Most Madeleine Albright. Pražský náměstek prosazuje pojmenování nového mostu po americké ministryni
Dvorecký most, vizualizace. Pramen: MHMP
Madeleine Albrightová se narodila v roce 1937 v Praze na Smíchově.
Madeleine Albrightová se narodila v roce 1937 v Praze na Smíchově.
Je to nový most, takže se nemusí „přejmenovávat“ což je vždycky aspoň trochu problematické… Paní Allbright je celkem význačná rodačka a čerstvě zemřelá (přecejen, oslavování již za života je tršku jiné kafe) takže v tom názvu nevidím problém…
To je příliš dlouhý název. Pravda je, že ne všechny zájmy USA které musela obhajovat byly správně. Názvů je možných mnoho. Třeba Pandemický. Hodně obětí a ekonomická krize. Nebo Vltavský, Cestovatelů, Radosti, Štěstí a pod.
Hlavně ne podle nějakého státu.
Most Madeleine Albright. Kde je v tom název nějakého státu?
Nepřímo v tom figuruje Svobodná republika Smíchov.
Pojmenovat most po někom, o kom se vede diskuse, zda ji nelze považovat za válečného zločince? Ne, to snad opravdu není nutné.
Kdybyste zakázal pojmenovávat mosty po všech, o kom se vedou hospodské diskuse, musel byste přejmenovat i Karlův most.
Karel IV. byl velký vzdělaný císař. V té době žádný barbar ani násilník.
Podle zvyklostí té doby.
Tak ty jeho hony na židy taky nebyly úplně v pohodě, že? A díky Albright jsme v NATO. Zkrátka významné pozitivní zásluhy znatelně převyšují několik nedostatků.
Jo, ale posvětil pogrom Židů v Kolíně nad Rýnem.
Tak ať také přejmenují Nový trojský most na Heydrichův. To byl válečný zločinec nesporně a pak netřeba zabývat se kontroverzí u Albrightové.
To je taková ta módička posledních let. Z čech se stal jeden velký youblber co chce světu ukazovat jak na to má, přitom má holou zadnici.
„Podolský most“ či „Zlíchovský most“ jsou názvy pro současné vedení Prahy pravděpodobně moc fádní, takže potom už zbývá jenom název „Most Cyklistického Adama Sličného Scheinherrofa ze Strakonic“ je název, který jasně bude odkazovat budoucím generacím odkaz dopravní stratéga, který ve světě nemá obdoby
Co je na něm tak špatného? Naopak do myslím že v Praze ještě nebyl lepší náměstek přes dopravu..
Nejlepšího? Ten ktery svými rozhodnutími totálně zaspuntoval Prahu? Jedinny co umí , je kreslení cyklopruhu na úplně zbytečný místa jako jsou dálniční přivaděče, hlavní průjezdní trasy, vedle cyklostezek apod…už aby skončil…
Tak to se mýlíte. Umí toho mnohem, mnohem víc! 😀
Prahu nezašpuntovává náměstek pro dopravu, ale auta…
Mohl bych Vám ukázat v Praze desítky km naprosto zbytečných cyklopruhů, po kterých nikdy neprojel žádný cyklista. A to se nezmění, protože Praha není plochý Hradec ani Amsterodam. Často jsou pruhy vedeny v místech, kde paralelně se silnicí je mnohem lepší a širší jiná možnost (Broumarská, Evropská) Nejspíš to bylo nutné udělat jen proto, že na to přišly dotace z EU.
Ty cyklopruhy ale dopravu „nezašpuntovaly“, to auta. A není to tak, že by auta stála kvůli cyklopruhům.
Jinak na kolech se jezdí ve spoustě jiných měst, ne jen v Amsterodamu nebo Hradci Králové. Jezdí se na nich i ve městech jako je Praha. V Praze se na kolech jezdí málo, protože má Praha špatnou dopravní infrastrukturu – přizpůsobenou pouze pro auta, výjimečně pro MHD.
Hm, obojí bude nejspíš pravda…
Je pravda, že cyklopruh nahoru na Žižkov za VŠE pobavil, ale cyklisty dolů jet jsem viděl, nahoru teda ne.
Nehodnotím, příliš málo znám, nicméně jako název mostu je tenhle konglomerát naprosto nevhodný…
Jo a jinak doufám že ho postaví tak aby aspoň v případě výluky jiného blízkého mostu umožnil dočasně jeho zátěž převzít…
Proč pro (zatím ještě) Dvorecký most vymýšlíte tyhle názvy?
Až půjdu jednou přes most Albright do Divadla národa na Stěnu čerta, smířím se s tím, že jste zvítězili.
Že zvítězil kdo nad kým?
Mě je jedno jak se ten most bude jmenovat protože bude k h…. a ucpané Praze nijak nepomůže když bude jen pro MHD…
Právě díky tomu více pomůže, že most pro mnoho lidí v MHD neucpe hrstka lidí v automobilech.
Dvorecký most měl být i pro auta, ale znemožnili to dvorečtí automobiloví NIMBY. Přestože to vypadá jako paradox, není.
Neměl – bylo to jen přání některých, kterým nedocházelo, že zpřístupnění mostu pro auta by zhoršilo dopravu úplně všem, včetně aut.
„Bee bee, oni jsou na nas autickare, pardon, autom*dy zli, chteji nam vzit pravo „v pohodli vlastniho vozu“ jezdit i uplne zbytecne cesty, beee “ :-)… Smirte se s tim, ze toto je trend moderni doby, moderni mestsky clovek toto oodpiruje, viz i to, ze strany, ktere toto prosazuji, ve volbach v Praze vitezi a budou vitezit.
Vždy když vidím argument, že je něco „trend moderni doby“, zježí se mi všechny chlupy. Je to z těch nejprázdnějších a nejzneužitelnějších, co lze vymyslet.
Co konkretne je na nem spatneho? To, ze se nesmirite s tim, ze moderni clovek se odklani od tuoeho automotodebilismu?
To, že nemá žádný vnitřek, vůbec o ničem nevypovídá. Jen o tom, že to v dnešní době jako dělá většina, nebo spíš menšina, která vytváří dojem té významnější části. Je to velmi starý argument, podobný o „naší nové době“ se už používal v Římské říši.
Podobně argumentovala i nacistická a komančská propaganda. Měli jsme nejen „pokrokové“ lidi, dokonce i „pokrokové“ státy.
Promiňte, ale v poslední době se mi zdá že druhou část posledního slova vašeho komentáře spíše vykazují lidé kteří fanaticky brojí proti autům a mají nechutnou radost z každého omezení zákazu a příkazu.
A pak bude centrum města už úplně sklidněné. Občas uvidíte supícího cyklistu snažícího se dovézt záchodovou místu na přípojném vozíku za kolem. To proto, že se mu doma nechce *** do díry v podlaze.
Ani ta keramika nevydrží věčně.
Úplně sklidněné centrum města pak znamená, že tam nejen nikdo nebydlí (téměř dnešní stav pražského Starého Města), ale ani nepracuje.
Ano, říkáte to správně, je to „moderní trend“ a tím pádem pro mnoho lidí „pokrokové“ a „určitě správné“ aniž by o tom vůbec přemýšleli…
To si vyřiďte s lidmi co bydlí v Jeremenkově. Ti prý tam nechtějí provoz aut. Ale dopravě to pomůže i tak. Ona totiž doprava v Praze není jen ta automobilová, ale statisíce lidí používají denně třeba tramvaje…
Kdybych o tom rozhodoval já, postavím ten most tak, aby na něj ta auta v případě potřeby mohla (až ti místní NIMBYsté dostanou rozum). Ale ono jestli tam budou moci i autobusy a tramvaje, tak si myslím, že to bude dimenzované dostatečně i pro případný provoz individuální autodopravy.
Dopravě pomůže právě díky tomu, že bude jen pro MHD. Doprava v Praze opravdu není jen ta automobilová – to tak jenom vypadá z toho, jak se o dopravě mluví a píše. Ve skutečnosti je automobilová doprava v Praze dost v menšině. Teda co se týče objemu dopravy – pokud jde o problémy, které vytváří, tam jednoznačně vede.
Most samozřejmě bude postavený tak, že na něj auta budou moci – třeba autobusy nebo IZS. Ale IAD na něm nemá co dělat, dopravě by to jen uškodilo.
