Nejsou lidi, zůstaňte doma. Aerolinky ruší kvůli chybějícímu personálu stovky letů

A321neo společnosti Delta Air Lines. Foto: DALA321neo společnosti Delta Air Lines. Foto: DAL

Dopravci škrty letů vysvětlují snahou o větší provozní spolehlivost.

Letecká doprava se začíná potýkat s novým velkým problémem: nedostatkem personálu. Dvě velké letecké společnosti oznámily za posledních 24 hodin zrušení několika stovek letů kvůli tomu, že mají buď samy nedostatek zaměstnanců nebo stejný problém řeší letiště.

Jeden z největších dopravců na světě, americká letecká společnost Delta Air Lines od 1. července do poloviny srpna zruší každý den zhruba stovku letů. Půjde hlavně o vnitrostátní spoje a lety do Střední Ameriky.

Delta v prohlášení zákazníkům uvedla, že jde o „strategické snížení objemu provozu“, které má zabránit dalším výpadkům během hlavní sezóny. „Toto opatření posílí naši provozní spolehlivost,“ uvedl dopravce,“ řekla viceprezidentka pro zákaznickou péči Allison Ausband. Delta chce mít jistotu, že bude mít pro sezónu dostatek personálu, a tak už nyní raději škrtá v letovém řádu. V oficiálním prohlášení nedostatek personálu uvádí jen jako jeden z důvodů. Firma aktuálně nabírá stovky lidí týdně. Server The Air Current upozornil, že nedostatek pilotů nebude jednou z hlavních hrozeb pro americké dopravce v příštím roce. Škrty letů provádí v USA už většina dopravců.

Problémy se nevyhýbají ani Evropě, která je v oblasti obnovení poptávky po létání zhruba rok za USA. V Evropě jde zatím hlavně o problémy s chybějícím pozemním personálem. Tento týden znovu musí lety rušit KLM pro spojení z Amsterdamu, zastavil dočasně prodej letenek. Letiště Schiphol nezvládá bezpečnostní kontroly a čekací doby se protahují i na několik hodin.

Podobný krok v menším měřítku provede v příštích dnech britský easyJet. Zruší během deseti dnů zhruba dvě stě letů, jak informovala agentura Reuters. Opatření přichází v době školních prázdnin ve Velké Británii. Kvůli problémům se svými IT systémy musel dopravce zrušit lety už tento týden. „Jde o opatření nutné k zajištění provozní spolehlivosti,“ uvedly easyJet v prohlášení. Dopravce kvůli nedostatku personálu už dříve oznámil, že ve svých letadlech Airbus A319 omezí počet míst, aby nepotřeboval tolik palubního personálu.

Tagy Delta Air Lines easyjet rušení letů
33 komentářů