Dopravci Informační technologie Železnice

Rakouské dráhy vybavují průvodčí kamerami, ČD s nimi zatím nepočítají

Rakouští průvodčí vybavení kamerami. Pramen: ÖBB/Mosser
Rakouští průvodčí vybavení kamerami. Pramen: ÖBB/Mosser

Rakouské spolkové dráhy (ÖBB) začaly vybavovat kvůli větší bezpečnosti svůj vlakový personál kamerami. Poprvé se takzvané BodyCams připevněné ke stejnokroji průvodčích objevily v běžném provozu v červnu na regionálních vlacích v Korutanech a Štýrsku, nejnověji se rozšířily i na Salcbursko. Postupně by měly být zavedeny v celém Rakousku. Agresivitě čelí i zaměstnanci Českých drah, s kamerami ale český dopravce nepočítá.

„Kamery mají preventivní a uklidňující efekt, čímž poskytují našim cestujícím a zaměstnancům větší pocit bezpečí,“ uvedl Wolfgang Piesch z regionálního centra ÖBB v Salcburku.

Rakouský průvodčí vybavený kamerou. Pramen: ÖBB/Mosser
Rakouský průvodčí vybavený kamerou.
Pramen: ÖBB/Mosser

Kamery nefungují nepřetržitě, při podezření z přestupku či trestného činu je třeba je aktivovat ručně. Zabírané osoby musí personál o zapnutí kamery předem informovat, což podle vedení ÖBB samo o sobě vede ve většině případů ke zklidnění situace.

Kamery byly zatím využity při čtyřech incidentech ve Štýrském Hradci a jednou v Linci během zkušebního provozu. ÖBB uvádějí, že se zaměstnanci s přístroji cítí bezpečněji.

České dráhy podle mluvčího Petra Šťáhlavského rovněž musejí řešit střety cestujících a vlakovým personálem. „Stává se to zejména při snaze našich zaměstnanců o dodržování smluvních přepravních a tarifních podmínek, ovšem vážnější střety personálu s agresivními cestujícími jsou spíše ojedinělé. Častější jsou útoky verbální, nicméně občas dochází i k napadení fyzickému,“ uvedl mluvčí.

Dráhy se nebezpečným situacím snaží předcházet například školením, které je zaměřené na zvládání krizových situací a mimořádností, asertivitu a efektivní komunikaci se zákazníky. Rizikové vlaky doprovází také civilní bezpečnostní agentura. „O vybavení průvodčích kamerami ale v současnosti neuvažujeme. Tato problematika je i poměrně komplikovaná v souvislosti s ochranou osobních údajů,“ doplnil Šťáhlavský.

8 komentářů

Klikni pro vložení komentáře
 • Bojí se, já bych se bál taky! No, když se tam může „volně pohybovat každý “ = takové jsou zákony EU.

  Večer v Linzi na nádraží si užijete………..venku stojí několik dodávek s policií a dovnitř chodí policie s psem.

  Dříve chodili po nádraží 2 zaměstnci ochranky ÖBB, nyní 4 příslušnici POLIZEI.

 • „Tato problematika je i poměrně komplikovaná v souvislosti s ochranou osobních údajů“
  Je-li stát založen na ochraně lotrů před slušnými lidmi, pak je to skutečně „problematika poměrně komplikovaná“: jakým právem smějí slušní lidé ohrožovat lumpy využíváním kamer?

 • Rakušané jsou v tomto zvláštní. Street View nelze, kamery v autech nelze a teď tohle?

 • Počítám, že agresivní jedinec by kameru průvodčímu stejně serval. Leda by to rovnou streamovalo někam na centrální server. Jinak ve vlacích ČD chybějí kamery jako sůl, viz jak častou dopadnou cityelefanty.

 • Nefungují nepřetržitě? Povídali, že mu hráli. Velký bratr se dívá. Orwell hadr…

  • nedělejte z toho detektivku, asi ten displej je na to, aby dotyčný se viděl a před nahráváním stejnak cestujícího sejme kamera ve voze a na nástupišti. Já proti kamerám nic nemám a rád jsem za každou kameru v okolí.

Newsletter

Partneři


Výběr editora