Ministerstvo: marže pumpařů výrazně klesají

Čerpací stanice. Ilustrační foto: IADE-Michoko / Pixabay.comČerpací stanice. Ilustrační foto: IADE-Michoko / Pixabay.com

Ministerstvo zveřejnilo data z cenových kontrol, marže klesá tři měsíce.

Čerpací stanice podle ministerstva financí výrazně snížily své marže. V porovnání s loňským červnem jsou o 1,70 Kč na litr nižší. Vyplývá to z dat, které dnes ministerstvo zveřejnilo na základě prvních cenových kontrol po snížení spotřební daně.

Snížení marží ale řidiči v podstatě nepocítili: kvůlim cenám ropy a pohonných hmot na burze jsou ceny u stojanů už vyšší než před snížením daně.

Od 1. června do 30. září 2022 dočasně klesla spotřební daň z nafty a benzínu o 1,50 Kč na litr. Ministerstvo financí proto od června rozšířilo svou kontrolu cen pohonných hmot na celý distribuční řetězec a prodloužilo ji do konce září s cílem sledovat promítnutí snížené spotřební daně do konečných cen pro řidiče. Ministerstvo uvedlo, že čerpací stanice z velké části zareagovaly na nižší daň i zlevněním paliv, které nakoupily ještě s vyšší sazbou.

„Už tři měsíce na denní bázi kontrolujeme zhruba 95 procent trhu čerpacích stanic, kde po počáteční slovní intervenci sledujeme trvalý pokles průměrných marží. Po snížení spotřební daně jsme byli svědky krátkého zlevnění paliv zhruba o korunu a vzápětí opětovného zdražení v důsledku přijetí šestého balíčku sankcí a závazku EU odstřihnout se od ruské ropy. Stojím si nicméně za tím, že kdybychom ke snížení spotřební daně nepřistoupili, viděli bychom dnes na pumpách ceny benzínu a nafty o jednu až dvě koruny vyšší,“ říká ministr financí Zbyněk Stanjura.

Sledovaná marže čerpacích stanic a distributorů po dubnovém poklesu v průměru o 60 haléřů klesla také v květnu a poté i v první polovině června, kdy se pohybovala pod průměrem roku 2021 o 1,60 Kč na litr nafty a zhruba o 1,80 Kč na litr benzínu.

Podle naší cenové kontroly viníkem vysokých cen paliv aktuálně nejsou ani čerpací stanice ani distribuční část řetězce. Na vině je primárně zdražování vstupů energetických surovin v důsledku Putinovy agrese na Ukrajině a to je faktor, který neovlivní žádná vláda. Vidíme, že vývoj cen u nás kopíruje vývoj v Německu nebo v Polsku. V Německu jsme sledovali umazání pozitivního efektu snížené spotřební daně až o 7,5 koruny na litr v řádu několika dní. V Maďarsku šli cestou stropování cen a na pumpách kvůli tomu dozorovaly policejní kontroly a hrozil reálný nedostatek pohonných hmot,“ dodal Stanjura.

 

Tagy cenová kontrola ceny pohonných hmot ministerstvo financí spotřební daň
31 komentářů