egoe-plus
Dopravci Informační technologie Železnice

Rakouské dráhy vybavují průvodčí kamerami, ČD s nimi zatím nepočítají

Rakouští průvodčí vybavení kamerami. Pramen: ÖBB/Mosser
Rakouští průvodčí vybavení kamerami. Pramen: ÖBB/Mosser

Rakouské spolkové dráhy (ÖBB) začaly vybavovat kvůli větší bezpečnosti svůj vlakový personál kamerami. Poprvé se takzvané BodyCams připevněné ke stejnokroji průvodčích objevily v běžném provozu v červnu na regionálních vlacích v Korutanech a Štýrsku, nejnověji se rozšířily i na Salcbursko. Postupně by měly být zavedeny v celém Rakousku. Agresivitě čelí i zaměstnanci Českých drah, s kamerami ale český dopravce nepočítá.

„Kamery mají preventivní a uklidňující efekt, čímž poskytují našim cestujícím a zaměstnancům větší pocit bezpečí,“ uvedl Wolfgang Piesch z regionálního centra ÖBB v Salcburku.

Rakouský průvodčí vybavený kamerou. Pramen: ÖBB/Mosser
Rakouský průvodčí vybavený kamerou.
Pramen: ÖBB/Mosser

Kamery nefungují nepřetržitě, při podezření z přestupku či trestného činu je třeba je aktivovat ručně. Zabírané osoby musí personál o zapnutí kamery předem informovat, což podle vedení ÖBB samo o sobě vede ve většině případů ke zklidnění situace.

Kamery byly zatím využity při čtyřech incidentech ve Štýrském Hradci a jednou v Linci během zkušebního provozu. ÖBB uvádějí, že se zaměstnanci s přístroji cítí bezpečněji.

České dráhy podle mluvčího Petra Šťáhlavského rovněž musejí řešit střety cestujících a vlakovým personálem. „Stává se to zejména při snaze našich zaměstnanců o dodržování smluvních přepravních a tarifních podmínek, ovšem vážnější střety personálu s agresivními cestujícími jsou spíše ojedinělé. Častější jsou útoky verbální, nicméně občas dochází i k napadení fyzickému,“ uvedl mluvčí.

Dráhy se nebezpečným situacím snaží předcházet například školením, které je zaměřené na zvládání krizových situací a mimořádností, asertivitu a efektivní komunikaci se zákazníky. Rizikové vlaky doprovází také civilní bezpečnostní agentura. „O vybavení průvodčích kamerami ale v současnosti neuvažujeme. Tato problematika je i poměrně komplikovaná v souvislosti s ochranou osobních údajů,“ doplnil Šťáhlavský.

8 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Medvěd

Bojí se, já bych se bál taky! No, když se tam může „volně pohybovat každý “ = takové jsou zákony EU.

Večer v Linzi na nádraží si užijete………..venku stojí několik dodávek s policií a dovnitř chodí policie s psem.

Dříve chodili po nádraží 2 zaměstnci ochranky ÖBB, nyní 4 příslušnici POLIZEI.

železničář v důchodu

„Tato problematika je i poměrně komplikovaná v souvislosti s ochranou osobních údajů“
Je-li stát založen na ochraně lotrů před slušnými lidmi, pak je to skutečně „problematika poměrně komplikovaná“: jakým právem smějí slušní lidé ohrožovat lumpy využíváním kamer?

Dan

Rakušané jsou v tomto zvláštní. Street View nelze, kamery v autech nelze a teď tohle?

Milan

Počítám, že agresivní jedinec by kameru průvodčímu stejně serval. Leda by to rovnou streamovalo někam na centrální server. Jinak ve vlacích ČD chybějí kamery jako sůl, viz jak častou dopadnou cityelefanty.

Indian

Nefungují nepřetržitě? Povídali, že mu hráli. Velký bratr se dívá. Orwell hadr…

Petr.R

nedělejte z toho detektivku, asi ten displej je na to, aby dotyčný se viděl a před nahráváním stejnak cestujícího sejme kamera ve voze a na nástupišti. Já proti kamerám nic nemám a rád jsem za každou kameru v okolí.

Bery

Nepretrzite to nebude, tak velkou baterku to urcite nema.

K.S.

Abyste se nedivil, ono to dneska ta elektronika už moc nežere.