Názor: Jízdní výhody nemohou být poskytovány na základě zaměstnání, píše krajský náměstek

Počet majitelů režijních jízdenek dlouhodobě klesá. Ilustrační foto: Jan SůraPočet majitelů režijních jízdenek dlouhodobě klesá. Ilustrační foto: Jan Sůra

Železničářské režijky a jejich uznávání jsou opět horkým tématem, který řeší ministerstvo dopravy i kraje. Deník Zdopravy.cz přináší názor náměstka

345 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Railman

Docela by mě zajímalo, jestli se Unucka dopravuje k výkonu své práce za své peníze, jestli mu náhodou náklady na dopravu také neplatí z daní občané této země?

Jaromir

Za vším hledej peníze. Klidně to zrušte al nezůstane to bez odezvy. Spousta lidí kvůli tomu odejde. Protože přesně tímhle to začíná hele mi ti zrušíme jen tohle, druhý rok a ještě tohle.Může si to jít pak dělat kdo chce hlavně ti co to prosazují by si to měli jít zkusit.

Axel

A Vy víte, že zaměstnavatel nebude proplácet jízdné svým zaměstnancům? Proč u Metransu strojvedoucím kupují IN100? A co by mělo vyřešit, že zákazníci dopravců by měli jít dělat k dopravcům místo dosavadních dopravců? Kdyby vlaky nejezdili, tak cestující by IMHO: a) přesedli do aut popř. do busů nebo b) by nejezdili.

Jaromir

Nevím ale myslím že ne. V současné chvíli kdy memorandum o jízdních výhodách stále platí až do prosince a už se objevují zprávy o to že se to zruší a hotovo je to nic než plivnutím na odbory. Netuším jak to mají u metransu nebo u ČD Cargo. Netvrdím že zákazníci by měli jít dělat k dopravcům možná jste větu „může si to jít dělat pak kdo chce “
Pochopil špatně. Myslím tím práci kterou odvádí jakýkoliv drážní zaměstnanec.

Axel

@Jaromir… zkuste projít to co jsem napsal níže v této diskusi. Pochopíte že z mého pohledu (=cestující) řešení existuje. A že spíše mě překvapuje celá tak obsáhlá diskuze. Ať už jde o diskuzi o zaměstnaneckých výhodách pro zaměstnance (a rodinu) ČD. Nebo diskuzi o tom, že bez nějaké regulace mají kraje proplácet služební i soukromé jízdy zaměstnanců firmy, které provozují železniční infrastrukturu… Uvědomuju si totiž, že železniční dopravci fungují na konkurenčním trhu (ať už dotované či nedotované autobusy nebo individuální automobilová doprava).

Cyklista

Myslím si, že to dopadne stejně jako vždy. Stejně nikdo ze zaměstnanců, kteří taky křičí, že bez režijky nebude nic dělat, dělat bude a co víc, ani neodejde k jinému dopravci, protože mu zkrátka ČD vyhovují.

vladimír

Čím dál tím víc nabývám dojmu,že v této diskuzi tady řádí Nesmrtelná teta…

Otmar

Kraj dostává peníze od stejného MD na objednávku vlaků které nařizuje že musí v těch vlacích tyto zaměstnance vozit. Proč by stát MD nemohl nařídit státu ( kraji) toto dělat? Má kraj málo peněz od MD na obslužnost? Proč jezdí některé vlaky téměř prázdné? Není to plýtvání penězi které dostal kraj na zajištění dopravní obslužnosti? Jaká ztráta naproti tomu pro kraj plyne z toho že 2% cestujících jedou na režijku když ten vlak jede tak jako tak? Nebo se kvůli těm 2% rezijkarum ve vlaku musí přidat lokomotiva?

Axel

Odkazuji na svůj komentář níže… (mj. jde rovněž o integraci busů/vlaků). Čili spíše byste se měl bavit o proplácení jízd v integrovaném systému krajů (a je mi jedno jestli proplácení jízd bude zajišťovat zaměstnavatel, protože Vás chce udržet jako zaměstnance anebo jestli proplácení bude zajišťovat sociální podpora např. protože člověk je v hmotné nouzi a dojíždí na různé pracovní pohovory). Asi administrativně nejjednodušší by bylo zavedení daňové slevy (jako mají např. v Rakousku či Německu) pro výdaje za dojíždění za obživou. P.S. Prosím o zdroj Vašeho tvrzení, že pro jednotlivé kraje je v částce na hromadnou dopravu rovněž částka která… Číst vice »

Cyklista

Správný dotaz, o víkendech je množství komentářů nespokojených režijkářů téměř nulové. Z toho plyne, že všechny tyto komentáře píšou během pracovní doby…..

Ignác Pospíšil

Vzhledem k tomu, že režijkáři pracují v turnusech a ne podle běžného pracovního týdne, se spíše otázka, proč chodíte na NET s vypnutým mozkem…

Tanya Nohab

Jako fíra jezdím do práce autem,neboť nástup na a ze šichty mám takový, že mi vlak nejede,projezdim cca 6 tisíc a rád bych,aby mi ta režijka zůstala alespoň na cestu do Prahy do školy nebo na periodickou zdravotní prohlídku.

Axel

Odkazuji na svůj komentář níže… fakt dochází k popletení pojmů a řešení existuje a doufám, že i v budoucnu si nebudete muset platit jízdné ze své čisté mzdy.

Leinad

Jo ale to si domluv se zaměstnavatelem 🙂

Cyklista

Pokud by ČD místo režijky dávala příspěvek na dopravu, platil by i na jízdu autem….

MAGADANCZ

Jen na okraj k článku pana náměstka: – režíjky, tak jako např. výsluhy pro policisty, hasiče, vojáky, …jsou dány zákonem, tak to prostě je…, – kraj dopravu hradí z peněz daňových poplatníků (dostává podíl na daních a část příjmů i ze státní kasičky vč. dotací na všechny možný věci), tj. většinu výdajů kraje hradí stejně daňový poplatníci. Tak jako daňový poplatníci hradí ve finále ty výsluhy policistů, hasičů, vojáků, …, který hradí stát, – pokud si kraj vybral český dráhy, tak přeci o existenci zákona, který režíjky řeší, věděl (tj. jako chtít 50 korun zpátky/slevu po dispečingu nebo taxikáři v… Číst vice »

Stanley

Bohužel pan Unucka neví o čem hovoří… 🙁

Jakub Unucka

Hm, dovoluji si oponovat.

Hrackalw

Pane Unucko. ČD je akciovka ale stoprocentně patřící státu. Režijka je benefit který stát nestojí ani korunu. Bude-li nahrazena čímkoli jiným nebo dojde k proplacení krajům již to budou náklady takže buď na tom celkové stát prodělá poklesem zisku nebo zvětšením ztráty podle toho v jakých číslech právě ČD budou a nebo se bude jednat jen o přerozdělení peněz mezi státem a to naprosto zbytečně které jen budí vášně.

Hrackalw

Režijky jsou v cele Evropě a různé benefity jsou staré jako dráha sama. Proč právě u nás a teď naším politikům vadí. Jsme naprostá výjimka.

Hrackalw

Ještě si dovolím jednu poznámku. Před několika roky jsem někde četl že Německa vláda poskytl DB několika miliardovou dotací protože se obávala zhoršení reitingu a zdražení půjček pro DB z toho plynoucích. Pane Unucko takto se chová dobrý hospodář a ne jako nase ministerstvo dopravy a kraje, které ucítí pár korun ale jaké by to mohlo mít důsledky již nikoho nezajímá.

A.R.

Dovolovat si můžete, ale to je tak všechno.
A fakt po tom všem můžete o sobě říct, že jste odborník? Fakt??

Hrackalw

Ne za odborníka se rozhodne nepovažuji. Píšu jen co jsem četl. Rakouští kolegové když je střídáme jen nevěřícně kroutí hlavou jak se nas stát stará o svého dopravce. Rakouská vláda se asi o svůj majetek stará o dost lépe :-).

A.R.

Díky za názor, ale ptal jsem se Unucky. Nebo jsi jeho mluvčí? 🙂

Hrackalw

Tak to se omlouvám je to tu nepřehledné čtu a píšu na mobilu 😀.

A.R.

V pohodě. 🙂 Tu mobilní verzi moc nesnáším, diskuze v ní je fakt nepřehledná.

Hrackalw

Pan Unucka ví o čem hovoří to se ho musím zastat i když s ním nesouhlasím. Jen se na to dívá pouze z pohledu krajů. Nic není jen cerno- bílé .

Mates

Pracuji u ČD už 35 let a železnice je pro mě srdeční záležitost. Jezdím vlakem do zaměstnání a rád jej využiji i za rekreací. Asi se na tom nic nezmění, pokud si vlak budu muset v budoucnu zaplatit, ale je mi přeci jen z toho smutno, jak některým spoluobčanům vadí jízdní výhody železničářů. A není pravda, že by režijky byly zcela zdarma, podotýkám. Pokud někdo tak touží po režijce, může k ČD nastoupit, volných míst je v současnosti relativně dost. Tedy aspoň v provozu. Ale holt makat o víkendech, svátcích, probdělé noci, spát někde mimo domov, v létě i zimě… Číst vice »

Axel

Dobrý den, 1) Vděk za Vaši (věřím skvělou) práci hledejte u svého zaměstnavatele. Kraj/cestující jsou zákazníci – jejich spokojenost poznáte podle toho že budete mít práci. Šokuje mě, že se dospělý člověk se chce dovolávat vděku u zákazníků svého zaměstnavatele. Vidím obrovský rozdíl mezi spropitným v restauraci pro konkrétní šikovnou/znalou servírku vs. hromadnou dopravou, jejíž ne/kvalitu (čistotu vlaku, dochvilnost,…) není jeden jediný člověk schopný ovlivnit, nebo fakt spropitným pro např. strojvedoucího dokážu zlepšit službu na které se pan strojvedoucí podílí? 2) Já jako cestující nezávidím nikomu režijku. 3) Ale jako volič v konkrétním kraji nezapomínám, že došlo ke změně =… Číst vice »

Cyklista

Omlouvám se, tady se nebavíme o závisti. Já režijku mám taky, taky si platím prolongaci a komerční příplatek. A nikdo, ani pan Unucka nechce režijky zrušit. Dle mého to je ale chyba. Režijky jsou dle mne pouze politickým nástrojem odborů, aby ukázaly, že tvrdě bojují za práva železničářů. Pokud by jim opravdu šlo o zaměstnance, klidně nechají režijky reřijkami a prosadí jako benefit příspěvek a dopravu. Tak jak jej známe od ostatních firem. Zaměstnanci by za prvé ušetřili peníze, které nyní musí za režijky platit a za druhé by nebyli omezeni jen na vlaky ČD, ale měli by cestu do… Číst vice »

Roman G.

A zase ty režíjky…. Pro mne není problém, že dostávají výhody zaměstnanci ČD, ti si to zaslouží, ale pořád nechápu, proč je mají zaměstnanci např. SŽDC. SŽDC nikoho nevozí, nejsou dopravce a přesto mají režijku. Proč?!! To si může nárokovat režijky i soukromý dopravce, který sem tam tahá vlaky ČD nebo ČDC z bryndy.
Zkuste se, Vážení železničáři, zamyslet nad tímto, a ne pořád vyhrožovat stávkami, které nahrají jen SŽDC, protože jim stejně všichni za odřeknuté vlaky zaplatíme z naších daní.

vladimír

Musím připomenout,že České dráhy nerozkouskovaly provozní zaměstnanci,ale novodobá polistopadová vládní garnitura v čele s velkým Václavem.Proto byla v roce 1997 pětidenní stávka,i když nám to bylo houby platné.SŽDC,ČD Cargo.DPOV a podobně nikdo z obyčejných železničářů nechtěl.

Otmar

Zaměstnanec ČD nemá mít režijku protože tam jen cvaká jízdenky. Mnohem větší práci a zodpovědnost má jiný železničář ale ten je zaměstnanec SŽDC. Ten má právo mít režijku více. Budeme se tady hádat kdo je větší železničář zda zaměstnanec té či oné firmy?

Roman G.

Prominte, ale tohle mi připadá, jako když údržba dálnic a silnic by chtěla jízdní výhody do autobusů protože jezdí po jejich cestách. Proto, proč se mi nelíbí, že režijky mají i SŽDC a pod.

Ignác Pospíšil

Protože bez zaměstnanců SŽDC ČD ani nevyjedou ze stanice…

George

Važení píšete tady o něčem co není pravda. Režíjní jízdenka nebyla není a nikdy nebude!!!! Nejdřív si zjistěte jaká je cena režijky a pak mudrujte. Jedině kdo má jízdné zdarma jsou vládní činitelé nikdo jinej.

Tadeáš

Jen zaměstnance zbytečně provokujte, pak se budete divit, že nejsou lidi v kritickém počtu (jako řidičů autobusů)…

xyz

„Jen zaměstnance zbytečně provokujte“
– Provokovat je mohou snad jedině samy ČD tím, pokud se s objednateli (zde: kraji) nedohodnou na kompenzaci za uznávání (nejen) režijních jízdenek (ale i jiných jízdenek z kategorie „kde tržba zůstává dopravci“) s krajem při brutto-smlouvách.

– I zde platí „co je vidět a co není vidět“. I kdyby hypoteticky se ČD na onom uznávání nedohodly a zaměstnanci kvůli neplatnosti režijní jízdenky v konkrétních regionálních spojích od ČD odešli, tak půjdou pracovat do jiného sektoru, kde vykryjí dosavadní nedostatek pracovníků. Tzn. sice ztráta pro sektor osobní železniční dopravy, ale přínos pro sektor jiný.

xyz

Je příznačné, jak je některými osobami „kopáno“ do představitele Moravskoslezského kraje, tedy jednoho z (většiny) krajů, které i od 12/2019 zadaly prakticky všechny) výkony v železniční ZDO Českým drahám, ač tomu tak být nemuselo.

Mohlo se soutěžit; mohlo se konat přímé zadání jinému dopravci; v takových vlacích by pak zaměstnanecké jízdenky ČD neplatily tak jako tak, bez ohledu na typ smlouvy (brutto vs. netto) či její konkrétní podmínky.

