cargo

Ministerstvo hledá narychlo provozovatele expresů na Slovensko, favoritem jsou ČD

České dráhy nasazují na linku Ex2 většinou lokomotivy řady 380. Foto: Jan SůraČeské dráhy nasazují na linku Ex2 většinou lokomotivy řady 380. Foto: Jan Sůra

Ministerstvo dopravy začalo hledat ve dvou poptávkových řízeních provozovatele expresů z Prahy do Žiliny společně s rychlíky z Prahy do

Zpět na článek
84 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Vendelín

Je podmínkou prodej a uznávání mezinárodních jízdenek??

Prngr

Naschvál, pseudosoutěž – podobná výběrka by se měla dělat dva roky předem. Aby si zájemce zvládl předjednat financování a výrobu vozidel včas

Twix

Jak moc mimo jen můj laický názor, že účelem této soutěže je smluvně zakotvit objednávku těchto spojů na dalších 9 let? Žlutý pořád křičí že by měly být přenechány komerci, protože jsou s ní v souběhu. A kdyby to náhodou vyhrál on, bude zajišťovat služby dle smlouvy a kvůli tomu se bude muset asi dost stáhnout z komerčních linek, takže taky dobře pro ČD…?

Glory

Proč jen RegioJet a ČD? Státní dráhy všude po Evropě by v případě zájmu asi taky dokázaly dát vše potřebné dohromady

AAA

Ale když ji podá kdokoli jiný i bez vyžádání tak se jí ministerstvo bude muset zabývat taky, nebo ne?

Pavel Hromek

Jedněmi slovy-katastrofa,tyhle „výběrová řízení“…..Zase nebudu vzteky spát.

Anjel777

Do Ziliny cez Puchov su nutne dvojsystemove lokomotivy.Jancura ich ma len minimum,ktore potrebuje na vlaky do Bratislavy a Viedne.Ak by sa ZSR poponahlali a prepli by na 25 kv aj úsek Puchov- Zilina tak by zlty mor dojazdil,do Kosic na 3 paroch t.c.jazdia hlavne zastarale poruchove persingy.Co sa tyka radenia valas.expresov.Cestoval som 30.10. z Popradu do Prahy.Z Puchova expresom 124,v SR bol statny sviatok,v CR prazdniny a expres mal len 3 vozne 2.tr.,z Olomouca uz cestujuci natrieskani na chodbickach …

noerf

Anjel 777: Regiojet příští rok koupí další čtyři Traxxy, takže pokud nebude expandovat na jiné linky České Budějovice, Ústí nad Labem, dá se očekávat minimalne do Košic nahrazeni lokomotiv řady 162 právě Traxxy.

Pavel Hromek

Hm,to tedy byl opravdu kvalitní expres-3 vagony….Že by nebyly v ČR vagony ??

Jan Semela

Je potřeba umět číst. 3 vozy 2. třídy. Takže klidně mohl jet v 1 třídě.

Petr.R

radhošť jede v uterek tři dvojky ztoho je jeden pro invalidy, kola a děti s maminkama a jedna jednička napůl s jídlem.

Anjel777

30.10.chýbal aj kombinovaný vozeň / kola+kupe pre deti / a v polovine jedničky boli na posledných 2 sedadlách rezervácie Zábřeh n.M.-Praha,takže som si musel počkať na Slovácky expres

Pavel Hromek

Díky za upozornění,číst naštěstí ještě umím….Ale stát z Ol.někde u WC až do Prahy,tak díky za takový „expres“.Kdysi tak jezdíval R Bečva,ale to zřejmě nepamatujete,nebo ano ??

Petr.R

on ten radhošť jezdí 11 i 12 vozů, ale jak psal oni nedomysleli konec volna s tím svátkem. To není maličkost a za tohle má jít co to má na starosti na pracák.

Bery

Ja vim, ze jsem lama, ale neda mi to… Valna vetsina smluv konci v prosinci 2019. Proc se vse nesoutezi na standardnich 10 let, ale soutezi se na 2, 4, nebo jako v tomto pripade na 9 let ? Zna nekdo odpoved ?

Petr.R

já jsem se tady dozvěděl, že když je soutěž na danou trať kratší než na jinou je to z důvodu, že na té trati jsou vázany vlaky co byly nakoupeny za dotaci- viz třeba shark na zlínsku, někde se kupovaly i panteři atd.

