Ministerstvo dopravy ustoupilo od plánu přesunu svého sídla na Smíchov

Aktualizovaná vizualizace Terminálu Smíchov. Foto: A69 ArchitektiAktualizovaná vizualizace Terminálu Smíchov. Foto: A69 Architekti

Správa železnic již ukončila architektonickou soutěž na podobu nového sídla, vyhrála ji britská kancelář. Podobu ale zveřejní až v červnu.

64 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Petr

Ještě by zas byl nějaký vtip na umístění ministerstva.
Pamatujete vtip z doby FMD u Prašné brány?
Proč sedí federální ministr dopravy v trezoru? Protože nám může být ukradený.

Sch

Nebýt té budovy dal by se autobusák nechat tam co je a nemusel se stavět na střeše vlakových nástupišť. To bude díky tomu nejdražší budova v Praze.
Regionální linky se přesunou z Knížecí na druhou stranu kolejiště pod parkovací dům P+R ještě před výstavbou toho střešního nádraží a pro městské by se dalo upravit to co tam stojí dnes.

Petr

To tak, ještě by si jim tam chodili stěžovat cestující.

Gejza

Budu se opakovat, ale proč alespoň některá pracoviště z obou ředitelství nepřestěhovat někam do regionů? Proč lidé v ČR platí daně, aby se z nich v Praze vytvořila pracovní místa ve veřejné správě pro lidi s vyšší kvalifikací a pak se posílaly do regionů dotace na to, aby odtamtud neodcházeli mladí a kvalifikovaní? Proč se v Praze dávají miliardy do objektů pro veřejnou správu, zatímco jsou uprostřed měst v regionech prázdné budovy a areály?

Savik

Protože taková je debilní doba. To samé jako když centralizujeme vypravčí (dnes dispečery) do Prahe a Přerova. Přitom by mohli dělat dispečera svých tratí nadále ze svých měst. Vše ve jménu úspor a zjednodušení. Ovšem že ti lidé musejí opustit svoji práci, nebo začít dojíždět mnoho hodin denně, nebo se přestěhovat do Prahe. Snížení životní úrovně přichází každopádně pro každého takového jedince. Ale máte pravdu, opakujeme se. Všichni vědí, že je to zlo, ale nadále se v pragocentrismu pokračuje. Problém celeho světa, řekl bych.

kolemjdoucí

Proč nepřestěhovat některá pracoviště jinam do republiky? No za prvé proto, že jich řada opravdu jinde v republice existuje a za druhé proto, že máme zkušenost, ověřenou praxí, že ty úřady, které byly vymístěny jinam do země si stejně nakonec zřídily pracoviště v Praze a vedení úřaduje odtud. Ono to ani jinak nejde, když je většina pro ně důležitých lidí dislokována zase v Praze. Vyprávěl mi jeden takový vysoký úředník, že dokud nezřídili kanceláře v Praze, tak stejně jezdil on a ostatní jeho kolegové každý den do Prahy na různé porady, a ti kdo zůstali bydlet v Praze (kvůli rodině)… Číst vice »

MartinS.

Soustředění dispečerů na jednom nebo několika málo místech má výhodu třeba v zastupitelnosti. Když budete mít dispečery rozmístěné po celé republice, potřebujete jich kvůli zastupitelnosti víc. To je prostě tak. Čím více máte skupin zaměstnanců v nějakém malém počtu, tím hůře se plánuje pracovní doba.

medical_examiner

Myslíte když bude jedno dispečerské stanoviště v budově hlavního nadraží jak v Praze, tak v Olomouci, aby měli dispečeři na tu svou práci výhled z okna?

Miroslav Zikmund

Dispečeři CDP v Praze sídlí na Balabence, v Přerově vedle koleje číslo 9 …. provoz sledují na monitorech PC.
Ve stanici Praha HLN mají výpravčí k dispozici kamerové systému, nepotřebují výhled. Ten neměli ani v době, kdy dopravní kancelář sídlila na prvním peroně HLN a hlavní výpravčí na koleje vůbec neviděl … Kamerové systémy neexistovaly …
Z okna se koukal svěřený obvod výpravčí stavědla Tunel, Mosty. Výpravčí na Sakrabonce musel chodit ven ze svého „kutlochu“ …. Na své dvě dopravní koleje viděl výpravčí výhybny Vítkov. Na Smíchově sledovali / sledují obsazení kolejí na panelu sovětské relovky …

medical_examiner

Nic nebude. Všechny ústřední instituce budou v Praze. I Nejvyšší soudní dvůr bude v Praze (na místě „Federálního shromáždění“)
A Ministerstvo železnic bude celé sídlit na současném místě.
Ministerstvo obrany, generální štáb armády i policejní prezidium bude ve Valdštejnském paláci.
V Černínském paláci bude ministerstvo vnitra…

Miroslav Zikmund

A kdo tam bude stavět byty pro přesunuté zaměstnance a řešit zaměstnání životního partnera, budete stavět školy, v Praze zase navyšovat ubytování pro studenty ….
Co byste řekl přesunu GŘ SŽ třeba Osoblahy ?

