Nejen Brno. Ministerstvo posoudí záměr stěhování nádraží v Chomutově

Nádraží Chomutov je trochu z ruky. Autor: PatrikPaprika – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=31494313Nádraží Chomutov je trochu z ruky. Autor: PatrikPaprika – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=31494313

Záměr přestěhovat hlavní vlakové nádraží v Chomutově blíže do centra posoudí centrální komise ministerstva dopravy. Správa železnic jí materiál předloží

Záměr přestěhovat hlavní vlakové nádraží v Chomutově blíže do centra posoudí centrální komise ministerstva dopravy. Správa železnic jí materiál předloží během letošního prvního čtvrtletí. Řekl to mluvčí Správy železnic Marek Illiaš. Vlakové nádraží je nyní zhruba 800 metrů od autobusového mimo obytnou zástavbu. Lidé chodí na nádraží pěšky nebo jezdí auty.

Náklady na přesun o 600 metrů se odhadují v miliardách korun. Vytipované pozemky patří soukromým vlastníkům, kteří mají v místě průmyslové areály. „V současné době se zpracovává záměr projektu,“ uvedl Illiaš. „Předpoklad realizace je rok 2024 respektive 2025, pokud půjde vše bez problémů. Doba realizace se odhaduje zhruba na tři roky,“ uvedl mluvčí.

Chomutovští zastupitelé se stěhováním už loni souhlasili. Stěhování by se uskutečnilo při rekonstrukci železniční trati mezi Ústím nad Labem a Chebem, jejímž cílem je zvýšení rychlosti a bezpečnosti provozu a zároveň kapacity dráhy. Opuštěný prostor po nádraží by město podle dřívějšího vyjádření primátora Marka Hrabáče (ANO) mohlo využít jako rozvojovou zónu a jednu z opuštěných tratí i jako cyklostezku.

V místě, kam by se mohlo nádraží přesunout, jsou nyní mimo jiné uhelné sklady, jejichž majitelka opakovaně vyjadřovala obavy z likvidace podnikání. „S vlastníky pozemků jsme jednali za účasti zástupců vedení města formou prezentace stavby v Chomutově na radnici,“ uvedl Illiaš. Správa železnic následně představila záměr také občanům města.

Původní varianta byla přestěhovat nádraží na místo bývalého zimního stadionu, což ale nebylo možné, protože to byl prostor v povodňovém pásmu Chomutovky.

ČTK

Tagy Ministerstvo dopravy nádraží Chomutov Správa železnic
138 komentářů