Bery

To by mohlo v nekterem pripade byt, ale v tomto pripade to neplati a presto zde ma byt 9 let. Nenasel jsem v tom logiku.

noerf

Protože by se musela soutěžit nebo řešit před rokem nebo dvěma.

Bery

Opravdu ? Ja napr. v tomto pripade nevidim rozdil mezi 9 a 10 let…

Dušan

ad Bery: Tak nevím. jak který kraj a který provozní soubor, ale třeba IDS JMK regionálka se soutěžila jen do roku 2022 (= na 3 roky) s tím, že maximálně je možné to prodloužit do 2025 a vyhrály mj. ČD se svým vozovým parkem. Je to proto, že kraj chce nasadit nová vlastní vozidla pořízené z OPD a logicky proto musí smlouvu po jejich dodání „přesoutěžit“ z důvodu podstatné změny okolností smlouvy – jinak se např. vystavuje soudním tahanicím jiných dopravců, kteří sice nemají svoje vozidla, ale mají třeba personál a byly by schopni plnění za mnohem méně peněz než… Číst vice »

Bery

jj, tam chteji mit tu svoji „vlakopujcovnu“, kde na uspech sice neverim, ale budiz, tim se to da alespon zduvodnit… ikdyz pro dopravce je to v ten moment diskriminacni, protoze pokud nema s cim jezdit, tak porizovat neco na 3 roky samozrejme nedava smysl.
Nicmene proc je treba tahle zakazka od MD jen 9 let a ne na 10 let vazne nechapu.

Jan Semela

Takže to zůstane u ČD. RJ nemá lokomotivy do Luhačovic a chybí mu vagóny na to co jezdí teď. Kde by ještě vzal dalších 100 vozů?

Petr.R

i na ten spoj do zlína nemá lokotku, ale není problém si zaplatit odtah. Jak to vlastně učtují čd ty diesly? Možná je to začátek toho tunelu?

Petr

Jestli toto vyhraje regiojet tak končím s vlaky dokud nebude společná jízdenka na vše. Nebudu platit za 2 jízdenky jak idiot. Takže abych začal šetřit na auto. Nevěřím společné jízdence že bude. Potom ahoj ČD.

Rossec

Já už do auta přesedlal na trase, kde byla zrušena-pozměněna akční jízdenka.

Petr.R

ahoj. A ještě nám napiš kam jezdíš ať si uděláme obrázek.

Aslanex

A co děláte, když přesedáte z vlaku na bus, mhd nebo letadlo? To taky raději pojedete autem, než si koupit druhou jízdenku? Nehledě na to, že starat se o auto je výrazně složitější než koupě více jízdenek.

bkp

Takže to zavání značnou prohrou prohrou pro cestující, protože sestava nepovedená bistra plus omyly typu Bdpee, či provizorium v podobě rakouských ojetine bude smluvně zabetonováno na mnoho let dopředu 🙁

MRC

Ale že regiojet má na rakouských ojetinach postavenou flotilu, to nikomu nevadí, že…

Milan

Zásadně nesouhlasím s tvrzením, jak uvedl „bkp, 3. 11. 2018 (10:47) „.

orky

Mám dotaz na autora. Píšete, že nový výkon linky R18 má činit 8 párů spojů, ale dnes jí jezdí 9 (na úseku Praha – Otrokovice). Mám tomu rozumět tak, že 1 pár bude zrušen? Snažil jsem se dopočítat k výkonům a u linky Ex2 v dnešních 8 párech + přidanému 1 páru rychlíků do Pardubic (zřejmě odpovídající R878/9 od GVD 2019) jsem se skutečně dopočítal k výkonu 2,17 mil. km. Výkon u R18 odpovídá 2,18 mil. km v případě dnešní nabídky, ovšem bez zahrnutí rychlíku R957, který je zajištěn soupravou od R18 a bez prodloužení R898/9 z/do Přerova. V takovém… Číst vice »

orky

Děkuji, odborný web si takové tabulky zaslouží. Budu rád, když se takové objeví i třeba v souvislosti s jinými linkami, například na motorové rychlíky. Na základě těchto tabulek si dovolím upozornit na 2 chyby, kterou máte v článku. První je skutečně počet párů spojů linky R 18, který je následující: Praha – Olomouc: 9 párů Olomouc – Přerov: 10 párů Přerov – Otrokovice: 9 párů Otrokovice – Uherské Hradiště 8 párů Uherské Hradiště – Luhačovice 7 párů …a po 1 páru Zlín a Veselí. Druhá chyba je chybně přečtený řádek, u linky R18 má být „správně“ 2,27 mil.km ( Vy… Číst vice »

Martin K.

