cargo

Na českém nebi ubylo v létě letadel, poprvé po 30 letech

Letadlo, ilustrační foto. Pramen: ministerstvo dopravyLetadlo, ilustrační foto. Pramen: ministerstvo dopravy

Řízení letového provozu zaznamenalo v letní sezoně od května do října meziroční pokles provozu v českém vzdušném prostoru o 2,2

Řízení letového provozu zaznamenalo v letní sezoně od května do října meziroční pokles provozu v českém vzdušném prostoru o 2,2 procenta. Celkem využilo české nebe 522 681 letadel (loni 534 tisíc). Jde o první meziroční pokles za posledních třicet let.

Podle ŘLP je vývoj dán kapacitními problémy v okolních zemích, které vedou k odklonu letů i mimo české území. S nedostatečnou kapacitou se potýká především Rakousko, Maďarsko a Německo. Letadla tak stále častěji létají po alternativních trasách přes Polsko, nebo přes Srbsko a Chorvatsko.

ŘLP podle své zprávy v létě uspokojilo všechny požadavky uživatelů vzdušného prostoru České republiky, míra zpoždění se oproti roku 2018 snížila o 44 %. Míra podílu českého státního podniku na celoevropském zpoždění tak činí 1,1 procenta.

Provoz byl tradičně nejsilnější v červenci, kdy oblastní středisko řízení letového provozu Praha zaznamenalo 95 207 pohybům – v denním průměru šlo o 3 070 letů. „I přes nižší objem provozu v létě lze předpokládat, že celkový objem letového provoz v českém vzdušném prostoru v roce 2019 opět překročí hranici 900 tisíc pohybů,“ dodal mluvčí podniku Richard Klíma.

Největším zákazníkem ŘLP je i nadále Lufthansa, následují Emirates a Ryanair.

Vybrané provozní informace (Pramen ŘLP)

Celkový provoz v letní sezóně 2019

522 681 pohybů

Nejsilnější provoz za jeden měsíc – červenec 2019

95 207 pohybů

Nejsilnější provoz za jeden den – 12. července 2019

3 210 pohybů

Celkový počet cestujících v českém vzdušném prostoru v létě 2019 *

cca 80 milionů

* Při průměrné kapacitě 150 míst na jedna letadlo

Tagy letový provoz řlp
Žádné komentáře