Na česko-slovenské hranice se vrací kvůli nelegální migraci kontroly

Hraniční přechod Horné Srnie - Brumov-Bylnice. Foto: Městský úřad Brumov - BylniceHraniční přechod Horné Srnie - Brumov-Bylnice. Foto: Městský úřad Brumov - Bylnice

Počet nelegálních migrantů v posledních dnech výrazně vzrostl, kontroly nejspíše zpozdí vlaky.

48 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Jan Sova

Každopádně nebyl jsem tam, ale tajně doufám v namátkový zastavovací režim. Je jasné že ty uprchlíky nevozí převaděči po 2 kusech v osobácích ale pěkně dodávky apod. Snad to má Celní správa a Cizinecká policie již vytipováno.

Nyvlt

Schengen je evidentně mrtvý, Slováci na to hodili bobek a neplní readmisní dohody, ale když potřebovali naši armádu a policii na UA hranici byli jsme jim dobří.

krystof.bohm1

Problémy s uprchlíky=voda na mlýn pro SPD a jiné české extremisty.

Martin.K

V zásadě souhlas, ale nejsem si jistý, zdali stačí týden… A pak jsou taky otázkou dopady do veřejné dopravy, doufám (je mi však jasné že asi marně), že hraniční kontroly budou probíhat za jízdy mezi Kúty a Břeclaví či Čadcou a Třincem, a nebudou díky tomu vznikat zbytečná zpoždění…

Václav

Uvidime, napr. rakouska policie nastoupi v Kittsee (v Petrzalce jim by to Slovaci nedovolili), za jizdy kontroluje, vystoupi v Gattendorfu, dojedou zpatky do Kittsee protijedoucim vlakem, nekontrolujou ale typicky projdou vlak a zase znovu. Nemecka policie ve Freilassingu nebo Passau zastavi vlak ve stanici. Bezpecnostni dira je, kdyz nekdo vystoupi v prvni stanici za hranicemi.

VTT

Jo, v tom Freilassingu je vtipné i to, že se zdržují soupravy jedoucí v koridorovém režimu do Innsbrucku: kvůli stavebním pracem mezi Salzburgem a Rosenheimem se Railjety dělí na innsbruckou a mnichovskou část až v Rosenheimu, aby se šetřily trasy (je tam jednokolejný úsek). Takže když se dělá kontrola mnichovské části, tak stojí i ta innsbrucká, kde se nic nekontroluje.

Patrick

Podľa ČD budú kontroly prebiehať v staniciach: https://www.cd.cz/info/aktuality/-37421/

VTT

“ České dráhy v koordinaci s Policií ČR budou činit veškeré kroky k eliminaci dopadů kontrol na cestující.“
No to jsem zvědavý, jak Policie ČR pomáhá činit kroky k eliminaci zpoždění. Kontroly si představuju tak, že do narvaného vlaku přistoupí dva pomahači a chrániči, co budou minutu každého lustrovat.

K.S.

Když na ně spustíte česky tak ne. 😀

Pezos

… a dalších 5 bude postávat na nástupišti a kecat mezi sebou.

Martin

Všimli jste si ten rozdíl u uprchlíků, když projížděli z Ukrajiny tak většinou matky z dětmi a plný tašky, teď mladý chlapi a většinou nic sebou nemají max. batůžek. A dobře oblečený, žádný špína.

Martin.K

Nevšimli.

Martin

Ne ,stačí otevřít oči v Praze na hlaváku.

VTT

Tak v Rakousku si toho povšimli už politici z mainstreamových stran. Četl jsem nedávno rozhovor v Kronen Zeitung (jo, je to trochu bulvár) s jedním a ten to říkal jasně – tihle mladíci nejsou uprchlíci před válkou.

K.S.

Toť otázka. Když vám v zemi zuří válka a diktatura do toho, tak jedna z věcí,kterou rodiny dělají je že pošlou kluky 15-18 co nejdřív pryč. Ten člověk se pak třeba nemůže už nikdy vrátit (Nějaký ten paragraf na vyhýbání se vojenské službě), takže sedí rok, dva tři někde v táboře v Turecku bez vyhlídky a pak se tam složí ekonomika. Tak co udělá? Zpátky nemůže. Tak to holt zkusí dál. Je ten člověk uprchlík před válkou, nebo není? Z Ruska uteklo kvůli mobilizaci 260k mladých Rusů, jsou to uprchlíci před válkou, nebo ne? Problém je že jsme od 2.… Číst vice »

VTT

Rusové prchající před válkou se do EU vpouštět nebudou, to je snad už dojednané. Může nám jich být lidsky líto, ale jednak jich je strašně moc (i když, i to by byl argument pro jejich přijetí – oslabí to Rusko, ať už by na frontě byli nebo ne), pak není zřejmé, kdo z nich je nějaký sabotér vyslaný FSB a taky je argument, že takhle měli prchat, když v únoru válka začala. A nakonec, bude jich tu celá komunita, oni se neradi integrují a za pár let je bude nějaký car „osvobozovat“, ovšem u nás. Naše pravidla pro azyl vznikla… Číst vice »

K.S.