Lokotky by asi nebyly problém, ale co za ně připojit? Pokud by RJ neměl omezit Ostravu, tak by asi vytahoval vagóny ze všech kopřiv co jsou po Evropě… Nebo ví někdo s diskutujících o výprodeji třeba ve Francii, Itálii, atd.?

poiuz

Mohl by koupit 2. sérií TGV Réseau 😀

Petr.R

to jsem chtěl i napsat, ale to by se nestačilo ani přestříkat natož změnit na český tratě.

Pavel

To by musel mít za co. Dluží na koho se podívá a z těch jeho vlaků mu nepatří ani klika od hajzlu, všechno na operak.

Martin K.

Se situací obeznámen nejsem, ale pokud to má úvěrované, tak než operák bych to tipoval na revolvingový úvěr.

Petr.R

s operačním leasingem končí u lokomotiv. Traxxe žlutý jsou jeho a to jedno kdo mu půjčil, hlavně , že nejsou na leasing jak to má čd s vectronama.

Dominik

To není chování řádného hospodáře, uvažovat o odebrání výkonu vlastnímu podniku.

Petr.R

stát chce jenom snížit cenu, prostě dobrý hospodář musí na čeledíny taky tvrdě.

Dominik

Je to sporné, stát jakožto vlastník ČD by neměl ohrožovat svůj podnik odebráním výkonů.

Petr.R

bránit zloděje a dívat se, jak ten podnik devastují?

Dominik

Takže raději likvidace svého podniku odebráním výkonů místo vypráskání zlodějů?

Matti

Ano, protože komunismus už skončil jako ekonomický směr, který není dlouhodobě únosný a vždy vede ke krachu.

Tohle je jenom jeho pohrobek.

MartinM

V Rakousku, Německu, Francii, Itálii,… komunisti nevládly a přesto svýho státího dopravce nepotápí. To že má stát vlastní podniky nemá přece nic společnýho s komunismem jak se tu pořád tvrdí.

Petr.R

to je složitý, ve státní firmě stačí jeden komunista a škodí více jak někde deset.

AAA

No s komunismem to nebude nic společnýho pokud je nebude nijak protežovat.

Znalý

Jenže ty zloděje do vedení ČD si MD dosazuje samo :). A korupci na „trase“ Škoda – ČD tiše toleruje. A zase jsme u úředníků MD…

Petr.R

škodovku vynechte, má novýho majitele a zautočte na čd, proč mají lejsnutý lokotky, když jančura řekl, že je to největší chyba v železnici a tych lejsnutých se zbavuje a do budoucna má opci na traxxe, co má čd?

bkp

To platí pouze za předpokladu, ze vlastní podnik poskytuje nejefektivnější možné služby, protože hrozí, že ta ztráta hodnoty vlastního podniku je menší, než úspora změnou vzniklá.

Petr.R

já to vidím u RJ tak, že pojede zdvojen a v olmíku se rozpojí. Předek komerční, zadek na objednávku. Ministerstvo by mohlo zkusit půl na půl, ale to zase by bylo na ostří, protože u čd se platí za kola, kdežto RJ má přepravu zdarma. Ale na jednom se zhodneme, na český dráhy by měl být hard audit jen na tu soutěženou linku.

Pibik

Co dodat. 😀 Prej to je soutěž? 😀 Jinak slušnej ranec vyhazuje daňový poplatník každej rok a bude vyhazovat dalších 9 let.. Jen co by za zmodernizovaných infrastukturních objektů měl občan k dispozici, klidně i na těchto tratích.
Je to další exemplární příklad toho, že stát a jeho struktury nikdy nemohou efektivně řídit dopravu, všechny ty doplatky za ztráty, „integrované“ systémy centrálního plánování dojedou na takovou ekonomickou neúnonost, že se zhroutí a blíží se doba, kdy stát tak možná uhájí MHD v největších městech, možná ani to ne.

AVE Driver

Být tebou bych bud´to vyměnil doktora, nebo si nechal předepsat nové prášky.

Petr.R

a tebou bych změnil zaměstnavatele. Nevím co se ti nelíbí když napsal pravdu.

