Dopravci Lidé Železnice

Kremlík slíbil na post šéfa Českých drah výběrové řízení, Nebeského zítra nezvolí

Vectrony ČD v depu ve Vršovicích. Autor: České dráhy
Vectrony ČD v depu ve Vršovicích. Autor: České dráhy

Ministr dopravy Vladimír Kremlík slíbil, že nový generální ředitel a předseda představenstva Českých drah vzejde z otevřeného výběrového řízení. Odmítl současně, že by se novým šéfem Českých drah zítra stal Václav Nebeský.

Kremlík to bez dalších podrobností uvedl na svém twitteru. O výběrovém řízení mluvil ve čtvrtek při interpelacích i premiér Andrej Babiš. Dozorčí rada má v pondělí řešit odvolání Miroslava Kupce z čela státního dopravce.

Až dosud ministerstvo dopravy oficiálně nepopřelo, že by se na tento post uvažovalo právě o Nebeském. Za poslední dny se ale objevilo několik komplikací pro jeho plánovaný nástup. Ministerský plán na rychlou výměnu vedení Českých drah narušil nejprve premiér Andrej Babiš, když při interpelacích začal mluvit o tom, že na stávající post by mělo být vypsáno výběrové řízení.  „Pokud tam budou nějaké personální změny, tak určitě pan ministr dělá otevřené výběrové řízení,“ řekl Babiš ve čtvrtek.

Václav Nebeský dosud působí jako náměstek ministryně pro místní rozvoj, je i v řídícím výboru Českých drah. Jeho plánovaný příchod potvrdilo minulý týden několik zdrojů Zdopravy.cz.  Právo v pátek upozornilo i na jinou spojitost Nebeského s aktuálními problémy premiéra Andreje Babiše s auditem Evropské komise. Nebeského manželka Olga působí ve funkci náměstkyně ministryně pro místní rozvoj a má na starosti koordinaci evropských fondů a mezinárodních vztahů. Z toho titulu bude také pracovat a dohlížet na českou odpověď k předběžnému auditu Evropské komise k čerpání dotací, který je kritický k postupu českých orgánů. Na to dnes v Otázkách Václava Moravce upozornil i předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek.

Zítra se tak nabízí dvě možnosti: dozorčí rada může Kupce zatím ve své funkci nechat a současně vypsat výběrové řízení nebo ho i odvolat a pověřit někoho jiného z představenstva firmy řízením. Vzhledem k tomu, že dva slovenští manažeři v představenstvu firmy jsou u Českých drah velmi krátce, jednalo by se nejspíše o Radka Dvořáka.

Není ani jasné, zda odvolání zítra projde: proti plánu se vzbouřila ČSSD, která instruovala svého zástupce v dozorčí radě Vojtěch Kocourka, aby pro změnu nehlasoval. Pro odvolání tak mohou chybět hlasy.

Ministr dopravy Vladimír Kremlík dosud neodpověděl, co konkrétně mu na současném generálním řediteli Českých drah vadí a jaké má výtky k jeho práci. Dosud se s ním ani nesešel. Informaci o chystaném odvolání musel Kupcovi sdělit Kremlíkův náměstek.

21 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Pišta

ČD zprivatizovat….

VRT

Nebo nechat za korunu třeba DB, nebo OBB…

Jiří Kocurek

Jestli by to za tu jednu korunu chtěli.

Pišta

ČD je zdárný příklad proč by stát neměl vlastnit žádné firmy.

Jan Sova

Vlastnit ano, ale spolu třeba s jinými akcionáři (kraji, městy apod.), tak aby pár rychlonavolených nemohlo neustále přesazovat panáčky v dozorčí radě a rozbíjet tak jakýkoliv náběh na koncepci.

Honza D.

Nebeské či spíše Nebeských Ministerstvo pro místní rozvoj… 🙂

IGCT

Je přímo strašidelné, jak jediný člověk řídí celý stát.Stačí mít fanatické stoupence bez vlastního názoru. No, lidi se začínají konečně probouzet, jak lze vidět z posledního průzkumu zveřejněného dnes v OVM.

Martin1

Komedie. Vsaďte se, že kdyby se o tom nepsalo, tak tam ten Nebeský skončí. Aneb když Ano něco slibvalo a pak na to samo zapomnělo. Ostatně nový šéf ŘSD, který nevzešel z výběrka, to jen dokazuje.

ondra

No,divil bych se kdyby to místo GŘ ČD nedostal,ta souvislost,jak o ní píše pan Sůra,potažmo dnes pan Michálek v OVM,je nad slunce jasnější. Kremlík je jenom bezvýznamná loutka,jak se někdo zde na webu v jiném článku vyjádřil-možná ještě budeme vzpomínat na pana Toka.

Mirek

Vzdyt toho predsedu voli a odvolava dozorci rada a ne Kremlik. Dozorci rada je preci odpovedna. Cim vic mi ten Kupec pride podezrelejsi. Ten Sura by se mel zeptat Kupce, jestli nema prusery, pac vypadat jako lilie … na draze…

Veselovský Jan

Pro boha to si myslíte, že pan Sůra je jasnovidec. V dnešním světě, který na mne působí tak, že se ty funkce se
rozdělují podle zásluh ( je to asi třicet let zpátky) tak nikdo z nás neví, který patolízal se dostane ke žlabu

Oldřich Sládek

Mirek: Děkuji za skvělý večerníček. Už jsem se tak dlouho nezasmál, jako u Vašeho příspěvku. Asi žijete na Marsu. 👍

železničář v důchodu

Zajímavé je ale i to, že ve funkcích dvou náměstků jedné ministryně (pro místní rozvoj) mohou být (dva) manželé …

Petr Novotný

Jsme v Čechách, tak přeci mezi sebe nepustíme někoho cizího. A ještě tak kdyby byl lepší, to by tak scházelo…
Ale nebojte, začal to organizovat Babiš, tak přeci bude líp… lepší Česko, jak zní ten jeho slogan. Jen občan bude držet hubu a krok.

Martin1

Myslím si, že by to problém nebyl, kdyby šlo o profesionální úředníky, nikoliv o chamtivé kariéristy.

Sacrebleu

Rodinná trafika aneb řídím stát jako svoji firmu. ANOfert bude líp. 😭

VRT

Ale důchodci mu to zase hoděj!

železničář v důchodu

Vidíte: já jej třeba nevolím a ani se volit nechystám, ale za ty slevy má u mě přesto ohromné plus, protože po letech Kalouskovy zlomyslnosti jsme se opět dostali aspoň trochu zpět mezi inteligentní společnosti.

Radek

Otevřený VŘ, když se to zrovna hodí, viz ŘSD a „nemáme čas“.

Jiří Kocurek

Není se čemu divit, když „všetci kradnú“, tak asi „kradnú“ také čas. A najednou za dva roky už není za dva roky, ale příští týden. Zloděj času? Mniši z kláštera Oi Dong?