Jan1203

Vážený pane xyz, mě zase docela překvapuje, že po téměř 2×300 příspěvcích nejste schopen pochopit (nebo nechcete), proč zmíněné změny mohou uživatelům režijních výhod vadit a proč pořád do kola opakujete „nikdo nic neruší“. Stejně jako je pochopitelný postoj krajů, tak se zkuste vcítit do zaměstnance SŽDC, kterému je úplně jedno, zda v závazku bude jezdit ČD netto, ČD brutto či někdo jiný. Ale: Dosud mohl závazkové vlaky libovolně využívat, což nyní v 2. a 3. případě přestává platit, tedy tento benefit jaksi postupně (salámovou metodou chcete-li) ztrácí na hodnotě, což je podobné, jako byste někomu postupně snižoval plat –… Číst vice »

xyz

„tak se zkuste vcítit do zaměstnance SŽDC“ … čili zaměstnance, který ani není zaměstnavatelem subjektu poskytujícím onu zaměstnaneckou výhodu. 🙂 Stále platí, že je pouze a výhradně na (ne)zaměstnavateli (ČD, a. s.), aby na uznávání těchto jízdenek přistoupil. „Dosud mohl závazkové vlaky libovolně využívat, což nyní v 2. a 3. případě přestává platit“ Jen v případě, že tuto věc kraj smluvně uplatní + že se s ním ČD nedohodnou na kompenzaci platnosti těchto jízdenek. „Dosud mohl závazkové vlaky libovolně využívat, což nyní v 2. a 3. případě přestává platit, tedy tento benefit jaksi postupně (salámovou metodou chcete-li) ztrácí na hodnotě.“… Číst vice »

Jan1203

… čili zaměstnance, který ani není zaměstnavatelem subjektu

Přemýšlíte u toho nebo jen píšete a píšete?? Tomu já opravdu nerozumím…

Ketchup1970

Chápu logiku autora. Jenomže režijní výhody jsou od nepaměti ( na internetu je o tom obsáhle pojednání ) a v principu zahrnují v sobě to,že se vlakem veze někdo od dráhy aniž by zaplatil tedy alespoň plnou cenu. Ve všech možných státech to fungovalo po celé staletí, protože se tak dopravovali zaměstnanci k místu výkonu práce a navíc i ve svém volnu. Vlak pojede plný nebo prázdný téměř za stejné náklady, tím , že odveze neplatíciho “režijkáře” nevznikne ztráta o nic větší , než kdyby 20 cestujících bylo obézních a tudíž by vezl o 70 kg víc zátěže. Dopravují se… Číst vice »

xyz

„Jenomže režijní výhody jsou od nepaměti“. Však je autor rušit nechce. „a pokud lidé tleskají superslevě pro všechna děcka a seniory ve výši 75% nezávisle na tom zda jedou do školy či do lázní nebo jenom za ušetřené peníze na jízdním zapaří v klubu, nemusí je trápit ani režijní jízdné“ – Však režijní jízdné nikdo rušit nechce. – Zdaleka ne každý (mj. včetně mě) oné tzv. superslevě (75 %) tleská. „Ze vás netrápí na takové úrovni jiné zaměstnanecké benefity.“ Podsuv; nikdo tento benefit rušit nechce a málokoho ze zde diskutujících (jestli vůbec někoho) jeho existence „trápí“. „Nevím jak hodlá kraj… Číst vice »

Y.K.

Tak já chci také jízdenku zadarmo, přepravit jednoho navíc nic moc stát nebude, vlak pojede za své náklady. 🙂 Ale vážně, budete se dívit, ta ztráta bude větší. Pokud vlak poveze 20 lidí (pro jednoduchost) a jeden režijkář pojede zadarmo, tak mátě nějaké náklady na jízdu a nějakou tržbu, tu v tomto případě o 5 % sníženou proti stavu všichni platí bez rozdílu barvy pleti, pohlaví a podnikové průkazky a rodinné příslušnosti. A ten rozdíl musí doplatit kraj. Vynásobte počtem režijkářů, jejich rodin a počtem dnů v roce a ta častka nebude nikterak malá a bude placená někým jiným než… Číst vice »

Ketchup1970

Ale kraj nebude hradit zaměstnanecké benefity, bude platit za naftu, mzdy , za využití drážní cesty, za údržbu vozidel, ale jemu jde o ušlé peníze, které by neměl a teď je chce po všech.

Cyklista

NIKDO NECHCE RUŠIT REŽIJKY. Lidé čtěte. Jde jen o vypořádání kraje a zaměstnavatele.

Zbyněk

Nevím jak hodlá kraj dodržování kázně kontrolovat, když se budou zaměstnanci znát a prostě jeden druhého nechají jet. Budou si platit své revizory? A kolik takový revizor bude mít mzdu ? Dosáhne úspor ? Ano, režijní jízdenky jsou na dráze od nepaměti, ale nikdy osobní doprava neměla takový způsob financování. Musel bych pátrat v archivech zda-li nějaká ztráta byla kdysi hrazená či ne. Nikde se o tom v literatuře pořádně nedočtete, takže historií bych se tolik neoháněl. Co se týká slev valná většina zaměstnaců jsou lidé, kteří nemohou překousnout to, že nemohou cestující kasírovat v maximálních částkách v rámci svého… Číst vice »

Tady na Moravě

Že zaměstnanci ČD (SŽDC, RegioJetu, Arrivy,…) požadují po svém zaměstnavateli určitý benefit, je jejich plným a neoddělitelným právem. Toto vyjednávání ale musí probíhat jen a pouze na úrovni mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem a je nemyslitelné, aby do toho byl tahán někdo třetí, nedejbože aby tím třetím byl zákazník, tj. ne cestující, ale KRAJ = objednavatel. Zákazníka dopravce skutečně nezajímá, co zaměstnanec požaduje a vůbec jestli mu má dávat něco zadarmo. Když si kupujete v krámu rohlíky, taky nedáváte jeden rohlík jako odpustek prodavačce. Ten rohlík ji musí dát majitel krámu až po směně. Tedy pokud si zaměstnanci požadují jízdné zdarma,… Číst vice »

Zbyněk

Např. pro kraj by bylo nejvhodnější, kdyby nasadil svoje vlastní revizory.

Takový koncept je zastaralý. Jsou i jiné způsoby.

Přemek

Stručné, jasné, pochopitelné. Díky autorovi článku za uplatnění zdravého rozumu.

Jiří

Mi pořád není jasné, proč všichni tak kvičí, když neprojedou ani to, co za režijku zaplatili. Jiný by chtěl zase kompenzaci v podobě 20 000 navíc k výplatě, aby souhlasil se zrušením, ikdyž se nic neruší… Dyť tuhle částku nemá plno lidí ani jako celou hrubou mzdu natož jen jako nějaký doplatek… Si fakt připadám jak někde na jupiteru, když někteří chcou práva socialismu, ale povinnosti kapitalismu. Jenže takhle to nefunguje !

Mirek

Jako strojvedoucí jezdím do práce autem, protože běžně začínám nebo končím v čase, kdy nic nejede. Za tu režijku „zdarma“ zaplatím 1000 korun; ne moc, ale celý rok ve volnu vlakem nejedu (viz musím mít auto a mám rodinu tak asi tak), v práci se ale požaduje, abych nastupoval ve více městech (Olomouc, Červenka, Prostějov, Zábřeh). Stále je to super benefit??? Mi nepřijde…

xyz

„Stále je to super benefit??? Mi nepřijde…“
Pokuste se vyjednat si jiný benefit (např. vyšší finanční ohodnocení namísto tohoto nepeněžního benefitu), jakož i možnost nástupu na směnu pokud možno stále ve stejném městě; lepší začátky/konce směn atd.

Někteří vaši kolegové zde (+ v diskusi na jiný článek vydaný o den dříve) tvrdí, že železničářské odbory pracují dobře a zaměstnanců se zastanou, tzn. je-li toto tvrzení pravdivé, pak by měly v této věci zvládnout vyjednat dobré podmínky i pro vás.

Hrackalw

Vážený pane sledují tu vaše názory a jen se divím jak jsou naivní 😀. Stále opakujete ať si vyjedname finanční ohodnocení a pod. No dobrá režijka je vlastně benefit díky kterému se dejme tomu spokojíme s otrochu menší mzdou připusťme že se režijky zrušit a zaměstnanci dostanou přidáno. Pro nás možná skvělé ale podívejme se na to z pohledu krajů. Kvůli zvýšení mezd nezbyde nic jiného než že kraje budou nuceny platit za služby více než jsou dojednané ceny ve smlouvách. Stejně jako to bylo minulý rok u autobusu. Takže by kraje platily zvýšení mezd pro všechny zaměstnance a ne… Číst vice »

xyz

„Kvůli zvýšení mezd nezbyde nic jiného než že kraje budou nuceny platit za služby více než jsou dojednané ceny ve smlouvách.“ Ovšem že ne – železniční dopravci jsou vázání smluvním ujednáním uvádějícím konkrétní částku coby cenu dopravního výkonu. Ostatně, i peněžní plnění vůči zaměstnancům ČD ze strany zaměstnavatele bývá pravidelně navyšováno (O. K., proč ne – co si představitelé zaměstnanců se zaměstnavatelem vyjednají, to mají; nemusejí se za to ostýchat se slovy „raději po zaměstnavateli nebudeme chtít vyšší mzdy, protože pak by kraje musely našemu zaměstnavateli zaplatit více peněz“), aniž by kvůli tomu kraje každoročně automaticky navyšovaly úhradu vůči ČD.… Číst vice »

Hrackalw

Autobusoví dopravci byly také vázání smlouvami a jak to dopadlo. Režijka je ideální benefit na kterém všichni zákazníci a vlastně i občané republiky vydělají. Jakýkoli jiný není tak výhodný pro všechny. Ano zvýší se mzdy nebo ČD bude financovat něco jiného to ale znamená že zbyde méně peněz na obnovu vozového parku a jiné důležité věci. Cestující se déle dočkají nových vlaku a pod. Ale to se stále bavíme o ČD. Co ale zaměstnanci SŽDC? Ano vystavkují si vyšší mzdy a protože je to státní organizace placená ze státních peněz tak my všichni jim toto zvýšení zaplatíme z daní. Místo… Číst vice »

xyz

„Autobusoví dopravci byly také vázání smlouvami a jak to dopadlo.“ Uhýbáte od železničního tématu ke specifické situaci, do které jednorázově vstoupil vliv zvenčí (skokové navýšení minimálních mzdových tarifů pro řidiče) – ze strany státu. Taková situace u železničních dopravců nenastala. „Režijka je ideální benefit na kterém všichni zákazníci a vlastně i občané republiky vydělají.“ – Však ji zaměstnancům ČD nikdo nebere. – Někteří zaměstnanci (viz zdejší i předchozí diskuse) uvádějí, že pro ně ideálním benefitem není; mj. proto, že jej téměř ani nevyužijí; a že by raději uvítali jiné benefity (peněžní plnění; jiné začátky/umístění výkonu práce atd.). „Ano zvýší se… Číst vice »

Hrackalw

Každé navýšení mezd se a to u každého podniku nebo firmy buď promítne do cen pro zákazníky nebo zhorší hospodaření. To snad uznáte. Tak dobře dostaneme určitou finanční náhradu za režijky to je vlastně zvýšení mzdy. A co bude následovat? Když někam budu potřebovat jet. Rozhodně asi nepojedu vlakem když na něj již nebudu mít slevu ale vezmu si auto. Kraj o ty tržby přijde stejně protože většina rezijkaru to udělá podobné. Tak a ted mi vysvětlené kdo na tom vydělá? Kraj? Zaměstnavatel? Životní prostředí? Ostatní řidiči, kteří budou mít ještě více ucpané silnice? Vím namitnete že na to vydělám… Číst vice »

xyz

„Každé navýšení mezd se a to u každého podniku nebo firmy buď promítne do cen pro zákazníky nebo zhorší hospodaření.“ Nikoliv, chybně předjímáte pouze dvě možnosti, když reálně existuje více možností. Plus znovu opakuji – ČD svým zaměstnancům pravidelně navyšuje finanční mzdové plnění, aniž by byly každoročně navyšovány platby od objednatelům směrem k ČD. „Když někam budu potřebovat jet. Rozhodně asi nepojedu vlakem když na něj již nebudu mít slevu ale vezmu si auto.“ Připomínám, že provoz automobilu je nákladově dražší než jízdné vlakem. Ostatně, část platítíchc cestujících ve vlacích jezdí vlakem právě i z tohoto důvodu. „Kraj o ty… Číst vice »

Hrackalw

Já psal že firma buď zvýší ceny nebo se to projeví na hospodaření firmy to znamená různé šetření na nákladech a pod. Nezlobte se na mě ale třetí možnost já opravdu nevidím než zvýšení cen nebo změnu v hospodaření. A to že předjímal? To samé děláte vy já předjímal že to tak bude a vy že nebude. A co se týká toho morálního ohodnocení. Tak rezijku a tím pádem to ohodnocení mi dává stát a teď mi de facto řekne že s tím je konec. Ano kartička mi třeba zůstane ale jinak mi bude k ničemu pan ministr všem to… Číst vice »

Jára

V článku výše: „V současné době ale takovýto model v podstatě nejde vysoutěžit, proto se přechází na financování „BRUTTO“. Zde kraj platí dopravci všechny náklady (naftu, řidiče/strojvedoucí, odpisy, režii…..) a naopak tržby z jízdného jsou plně příjmem kraje.“ Z toho vyplývá, že zvýšení mezd by se promítlo do zvýšení plateb kraje. Nebo snad chcete tvrdit, že mzdy nejsou náklady na strojvedoucí?

xyz

„Nezlobte se na mě ale třetí možnost já opravdu nevidím než zvýšení cen nebo změnu v hospodaření.“
Existuje nejen že třetí, ale i čtvrtá možnost.

„Tak rezijku a tím pádem to ohodnocení mi dává stát“
Nikoliv, dává vám ji dopravce ČD, a. s.

„a teď mi de facto řekne že s tím je konec.“
Odebrat vám ji může opět pouze a jen dopravce ČD, a. s.
(pozn. navíc téma tohoto článku se týká jednoho z krajů, nikoliv státu).

„Je to ze strany pana ministra vyjádření neúcty k naší práci.“
O kterém ministrovi mluvíte + v jaké souvislosti?

Hrackalw

Prectete si nedávný článek. Celé to vzniklo tím že ministr dopravy chce zrušit povinnost všem krajům uznávat ve vlacích objednaných krajem režijky a tím je vlastně totálně znehodnotí bude to jen bezcenná kartička. Režijky mi dává de facto stát zákonem kterým to ČD nakazuje a ten samy stát zastoupeny ministrem dopravy ruší povinné uznávání .

xyz

„Celé to vzniklo tím že ministr dopravy chce zrušit povinnost všem krajům uznávat ve vlacích objednaných krajem režijky“ … což dává logiku. Neexistuje důvod, aby kraj byl (ze státního nařízení) POVINEN činit smluvní ujednání s jakýmkoliv dalším subjektem (resp. s jedním konkrétním dopravcem na trhu osobní železniční přepravy, a to s dopravcem ČD, a. s.; u jakéhokoliv jiného železničního dopravce mu ministerstvo tuto povinnost nenařizuje, což mimochodem znamená možné znevýhodnění pro dopravce ČD, a. s. na železničním trhu) o jinak než tak, jak si sám přeje a jak sám uváží. “ tím je vlastně totálně znehodnotí bude to jen bezcenná… Číst vice »

Hrackalw

Tak to teď ale predjimate vy co kraje a ČD udělají tak za to nekritizuje ostatní a to že jste se nevyjádřil k tomu že ze strany pana ministra ne ministerstva to je vyjádření neúcty k naší práci beru jako souhlas. Ono to totiž nic jiného není. Vlastně nám řekl nezaslouží tě si tento benefit.

xyz

„ze strany pana ministra ne ministerstva to je vyjádření neúcty k naší práci“
Zejména to považuji za vyjádření ministrovy úcty vůči práci jednotlivých krajů; ve smyslu „ať kraje samy uváží, jaké podmínky si do SVÝCH smluv s dopravci dají či nedají“.

