LOT 3a leaderboard

Místo dieselů elektrické vlaky. Ústecký kraj vybírá nového dopravce pro část tratí

Osobní vlak z Děčína do Ústí nad Labem - Střekova (vlevo) a rychlík z Liberce do Děčína ve stanici Děčín - východ. By Phil Richards from London, UK (11.05.14 Děčín východ 814.126 & 854.212) [CC BY-SA 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], via Wikimedia CommonsOsobní vlak z Děčína do Ústí nad Labem - Střekova (vlevo) a rychlík z Liberce do Děčína ve stanici Děčín - východ. By Phil Richards from London, UK (11.05.14 Děčín východ 814.126 & 854.212) [CC BY-SA 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], via Wikimedia Commons

Na české železnici potichu finišuje jedna z velkých soutěží na provoz regionálních vlaků, která ve skutečnosti není formálně ani soutěží,

Zpět na článek
90 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Garry

Pánové když to tady vidím hádáte se zde jak malé děti.Opravdu chcete přijít o regionální jízdenky,skupinové víkendové,víkendové +mhd,víkendové celosiťové,jizdenky na léto,včasné jizdenky evropa i do menších stanic.O garanci prestupu,ujetí posledního spoje,možnost noclehu v hotelu za peníze dopravce pokud vam to ujede?o IN 100/50/25.Toto jsou nejvíce využívané slevy.Výběrová řízení sice ušetří kraji peníze ale zaplatíte to vy!Příklad dnes.Dobry den!jedeme na Šumavu s kolama kolik to bude stat?do Budějic tolik a dal?Přepravce GW train bohužel nevim.Odpověděla pokladní.Výsledek!Tak to radši jedeme autem!kdo toto podporuje je podle mě i.iot a ne podporovatel fungujícího systému.Pamatujte že až vyleze ten národní tarif tak budete čučet!Jake to… Číst vice »

PetrB

Dnes ma kazdy pristup na internet, staci pouzit IDOS: Os 8103 8:13 České Budějovice 8:58 Český Krumlov Jízdné Tarif: tarif GW train regio Cena: 40 Kč Vygenerováno aplikací IDOS Mimochodem u soukromych dopravcu je zakladni jizdne levnejsi nez u CD. A jeste neco od te doby co zacali CD provozovat Jizni expres z Prahy do Krumlova nepotrebujete IN kartu, jelikoz jizdne Budejce – Krumlov je IN 25 bez IN karty a cena je stejna jako u GWTR. Takze at si celou svoji Inkartu strci nekam, kdyby bylo jizdne levnejsi o onech 25%, ktere vam dava tato slavna karta, zacne vlakem… Číst vice »

Garry

Dobrá ids můžete využívat ve vlacich ČD již dnes.Ale jaké zlepšení to přináší pro rodinu jedoucí Olomou-Český Krumlov na vikendovou skupinovou jizdenku +celodenní kolo.To vaše IDS je vhodné akorát pro toho kdo jezdí v kraji.Co lidi kteří dojíždění do práce nebo služebně nad 100 km a kupují si IN100?Tak jim doporucite at si to rozfrkaj na IDS?Porovnejte kolik stojí celoroční GW a co ČDa kolik tratí nabízí!Pak mi povídejte o tom že se to cestujicim vyplatí!S timhle akorát nazenete lidi do aut.

PetrB

Tak jinak a napisu to tady uz rovnou. napr.JIKORDu a odd. dopravni obsluznosti pro Ustecky kraj a dalsi koordinatory nezajimaji preshranicni cestujici. Tyto koordinatory zajimaji pravidelny cestujici na uzemi jejich kraju. Tak mi to bylo receno. A neco na tim je, ja jako koordinátor budu resit pozadavky a zajmy svych cestujich (resp. obyvatel kraje) a zajmy kraje (usetrit penize z rozpoctu za vydaje). Proto soukromi dopravci,proto ty vyberka. Pokud jezdi CD za cca.97 Kc/km a GWTR za 76 Kc/km cemu by jste dal prednost vy, kdyby jste to mel vysazet z vlastni kapsy? Jeden spoj v relaci Ceske Budejovice –… Číst vice »