Ti rusové jsou myslím celkem dobrý příklad toho jak nejistá ta definice uprchlíka před válkou je. Bez ohledu na to jestli do EU ano, nebo ne. (Já bych je sem nepouštěl, nebo pokud, tak půl roku v edukačním kempu někde ve Španělské pustině by asi nebylo od věci) Vzhledem k tomu že se nám svět opravdu od doby vzniku pravidel změnil podle mne opravdu do značné míry jakýsi nárok může mít v podstatě každý ze země zasažené válkou či diktaturou. (No pokud tedy nenajdeme na jeho VKontakte ze tam ještě před týdnem velebí válku.) Ta pravidla potřebují updateovat, ne že… Číst vice »

VTT

Jen krátce, je to off-topic.
1) mícháte dohromady uprchlíky a ekonomické migranty – ti druzí si můžou vyřídit pracovní povolení předem a přijet legální cestou, jako třeba do ropných emirátů, o kterých je tu zmínka taky. Pak už budou mít potřebnou kvalifikaci.
2) Pravidla je potřeba měnit především s ohledem na ekonomiku – když jde o prachy, tak i vznešené myšlenky musí stranou.
3) Integrační mechanismy takového obrovského množství cizinců nemáme možná proto, že nic takového není možné vytvořit.
4) Syřani můžou proti Asadovi bojovat stejně, jako Ukrajinci proti Rusům.

Jiří Kocurek

Bodejť, než by tam nejlepší oblečení nechali, tak ho vzali na sebe.

Martin

Taky bych to udělal, že bych si vzal dobrý hadry na sebe jen je zarážející, že sebou nic nenesou krom mobilu,ale jsou furt jak že salonu,jak to dělají?

K.S.

Zásuvky máte všude a strojky jsou na baterky. To zase tak těžké nemusí být, dáte to do ledvinky. No a pokud byli s to nashromáždit nějakou tvrdou měnu, tak se bude lépe prchat s pár papírky v botě, než báglem na hrbu.

Michal Štěpán

Včera bylo pozdě. Protože pokud hranici neutěsníme my, tak to provede na hranicích s ČR v následujícíh dnech Německo. A to by pro naši ekonomiku mělo výrazně větší dopad, než zavedení kontrol na hranici se Slovenskem.

Jan z Rokycan

V tuhle chvíli je to fakt třeba, alespoň z hlediska odstrašení nelegální migrace.
Přijali jsme přes 300 tisíc Ukrajinců, co potřebovali akutní pomoc ve válce a logicky utekli do blízkých zemí. Ale o tyto uprchlíky nechť se starají bohatí šejkové ze Zálivu.

Marian Kechlibar

V ropných emirátech nedostanete zadarmo ani sklenici vody, kdežto v Evropě, zvláště v těch bohatších zemích …

Zakladatelé evropských sociálních států v polovině minulého století rozhodně nepočítali s tím, že cesta přes půl planety vyjde na pár tisíc dolarů a že tím pádem budou jejich systémy otevřeny daleko většímu počtu zájemců, než kolik se jich stíhá narodit doma.

K.S.

To j taky pravda, jenže oni nepočítali s hromadou dalších věcí, jako třeba budoucím kolapsem populace, že se pojede na dluh atd.

Hodně štěstí

Pokud hranice není hlídaná jako v KLDR, tak je de facto úplně propustná.

Jiří Kocurek

To řekni obyvatelům Českého Těšína i Velenic, že budou vystěhováni z domů za účelem ochrany obyvatel ČR před uprchlíky…

Jiří Kocurek

Pro mínusaře: Hranice v KLDR má 50 km široké pásmo, kde nikdo nežije. A přestože je hlídaná jak v nacistickém koncentráku, tak z toho koncentráku občas někdo uteče.

TSTT

Ne, žádné 50 km široké pásmo, kde by nikdo nežil, tam není. Ani na jižní hranici (JK), natož na severní (Čína, Rusko). Na severu je celá řada větších měst prakticky přímo na hranici (na břehu hraničních řek), i na jihu jsou pak města jen pár kilometrů od „čáry“.

Václav

Je treba si uvedomit, ze prechod hranice mimo hranicni prechod je minimalne prestupkem nebo i trestnym cinem a to i pro Cechy a Slovaky. Cesi si nastudovali schengensky hranicni kodex (EU 2016/399) a delaji tyto hranicni kontroly pravne spravne. Nicmene to znamena, ze prechod je mozny pouze na hranicnich prechodech.

M19

Kde jste přišel a to, že přechod hranice v rámci Schengenu mimo hraniční přechod je pro obyvatele Schengenu přestupkem či dokonce trestním činem? Ono vytrhat něco z kontextu, opravdu k pochopení nevede.