Souhlas, jen doufám že nějak schválně nedeformují nájezdy tak aby byly pro jistotu nepoužitelné…
Nájezdy musí vyhovět BUS. Ale je to jedno, bude úzký, takže se tam kromě chodců, bicyklistů a MHD (TRAM, BUS z Barranďáku i IZS na kolejovém pásu) už stejně významný počet aut nevejde.
Nepřehánějte… to je nesporné že když po něm bude jezdit „aspoň“ MHD, jiným mostům se uleví…
Tady mě osobně spíš mrzí že kvůli MHD (tedy, zejména tramvajím) bude musrt být „festovní“ (velká nosnost a odolnost vůči otřesům) což je pak zase škoda nevyužít… ale tak lepší než nic.
Na tom mostě by mělo být trvale zapáleno půl milionu svíček. Jedna za každé dítě, které má ta zrůda na svědomí.
„Celkové číslo obětí bombardování nebylo oficiálně oznámeno, nicméně jugoslávská strana uvádí odhady 1 200 až 2 500 mrtvých a kolem 5 000 zraněných.“
A to má být jako omluva krvavé Madly? Že zabila „jenom 1500 – 2000 lidí“?
To je reakce na číslovku v předchozím příspěvku.
Je to lživá reakce, protože v předchozím příspěvku nebylo specifikováno, že se týka jenom usáckeho válečného zločinu v Jugoslávii.
V tom případě se ale nedá označit za lživou.
Tomáši dobrou noc. Děláš přesčas. To budou premie. Klobouk dolů za dnešní výkon.
Flustrace z vlastni neschopnosti a predplacene Halo Noviny ?
Na to aby znal fakta nemusí mít předplacené Haló noviny. Tehdejší vláda USA dělala v Jugoslávii defacto totéž, co teď Rusko na Ukrajině – bezdůvodně napadla a bombardovala suverénní zemi, která je nijak neohrožovala. Třeba americký nálet na rychlík Bělehrad – Skopje s desítkami obětí byl vyloženě vojenským cílem.
A vlak k likvidaci, označila osobně tehdejší ministryně zahraniční USA. Ale no tak, tomu nemůžete věřit ani vy.🙄
On je trochu rozdíl vstoupit do války na straně obránce, nebo být útočníkem.
Tak on pochopitelně tvrdí úplně každý že je „jen obráncem“… důležité pak je kdo je v tomto bodě blíž pravdě. Miloševič byl pravdě docela daleko…
Jistě, pokud věříte Putinovi „ukrajinské nacisty“ a zapíráte Srbskou podporu vraždění v Krajině tak ano, ale to s vámi nehodlám mít zbytečně nic společného. A pokud jste chtěl vyjádřit myšlenku že „všichni jsou haj.li a mocnosti zvláště“ pak tak nějak poukazuju na nedávné události a konstatuji že pořád ještě mnohem raději zůstanu s těmi západními haj.ly, jelikož ti aspoň okrajově myslí i na ty ostatní, kterážto myšlenka je Putinovi evidentně komplet cizí a jenom potvrzuje stoletou platnost a kontinuitu pojmu „říše zla“ čemuž se donedávna snad ani nechtělo věřit… a hele.
Nedělala totéž. Nemá tam žádnou americkou menšinu, která byla dlouhodobě vystavena bombardování obytných domů.
Ne to má být odpoveď na naprosto zcestné používání číslovek v Xtomasr provedení. Z jeho příspěvku se tisícům čtenářů udělalo zle (ve skutečnosti jen jednomu – mně, ale používám demonstračně stejný „faktor“). Mimochodem, doufám že ty smrti nepřipisuje ještě i někomu jinému, jinak by se snad přece museli o ty svíčky podělit???
A ona fyzicky někoho zabila, nebo tam ty bomby hodila?
Krvavá Madla nemá na svědomí jen usácké zločiny v Jugoslávii. Silně se angažovala i v Iráku a tam těch obětí bylo řádově víc.
Jinak, zajímavé uvažování primitiva, že 2 500 mrtvých a kolem 5 000 zraněných je nic a nebrání pojmenování mostu po masové vrahyni.
A v tom Iráku se angažovala jak? Mandát ji vypršel na přelomu 2000/2001 – válka v Iráku začala od dva roky později. Vám demagogům se všechno to „usácké zlo“ motá dohromady.
V průběhu bombardování bylo zabito podle zprávy Human Rights Watch 489–528 civilistů.
No ale proč ji nepřipočítat i ty oběti masakrů v Srebrenici, co udělali srbští náckové, žejo?
PS: Kdyby USA neudělaly vůbec nic, tak by jim to ti samí rovněž vyčítali, že to vraždění nezastavili.
To přesně odpovídá klasickému „kdo nic nedělá, nic nezkazí“
A koho by jako toto údajné vlezdo*** mělo ovlivnit?
Já myslím že lidi tohoto ražení trpí projekcí a nejsou ochotni připustit že to není transakční záležitost. Teď jsem to někde dokonce nedávno četl že v zemích kde vládla totalita, nebo ještě vládne, je poměrně silné chápání vztahů jen na základě transakčnosti a vylučují že by někdo mohl dělat něco z přesvědčení, nebo jenom tak o své vůli.
Děkuji za brilantní zhodnocení mého psychologického profilu. Já věděl, že se na místní diskuzní psychology mohu spolehnout. Jak nejde někdo se stádem, je to špatně. Nebo ne?
A stádo je podle vás pro nebo proti navrhovanému názvu pro most? „Rebelství“ je totiž leckdy stádní jev.
Kapnul jste na to, chtít nazývat letiště v Ruzyni letištěm Ruzyně je dokonalý příklad omezenost a to samé chtít nazývat most ve Dvorcich Dvorskym. 🙂 Vas musí hodně trápit, ze ještě neprošlo přejmenovat pražské hlavní nádraží, že a oficiálně je pořád Hlavním. 😀
Proč si Praha nevezme vzor u svých součásných přátel, v USA. Ulice v New Yorku se nesmí pojmenovávat po nikom, ať už to byl kdokoliv. Odpadnou tím zbytečné výdaje pře každé změně režimu, případně zbytečné provokace (nám. Borise Němcova).
No, ale uvědomujete si že toto sice platí (víceméně) pro ulice, ale už ne třeba pro mosty a už vůbec ne třeba pro letiště??
To máte asi pravdu. Aneb za vojenskou akci nemůže ten, kdo rozkaz vydal a podepsal. Ale Kubiš, ten může podle nich může za Lidice. A nebo nově řidiči, prože nakupují ropné produkty, které se dovážejí…
Je zvlášní, že civilizované země za peníze vylepšují infrastrukturu. Narozdíl od méně civilizovaných zemí, kde kolikrát neměli ani co žrát, ale za to měli titanové ponorky.
A co třeba most sv.Jana Nepomuckého či sv. Václava?
A ti měli s Podolím nebo Zlíchovem společného co?
Tak doba na pojmenovávání po svatých je snad už pryč ne?
Takže most nesmí být pojmenován po české osobnosti jen proto, že je prohlášená za svatou? 😀
A nemají už Honza s Vaškem pomníků dost?
Celkem jo, i když Honza v Praze zdaleka ne tolik, kolik by jeden čekal. Ani ta Jánská ulice nepatří tomuhle. Kdysi jeden z nejpopulárnějších svatých, možná i Vaška předčil, a teď po něm neštěkne pes. I proto není skutečný důvod po něm pojmenovávat nový most.
Madeleine Albrightová, česká rodačka; většinu života však kovaná Američanka. Dále také učeň Zbigniewa Brzezinského, jenž byl architektem rozpadu SSSR spolu s Henry Kissingerem. Zajímavá paní s mnoha zásluhami. Dle některých však také tzv. „Balkánská řeznice“ nebo „Krvavá Madla.“ Představuje první jarní vlaštovku před nástupem administrativu G. Bushe mladšího. Ať se po ní ten most klidně jmenuje, alespoň o ní budou lidé přemýšlet…. v dobrém i ve zlém. Vyváženost je třeba.
Učeň ? Snad žákyně – dodržujte rod, pokud víte co to vůbec je.
Chtěl jste napsat učnice? Řekl bych, že k tomu přenesenému (či naopak původnímu) významu slova „učeň“ se to generické maskulinum hodí více než ten moderní přechýlený tvar, pod kterým si představíme spíš tu mladou zahradnici v montérkách.