PetrB

Moje IDS? IDS bude jednoho dne ve vsech krajich a vy s tim nic neudelate. Pristi rok se zavede plna integrace v Plzenskem kraji, v Jihoceskem kraji dojde k jeho rozsireni, v kraji Vysosina dojde k jeho zavedeni… mam pokracovat? A kdyz uz si to IDS kritizujete, mel by jste vedet jednu podstatnou a pro soucasnou dobu dulezitou vec. Dlouhodobe statistiky ukazuji, ze IDS je vlastne spasa pro verejnou dopravu, protoze diky ni roste pocet cestujicich. Prevazna vetsina jezdi do/z prace v tom kraji v nemz ziji. Nevim proc bych si mel kupovat cvrtletni kupon u CD, ktery stoji 2.960… Číst vice »

Fekální vůz

Mne zaráží, že dneska ještě někdo uvažuje o Panterech. Proboha, to si nikdo z kraje nenajde čas si do toho vlaku jít sednout? Vždyť je to naprostá hrůza. Jak dlouho tu jezdí a za celou dobu Škodovka nevyřešila zápach fekálijí v soupravě vozu. Už proběhlo tolik marných pokusů k odstranění závady, leč skutek utek. V době záruky, to řešila Škodovka nákupem voňavých stromečků ( nejvíce vanilka 🙂 ) a věšela je do stropu WC, nad překlad. ČD už stromky nekupují .. . Jak vlezete do soupravy, tak ucítíte Panterovský odér ala fekál. Vážně je to lepší cestování? Paráda je i… Číst vice »

Indian

Taky nechápu co je na Panterech tak úžasného. Jezdím s tím každý den do práce (PCE-HK). Ráno to jde, ale odpoledne (obzvlášť když okolo těch 30°C a víc) je to jak jízda s hovnocucem. Podle hesla „Vaše hovna, naše radost“. Proto sedám do té části bez WC, kde to je výrazně lepší. Jak jsem nadšen, když mi to zrovna nevyjde a jedu rychlíkem, kde jsou nasazeny 843. To je oproti Panterovi jak jízda v 1.třídě. Žádný smrad z klimatizace, a příjemný čerstvý vzduch z otevřeného okna. A to nemluvím o tom, že teď v létě je běžné, že přijdete do… Číst vice »

Démon

A co přechod na 25kV. A vlaky do Kadaně a Litvínova …

ondřej

Arriva si nechá vyrobit Regiopantery a Škodovka to stihne do roka a 4 měsícu a fíry si nakreslí.

Petr.R

fiři přejdou od čd k arrivě.

MartinM

A proč by to dělali?

Petr.R

ted jste mně zaskočil, ale nevím proč by to neudělali- více peněz, lepší pracovní podmínky, náborový příspěvek a týden dovolené navíc, stravenky a příspěvek na penzijní spoření.

ondřej

Petr.R :lepší pracovní podmínky možná ze začátku.U ČD mají stravné a příspěvek na penzijní spoření.Pracujete u soukromého dopravce že to víte?

ondřej

A co Regiopantery Škodovka vám je nevyrobí ze dne na den?

Petr.R

tohle nevím a necháme to na zdopravy, určitě nás budou informovat.

ondřej

Škodovka ted dělá regiopantery pro Slovensko 25ks a Plzenský kraj devět souprav .

