umbrellamobility
umbrellamobility
umbrellamobility
Letecké společnosti Letectví

Mitsubishi je blízko velké zakázce na svá letadla Spacejet, 100 jich chtějí Mesa Air

SpaceJet M100, nové regionální proudové letadlo. Foto: Mitsubishi
SpaceJet M100, nové regionální proudové letadlo. Foto: Mitsubishi

Japonský výrobce letadel Mitsubishi Aircraft Corporation podepsal s americkou leteckou společností Mesa Air předběžnou dohodu (memorandum o porozumění – MOU) na nákup až sta nových letadel SpaceJet M100. Mohlo by jít o zatím jednu z největších zakázek na tento typ letadla.

Dohodu oznámil výrobce na jedné z největších akcí letecké společnosti zaměřené hlavně na regionální dopravu: na setkání sdružení regionálních aerolinek RAA v Nashville. Podle dohody by měly Mesa Airlines koupit závazně 50 letadel a na dalších 50 mít opci.

Když jsme vyvíjeli letadlo SpaceJet, věděli jsme, že změníme vnímání regionální letecké dopravy u cestujících i aerolinek. Rozhodnutí Mesa Airlines nám dokazuje, že letadlo naplňuje současné i budoucí potřeby v oboru a že o něj mají dopravci zájem,“ řekl Hisakazu Mizutani, šéf Mitsubishi Aircraft Corporation.

Mitsubishi má na letadlo, jehož vývoj se značně zpozdil, zatím celkem 214 objednávek. Kromě japonských ANA a Japan Airlines je největší zakázka od amerických SkyWest. Zástupci Mitsubishi už letos při představení letadla v Paříži uvedli, že se chtějí zaměřit hlavně na americký trh.  „Americké aerolinky hledají letadlo, které jim umožní poskytovat cestujícím konzistentní a prémiové služby jak u dálkových letů, tak spojů na krátké vzdálenosti. SpaceJet M100 takové podmínky pro lety na kratší vzdálenosti splňuje,“ říká Jonathnan Ornstein, šéf MesaAir Group. Dodávky letadel by měly začít v roce 2024.

Mesa Air má ve flotile aktuálně letadla Embraer E175 a CRJ700 a 900. Firma s nimi létá na kratších letech pro American Airlines a United Airlines.

Mitsubishi upravilo model M100 pro podmínky amerického trhu, aby splňovalo definici letadla pro regionální dopravu. U něj je stanovena maximální váha 86 tisíc liber (39 tun) a 76 cestujících ve třech třídách.  Firma míří s letadlem na stále relativně malý trh regionálních letadel s kapacitou do sta míst. I díky tomuto letadlu by mohlo vzniknout více přímých spojení mezi řadou měst, kam se dosud musí létat s přestupem. Jde o trasy, kam se nevyplatí nasadit větší letadlo a provoz menšího by byl příliš nákladný v přepočtu na sedačku. Díky výrazně nižším nákladům chce Mitsubishi stimulovat nový trh.

Mitsubishi už ovládlo produkci zatím konkurenčního letadla Canadair Regional Jet (CRJ), jeho výrobu od Bombardieru koupilo.

Start letadla má značné zpoždění, už probíhá ale jeho schvalování včetně certifikačních letů. Letadlo bude vybavené motory Pratt & Whitney PW1200 G, maximální vzletová hmotnost bude 42 tun. Dolet bude 3540 kilometrů.

9 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Kuba W

to je super letadlo, Budějice chtějí 6 ks, 2 na linku do OV, 2 do Pardubic a 2 do Košic. to pude 🙂

Vitakyri

Jihočeský a Moravskoslezský kraj budou platit figuranty, aby tím vůbec někdo lítal. Jo počkat, o to už se vlastně postará dotované jízdné 😀

Jiří Kocurek

Proč figuranty? Stačí si přece vytvořit detašované pracoviště MSK a PK v Českých Budějovicích. Úřad sobě. 😛

VS

Vážený pane Sůro, dovoluji si upozornit na dvě chyby či překlepy: 1) ,,na nákup až sto nových letadel by mělo být ,,na nákup až sta nových letadel (jednoho sta, tedy sta). 2) ,,více přímých spojení mezi řadou měst, kde se dosud musí létat s přestupem implikuje látání v místě, pro létaní do míst by mělo být ,,více přímých spojení mezi řadou měst, kam se dosud musí létat s přestupem. Nicméně oceňuji, že se u čísel, kde je to doporučeno (více méně s jednou číslicí či jedinou nenulovou číslicí) snažíte používat slovní vyjádření, nejsou-li uvedena v kontextu, ve kterém se to… Číst vice »

VS

… a za závorkou mi chybí čárka. 🙁 Omlouvám se.

Vocetka

Vstoupit do diskuze…pane profesore VS a k diskutovanému tématu nic? opravdu nic?

tomáš

Spacet?

Václav

Bylo by vhodné doplnit, že požadovaných 86 tis. liber americké normy, se rovná naším 39t.

Partneři


Czechtoll

pst
podcast