Václav

Zákon č. 191/2016 Sb. Zákon o ochraně státních hranic České republiky

§17(3)a:

(3) Fyzická osoba jako osoba, která vstupuje na území České republiky nebo vycestovává z území České republiky přes vnitřní hranice během dočasného znovuzavedení ochrany vnitřních hranic stanoveného opatřením obecné povahy vlády, se dopustí přestupku tím, že

a) překročí vnitřní hranice mimo místo určené k překračování vnitřních hranic,

Pokuta do 50kKč

M19

To se týká pouze oněch 10 dnů, jinak to žádný přestupek není, jak svým vyjádřením naznačuje výše. Za druhé k tomu trestnému činu jste došel jak?

Václav

Ano mluvim o znovuzavedenych hranicnich kontrolach podle Schengenskeho hranicniho kodexu, coz jsem explicitne nenapsal. Trestny cin jsem trochu prestrelil, ale v jinych statech Schengenu (napr. Nemecko) se o trestny cin jedna.

Václav

V pripade nasilneho prekroceni statni hranice by to byl trestny cin i u nas.

Karel

Proč jen 10 dnů, myslíte,že uprchlíci nemají informace z mobilu atd.??? Uzavřit všechny hranice. Nejsme zaopatřovací ústav!!!

Václav

10 dni, protoze to rika nase vlada s tim, ze se doba muze prodlouzit.

Václav

Zajimave, ze clovek tu pouze odcituje platny a pro dane tema relevantni zakon Ceske republiky a tento nazor je diskutujicimi povazovany za „kontroverzni“… Poukazuji pouze na tu mene popularni stranku docasneho znovuzavedeni hranicnich kontrol podle clanku 25 nebo 28 EU narizeni 2016/399…

K.S.

Protože z komentáře takto nepozná člověk jestli to schvalujete, jste pro, nebo Vás to štve a pak se na Vás samozřejmě obrátí hněv lidu jako na posla špatných zpráv. Za mě by možnost uzavření hranice uvnitř EU neměla vůbec existovat, nebo jenom po tak složitém procesu že se na to všichni vykašlou. Víte něco jako schválení v parlamentech dotčených zemí, pak v europarlamentu a všechno jenom s maximální platností 3 dny s odkladem na týden. Tím zavíráním se totiž akorát přehazují problémy na souseda, který s tím nemá nic společného. Když to řeknu blbě, tak Němci vyvolali situaci kdy tam… Číst vice »

Václav

Vychazi to z definice „hranicni kontrola“ v Schengenskem hranicnim kodexu EU Nařízení 2016/399 Článek 2 odstavce 8-12.

Jiří Kocurek

Na červené turistické značce vedené po crcholech pohraničního pohoří, vychozený chodník kličkuje mezi hraničními kameny. Trestej tam turisty s CZ občankou.

Václav

Zatim jsem neslysel ani o vyjimce pro maly pohranicni styk, prakticky zatim bez vyjimek. Az se objevi nejaky iniciativni strazce zakona nebo nejaky udavac, tak se to resit muze a bude to podle zakona.

Pezos

Naháněním turistů by akorát potvrdili pravdivost všech těch vtipů o hloupých policistech. Ale kdo chce kam…

Václav

Vite, ja take doufam ve zdravy rozum nasich verejnych cinitelu a vetsinou to i funguje. Nicmene pokud jednou date statnimu aparatu moc, tak uz mu ji nevezmete a moc je snadno zneuzitelna… Me stacilo jezdit behem covidu pres hranice a clovek se citil jako kriminalnik a byl jsem i vicekrat lustrovan s tim, ze za vsechno mohly hrozit lidvidacni pokuty. Co se tyce hranicnich kontrol, tak take mluvim o realnych zkusenostech, kde policie naprosto selhala a dodnes to neni pravne uzavreno.

Tomáš Záruba

A není to náhodou tak, že na těchto různých „stezkách přátelství“ apod. se formálně jedná o mnoho pěších hraničních přechodů…?

K.S.

Tak to pak bude na tom aby to řešil soud. A mám takový pocit že to dopadne jako s roky natvrdo za krádež rohlíků. Jedna věc je totiž litera zákona a druhá duch zákona. A ten asi nebude takový že by chtěl trestat pohyb po stezce, byť je to v případě zavřené hranice poněkud idiotský nápad, která vede po hraniční čáře, nebo vodáky stržené proudem či dovádění v Dyji či Moravě. Ano, sice je technicky vzato hranice středem toku, ale asi těžko lze čekat že poznají jestli jsou 20, nebo 25 metrů od břehu. (nedej bože když Dyje má ještě… Číst vice »

Jirik

Tento duch se ale muze velmi rychle, az prekotne (informacni doba) menit dle libovule, respektive ideologie establishmentu. Medialni a lobbisticka kauza korona je zde perfektnim prikladem ve vice ohledech, i kdyz jen jednim z mnoha.

K.S.

Pokud vím, tak kreativní práci vlády musely korigovat soudy, duch se většinou hledává tam. (Jo to jsou ty rohlíky)

Co se pak týče médií, tak je otázka jak vypadá mediální regulace, ona i v USA svého čas byla poněkud striktnější.