Ministerstvo: marže pumpařů výrazně klesají

Čerpací stanice. Ilustrační foto: IADE-Michoko / Pixabay.comČerpací stanice. Ilustrační foto: IADE-Michoko / Pixabay.com

Ministerstvo zveřejnilo data z cenových kontrol, marže klesá tři měsíce.

31 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Jan Sova

A kdy půjdou Stanjurovi lidé zkontrolovat marže Orlenu (dříve Unipetrol), Shellu, MOLu apod…, tj. přímo do jejich rafinérií ??

Joseph

Krok, který se opravdu nepodařil. A pohádka o klesajících maržích obchodníků v ČR? Já se zařekl, že končím s filantropií a nebudu ani posílat DMS.

Vladimir

A co tak začít sledovat kartel výrobců pohonných paliv a těm vyhlásit válku. To jak rychle se cena v Německu zvedla na původní úroveň je do očí bijící.

Tomáš Dolenský

To jsou zase kecy proč tedy stojí nafta a benzín skoro 50 korun.Ty nám lžou že si ani do huby nevadí dobytkové

XYYY

Marže není zisk před / po zdanění, ale zdroj financí na nájemné, energie, platy …

„Pumpař“ v okamžiku dodávky nedostane od šoféra cisterny fakturu (ani firma vlastníci pumpu), aby věděla kolik dodané zboží stojí … faktury chodí se zpožděním … stejně tak chodí e zpožděním faktura za dopravu …
Takže takové cenové nákupy „zajíce v pytli“. Pumpař (firma) není jasnovidec, tudíž prodává za cenu „od oka“, aby neprodělal. Sám neví, kolik bude platit za elektro ceny se zvyšují, zná nájemné, platy ….

Takže raději prodávat preventivně dráž ….

Pumpař

Palivo se platí předem, jinak ti nikdo nic nedoveze

mimochodem

Toz, on ma pan Stanjura prakticky vzato pravdu, jen je potreba si to precist jeste jednou a s porozumenim. „Po snížení spotřební daně jsme byli svědky krátkého zlevnění paliv zhruba o korunu a vzápětí opětovného *zdražení v důsledku přijetí šestého balíčku sankcí a závazku EU odstřihnout se od ruské ropy*. “ „Na vině je primárně zdražování vstupů energetických surovin v důsledku Putinovy agrese na Ukrajině a to je faktor, který neovlivní žádná vláda.“ Pokud se to nezvyraznilo, napisu to jeste jednou, zdrazeni jsme si zpusobili sami prijetim techto sankci, coz je ryze politicke rozhodnuti, za kterym stoji… no vlady, kdo… Číst vice »

Gwann

Vzhledem k počtu aut v provozu cena není stále problém. Dále Stanjura dodal výsledek kontroly, že se cerpacky nenabaluji. Takže zde viníka nenajdeme. A sankce na ruskou ropu? Vždyť mi na ni máme ještě na dlouho výjimku, EU jako celek to zavede až od konce roku, ale ceny rostou hned. Prostě trhy se takto rozhodly, někdo nakupuje, protože vetri, že může prodat dráž. A když má dost peněz, tak takto výši cen ovlivní. Pokud se někdo chce dívat na důvody růstu, ať se podívá do dát o obchodování na trhu a zjisti, kdo tohle dělá. Myslím osobně, že tam nejdete… Číst vice »

mimochodem

Rozhovor typu: „Cau, co delas zitra?“ „Jedu se projet autem, pul dne tam a pul dne jinou cestou zpatky, to bude super, uz se nemuzu dockat!“ jsem slysel jen jednou, kdyz se konala projizdka veteranu 🙂 Ja bych cekal, ze lidi auty jezdi proto, ze je to navzdory vsemu vyjde nejlepe, coz neznamena, ze tahle situace nevrhne dost lidi do problemu. Az to zdrazi jeste trosku a lide na venkove dojizdejici do okresniho mesta pro 20kKc cistyho si spocitaji, ze to za to proste nestoji… radsi praci radsi povesi na hrebik a zazadaji si o zebracenky, to je ta spravna… Číst vice »

Lukáš

Marže klesají,ceny ropy klesají,ale u nás se zdražuje. Neskutečné.

Y.K.

Nevím kde žijete, ale ceny ropy vytrvale stoupají (s nějakým zvlněním). Ropa je na trojnásobku oproti loňsku a leze, zhruba dvojnásobku oproti nějakým průměrům.