Petr.R

jak jim trvá jeden vyrobit? to mně zajímá jestli se to nezmění a mají dost výrobní kapacity i pro ty vagony siemens,

Petr.R

nedá se to tak říci, ale pořád jsem na tym lépe, než ti co tam zůstali ( čsad) Lepší pracovní podmínky myslím, že když bude jezdit nečím lepším jak hlučnou regionovou. Stravenky jsou výhodnější jak stravné, to jsme počítali…, ale tak mně napadlo, znám dost fírů, že asi nepůjdou pod elektriku, protože příjdou asi o 8tkč co mají bokem, ale to už je jiný, někdo toho asi nechá a půjde někam jinam.

ondřej

Regionova není špatná něco sem na ní najezdil, záleželo na štrece.Stravné máš čisté peníze to je lepší.Vagony bude dělat siemens ,škodovka to jen dodělá.Tady ten systém nemám vlaky fíry ani depo a chcu jezdit je trochu vychcaný.

jan

Zadávání soukromým dopravcům bez soutěže a obcházení soutěžního práva je asi největší prasárnou co existuje.

coudy

Lepší obslužnost pro cestující neb nemusí kupovat x jízdenek protože u státního dopravce stačí jedna jízdenka.

Vlastimil

Je, ale podporovat svého státního dopravce by stát měl. Když budu mít syna pokrývače, tak ho taky nechám udělat střechu, než abych to dával dělat sousedovi z Německa, kterého ještě podporuje jeho stát…

PetrB

Zajem se statu jako tzv. odpovedneho hospodare je vydavat mene penez za sluzby… takze je mu fakt sumak zda to odjezdi CD nebo Arriva, kdo poda nizsi cenovou nabidku je to jeho.

AAA

Ale když budete starosta a tu střechu platit za veřejné peníze, tak nenecháte.

Gejza

Až na to, že zadavatelem je kraj, kterému může být státní dopravce lhostejný…

Petr.R

největší prasárna už probíhá od čd, že vůlbec nic nedělají s vozovým parkem kde nemají konkurenci.

coudy

A články ze nakupují nové vozy jste nečetl trole?

Petr.R

četl a určitě na 100% ty soupravy nejsou určeny na ty tratě co jsou v tomhle článku zmíněny. Máte ještě něco než vám praskne céfka a vyteče modrá krev?

Petr.R

četl jste článek než jste napsal reakci jen na určitý jméno?

Já

Jop, tohle je, bych řekl, typickým příkladem obcházení zákona. Asi se máme u soudů na co těšit.

Petr.R

kde není žaloby, není soud a jestli to někdo bonzne, tak kraje si to řeknou kdo to byl.

MartinM

Kde není zločin není trest a není nutné bonzovat.

Petr.R

ale pochopte to, že lidi nechou žít jak kdo píská a nechat si od čd vše líbit. Co třeba je babičce platný, že čd modernizují pendolíno? nebo mají railjety? A kraj lidem tímto chce pomoci.

Někdo

Petr.R „největší prasárna už probíhá od čd, že vůlbec nic nedělají s vozovým parkem kde nemají konkurenci“ – „četl a určitě na 100% ty soupravy nejsou určeny na ty tratě co jsou v tomhle článku zmíněny“ Nic nedělají s vozovým parkem, a proto kupují nové vozy? Nové vozy pro Plzeň, 40ks Bmz (sice nejsou nové, ale tak pro nás jako nové), 10 vlaků od Siemens… Logicky, pokud někde budou nové vozy, půjdou ty „staré“ jinam, kde jsou ještě starší. Tudíž i přesto se na té určité trati zlepší komfort. Pokud budeme mluvit o těch nových „Railjetech“, tak mají jít na… Číst vice »

Vašek

Jó hoši za peníze v Praze dům. Když jsou úhrady od státu a krajů poloviční proti DB a ÖBB a jízdné o 3 levnější, těžko chtít po ČD aby za 10 let kompletně obnovily vozový park, když ceny nových slušných vozidel jsou stejné pro DB ČD i ÖBB.

MartinM

Který lidi? Většině lidí je to úplně šumák. Regiojet a Leo jen kalí vodu, z logiky věci nemají a takovéto štace zájem. A Arriva patří DB, takže nevím proč podporovat něměcký moloch před českým.

