské zastupitelstvo si z politických důvodu nenechá zkrachovat i soukromou firmu která pro ně dělá dopravní obslužnost a nechat tím své voliče na holičkách. To si netroufnou. I u soukromé firmy se to prostě nějak udělá, zamazne ze státních peněz. Viz autobusy minulý rok. I soukromá firma takto pracující pro stát má své jistě a i chybu u taokového soukromníka zaplatíme my všichni a ne ten soukromník.

Y.K.

No hele, a jak přesně tu soukromou firmu podrží? Půjčí jí prachy? Koupí ji? Mě to není jasné.

Hrackalw

Jak to bylo u autobusu. Firmy šly na kraje ať přidají že na ty zvýšené mzdy nemají jinak že nemohou jezdit a kraje daly. A mnohé začaly uvažovat o tom že bude pro ně lepší a levnější si založit vlastního dopravce. Poznaly že když soukromník přijde s nataženou rukou stejně jim nic jiného nezbyde než dat.

Hrackalw

Ale firmy tím jak podcenily mzdy pro řidiče tuto situaci způsobily byla to jejich chyba kalkulovat ve smlouvách s kraji s tak malou mzdou nebo snad ne. Stát musel zasáhnout a kraje platily to je podstatne.

Pavel

Jak to asi firmy mohly zavinit??? Počítaly s normálním nárůstem platů a najednou z měsíce na měsíc musely dát o pětinu víc. To přeci neustojí nikdo. A kraj to řešil tak, že každýmu přidal stejně. Tomu co jezdí 100 tisíc km i tomu kdo jezdí milion km. To znamená, že ten druhý na tom byl desetkrát hůře se záplatou.

Hrackalw

1. Pane Sůra vy by jste za tu almužnu jezdil? Asi a o aby jste brutálně nezasáhl do fungování firmy. 2. Řídící brali nehorázně nízkou mzdu dlouhodobě se snažili o nápravu a tak to každý věděl ale nic se nedělo. Majitelé museli moc dobré vědět jak nedůstojnou mzdu dávají a že se něco musí přihodit. Stát tak musel jednat jinak by došlo k zastavení dopravy. A sám uznal že požadavky jsou oprávněné. Je naprosto jedno zda to doplatily kraje nebo vláda. Dával jsem to jako příklad toho že když soukromník něco podcení zaplatí to stát nebo kraj. Dával jsem to… Číst vice »

Hrackalw

Jestli dobře čtěte co zde píšu tak právě to dělám. Řeším administrativní zásah státu. Celé to píšu jako odezvu na tvrzení že chudák soukromník se klidně nechá krachnout když se bude chovat nezodpovědné zatím co ČD se podrží a tudíž je zvýhodněné. Tak jsem dal příklad ze tomu tak není. Možná to platí na koridoru kde jezdí čtyři dopravci a doslova o sebe zakopávají jak je koridor přeplněný. Ale tam se jezdí na vlastní riziko. V závazku veřejné služby si toto stát nedovolí a pomůže i soukromníkovi. Takže ten názor je chybný že ČD je zvyhodneno. A proto by i… Číst vice »

Y.K.

Měl byste pár let dělat OSVČ, abyste pochopil jak funguje finacování provozu firmy a (jakékoliv) podnikání. Čistě pro ten princip.

Jiří Kocurek

Jojo, firmy nesmí podcenit to, že během smlouvy stát svévolně a jednosdtraně navýší cenu práce o 20 % a to zákonem. Kdyby stát zákonem nařídil zvýšit mzdu dvojnásobně, tak to taky firmy podcenily hahaha.

Tronda

Nefér by především bylo, kdyby manažeři jakékoliv státní firmy mohli takto okatě dohazovat miliardy svým kamarádům.

MartinS.