Pavel Skládaný

…a nenažraní Maďaři od MOL u nás prodávají benzín za skoro 50 Kč a doma v přepočtu za 31 Kč. Někdo z nás dělá vola.

Y.K.

V Maďarsku to doplácí stát a na všem, to je trochu rozdíl. Jestli myslí, že na to mají, jejich věc, obecně není v silách státu uregulovat volatilní komoditu, jen je to bude stát majlant a zlikvidují pár firem.

Jirka

Je normální, že při zvyšující se ceně a zachování procentní marže roste marže korunová.

Prosím tedy může někdo potvrdit, že si pumpaři navyšovali procentní marži? Jedině v tom případě můžeme mluvit o tom, že si pumpaři navýšili marže!
Díky

Y.K.

Marže se neurčuje procentem, není to žádná sazba. Je to čistě analytické vyjádření výsledků, přesně tak s tím kontrola bude operovat. V účetnictví nic jako marže není, podle vzorečku si ji „čmuchalové“ spočítají. Prodejní cena mínus nákupní cena to celé děleno prodejní cena = % marže)

Jan S.

To vidí a kde že to klesá, já chci ten materiál co mají na ministerstvu abych to mu začal věřit taky , že ty ceny pohoných hmot klesají 😀 😀

Jirka P.

Jen by mně skutečně zajímalo, o jakých kontrolách to ministr Stanjura mluvil??? Nevím o žádné cenové kontrole podle zákona o cenách (526/1990), kterou by MF zahájilo s prodejci, distributory nebo výrobci PHM!

Novotny32@email.cz

On jen mluví….

Sch

Máme společný trh s palivy, velkou část nafty do ČR dovážíme jako hotovou, stejné problémy zkoumají všechny okolní země. Proto si myslím, že do kontroly trhu na úrovni rafinerií by se zaměřit EK.

Diesel

Pan Stanjura však pláče jak rozpočet zchudne o 4 miliardy. Pan Stanjura dělá z lidí debily. Při současných cenách opravdu rozpočet klesne, ovšem zapomněl též zmínit že ještě před půl rokem stal litr nafty pomalu o 15 korun méně tím pádem i menší výběr daně. Takže rozpočet zchudne z jiz ovšem nové ceny, tudíž stát stále vydělá více jak při cenách před půl rokem.

mimochodem

No jasne. Nemluve o vyssim DPH vlastne ze vseho, co v mezicase zdrazilo.

Stat z tech vyssich cen profituje zdaleka nejvice a maximalne mu to vyhovuje, cimz si take muzete odpovedet na otazku, kdy tak zhruba muzeme ocekavat nejaky zasah, ktery by proti zvysovani cen mohl skutecne zafungovat (zruseni zebracenek, snizeni DPH na potraviny a energie, zrizeni statniho operatora s energiemi a zajisteni dlouhodobych kontraktu naprimo namisto indivindi kontraktu pres Uniper s prirazkou stovek procent).

Ano, spravne, takova opatreni muzeme ocekavat jiz na svateho Dyndy.

Paddy

Haha.

Bifidus

A co marže rafinérií, ta se kontrolovat nebude ?

Pavel Skládaný

Ne, to by bylo příliš velké překvapení, které by veřejnost nemusela zvládnout duševně přijmout.

blue

Jedině z úovně Unie, protože ropné produkty cestují sem a tam. U nás nemáme 100% výrobu, téměř polovinu dovážíme. Jak chcete kontrolovat rafinerii v zahraničí?

Adam H

Suroviny bych taky zásadně nevinil. Ropa už přes 100 USD stála. No a pak je tu třeba PKN Orlen, kterému zisk z rafinerií stoupl sedminásobně … 🙂

Gwann

Orlen nepochybně prodává za ceny dle platts. Otázka je proč jsou tak vysoké tyto ceny, ne proč si firma dovolí vydělávat.

zdydy

je vidět že se na ministerstvu klepli do palice a melou nesmysli.

Joemax

Jojo… před dvěma týdny se nicotně snížila spotřební daň a dneska nafta stojí o 2 koruny víc…

Rychlé Eso

Od té doby taky zdražila ropa na 123 USD a posílil dolar vůči koruně. Naštěstí ropa poslední dva dny začala zase klesat. Chce to vidět v souvislostech a né jen brečet, že tě někdo okrádá.

blue

Inu, to víte, lidi čekali, že s tou změnou bude benzin zase za 35 korun jako dřív, a ještě jim to vláda zastropuje pro jistotu na třiceti…
Přeci u nás válka není, tak proč bychom tím měli trpět?