Dopravci Lidé Železnice

Kupec skončil v čele Českých drah, jeho činnost má řešit policie. Manažer vinu odmítá

Bývalý předseda představenstva a generální ředitel Českých drah Miroslav Kupec. Foto: České dráhy
Bývalý předseda představenstva a generální ředitel Českých drah Miroslav Kupec. Foto: České dráhy

Téměř na den přesně po devíti měsících končí na postu předsedy představenstva Českých drah Miroslav Kupec. Z funkce ho dnes odvolala dozorčí rada.

Odvolání oznámily České dráhy na svých stránkách. Nově dozorčí rada zvolila místopředsedou představenstva Radka Dvořáka. Ten má být zatím pověřen řízením firmy do doby, než bude dokončeno výběrové řízení na předsedu představenstva.

Dozorčí rada odvolání vysvětlila žádostí akcionáře (ministerstvo dopravy). „Důvodem pro odvolání je ztráta důvěry založená na režimových informacích bezpečnostních složek, z nichž některé již byly předány orgánům činným v trestním řízení,“ uvedla firma v prohlášení. O jaké má jít není jasné.

Podle informací Zdopravy.cz souvisí jeho odvolání s některými smlouvami na pronájem lokomotiv. Kromě zástupců akademické sféry pro odvolání hlasoval i bývalý šéf železničních odborářů Jaroslav Pejša.

Kupec pro deník Zdopravy.cz uvedl, že zásadně odmítá jakékoliv obvinění z protiprávního jednání. „Budu se bránit právní cestou, jelikož ještě stále věřím, že žijeme v právním státě,“ uvedl Kupec. Podle svých slov neví, co mu kladou za vinu, s ničím nebyl konfrontován.  „Výsledky mého působení v čele ČD jsou pozitivní a viditelné. Jsou završeny udělením důvěry investorů z celého světa, kterým byla představena strategie ČD. Investorům, kteří půjčili Českým drahám pod našim vedením 15 miliard korun,“ dodal Kupec.

O Kupcově konci se začalo mluvit minulý týden, kdy na jeho chystané odvolání upozornil deník Zdopravy.cz.

Podle původních plánů současného vedení ministerstva dopravy měl dnes do čela Českých drah nastoupit Václav Nebeský. K jeho jmenování ale zatím nedošlo. Ministr dopravy Vladimír Kremlík v neděli uvedl, že na post šéfa ČD bude otevřené výběrové řízení.

Pro České dráhy je odvolání dalším nákladem navíc, firma bude muset vyplatit Kupcovi nejméně půlroční odstupné. Půjde o třetího ředitele za devět měsíců, loni v září dozorčí rada odvolala Pavla Krtka.

56 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Honzazaaaa

A vy myslíte že u SŽDC je to jiné?????

Robert Šalda

No tak jestli při odvolání pro ztrátu důvěry s trestně-právními konsekvencemi má být vyplacen zlatý padák, tak to je do nebe volající. Spíš to ale vypadá na nějakou další Burešovu levotu. Na nábřeží se to mění jak generální tajemníci v Kremlu v první půlce osmdesátek a to si myslím, že není pro firmu dobře.

Medvěd

Kolik tyhle politický čachry už stály daňové poplatníky? Kolik za to mohlo být nových lokomotiv a vagonů? A nastrčená figurka má do vánoc penízky. Místo toho, aby stát si dupl na fabriku z Plzně, aby už vyráběla pořádný zboží se stáhnou gatě 3 km před brodem. Cestující nezajímá, že nejsou vagony a lokomotivy. Za to je někdo placen. A bere plat a nic se nezměnilo. Je výluka a jednou jedete v vagonu pro 88 a po výluce pro 66 cestujících . A dají vám tam na celou trasu vlaku místenku do konkrétního vagonu Jsou normální? Průvodčí je jak fackovací panák!!!!… Číst vice »

Jiří G

Bude to znít jako paradox ale nejstabilnější vedení ČD bylo za pravicové vlady (2007-2013), když tak mě opravte. Až poté Žák, ministr ve vládě, která nedostala důvěru inicioval odvolání Žaludy. Paralela s tím bylo odvolání Krtka ihned po získání důvěry Babišové vlády. Ťok splnil úkol (ministerské rozstřely), a užívá si zaslouženého důchodu. Takže za dva roky pojďme k volbám ať je účast aspoň 80% a třeba se něco? změní. Ale sám tomu nevěřím.

D.S.

Vidím to naprosto stejně.

Sauber Bahn

Stabilni nerovna se dobry. Bazala byl podle vas dobry?