Náčelník

A můžete to právně nějak podložit? 🙂

Démon

A co Kadaň ? Od roku 2020 má jezdit U1 z Děčína do Kadaně, kde bude 25 kV. Takže Ústí potřebuje dvousystémové jednotky.

železničář v důchodu

A jak to, prosím, souvisí s informacemi obsaženými v textu?
Až do Kadaně budou objednány vlaky linky „U1“, kterou do roku 2024 mají provozovat ČD, a je tedy jejich starostí, jak a kde si vozidla pro tento provoz opatří.

Petr

Kdo Vám nakukal pitomost, že do Kadaně je 25 kV?

Jan Šindelář

To není pitomost: Běží tendr na elektrizaci tratě do Kadaně, a bude to střídavina 25 kV.

coudy

Tak budou opět zhoršené podmínky pro cestování kupováním další jizdenky neb uznávání jizdenek je zatím v nedohlednu.

železničář v důchodu

Ten je ovšem dobrý tak leda pro místní obyvatele, ale rozhodně už zdaleka ne pro cestující z a do vzdálenějších lokalit ležících v jiných krajích – zejména když tarifní podmínky jsou nastaveny tak „nevstřícně“, jak je tomu nyní …

Luboš Lakatoš

Však taky krajské vlaky jsou určené pro místní obyvatele co jezdí na karjský tarif. Na někoho kdo přijede z jiného sere pes.

Vašek

Natož na někoho kdo přijede z ciziny s mezinárodní jízdenkou. Jsea prostě skvělí ve své malosti.

jan

A pouze krajský tarif nebo můžou mít ČD svůj – státní.

železničář v důchodu

Ani vozidla nebudou patřit Ústeckému kraji, ale dopravci (nebo si je dopravce někde najme), takže mu kraj může jen těžko diktovat, aby v příslušných vlacích neuznával i svůj tarif dopravce – a kromě toho tam bude platit i tarif DÚK, což ČD i GWTR akceptují už nyní, takže v tomto směru není nutné nic zásadně měnit a (rádoby) „zdokonalovat“.

Vašek

z důvěryhodných zdrojů dle lánku vyplývá, že dopravce GWTR nabídku nepředložil.

železničář v důchodu

Ale v Ústeckém kraji jízdenky vydané podle jeho tarifu respektuje.

PetrB

Vzhledem k tomu, ze Ustecky kraj chce resit obdobnym zpusobem i neelektrifikovane trate, predpokladam, ze se pak prihlasi i GWTR. A vzhledem k tomu, ze tento dopravce zajistuje verejnou dopravu jak pro stat (ministerstvo dopravy) na lince R27 Most – Plzen hl. nadr. a pro nektere kraje (naposledy vyhral vyberove rizeni v Jihoceskem kraji) je velka pravdepodobnost, ze vyhraje. Navic, kdyz jeho cenove nabidky byvaji nejnizsi.

Vašek

Ono soutěžení je sice hezké, ale na např. na trati Praha -Ústí n/l se pal může sopuičasně objevit i 5 dopravců:
1. mezinárodní rychlíly
2. Rx Praha -Ústí-Cheb
3. R Praha Děčín
4 regionální dopravce pro Středočeský kraj
5. regionální dopravce pro Ústecký kraj

a tedy i odpovídající spektrum možných tarifů, Mezinárodní, PID, DÚK a minimál 2x tarif doprace Rx a R. To si cestující vskutku užijí.