Frantisek

Bytů je dost, jen v Praze pořád „chybějí“… Je samozřejmě nesmysl vystěhovávat nějaký úřad celý někam z centra pryč, ale úplně stejný nesmysl je všechno naopak sestěhovávat do Prahy, i když to má mít působnost někde jinde. Stejně tak je nesmysl stavět nové kancly pro státní správu a ze všech původních budov dělat muzea, to může napadnout jen technokratická – s odpuštěním – hovada.

Majkl

Pro úředníky z MD rozhodně žádná nová budova potřeba není.

Démon

ten provoz budovy daňový poplatník s radostí zaplatí

Frantisek

Ne, on radši zaplatí novostavbu tam, kde by žádná být nemusela, a nadto bude dále sponzorovat údržbu vyprázdněných budov, než spadnou…

RaaN

A co kdyby byla nová centrála uhlíkově neutrální, uspořila provozní náklady a byla příkladem, jak stavět moderní ekologicky šetrné budovy. Plně v souladu s pražskou, republikovou a evropskou strategií ochrany žp…

medical_examiner

Přesně. Do toho paláce na nábřeží se vejdou.
Už proto, že jsme tu četli o vánku decimace…

Štěpán Matějka

výsledky na novou budovu jsou k vidění na stránkách České komory architektů:
https://www.cka.cz/cs/souteze/vysledky/centrala-spravy-zeleznic

Frantisek

Podle toho, co tuhle kdesi proběhlo, další obyčejná krabice s kancly, dostatečně šedá a dostatečně veliká, aby to tam bylo dostatečně odpudivé. Ale možná to ještě změní a nebude to k horšímu, jako u samotného nádraží. (Kromě toho, že se v zásadě ani stěhovat nepotřebují.)

RaaN

Také názor…a to víte, nebo se domníváte…?

RaaN

Jak řečeno v článku, v červnu více

Jaaaa

Hm, openspace. V prostředí SŽ, kde je telefon druhá ruka, naprosto nepoužitelné. Kterej jouda to hodnotil?

Franta

Kterej dinosaurus drží telefon v 21. století v kanceláři v ruce? Normální je mít idealně bezdrátový headset (sluchátka a mikrofonem). Neslyšíte nikoho z openspacu a nikdo neslyší openspace. Člověka, který netelefonuje v kanceláři s handsfree řešením by měli okamžitě propustit pro neefektivitu. Ale asi je v SŽ normální, že si poznámky z hovoru poznamenáte na papír, a pak ten papír přepíšete do počítače… Lidi je 21. století – funguje se bez papíru!
https://m.alza.cz/search.htm?exps=Jabra

Pavel P.

Bezdrátový headset dává smysl v případě, že člověk tráví hodně času telefonováním. V call centru je headset jasná volba, ale pokud je dotyčný na telefonu tak 15 minut z 8 hodin, tak stačí klasický telefon.

Jaaa

Pardon, ale na jednu stranu trávíme s kolegy hodiny na online poradách a telefony s jinými odbory, ale na druhou stranu konzultujeme celou řadu věcí v našem odboru individuálně i ve vice lidech dle potřeby tak, jak přicházející úkoly zpracováváme; a to kontinuálně. Právě proto, že je 21. století. Nepřehazujeme jen papíry z hromady na hromadu, potřebujeme klid na soustředěnou práci. A nejsme zdaleka jediní. Kromě toho máme mobilni telefony, pevné linky i konferenční nástroje. A kdybyste viděl, jaká sluchátka jsme od zaměstnavatele nafasovali, tak sem žádné odkazy typu Jabra nedáváte. Nemyslete si, v openspace jsem nějaký ten rok pracoval.… Číst vice »

medical_examiner

To se tam budou ty bacily šířit jedna radost…

RaaN

Open space je historie, myslím, že to tam nebude…je nutné pracovat týmově a tomu nastavit optimální pracovní prostředí…návrhy hodnotila komise architektů a dalších, přijala závěry a došla k výsledkům

Démon

Aparáty MD, MP a MMR by šlo zredukovat jelikož se dost často zdvojují. Např. agenda EU fondů neboli obecně dotací. A hned by se to tam vešlo 🙂

medical_examiner

Já jsem před tím vůbec ani nepochopil důvod existence MMR…

Radim

Vidím jediné řešení, úřednictvo zredukovat a rozstrkat ho do nevyužitých nádražních budov po republice, alespoň by byly využity a nemusely by se bourat. Co se týče „husákova ticha“: pobyt v něm na mě vždy působil deprimujícím dojmem. Taky jste tam někdo měl ten pocit? Jak asi působí na úředníky co jsou tam dnes a denně sice nevím, ale vzhled k jejich výkonům asi také negativně.

Facepalm

Jste si jist, že správně chápete, co je to Husákovo ticho? V tom tunelu před Nábřežím opravdu žádní úřenící nesedí :).

Radim

Proto je to v úvozovkách, to ticho mělo přece být v té budově, kde tehdy zasedalo ÚV KSČ.