Základní princip je sice správně, ale ten zákon je špatně. ZVZ není o tom, jak nakoupit nejvýhodněji (nerovná se v každém připadě nejlevněji), ale o tom, jak nakupovat transparentně, nikoho nediskriminovat apod., tedy např. nevyřazovat uchazeče o kterém se ví, že na tom neni se spolehlivostí vůči zákazníkům nejlépe. Můžete nastavit desítky hodnotících kritérií, ale pokud se nedají vyhodnotit čistě matematicky, hrozí námitky, odvolání a nakonec i zrušeni soutěže ze strany ÚOHS… takže se napíšou složité kvalifikační podmínky a soutěží se na cenu. Výsledkem je, že se přihlásí málo firem a ty nastřelí vyšší ceny a pak už s tím… Číst vice »

Hrackalw

Konečně to někdo popsal mnohem lépe než já. Ano ten zákon mnohdy vlastně škodí místo aby chránil veřejné peníze a státním firmám jen značně ztěžuje život a konkurenceschopnost. Děkuji za váš názor :-).

Hrackalw

Ano jsou to jeho peníze ale investované do objednaných vlaku. Jistě budou jezdit na lince Brno- Bohumín tak by malý byt pořízené za stejných podmínek jako mají ČD. Takže buď oba soutěž nebo žádný to je snad logické :-).

bohyn

Takže si mají připlatit za 380? WTF?

Hrackalw

Psal jsem o podmínkách takže soutěžit. Já bych byl ale raději soutěže zrušit i pro ČD.

Y.K.

Proč? Aby tam nějaký do vedení dosazený papaláš nakoupil něco od známého známého známého za pětinásobek ceny, která jde vyjednat pokud otevřeně soutěžíte? Už teď mají ČD nejdražší lokomotivy snad na světě, jako by to nestačilo.

Tronda

Třeba bysme se konečně dočkaly dokončení Mečiarovy ponorky, tam se to také zadávalo bez soutěže, že přece kamarádi to zvládnou nejlíp. 😃

Jiří Kocurek

A jste si natolik jist, že u RJ soutěž nebyla, že byste na své tvrzení vsadil výplatu?

Tronda

A když žádná soutěž, tak si ČD konečně budou moct koupit dostatek 380 v ceně 10 mld. za kus a žádné opičárny se soutěží a arbitráží nebudou muset předvádět. A co, stát to nakonec stejně dosype.

Aslanex

Ano 🙂 O to jde.

Gajda

No ale zase nemá tak nízký úroky, protože za to celý neručí stát. Takže někde získá, jinde ztratí. A ČD očividně umí kouzlit i tak, protože se to často nachystalo tak, aby uspěla Škodovka

Dalibor

to je pravda, nakupije timpadem nejvyhodneji pro svou firmu, nikoliv podke nejvyhodnejsi nabidky baksise pro bafunare statni firmy.

BoH

No, možná by bylo lepší začít nejprve nahrazovat 162 než Vectrony 🙂

Karel

Jakože by se nejdřív měl zbavit vlastních lokomotiv na úkor půjčených, kde nejspíš nájem bude drahý jako prase?

aldik

Jenže 162ky jsou jejich, Vectrony pronajaté a je lepší vlastnit, nebo si půjčovat? Myslím, že první volba 😉

Xaver

162 patří RJ a stály pár milionů, takže už jsou odepsané a není důvod se jich zbavovat. Vectrony jsou pronajaté a stojí každý rok firmu velké prachy.

BoH

Karel, aldik, Xaver: Pánové, říká vám něco zkratka ECTS či cena údržby? Nehledě na to, že pak celkem vtipně zní „silných synergií unifikované flotily nejmodernějších vícesystémových lokomotiv“, když v té flotile budou 162 🙂

Karel

Já myslím, že to mají spočítané 🙂 a 162 ideál na Brno-Bohumín

BoH

No to asi těžko :/

MirekP

Jako, že jim SŽDC přepne elektřinu na 3 kV? 🙂

Karel

A no jo, jsem dřív psal než přemýšlel..

Marty

To tady dělá většina

BoH

Uznávám, můj argument nebyl fér. Pouze jsem chtěl poukázat na to, že s jednosystémovou 162 asi těžko mohou dělat nějaké synergické efekty.

Ten_z_Bíliny

Zase na druhou stranu ze 162 udělat 361 na 160km/h, tak by to byly ideální lokomotivy pro tahání vlaků o 5-6 vozech třeba na Budějovice nebo Děčín. Na to by ten výkon snad stačil.

bkp

To průser 363.5 nestačí?!

Katun

Proč průser? rESA jsou super? 🙂

a8n

Možná provozně, ekonomicky ne.

ondra

Nedávno pan Sůra zde napsal,že se 162 Regiojetu překopají na dvousystémové HV.

