Na vznikající trati ke kampusu v Brně už jsou položeny první metry kolejí

Ze strany Osové je vybudovaná jen výhybka k tunelu a asi 5 metrů kolejí. Pramen: DPMBZe strany Osové je vybudovaná jen výhybka k tunelu a asi 5 metrů kolejí. Pramen: DPMB

Stavba jde podle harmonogramu, tramvaje by měly na trati svézt první cestující za rok.

Zpět na článek
59 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
robert

Průběžně se na to chodím koukat a proměňuje se to neskutečným tempem. Tramvaj do takové lokality je víc než potřebná, takže se těším, až bude hotová. Všem, co se na tom podílejí, palec nahoru. 🙂

Mickey

#brnenskemetro

Facepalm

Ty pokládané koleje jsou rezavé, nebo dřevěné? Přece jen, je to v Brně, tak to není úplně jasné.

K.S.

Aluminiové natřené oxidem železitým. 😀

Swariner

Podle mě je to ořech. Frézovaný po letech a svařovaný bukovýma elektrodama.

tarten

Že by ve Štatlu převzali postup z Mecháčkova?

robert

Ne, jsou z 3D tiskárny.

Ibragim z Bastru

Bohužel je již navždy zmařena moznost prodloužení od kampusu do Pisarek a místo toho tam nějaký šílenec hodlá stavět lanovku. Připadne tangenta Bystrc-Pisárky-Kampus-Osová-žst. Lískovec a dal na Moravany by byla ohromnou příležitostí pro celý západ a jih Brna….

K.S.

Nemyslím si že by to bylo navždy zmařené, pokud se tam kdy bude dále stavět, tak se dá nechat rezerva na tramvaj. Uvědomte si ale že k Výstavišti je převýšení asi 70 m a vyšel by tam buď divoký sklon, nebo malý Semmering, navíc oblastí která je využívaná rekreačně. To neprojde.

Tangenta, nebo spí zakruhování do Bystrce je dobrý nápad, ale k tomu by spíš bylo vhodnější protáhnout trať z e smyčky ve Starém Lískovci. en. mapy. cz/s/covanoposa (omlouvám se za nižší level uhlazenosti než jindy, šaliny si poradí s ostřejšími oblouky)

Pavel

Sklon dolů k Výstavišti není tak kritický jak by se mohlo zdát. Sklon i s mírnou rezervou vyhovuje současným předpisům pro stavbu nových tratí. Mnohem strmější stoupání či klesání máme na ul. Husové či dolů po Pekařské. V případě zářezu či rovnou tunelové varianty pod Čertovým kopcem to bude ještě lepší.

Nekdo

až na to, že šalina je již naplánována na sever od Bosonoh, což asi neumožní pokračování podle Vašeho návrhu…

Luděk

Popisky fotek 4 a 5 jsou poněkud chybné
4 by se beztrestně da použít popisek z fotky 5
5 odstavené koleje

Pavel

Neví někdo, zda se do budoucna plánuje napojení i na vlakový terminál Starý Lískovec? Dávalo by to poměrně smysl vést to tímto směrem na novou konečnou.

Olin

To při té zástavbě dané lokality nedáš. Věř mně.

Vojta

Teoreticky by to šlo, ale znamenalo by to značnou likvidaci parku na Švermově a ve výsledku by tam byla šalinová linka s 5 zastávkama. To ten trolejbus bude sice možná o minutu – dvě pomalejší, ale tu prácu taky odvede a navíc nabídne přímé spojení i směr Pisárky.

Luděk

Tam by měli být potažené trolejbusy z Osove

Luděk

Promiňte prodloužené

robert

Tramvaj by se mi k novému nádraží taky líbila, ale realizovalo by se to ještě hůř než tohle. Zatím je tam plánovaný trolejbus.

Kamui

Proč zase výhybky, přes které se musí jezdit rychlostí splašeného hlemýždě?