„že jste se nevyjádřil k tomu že ze strany pana ministra ne ministerstva to je vyjádření neúcty k naší práci beru jako souhlas“
Podsuv.

Hrackalw

Zkuste se na to podívat takto. Ano kraj je zákazník kraj si objednal u určitého dopravce službu. Ale jen službu vlaky zůstávají v majetku toho dopravce. Tu službu si objednal pro své občany jako veřejnou službu. Byla uzavřena dohoda i o ceně ve které oba subjekty jistě kalkulovaly i s majiteli rezijek protože oba o té povinnosti uznávání věděli. Tak proč teď chtějí kraje nařizovat majiteli vlaku koho mohou svézt zdarma když k porušení podmínek smlouvy a ceny za kilometr de facto nedojde.

xyz

„Tak proč teď chtějí kraje nařizovat majiteli vlaku koho mohou svézt zdarma“
Protože kraje u brutto-smluv ponesou riziko tržeb = z jakékoliv „neIDS“ jízdenky (z které jdou tržby na „společnou krajskou hromádku“, zatímco z jízdenek ČD jdou tržby přímo do kapsy dopravce) vzniká při brutto-smlouvě objednateli finanční újma.

Jinak, z logiky věci vám na toto může nejpřesněji odpovědět právě p. Unucka; bude logické, když se na něj obrátíte (např. e-mailem).

Hrackalw

No dobře ale pakliže dojde k tak veliké změně podmínek. Protože při uzavírání smluv se jistě s rezijkari počítalo nemělo by dojít k uzavření smlouvy nove? Dopravci totiž jak jsem již psal v minulých příspěvcích docela jistě kvůli oprávněným požadavkům zaměstnanců stoupnou náklady a tak by kraj měl platit víc. A jsme u jádra problémů. Peníze jsou stále jen jedny jen se jinak přerozdělí.

xyz

„No dobře ale pakliže dojde k tak veliké změně podmínek.“ Normativní/spekulativní tvrzení; dle jiného (rovněž normativního) pohledu jde naopak o velmi drobnou změnu podmínek. “ Protože při uzavírání smluv se jistě s rezijkari počítalo.“ Připomínám, že aspekt „kraje požadující kompenzaci za uznávání režijek“ (jakož i jiných „neIDS jízdenek“!) vzniká až existencí tzv. brutto-smluv, které začaly být sjednávány až nyní. „Dopravci totiž jak jsem již psal v minulých příspěvcích docela jistě kvůli oprávněným požadavkům zaměstnanců stoupnou náklady“ Nemusejí. Doložka o finanční kompenzaci za (zdaleka nejen – viz předchozí odstavec) režijní jízdenky mohla být již v dosavadní smlouvě (přinejmenším tomu tak je… Číst vice »

Cyklista

Pořád si myslíte že režijka je zdarma. Není. Jen neplatíte jízdné. To za Vás platí ostatní.

Cyklista

Když do železnice taháte autobusy, tak si srovnejte jedna a jedna.
1. hlavní problém u autobusů bylo navýšení zaručené mzdy pro řidiče
2. všichni autobusoví dopravci mají modernizovaný vozový park

Hrackalw

Pane já nikam netaham autobusy to byl jen příklad jak to dopadlo tam a že by to mohlo dopadnout podobné na železnici kde jak doporučuje pan xyz bychom si měli místo rezijek nechat navýšit mzdy. Byla to reakce na jeho názor. Se kterým já jen tak mimochodem nesouhlasím proto jsem na něj reagoval.

Jára

Teze 1: Není pravda, protože problém je nedostatek řidičů (viz v mnoha krajích byly rušeny spoje) kdyby měli platy dost vysoké nenastal by přece na trhu řidičů autobusu nedostatek (tzn. poptávka převyšuje nabídku).
Teze 2: Není pravda, protože spousta autobusů jezdících v regionech jsou staré a často poruchové (průměrné stáří autobusů v ČR = 14 let). Nebo dokonce byl článek asi před rokem, jak v Plzni museli cestující zavolat policii, jelikož autobus byl nezpůsobilý jízdy.

xyz

„(průměrné stáří autobusů v ČR = 14 let)… kde průměr je výrazně navyšován autobusy odstavenými či „zálohami záloh“, leč reálně téměř/vůbec nejezdícími; jakož i autobusy typu „stará Karosa vojáků/hasičů/fotbalistů“ atd.

V ZDO je běžné mít max. stáří vozidel 10, max. 12 let, tzn. průměrné stáří autobusů cca 5 – 6 let.

Jára

To by těch odstavených autobusů muselo být velké množství blížící se k množství používaných. Př: (6let+20let)=26/2=13let. Celkový průměr 13 let za předpokladu, že množina používaných vozů a odstavených se rovná. Pochybuji, že někde rezne tolik vozů. Nehledě na to, že nepoužívaný autobus sebou stejnak nese náklady (amortizace, pojištění, místo na odstavení apod.) Na webu lze rovněž nalézt články, že dopravci nedodržují stáří autobusů 9let.

Jan Sova

obnova vozového parku ?? Krytá z ušetřených peněz na platech ?? No to je pokračování Pátého elementu, ne ? Ještě jste mohl napsat peníze na „ne“údržbu stávajícího voz. parku….

Hrackalw

Pane Sova špatně čtete. Já psal že kdybycho jak doporučoval pan xyz si místo rezijek nechali skokové navýšit mzdy, že by pak zbylo zákonitě méně peněz na ostatní věci. Balíček financí se kterým ČD hospodaří by přeci zůstal stejný ne? Nebo by si dráhy na ty zvýšené platy měly půjčit? To snad ne.

Cyklista

1. NIKDO NERUŠÍ REŽIJKY, pouze kraje nechtějí platit službu, kterou si neobjednaly.
2. nikdy není nic zadarmo, i za tu režijku se platí a dvakrát. Jednou zaměstnanec za prolongaci a podruhé my všichni při dotacích ČD
3. pokud by SŽDC a ČD přešly na příspěvek na dopravu, byli by na tom zaměstnanci lépe (lze použít i na autobusy, MHD, auta)

jal

V máte zaměstnání, kde si benefity uvedené ve smlouvě můžete zrušit a místo nich dostanete peníze? Jaká je to firma?

xyz

„V máte zaměstnání, kde si benefity uvedené ve smlouvě můžete zrušit a místo nich dostanete peníze?“
Chybně chápete text.

Může si dojednat (samostatně či – v případě velké firmy tím spíše – prostřednictvím odborů) úpravu této smlouvy tak, aby dosáhl (z jeho pohledu) lepších pracovních podmínek (vyšší peněžní plnění namísto peněžního benefitu, který je pro něj osobně málo využitelný; jednotné místo nástupu práce; vhodnější čas nástupu do práce atd.). Toť vše.

xyz

Pozn. oprava překlepu:
„namísto peněžního benefitu, který je pro něj osobně málo využitelný“
Samozřejmě NEPENĚŽNÍHO benefitu.

MiKi

Tak to je vtip dne…. odbory a dobře pracují. Řeknu vám na rovinu, kdyby neměli vyjednanou skvělou cenu na pojištění odpovědnosti, tak je kopnu do lajera.

zaosai

Dnešní podoba režijek je totálně zastaralá a nevyhovující.Dřív pokud někdo měl režijku,tak si u pokladny kupoval „režijní jízdné“.To ovšem bylo zrušeno pro nákladné tištění kartonových jízdenek.Zavedl se diskriminační model ve stylu kup si paušál a je na tobě zda ho využiješ s nehoráznýma podmínkama.Dnes by nebyl problém se vrátit k původnímu modelu kup si režijní jízdenku ,když jí potřebuješ.Ovšem jen pro ČD a ne pro cizí firmy(SŽDC) co pořád tvrdí,že jsou jiná firma.Stačí se podívat na některé výpravčí co stojí u otevřených dveří vlaku a čekají až z druhého konce je přijde zavřít průvodčí.A komentují to,že jsou jiná firma a… Číst vice »

Kajman

Musíte? A proč?

zaosai

Třeba protože děti studují a tím pádem pokud bych jí pro jejich dojíždění potřeboval,tak bych jí musel mít tady.

Cyklista

Můžete dát do depozitu

Cyklista

Proto celou dobu říkám, že kdyby odbory nelpěly na tomto přežitku a přešlo se na „běžný“ příspěvek na dopravu, byli by na to zaměstnanci mnohem lépe

Karel

„některé výpravčí co stojí u otevřených dveří vlaku a čekají až z druhého konce je přijde zavřít průvodčí“ – hm, a u osobního auta nebo autobusu taky čekáte, že vám dveře bude zavírat dopravní policie nebo správa a údržba silnic? Navíc zavírat dveře u cizího vlaku bez řádného proškolení a pověření provozovatelem vlaku je podobné riziko jako svévolně omývat graffiti z Karlova mostu. Pokud vlaku nefungují dveře a vlak tím výrazně narušuje grafikon, tak by provozovatel trati měl nanejvýš nařídit jeho vyřazení z provozu (tak jako to dělá dopravní policie na silnici s nezpůsobilými auty). On by si dopravce příště… Číst vice »

Martin Nosek

„Navíc zavírat dveře u cizího vlaku bez řádného proškolení a pověření provozovatelem vlaku je podobné riziko jako…“ A sakra, tak ono na zavírání dveří musí být školení. A jak takové školení probíhá? Banda průvodčích stojí u vozu a učí se brát za kliku? A musí být i na jejich otevírání? Já abych věděl, zda si je jako cestující mohu otevřít a vystoupit nebo mám čekat na vlakvedoucího, až mi je milostivě dojde otevřít, protože já nemám školení. „hm, a u osobního auta nebo autobusu taky čekáte, že vám dveře bude zavírat dopravní policie nebo správa a údržba silnic?“ Čičmunda z… Číst vice »

Cyklista

A proč mi u konkurenčního dopravce dveře při vystupování otevře stevard? =) =) =) =) A při nástupu do vlaku mě pozdraví a usměje se?

Zdenek Tesařík

Z odpuštění vy jako zastupitel jste placen z peněz daňových poplatníků a cesty veřejnou dopravou nebo auto s řidičem Vám připlatí úřad opět z peněz daňových poplatníků a ne nějáké firmy, takže měřte i pro sebe stejným metrem⁉️⁉️Máme Vám mi daňový poplatníci také poslat fakturu za Vaše příjmy a výhody jako to chcete po režijkářích kteří dělají u firmy přes 20led a režijní výhody je dohoda zaměstnavatele s odbory. Jak dlouho jste Vy ve funkci a čím si ty výhody zasloužíte Vy❓

xyz

„cesty veřejnou dopravou nebo auto s řidičem Vám připlatí úřad opět z peněz daňových poplatníků“ Jde-li o pracovní cesty (pozn. je logické, že jeden z předních krajských představitelů má jednání na různých místech kraje), pak je to samozřejmě naprosto logické. “ jako to chcete po režijkářích kteří dělají u firmy přes 20let“ Mýlíte se. Nechce to po zaměstnancích, ale po jejich zaměstnavateli (ČD, a. s.) – subjektu, který přistoupil na smluvní kontrakt s krajským úřadem; a pozor – de facto nejde o platbu, ale jen o částečnou kompenzaci (takříkajíc zápočet) vůči částce, kterou kraj tomuto dopravci tak jako tak zaplatí… Číst vice »

xyz

„režijní výhody je dohoda zaměstnavatele s odbory“
… a forma finanční kompenzace za „neIDSkové jízdenky“ při brutto-kontraktu je zase dohoda objednatele (kraj) s dopravcem (ČD). Ne s železničářskými odbory, ne se zaměstnanci ČD.

Jak jednoduché.

David M

Tak jo, a co zkusit to obraceně: má zaměstnanec kraje coby objednavatele nárok na režijní jízdenky? Nemá…

jal

Doufám tedy ,že podobně bude postupováno i v jízdních výhodách v DPO i jiných dopravců..

Chronosphere

V DPO mají podobné jízdní výhody jako je režijka ČD,že doufáte v podobný postup?

jal

„Doprava
Celoroční zvýhodněné jízdné pro kmenové zaměstnance a jejich rodinné příslušníky v rámci MHD.“

Tronda

A platí to i v mhd na Slovensku?

xyz

„A platí to i v mhd na Slovensku?“
Neplatí.

jal

A proč by mělo?

xxx

No protože takto to tady předesíláte vy. Ve spojích provozovaných ČD ať režijka ČD platí. To nikdo nikomu nebere. Stejně tak ve spojích provozovaných DPO platí režijka zaměstnance DPO. Ale tato režijka zaměstnance DPO neplatí v MHD v Praze, Brně, Olomouci a kdekoliv jinde po ČR.

Tak proč by pak měla platit režijka ČD ve spojích provozovaných krajem???

Hrackalw

Kraj nic neprovozuje. Provozuje dopravce na základě smlouvy s krajem. Na jeho objednávku. Při uzavírání smluv kraj jistě věděl o povinnosti přepravy rezijkaru a kalkuloval s nimi. Když teď bude požadovat tak podstatnou změnu podmínek asi by se měla uzavírat smlouva nová.

xyz

„Při uzavírání smluv kraj jistě věděl o povinnosti přepravy rezijkaru a kalkuloval s nimi.“
Kalkulujícím subjektem je ten, který cenu nabízí (zde: dopravce), ne ten, který ji následně příjímá (zde: krajský úřad – objednatel).

Mimochodem, povinnost přepravy režijkářů nerovná se BEZPLATNÁ (resp. nekompenzovaná vůči kraji při brutto-smlouvě) povinnost jejich přepravy.

Cyklista

Ano, napsal jste to správně, zvýhodněné jízdné ve vozech zaměstnavatele. Pokud zaměstnavatel provozuje linku na základě objednávky kraje v brutto smlouvě, platí kraji za tyto zaměstnance. Stejně továrna / sklad, který si objednává spoje MHD pro svoz svých zaměstnanců, za to kraji platí. Proč tedy nemohou ČD?

Jirka

Když slyším, jak si tu každý kraj začíná hrát na svém písečku a musíme mít jen jejich užasnou jízdenku, tak začínám uvažovat, že si pořídím auto.
Proč motivovat lidi do veřejné dopravy, když je můžeme demotivovat že?

Honza

Mít jednu společnou jízdenku nejen pro vlaky, ale i pro autobusy a MHD je ukrutně demotivující.
Zvlášť, když se za to nově musí zaplatit.