Axel

Souhlas, že jedním z předpokladů pro kvalitní výkon je stabilita. Jenže když od začátku dosadí gaunera (Řebíček a jeho gang-Hodač,…), tak napravit to není snadné. Čili prvotní chyba byla absence kontroly člověka, který byl v konfliktu zájmů (doplatky inkasované dle výše zisků za následující roky za prodaný Viamont). Čili druhým předpokladem je vybrat dostatečně kvalitního člověka, nebo raději 2 (viz rakouský Asfinag, který má 2 ředitele). Takhle to dopadlo po Řebíčkovi-přehled ministrů dopravy 2009-06/2013
Bendl
Slamečka
Bárta
Šmerda
Dobeš
Stanjura

Hanzi

Zrušte celý ten železniční ancábl a bude klid. Stejne je to hned po hnědočeších druhá největší díra na veřejný finance.

IGCT

Ne, že bych se nějak extra zastával Kupce, ale průběh sdělení jeho odvolání médii a silné politické pozadí je další pádný důvod, proč jít v neděli 23.6. na Letnou

fensterglaser

Na Letnou klidně běžte. Ale nic si od toho neslibujte, protože se nezmění vůbec nic. Výsledky demokratických voleb se sice nemusí někomu líbit, ale musí být přesto respektovány.

Pražák

To si tu demokracii vykládáte poněkud po „koblihářsku“, demokracie neznamená, že máte jednou za čtyři roky právo jít k volbám a pak držet hubu a krok.

lukas

volby máte prakticky každý rok, můžete to andrejovi vytmavit, místo toho opět letos vyhrál (já ho fakt nevolil), ty demonstrace vypadají jako happening dobře se bavících lidí, kteří si přišli pro pár fotek na fb, nechci psát o nemyslícím stádu, určitě je tam pár přesvědčených filosofů, ale o praktickém pozadí rozdělování dotací, neboli rozkrádání už jednou ukradeného nevědí nic tečka

Pražák

To, že si někdo zvolí zloděje a pak na své volbě trvá ještě neznamená, že ten dotyčný přestává být zlodějem.
A myslím, že by ti lidé našli lepší zábavu než se v horku několik hodin mačkat na rozpáleném Václaváku.

IGCT

Nikdo neříká, že nemůže být Ano ve vládě. Nemá tam co dělat pouze člověk, který je extrémním střetu zájmu, čehož využívá ve svůj prospěch a který je zároveň premiérem.

Pražák

Obávám se, že to koblihám nevysvětlíte, pro ně ANO = Babiš. A bohužel nutno podotknout, že v tomto mají pravdu. A to je ostatně i důvod (krom Burešova bezbřehého ega) proč nedojde na polský model (předseda partaje je jen řadový poslanec), což by právně vyřešilo veškeré jeho problémy. Jenže pokud koblihy neuvidí Andreje každý den v TV jak „maká“ spadnou preference této politické divize o 50%.

A.R.

Výsledky nikdo nerozporuje. Jde o to, jak se ti zvolení chovají. To je totiž něco, co koblihářům pořád nedochází, protože mají místo mozku marmeládu.

AAA

Tam se ale řeší justice, ne Český dráhy 🙂

MRC

To sic ano, ale jak za justici, tak za toto může jeden a tentýž člověk.

Honza

Zajímavé, že u ředitele ČD vadí už jen podezření z trestného činu, kdežto trestně stíhaný premiér asi nevadí. Fakt absurdita.

Pražák

Quod licet Iovi, non licet bovi. Znáte to latinské přísloví?

Roman Svačina

Honza: Vy jste mě s tím komentářem předběhl🤣😂😁

Jirka

Generální ředitel ČD může napáchat více škody, né asi?

Georg

režimových informacích bezpečnostních složek – to je opravdu pozoruhodna policajtstina a vubec nevim, co si pod tim predstavit…

Panelák

Nějaký tunely a malý domů. Nic nového na ČD.

kominek

Za jeho výroky žádná škoda… ještě mu na cestu můžou dát ten trenažer.

David

To má za to jak vyhrožoval krajům a pomlouval konkurenci 😂

A.R.

To by mě zajímalo, jakého pohůnka si tam ten prolhanec Babiš dosadí.

Pražák

Manžela státní úřednice, která má na starosti českou reakci na předběžný auditní nález EU stran Bureše a jeho střetu zájmů.

Výbuch, výfuk.

Jj, pan Kupec strávil u matičky dráhy devět měsíců jako v těhotenství a teď dámy a pánové přijde těžký a komplikovaný POROD!

železničář v důchodu

Ne tak úplně: 9 měsíců byl v té dosavadní funkci, předtím už škodil u ČD i jinde …

JarynJarin

Trapná šaškárna. Kdyby se radši řešily provozní věci. Ale ne, řeší se teplá korýtka pro koblihovou sektu.

Ferenc Futurista

Koukám, že Bureš a spol chtěj asi dostat do ulic i šotouše.

