Na Florenci vznikne nervový systém města. Světlená instalace Synapse doplní Bitvu u Sokolova

Světlená instalace Synapse pro metro Florenc. Zdroj: DPPSvětlená instalace Synapse pro metro Florenc. Zdroj: DPP

Odhalení uměleckého díla by se mělo v spojit s dokončením stavebních prací v roce 2026.

27 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
ZHalkova

Přestup B a C sjednotit vstupní halu, tvarově zjednodušit, aby byla přehledná, bez zbytečných zákoutí. To by dle mne pomohlo. Umění klidně, ale zásadní je přehlednost a zcela jasné vymezený prostor nástupišť a vstupních prostor.

frantaomacka

muze mi nekdo vysvetlit proc jedna blba vystupni stanice z Florence je uz rok a pul zavrena a dalsi 3 roky jeste bude? kazdej den tam projizdim a nedeje se tam nic, rekonstrukce blbeho pruchodu by nekde i v cine trvala mesic max par mesicu a tady 4 roky zavreo par m2, k bliti jak to tady v cesku funguje, jeden obrovsky tunel a an konci budou nejake osvicene luxfery saskarna, takze kdyz budu vystupovat z metra tak do xichtu mi bude svitit nejake posrane ledky, neskutecny. Co tak stanice metra udrzovat prubezne i ciste, spianve kachle hnus v kazdem… Číst vice »

vlastimil.miler

Kristova noho 🙈 co raději řešit bezpečnost, „prodavače parfemů“ a další svoloč kolem a kolem? Stačilo by jen, aby cela stanice a okoli nebylo veřejným wc.

MirekK1

To ale musí řešit někdo úplně jiný, že?

Jindřich

Napůl souhlasím s oběma. Podle mě dobře navržený prostor odrazuje určitou sortu lidí, naopak určitá místa ji přitahují a musela by tam být trvale nasazená posádka pořádkových služeb, aby to fungovalo.

frantaomacka

v cesku chcit ciste metro a pravidelne cisteno je nerealne, kazdej den tam vidim ty fetky smazky co si tam pichaj drogy, spianve nadchody podchody kachle hnusny, nikdo to necisit, zadnej koncept, stejne jako hlavak, dokud nebude mesto zaemtnavat nejake security a vyhazovat ty fetky bezdaky ven tak se nic nezmen i a proad kazda stanice metra bude vypadat jak spinava smradlava dira

ZHalkova

Tak to by vyřešil systematický přístup k těm smažkám, jak jim říkáte. Nejprve stanice s metadonem přemístit na okraj Prahy, tam přijímat ty nešťastníky v provizorních domech s možností bydlení, a pracovní příležitosti, získání návyků. Pomoc s odvykačkou a pokus zařazení do procesu. Získání občanky po splnění podmínek. A pak by Praha ušetřila za ostrahu, úklid a nepotkávali bychom je denně v MHD, což je tedy zážitek čichový i vizuální. Přenos infekcí, zejména žloutenky. Detekce u vstupu, bez zachycení kódu občanského průkazu nepustit dovnitř.

W14

Pěkné návrhy. Osobně se mi nejvíce líbil 4. a pak 2. návrh, ale celkově mi přijdou všechny povedené. Každopádně se pak na ten vítězný podívám, až bude na Florenci (njn, jsem z Brna, tady máme jen jednu zastávku metra 😀 ).

P_V

Máte pravdu, zejména druhý návrh je lepší. Namísto blikátek před schody dělá světelné vlny po celém stropě vestibulu.

Juraj

Souhlas, některé z nich bych si uměl představit i souběžně.
Celkově je fajn, že existuje ambice ten prostor pozvednout.

Šejdr

Vypadá to zajímavě, na Florenci by ale především byla potřeba důslednější policejní kontrola toho, co se děje v bezprostředním okolí vestibulů metra. Hlavně po setmění to vůbec není hezká vizitka Prahy, tedy pokud člověk nechce vidět, jak se střílí dávka do žíly, nebo nechce slyšet dotazy, nemá-li cigáro nebo nějaké prachy.

Pavel H

Mám to chápat tak, že východ z metra u Muzea bude otevřen až v roce 2026? Nebo dřív? Ještě před pár dny byla informace na strankách dpp o listopadu 23. Netušíte někdo víc?

L.

Listopad 23 už byl a rozhodně to otevřeně nevypadá. To je ta motivace lidí, aby jezdili hromadnou dopravou :-/

frantaomacka

taky to nechapu, rok a pul tam je mrtvo nikde se nepracuje, jedna blba vystupni stanice by v normalnim svete trvala opravit do mesice max par mesicu, v CR 4 roky, za tu dobu by v Cine postavili celou linku metra, v CR jedna blba vystupni stanice, k bliti, spis to vypada na tunel magistratu nic noveho

Majkl

Nervový systém města jsou telekomunikace a zabezpečovací systémy. Doprava je součástí cévního systému.

P_V

Připadá mi, že takové dílo s blikajícími linkami by mohlo být zajímavé v 80. létech, jako ten zmíněný světelný lustr z Míráku. Ale dnes, v době velkoplošných obrazovek, na kterých se může ukazovat cokoliv? Tam by to umění spočívalo v obsahu, ne v takovéto již zastaralé formě.
Nevím, tomu umění nerozumím. Možná se v názoru mýlím.

Dušan

ano, mýlíte se.

Frantisek

Hlavně je to další spotřeba energie, takže udržitelnost, no… Obrazovky by ale byly v tomto ohledu ještě horší, a kdo ví, co by koho napadlo na nich nakonec zobrazovat (třeba další reklamu)…

SaulGoodman

Nevím, jaké je technické řešení, píše se tam cosi o výbojích, ale předpokládal bych spíš nějaké LEDky. Energetická náročnost bude pravděpodobně v kontextu provozu metra úplně zanedbatelná a když se během rekonstrukce vymění současná světla ve vestibulu za LED, tak to i s touto instalací pravděpodobně bude výrazně úspornější, než to bylo dosud.

PeDazOl

A už se ví kdo tam na ty nervy bude brnkat? 🙂

M19

Vám ještě nepřišel povolovácí rozkaz?

PeDazOl

Už jste našel 19 klíč abyste si mohl dotáhnout matku? Evidentně to chce dotáhnout a použít zajišťovač.

M19

No, vtip evidentně nepoznáte, takže to co jste vytvořil, je jen hloupý projev rádobyvchytráka . 😉

PeDazOl

Nápodobně, z čehož je zrejmé, že něco dotáhnout nebo povolit potřebuje… Přijďte zas…

M19

Zalez trolle.

MOS

povolávací ?

Frantisek

Že by snímače cestujících? V nejhorším se někam plácne další solární panel nebo vyhrábne další hromádka uhlí, aby to bylo čím napájet…