Ondra K.

Výhybky na snímku budou součástí dvojité kolejové spojky, která bude sloužit pro příjezd na kusé obratové koleje, jenž jsou vidět v pozadí. Tam se bude jezdit pomalu tak jako tak.

Jiří Kocurek

Zjistit si fakta, než se začne nadávat? To se prostě nenosí.

Kernteriér

Pochop ho. Co kdyby pak zjistil, že nemá na co nadávat? Musel by nadávat, že nemá na co nadávat.

Jiří Kocurek

Chtěl jsem se rozepsat víc, ale … děkuji, nenapsal bych to tak vesele.

Vojta

Nicméně přes tu novou vyhýbku u zastávky Osová se taky jezdí docela pomalu, aspoň teda do odbočky (nově je původní trať směr Dunajská do odbočky a do tunelu se bude jezdit přímo). Tady je to ale blízko zastávky, tak se to dá zkousnout. Ale rychlé vyhýbky by se rozhodně hodily u Krematoria a smyčky Švermova.

Zdeněk

Až bude zprovozněno, bude se přes výhybky na Osové jezdit nax 30. Zjistěte si nejdříve faktay prosím.

K.S.

Každopádně pomalé výhybky nemají na trati mimo centrum co dělat.

K.S.

Možná že ano, ale problém pomalých výhybek je v Brně běžný a to přestože se i pro tramvajové tratě dělají výhybky na vyšší rychlosti do odbočky. Chápu že může jít o snahu mít všechno jednotné, ale připadá mi to jako zbytečné zpomalování celého provozu.

tarten

A na čem to vázne? Že se nedá šalinfírům vysvětlit, že neni vexl jako vexl?

K.S.

Nevím… Přestože ve Vtipu žiju už nějakou tu dobu, tak se mi pořád nepodařilo zjistit proč tak trestuhodně je brzděn provoz jak výhybkami, tak neochotou účinně separovat a zrychlit třeba trať „1“, vybudovat nové tratě v podobě tangent. Ono, když to tak vezmeme, není problém s výhybkami jenom tu, ale i u krematoria, na Kníničské nebo ve stanici u výstaviště.

robert

Ty na Osové jsou pro vyšší rychlost do přímého směru, ty na terminálu jsou normální, jejich potenciál by se nevyužil.

Petr

Brno se konečně dočkalo svého metra

Tomáš Gottschalk

Pro cajzly je všechno metro. Ale Miloš Havránek bude prvním generálním v DPmB, který bude mít tunel pro šaliny a ne jeden, ale hned dva, teda pokud ještě aspoň rok vydrží, což se dá předpokládat.

Kernteriér

A to na Jírově tunel není? Aspoň půlka?

Tomáš Gottschalk

Spíš delší a hlubší most 🙂

tarten

Jste si jistý, že za to můžou cajzli?

robert

Nedočkalo.

Georg

oni v brne jeste nezavedli s49 a na sterk pokladaji tuhle hruzu?

Ondra K.

Trať na snímcích bude mít uzavřený svršek.

Jiří Kocurek

Železniční výhybky, na kterých by nebyla žlábková kolej?

Jiří Kocurek

Jinak se teda po S49 jezdí už tak 20 roků: https://mapy.cz/s/jekosezafe

Daniel

Pardon, omylem jsem ze uklikl na „-1“. Omluva za mé nešikovné prsty a díky za odkaz.

Milan

navrhuji do clanku doplnit odkaz/proklik na „tramvaje Škoda ForCity Smart 34“: https://zdopravy.cz/skoda-vyhrala-velkou-soutez-na-40-tramvaji-do-brna-72553/

Vojta

Oficiální zahájení stavby sice bylo v říjnu 2019, ale stavební práce začaly až v červnu 2020 (+ ještě v březnu 2020 kácení dřevin a příprava staveniště. Takže prakticky je to rok a půl po zahájení stavby.

