cargo

Moskva nebo Morava či Bratislava? Vedení Brna řeší pojmenování historického parníku

Brněnská výletní loď Dallas prochází opravou. Pramen: DPMBBrněnská výletní loď Dallas prochází opravou. Pramen: DPMB

Z pojmenování renovované lodě brněnského dopravního podniku, která má letos vyplout po mnoha letech na Brněnskou přehradu, se stalo politikum.

Zpět na článek
48 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Ondřej

To by bylo, kdyby si v Brně vymysleli nějaký lokální název. Mě by se líbil třeba Kocourek. Pocta legendární postavě a ještě parafráze na to „předení“ motoru. Ale zde je zase hlavní vzdát hold východu, no.

Ušatá

Skutečně zajímavé, čím se živí někteří lidé za naše peníze. nejlépe by bylo je zaměstnat opravdovou prací, aby přišli na jiné myšlenky.

Kopr51

Je to jen žabomyší spor s krátkým dechem. Za 100 let už tu ona loď nejspíš nebude, zato město Moskva velmi pravděpodobně ano. Nikomu už pojmenování (ať už čehokoliv) po tomto ruském městě vadit nebude. Vadí snad někomu pojmenování Paříž, ačkoliv je to srdce země, odkud přišel dobyvatel Napoleon? Nebo Berlín, zástupce Německa, odkud přišli a trápili nás a zabíjeli tehdejší občané Třetí říše? Vadil by i název např. Stockholm ze země, odkud se k nám vevalili hordy švédské, Zemi českou a moravskou plundrujíce? Máte dnes, v roce 2020, něco proti Ulánbátaru v zemi mongolské (Džingis-chán, počeštěle Ćingistán), proti Římu… Číst vice »

Ludvík

A co tak Řeporyje?

(samozřejmě jde o ironii)

M H

Anketa byla, vyhrála Moskva.

Histrorická loď by měla mít své historické jméno, tedy Moskva.

Tady není co řešit…akorát to jistým pohlavárům nedochází.

jirka

jojo jsou to přizdis…. 🙂

Adam Stahl

Tak za mě Moskva nebo Morava. 👍👍👍 Můj názor.

jirka

Budou volit mezi dvěma názvy, které vybrali politici. Moskva v nabídce nebude přesto, že v anketě dopravního podniku se stala jednoznačným favoritem – takže na názor lidu zas „kadí“ pes.. jako vždy.

Jiří Kocurek

Když se loď může jmenovat Marco Polo, tak proč ji nepojmenovat Rudy Kovanda podle legendární brněnské postavy.

Chytrý za 2

Nemá se tak jmenovat brněnská rola?

Bardotka

Nemá a nebude.
O názvu nádraží naštěstí rozhoduje jeho majitel, takže to bude – logicky- Brno, hl. nádraží

Bardotka

Protože ta loď byla 40 let Moskva.
A pokud se renovuje do původní historickém podoby, má se zase jmenovat Moskva

Palecek.M

Haszek Mihaly – legenda jak Brno

jozka

Hasek, kdyz uz…

Hen ten oný

A co Pandur Trenck (zemřelý 4. října 1749 v Brně na Špilasu) ?

HonzaX

Ledoborec Václava Havla, proti tomu nelze nic namítat.

Martin z Moravy

Já bych tu loď pojmenoval Chuck Norris, protože je nesmrtelná 😉

Liposh

Hladík je nejvíc zkorumpované ho.vado z celého brněnského ansámblu, na jeho výkřiky bych vůbec nedal a naopak bych ho co nejrychleji vypakoval.

Tady na Moravě

Moskva za to nemuze, ze v ni sidli chlastobolsevici. Jsou tam i hodni lide, kteri trpi pod batuskou carem vrchnim velitelem putinem stejne jako v cesku jsou lide trpici pod gerontem lihosem zemanem. Necht je Moskva Moskvou, prejmenovani lodi pry nosi smulu. Joo kdyby se jmenovala treba Ruda Revoluce nebo Marsal Konev, pak bych ji radsi shodil ze skaly.

Míra

Osobně na jménu Moskva nespatřuji nic špatného.

Aj Tak

Prejmenovat Moskvu na Moravu je stejne bolsevicky chovani, jako prejmenovat Zlin na Gottwaldov.

Hen ten oný

Prosímvás, dost bolo Moskvy.

Zbyněk

Proč se tedy nedtží výsledků hlasování většiny, lidé tam nějak rozhodli a tečka.

Chytrý za 2

Já bych navrhl Foldyna.

Colt

Ačkoliv Rusáky absolutně nemusím, tak proti názvu Moskva díky historickému hledisku nic nemám, je to prostě součást historie, stejně jako nesnáším nacismus, ale nevadí mi Hákenkreuzy na historických letadlech, prostě to reprezentuje historické období, ze kterého dotyčná věc pochází a nechápu, proč mají někteří potřebu toto z ideologických důvodů hrotit. I když osobně bych byl radši, kdyby to byl Dallas a současný Dallas se přejmenoval, Moskva by mi taky nevadila.