Ano pane profesore. Nic jiného k tématu?
Mam takovy obecny navrh, coz takhle nedelat zbrkla rozhodnuti hned pote, co nekdo umre. Existuje dost historickych osobnosti, ktere svuj most nebo cokoliv jineho nemaji. I s ohledem na pozustale bych navrhoval ponechat mrtveho v klidu, dal rodine tak rok na drzeni smutku a teprve pote bych o necem takovem uvazoval. Takto se jen nekteri prizivuji na slave zemrelych hned pote, co vydechnou naposledy.
A urcite bych s temi uvahami pockal az na dostaveni mostu, do te doby muze umrit jeste spousta lidi, tak at se to pak trapne nemeni…
Máte naprostou pravdu. Ani vybírání jména pro dítě není vhodné příliš brzo před jeho narozením. Nosí to smůlu. Pak se může stát, že zbyde jen jméno bez toho, kdo by ho nosil.
Nebývá jméno prvního syna často vybrané před početím, tak nějak z definice?
Zklamu Vás. Ne. Tedy alespoň ne vždy.
Jistě ne vždy. Bývalo to ale docela časté, dokonce rodové pravidlo udržované po generace. Buď pořád stejné jméno nebo se pravidelně dvě jména střídala, aby to nemátlo.
Správně, označení „často“ je v tomto případě namístě…
Očekával jsem, že v této diskuzi dostanu hodně mínusů, a osazenstvo mě nezklamalo. Jen bych chtěl dotyčné obeznámit se stavem věcí – jestli si myslíte, že mě ty mínusy nějak rozhazují, tak vůbec, pánové. Neuvěřitelně se tím bavím. Při čtení vašich příspěvků v diskuzi se mi hlavou honí dokola tři věci, za prvé ono klasické “Svatá prostoto!” Za druhé české přísloví Jména hloupých na všech sloupích. Do třetice pak gesto se vztyčeným malíčkem. A buďte si z toho uražení, jak chcete, třeba i do zítřka.
Když to zjednoduším, tak s pojmenováním mostu po madam Albrightové nemám nižádný problém a geopoliticky stojím na straně Amíků.
Ale důsledně mínusuji Vaši posedlost šovinismem, který se zápalem inkvizitora hledáte i tam, kde není. (Kterýžto údajný progresivismus je vlastně ta jediná věc, která mi na současných USA vadí. Což ovšem nemá s paní Albrightovou pranic společného.)
Váš názor chápu. Ale prosím, přečtěte si diskuzi níže a zamyslete se nad základem, který mají mnohé zdejší myšlenky. Když se pokusíte osekat ten základ ve stylu Occamovy břitvy, zbude Vám jen ten šovinismus. Kdybyste mě osobně znal, asi byste byl schopen můj pohled pochopit lépe. Tak “progresivně liberální” vůbec nejsem. Navíc v příspěvku v diskuzi nemůžete vyjádřit intonaci a tím je to také zkreslené.
Já tam po onom osekání spatřuji pouhý antiamerikanismus. Který je ovšem do jisté míry pochopitelný. Je nabíledni, že v dnešní době by Američani nikdy nepoužili napalm ani agent orange, pokud to ale vezmeme demagogicky, tak dnešní putin vlastně válčí civilisovaněji než USA před padesáti lety.
Opravdu nevím. Přijde mi, že antiamerikanismus je zde zástupným důvodem. Znám mnoho mužů, kteří, jakmile do debaty vstoupí žena, v sekundě vysloví úvahu, proč je její názor neoprávněný, ale při zamyšlení nad smyslem jejich slov z toho opravdu vyplyne jen to, že je jen blbá ženská a má jít raději vařit. Zdejší příspěvky mají stejný styl. A přečtěte si někdy diskuzi pod článkem o úspěšném muži a o úspěšné ženě. Budete se divit, to mi věřte. Netvrdím, že ten chlap nedostane naloženo, ale opravdu Vám připadá v pořádku, co tam jsou schopní napsat o té ženě? Představte si, že je… Číst vice »
„nebo doporučení ze strany mužů, že se má použít její dívčí jméno, a podobné hlouposti.“
Tak pardon, že nejsem žena! Opět zde překrucujete něco, co bylo původně napsáno zcela jinak. Škoda, že tady nejsou žádné ženy, aby zde rovněž mohly zanechat svůj názor.
Myslím že v tom hledáte trochu něco víc než v tom je.
Základ té nenávisti k ní se zformoval už v 90. takže je spíš třeba ten důvod hledat v situaci té doby. Hodně lidem se tam zhroutil svět. Pak tam máte prvek antisemitismu který byl pokud se nepletu tou dobou poměrně silný.
Ups, jak do tohoto probůh zapadá (anti)feminizmus? Jako vzdálený nesouvisející příklad…? Nic jiného mně nenapadá…
zatím…
Tváříte se, že Putin nepoužil fosforové bomby?
Co to tedy mělo za smysl ? Přesvědčení mnohých jste nerozštípnul, naopak je v jejich názoru ještě utvrdil. Jediné pozitivní je, že si teď aspoň řada lidí přečte, kdo ta dáma vlastně byla. Co prosazovala a jak kontroverzní byla.
Smyslem bylo přesvědčit je, ale ještě víc vytočit a to se evidentně povedlo.
😈
NEbylo. Promiňte, autocorrect.
Rovněž jsem Vám dal mínus:
https://history.state.gov/departmenthistory/people/albright-madeleine-korbel
Děkuji za feedback.
Není zač. Za svým názorem si stojím a nemám problém ho obhajovat. Povšimněte si prosím, že v Americe její jméno uvádějí celé. Z nějakého důvodu to tak je.
https://www.whitehouse.gov/briefing-room/presidential-actions/2022/03/23/a-proclamation-on-the-death-of-madeleine-korbel-albright/
Kdyby hloupost nadnášela, tak by Hřib létal …..
…až do Slavičína.
Dávám vám mínus, protože nesouhlasím s tím, že jde o šovinismus. Jak jste myslel to „jména hloupých na všech sloupích“, nesouhlasíte s pojmenováváním mostů, ulic a kdečeho po osobnostech? To by bylo dost podivné. Navíc se svými mínusy evidentně příliš zabýváte, přestože to popíráte. 🙂
Můžu, můžu i do pozítřka??
Já bych jeden most pojmenoval podle ukrajinského prezidenta Most Volodymyra Zelenského.
Velká úcta k Zelenskému, ale přece jenom máme kde brát z množství našich, jejich životními postoji, známých rodáků. Takže určitě nám Čechům Madeleine Albright v té Americe ostudu nedělala. Naopak. Narozdíl od těch co sedí na Hradě a v podhradí a v Americe o ně naštěstí ani tak nějak nestojí. Ještě, že mohli lítat na východ. Jako užiteční troubové.
tohle jméno už je rezervováno pro ulici na rozhraní vršovic a vinohrad, dříve také známé jako ruská, bych osobně řekl.
Ne, s takovýmhle ideologickým přejmenováváním převážně zeměpisných pojmenování nesouhlasím. Sovětskou nebo Stalinovu bych „srazil“ okamžitě, ale Ruská je v pohodě. Každé území má své dějiny.
Ještě dodám, že máme Slovenskou, Francouzskou, Polskou, Srbskou, Chorvatskou, Norskou, Africkou, Alžírskou, Americkou, Kanadskou, Mexickou, Uruguayskou, Tibetskou, Čínskou atd. atp.
Pro ulici je rezervováno jméno mostu? Jako že by se ulice jmenovala „most Volodymyra Zelenského“? To snad ne. Karlův most, Karlovo náměstí a Karlova ulice také nejsou jedno a totéž.
To by byl ten pravý …. jeho rozhovory jak pro ČT, tak CNN mně děsí.
Ten pán chce rozpoutat třetí světovou válku … nikoli mír a zastavit zabíjení spoluobčanů a devastaci Ukrajiny …
Ten pan chce celistvost a nezavislost statu, jehoz je prezidentem. Nezavislost ve smyslu, kamaradim s kym vzajemne chceme, ne s tim kym dostanu povoleni od nekoho tretiho.
To ze se snazi presvedcit ostatni o pomoci sve zemi, znaci ze je na spravnem miste. Spousta veci se mu podarila.
Kdyby Rusko nemelo jaderne zbrane, bylo by davno po valce.