Martin Langer

Máte správné informace. Zhotovitel zajišťoval i stavební povolení, takže první rok zakázky se hlavně projektovalo, teprve po 10 měsících začaly první stavební práce. Teď je to přesně rok a půl stavebních prací

Jakub

Nejspíš mi něco uniklo, tak se radši zeptám. Jaký smysl bude mít zastávka Jihlavská? Přijde, že se staví až zbytečně blízko ke konečné zastávce tramvajové zastávky. Možná se tam bude dát přesedat na autobus a využijí nějací obyvatelé několika paneláků. V úvahu také připadá
P+R. Jinak mi to přijde jako zbytečné časové zdržení a samozřejmě i finanční prodražení celé stavby.

Kernteriér

Nebude z ní výstup k ulici U Penzionu? Pak by význam měla velký. Plus to P+R by se tam určitě taky hodilo, ale netuším, jestli je v plánu.

Kubrt

Co je vůbec v plánu s tou pustinou kolem budoucí zastávky Jihlavská?

Kernteriér

Aha, díky. Tam bych chtěl bydlet, u dálnice a jejího přivaděče. Brr.

Puvodni Jakub P

Kapacitni silnici hned u baraku by prece chtel kazdej. A v tomhle urcite budou i garaze. Takze vsechny predpoklady stastneho, opravdoveho mestskeho zivota naplneny. Pokud tam teda nebudou ty tramvaje zbytecne hlucny…

Kernteriér

Jo, v Budějovicích by chtěl bydlet každý, Kromě mě ovšem…

Puvodni Jakub P

A proc by tam chtel zit kazdy? Neni to prave proto, ze nemaj tramvaje? I kdyz zrovna v te dobe je vlastne meli. Proto tam asi Karel Infeld nechtel zit, on jako jedinej vedel, co takova tramvaj ve skutecnosti znamena.

Kernteriér

Zapomněl jsi na přídomek!

Jakub

Udělal jsem ze sebe sice hlupáka, ale díky za info. 😀 🙂 Existence tohoto projektu mně nějak unikla.

Kernteriér

To se mě ptáš moc, fakt nevím. V žádném plánu jsem to nenašel.

Vojta

Na oblast západně od zastávky se zrovna pořizuje územní studie (odkaz byl na stránkách https://upmb.brno.cz/uzemne-planovaci-podklady/uzemni-studie/porizovane-us/, ale nedávno zmizel – do 16.11. byl termín pro zasílání připomínek). Tady je textová část studie:
https://upmb.brno.cz/wp-content/uploads/2021/09/Textova_cast_s_prilohami.pdf
V bezprostřední blízkosti zastávky pak záměr odkazovaný níže.

Luděk

Když pomineme projekt „Západní brána“ tak neexistuje žádný blízký přechod přes ulici Jihlavskou. A pak citace z FB Šalinou na kampus: Dobrý den, umístění stanice je výsledkem složitého technického řešení trati, která je od Osové po FN Brno v trvalém stoupání. Bylo tedy nutné najít místo, kde výškové umístění trati vůči terénu umožní vybudování zastávky v co nejmenší hloubce. Současně bylo nutné brát v potaz budoucí velkou zástavbu Západní brána. A ano, vejdou se tam dvě vedle sebe, ač to tak nevypadá

Vojta

Ten přechod tam snad časem bude, aspoň podle studie ulice Jihlavská https://www.brno-bohunice.cz/cs/mc-brno-bohunice/uzemni-planovani/technicke-studie-ulice-jihlavska.html
To ale nic nemění na tom, že pro obsluhu oblasti kolem západní brány a přilehlých stávajících paneláků se ta zastávka hodí. Přišlo by mi lepší, kdyby byla o kousek jižněji, blíž ulice Labská / U penzionu, ale chápu technické omezení, dané hlavně poměrně značným stoupáním trati od Osové až po tu novou podzemní zastávku