Axel

Dobrý den, pane Jirka, u nás ve Zlínském kraji se těším na zavedení integrace (a díky nástupu Arrivy doufám dojde ke stažení těch nejotřesnějších vláčků, které dosud jezdí). Takže v mém okolí spíše uvažujeme, že až dojezdíme auta, tak jako náhradu nekoupíme něco kvalitního na denní autodojíždění, ale spíše koupíme nějakou ojetinu jako doplněk k dojíždění hromadnou (busovou/vlakovou) dopravou. P.S. Souhlasím, že by to chtělo, aby pro všechny integrované regionální dopravní spoje a taky pro všechny nadregionální spoje existovala 1 společná aplikace do mobilu pro snadnější vyhledávání spojů a nákupu jízdenek (? AMSBus?). A pokud někdo bude chtít i dál… Číst vice »

Sinep Anigav

Nejde tu obnovitelnou energii ze sporů o režijky ČD nějak posílat přes měnírny do troleje? dnes asi 200 příspěvků, u včerejšího článku přes 450, to by bylo megawatthodin 😉 Pane Sůro, je aspoň trochu realizovatelné budoucí rozdvojení na zdopravy.cz a zrežijek.cz, asi tak jako se na vjezdu do Pirny oddělí dálkovka od S-Bahnu do samostatných kolejí dál k Drážďanům?

Honza

Filipiky proti režijkobraní energii naopak spotřebovávají.

To je jedno

A co průvodčí může jet takovým vlakem vůbec zadarmo nebo si koupí jízdné a sám zkontroluje? A jak se kraj bude tvářit až se budou množit personální výpadky? Část lidí od ČD i SŽDC prostě odejde protože dojíždění se jim nevyplatí. Doba kdy se nehnou vlaky protože prostě nebude obsazena stanice není tak daleko a tímhle se blíží rychleji.

xyz

„A co průvodčí může jet takovým vlakem vůbec zadarmo“
Samozřejmě že ano. Ta jízda je součástí jeho pracovní náplně.
Ostatně, takto zadarmo jedou i ti průvodčí, kteří si zaměstnaneckou jízdenku ani nezakoupili.

„A jak se kraj bude tvářit až se budou množit personální výpadky?“
Platí mj. pouze v případě, že ČD nebudou schopny učinit vstřícný krok vůči svým zaměstnancům neboli přistoupit na kompenzaci z uznávání těchto jízdenek směrem k objednateli.

Chronosphere

Vy jste chovancem Jedličkova ústavu?
ČD dobrovolně podepsaly s kraji smlouvy,kde se pod hrozbou sankcí zavazují,že jezdit budou.A dojíždějícím zaměstnancům bude asi nejspíš hradit dopravu zaměstnavatel.Teď jde jenom o formu jakou to bude tento hradit tomu,kdo provoz vlaků financuje💰

To je jedno

Vy asi nemáte způsobilost k právním úkonům když věříte že jakýsi podepsaný papír něco zajistí. Prostě nejsou lidi a nejede se, sankce , nesankce. A lidi nejsou a nebudou a a tímhle přístupem jich bude méně a kraj je zaplatit nebude chtít a zaměstnavatel je jinde nevezmete nemá kde. Kraj ušetří resp. . vydělá korunu ale dvě vydá vedle.

xyz

„tímhle přístupem jich bude méně a kraj je zaplatit nebude chtít“
– Zaměstnanci ČD jsou placeni zaměstnavatelem (ČD), ne krajem.
– ČD dobrovolně přistoupily na výši ceny dopravního výkonu a z logiky předpokládám**, že si tento dopravní výkon nacenily tak, že odpovídá i patřičnému mzdovému ohodnocení jejich zaměstnanců.

** V opačném případě by byly samy proti sobě, protože by hrozilo, že budou na příslušném kontraktu prodělávat.

Honza

A kam ti „lidi“ půjdou, když je teda neudrží ani ten benefit, co ho neprojezdí? Pípat na kasu do Lidlu?

David M

A co úředník obce, která má 174 obyvatel? Má být odborně zdatným na kácení stromů, silniční hospodářství, veřejné zakázky, svobodný přístup k informacím a desítky dalších věcí. Tudíž více, než průměrný člen zákonodárného sboru nm ČR. … … To je ok?????

Cyklista

Pokud nebudou jezdit ČD, budou jezdit jiní, pokud nebudou koleje, zůstanou silnice. Jak prosté.

Je až s podivem jak tady všichni železničáři předpokládají vlastní nepostradatelnost, ale není tomu tak.

Kvůli neschopnosti českých drah, jsme z oceláren museli vozit po ČR i do zahraničí větší část produkce – ingoty kamiony, protože doprava byla rychlejší, přesnější, neztrácely se kamiony tak jako vagony a hlavně levnější

IGCT

By mě zajímalo, jak to bude, když kraje zatrhnou „režijky“, ale do ČR pojede nějaký zaměstnanec zahraniční dráhy na jízdenku FIP. Jestli si tedy bude muset koupit plné jízdné nebo mu ta fipka bude platit.

Cyklista

Samozřejmě, že mu bude platit u ČD, ale ČD ji nemohou vykázat v přepravních výkonech pro kraj

Jan Sova

správně, účtíček za tu outratičku šupky dupky na nábřeží L. Svobody….

xyz

Připomenu, že podobné „kádrování“ jako nyní někteří činí směrem k p. Unuckovi („argumenty“ typu „Jaké benefity má p. Unucka?“, „navrhovatel má titul MBA, takže to nestojí za řeč“, „Ať si hledí jiných věcí, např. letiště či sociální oblasti.“), bylo ze strany některých diskutujících v obdobné věci prováděno i směrem k hejtmanovi Plzeňského kraje, který stejný postup (brutto-smlouva s tím, že uznávání „neIDSkových“ jízdenek – tedy mj. zaměstnaneckých jízdenek – jedině za cenu kompenzace od dopravce vůči objednateli) prosadil u nově vysoutěžené Os-linky Beroun – Plzeň – Přeštice/Klatovy. A podobné kádrování (typu „Sám má obědy za pár korun v poslanecké kantýně“,… Číst vice »

Jiří Kocurek

Kádrování může dojít až do bodu: Však jeho děcka mají základní školu zadarmo!

Sei

Kadrovani k letisti asi myslite me. Navrhuji, aby jste si nacetl ruzna vyjadreni a planovana opatreni p. Unucky k ostravskemu letisti a mozna pochopite, nac jsem narazel.

Tronda

Tak to dopadli ještě dobře, Pardubickému hejtmanovi po-té, co si dovolil pustit kunkurenci na Lichkov, posílali zhrzení režisti rovnou výhružné dopisy.

Dominik

No, ony ty spoje na Lichkov je jen jakýsi náznak liberalizace, který kraj učinil, aby náhodou jej někdo neosočil, že správně neliberalizují, jelikož původně poptávali celý kraj, jenže ouha, on jaksi nikdo (krom ČD) nemá dostatek vozidel.

xyz

„původně poptávali celý kraj, jenže ouha, on jaksi nikdo (krom ČD) nemá dostatek vozidel.“
Pokud poptávali ne cca 3 roky před začátkem nového kontraktu (tak, aby jakýkoliv dopravce stihl pořídit odpovídající vozidla), ale např. jen 1 rok (+ max. pár měsíců navrch) předtím, tak není divu.

Tím víc jestli v rámci jednoho provozního souboru poptávali skoro celý kraj najednou.

Dominik

Je jedno jestli rok nebo tři, zde se jasně ukázalo, že nikdo nemá dostatečný počet vozidel, aby převzal celé kraje, max jednotlivé linky zvládnou.
A proč by neměli poptávat? Je lepší, když to má jeden než to drobit na deset kousků, i když si stále myslím, že na ZDO tu máme mít primárně ČD.
Sice IDS IREDO je dosti prazvláštní a jejich zónový systém umožňuje úplné hovadiny, jako ujet 2 vzdálenosti za stejné peníze, tím hůř, jedná trasa kopíruje z velké části první, akorát vede o 20 km dál. Navíc, pro přestup Bus-vlak a bus-bus vyžadují IREDO kartu.

xyz

„zde se jasně ukázalo, že nikdo nemá dostatečný počet vozidel, aby převzal celé kraje“… za daný časový úsek. Žádný příklad s celokrajským výběrovým řízením vyhlášením v 3letém předstihu před začátkem kontraktu u nás nemáme, tzn. není se z čeho ukázat či neukázat. „Je lepší, když to má jeden než to drobit na deset kousků“ Sporné/normativné tvrzení (+ dodávám, že těch „deset kousků“ za jeden kraj jste si nyní dosadil vy; dilema není „jeden nebo deset“, ale jsou i další možnosti jako např. tři, pět souborů za kraj atd.). Lze namítnout, že je nesmyslné do jednoho provozního souboru vkládat různé trakce.… Číst vice »

Dominik

Proč by to měla být blbost? Buďto chce jezdit ZDO a je schopen jakoukoliv trakcí, nebo není, ale pak ať se do toho nes..e, ještě mu dávat milostivě vybírat co chce jezdit.

xyz

„Buďto chce jezdit ZDO a je schopen jakoukoliv trakcí“ … anebo chce jezdit ZDO a je o to lépe (mj. např. levněji) schopen jezdit např. jen pod nezávislou trakcí. „ale pak ať se do toho nes..e, ještě mu dávat milostivě vybírat co chce jezdit.“ Musím vás upozornit, že používáte vulgární slova + citová zabarvení (viz slovo „milostivě“). Pro praktický příklad mohu uvést, že rozdělení na logické provozní soubory dle velikosti jednotek či dle trakce je běžné např. v Německu. Nesmyslně velký (+ např. nelogicky rozmanitý „od velkokapacitní soupravy po nejmenší motoráček“) provozní soubor = stav, kdy se do něj přihlásí… Číst vice »

xyz

… + ještě dovětek: „Buďto chce jezdit ZDO a je schopen jakoukoliv trakcí, nebo není, ale pak ať se do toho nes..e“ Váš názor, vzat do důsledků, lze vztáhnout i jinak: Buďto chce jezdit ZDO a je schopen jezdit jakýmkoliv dopravním prostředkem, anebo není, ale pak ať se do toho nes…… A dovolím si další parafrázi: Kraje dávají Českým drahám milostivě vybrat, co budou jezdit. Vůbec po nich nepožadují vozbu autobusových spojů, vlivem čehož je vícero provozních souborů (zvlášť pro vlaky, zvlášť pro autobusy). Jediný dopravce, který zvládá zajišťovat dopravu v ZDO na železnici i v autobusové ZDO, je zatím… Číst vice »

Tronda

Však ČD také nemají dostatek odpovídajících vozidel, takže pak kraj musí vzít jejich pojízdné vrakoviště, tak jak to zrovna je vč. různých Bymee, Bt, 810 ev. jejich mutací, atd.
A jinak v Německu najdete oblasti velikostí shodné našim krajům, kde DB vůbec nejezdí a světe div se funguje to. Nebo naopak velká nádraží, kde se sbíhá několik tratí a DB jezdí třeba na jedné na dvou a také tam doteď není kráter a měsíční krajina.

zaosai

Když se léta kašle na železnici a potom se nastaví diskriminační podmínky,tak se není čemu divit.

pako

Jakožto „režijkář“ (provozní zaměstnanec ČD velice nedostatkové profese), s nutným nadhledem, postoj krajů zcela chápu a na jejich místě bych trval na tom samém, co požadují. Takže, zaměstnavateli, jak se k tomu postavíš?

pako

Nerad bych někoho naštval, ale nedá mi to a párkrát se to tady nakouslo… Tolerance režijek kraji (za těchto podmínek financování dopravy) je stejný nesmysl, jako to, aby zaměstnanci SŽDC měli režijky od ČD.

IGCT

A je to stejný nesmysl jako vlastnictví pozemků ČD v žst, které mají patřit zákonitě Sždc

xyz

„A je to stejný nesmysl jako vlastnictví pozemků ČD v žst, které mají patřit zákonitě Sždc“
Nutno dodat, že situace, kdy k 1. 1. 2003 vznikla SŽDC coby téměř „prázdná schránka“ (do které se pak postupně přeprodávala další aktiva, ale ne všechna – mj. mimo tyto pozemky, aspoň zatím), byla mj. přáním odborových organizací.

Cyklista

Ano mají patřit SŽDC, ale to by se pak nemohla skrytě dotovat ČD. Tím, že ČD prodá majetek státu SŽDC, tedy státu, získá od státu dotace, které nemusí vůči EU vykazovat jako dotace.

xxx

Docela mě překvapuje, že drtivá většina zde diskutujících není schopna pochopit tak jednoduchý článek. Jednak, v článku není nikde informace o rušení režijních jízdenek. Ale jen to, že tyto výhody nebudou platit na spojích placených krajem, protože to nejsou spoje provozované ČD ale krajem. ČD jim jen pronajaly za úplatu vlaky a zaměstnance. Někdo tu psal o pekaři, že je jeho problém, že si nevyjedná slevu na pečivo. Ano, slevu si může vyjednat, ale ta sleva bude jen u daného zaměstnavatele, nikoliv u všech pekařů či v obchodech, kde prodávají dané pečivo. Hypoteticky nějaký mlékárenský podnik bude jako benefit svým… Číst vice »

Dominik

Na druhou stranu, z jakého důvodu vznikl dopravce vlastněný státem? I když je teď akciovou společností, tak bych řekl, že proto, aby plnil roli subjektu, který zajišťuje ZDO.

IGCT

Ale oni to chápou, což o to. Jde o obranu dříve tvrdě vybojovaných benefitů. Kalousek režijky chtěl zrušit, nepodařilo se mu to. Změna se však děje pomaličku, aby nebyla stávka a tvrdé protesty. je to jako s žábou-vloží li ji hned do horké vody-vyskočí. Pokud ji ale dáme do hrnce s vlažnou vodou, kterou budeme zahřívat, žába zůstane, protože změna je pomalá a postupná.

xyz

„Kalousek režijky chtěl zrušit“
Nechtěl, lžete.

Chtěl zrušit výjimku spočívající v jejich nezahrnutí do základu DPFO.
Na oplátku chtěl zvýšit nezdanitelný základ daně.

Tímto krokem si měli polepšit všichni ti zaměstnanci, kteří jsou placeni výhradně peněžními prostředky.

Hrozbou tzv. časově neomezené stávky v 1/2009, kterou proti tomuto Kalouskovu návrhu učinily železniční odbory, tedy došlo k poškození zájmů těch zaměstnanců, kteří jsou placeni výhradně či téměř výhradně peněžním plněním, protože ti by si tímto polepšili.

Petr zkp

Chtěl jsem si to přečíst. Jenže nějakým nedopatřením jsem odscroloval níže, zahlédl jméno autora a to MBA, takže jsem ušetřil kousek času, který jsem vzápětí promarnil tímto zbytečným příspěvkem:-))))

xyz

„Jenže nějakým nedopatřením jsem odscroloval níže, zahlédl jméno autora a to MBA“
Dost možná chybné zaškatulkovávání dle konkrétní osoby + dokonce dle dosaženého vzdělání.

Mimochodem, kdyby autorem téhož textu (který jste tedy nečetl) byl někdo jiný, tak by to na obsahu článku či jeho věcném vyznění něco měnilo?

Tronda

Kdyby tam bylo předseda ZV ROH RSDr. Rudý, tak by to byl zcelq jistě podnětný a zajímavý článek pro všechny odboráře.

Petr zkp

Copak chlapci, taky máte nějak podobný rychlokurz?