Ovsem souhlasim, ze pojmenovat po nem most je blbost.
Takže vy myslíte, že druhé světové válce měli politici předejít tím, že by Hitlerovi úslužně předali ke konečnému řešení a selekci populace území všech států světa? Ano, některé státy mu různým způsobem vstříc vycházely, ale že by jim to dnes sloužilo ke cti, to tedy zrovna asi ne.
A takový Churchil byl podle všeho celkem namyšlený chrapoun, ale udělal správné věci… Adolf byl VÝRAZNĚ horší. A ti kdo si mysleli že je potřeba ho „jen“ nerozčilovat a vyhovět mu a vše bude sluníčkové… se krutě mýlili. Ostatně, při zpětném pohledu už začíná být vidět jak si třeba pomocí NS/2 Putin už mnoho let aktivně připravoval podmínky pro to aby na Ukrajinu mohl zaútočit, což znamená že skoro každé jeho slovo bylo poslední léta fabrikováno za konkrétním účelem a s pravdou se stýká jen náhodně…
TOTO by byl příklad zbrklosti v pojmenovávání…
Výcuc z diskuze: přehlídka dětinských argumentů, proč nejde nic pojmenovat po ženě. Jenom se to chlapi snaží zabalit do jiných, většinou totálně nejapný, důvodů. Šovinismus českých diskutujících se začíná nebezpečně blížit islámskému pojetí…nechápu, pánové, proč jste ty arabské uprchlíky tak odmítali, máte tolik společného 🤮
Je to pro ně konkurence.
Místo islámu mají chlast, cigára, fotbal a vláčky.
Jinak jako vejce vejci.
No jo no, nezmůžete nic 🤷🏻♂️
A díky za to !
Váš argument je dětinský, pokud si myslíte, že to odmítání je kvůli tomu, že to je žena.
Spíš bych řekl že jim ani tak nevadí že je to žena, jako to že byla ministryně zahraničí USA.
To samozřejmě také, ale od dob MeToo, nezávisle na tom, že s ním úplně nesouhlasím, si toho všímám a hodně lidí opravdu nezvládne úspěšnou ženu vydýchat. Navíc mám bohužel coby chlap sebereflexi a nevím, jak Vy, ale někdy se za nás chlapy fakt stydím. Samozřejmě i ženy mají máslo na hlavě. Ale my bychom se neměli tvářit, že ho tam nemáme. Máme a určitě to není jenom čtvrtka.
“ ale někdy se za nás chlapy fakt stydím “
🙂
No, máte asi pravdu že MeToo s tím možná i souvisí… u mně tato kampaň jako cesta k rovnoprávnosti nezabodovala, protože se snaží přesvědčit že obětí musí být pouze žena…
Islám je pokrokový a spravedlivý. Říkali to na ČT, když byla uprchlicka krize, takže to musí být pravda.
To jste chtěl být vtipný?
Myslím to smrtelně vážně. Nechť je mír i s Vámi.
Na názoru se neshodneme, ale na přání míru jeden druhému ano. I pro Vás ☮️ a hezký večer.
To je divné používat tak silně zideologizovanou ikonku.
Tak tady pozor. Osobně jsem neřekl nikde nic o tom, že bych nebyl pro pojmenování po ženě. Pokud ano prosím ukažte mi kde to bylo. Píšete, že je to o šovinismu či bůhví čem, ale k mému příspěvku jste měl rovněž naprosto zcestný komentář postrádající vysvětlení proč by nebylo možné použít celé jméno.
Tak když jste to neřekl, tak proč se tím cítíte ukřivděně? 🙂 Nikoho jsem nejmenoval. Ad Váš příspěvek o jméně paní Albright – začínáte ho slovy, že pokud zde je souvislost s místem narození, tak by se mělo volit rodné jméno. Jenže daná osobnost je široce známa jako Madeline Albright. Jednou umře i Cher…pojmenuje se pak nějaká hudební hala “Music Arena of Cherilyn Sarkisian”? Nic zcestnějšího v tom nehledejte.
Napsal jste: „Výcuc z diskuze: přehlídka dětinských argumentů, proč nejde nic pojmenovat po ženě. Jenom se to chlapi snaží zabalit do jiných, většinou totálně nejapný, důvodů. Šovinismus českých diskutujících se začíná nebezpečně blížit islámskému pojetí…nechápu, pánové, proč jste ty arabské uprchlíky tak odmítali, máte tolik společného“ Ten příspěvek nedělal moc rozdíly a víceméně všechny přispěvatele hodil do jednoho pytle. Nedivte se tedy, že jsem reagoval. Já napsal: “ Pokud chceme poukazovat na její místo narození musíme brát v potaz rovněž její dívčí jméno. Most by se tak měl jmenovat Madeleine Körbel Albrightové případně Madeleine Korbel Albrightové“ A vy mi zase… Číst vice »
OK, tak konec.
Ulice Milady Horákové, Anny Letenské … ty snad neexistují ?
Mimo jiné, souhlas musí udělit „rodina“, neboli oprávnění dědicové …
A jak byste si to právo dědiců ke jménu zůstavitele představoval? Jako majetek? Nebo jako autorské právo? Ano, byla tu jedna soukromá nadace, která se pokoušela vymáhat dokonce i od ministerstva zahraničí „licenční poplatek“ za užití jména bývalého prezidenta státu, ale z právního hlediska je to naprostá absurdita jak z absurdního dramatu. A přitom zrovna ta osoba, která si ty poplatky vymýšlela, by měla za své jméno platit jak mourovatá dědicům jednoho spisovatele, který napsal knížku o životě štěněte.
Pražský náměstek by neměl vymýšlet kraviny. Spíš by se měl věnovat, aby se připravovaly další projekty, které se vůbec nepohnuly – Radlická radiála, výkupy pro zelené pásy na SOKP 511, parkovací domy (zatím dělají jenom 1 na ČM).
Kromě toho tam doufám tento náměstek po podzimu už nebude.
Tohle není kravina, ale vzdání holdu výjimečné české rodačce.
Česká rodačka to je…ale akce v Jugoslávii a pak její následný byznys v Kosovu jen dokazuje americký systém kolonizace slabších zemí a prosazování svých zájmů na úkor lidských životů.
🤦🏻♂️
A že je na tom Balkáně od té doby klid a mír…
Fikce – v Bosně to bobtná ….
Tak hlavně, že to nebosná v Bobtně.
Velmi dobře !!!!!
☺️
Československé !!!!!!!!!!!!!!!!
🙄
A jiní významní rodáci nebyli ?
Tahle je dost slušně významná, navíc byla skutečně „mostem“.
To je hezky řečeno 👍
Tak zrovna s parkovací domy a P+R obecně mi přijde že tahle koalice pohnula. Postavil se ČM, staví se v p.dům v Nových Butovicích, P+R v Hostivaři, pokročilo se v případě p.domů Opatov a depo Hostivař a řady dalších menších pozemních P+R. Ostatní nedokážu příliš posoudit.
Když už bude most neskutečně příšerně ošklivý, tak ať má aspoň hezké jméno.
Tedy proč ne po celosvětově známé rodačce ze Smíchova.
Mně se ten návrh mostu i jména líbí.
To je dobře.
Super napad!
Navrhuji Zlín přejmenovat na Albrightov!
Lol, tak toto velmi pobavilo xD
Ale jedno je jisté. Pokud se člověk na ten most podívá skutečně v něm lze nalézt toto:
https://im.novinky.cz/529/615290-top_foto1-9dxga.jpg
To není dobrý nápad. Madeleine Albright se nerodila jako Madeleine Albright, ale jako Marie Körbel . Pokud chceme poukazovat na její místo narození musíme brát v potaz rovněž její dívčí jméno. Most by se tak měl jmenovat Madeleine Körbel Albrightové případně Madeleine Korbel Albrightové
https://en.wikipedia.org/wiki/Madeleine_Albright
https://en.wikipedia.org/wiki/Josef_Korbel
Víte, ČR byla kdysi Rakousko – Uhersko. Dle Vaší logiky by se tedy nemělo říkat Česká, ale Rakousko – Uherská republika.
Mojí logiku nehte takovou jaká je. Stejně jste mimo. .
Běžte si ostříhat nechty 😀
Jo, díky. nejsem neomylný a přiznám to. My co nepotřebujeme nějaké automatické opravy holt občas nějaké to písmeno vynecháme či se překlepneme.
