Autobusy Doprava ve městě

Nečekaný obrat v soutěži na 300 autobusů pro Prahu. Zakázku získá SOR, levnější Iveco vyřazeno

Bus v pražské MHD. Autor: DPP - Petr Hejna
Bus v pražské MHD. Autor: DPP - Petr Hejna

Největší zakázka pražského dopravního podniku (DPP) na nákup autobusů za posledních pět let nabrala nečekaný směr. V soutěži, která trvá už déle než rok, nakonec DPP vybral dražší nabídku na 300 dvanáctimetrových autobusů od společnosti SOR Libchavy. Ta vyhrála už předchozí soutěže na 150 kloubových autobusů a 50 částečně nízkopodlažních autobusů.

SOR vyhrál díky tomu, že hodnotící komise nakonec vyřadila nabídku společnosti Iveco. Deníku Zdopravy.cz to potvrdily dva na sobě nezávislé zdroje, které znají detaily soutěže. DPP na otázky k soutěži neodpověděl, v prosinci firma uvedla, že vyhodnocení je záležitostí týdnů.

Důvody vyloučení Iveca DPP nekomentoval. Iveco má ještě možnost obrátit se na antimonopolní úřad. Iveco se nechce do ukončení soutěže k situaci vyjadřovat.

Iveco nabídlo v soutěži autobusy za 1,482 miliardy korun, SOR za 1,5 miliardy korun. Třetí byl Solaris, který nabídl 1,639 miliardy korun. Cena nebyla jediným ukazatelem, váhu měla i spotřeba a provozní náklady. Iveco ji má vyšší, ale nakonec v bodovém hodnocení těsně SOR porazilo: o čtyři setiny bodu. Přesto mu to na vítězství nestačilo. Hodnotící komise, která se kvůli rezignaci některých členů musela loni měnit, nakonec našla nedostatek v nabídce, kvůli kterému Iveco vyloučila.

Zakázka trvá nezvykle dlouho, ostatní tendry na autobusy uzavřel DPP už loni na podzim.

Štítky
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Míra
Host
Míra

Firmu SOR založili bývalí zaměstnanci Karosy. Dnes už patří jinému majiteli. Všichni víme komu. Proto kam budou chtít tam se dostanou i když prohrají výběrové řízení. V Praze už mají monopol. Autobusy jsou to odporné. Iveca jsou hezčí a pohodlnější.

kix
Host
kix

No fuj Sorky..by si taky měli uvědomovat že MHD i reprezentuje město..

Mart
Host
Mart

No rozhodně by polský autobus neměl reprezentovat Prahu!
Nové SORy vypadají určitě lépe.

Tom
Host
Tom

Sice Ptakopysky SOR zrovna nemusím, ale ty pražský busy už vypadají líp a prototypy až velmi dobře. Ale berme to tak – Solaris = peníze jdou Polákům, kteří je vyrábějí; IVECO = zisky jdou Italům, ale něco zůstává doma, protože se tady některé typy vyrábí; SOR = česká firma, česká výroba, i když za montážní celky jdou peníze taky do zahraničí, zůstává tady toho zdaleka nejvíc… 😉

Tomáš
Host
Tomáš

Tak tohle zavání spíš populismem, nedej bože nacionalismem, nemá to s efektivním hospodařením vůbec nic společného.

Thorten
Host
Thorten

Jenom poznamka.Sor ma motory od Iveca.

petr.r
Host
petr.r

Co vím, tak autobus motor a převodovka vždy přežije.

Olda
Host

Tak něco není v pořádku.trva to dlouho a nakonec vyberou SOR???to hodně zavani

noerf
Host
noerf

Tak Iveco bylo levnější na pořízení, SOR měl nižší náklady a celkový rozdíl byl zanedbatelný. Nicméně pokud se autobusy budou provozovat déle než se počítá, tak bude SOR efektivnější.
Spíš mě záráží, že solaris byl jednoznačně nejdražší a například DP České Budějovice skoro už nic jiného nekupuje.

Milan
Host
Milan

Pokud má SOR nižší provozní náklady, tak je to rozumná volba. A dobře, že nebudou pšonci.

petr.r
Host
petr.r

nevím, ale asi byli v druhých městech co mají nový CNG iveca a zeptali se co se tam kazí a kolik to stojí. Iveco si za to může samo, neboť neprodávat membránu, ale jenom celek je pro český lid lichvářstvím. Jestli jim to toleruje italská vláda, tak at odejdou z našeho trhu.

petr.r
Host
petr.r

to jsem nečekal.

🆗
Host
🆗

Tak to mě opravdu mrzí už jsem doufal, že se konečně DPP zbaví té velmi ošklivé a zkorumpované značky Sor. 🙁

Stan
Host
Stan

Tohle smrdí…
Už jenom ta délka vybírání. Nabízí se paralela s dlouhou losovačkou (kdy losující se minutu hrabal v osudí).
Nejdřív vyhraje Iveco, pak následuje rezignace některých členů (kdoví, zda dobrovolná), a teprve potom noví členové (kdo je vybral?) najdou chybu u vítěze.
Netvrdím, že tahle akce je zkorumpovaná (na to mám příliš málo dat), ale indície na to poukazují. Včetně té nejvyšší – je to u DPP a tam už se udály jiné lumpárny… 🙁

Míra
Host
Míra

Stačí se podívat komu firma SOR patří a vše ve jasné.

JOHNNY
Host
JOHNNY

rozumnej krok – sjednotit vozovej park na jednoho výrobce

bkp
Host
bkp

Nehodnotím, jestli rozumnej, ale pokud se nejedná o vedlejší efekt, tak protiprávní.

petr.r
Host
petr.r

vedlejší efekt je, že ušetří na provozu, jestli je protiprávní šetřit v naší republice tak to nevím, ale podle selskýho rozumu mají každý rok jenom, že šetří třeba pět nových autobusů.

Lukáš F.
Host
Lukáš F.

DPP ale už iveca provozuje.

Newsletter