Martin1

Pro blaho národa, ti tam měli být už dávno 🙂

AAA

Na Letnou vlak nejede 🙂

Georg

to je mi celkem novinka… 🙂

A.R.

Vlak ne, ale po kolejích jezdí i tramvaj. 🙂

pppqqq

Tramvaj je vlak, resp. vlak tramvajové dráhy, viz wikipedia.

ondra

No jede do Dejvic,to se dojít,ale 810 v Dejvicích aby jeden pohledal…

IGCT

Do Prahy však jo 😊. Já už se taky chystám na účast 23.6. a dojedu až z Valašska

Vít Jůza

Trať 120.

eLKá

Tak Praha-Dejvice není tak daleko…

Pražák

Kéž by, ale moc tomu nevěřím, to kdyby někde rušili nějakou lokálku, to by byla jiná. Na druhou stranu, byť to na těchto stránkách tak nevypadá, pochybuji, že by šotouši (i kdyby se dostavili všichni) zaplnili více prostoru než jednu regionovu.

Antikremle

Tak to se nový pan ministr uvedl a celá dozorčí rada. Všichni jsou jenom loutky a konají na něčí příkaz a pro nějaký konkrétní záměr.

Martin1

Souhlas. Ani se s ním kremlík nesešel, nevytkl mu nic, ale už věděl, že ho musí odstranit. Holt, řídit stát jako firmu v praxi. Takovej amatérismus, co zažívá MD během posledních let, nezažil snad nikdy od revoluce.

V.N.

Zase na druhou stranu , amatérismus tam byl vždy. Snad jediný Žaluda tam vydržel nějakou dobu , jinak všichni ostatní se tam točili pořád a pořád. Holt státní firma.

D.S.

Krtek tam byl také dlouho. Jeho odvolání bylo také nepochopitelné. Hold, kdybychom si v roce 2013 nezvolili současného prezidenta, kdy jeho kamarád z jeho jmenované úřednické vlády sejmul Žaludu, tak jsme dnes mohli být jinde. Minimálně bychom jezdili Railjety do Bratislavy.

Eskimo Joe

A co ta miliarda zbytečně prodrbaná v arbitráži se Škodivkou? Ta ČD taky posunula „jinam“?

AAA

Podpora domácího průmyslu je pro blaho občanů, tedy majitelů 🙂

Eskimo Joe

Podporu domácího průmyslu mám rád, ale tady poněkud chybí jakákoliv přidaná hodnota. Tedy pokud si za to kluci nepostavili třeba další dva metry zdi kolem Chuchelského kibucu nebo nový bazén s ještě větší protivlnou, aby se to zase oklikou vrátilo domů 😎 🙂

David

D.S.: Hold komu čemu? Krtkovi? Ok, vzdejme mu tedy hold. A pan DS si zatím nastuduje, co slovo hold znamená.

Panelák

Nechápu post-nadšení šotoušů z Kupce… Jeden z nejmíň schopných manažerů za spoustu let, nic neuklidnil ani nestabilizoval, poté co ČD přišly o část trhu ještě nepokrytě vyhrožoval krajům, co si to dovolily – a jeho odvolání se má říkat „likvidace Českých drah“? No nejspíš místo něj přijde podobný neschopa, ale to je princip státních firem.

Michal

Tady snad ani nejde o Kupce a jeho činnost jako takovou… tady spíš jde o odvolání v souvislosti s jeho nástupcem a vazbami na premiéra Babiše.. tedy spíš manželky pravděpodobného nástupce… Hledat za Babišových honem na kupce snahu o zlepšení Českých drah je ztráta času, nic takového za tím nebude. Jen čistě osobní zájmy a aktuální potřeba krytí jeho špíny.

Axel

Panelák

Axel

Panelák: Nejsem šoutoš, jsem obyčejný cestující vlakem. A chci aby ČD fungovali, (stejně na tom, aby fungovalo pár konkurentů), protože je to ideální pro cestující = stabilita provozovaných linek, tlak na zavádění služeb (parkování, last-mile tak jak ji dělá např. LEO), tlak na garanci že na stejné lince pojedu +- stejně kvalitním vlakem. Když jeden z dopravců poleví v kvalitě/nebo zdraží, tak holt budu jezdit s jiným. A to samé (=mít z koho vybírat jako náhradu) je nezbytné jako reakce na to co předvádí Ländernbahn na Západních expresech, kde předpokládám brzo skončí a přijde nějaký lepší železniční dopravce… Jenže tomuto… Číst vice »

IGCT

To není amaterismus, to je mafie a totalita. Z Andreje se stává diktátor.

IGCT

Ano, to je to, řídit stát jako firmu-vše podle jednoho šéfa-Andreje 1. A běda temu, kdo se na něj jen blbě podívá. To je vyhazov za minutu. A dotyčný pak i nečekaně zjistí, že odchází dobrovolně