Martin V.

Škoda, že recyklují staré názvy na nová plavidla (v tomto případě Dallas). Už to vnáší do pojmenování chaos (protože pak je starý Dallas a nový Dallas). Pokud je potřeba loď z politických či marketingových důvodů přejmenovat, tak bych bral pokud možno dosud nepoužitá jména. Bratislavu rozhodně ne, ta už byla jednou použita pro jinou loď ze stejné generace (1956–2010), to by byl chaos největší. Proč tedy nevyberou jakékoli jiné dosud nepoužité partnerské město https://cs.wikipedia.org/wiki/Seznam_partnersk%C3%BDch_m%C4%9Bst_Brna Co třeba Poznaň? Ta by snad nikoho neurazila.

Anonym

V případě Bratislavy je to víceméně už jedno, protože stará loď již u nového majitele nese jméno Kometa.

Chytrý za 2

Nebo Kolyma ?

Václav

Opakované použití jména u lodí je běžná praxe i u největších světových námořních mocností.

Adam Stahl

Proč mi přijde, že je 75% Čechů jsou rusofobní a němcům, co nás chtěli vyhladit lezeme do prdele?

Jarek

Nevím, kam komu lezete vy, já nikomu do prdele nelezu.

A vaše hádanka má jednoduchou odpověď – západní Němci jsou od války demokratická země a jeden z pilířů poválečné demokratické Evropy, zatímco v Rusku vydrželo něco jako demokracie jen pár měsíců či roků, než přišel Lenin či Putin. Němečtí vojáci neutrhli kus východního Holandska, ani nepomohli na Hrad starci s podivnými kamarády, co mají na telefonu obrázek Steinmeiera…

Čím nám byli Rusáci posledních 50 let užiteční, kromě toho, že v roce 1991 odtáhli domů? Tohle téma by se na lodi ale využít dalo – co ji pojmenovat Kocábka? :)))

Ušatá

Vy toho o dějinách a souvislostech v nich asi moc nevíte že? Ale nedivím se, dnes se objektivita a znalosti nenosí. Jde jen o to, co komu vyhovuje a co chce. Zvlášť když má nebo chce mít moc.

Ondřej

Němci se omluvili, asi tak.

Mirvald

A ještě jsem si vzpomněl. V Sokolově mám známou v ulici Sokolovská, která jistě není pojmenována po vlastním městě, ale po vísce někde na Ukrajině.

Pražák

Kde ovšem bojovali českoslovenští vojáci.

Chytrý za 2

Tak vojáci….., oni to byli zejména čerstvě propuštění muklové ze sovětských lágrů (samozřejmě československých státních příslušníků).

Pražák

Podstatná část z nich si nějakou formou rusáckého věznění prošla, to je fakt. Od relativně mírných forem (v severoasijském kontextu) jako vojenská skupina kolem pplk. Svobody až po nevýslovné utrpení v gulazích. Nicméně ve chvíli kdy bojovali u Sokolova, tak už to všichni byli českoslovenští vojáci, kteří složili přísahu prodělali celkem solidní výcvik.

Mirvald

Pokud vím, v Karlových Varech mají Moskevskou ulici, Krymskou ulici, Petra Velikého a nikomu to nevadí.

Kalanis

Co ve Varech… I v Plzni!

Martin V.

V Brně byla Moskevská taky, ale vadila, takže teď je Skácelova (což je její v pořadí už DESÁTÝ název v její stoleté historii). https://encyklopedie.brna.cz/home-mmb/?acc=profil_ulice&load=3436

Pražák

Na druhou stranu, Skácel rozhodně souvisí s Brnem mnohem více než hlavní město Severní Asie.

HonzaX

I v Praze, a tam je anti-Rusů dost. Ale Hříbek a Řeporyjský Duce to brzy spraví.

Erik

Rekl bych zbytecny clanek o nicem,ale jsem rad,ze se lod bude jmenovat jakkoli,jen ne Moskva 👍

Chytrý za 2

Určitě. Přitom naskakuje asociace na Rudé náměstí, Kreml, Putina a zároveń člověku naskakují pupínky. To by se rovnou mohla jmenovat „Bratrská pomoc“. A což ji takhle pojmenovat třeba Venus? Podle moravské (věstonické) Venuše. 😃

jemně

A co ji pojmenovat Venus po holícím strojku, jako že jezdí po hladké hladině?

Chytrý za 2

Já ten strojek neznám, já se holím žiletkou. Když se nelíbí Venuše, tak může být (brněnský) Krokodýl.

Modré zábradlí

Ono nejde ani tak o to čím, ale co si holíte 😂

Ondřej

Vynikající hláška!