Xaver

ECTS ne, ale ETCS ano 😉
Bez ohledu na údržbu, zabezpečovač atd. stále platí to, co jsem psal. 162 patří RJ a dokud nebudu všude ETCS, tak nená důvod se jich zbavovat.

Katun

Proč Peršani jsou pořád celkem dobrá lokomotiva. Pokud náhodou RGJ zjistí že se jim nehodí na provoz tak jí můžou vždy pronajmout do Polska. Tam se o ně poperou.

Gajda

Já bych jel klidně vlakem co táhne 162, ale pro mě jako cestujícího hraje prim, aby v tom vlaku nebylo v létě 40 stupňů a v zimě těsně nad nulou a to lokomotiva asi nevyřeší

Skinheads & Punks united

To budou stroje na jakou rychlost?

Martin S.

Všude jinde (i v předchozích článcích o této lokomotivě zde na Zdopravy.cz) se píše, že maximální rychlost je 160 km/h. Co je tedy pravda?

bohyn

„The innovative TRAXX platform is easily configurable due to three basic packages, pre-defined corridors, and pre-defined options for speed, including 140 km/h , 160 km/h or in the future 200 km/h“
Zdroj: https://rail.bombardier.com/en/solutions-and-technologies/mainline/locomotive.html#Passenger_locomotives

Martin V.

Já se v těch TRAXXech trochu ztrácím. Nákladní verze, kterou má Metrans má tlapové motory? https://cs.wikipedia.org/wiki/Tlapov%C3%BD_motor Ty Jančurovy MS2 taky? Verze MS3 bude mít podle toho vašeho odkazu u všech rychlostních variant nejspíš přenos dutou hřídelí, cituji: „A universal bogie for all TRAXX 3 locomotives has been developed for the whole speed range.“ Většina lidí řeší jak vypadají čela (laminát vs. TSI odolnost), já bych rád věděl, v čem se liší „vnitřnosti“ různých strojů. Předem dík za objasnění.

Kubrt

Všechny verze Traxx2 (včetně Jančurových) mají tlapové motory. U třetí generace mají stroje „140“ tlapové motory, „160“ pak dutou hřídel.

Martin V.

Dobře, pak ale nerozumím té větě o „univerzálním podvozku pro celý rozsah rychlostí“, která je z webu Bombardieru. Já si počkám jak to rozebere Jan Sůra. A mimochodem, v jiné záložce Bombardier píše: „In summer 2019, the first TRAXX MS3 locomotives were ordered for passenger service by RegioJet, a large private Central European rail operator.“

ythomas_ct

…mám tušení, že půjde hlavně o marketingové vyjádření. Pokud je mi známo, označují u Bombardierů ty podvozky pro TRAXX 3 jako FPU140 a FPU200 (tedy Flexx Power UNIVERSAL pro rychlost až XY km/h) a pravdou je, že vykazují poměrně vysoké procento shodných dílů…

ythomas_ct

Rychlost 200 km/h je pro mě u TRAXXu taky novinkou. Jinak Bombardier používá pod TRAXXy dva typy podvozků, které se liší právě zavěšením pohonu (tlapové motory vs. vypružené motory + dutý hřídel). Ty „nákladní“ podvozky jsou standardně provozovány do 140 km/h, přičemž mají tu a tam povoleno 160 km/h (a je to tedy použito u české řady 386, jak u MT, tak u RJ); „hi-tech“ podvozek je na 160 km/h, ale prý by to mělo umět i 200 km/h. No, jsem zvědav, zda a kdy to bude…

Odpadlík
SaulGoodman

E15 také píše o 160 km/h.

_Pavel_

První série je všech 15 kusů, druhá pak případná opce?

noerf

Jan Sůra: Kolik lokomotiv zařadí do provozu příští rok, když momentálně bude potřebovat cca 6 lokomotiv na linku Brno – Bohumín?

Graylag

Že se někde něco mnohokrát opakuje ještě neznamená, že to je pravda. Například u Škodováckého NIMu se už roky opakuje mantra o 189 km/h a přitom ten vlak má od chvíle co vyjel z výrobní haly všude psáno 190.