Martinm

Tak GWTR žádnou soutěž nevyhráli oboje jim bylo zadáno přímo bez soutěže

PetrB

Jezis a na to jste prisel jak? Viz. :Jihočeský kraj, jako jeden z prvních v rámci celé České republiky, zvolil, byla realizace takzvaného nabídkového řízení pro výběr drážního dopravce na provozní soubor železničních tratí Šumava (železniční tratě č. 194 České Budějovice – Černý Kříž, č. 197 Číčenice – Nové Údolí a č. 198 Strakonice – Volary) v otevřeném transparentním nabídkovém řízení. Ze tří nabídek uchazečů byla krajem vybrána jako nejvhodnější nabídka akciové společnosti GW Train Regio. Na druhém místě byla vyhodnocena nabídka společnosti ARRIVA MORAVA a.s. a na třetím Českých drah, a.s. Předmětem hodnocení byla ekonomická výhodnost nabídek, kde vedle… Číst vice »

MartinM

Vidíte ani nemusím hledat článek, jasně píšou že to bylo v nabídkovém poptávkovém řízení a ne v soutěži.

coudy

Krajský tarif je v celku nanic když pojedu přes dva kraje. A koupení více jízdenek nezaručuje kompenzace za ujetý spoj atd

železničář v důchodu

Velmi složité je to (v případě – možná nejen – Ústeckého kraje) například v tom, že třeba v Praze nebo v Ostravě si jízdenku podle tarifu DÚK pro obvod jeho působnosti neopatříte, a pokud jsem správně informován, průvodčí dopravce, s nímž do tohoto kraje vjedete, ji prodat rovněž neumí. Takže ano, „Tak budete mít dvě jízdenky.“ (minimálně), ale komplikovaně obstarávané na různých místech, přičemž návazný spoj může právě kvůli obstarávání jízdenky na něj ujet …

PetrB

To není pravda! Kde koupíte jízdenku DÚK platnou pro
vlaky i autobusy
V pokladnách Českých drah v Ústeckém kraji
Ve vlacích Českých drah v Ústeckém kraji (při zakou-
pení jízdenky ve vlaku po nástupu v obsazené stanici
bude k ceně jízdenky připočtena manipulační přiráž-
ka 40 Kč)
V zelených autobusech DÚK u řidiče
V jednom z 19 ti informačních středisek dopravců
DÚK
Zdroj: http://www.dopravauk.cz

železničář v důchodu

Budiž: beru, že u průvodčího to možné je, ale jen na území Ústeckého kraje (podobně jako v osobní pokladně), mimo ÚK ovšem nikoli – kdo z náhodných jednorázových „momokrajských“ cestujících to ale ví? Navíc je to zbytečná komplikace …

Romanero

No, až půjdou ty jízdenky koupit z jednoho místa, tak to složité nebude..

železničář v důchodu

Pak asi nebude – ale zatím to tak nefunguje a pochybuji, že i se spuštěním „národního tarifu“ by se na tom něco změnilo .

coudy

Tak ještě jednou. Na dvě jízdenky nemám nárok na garanci přestupního spoje a tudíž bez nároku na jakoukoliv kompenzaci.

Vlastimil

Národní tarif s cenou bude propadák, za to můžu jezdit autem, pokud někdo rozkouskuje železnici a zruší včasné a další akční jizdenky, tak celá naše rodina sbohem vlaku a šup do popelnice na kolečkách na silnici. A takových nás nebude málo!!! Nevím jestli pro Vás ne, ale pro mě třeba 80 korun na 1 osobu/jízda není málo. To je za zpáteční pro dvě osoby už pěkný balík.

Vlastimil

Ano, chápu, ale na takový tarif kašlu a budeme jezdit autem. Proto chci všude ČD v ZDO. (Nic proti komerčním spojům)

jouda

Kompenzovat se dá i akční nebo včasná jízdenka, případně IN25/IN50, když jedu např. z druhého konce republiky. Nemusím nutně jezdit s ČD za obyčejné jízdné.

MartinM

Kde se dají najít ceny národního tarifu?

Zd. V.

I kdyby neplatil a byl dopravce jiný, ČD nic nebrání uzavřít s dopravcem smlouvu o prodeji jízdenek.

Ale to je problém, problém katrtelu. Proč myslíte, že ČD neuznávájí v jízdenky GWTR? Protože jim to bylo vytčeno jako nedovolená podpora konkurence. Bylo to dle nějakého nařízení…..