AVE Driver

Nevím proč bych měl?

Petr.R

jak můžeš vědět, že on bere nějaký prášky, prostě si přepracovaný a změnit zaměstnavatele musíš z důvodu, že už nejsi schopný přemýšlet dopředu.

Já

Zajeďte si do Švýcarska a nemelte nesmysly.

Pibik

Vzorovat se na socialistické Evropě, je jako vozit stromky do lesa… Urážky si nechte doma.

noerf

Stejně jako kraje pozdě a termín bez vlastních souprav je za hranou.
Na druhou stranu pokud máme nedotované vlaky na trati do Olomouce, tak by stačila poptávka na propojení Olomouce a Luhačovic/Vsetína. A mezinárodní vlaky je nesmyslné, aby stát objednával, neboť nemají s dopravní obslužností nic společného. Výhodou by navíc bylo uvolnění místa na koridoru, omezení vynaložených prostředků ze strany MD.

Znalý

Úžasný nápad s tou objednávkou pouze z Olomouce 🙂 . A ve špičkových dnech, kdy jsou tyto spoje z Valach vyprodané, přestoupí cestující v Olomouci do čeho? Budou bivakovat u nádraží a čekat, než pojede v půli týdne poloprázdný vlak směr Praha? Nebo se narychlo vytáhne z depa jednotka 460 a pojede jako náhradní souprava? Už vidím, jak jsou všichni dopravci blahem bez sebe, že jim frekvence z / do Valach (v případě, že si s předstihem rezervují místo) blokuje místa, jež mohli obsadit už z Ostravska. A pokud je názor brán tak, že v úseku Praha – Olomouc budou… Číst vice »

Sch

Když budou stávající spoje vyprodané, zvýší frekvenci spojů komerční dopravci aby víc vydělali. A nebo provozovatel dotované linky do Olomouce bude pokračovat stejnou soupravou až na Prahu na komerční riziko.

Petr.R

nebo to zdvojí.

mmm

Pokud jsou spoje z Valach vyprodané a ČD si účtují ještě 200 korun za kilometr, tak by se mělo ministerstvo dopravy zajímat o to, zda nejde o dotační podvod.

Matti

No tak jistě že jde o dotační podvod 😀 reálně jsou sice vlaky vyprodané, ale ve výkazech pro objednatele jezdí prázdné, aby se zaplatil provoz komerční linky Ex1. Tratě jsou velmi podobné, takže to dokázat nejde.

noerf

Znalý: Za objednávku přes 200 Kč/km jsou plné vlaky tak v pátek odpoledne z Prahy a v neděli ofpoledne do Prahy. Nebo je někde chyba v datech. A vzhledem k tomu, že na Ostravu jezdi ČD i se čtyřmi vagony, tak neni problém, aby jich lokomotiva táhla 8.
To, že každá obce má železniční přímé spojení s Prahou je ekonomický nesmysl.
Sch: Lze použít také dvě petivozove jednotky, jednu v Oomouci poslat směrem na Ostravu, druhou v sudé časy na Vsetin a liché na Luhacovice. Akorát by to mělo fungovat na principu trhu, nikoliv objednavky MD.

Znalý

Proč by to mělo vozit ČD? To někde píšu? Ta 460 je jen jako příklad. Klidně může vytáhnout Jančura Hektora 🙂 Moje reakce je na dva body. Uvolnění tratě, ušetření peněz rozdělením ramena na dvě části. Nic jiného… Klidně , nechť to vozí Regiojet nebo kdokoli jiný. Spojení souprav v Olomouci hapruje již jen z důvodů nedodržováním GVD u všech dopravců bez výjimky a prodloužení jízdní doby u obou dotčených spojů minimálně o deset minut. Vhodné elektrické jednotky pro rychlé spojení má jen LEO a s těmi pěti by to nedal ani náhodou. Určitě by to šlo řešit posilovými vlaky… Číst vice »

noerf

Znalý: Obecně bychom se měli bavit o posilovych vagonech, či zdvojenych nebo ztrojenych jednotkách a ne vlacích.
Ohledně různých zastávek by měl fungovat trh a nikoliv, aby úředník objednaval vlaky se zastavkami podle svých individuálních potřeb, které jsou na koridoru a jezdi tam dopravci bez na volném trhu.

