Nečekaný obrat v soutěži na 300 autobusů pro Prahu. Zakázku získá SOR, levnější Iveco vyřazeno

Bus v pražské MHD. Autor: DPP - Petr HejnaBus v pražské MHD. Autor: DPP - Petr Hejna

Největší zakázka pražského dopravního podniku (DPP) na nákup autobusů za posledních pět let nabrala nečekaný směr. V soutěži, která trvá

Největší zakázka pražského dopravního podniku (DPP) na nákup autobusů za posledních pět let nabrala nečekaný směr. V soutěži, která trvá už déle než rok, nakonec DPP vybral dražší nabídku na 300 dvanáctimetrových autobusů od společnosti SOR Libchavy. Ta vyhrála už předchozí soutěže na 150 kloubových autobusů a 50 částečně nízkopodlažních autobusů.

SOR vyhrál díky tomu, že hodnotící komise nakonec vyřadila nabídku společnosti Iveco. Deníku Zdopravy.cz to potvrdily dva na sobě nezávislé zdroje, které znají detaily soutěže. DPP na otázky k soutěži neodpověděl, v prosinci firma uvedla, že vyhodnocení je záležitostí týdnů.

Důvody vyloučení Iveca DPP nekomentoval. Iveco má ještě možnost obrátit se na antimonopolní úřad. Iveco se nechce do ukončení soutěže k situaci vyjadřovat.

Iveco nabídlo v soutěži autobusy za 1,482 miliardy korun, SOR za 1,5 miliardy korun. Třetí byl Solaris, který nabídl 1,639 miliardy korun. Cena nebyla jediným ukazatelem, váhu měla i spotřeba a provozní náklady. Iveco ji má vyšší, ale nakonec v bodovém hodnocení těsně SOR porazilo: o čtyři setiny bodu. Přesto mu to na vítězství nestačilo. Hodnotící komise, která se kvůli rezignaci některých členů musela loni měnit, nakonec našla nedostatek v nabídce, kvůli kterému Iveco vyloučila.

Zakázka trvá nezvykle dlouho, ostatní tendry na autobusy uzavřel DPP už loni na podzim.

Tagy dpp Iveco MHD praha SOR
20 komentářů