cargo

Moskva nebo Morava či Bratislava? Vedení Brna řeší pojmenování historického parníku

Brněnská výletní loď Dallas prochází opravou. Pramen: DPMBBrněnská výletní loď Dallas prochází opravou. Pramen: DPMB

Z pojmenování renovované lodě brněnského dopravního podniku, která má letos vyplout po mnoha letech na Brněnskou přehradu, se stalo politikum.

Z pojmenování renovované lodě brněnského dopravního podniku, která má letos vyplout po mnoha letech na Brněnskou přehradu, se stalo politikum. Vedení města se rozhodlo, že to budou radní, kdo určí nové jméno, protože se jim nelíbilo, že by loď z roku 1955 měla nést původní název Moskva. Reálně tak může mít už třetí jméno: po roce 1989 plula loď pod názvem Dallas.

Dopravní podnik města Brna loni na podzim oznámil, že se loď se po renovaci k původnímu jménu, zdůvodnil to pověrčivostí.  Narazil ale u části koalice. Změnu inicioval náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL). Jeho stranický kolega a radní Jaroslav Suchý ČTK napsal, že za iniciativou stojí společně s náměstkem primátorky Tomášem Koláčným (Piráti). Loď má nést jméno Morava či Bratislava.

Definitivně mají rozhodnout lidé buď hlasováním na portálu Brno ID, případně osobním hlasováním v březnu. Budou volit mezi dvěma názvy, které vybrali politici. Moskva v nabídce nebude přesto, že v anketě dopravního podniku se stala jednoznačným favoritem. Lidé z dopravního podniku se k Moskvě klonili hlavně kvůli návratu k historii, ač je zřejmé, že byl název poplatný době.

Hladík na dotaz ČTK, který dostali všichni radní, neodpověděl. Dříve pouze pro Český rozhlas uvedl, že „každým pojmenováním vysíláme nějakou zprávu, nějakou hodnotu. Nevnímám žádný důvod, proč pojmenovávat loď po hlavním městě Ruska“. Suchý uvedl, že z jeho pohledu byla „loď pojmenována v nějakém historickém kontextu, který dnes už neoslavujeme“. Po roce 1989 plula loď pod jménem Dallas. K tomuto jménu však není možné se vrátit, protože stejné jméno má jedna ze současných moderních lodí.

Podobně vnímají změnu názvu čtyři zástupci ODS ve vedení města. „Při veškerém respektu k pamětníkům a k tehdejším zaměstnancům dopravního podniku, kteří svépomocí loď postavili, se domníváme, že s přihlédnutím k historickému kontextu není příliš šťastné se vracet k názvu lodi Moskva,“ napsali ČTK. Navrhovaná jména vycházejí z principů pojmenovávání lodí. Bratislava je jedním z partnerských měst, ostatní lodě mají jména také po nich. Název Morava nesla jedna ze dvou lodí, která zahajovala provoz na Brněnské přehradě a dnes již neexistuje.

Piráti na dotazy ČTK neodpověděli, jediný zástupce ČSSD Oliver Pospíšil bere problematiku s nadhledem, hlasování o názvu je podle něj dobrým řešením. „Nechť se mají možnost vedle navržených jmen vyjádřit i k původnímu názvu Moskva,“ uvedl Pospíšil. Že by nemusely být konečnou verzí hlasování pouze jména Bratislava a Morava, připouštějí i zástupci ODS.

Radní se vůbec nezabývali například možností, že by se loď jmenovala Carolus, což byl parník, který byl první lodí, která vozila veřejnost v Brně. Povolení plout po Svratce získala před 125 lety.

ČTK

Tagy brno Dopravní podnik města Brna DPMP loď Dallas loď Moskva
48 komentářů