Jimbo Jones

Hele, to je jasný: Unucka závidí režimky, tak chce zrušit tento poslední benefit za náročnou železničářskou práci o vánocích, který zaměstnanci ani nevyužijí ale platí si ho kvůli pocitu stavovské sounáležitosti anebo se dokonce obětují kvůli celistvosti rodin, a to už od císaře pána a ani Hitler na to nesáhl. Samozřejmě bude stávka, protože nevyužívaný benefit si vzít nedáme a když nebudou režimky, tak dráha klekne, protože všechny ty P.u.Dr. si rozeberou jiné firmy a dají jim auta, mobily a počítače. Anebo teda zvýšení platu aspoň o 15 tisíc, které jim vykompenzuje to, že neprojezdí ani 1000 Kč ročně. Rozumím… Číst vice »

Michal Bogar

Dojizdim do Olomouce 90km, bez rezijky na to kašlu. Vozim lidi na krajem placených spojích. Pokud nechci žít v depu, stojí mě to 3000.,měsíčně a nějaký Unucka tady bude mudrovat. Ať si udělá licenci strojvůdce a všechny zkoušky na mašiny a vozí si to sám.

xyz

„Pokud nechci žít v depu, stojí mě to 3000.,měsíčně a nějaký Unucka tady bude mudrovat.“
LOGICKY „mudrovat“ v tom, že váš zaměstnavatel bude muset směrem ke kraji kompenzovat uznávání (nejen) vaší zaměstnanecké jízdenky.

Předpokládám, že váš zaměstnavatel tak učiní, neboť (nejen) vaší práce si váží = veškeré otázky typu „bez režijky dojíždět nebudu“ budou tím pádem zbytečné.

Honza

No tak když si vás bude chtít zaměstnavatel udržet, jistě vám nějaký způsob příspěvku na dojíždění ZE SVÉHO (tj. nikoli ze státního, krajského) vymyslí.
Vy se spíš bojíte, že to neudělá :-).

Tronda

Vždyť jo, tak běžte u pásu pořád nabírají.

Zbyněk

Ale to, že běžný cestující to zaplatit musí je Vám jedno. Ne každý může mít režijku.

Michal Bogar

Přesně, o vánocích, pátky, svátky, bez volna a pořád. Je nás málo a vždycky se najde blb, který do toho rýpe.

Honza

Asi teda ta režijka tolik netáhne, že vás je málo…
A nechtěli byste radši, aby vám zaměstnavatel dal víc PENĚZ?
Ale vy se spíš bojíte, že to neudělá 🙂

Viťa

O Vánocích, pátcích (ono je něco nenormálního na tom pracovat v pátek?) či svátcích dělají třeba hasiči, ale nevšiml jsem si, že by měli jako benefit doma vodu zdarma…

Cyklista

je spousta povolání, které fungují na tři směny s nepřetržitým provozem, nebo na turnusy, nebo třeba několik týdnů, měsíců v kuse mimo domov. A myslíte si, že dispečer v elektrárně má doma elektřinu zdarma? Hutník, valcíř nosí domů jekle? Montér má zdarma postavený dům?

Nikdo z nich kvůli tomu nepáchá sebevraždu.

xyz

Připomenu, že nikde není psáno, že od (p. Unuckou zmiňovaných) oněch let 2023, resp. 2025, nemusejí již být ČD výhradním dopravcem v Moravskoslezském kraji, ba se i může stát, že budou dopravcem minoritním a že o to více výkonů budou mít např. Arriva, GWTR apod.

Pak se veškerá (zde předkládaná) polemika stane bezpředmětnou, protože oním dopravcem vázaným pravidlem „jiné než IDSkové jízdenky uznávat jen za patřičnou kompenzaci vůči objednateli“ bude na příslušných výkonech úplně jiný dopravce než ČD, a. s.

Anonymni Petr

Tak zrovna Arriva má taky svoji „režiku“. Bude tam platit?

jan

Tak v mezičase budou ještě nějaké volby..

Roman Svačina

Stovky, možná i tisíce manželství drží po kupě díky režijce 😂😀, aneb já jsem si toho cypa vzala kvůli takové kartičce s kterou jezdím zdarma …to bude rozvodových řízení

3PO

Poslanci,senátoři apod.jezdí ještě zdarma,nebo už to neplatí?

Zapa

Už normálně platí. Tedy minimálně se neprokazují poslaneckým průkazem.

Hodně štěstí

Neplatí, ale dostávají k platu příspěvek na dopravu a ten příspěvek na dopravu jde z našich daní. Tudíž kdyby jezdili na poslanecký či senátorský průkaz zdarma, tak by to možná vyšlo levněji daňové poplatníky, než proplácení toho příspěvku.
Viz: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/politika-snemovna-poslanci-nahrady-mzdy-prehled.A180618_111512_domaci_bja

Cyklista

Dostávají příspěvek na dopravu od zaměstnavatele, což je v pořádku, režisti žáden příspěvek nedostávají, kdyby ho dostávali, byli by na tom lépe, protože místo toho, aby platili každý rok prolongaci a komerční příplatek, dostávali by do výplaty hotové peníze. Jenže tohle je na ně moc složité.

Sei

Soudruh Unucka už vyřešil všechny problémy ostravského letiště. Takže teď může trousit moudra ohledně režijek.

Jerry

Přesně hlavně že se dotují letadla z Mošnova

xxx

Je vidět, že jste tomu článku vůbec neporozuměl. Pokud budou dotovaná letadla, tak budou dotovaná ve stejném režimu jako vlaky. Kraj si pronajme letadla a posádku u dopravce a bude to provozovat na své náklady a tržby půjdou za ním. Nikdo nedostane letenky zadarmo na základě nějakých benefitů.

xyz

„Soudruh Unucka už vyřešil všechny problémy ostravského letiště.“
Pan (ne soudruh) Unucka má v kompetenci různé dopravy, tzn. mj. i dopravu železniční. Není jeho povinností (ba naopak by šlo o zanedbávání povinností jiných) soustředit se jen na dopravu leteckou.

„Takže teď může trousit moudra ohledně režijek.“
Mj. viz předchozí bod + dodám, že jeho zdůvodnění o tom, že „při brutto-smlouvách je logické, aby dopravce kompenzoval uznávání jiných než krajských/IDSkových jízdenek ve svých vlacích“, je zdůvodněním nadmíru logickým.

-TR-

Soudruh? To těžko. Je to člen ODS.

Michal Štěpán

Z mého nezaujatého pohledu musím říci, že by měly být zrušeny jakékoliv jízdní nebo jiné výhody (s jiného soudku pro ilustraci např. mobilní telefony a tarify zdarma nebo za nestandardní cenu pro zaměstance mobilních operátorů), protože to dělá bordel jak v účetnictví, tak stát přichází o odvedené DPH (které je buď nulové nebo velmi nízké vzhledem k deklarované ceně produktu). Firmy by měly svým zaměstnancům poskytnout takovou měsíční mzdu, aby si zaměstnanci mohli dovolit koupit běžný komerční produkt. Tedy např. krajskou celosíťovou jízdenku pro dojíždění do práce a všeobecnou mobilitu v regionu svého bydliště. Ti méně inteligentní tyto peníze utopí… Číst vice »

Kamui

Tak že stát přichází o DPH je to poslední co by mi vadilo. Už tak nás tady stát sdírá z kůže dost (při započtení DPH si stát přivlastní 60 % mnou vytvořených hodnot).

Cyklista

I proto se každý benefit daní =)

Halamus

Daní se drtivá většina benefitů, ale ne všechny.

Novotný

Dobrý den, pane Štěpáne, pokud to není jen shoda jmen, a vy na ROPIDU nedo IDS Středočeského kraje platíte svým zaměstnancům takovou adekvátní mzdu, že by si to mohli dovolit??

Zbyněk

Švýcarská integrace je v našich podmínkách finančně nereálná.

Tomáš Sysel

Nó, hlavně že jste se sám RG jízdy využíval ve velkém množství, pane výpravčí. Teď pod PID asi nastala změna povahy i názorů. Zkrátka prostředí utváří charakter člověka.

Joseph

Nejlepší jsou moudra politiků a jiných stranických mudrlantů. Zajímalo by mě: jaký má plat tento náměstek, jaké má benefity – služební auto, telefon, notebook, služební byt atd. No, dobré téma pro investigativní žurnalisty.

xyz

„Zajímalo by mě: jaký má plat tento náměstek, jaké má benefity – služební auto, telefon, notebook, služební byt atd.“
Copak, závist? 🙂

xyz

„No, dobré téma pro investigativní žurnalisty.“
Nebo právě pro vás. Zkuste mu napsat e-mail na služební adresu, když vás to tak zajímá.

Leč, s diskutovaným tématem to má pramálo společného, leč jeví se mi to jako pokus o úhybný manévr.

xyz

„Zajímalo by mě: jaký má plat tento náměstek, jaké má benefity – služební auto, telefon, notebook, služební byt atd. No, dobré téma pro investigativní žurnalisty.“
K předchozímu dodám ještě spekulativní otázku – zajímala by vás tatáž věc i v případě, kdyby ten samý pan náměstek prosadil, ať (byť při brutto smlouvě) ČD uznávají ve „svých vlacích“ (byť provozovaných na tržební riziko objednatele) jakékoliv jízdenky či výhody dle svého uvážení a bez finanční kompenzace?

Kubrt

Jasně, nádražákům všichni závidějí režijku, ale nádražáci záviděj všem, co mají trochu slušnější práci. Doporučuju se na práci u dráhy vykašlat a taky se poohlédnout po něčem, kde budete mít ty vzývané rodinné vánoce a vyděláte si tolik, kolik budete potřebovat – a zbyde i na jízdenky.

xxx

Má-li mít pan náměstek jako benefit u svého zaměstnavatele benefit v podobě služebního vozu, notebooku, telefonu, bytu, tak mu to určitě váš zaměstnavatel poskytne taky zcela zdarma, že? Dle Vaší logiky by to tak asi být mělo.

Nebo víte co, poskytněte mu Vy Váš soukromý mobil, notebook či dokonce auto kdykoliv bude potřebovat.

Jaaa

Pane inženýre Unucko, mástře v byznys administratívě, dovolíte otázečku? Odkudže dostáváte do krajského rozpočtu většinu peněz na dopravu? Že by ze státního rozpočtu? Myslíte si, že daně vybrané pouze na území vašeho kraje by podobný rozsah veřejné dopravy zaplatily? Jistěže ne. Vaše ekonomická úvaha má dvě strany.
Pokud nebude režijka, nejenže nebudu jezdit do vašeho slavného kraje, ale pravděpodobně nebudu ani pracovat ve státní sféře. Místo státu bude moje znalosti využívat zahraniční soukromník.
Děkuji že svými krátkozrakými „ekonomickými“ úvahami pomáháte posílat náš stát ještě hlouběji do rozkladu.

Rozčilený zaměstnanec SŽDC.

xyz

„Myslíte si, že daně vybrané pouze na území vašeho kraje by podobný rozsah veřejné dopravy zaplatily? Jistěže ne.“
Daně vybrané (na DPH, DPFO, DPPO i dalších) na území celého Moravskoslezského kraje jsou samozřejmě mnohem vyšší než je částka, kterou MSkraj vynakládá na zajištění (nejen) železniční dopravní obslužnosti.

Tzn. jistěže ano.

„Pokud nebude režijka“… tak jediný viník tohoto stavu bude váš nezaměstnavatel (tedy ČD, a. s., tedy jiný subjekt než který vás zaměstnává) kvůli tomu, že nebyl schopen přistoupit na finanční kompenzaci uznávání vaší zaměstnanecké jízdenky.

Adolf

Už jsem to jednou psal, ale za brutto smlouvy si můžou samy zejména České Dráhy svým „vyjebávacím“ způsobem vůči krajům. Kraje mají tarify prakticky vždy levnější než tarif ČD a ejhle – vlakoši prodávají vždy jízdenku ČD, pokud si cestující sám neřekne o levnější krajskou. Joo, kdo jinému jámu kope………

Cyklista

Ony „vyjebávají“ i se státem, kdy schválně „rozdělují“ vlaky kvůli dotacím. Už mne pěkně štvou několikaminutová hlášení typu „Na nástupiště dorazí vlak XY z BlaBla, který dále pokračuje jako vlak XY….“

BoH

Akorát nerozumím, co z toho vlastně ten kraj teď bude mít? Dříve byl dopravce motivován, aby se snažil, protože čím více cestujících získal, tím dosáhl vyššího zisku. Teď je mu vlastně jedno, kolik lidí pojede, protože ty peníze stejně půjdou na kraj/stát.

Adolf

Správně nastavená brutto smlouva motivuje pokutami dopravce více než netto smlouva. Kraji odpadnou zejména veškerá dohadování se o kompenzaci tržeb, nastaví se jednotný systém pro vlaky i autobusy v kraji, atd.

BoH

Ale to by mělo vyřešit soutěžení ne? Prostě dejte nabídky, za kolik to odjezdíte, kdo dá nejméně, tak to dostane a jak už ty peníze získá, to už je jeho problém. No ne?

Kamui

Ale stále dopravce bude dělat jen to minimum, aby splnil smlouvu, a nic navíc.

Kubrt

To nevadí; když bude rozumně definovaná objednávka, klaun ve vlaku jako „bonus od dopravce“ nebude potřeba.

Zapa

Jak vždy prodávají jízdenky ČD? V Libereckém kraji se třeba prodávají přednostně krajské jízdenky. Nebude to asi tím jak si kdo sepsal smlouvu?

František

Tak třeba v PIDu jsou v tom ČD nevinně. Kraj si udělal pro studenty a děti slevu 75%, ale Praha má jen 50ˇ%. A společná jízdenka PID tak, aby studentovi, nebo dítěti platila z Kladna přes Prahu třeba do Kolína, neexistuje. Takže se mu musí prodat buď jen jízdenka PID do Dejvic (Bubny už jsou v pásmu P a tam ta jízdenka neplatí) a vyhnat ho v Dejvicích, ať si koupí lístek na metro a dojede až do Libně, kde může na jízdenku (původní, nebo novou) PID pokračovat. (Jízdenka PID z Masaryčky neplatí). A nebo mu prodat jízdenku ČD skrz… Číst vice »

jouda

Na pravidelné dojíždění je nejlepší lítačka. Do 15 let na ni dítě cestuje za 0 Kč a pak s 50 % slevou.

Novotný

A čím jezdí do práce „krajský náměstek“ Má plně placené služební vozidlo nebo auto s řidičem?

Cyklista

Až budete náměstkem ředitele ČD, také budete jezdit autem s řidičem

xyz

„A čím jezdí do práce „krajský náměstek“ Má plně placené služební vozidlo nebo auto s řidičem?“
Zkuste se jej zeptat. Napište mu na služební e-mailovou adresu. Tam je větší šance, že vám odpoví, než tady takto v diskusi s mnoha příspěvky.

Vojta

A jak to bude s IN100 či traťovými jízdenkami? ČD budou prodávat dále, ale nebudou platit v konkrétních vlacích? Nebo pak ČD nakoupí potřebné krajské jízdenky? A jak s plánovanou obdobnou síťovou nabídkou v rámci OneTicket? CENDIS bude kraji doplácet dle skutečně projetých kilometrů? A kraj bude najímat brigádníky, kterým koupí síťový OneTicket, a oni budou nonstop jezdit krajskými vlaky?