Rakusko-Uhersko nebyla republika, ale monarchie … asi jste měl špatného učitele dějepisu ….
To je podobně nevhodné jako snažit se ulici Emy Destinové přejmenovat na Emílie Kittlové.
A všiml jste si toho, že v případě M.A. bylo mnohokrát používáno jméno včetně jména za svobodna? Bylo tomu tak i v případě Emy Destinové?
Teď jsem docela zaváhal. Tohle by mohl být docela dobrý důvod, oproti tomu, který jste uvedl výše.
A proč počešťujete (přechylujete) Albright a nikoli Korbelová …. (Körbelová)
Má to svůj význam 🙂
V české republice je příjmení Korbel (Petr Korbel- stolní tenista)
https://cs.wikipedia.org/wiki/Petr_Korbel
a
Korbela (Jaroslav Korbela-hokejista)
https://cs.wikipedia.org/wiki/Jaroslav_Korbela.
A její otec byl Korbel a ne Korbela. Jak rozlišíte, zda se jedná o Korbelovou od Korbel nebo Korbelovou od Korbela ? 😉
Občas to vypadá, že mám zatmění, ale spíše je to tím, že se nikdo neptá tak jako Vy?
Takhle česká gramatiky nefunguje. Ona se při křtu jistě jmenovala KorbelOVÁ.
Správná otázka ! Vysvětlení jsem napsal. Vzhledem k odkazům čeká na schválení 😉
To není úplně dobrý nápad
Že jo? Taky si říkám.
Proč se vám divím. Co takhle Most česko-ruského přátelství? To už vyhovuje? Dobrý nápad?
Vedle. Možná by stálo za to si přečíst mé příspěvky a zjistil by jste jaký je můj názor. A 679.2 do toho netahejte.
Umíte říct nějaký srozumitelný a oprávněný důvod?
Jsou to šovinisté a anti-amerikanisté…to je ten důvod. Nic víc v tím hledat nemusíte.
„Jsou to šovinisté a anti-amerikanisté…“
Jsou? Jak jako jsou?
Vzhledem k tomu, že jste reagoval na p.ondrash , který vložil příspěvek v 16:50 a tento reagoval na Majkl 15:12 a pod ním jsem já rovněž v 15:12 tak se domnívám, že jste použitím množného čísla myslel mě a Majkla. Je to tak? Nebo se mýlím?
Nejdůležitější je, že výrazně napomohla vstupu České republiky do NATO v roce 1999. V článku je to jasně napsané a pojmenování mostu je to nejmenší.👍
A Polsku a Maďarsku taky nebo ty to zvládli i bez ní?
Na to se zeptejte v Polsku a Maďarsku.
Navíc, Slováci to zvládli až o 5 let později, že.
o Slovensku jsem taky nic nepsal, že
Já vím. Proto to doplňuji (aby bylo z kontextu zjevné, že ten vstup do NATO záležel nejen na postoji Mrs. Albright).
A proč by měl záležet jen na jejím postoji? Někdo tu snad vypadá, že si to myslí?
Opravdu výborný nápad ke sjednocení rozdělené společnosti. Paní vůbec není kontroverzní osobností. Ono stačilo už přejmenování Ruzyně, tím před lety to rozdělování začínalo, to byl takový první políček.
Políček komu?
Pokud se toto někoho dotklo, tak zjevně společnost musela být rozdělená už před tím přejmenováním. Ano, nelíbilo se to – třeba komunistům a dřív-bylo-lípařům. Ale ti tu byli – nevznikli teprve přejmenováním LVH.
Nelíbilo se to mnohem více lidem než nostalgikum a komárům. On ten pán ani trochu nebyl nějakou univerzální osobností. Byl to demokrat, to bezesporu, ale demokracie má mnoho podob a dotyčný pán byl velmi silný liberál, navic se sklonem podporovat ne zrovna mainstreamove ekologické postoje a to se nedozil „me too“, „green dealu“, „blm“ a dalších dnešních trendu, které rozhodně nepřijímá cela demokraticka cast spolecnosti. Pro mnoho lidí byl uz ve sve době spíše menším zlem, než někým, koho by obdivovali. Kdyby dnes kandidoval, mel by velmi těžké projít prvním kolem, neboť mezi voliči stredopravicových stran rozhodne nevladne jednota v… Číst vice »
Nejsem nekritický obdivovatel VH, ale respektuju ho jako výraznou osobnost*, která sehrála v naší historii významnou roli. Kdyby VH neexistoval, tak by jeho roli sehrál někdo jiný a nějak jinak. OK, ale on existoval a sehrál a název letiště mi nevadí.
*Výrazná osobnost – třeba právě proto, že se nebál jít proti mainstreamu. Což je sympatické. Politiku dle výzkumů veřejného mínění umí dělat kde kdo.
Nebál? Být tak trochu povinně voleným prezidentem (nepostoupil skutečně přímé volby a nevolit ho se seriozní politik tehdy bál) a pak dělat mudrlanta z pozice, ze které je skoro neodvolatelny a přitom s minimem pravomoci (krom volby premiéra a zdržování zákonů, prezident reálně nic moc nemuze), za které by pak měl politickou odpovednost před lidmi? Ale nedělám si iluze, že by to někdo z jeho fanklubu pochopil. Zvláště když ani neprizna že je fanoušek a ještě se hned vytasi s otrepanou frází o tom, že kdo je proti dotyčnému, ten je komous nebo se musí že době stýská. No, zklamu… Číst vice »
Aktivita VH nezačala jeho zvolením prezidentem ČSSR (komunisitckým parlamentem, zvyklým zvedat ruce podle pokynu). Ve druhé volbě (1993) už získal jen 108/200 a ta třetí volba už byla poměrně dramatická, takže o nějakém „povinně voleném prezidentovi“ skutečně nemůže být řeč.
Fajn, tohle vaše postoje trochu pomohlo objasnit… „musí“ to být špatný člověk když se nepostaral aby měl aspoň symbolickou opozici… sakra co už by asi člověk měl všechno dělat aby se zavděčil SKORO všem, ale zase ne úplně všem?
Problém lidí s názory, které tu předkládáte Vy, je, že stále věříte v příchod nějakého spasitele zpoza sedmera řek a sedmera hor, kterého všichni mají rádi a všem se líbí všechny jeho vlastnosti. Jenže takový člověk neexistuje. Můžete být Matka Tereza, ale stejně pro někoho vždycky budete d*bil. Nekoukejte na pohádky a Váš život bude rázem jednodušší.
Matka Tereza je pro mně krásným morálním příkladem, na druhé straně je též bohužel ukázkou toho že osobním příkladem přesvědčíte jen semtam někoho… dobrý úmysl bohužel nechrání před špatnými rozhodnutími…
Možná máte pravdu, ale srovnávát minulou dobu s dnešní. Kdyby… pes nekakal, tak ho to roztrhne. Pardon.
Já bych s tímto názorem docela souhlasil. Jeho názory byly dost „nalevo“, byť samozřejmě v souladu se západoevropskou levicí, ne s našimi komunisty. (Třeba jednou v rozhovoru se vyjádřil, že kdyby celý život žil ve svobodné zemi, tak by se účastnil demonstrací proti rozšiřování frankfurtského letiště – to tehdy západním Německem dost hýbalo. Takže sympatie pro německé Zelené by asi měl.)
A jakkoliv se Klaus projevil jako magor, tak s jeho názory na politiku souhlasím možná víc, než s Havlem.
Koneckonců, jednou z věcí, co bych mu vyčítal, je snění o nějaké „nepolitické politice“.
Přesně; Havla vykreslovali jako pravicového živla komunisti a po 89 se toto vnímání vžilo mezi lidmi jako že vystupoval proti komunistům, ale ve skutečnosti to pravičák nebyl, spíš „levicový liberál“. Což byl termín, který by v ČR 90. let sklidil pouze posměch jako něco, co nemůže existovat. Dneska by spadal někam k Pirátům.
To se dá těžko říct, když už je po smrti. Ale klidně bych si ho dovedl představit u Zelených nebo i u „nové“ sociální demokracie (Poche, Petříček a takoví).
Já taky používám označení Ruzyně. Nicméně nechápu, z čeho ten poměrně masivní odpor vůči VH ve společnosti pramení.