MaT

Ta budova je náhodou pěkná a má spoustu zajímavých prostor. Ono ji taky nestavěli komouši, ti se tam až potom později nakvartýrovali…

Facepalm

No tak to voni je asi přesunou do tý nový vládní čtvrti v Letňanech.

rtep

Ta nebude v Letńanech, ta bude na Pankráci, v Ruzyni nebo na Borech.

medical_examiner

Ne ne…tam bude jen vazba. Odsedí si to v Karviné, aby byli co nejdál od bydliště (znesnadnění útěku).
Kdyby to byli kapsáři, tak by si to mohli odsedět v Příbrami nebo ve Vinařicích. Ale při tomto rozsahu…

Jaaaa

Jj, takovejch zbytečnejch úředníků, jak by se tam vešli?

medical_examiner

Sebevražda Železnic, marketingová oddělení…😂

-TR-

Jsem pro, aby vládní úřady sídlily raději v současných historických budovách. Jednak je to určitá tradice, a jednak se tím trochu dodává státním orgánům vážnosti, kterou jinak postrádají.

Kubrt

Vážnost, nebo lépe řečeno respekt, si státní orgány získají svou kvalitní prací, k tomu jim barák nepomůže. Ostatně běžný smrtelník, vyjma „dlouholetých pražáků“, ani netuší, kde jaké ministerstvo sídlí a v životě tam nezavítá. Tím neříkám, že ministerstva mají houfně opustit svá dnešní sídla a odstěhovat se do modernějších budov.

Gwann

minimálně tradice to je.

nevidím sebemenší smysl stěhovat ministerstvo z jednoho baráku do druhého…když stávající stačí. vyjma možností se nakapsovat na prodeji starého a koupí/stavbe noveho

Modré zábradlí

Tradice to je. Husakův duch tam bloudí dodnes.

Jan Kavan

Kdyby Zeman úřadoval z paneláku, líbilo by se mi to víc.

Gwann

ja bych preferoval LDN či psychiatrickou lecebnu. KPR pak rozmístit do památkových budov Mírov a Valtice, do přísně samovazby, aby jim spoluvezni neublizovali

Georg

to jste neslysel o ldn lany?

Gwann

preferoval bych nějakou standardní, myslím, že si tento starec tuto péčí nijak nezasloužil.

Jaaaa

Dvakrát oblbnul přes milion lidí. To mu musíte nechat.

Kubrt

Co přes milion, ve druhém kole druhé volby skoro 3 miliony..

Gwann

tak manipulator to je opravdu zrucny. ale nepochybně měl hodně pomahacu…

Kubrt

Jistěže na to nebyl sám, ale ve finále ti voliči volili jeho a vůbec jim nevadilo, kdo se kolem něj motá.

medical_examiner

Mluvčáčka?

medical_examiner

Řekl bych, že si tam arcidiecézní charita ráda zbuduje tu svoji logopedickou školu.
Ale vhodnější by byl ústav pro mentálně postižené, aby se pokračovalo v odkazu…

Franz

Vloudila se vám chybička: nikoliv Valtice, nýbrž Valdice ( Kartouzy ).

J.K.

Spíš by na úředníky bylo víc vidět, v novém baráku. MD, to je to co sídlí v ex-KSČ baráku?

Gwann

původně to bylo ministerstvo zeleznic

medical_examiner

No..a za 20 let zase bude…
Akorát že bude mít v čele zasloužilého železničáře a jiné sekce a odbory.
Velmi oblíbený bude u autíčkářů odbor cel a mýt…😂

Gwann

a představa, co by kdo s temi ministerskými paláci, obvykle pod pamatkovou ochranou, prováděl…mne dost děsí…

hotelu už máme dost, nových netřeba a přestavba na byty by je zničila. kanceláře…no, nevidím moc nájemců, kteří by o kanceláře podobné koncepce v tomto rozsahu a lokalitě centrum s mizernym parkováním stáli.

MaT

Tak zrovna Ministerstvo dopravy má parkoviště celkem slušné. Tak asi to nemá kapacitu úplně na jedno auto na každého zaměstnance, ale je tam docela slušná dostupnost i hromadnou dopravou, tak snad nemusí jezdit autem do práce všichni. Dokonce i kdyby někdo z nich chtěl jezdit na kole, tak je to hezky dole u Vltavy a ze spousty míst v Praze se tam dá dojet krásně po rovině…

Gwann

ja jezdím po praze prakticky výhradně MHD, jen tuším jak přemýšlejí velcí nájemci. a to je o dost jinak než mhd stačí…

medical_examiner

Já taky jedině tramvají. Metrem jen v případě krajní nouze.

Zlámalík

Ano. ta budova je už to jediné, co může dodat toto zdání.

Daniel

Ono to má i praktickou stránku. Ty budovy v zásadě žádné jiné využití nemají. A představa, že ze všech budou muzea/galerie je asi trochu iluzorní.

medical_examiner

V situaci, kdy bude za 20 let Národní galerie rozprášena tím, jak se umělecká díla vrátí majitelům, by to byla velmi utopická myšlenka…😂
Jmenovitě do Šternberského paláce pak přesídlí Teologická fakulta (dnešní KTF).