Adolf

Nebudou platit žádné tarify dopravců. V brutto smlouvě platí vždy výhradně tarif kraje a dopravce se v tomto systému stává v podstatě jen nápisem na boku vozidla.

Železničář z venkova

Celosíťový OneTicket je celosíťový . Tudíž musí platit i v těchto vlacích.

BoH

Dobrá otázka. Například podle tohoto: https://www.idsok.cz/aktuality/20190801-jizda-vlakem-bude-jeste-snadnejsi/ to vypadá, že v osobních a spěšných vlacích nebude platit od příštího roku tarif ČD. Úplně super, až někdo pojede například spěšákem/rychlíkem mezi Jeseníkem a Olomoucí a bude si muset koupit dva lístky. Určitě z toho budou tak nadšení, jako ti, co to vymysleli a na tomto webu prezentují :/

BoH

Pardon, s Olomoucí jsem to netrefil, správně by mělo být Brno…

Adolf

Stejně tak nebude od příštího roku platit tarif ČD prakticky v žádném vlaku v objednávce Plzeňského kraje.

xyz

„Úplně super, až někdo pojede například spěšákem/rychlíkem mezi Jeseníkem a Olomoucí a bude si muset koupit dva lístky“
Nebo jízdenku v rámci tzv. národního tarifu.

BoH

To je pravda, ale ten má být myslím až další rok.

Juraj Kováč, Cendis

Jednoduše – u traťovek, síťovek, ale vlastně také u mezikrajských jednotlivých jízdenek dle tarifu dopravce musí dopravce přiznat, jaký díl cesty byl projet ve spoji, který je v brutto závazku. Tuto část jízdného pak odvede kraji.
V rámci OneTicketu je to úplně stejné – systém určí, kterým spojem cestující jel, a rovnou nárok na výnos z jízdného rozdělí do provozních souborů (jednotlivých závazkových objednávek), takže dopravce přesně ví, kolik z clearingu dostane a kolik má odvést kterému kraji.

Dominik

U elektronických jízdenek to chápu, ale jak se bude ověřovat, kterým vlakem cestující jel, když bude mít papírovou jízdenku?

Juraj Kováč, Cendis

Načtením kódu z papírové jízdenky. Bude to nově povinný krok při kontrole jízdenek na palubě, jinak to nejde.

Dominik

Je pravda, že mě to napadlo, takže se akorát prodlouží doba kontroly cestujícího, jelikož než se načte 1 QR, tak průvodčí je schopen zkontrolovat 2 – 3 lidí s klasickou jízdenkou bez načítání, takže při plně obsazeném vlaku ještě naroste počet cestujících, které nestihnou zkontrolovat

Vojta

Díky, nicméně jak to bude u časových jízdenek? (předpokládám, že budou k dispozici). Koupím třeba OneTicket jednodenní celosíťovku a za celé období platnnosti pojedu jen jednou Ostravy hlavního na Ostravu Svinov – pak půjde celá částka (mínus vaše režie) Moravskoslezskému kraji, ačkoli jsem ujel jen pár km? Nebo proplatíte nějakou standardní kilometrickou sazbu?

Juraj

U časových jízdenek je algoritmus přiřazení složitější, ale v podstatě ano.
Pokud za celé období platnosti pojedete jen v osobáku mezi hl.n. a Svinovem a systém nebude vědět o žádných dalších cestách, pak se výnos z jízdného přizná dopravci toho osobáku, a potažmo kraji.

Kamui

Jo, tohle bude ještě sranda, pokud se nenajde nějaké řešení. Mně by se líbilo obecné pravidlo, jako je v Německu – v rámci dopravního svazu platí pouze svazové jízdenky, pro cesty z/do dopravního svazu z venčí platí i tarif DB. Převedeno do Plzně – ČD jízdenka pro úsek Plzeň – Rokycany v Os neplatí, ČD jízdenka České Budějovice – Rokycany však ano.

Medvěd

Stát jako vlastník rozhodl ………..může zrušit krajský úředníky a rozdělit peníze rovnou na konkrétní objednané spoje. Ostatní ať jezdí na komerci bez proplácených slev.

A) Režijka je dána tarifem ministerstva – platila už za císařpána.
B) ČD brečí, že na režijkách prodělává.
C) Ale rozdělení na ČD, SŽDC apod.(včetně benefitů) přeci udělal stát (zákonodárce).
D) Tarif MD platí (na jeho základě jsou režijky).
E) Stát nařídil u SŽDC slevu za dopravní cestu pro ČD (ČD Cargo) (ať nežeru = hodnota režijek).
F) Tak je to 1:1
G) Zaměstnanci SŽDC daní svůj benefit .

Závist byla je a bude …….

xyz

„Stát jako vlastník rozhodl ………..může zrušit krajský úředníky“
Kraje mají vlastní právní subjektivitu, tzn. stát nemůže zrušit krajské úředníky.

„A) Režijka je dána tarifem ministerstva – platila už za císařpána.“
… a ani teď ji nikdo neruší.

„Závist byla je a bude …….“
Zejména u některých nádražáků závidějících poslancům, policistům (viz včerejší diskuse) a nyní i pracovníkům krajského úřadu.

Železničář z venkova

Ale samozřejmě že může. Tak jako kraje vznikly na základě nějakého zákona, tak můžou jako samosprávné subjekty zase zaniknout.
Případně varianta dvě, zatrhnout krajům dělat bordel v dopravě a objednávky dopravy vrátit pod stát

xyz

„Případně varianta dvě, zatrhnout krajům dělat bordel v dopravě a objednávky dopravy vrátit pod stát“
Objednávka autobusové dopravy byla někdy pod státem?

Mám za to, že před vznikem krajů byla v gesci tehdejších okresních úřadů.

(Pakliže nemyslíte „vrácením objednávky dopravy“ jen železniční dopravu aneb „každý druh dopravy s jiným objednatelem“ aneb de facto nemožnost mít IDS, protože každý druh dopravy pojede „na svém objednatelském písečku“.)

Honza

Největší bordel v dopravě dělá právě stát (např. „mimořádná změna“ = rušení rychlíků v červenci 2013, po které jela spousta regionálních přípojů k a od náhle neexistujících dálkových vlaků).

xyz

„Největší bordel v dopravě dělá právě stát (např. „mimořádná změna“ = rušení rychlíků v červenci 2013“ Proti které se mimochodem železničářské odbory nijak nepostavily (hle, někteří nádražáci zde tvrdí, jak jsou schopni se postavit proti těm věcem, které považují za nepravosti a hle, najednou nevadilo rušení spojů = omezování výkonů pro jejich zaměstnavatele a zprostředkovaně tím pádem i pro ně). „rušení rychlíků v červenci 2013 … a také např. v 12/2011, kdy objednávku některých rychlíků (mj. v úseku Turnov – Tanvald) musely převzít kraje, protože MD od nich dalo ruce pryč. Pokud by veškerá železniční objednávka byla ve státních rukách,… Číst vice »

V.N.

Jsem rád , že tento článek zde byl uveřejněn , aby si nezasvěcení mohli udělat svůj názor na to , jak funguje oblast financování železniční dopravy. Měl bych pro zasvěcené tyto dotazy :
1) Jak to funguje u dálkové dopravy , objednávané státem ? Stejně jako u regionální… ??
2) Jak se potom řeší ty různé in-karty ? Když si někdo koupí tu nejdražší kartu a bude s ní jezdit v rámci jednoho kraje , tak celou tuto hodnotu in karty obdrží tento kraj ?

xyz

„Jak to funguje u dálkové dopravy , objednávané státem ?“
Tam jsou smlouvy netto = riziko tržeb je na straně dopravce = je na jeho uvážení, zda se o ty tržby dobrovolně připraví uznáváním jakýchkoliv zvýhodněných jízdenek.

A.R.

Unucka je odborník? Zajímalo by mě, co umí.
Režijku sice nemám, ale absolutně mi nevadí, že se železničářům skládám na přepravu zdarma. Že nemají pekaři rohlíky zdarma nebo s výraznou slevou, je jejich problém, ale režijku pro železničáře chápu jako jistý benefit, protože dělají službu cestujícím.
A pokud mu jde o jízdní výhody poskytované na základě zaměstnání, pak by se neměli ani zdarma ani se slevou přepravovat členové městské policie, Policie ČR nebo poslanci.

BoH

Aha, takže pekař tím, že připraví rohlík, tak nedělá službu veřejnosti, ale když někdo dělá na dráze, tak ano. Zajímavé… A policie má vlaky zdarma? O tom slyším poprvé. Ale samozřejmě souhlasím, neexistuje důvod, proč by měli (včetně darmožroutských poslanců) jezdit zdarma…

Dominik

Policie a celkově složky IZS, neplatí v případě, že jedou k zásahu.

BoH

Sice jsem ještě neviděl policistu k zásahu jet vlakem, ale budiž. Přesto si myslím, že pokud by jel někdo vlakem vyšetřovat vraždu, tak na koupi jízdenky skutečně nebude mít čas 🙂

Dominik

No jedná se například o místo, které by nebylo dostupné ze silnice, či nějaké jiné cesty.

3PO

Omyl je,že režijka je zdarma.To rozhodně není.To se ale moc nehodí,že.

Cyklista

Právě proto nechápu, proč se o ni železničáři tak bojí. Pokud by měli od zaměstnavatele příspěvek na dopravu, byli by na tom mnohem lépe. Žádné poplatky za prolongaci, žádné komerční příplatky,…..

Dominik

Lépe? Těch věcí, které umožňuje režijka je trochu více, než co nám dává příspěvek na dopravu

BoH

1) Nereaguji na režijku, ale na to, že někdo může jezdit zdarma.
2) Pokud je to tak drahé, já si ji klidně od vás za ty 3000 Kč koupím. Díky za nabídku 🙂

xyz

„Že nemají pekaři rohlíky zdarma nebo s výraznou slevou, je jejich problém“
Znám několik pekáren, kde tuto možnost pekaři mají. A nikdo jim ji nebere.

Stejně jako nádražákům nyní nikdo nebere režijní jízdenky.

UBolt958

Já mám režijku už 2 roky v depozitu a vůbec ji nevyužívám, tak si ji klidně zrušte, je to přežitek z dob minulých, kdy ještě neměli lidi tolik aut, jako tenkrát. Je spousta jiných benefitů, které se dají poskytovat a budou daleko užitečnějších.

JarynJarin

Např?

Hrackalw

Celá železnice a to ne jen státní ale i soukromá je vlastně v rozkladu díky personální situaci. Myslím že pan ministr si pro rušení benefitů nemohl vybrat “ vhodnější “ dobu. Zeleznici je třeba personálně stabilizovat a ne ještě více destabilizovat. A to si pan ministr neuvědomuje že se blíží volby? Myslím že drtivá většina zaměstnanců ČD SŽDC ale i soukromníků , protože jestli jsem to pochopil rušení benefitů se týká i jich, budou po tomto volit ANO ? Já myslím že ne. A to když se započítají i rodinní příslušníci a důchodci dostaneme celkem slušné číslo.

Tronda

A budou volit HOP09, která chtěla režijky zrušit už před deseti lety.

BoH

Jo a všichni volí podle toho, jestli chce někdo režijky nebo ne. To víte že jo 🙂 A nejvíce jistě proti zrušení režijek budou protestovat zaměstnanci soukromých dopravců 🙂

Hrackalw

I u soukromníků mají benefity i pro celé rodiny. Viz příspěvek k jiné diskuzi kde se uvádí situace u Arrivy. A pan náměstek jasné píše o rušení pro všechny dopravce. Tak nevím proč by neměli protestovat i oni :-).

Adolf

Protože oni to kraji už dnes platí?

Cyklista

i ostatní společnosti – továrny, které si objednávají dopravu pro své zaměstnance to kraji platí

BoH

Nevím, možné to je, ale to jen díky tomu, že:

1) Soukromníci to dělají dobrovolně. Nenařizuje jim to zákon a můžou to dělat jen díky tomu, že si na to dokáží vydělat a stejně nabídnout nižší cenu, než konkurence.

2) Je to dáno typem smlouvy. Dopravci ani tak nebude nic bránit tomu, aby proplácel cestování rodinám svých zaměstnanců. Jen to nebude režijka.

Cyklista

NIKDO REŽIJKU NERUŠÍ, řeší se pouze způsob proplácení náhrady za tento „benefit“

-TR-

Jakub Unucka je člen ODS, která je nyní v opozici.

Jiří 2

Věřím, že zaměstnanci ekonomiku chápou. Nechápou však, proč České dráhy nemohou (přesněji řečeno nechtějí) bouchnout do stolu a říci „jezdíte našimi vlaky do práce a budete v nich proto jezdit zdarma“ a nedohodne se s krajem na fakturaci jízdného za tyto zaměstnance. O pár set metrů dál by pak bouchl do stolu management SŽDC a vznikla by druhá smlouva o fakturaci. Jak jednoduché…

Jméno

Jak to, že se ani po šedesáti příspěvcích ještě neobjevil argument „ani Hitler si nedovolil sáhnout na režijky“ (a jak díky tomu Češi krásně kolaborovali)?

Stanislav Fanta

Nic, co by mne překvapilo. Kolem režijek se vedou hádky každý rok.

BoH

Tak to bývá, pokud je ve společnosti něco špatně, ale díky silné lobby to ne a ne změnit 🙂

Petr

Ovšem zatím to obvykle bylo jen kolem jejich zdanění jako benefitu (i když i to se vydávalo za „rušení režijek“). Neplatnost je vyšší level, to bude větší kravál 🙂

xyz

„Neplatnost je vyšší level, to bude větší kravál 🙂“
Nutno dodat, že ta neplatnost bude leda tak z viny ČD, pokud tyto nepřistoupí na finanční kompenzaci za jejich uznávání.

vladimír

Zrušte režijky a uvidíte ,jak celá železnice klekne i s těma slavnýma soukromníkama,protože v provozu už nebude,kdo by dělal.

BoH

Naivní představa, že kvůli něčemu takovému najedou všichni půjdou dělat do fabrik 🙂

MiKi

No, nemáte přehled, jak jsou vlastně zaměstnanci dráhy rozložení po republice. Proč si myslíte, že Dobrá správa začne přispívat svým zaměstnancům nA dopravu ? Protože výpravčí, než aby si platili dojíždění do Přerova, tak šli od dráhy.

Cyklista

NIKDO NECHCE ABY SI VÝPRAVČÍ PLATIL CESTU DO PRÁCE Z VLASTNÍHO. Pouze jde o to, že to kraji, který s výpravčím nemá nic společného má jeho zaměstnavatel zaplatit, když veškeré náklady na jeho dopravu platí kraj a ne stát.

MAGADANCZ

Vstoup

IGCT

NIKDO NECHCE ABY SI VÝPRAVČÍ PLATIL CESTU DO PRÁCE Z VLASTNÍHO

Teda to bylo na oběd hodně vtipné kaše….

