Nejstarší dopravní nehodě, za kterou pojišťovna stále platí, bylo letos 70 let
Automobily z 50. let. Pramen: Wikipedia/Deutsche Fotothek
Z dopravních nehod, které se udály v 50. letech, pojišťovny stále vyplácejí čtyři pojistné události, dalších 22 aktivních pojistných událostí je z 60. let.
V clanku je, že se hradí z pojistného viníka. Co když viník už nežije, nebo už pojistku nemá? Dam příklad, ze za nehodu může mladík, který potom pojištění prepise třeba na otce nebo tak nekoho z rodiny. Případně pokud utrpěl větší zranění, tak pojistku i s autem zruší. Kdo vyplácí škodu potom?
Stále ta pojišťovna, u které byl, když vznikla pojistná událost. To by pak nemohl ani změnit pojišťovnu nebo prodat auto.
takže potom tedy nehradí ten viník, ale ostatní řidiči, kteří platí a nebourají.
Tak to je. To je základní princip pojištění (= sdílení rizika). Pokud by to měl platit viník, tak pojištění postrádá smysl.
A neplatí taky ČKP za nehody zde stále nepojištěných cizinců? Bylo už zveřejněno, že to bylo cca za 100 milionů. A z našich pojistek, které nám opět stoupají, jistě inflace a Babiš 😀
co do toho tahaš Babiše
ČKP platí škody za všechna nepojištěná vozidla bez ohledu na zemi registrace vozidla. Škody následně vymáhá (pokud je na kom). Na vyplacené a nevymožené škody se skládají všichni, kteří pojištění odpovědnosti platí.
„Bezplatné pojištění“ aut registrovaných na Ukrajině a provozovaných v ČR již bylo ukončeno.
To sice ukončeno bylo ale stále jezdí a je to moc netíží když není kde brát.
Stejně by se stalo kdyby on česky řidič vyjel bez platného pojištění do ciziny a způsobil tam nehodu … tamni kancelář by to vyplacela ..
Těch 100 milionů je co za číslo? Celková suma za nepojištěná vozidla cizinců za rok, nebo za 24 let existence ČKP?
Způsobená škoda nepojištěných UA vozidel 🤣
A indexuje se to aspoň? Nebo jde po tolika letech jen o drobné?
Renta je pravidelně indexována, například loni dokonce 3x. Jde to ruku v ruce s valorizacemi důchodů.
To je dost zajímavá otázka. Na základě jakého zákona?
https://www.mesec.cz/clanky/kdyz-vam-uz-penize-nestaci-jak-dosahnout-zvyseni-renty-za-mimopracovni-uraz/
Indexace (valorizace) probíhá podle toho, o jakou rentu se jedná. Obecně je mnoho druhů rent. Jde-li například o náhradu ušlého výdělku, může být renta stanovena jako rozdíl mezi teoretickým výdělkem a skutečným výdělkem (např. přiznaným invalidním důchodem). Výše vyplácené renty se mění jak při aktualizaci teoretického výdělku, tak při změně výše invalidního důchodu. Teoretický výdělek může být navázán např. na průměrnou mzdu.
Pro úplnost dodávám, že nevím, jaká renta se vyplácí ve zmíněném případě, tj. uvedený příklad nemusí být pro tento případ relevantní. A s ohledem na dobu od nehody také pravděpodobně nebude.
Ano, lze jen souhlasit že taky nevím v jakém režimu se zde vyplácí renta, příiřknutá ještě podle socialistických zákonů.
Jinak ovšem podle režimu platného OZ nic takového být stanoveno nemůže, ostatně jak je psáno v tom článku. Soud prostě nemůže přiřknout nějaký do budoucna neurčený nárok.
Navíc bych byl narozdíl od autora skeptický i ohledně možnosti budoucího žalování na zvýšení, neboť tady je ve hře překážka věci rozhodnuté.
Jo, tak o mimopracovní rentě jsem doteď neslyšel. To, co jsem popisoval, se týkalo pracovních úrazů, což znám z vlastní zkušenosti.
Myslím, že jistá indexace tam je. Nicméně například od roku 2010 do roku 2020 byla inflace v souhrnu necelých 22 % a průměrná mzda se zvýšila o 50 %.
Ne – pro pojišťovnu je čím dál težší shánět československou pětadvacetikorunu s Žižkou.
Žižka byl na dvacetikoruně.
na obojím
https://www.sbazar.cz/TimothyHoward/detail/99899639-stara-bankovka-ceskoslovensko-25-korun-zizka-1961