Vždyť jste tvrdil, že ho nemají rádi jen nostalgici a komousi…
Letiště „Václava Havla“ – Václav Havel žádné letiště nevlastnil > na rozdíl například „vily bratří Čapků“, kteří jí skutečně vlastnili …
Tyhlety názvy podle osobností by měly mít vztah k pojmenovanému místu. V Bratislavě stadion Ondreje Nepely – patrně proto, že tam jeho sportovní kariéra začínala / třenval tam.
Ve Zlíně stadion Luďka Čajky – tragicky zahynulého hokejsty zlínského klubu na němž hrál ….
No tak hlavně je třeba si uvědomit, kolik těch letišť v Praze je, že nestačí jejich místopisné označení a musejí se odlišovat ještě dodatečnými názvy, aby se náhodou někdo nespletl, odkud mu to odlétá.
Já vím jen o čtyřech:
– Ruzyně – civilní
– Kbely – vojenské
– Letňany – travnaté
– Točná – sportovní, travnaté
Paradoxem je, že letiště Letňany má stanici metra (Syslová) hned vedle, na rozdíl od toho největšího českého v Ruzyni, kam se jezdí busem.
https://mapy.cz/zakladni?x=14.5200896&y=50.1284337&z=16&l=0&base=ophoto&q=metro%20letnany&source=pubt&id=15305939&ds=2
Z pohledu vlastnictví bych to úplně nebral. Ve světě je spousta letišť pojmenovaných po státnících nebo i osobnostech, které o létání ani nesnily. Ale to uspěchané nadšení honem honem něco rychle přejmenovat, to mi vadí.
Letiště se obecně nazývají po nějaké osobnosti, která s tím letištěm neměla nikdy nic společného. Ať už na Slovensku, v Německu, Francii, USA. Btw.co Masarycka a Wilsonak, ať zůstaneme u Vašeho hobby?
Právě to je cílem, aby to naštvalo komouše a spol., stejně jako pojmenování LVH.
Naštvalo to mnohem více lidí, neboť na pádu komunismu u nás se podílelo vice osob, jen neměli potřebu tolik exhibicionovat a vse si přivlastňovat. A na to, abychom věděli, že Rus umí jen napadat a zastrašovat, na to stačí aspon lehce nadprůměrné IQ, v tomhle ten jistý pán Ameriku neobjevil. A než mě nazvete závidějícím dedkem, tak vám dodám, že jsem v roce 89 necinkal. Byly mi 3 roky a absolutně nic si te doby nepamatuji. Jenom nejsem fanoušek Grety, Bursiku a podobných a jejich kamaradu.
To je smutné.
Nápodobně.
Je mi smutno, že těch „necinkajících díky životaběhu příbívá. Paměť národa ubívá. Teď stačí mít lehce „nadprůměrné IQ“ a je jasno. Bohužel.
Souhlas. Ten člověk je úplně mimo. Částečně ho omlouvá, že je tak mladý, že to nezažil. Ať si jde do Ruska nebo Číny poslechnout, co si myslí lidé s „lehce nadprůměrným IQ“, to je dnes ještě dosažitelné.
Aha. Tak jestli házíte Havla do jednoho pytle s Bursíkem a Gretou, tak to jakákoliv diskuze na tohle téma ztrácí smysl.
Sorry, ale Havel se Gretou nekamarádil – umřel než šla vůbec do školy. Ale hlavně neměl rád žádné fanatiky, zelené nevyjímaje.
Technická poznámka – Havel zemřel v Gretiných necelých 9 letech, takže do školy už (snad) chodila.
(Ale jinak v zásadě souhlas.)
A to druhé tvrdíte na základě čeho?
Byly Vám tři roky, nebyl jste u toho, necinkal jste…ale víte o tom vše, viďte? 🙂
Nebyly mi pořád 3 roky a on tu byl ještě nějaký pátek na to, abych ho začal vnímat, ale u vás je spíš problém v tom, že neadoruji váš ekologicky idol, že?
To vůbec, ale taky mi tehdy byly tři roky, tak si – bez ohledu na to, co jsem se o tom od té doby dozvěděl z mnoha stran – netroufnu tvrdit, jak přesně se to událo. A už vůbec si netroufnu tvrdit, že člověk, který se stal ikonou doby na základě mnoha faktorů, si svůj úspěch „přivlastnil“ na úkor jiných. Lidé se nestávají ikonami sami ze své vůle, dělají je z nich jiní lidé.
To je krásné taková pluralita, já třeba cinkal (i když ještě nedospělý), Gretu ani Bursíka nemusím ani trochu, Havla můžu (zkuste prosím jen tak z placu pár lepších současných osobností? počítám že každá bude mít nějaké ty problémy) a nepamatuju si nic ani když mi byly čtyři…
Nelíbilo se to mnohem více lidem než nostalgikum a komárům. On ten pán ani trochu nebyl nějakou univerzální osobností. Byl to demokrat, to bezesporu, ale demokracie má mnoho podob a dotyčný pán byl velmi silný liberál, navic se sklonem podporovat ne zrovna mainstreamove ekologické postoje a to se nedozil „me too“, „green dealu“, „blm“ a dalších dnešních trendu, které rozhodně nepřijímá cela demokraticka cast spolecnosti. Pro mnoho lidí byl uz ve sve době spíše menším zlem, než někým, koho by obdivovali. Kdyby dnes kandidoval, mel by velmi těžké projít prvním kolem, neboť mezi voliči stredopravicových stran rozhodne nevladne jednota v… Číst vice »
Z vašeho příspěvku výše: Byly mi 3 roky a absolutně nic si te doby nepamatuji.
No hlavně na rusko českých serverech o něm psali legendy. Taky sem četl kdysi nějaký „zaručený pravdy“ a konspirace Havlovi. Měl hodně široké spektrum nepřátel od komoušů po Klausovo publikum, Rusko atd.. Navíc na každýho se dá vymyslet, nebo najít nějaká špína. Nikdo se nezavděčí všem.
Polsko mělo milionovou Solidaritu, my sme měli pár set disidentů a ještě si do nich kopeme.
Protože mnozí z nich svoji kariéru založili na tom – já jsem disident – kdo je víc (já jsem horník, kdo je víc) nebo „jsem syn / bratr“ disidenta ….
Jestli Vám vadí demokraté, měl byste se zamyslet nad tím, zda žijete ve správné zemi.
Tak na to se dá odpovědět jen to, že vždy je lepší rozumný royalista než demokrat, co chce někoho vystěhovat z vlasti.
Mínus dávám za to, že mi cpete do úst něco, co jsem neřekl.
Vidím 4 mínusy u vás a 4 plusy u něho. 🙂
A?
A – nic. Mínusy mají víceméně nulovou hodnotu, pokud nejsou okomentované.
Zásadní otázka zní – jaká je nezpochybnitelná definice slova „demokrat“ ….
Logickým opakem je nedemokrat …
Definice je z principu vždy zpochybnitelná a snažit se vytvářet gramatické opaky občas nevede nikam.
Chcete tedy vinit Madeleine Albright za hypotetické činy jejího otce?
Ne, dítě doopravdy nemůže za své rodiče. I kdybyste ve svém generalizujícím všeobecném povrchním hejtu měl pravdu.
Přestože si M.Albrightové dost vážím, a poslední události ukázaly velkou důležitost a užitečnost její snahy o vstup středoevropských států včetně Česka do NATO, tak z tohoto mám ropzporuplné pocity. Máme zde úzus, že ulice či stavby se pojmenovávájí jen po těch politicích, od jejichž smrti již uplynulo pár desítek let. Aby byl lépe s odstupem vidět jejich celkový dopad a odhalili se případní kostlivci vypadávající až po smrti dotyčného. Byť si nemyslím, že by toto čekání v případě této dámy něco změnilo, musel by takový návrh na pojmenování dobře odargumentovat, proč se tato nepsaná dohoda poruší. Argumenty k tomu jsou,… Číst vice »
žádný úzus s desítkami let není. Jeslti máš pocit, že něco takového je, tak je to jen z důvodu toho, že byl nedostatek osobností, kteří nebyli komunisti.
Ulic Václava Havla je už několik
Taky mám ten dojem. Ulic Jaroslava Foglara už je rovněž několik.
Toto sice psal zase ten “druhý” Ondřej, ale plně souhlasím.