BoH

No a také pochybuji, že by jim to správný zaměstnavatel neproplatil 🙂

Hanzi

Vypadá to že celá česká železnice stojí na režijkách, to je pecka. S tím kleknutím to ale nebude tak horký, už vidím ty davy nadražáků jak se po zrušení režijek ženou do Amazonu nebo skladů Lidlu. Holt si jen budou občas muset koupit lístek na výlety. Nebo v rámci zaměstnání snad nejezdíte zdarma na provozní záznamy? Njn doktor si taky platí zdravotní pojištění a je to doktor.

BoH

Asi tak… Navíc – vlaky ostatních společností řídí vzduch? Stejně jim zaměstnavatel nějakou formu režijek poskytne (ale asi ne celým rodinám) a navíc i díky zvyšující se konkurenci (pravda, nahrává tomu i současný hospodářský růst) na železnici začínají strojvedoucí (ale i ostatní personál) dostávat více peněz. Teď sice místní odboráři hrozí totálním kolapsem, ale po zrušení režijek se nestane nic…

Zapa

Vlaky ostatních společností neřídí vzduch, ale může to zadrbat SŽDC.

BoH

To máte pravdu. Nevím, jaké jsou platy v současné chvíli u této společnosti, nicméně si myslím, že i při nějaké rozumné valorizaci mezd budou vlastně všichni spokojeni. Například kdyby dostali přidáno byť jen 1000 Kč měsíčně, tak se to většině vyplatí více, než si za každou cenu držet režijku. Nakonec budou spokojeni všichni a pár výjimek, kteří skutečně staví celou svoji kariéru na režijkách, tak se prostě nahradí no 🙂

Dominik

No litr za režijku do výplaty je málo, za to mi to nestojí.

BoH

Tak běžte pracovat do fabriky. Nevěřím, že se najde více lidí, kteří raději půjdou za menší prachy dělat k pásu, než aby zůstali dělat u železnice 🙂

Cyklista

Takže co, kvůli režijce kašlete na všechny nabídky práce, kde máte vyšší mzdu, stále stejné místo výkonu práce a stabilní pracovní dobu.

A to se vyplatí

BoH

Na to pozor, pan Dominik v předchozí diskusi říkal, že jedinou kompenzaci, která přichází v úvahu, je zvýšení platu o 15 000 Kč za měsíc. Zřejmě cestuje skutečně hodně. Skoro tak, že si až říkám, jestli i někdy stíhá pracovat :))

Dominik

Počítám do toho samozřejmě i pracovní cesty. Ano říkal jsem patnáct, protože nelze počítat jen samotné cesty, ale i možnost přepravy kola, a pak samozřejmě zahraničí, ale pokud bych se měl uskromnit, tak 10 000,- je absolutní minimum, za které bych byl ochoten řežijku obětovat.

Petr Šimral

Kouzelná modrá kartička z krámu koštuje ani ne 2 tisíce měsíčně.

Vbb

Jenže vás se nikdo neptá, kolik byste „byl ochoten“ obětovat. Politici prostě rohodnou, a bude.
Mně pořád není jasné, proč se ČD brání uznávat režijky ve svých komerčních spojích (budiž, ještě chápu, že ve SVÝCH spojích nechtějí uznávat režijky SŽDC a MD, ale svých vlastních lidí???)
Jinak teoretické „neuznávání“ režijek SŽDC/MD v komerčních vlacích ČD je přesně to samé, jako neuznávání režijek ČD ve vlacích plně placených krajem 🙂 . Tzv. modré gumy nemají problém pochopit a), ale mají nepřekonatelný problém pochopit b).

Dominik

No jestliže nechtějí aby nastal ještě větší úbytek zaměstnanců v provozu, tak by se zajímat měli, protože pro dost z nás znamená režijka docela zajímavý benefit, protože (alespoň já) se rozhodují, kde budu pracovat, nejen podle platu, i když přiznávám, že bych nerad opouštěl železnici.

Jaaa

Ten, kdo nebude spokojen, je daňový poplatník. Stát ani ČD nestojí provoz režijek každý měsíc u každého 1000 korun. To co navrhujete je tak silně suboptimální (čtětě mnohem dražší) řešení.
Krom toho, platová situace u SŽDC je tristní. Jinde mohu mít za stejnou práci i 3x tolik.

Jaaa

Sorry Hanzíčku, ale SŽDC jaksi ani zdaleka nejsou jen dělníci na traťovkách. Specialistů různých odborných profesí dráhy potřebují stovky – ti se uplatní kdekoli jinde. A bez nich dráha klekne.

Petr

A co budou dělat ti inženýři a doktoři, co teď tahají za páky a kliky na nádražích?

Všudebyl

Pan náměstek to myslí dobře, ví určitě o čem mluví, o tom žádná, ale mám pocit, že u toho přemýšlení vypadl z vlaku a jebnul se do stožáru trakčního vedení. Vsadím boty, že ho vyhodil nějaký zaměstnanec s režijním průkazem 🤔

Petr

Děkujeme za zásadní odhalení pozadí celého incidentu.
Kdo nemá argumenty k věci, zaútočí na osobu.

Milan

Myslím , že režijka by měl být benefit poskytovaný „zaměstnavatelem“. Tedy náklady by měl nést zaměstnavatel, respektive ČD, kde jsem zaměstnán. A vůbec ne objednavatel (plátce) železniční dopravy, ať už je to stát nebo třeba kraj. (Jsem nádražák a mám režijku).

BoH

Ano, ale to by bylo správné jen v případě, že tyto režijky nebudou zákonem předepsané a ČD si mohou vybrat, jestli je svým zaměstnancům (a případně dalším osobám) poskytnou. Protože pokud by tomu takto nebylo, tak ČD přijdou rychle na buben, protože ostatní dopravci nepřijdou o tyto příjmy a budou tedy v konkurenční výhodě (tedy mohou požadovat menší kompenzace od státu).

Kazisvět

Tohle je jen politický boj bezvýznamných krajských buněk o hlasy, protože se ušetří úplný 💩 Ale jelikož jde o chcípnutí sousedovy kozy, tak závistivci budou slastně hýkat, že někdo nebude mít něco, na co oni nemají nárok…
To, že se železniční doprava dostala do rukou krajů, je to nejhorší, co se mohlo pro její budoucnost stát . Změní se z celostátního propojeného systému na shluk jednotlivých linek do nejblížší gubernie. Nikam jinam nebudou přípoje ani možnost zakoupit jízdenku, ale na kraji se budou plácat do zad, jak to natřeli černé díře…

xyz

„závistivci budou slastně hýkat, že někdo nebude mít něco, na co oni nemají nárok…“ Nikoliv, nikdo železničním zaměstnancům žádné režijky nebere. „To, že se železniční doprava dostala do rukou krajů, je to nejhorší, co se mohlo pro její budoucnost stát.“ Pokud by se do rukou krajů nedostala, pak by doprava i v odlehlejších částech ČR, včetně všech vedlejších tratí, byla objednávána centrálně „z Prahy“. Pravděpodobně by nedošlo k takovým investičním akcím či pořízením nových vozidel, k jakým došlo (díky iniciativě z Liberce) na tratích Liberec – Harrachov či Liberec – Frýdlant – Černousy. Totéž pak obdobné případy v jiných krajích.… Číst vice »

Kazisvět

Vy byste se uživil jako obhájce měnové reformy. „My vám ty peníze nebereme, jenom přestanou platit. Režíku vám taky necháme, jen nebude platit v 90% vlaků…“
Ano, a „pravděpodobně“ kdyby si nedupli v Liberci, tak by tam lidi jezdili na uhlí…
Proto je taky lepší zavést vlaky co končí na hranicích kraje, aby někdo náhodou neintegroval proti nám…

xyz

„Proto je taky lepší zavést vlaky co končí na hranicích kraje“ – Na převážné většině hranic krajů nedochází k přestupům. – Tam, kde k tomu dochází, to mj. znamená, že každý z krajů dle svého uvážení upřednostnil jiné časové polohy. Pokud by objednatelem bylo MD, tak by možná upřednostnil návaznost na hranici krajů, ale tím pádem by nenávaznost vznikla jinde, dost možná blíže krajskému městu. „„My vám ty peníze nebereme, jenom přestanou platit. Režíku vám taky necháme, jen nebude platit v 90% vlaků…“ Nikde není psáno, že nebude platit v 90 % vlaků; mj. platí, že ČD mají plně ve… Číst vice »

xyz

„Ano, a „pravděpodobně“ kdyby si nedupli v Liberci, tak by tam lidi jezdili na uhlí…“
Ne. Nicméně „z Prahy“ by dost možná nezavedli např. 30min. špičkový interval vlaků Liberec – Tanvald či Liberec – Frýdlant.

Ostatně, kdysi dávno, když se železniční doprava objednávala „z Prahy“, došlo v úseku Tanvald – Harrachov dokonce k „odobjednání“ tohoto druhu dopravy.

Kazisvět

A čirou náhodou to bylo v dikci ODS, stejně jako u tohoto velkohubého pána. Od ODS na železnici nikdy nic dobrého nepřišlo…
A nějaké poznámky, že „v Prahe tomu nerozumí, místo vlaku by objednali žebřiňák a neintegrovali by spoje do Vidlákovy Lhoty“ jsou taky mimo. Stačí se podívat jak třeba v Rybníku ujede Ex na Linz osobáku z Lipna o minutu, nebo jinde jede vlak a bus stejnou trasu ve stejný čas. Za to taky může Praha?

Cyklista

Ne, za to může ODS

xyz

„Prahe tomu nerozumí, místo vlaku by objednali žebřiňák“ Špatně čtete. Primárně jsem psal o spojení Liberec – Tanvald či Liberec – Frýdlant a o tom, že z Prahy by tam neobjednali 30min. interval spojů (+ nyní dodávám, že možná by při objednávce „z Prahy“ ani nezajistili, aby tam došlo k úpravám infrastruktury umožňující následné zavedení takového intervalu). „a neintegrovali by spoje do Vidlákovy Lhoty“ Nejde pouze o integraci, ale i o samotný aspekt návazností (kraji by vyhovovala určitá časová poloha vlaků s ohledem na – z jeho strany preferované – polohy autobusových spojů, ale MD by si – coby objednatel… Číst vice »

Železničář z venkova

Naprosto zbytečný přestup v Hlinsku v Čechách na trati z HB do Pardubic k představě o tom jaký bordel v železniční dopravě dělají jednotlivé gubernie (pardon, kraje) dělají stačí.

Dominik

Za přestupy v Hlinsku může částečně IREDO a částečně vozidla, která zde jezdí a to konkrétně jde o spoje na kterých jezdí 844, jelikož ty jsou pořízeny z fondů EU a nesmí opustit hranice kraje (i když na Sp Pce – Brod by se hodily).

pepin

si vzpomínám, v první půlce 90. let, režíky ležely v žaludku tehdejšímu GŘ, Emanuelovi Šípovi, v jedné televizní debatě měl „zaklínadlo“, že na ty režíky jezdí manželky zaměstnanců do práce…hele, jako syn strojvůdce jsem režíku docela využil. Ale moje máma, ani táta a ani bratr ne. Jo, a bral jsem to jak benefit, protože, třeba, když mi bylo deset, tak jsem třeba neměl tátu o Vánocích doma. To, co „protirežkáři“ předvádějí za tanec, je prostá závist. Můj spolužák z budějcký stavárny a dodnes nejlepší kámoš mi jí záviděl. Jednou řek´: „já mít režíku, nejsem ani jeden víkend doma“…a mít režíku,… Číst vice »

Petr

Jenom jednou posunuté Vánoce?To je ještě dobré:-D Nejkrásnější Štědrý večer, byl vždy když jsem s otcem (výpravčím) jel na noční a s mámou (pokladní) jel zpátky z denní.:-) A stejně jako dědové a rodiče jsem skončil na dráze. Ty rozsvícené stromky za okny viděné z vlaku si pamatuji dodnes. Takové Vánoce už nezažiji, když díky zdraví dělám, už dvacet let mimo dráhu. Na dispečincích tepláren a elektráren, prostě taková romantika Vánoc není. Bohužel i tam jsou zaměstnanci přes Vánoce. A nejen tam.

Adolf

Tenkrát nebyly kraje ani brutto smlouvy. 🙂 Situace se rapidně změnila, na železnici navíc jezdí spousta dopravců.

Paja

Je mi vaší ztráty líto. Já jsem tátu neměl doma řadu Vánoc (dispečer v energetice). A představte si, že za to jsem neměl ani tu režijku. A levnější elektřinu pro zaměstnance elektráren zrušili taky už dávno.
Akorát já jsem si z toho neodnesl to, že kdo je proti režijce je závistivec (což mi trochu připomíná klasickou argumentaci komunistů a neoliberálů, ty každého odpůrce označí za fašistu).

Honza

To co se v půl třetí odpoledne (nejpozdějc…) vyhrne ze všech těch PO, ST, RCP, OCP, OŘ, SŽE, RSM, SSZT, SMT, ZAP, ATD, totiž atd., to všechno hákuje na Štědrý večer?

Vnější pozorovatel

Zamestnance ještě pochopil když cestují k výkonu nebo v rámci vykonu práce. Ale mají teda pořád rezijku bývalí zaměstnanci a rodinní příslušníci stávajících či bývalých zaměstnanců? Tam už bych to fakt nepochopil.

Režikář

Jen závist

jezus

Kdysi jeden nádražák důchodce pojal za manželku bábu také v důchodu a dostala režijku…on umřel a bábě režijka zůstala…to mi hlava nebere

Dominik

Já jich znám dost, co to projezdí během cca půl roku.
Sociální smír, po rozdělení na ČD a SŽDC, když už museli dělit, tak alespoň byli rozumní a zachovali režijky.

asdf

Pane Unucko, ve Švýcarsku a nejen tam by vás s tímto názor poslali někam. Raději se věnujte nesmyslně vyhozených peněz na nepřizpůsobivé občany. Režijky přijdou stát na asi 300 milionů vy dotujete příživníky desítkami miliard. Ukázka, jak krásně odvést pozornost od podstatných věcí. Za režijku vám jistě nikdo nic nenabídne, ale obchod s chudobou u vás v kraji velmi prosperuje.

xyz

„Raději se věnujte nesmyslně vyhozených peněz na nepřizpůsobivé občany“
Pan Unucka má na krajském úřadě jiné zaměření než sociální politiku.

Té se věnují jiní krajští představitelé.

(Pokus o úhybný manévr/falešné dilema?)

Pavel

A kdo má na starosti dotace pro letecké společnosti z Mošnova.

Hynek

Pan Unucka sice jistě má na starosti něco jiného než sociální politiku, ale sedí na stejném úřadě jako politik, co ji na starosti má a z toho úřadu tečou stejné peníze ať už na to nebo na to. Ale co chtít od úřadů u nás… Tady jedna ruka nejen, že neví, ale ani nemá zájem vědět, co dělá druhá.

xyz

„Pan Unucka sice jistě má na starosti něco jiného než sociální politiku, ale sedí na stejném úřadě jako politik, co ji na starosti má“
Výborně, tím již je vyřešena nesmyslnost věty „pane Unucko, věnujte se nesmyslně vyhozeným penězům na nepřizpůsobivé občany“.

