Modernizace tramvají pro Zwickau prováděná v Liberci končí, dorazil poslední vůz

Poslední tramvaj GT6M na modernizaci dorazila do areálu DPMLJ. Foto: DPMLJPoslední tramvaj GT6M na modernizaci dorazila do areálu DPMLJ. Foto: DPMLJ

Poslední tramvaj se představí veřejnosti v září během dne otevřených dveří.

Téměř dva roky trvající modernizační program nízkopodlažních tramvají typu GT6M pro dopravní podnik ve Zwickau končí. Tento týden dorazil do vozovny Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou (DPMLJ) poslední vůz. Modernizaci provádí společnost Cegelec, z kapacitních důvodů se přesunuly práce i do Liberce.

První tři tramvaje byly kompletně zmodernizovány v Německu, u zbylých devíti byla část prací přenesena do České republiky. Tramvaje typu GT6M jsou 100% nízkopodlažní vozy, které byly pro Zwickau vyrobeny v letech 1993 a 1994 výrobcem AEG. Dopravce se rozhodl tramvaje modernizovat, aby mohly jezdit ještě nejméně dalších 16 let. Součástí modernizace je i dodávka nové elektrické výzbroje, která je vyráběna právě společností Cegelec. Na projektu však participuje i celá řada dalších českých firem, které byly Cegelecem k modernizačnímu programu přizvány.

K dokončení prací na vozidle a přepravě tramvaje zpět do Zwickau dojde v druhé polovině září. U finálního zákazníka v Německu, který se sám podílí na rekonstrukci vozidel vybranými úkony, dojde ještě k posledním dokončovacím pracím. Půjde například o zavázání repasovaných podvozků, nebo kompletaci interiéru.

„Jsme rádi, že se nám podařilo ve spolupráci s Dopravním podnikem měst Liberce a Jablonce nad Nisou projekt pro Zwickau úspěšně završit. Modernizace tramvají představuje ekonomicky výhodné řešení obnovy vozového parku dopravních podniků, které je zároveň v souladu s politikou dlouhodobé udržitelnosti. Velice děkujeme libereckým kolegům za opravu skvělou kooperaci po dobu celých takřka dvou let,“ uvedl Miroslav Opa, výkonný ředitel Cegelecu.

Poslední tramvaj bude mít možnost prohlédnout si v Liberci i veřejnost. Na sobotu dne 10. 9. 2022 plánuje DPMLJ jízdy s historickými tramvajemi a autobusy s možností prohlídky areálu autobusových garáží MHD v Liberci ve Vilové ulici. Prostory dílen tramvajové vozovny v tomto čase sice pro veřejnost otevřeny nebudou, ale vybrané historické tramvajové spoje budou do areálu zajíždět a zájemci dostanou možnost si prohlédnout několik vystavených tramvajových vozů včetně tramvaje GT6M. Bližší informace o programu budou zveřejněny na webu DPMLJ a jeho sociálních sítích.

Další příležitost – již opravdu poslední – budou mít milovníci tramvají i v den odjezdu tramvaje GT6M z Liberce do Německa. Přeprava je prozatím naplánována na úterní dopoledne dne 20. 9. 2022 a bude předem prostřednictvím sociálních sítí a médií definitivně potvrzena. Fanoušci si budou moci nafotit celý proces nakládky posledního vozidla a jeho odjezd z areálu vozovny DPMLJ.

Tagy Cegelec Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce nad Nisou DPMLJ GT6M
Žádné komentáře