☮️
Jedním z prvních porušení toho úzu bylo právě pojmenování letiště po Havlovi. Myslím, že dodržovat takové pravidlo by bylo docela dobré, pokud už se něco musí pojmenovávat po někom. Komunisti sem nebo tam, odstrašující příklad je podle mě v USA: W. McKinley, naprosto průměrný politik a s dnes již překonanými ekonomickými názory se rozhodl pro zachování zlatého standardu, za což ho na Aljašce velebili a pojmenovali po něm nejvyšší horu Ameriky. Což je asi to nejvýznamnější, co z něj zbylo. Škoda takové hory pro něj. Myslím, že kdyby si počkali pár let, tak by došli k tomu, že po něm… Číst vice »
Tak to bych se nebál, že by se Smíchovákům i za 50 let nelíbila vyprávěnka o tom, jak se Madlenka stala americkou ministryní. A nepražákům do toho nic není.
Když už řešíme pojmenování nového mostu po nějaké osobě, napadají mne osobnosti, které toho pro České země mnoho vykonaly a jejichž význam zůstává stále nedoceněný. Jako například Marie Teresie, František Josef I. anebo Emil Hácha… pokud zapátráme do minulosti, najdeme těchto osobností mnohem více, než Albrightovou, která byla spíše přínosem z toho důvodu, že odsud pocházela, hlásila se k nám a „měla nás ráda“. Nejsem si jist, zda pro svět byla osobností, kterou v budoucnu svět v budoucnosti ohodnotí kladně….
Marie Terezie by šla, ale s tímhle mostem má na rozdíl od Albrightové nulovou spojitost. Procházka už jeden most „má“ 😀 a víc ještě hodně dlouho nedostane. Jakkoli Hácha nebyl až tak negativní, jak se někdy tvrdí, nebude přijatelný, toho nikdo na piedestal stavět nebude. Kupodivu na rozdíl od Beneše, ten mi nepřijde o moc lepší.
Marie Terezie už má svůj park a v něm sochu.
I když ta socha vypadá jako návesní sochy z edice „Karlštejnské šachy“.
To je pravda, jeden takový zastrčený koutek už má. Nebyla by první, kdo by měl park a most. Tenhle se ale víc hodí Albrightové.
Pánové, tahle větev diskuze má celkem „šmrnc“, chválím a děkuji…
pokud bychom chtěli být spravedliví, tak své mosty a ulice si zaslouží také oběti poválečné Benešovy zbabělosti jako arm.generál Syrový a Rudolf Beran.
No, zvažte prosím že než dojde na „křtění“ hotového mostu (tedy, pokud to nebudou poněkud nechutně chtít pojmenovat už na papíře, aspoň podle mého vkusu nechutně) tak těch let ještě uplyne skoro tak akorát na dobrou diskuzi…
Tak proti pani Albrightove vubec nic nemam, ale selskym rozumem mi to prijde pro dopravni stavbu moc slozity. Zrovna na Smichove se stavi a bude stavet o 106, neverim ze by se tam nenaslo vhodnejsi umisteni jejiho jmena.
Taky proti ní nic nemám, jen mi přijde hodně ukvapené pojmenovávat most po někom který zemřel včera. To přece neznamená že je to nejlepší kandidát na pojmenování. Pojďme se o tom bavit, udělejme anketu, ale nenechme se unášet podle novinových titulků posledních novin.
Však je to návrh, než ten most bude stát, tak uzraje (nebo ne).
Doufejme jen že se to nebudou snažit fixovat dokud je most jen na papíře…
Stačilo by most Madeleine
Hmm, skvely krok k sjednoceni uz tak polarizovane spolecnosti 🤔
Tak něco navrhněte. Mě napadl Bohumil Hrabal. Ale i ten bude mnohým proti srsti.
Proč by se most měl jmenovat po kterémkoliv člověku?
Protože je to tradice. Už máme Jiráskův, Palackého, Čechův, Hlávkův, Karlův. Jaký název navrhujete vy?
Třeba Most Československo amerického přátelství 😁😄
A co takhle Československo amerických diplomatů?
Máme i most Legií. Ale to je vlastně most starého Procházky, takže ten se moc nepočítá.
Ona ale je významná česká osobnost.
Naříká se tomu budoucímu mostu „Dvorecký“ … viz foto.
Tak už jméno má.
Ať se Hřib vrátí do rodného Slavičína a tam může obecním radním navrhnout pojmenování nějaké uličky beze jména. Například ten kousek od Nádražní směrem k nádraží Slavičín.
Dvorecký je jen provizorní název podle okolí. Může se stát definitivním ale nemusí.
Může se jmenovat po člověku a může se jmenovat úplně jinak, nedával bych to do kontrastu.
Je to vcelku zažité: Karlův, předtím tam stál Juditin, předtím tam byly nějaké dřevěné mosty bez jména.
S Hrabalem bych neměl žádný problém. Ale spíše by to chtělo, aby to bylo místo , které bylo s Hrabalem nějak spojeno. Například ulice, kde žil.
Už existuje Náměstí Bohumila Hrabala, poblíž (již zbouraného) domu v ulici Na Hrázi, kde žil.
To je asi v úrovní náhrady „Merry Christmas“ pomocí „Seasons Greetings“ aby se necítili dotčení ti, co nemají Vánoce.
Je rozdil pravda a zvratky zhrzenych nedovzdelanych idiotu, kteri ji vini z vlastnich zivotnich neuspechu 🙂
Skvely napad.
Ta pani toho pro CR a stredni Evropu udelala vic nez kdokoli ze stavajicich politiku.
A co teprve tahle pani udelala pro Balkan, zejo 😱
Srbsko si za to mohlo samo
Zrovna to kontroverzní bombardování Srbska nepodporovala. O tom rozhodli jiní.
Ano, pomohla ukončit tamní genocidu.
(já váš sarkasmus pochopil, nebojte)
Ano, třeba vlastnila akcie kosovskeho mobilního operátora. Určitě to bylo tal čisté podnikání jako třeba mladého Bidena na Ukrajině 🙂
Jste bludař 😛
Jen skromny dotaz“ Maji prorusti ko*oti, pardon, spravne receno „lide s alternativnimi nazory“ jiny argument proti NATO a USA, nez je ono bajne „humanitarni bombardovani“? 😀 Podle me ani sami netusi, co ti vlastne znamena, jen to pouzivaji jako argument :D… A uz vubec nechapu, jak tahle nebetycna hovadina souvisi s Albraightovou.
Scheinherr se citi v posledni odbe odstrceny a chce se dostat opet do medii, tak vymysli blbosti. Na to, po kom bude a jestli vubec, je casu dost. Aby to pak nedopadlo tak, ze Dvorecky most bude stavet Deripaskuv Strabag, bylo by pak dost blbe pojmenovavat ho po Madeleine Albright…
Osobne bych zustal u oznaceni dle mista. Takovy Libensky most se podle wikipedie mel jmenovat Masarykuv, pak byl Libensky, Baxuv, Libensky, Baxuv, Stalingradky a nakonec prece jen Libensky 😅 Ty cedulky taky neco stoji…
Na druhou stranu třeba most Inteligence zná každý, přesto je to ofiko Branický most.
Je sice pravda, že nikdo z prazaku neříká mostu inteligence Bránice most, ale také je pravda, že ho mnoho lidí z legrace přezdívá úplně jiným slovem. Pojmenovat most tak, aby si koledoval o urazlivou prezdivku, take není nejlepší název.
A co Most ukrajinských hrdinů? (stejně ho budou osobně stavét)
Není nad otřepané memy ze sociálních sítí.
Nebyla to akce USA, ale NATO. My jako součást NATO jsme hlasovali pro (předseda vády Miloš Zeman konkrétně)…
https://cs.wikipedia.org/wiki/Humanit%C3%A1rn%C3%AD_bombardov%C3%A1n%C3%AD
Možná by bylo dobré se zajímat i proč se NATO angažovalo… https://cs.wikipedia.org/wiki/Kosovsk%C3%A1_osvobozeneck%C3%A1_arm%C3%A1da
Já bych osobně byl opatrný s pojmenováváním mostů či čehokoliv jiného po politicích! Ono se to zase otočí jinam a zase se bude přejmenovávat. to obyvatelé Prahy znají. Jak je to dlouho co se přejmenoval most, ve kterém jezdí metro? 🙂
Dlouho, hodně dlouho. 32 let.
