Ministerstvo dopravy si vezme 138 milionů ze zisku letových dispečerů

Letadlo Fokker 70 v barvách KLM. Foto: KLMLetadlo Fokker 70 v barvách KLM. Foto: KLM

Stát letos výrazně navýší své příjmy z nebe. Ministerstvo dopravy si hodlá ze zisků Řízení letového provozu stáhnout 138 milionů

Stát letos výrazně navýší své příjmy z nebe. Ministerstvo dopravy si hodlá ze zisků Řízení letového provozu stáhnout 138 milionů korun, když před rokem to bylo sto milionů. Vyplývá to z materiálu, který připravilo ministerstvo pro jednání vlády.

Úřad má přitom ve schváleném rozpočtu jako příjem od ŘLP sto milionů. Ministerstvo proto žádá vládu o navýšení této položky. Téměř 38 milionů navíc má posloužit výcviku armádních dispečerů, který probíhá ve spolupráci rezortů dopravy a obrany. „A to za účelem trvalého posilování civilně-vojenské integrace při poskytování letových provozních služeb,“ píše ministerstvo vládě.

Stahování dividend z ŘLP nemá dlouhou historii. Ministerstvo jej jako rozpočtový zdroj začalo využívat v roce 2014, kdy nechalo na ŘLP zřídit takzvaný fond zakladatele. Od té doby část zisků putuje do rozpočtové kapitoly rezortu dopravy.

Výsledky ŘLP za loňský rok ještě nejsou známy, předloni podnik vykázal hrubý zisk 480 milionů korun. Za loňský rok to bude zřejmě podobné. Provoz na českém nebi byl loni rekordní. Dispečeři ŘLP převedli přes české území rekordních 853 420 letadel, což je meziročně o dvě procenta více.

Tagy dispečeři letový provoz Ministerstvo dopravy řlp vláda zisk
Žádné komentáře