LOT 3a leaderboard

Nádraží v Adamově projde proměnou za 688 milionů, nástupiště propojí lávka

Vizualizace nové podoby stanice Adamov. Foto: Správa železnicVizualizace nové podoby stanice Adamov. Foto: Správa železnic

Prodloužení třetí staniční koleje umožní odbavení nákladních vlaků o délce 740 metrů.

Správa železnic spojí úpravy trati z Brna do Blanska s další velkou investiční akcí. Za 688 milionů korun chystá rekonstrukci stanice v Adamově. Minulý týden Správa železnic vypsala veřejnou soutěž na zhotovitele stavebních prací. Vítěz má postavit dvě ostrovní nástupiště a novou lávku, rekonstrukcí projdou odbavovací prostory pro cestující.

Ostrovní nástupiště budou plně bezbariérová, přístup na lávku z nich bude zajištěn pomocí schodišť a výtahů. Nová lávka bude propojena na druhou stranu kolejiště do Hybešovy ulice. Součástí stavby je také rekonstrukce vnitřních prostor výpravní budovy pro vytvoření adekvátního zázemí pro cestující a výstavba parkoviště s kapacitou třiceti parkovacích míst.

Prodloužení třetí staniční koleje umožní odbavení nákladních vlaků o délce 740 metrů. Práce se budou dále soustředit na opravu železničního svršku a spodku. Dojde k přeložkám sítí, výstavbě nových protihlukových zdí, elektro rozvodů a nové technologické lávky a budovy. Stavba by měla odstartovat letos v říjnu a skončit v polovině roku 2023.

Správa železnic původně počítala s tím, že modernizace stanice v Adamově proběhne samostatně. „Modernizace traťových úseků Brno-Maloměřice – Adamov a Adamov – Blansko byly v raném stadiu v roce 2017 připravovány bez železniční stanice Adamov, a to z důvodu zahrnutí této stanice v akci „DOZ Brno – Česká Třebová“ připravované od roku 2014. Ze zpracování záměrů projektů mezi Brnem a Blanskem vyplynula potřeba rozsáhlých výluk, včetně nevyhnutelnosti úplného zastavení provozu v celém úseku, proto došlo k začlenění stavby do plánu připravovaných staveb tak, aby tato akce mohla proběhnout současně s oběma stavbami a byly minimalizovány negativní vlivy výlukové činnosti,“ vysvětlila mluvčí Správy železnic Nela Friebová.

Vizualizace nové podoby stanice Adamov. Pramen: Správa železnicVizualizace nové podoby stanice Adamov. Foto: Správa železnicVizualizace nové podoby stanice Adamov. Foto: Správa železnicVizualizace nové podoby stanice Adamov. Foto: Správa železnicVizualizace nové podoby stanice Adamov. Foto: Správa železnicSoučasný stav stanice Adamov. Foto: Palickap / Wikimedia Commons
Tagy Adamov seznam Správa železnic
121 komentářů