Na pražských mostech mě zaujalo, že Švermův most byl přejmenován (na Štefánikův) docela dlouho po listopadu 1989, a to až asi v roce 1996.
Na pražských ulicích mě zaujalo, že ulice Obránců míru byla přejmenována (zato v jiných městech ulice s tímto názvem zůstaly), zato Koněvova zůstala (zato v jiných městech byly ulice s tímto názvem hned po roce 1989 přejmenovány).
A pomník Jana Švermy u toho mostu stále ještě o něco déle. Přetrvávající aura válečné oběti zřejmě zastínila jeho politické postoje 🙂
Asi si v případě Štefánika někdo vzpomněl na minci 10Kčs z roku 1991 (ČSFR) na které byl vyobrazen.
Z recese jsem si v mapách zadal Leninstraße a zdá se, že soudruzi z bývalé NDR, na rozdíl od Česka, nepřejmenovávají…
https://mapy.cz/zakladni?x=12.7759770&y=51.0071713&z=7&q=Leninstra%C3%9Fe
Anebo Most vstupu ČR do NATO a odchodu ze sféry ruského vlivu?
To by byl mylný název. V naší zemi bohužel stále máme mnoho Jindichů, Tomiů a Václavů vytrvale se deroucích do do ruské sféry vlivu.
To už by ho ale klidně mohli pojmenovat jako „Most NATO“, že.
Takže Albrightová bude mít most hned vedle Antonína Zápotockého. 🙂
Zase někomu lezeme do zadku?? To zase musíme??
Komu? Českým rodákům?
vrahům půl milionů dětí?
A co třeba přejmenovat Karlův most na něco jiného? Karel IV. vyhlazoval Židy. Takže je to taky vrah.
Ale to už se nehodí říkat, moc dávno, ve školách je tak Karel IV. pořád podáván jako největší český miláček
Dejte si studenou sprchu.
Nemusíme a nelezeme. Pojmenováváme mosty po významných českých osobnostech. Pokud s tím máte problém, tak se smiřte s tím, že žádný název nebude nikdy vyhovovat všem.
To vas to tak frustruje, ze tu o tom musite napsat nekolik ruznych komentaru, Jindrichu?
Komu konkretne „lezeme do zadku“ pojmenovanim mostu po vyznamne ceske rodacce a vyznamne politicce svetovych dejin?
Po kom bychom meli tyto stavby pojmenovavat, aby to frustrstum jako vy vyhovovalo? Po valecnych zlocincich jako je strejda Vladimir Napolensky komplex Putin nebo jeho zhrzeny kamos z Vysociny Milda?
Vyznamny politik světových dějin je skutečně spíš Putin nebo Hitler a nebo Churchil. To samé diktátoři a vrazi jako Caesar, Mao, Alexandr Veliký, Napoleon, Cinghischan, Tamerlan atd. Určitě ne Zeman nebo Albrightova. Vyznamnost neznamená kladnost.
A koho zajímá významný politik světových dějin? My Pražáci si to pojmenujem podle toho, kdo nebo co pro nás má význam.
Souhlasim, dobry napad.
A navic se narodila na Smichove,…
Proč ne. Je to významná česká rodačka a rozhodně by si místo vedle jiných českých velikánů, po kterých jsou pojmenované jiné pražské mosty, zasloužila.
Skvěle a ten další podle Hashima Thaci, ať jsou kamarádi pohromadě.
Dobrý nápad, podporuji ho.
Albright nebo Albrightové? 🙂
Doufejme, že to první. Už je na čase.
rozhodně, Praha je světová metropole
Jo jasně, a k tomu světácké názvy jako „Novodvorská Plaza“ prostě patří.
Albrightové. Naprzněme češtinu. Čeština skloňuje, ergo musí přechylovat.
tvl. další Josef Jungmann
To je moudro. Běžte to rozšířit do Polska, tam už tak půlka žen své jméno nepřechyluje. Ó hrůzo.
Polština přechyluje jen příjmení ve formě přídavného jména, takže pěkně kecáte, žádné „už“
Polština původně přechylovala všechna příjmení, ale postupem času to mizí.
Ano, ale dělá to občas problémy se srozumitelností. Různé pádové koncovky mají ve slovanských jazycích mj. funkci, kterou má v germánských a latinských pevný slovosled, případně si tam pomáhají nějakými předložkami. Příklad: Fiala vynadal Babišovi. Babiš vynadal Fialovi. Je jasné, kdo komu. A teď se přidaly jejich manželky: Fiala vynadala Babiš. Která které? Fialová Babišové nebo naopak? Jistě, můžeme si pomoct tím, že se tam přidají i křestní jména (což ale případě cizích jmen nemusí pomoct), ale už je to takový rovnák na vohejbák. Když jsem před lety byl v Pobaltí, tak tam místní noviny psaly o muži jménem Džordžas… Číst vice »
U „ryze českých“ jmen to může působit rozpaky a zmatky, ale u Albright (obecně cizích jmen) považuju za vhodnější nepřechylovat.
V prvním pádě bych s vámi souhlasil, u ostatních pádů to přece jen považuji za sporné právě z hlediska toho tvarosloví.
Asi tak.
Mimochodem, jak by se ten most jmenoval celým jménem? „Most Madeleine Albright“? Tomu by se dalo rozumět i tak, že sám ten most je Madeleine Albright.:)
No, já nevím, pokud se nepřechyluje, tak se někdy může ztrácet vypovídací schopnost textu, viz např.:
– Hufnagel fackuje Hufnagel,
nebo
– Smetana miluje Kozel.
Tyto jednoduché větičky si lze vyložit více způsoby a je jedno, jestli se jedná o jméno české, nebo „cizí“.
Přesněji řečeno, Polky si odhlasovaly, že to přechylovací haraburdí už nechtějí.
Ergo ať si klidně přechyluje, ale my, co nejsme ergo, bychom klidně unesli i tu Albright.
Jasně. Most Štefánik, most Hlávka, most Čech, most Karel, most Jirásek, most Palacký, most Alright. Přece nebudeme nikomu prznit jméno skloňováním nebo přechylováním.
Nebude to aspoň trochu souviset s tím jakou formu daná osobnost byla zvyklá za svůj život používat? Palacký by nepochybně svému domu říkal dům Palackého (nikoliv dům Palacký) kdežto u paní Allbright si nejsem zdaleka jist zda by o svém domě mluvila jako o domě Madeleine Allbright nebo Allbrightové (v češtině, v angličtině bych nepochyboval)…
Ano, když se madam jemenuje Woo, tak bude Wooová. A pokud máme nejistotu ohledně přechýlení, tak přechýlíme raději 2x! Co natom, že to vypadá hrozně, jednou se stanovilo, že se jazykový cit nahradí pravidlem!
A kromě dvojího přechýlení (např. „Thanuová“ či „Šimynotéová“) též připomenu „přechýlené patronymum“ (např. Frida „Hansdotterová“, ve skutečnosti „Frida, Hansova dcera“; jejím otcem je Hans Johansson, u nějž ale také nejde o příjmení, ale je to „Hans, Johan(s?)ův syn“.
** Pardon za přesmyčku, ve skutečnosti „Šimonytéová“ (litevská premiérka; mužský tvar téhož příjmení, určeného v tomto tvaru pro neprovdané ženy, je zřejmě „Šimonis“).
Mám vás pozdravovat od Petry Janů, Jany Petrů a Aleny Vítámvás.
Tak to by se snadno vyřešilo pojmenováním Most Marie Jany Korbelové 🙂 Akorát by nikdo netušil po kom je pojmenovaný.
A teď si představte tu rekaci: Američani nám vnutili tenis a ještě nám nutí pojmenovávat mosty po tenistech a jejich … souložnicích, ať nejsem sprostý.
Nadávat se musí, ikdyby Petr Korbel nebyl tenista. 😀 😀
Připravil jste ji o přehlásku v rodném příjmení.
Jo, klidně. 🙂 Pro turisty vůbec skvělý. Jako o ministryni zahraničí o ní zřejmě neslyšeli jen v USA.
Tady je dobře vidět ta jalovost pražských radních. Místo toho, aby řešili šílenou pražskou dopravní situaci, zabývají se pouze nesmysly….
Zabývají se třeba výstavbou nového mostu. Je to tuším někde na Smíchově…
Kdyby byly stejně aktivní v samotném stavění, tak tento most už stojí…
😀
Skvělý nápad!