Zd. V.

http://www.zelpage.cz/zpravy/9714?oddil=8&lang=cs

Zde je zmínka o legislativní nemožnosti…. Tak asi to tak nějak bude?

PetrB

Pred par lety jsem si normalne koupil na pokladnach CD v Marianskych Laznich jizdenku na vlak spolecnosti GWTR z Marianek do Varu pres Teplou. Je vazne divne, ze to ted najednou nejde.

Zd. V.

Co se týče TRILEXu, ten se zřejmě řídí jinými předpisy, slyšel jsem, že licence na provoz 089 je jak u české i německé strany a je to něco jiného než vnitrostátní provoz, ČD se řídí tarifem dle tzv. dokumentu Zvláštního ujednání, který pro provoz v našem provozu není.

Garry

Č D je dominantní dopravce.Pokud by prodával Gw nebo Arrivě musel by na žádost jakéhokoliv i třeba mrňavého dopravce prodávat i jim.Vychází to z nějakého zákona.Opravdu to není o tom že by se někdo na nábřeží šprajcl!

Zd. V.

I kdyby neplatil a byl dopravce jiný, ČD nic nebrání uzavřít s dopravcem smlouvu o prodeji jízdenek.

Ale to je problém, problém kartelu. Proč myslíte, že ČD neuznávájí v jízdenky GWTR? Protože jim to bylo vytčeno jako nedovolená podpora konkurence a tak někdy jízdenky už rok nebo dva neuznávají. Bylo to dle nějakého nařízení nařízení….. Už přesně nevím, kdy o tom naše dráhy informovaly.

VS

Dobrý den,

poslední věta článku (,,Po elektrické trakci chce Ústecký kraj podobně řešit i provoz na na elektrifikovaných tratích.„) mi nedává smysl — jde-li o omyl, mohli byste ji, prosím, přeformulovat, jde-li o záměr, mohli byste mi ji, prosím, osvětlit?

Předem děkuji.

PetrB

Je jasne, ze na elektrifikovanych trati by meli jezdit elektricke vlaky, jenze problem trati uvedenych v clanku je A),nizka poptavka cestujicich, B) neni moc velky vyber malych elektrickych vlaku. V pripade relace Most – Zatec nejak nechapu soubeh vlaku linky U13 s autobusovou linkou 733. Arriva by nejspise poridila vlaky Panter, predpokladam vsak ze by slo verzi bez vlozeneho stredu, takove co jezdi napr. na trati 199 Ceske Budejovice – Ceske Velenice nebo za uvahu by stal i vlak Pesa Elf II bez vlozeneho stredu. Zajimave je prehodnoceni Usteckeho kraje k vlaku linky U7 (Decin hl. nadr. – UnL Strekov)… Číst vice »

jan

Tak problém je podle mě především v nesmyslných krajích, které nekorespondují s železniční sítí smysluplně.
A pak se koupí často radši disel. A pak TSI. TSI je hrozný euronesmysl pro nekoridorové tratě.

noerf

Zajímalo by mne, jestli poptavaji nákladovou cenu, nebo úhradu ztráty. Což by mělo větší logiku, pro případný růst cestujících.

Náčelník

Nákladovou cenu. Kvůli integrovanému tarifu.

noerf

Takže vyhraje někdo, kdo zaplatí nejak firu, da automat na jízdenky a koupí nejlevněji jednotky s nízkými provozními naklady. A jestli s tím bude někdo jezdit, je vcelku jedno, neboť dopravce má své jisté.
Kdyby soutěž byla vypsána na doplatek ztráty, mohli by se zvýšením služeb přilákat nový cestující.

MartinM

Bohatě stačí, když si objednatel jasně specifikuje co chce.

Indian

Však ať jezdí za nákladovou cenu. Jestli budou vlaky jezdit prázdné, může kraj spoje seškrtat nebo změnit koncepci tak, aby jezdilo více lidí.

Jezdit na doplatek ztráty, je typický příklad privatizace zisku a socializace ztrát.