Na německé železnici se šíří minikamery, odbory je žádají i pro průvodčí

Deutsche Bahn postupně rozšiřuje u svého personálu nasazení kamer. Takzvané BodyCams upevněné na stejnokroji se po Berlíně, Kolíně nad Rýnem

Deutsche Bahn postupně rozšiřuje u svého personálu nasazení kamer. Takzvané BodyCams upevněné na stejnokroji se po Berlíně, Kolíně nad Rýnem a Norimberku nově objevily i v Hamburku. Na tamních nádražích je používají bezpečnostní zaměstnanci dopravce. Zprávu přinesla německá media, například NDR.de.

Hlavním účelem nasazení kamer je podle dopravce předcházení hrozícím konfliktům. Zaměstnanec musí mít kameru jasně viditelnou na žluté vestě, nahrávání aktivuje jen v případě stupňování sporu a hrozícího násilí. Útočníka má odradit už to, že se na monitoru sám uvidí. Záznam se ukládá a má k němu přístup policie.

„Bodycams zajišťují důkazy a ochranu proti útokům. To znamená větší bezpečnost pro personál DB i cestující,“ uvedl bezpečnostní šéf Deutsche Bahn Hans-Hilmar Rischke. V Hamburku bylo vyškolena pro používání kamer asi polovina z 300 bezpečnostních zaměstnanců. DB si přitom pochvaluje, že nikdo s kamerou zatím nebyl napaden.

Zároveň se ozval Odborový svaz železnice a dopravy (Eisenbahn- und Verkehrsgewerkschaft – EVG) s požadavkem na zavedení BodyCams i ve vlacích, konkrétně u vlakového personálu. Odboráři poukazují na rostoucí počet útoků na průvodčí, zvláště palčivý je podle nich tento problém v Severním Porýní – Vestfálsku. Právě tam by podle odborářů měla Deutsche Bahn osobní kamery u průvodčích otestovat.

K zavedení novinky už sáhlo Rakousko. Poprvé se BodyCams připevněné na obleku průvodčích objevily v běžném provozu v červnu na regionálních vlacích v Korutanech a Štýrsku, v půlce prázdnin se rozšířily i na Salcbursko. Postupně by měly být zavedeny v celém Rakousku. České dráhy s nimi nepočítají.

Tagy bezpečnost Deutsche Bahn kamery Německo průvodčí
10 komentářů