„Tady jedna ruka nejen, že neví, ale ani nemá zájem vědět, co dělá druhá.“
Viz předchozí bod; jeden konkrétní pracovník z princpu nemůže obsáhnout všechny obory, tzn. někdo má na starosti dopravu (a mj. rozhoduje o smlouvách s dopravci), jiný zase sociální sféru.

babilon

Ten ekonomický úvod je blábol. Co se týče platby kraje není mezi režimy netto a brutto nějaký zásadní rozdíl. Pokud někdo jede zadarmo (nebo za směšných 1500 ročně), tak v brutto režimu se to projeví v nižších příjmech kraje, zatímco v netto režimu se to projeví ve výši ztráty. V obou případech se na jízdy režistů skládají platící cestující či daňoví poplatníci a tvrzení „kdyby jeli všichni zadarmo, kraj by to nestálo ani korunu navíc“ je blbost.

JarynJarin

Za režijku platím 1200 a ani ji neprojezdím. A tak to má většina zaměstnancům. Takže o jaké dotaci je tu řeč? Spíš jde o příspěvek zaměstnavateli než zaměstnanci pže hodně lidí ji má tak nějak z principu. Ale proč má režijkú ČD zaměstnanec SŽDC to nepochopím.

Dominik

Já jich znám dost, co to projezdí během cca půl roku.
Sociální smír, po rozdělení na ČD a SŽDC, když už museli dělit, tak alespoň byli rozumní a zachovali režijky.

Ondřej

Já jich znám dost, co to projezdí za měsíc. Já taky projedu vlakem přes 1000kč za měsíc. Celkem asi 15000kč ročně.

Panelák

„Za režijku platím 1200 a ani ji neprojezdím. A tak to má většina zaměstnancům.“
No tak tím jednodušší bude pro vašeho zaměstnavatele zaplatit za vás to co projezdíte a ještě na tom vydělá 🙂

„Takže o jaké dotaci je tu řeč?“
O (nižší) dotaci Ústeckého kraje do železniční dopravy (rozdílu mezi nevybraným jízdným a nasmlouvanou cenou výkonu od dopravce).

Znovu: režijky nikdo neruší, nikdo vám ten super benefit co ani neprojezdíte nebere, jen holt někdo chce zaplatit „uniklé tržby“. Když je to teda tak marginální, jistě to nebude ČD dělat problém.

Tronda

Tak když ji ani neprojezdíte, tak si místo režijky koupíte jízdenky a ještě ušetříte.

JarynJarin

Doufám, že den na to se zruši veškeré jízdní výhody i členům parlamentu.

xyz

„Doufám, že den na to se zruši veškeré jízdní výhody i členům parlamentu.“
Nikomu se žádné výhody neruší, tzn. nebude existovat ani „den na to“ (tzn. dle kontextu vaší věty „den po zrušení“).

Jaaa

Ty už jsou zrušeny. Místo nich jsou tzv. „cestovní náhrady“, kdy dotyční ani nemusí prokazovat, kdy kam kde jeli, prostě je to přilepšení k platu.

Paja

A iluminátům a zednářům je necháte?

Marián Pískala

Předem píši, že režijku nemám a nikdy jsem neměl, už roky si kupuji IN100. Sice se v železničním prostředí v rámci střední a západní Evropy pohybuji, avšak v soukromém sektoru. A jednu věc prostě stále nechápu. Režijky mají i zaměstnanci státních ÖBB, DB, SBB, DSB, NS, … ale i soukromých společností ve Švýcarsku, Německu (Länderbahn, Transdev (BOB, BRB, NRB, …), Netinera, Abellio, …), Rakousku (SLB, StB, …) atd. Vášně však stále dokola vzbuzují pouze u nás, tam o tom slyšet není. Proč? Osobně mi u zaměstnanců ČD nevadí. Co ale nechápu, proč by ji měli mít i mnozí zaměstnanci DÚ,… Číst vice »

Panelák

Pochopte, že všem okolo je jedno, jestli někdo má nějaké režijky – to jen neustále nacházíte zástupný důvod v jakési závisti a vášních. Unucka vám to napsal jasně: kraj akorát chce za ty „režijky“ zaplatit to, o co by tím přišel na jízdném. Stejně tak si ČD naopak nechávaly u „netto“ smluv zaplatit to, o co přišly uznáváním IDS tarifu (který šel za organizátorem). Co je na tom tak divného, že to furt musíte překrucovat k nějakému konci režijek? Máte snad strach, že by pak ten obětavý zaměstnavatel pečující o blaho svých zaměstnanců o poskytování tohoto „benefitu“ nestál? Inu, stát… Číst vice »

Jára

Je nesmysl tvrdit, že kraj z režijek přijde o tržby, protože nikde není stanovena elasticita poptávky cestujících s režijkou a tudíž nelze říci, že po zpoplatnění jízd režijkářům budou dále jezdit vlakem ve stejném objemu. Po zrušení režijky v kraji může s velkou pravděpodobností nastat to, že režijkáři přesednou do aut či omezí cestování na nezbytně nutné. Tím pádem, kraj žádnou tržbu nedostane tak jako tak. Naopak se v kraji zvýší emise, hlučnost, prašnost a zatížení silnic. A navíc občané kraje již nyní přispívají na dopravu jiných zaměstnanců formou přerozdělování ze státního rozpočtu. MPSV vyplácí příspěvek na podporu regionální mobility… Číst vice »

MartinS.

Tady nejde o režijku, ale o tržbu za cestujícícho s režijkou. To, že mají v Evropě režijky, nijak nevypovídá o tom, kolik za ně platí konkrétní zaměstnanec a kolik za cestujícího s režijkou odvádí zaměstnavatel. Pokud bude cena režijky shodná s cenou roční síťové jízdenky celostátního tarifu a zaměstnavatel tuto sumu odvede do systému, potom ať dá režijku zaměstnanci klidně zadarmo nebo za 1500 Kč a zbytek bude formou benefitu nebo paušálu na pracovní cesty. Pravda, v současnosti by to musel zaměstnanec asi zdanit jako nepeněžní příjem, ale to je určitě řešitelné. Potom bude spokojen objednavatel, protože v systému ty… Číst vice »

Dominik

Otázka je, jak můžete srovnávat cenově síťovou jízdenku s režijkou, když nabízejí jiné možnosti, tudíž se jedná o dva rozdílné produkty.

jouda

Jistě, síťovka nabízí za mnohem více peněz menší službu.

Cyklista

Ano, jízdní výhody mají i zaměstnanci autobusových dopravců a jiných firem, ale ty firmy za to „platí“. SŽDC a ČD tvrdí, že režijka je nařízena státem a nikdo nemusí platit nic (jen zaměstnanec prolongaci a komerční příplatek)

František

Nádražáci si na své režijky sáhnout nenechají. 90% jich kvůli režijce půjde dobrovolně do stávky. Je to něco jako symbol příslušnosti ke dráze. Ať tvrdí, že ji využívají, nebo ne. Už to, že na spoustě tratí se bude roztahovat soukromník a režijka by tam neměla platit, většina nádražáku nese dost nelibě a s omezením ještě i v krajích přímo ve vlacích ČD by byla poslední kapka v poháru. Ať si z režijek udělá BRUTTO smlouvu stát. Režijak bude platit po celé síti pro všechny (i soukromníky) a stát co vybere rozdělí procentuelně mezi dopravce i kraje podle toho, jak se… Číst vice »

xyz

„Nádražáci si na své režijky sáhnout nenechají.“
Však jim ji nikdo nebere (jediný, kdo by tak teoreticky mohl učinit, je zaměstnavatel, ale ten to nepředpokládá učinit).

Adolf

Přesně. Ať si jezdí zdarma jak chtějí, jen za to bude ČD/SŽDC platit do výše krajského tarifu.

Rtep

Především ale hovořte o železničních odborářích. Tak jako u naprosté většiny firem jsou i u ČD a SŽDC obboráři k ničemu a aby alespoň trochu někdo měl pocit, že něco dělají, tak bojujé za režijky 🙂

Hanzi

Jen ať jdou stávkovat, chybět nebudou, alespoň člověk nebude čumět u přejezdu.

MartinS.

Režijka se sice načítá, ale načtením nezjistíte, odkud kam dotyčný jel? Víte pouze, že byla použita. Nevíte, ale k jaké ztrátě na tržbách jejím použítím došlo, takže podle toho byste objednavateli výpadek tržeb jen těžko kompenzoval.
Ale pokud bude režijka pro zaměstnavatele v ceně síťové jízdenky celostáního tarifu, tak tam rozpočítávání nějak fungovat bude a není potřeba vymýšlet nic nového. A za kolik jí potom zaměstnavatel prodá zaměstnanci je jenom na něm.

divočák

režisté jsou také voliči, nabídněte 25% jízdného bez ročního poplatku a máte je cajk u uren s tím správným lístkem

Jackub

Jestli režisté volí jen podle toho, jak se která strana postaví k režijkám, tak ať radši nevolí vůbec. Stavět směřování celého státu na takové prkotině! Pak se není čemu divit, že to na naší politické scéně (a i v celé ČR) vypadá tak, jak to vypadá… 🤔😏

aldik

A proč jako? 😉 Dopravní podniky, autobusoví dopravci mají taky své režijky v rámci firmy.. Takže třeba Dopravní podnik Ostrava a.s. zruší taky režijky, nebo je bude kupovat za tržní cenu pro zaměstnance? 😀 Nebo mimo železnici to funguje nějak jinak s režijkama snad?

Adolf

Všechny dopravní podniky jsou v současné době v režimu NETTO!! Nikoliv BRUTTO, nepochopil jste text

David

Některým lidem prostě pochopení jednoduchého textu činí potíže.

aldik

Tak ale potom to je diskriminační, proč to má jeden tak a někdo jiný jinak?

xyz

„proč to má jeden tak a někdo jiný jinak?“
Protože každý jednotlivý objednatel může uvážit jinak.
Mmch. znám několik MHD, kde se naopak soutěžila nákladová cena s tím, že vybrané tržby se poté odečítají = brutto-smlouva; tzn. neplatí absolutně, že by všechny MHD byly netto.

„Tak ale potom to je diskriminační“
Není; každý jednotlivý objednatel (v případě MHD tedy každé jednotlivé město) může uvážit jinak.

Martin H.

Pane Unucko,
Jako občan kraje souhlasím s Vaším názorem, že při nastaveném systému „brutto“ není správné „tolerovat režijky“.
Mrzí mne však, že jste zamlčel, že kraj některým zaměstnancům dává Odisky zdarma.

Martin J.

Jenže to jsou zaměstnanci kraje, který tu dopravu platí a který inkasuje ty peníze z jízdného. To je v pořádku. Já si ve svém vlastním autě taky sám rozhoduju, koho svezu zadarmo (rozumějte: cestu mu zaplatím já, jeho to nic nestojí) a od koho budu chtít za svezení zaplatit.

Jan1203

No a zaměstnanci SŽDC jsou zase zaměstnanci státu, který krajům na dopravu přispívá. Takže jak z toho ven? 🙂

xyz

„No a zaměstnanci SŽDC jsou zase zaměstnanci státu“
Ne, zaměstnanci SŽDC jsou zaměstnanci „SŽDC, státní organizace“, tedy organizace s právní subjektivitou.

„státu, který krajům na dopravu přispívá“
Tedy státu, docela jiné organizace než SŽDC, která krajům nijak nepřispívá.

J.L.

„a od koho budu chtít za svezení zaplatit“ – čímž se dopustím nedovoleného podnikání…

libor

píše se rok 2019! vyžeňte už ty komunisty někam, ZRUŠTE: režijky na vlaku, busy, mhd, stravenky na žrádlo, výsluhy u policajtů a jiných ozbrojených či neozbrojených složek, apod.. dejte lidem za práci peníze cash, ať si je utratí dle svého nejlepšího uvážení. Snižte daně, ať těm lidem něco zůstane!

Dáda

A zruště platy poslancům a všem zastupitelům, protože zastupovat lidi je čest!! SLOUŽÍM LIDU!!!

Dusanh

Výsluhy by se neměly zrušit, ale určitě by se měly změnit. Měly by vyjadřovat to, že činnost v rámci daného služebního místa nepodléhá pravidlům BOZP – jinými slovy, můžete v rámci výkonu „zaměstnání“ i zemřít a bude to „v pořádku“. Proč mají mít výsluhy i kancelářské síly, to je samozřejmě historická chyba.

libor

to jo, ale když budeš dělat těžaře v lese (s pilou) , máš taky velká rizika, že se ti něco stane. a proč tedy nemáš nárok na výsluhy? těžká riziková práce….

všd

U policie apod. by byl problém, že bez výsluh by tam téměř nikdo nedělal. Může se Vám to nelíbit, ale je to tvrdá realita. Kdyby vypláceli velké peníze cash, a to hned po nástupu, potom byste tam měl hazardéry.

Osobně spíš nechápu smysl brutto režimu.

xyz

„Osobně spíš nechápu smysl brutto režimu.“
Mj. snad jediná možnost, jak primárně jezdit na IDS-tarif s rozúčtováváním tržeb mezi jednotlivými železničními i autobusovými dopravci v rámci onoho kraje.

Tzn. stav, kdy tržby jsou ze strany dopravců vykazovány směrem ke krajskému objednateli (princip brutto-systému), namísto toho, aby si dopravci tyto tržby nechávali (princip netto-systému); kdy v IDS nelze konkrétní tržbu za prodanou jízdenku přisoudit jen tomu dopravci, který ji ve svém vozidle/jízdenkovém automatu/jízdenkové výdejně prodal, ale dle stanoveného klíče všem zúčastněným dopravcům.

libor

nojo, tak je mají zaplatit rovnou, v dnešní době práce=peníze. A co vojáci a výsluhy? ty taky mají za práci hov.o, že potřebují výsluhy? Opět příklad těžař – lesní dělník s pilou po 20-25 letech práce v lese bude možná opotřebovaný (fyzicky) víc než kdejaký policajt/voják a výsluhy nemá žádné… a ty prachy za m3 za to taky nemá největší (nadprůměrné).

Cyklista

jednoduše řečeno – jízdenky v rámci krajského integrovaného systému si nekupujete u českých drah, ale u obecného prodejce, v automatu, u krajského integrátora a kraj pak peníze přerozděluje dopravcům, podle prokazovaných výkonů.

Bohužel režijky nejsou v kompetenci krajů a od státu nic za jejich uznání nedostanou, proto nechtějí ČD proplatit režijkáře. Nikdo nechce režijky rušit, jen chce, aby se ČD s kraji domluvily, zda si tyto „benefitní“ cestující zruší z výkazů, nebo zaplatí samy.

Dusanh

Na těžaře v lese se vztahují BOZP, existuje celá řada pravidel a instrukcí, jak těžit, aby se nikomu nic nestalo.
Šlo mi o to, že výsluhy by měly vyjadřovat kompenzaci od státu za to, že dotyčný pro ten stát a jeho občany nasadí krk.

VRT

And here we go again!

Staaaaaaaaavkaaaaaaaa!
Sáhnou na režijky na nehne se kolo!

David

Ale hne. Nejsme v 90. letech za vlády V. Klause st.