Bery

Jenze ten volny trh na tech zastavkach fungovat nemuze, protoze je nezbytne nutne dodrzet zakladni dopravni obsluznost.

noerf

Bery, Znalý: Dopravní obslužnost je věci osobních vlaků, regionálních autobusových spojů a MHD.
Ale zastavovani rychlíku či mezinarodnich vlaků v nějaké obci dle výběru úředníka MD nemá s dopravní obslužnosti nic společného.

Bery

Osobni vlak slouzi k mezizastavkove doprave, nebo k doprave do nejblizsi stanice, kde je prestup na R, Ex, atd.
Lide z mensich obci plati stejne dane jako ti z velkych mest, nejsou to obcane druhe kategorie, aby jeli napr. do Prahy 3x dele, nez obyvatele ze sousedniho mesta.

noerf

Bery: Když si někdo pořídí levnější bydleni na vesnici, bude mit logicky horší dopravní spojení. K tomu samozřejmě přichází i osobní preference například klid versus služby.
Pokud se podívám na srovnatelné Rakousko, které má přibližně stejný počet obyvatel, tak OBB přepraví o zhruba 50 % cestujicich vice než ČD, což při vyšší životní úrovni Rakouska stojí za zamyšlení.

Bery

Ono levnejsi bydleni na vesnici je jen pri samotnem porizeni, ale casem se to prodrazi na dojizdeni, nakupech a sluzbach, protoze prakticky u vseho se musi pocitat s tou cestou navic.
Nicmene stat tu neni od toho, aby danoveho poplatnika jeste trestal za to, ze se necpe do jiz tak preplnenenych mest, ale naopak by mel spis vylidnovani vesnic branit.

Znalý

Tak. Dle Vašich osvícených názorů budeme v Praze platit v MHD stovku za pár stanic, a silniční doprava zkolabuje. To je přeci „trh“. Vše bez dotací…. Kupodivu i ti v těch zastávkách, kde nechcete zastavovat, platí daně za které se ta trať staví a udržuje. Tak proč by po ní nemohli jezdit? Právě kvůli takovým názorům máme prezidenta a vládu takové jaké máme. Ono totiž přesně z takových důvodu lidé na vesnicích a v malých městech s těmi zastávkami volí toho, kdo jim slíbí že jim něco dá a zařídí, ne toho, kdo jim bere a zvysoka na ně kašle.… Číst vice »

MaLér

No právě, ale vyprodané to je jen ve špičkových dnech, třeba tohle úterý to bylo totálně plné, přídávaly se vagony v Olmiku. Ale jinak taky souběhu po velké části trati nerozumím :(. Je to pohodlnější, o tom žádná, musela by se držet garance přestupu (občas to už od Žiliny přijede s 20 minutovou sekerou), ale za běžných podmínek je ten vlak poloprázdný.

noerf

Malér: Při zpoždění 20 – 30 minut pojede jiný vlak, zpravidla jiného dopravce. Nebo si cca 50 minut počkáte.

Bery

50 minut cekat ? Jste se zblaznil ? Ten cestujici potrebuje dotahnout tech 20 minut a ne to natahnout na 70…

Milan

„Výhodou by navíc bylo uvolnění místa na koridoru“???
Takže na tratích s největší frekvencí cestujících, byste fakticky omezil přepravní kapacitu, skutečně „geniální“ výmysl.

Já

Nechci nikoho urazit, ale v poslední době, v 90 %, když tu vidím příspěvek s absolutně nesmyslnou „optimalizací“, je autorem „noerf“. Připomíná mi některé politiky, kteří si taky myslí, že tomu rozumí, přitom ale neznají / ignorují i ty nejzákladnější znalosti…
Prosím, něco si o tom přečtěte…

noerf

Já: Ano, protože vzhledem k ceně dotace na EX2, jde buď o podvod nebo o zbytečnost. A tyto stovky miliónů by se dali použít na zanedbanou infrastrukturu, jako například zkapacitneni trati Praha – Česká Třebové elektrizace trati České Budějovice – Český Krumlov, či protazeni koridoru na trati z Plzně do hranici směrem na Mnichov. Pokud spočítám, ze za 10 let bude ztráta z linek ex2 a R18 cca 6 miliard, tak při 80 % dotaci ze strany eu se bavíme o 30 miliardách Kč a s tim se již dá neco postavit. Navic rychle elektrifikovane spojeni Praha – Mnichov by… Číst vice »