Informační technologie Železnice

Na německé železnici se šíří minikamery, odbory je žádají i pro průvodčí

Rakouský průvodčí vybavený kamerou. Pramen: ÖBB/Mosser

Deutsche Bahn postupně rozšiřuje u svého personálu nasazení kamer. Takzvané BodyCams upevněné na stejnokroji se po Berlíně, Kolíně nad Rýnem a Norimberku nově objevily i v Hamburku. Na tamních nádražích je používají bezpečnostní zaměstnanci dopravce. Zprávu přinesla německá media, například NDR.de.

Hlavním účelem nasazení kamer je podle dopravce předcházení hrozícím konfliktům. Zaměstnanec musí mít kameru jasně viditelnou na žluté vestě, nahrávání aktivuje jen v případě stupňování sporu a hrozícího násilí. Útočníka má odradit už to, že se na monitoru sám uvidí. Záznam se ukládá a má k němu přístup policie.

„Bodycams zajišťují důkazy a ochranu proti útokům. To znamená větší bezpečnost pro personál DB i cestující,“ uvedl bezpečnostní šéf Deutsche Bahn Hans-Hilmar Rischke. V Hamburku bylo vyškolena pro používání kamer asi polovina z 300 bezpečnostních zaměstnanců. DB si přitom pochvaluje, že nikdo s kamerou zatím nebyl napaden.

Zároveň se ozval Odborový svaz železnice a dopravy (Eisenbahn- und Verkehrsgewerkschaft – EVG) s požadavkem na zavedení BodyCams i ve vlacích, konkrétně u vlakového personálu. Odboráři poukazují na rostoucí počet útoků na průvodčí, zvláště palčivý je podle nich tento problém v Severním Porýní – Vestfálsku. Právě tam by podle odborářů měla Deutsche Bahn osobní kamery u průvodčích otestovat.

K zavedení novinky už sáhlo Rakousko. Poprvé se BodyCams připevněné na obleku průvodčích objevily v běžném provozu v červnu na regionálních vlacích v Korutanech a Štýrsku, v půlce prázdnin se rozšířily i na Salcbursko. Postupně by měly být zavedeny v celém Rakousku. České dráhy s nimi nepočítají.

10 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
T.H.

George Orwell by čuměl, kdyby viděl dnešní technologické možnosti… nojo, ono to vlastně prý bude viditelné a obvykle vypnuté.

Pavel

Tuší někdo, jaká je výdrž baterie, když jede ukládání i ten displej?

AAA

S čím to asi nebude souviset….

Vojtaur

Takže klasika, ČD se slávou začnou uvažovat nad zaváděním kamer až za pár let, kdy v Německu budou zavádět jinou, modernější technologii….

Honza

ČD ty kamery pak od Neměcka odkoupí 😉😂

Radek Janata

ČD ty kamery především tolik nepotřebují. V Německu je zavádějí hlavně kvůli tzv. novým Němcům.

venkov4ever

Wir schaffen das.

petr.r

my máme zase kamery ve vagonech a na nástupištích.

Martin N.

Vlakovým četám přeci stačí psychologické školení, ne? :-/

petr.r

Ne, nemáte pravdu.