Od dubna se sníží slevy v dopravě na 50 %. Schillerová na ně nechala málo peněz

Cestující na pražském hlavním nádraží. Autor: Zdopravy.cz/Jan SůraCestující na pražském hlavním nádraží. Autor: Zdopravy.cz/Jan Sůra

Na slevy nově dosáhnou i invalidé třetího stupně, sjednotí se pravidla pro bezplatnou dopravu dětí do 6 let.

532 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Tumor2017

Lidé s ID 3.stupně mají nárok na slevu 75% i bez tohoto milodaru vládního slepence!!!

Jaroslava

Nárok mají držitelé průkazu ZTP,ZTP/P.Nemá nic sopolečného s invaliditou 3.stupně.

Jan

Nechápu proč tato sleva platila, platí pro studující a důchdce pro celou EU. Když už to je tak by to mělo platit je pro občany ČR. Proč platit jízdné cizincům! Např. důchodce z Německa tu zaplatí za cestu po ČR pár korun (Cheb – Olomouc tam a zpět 320,.)a náš občan v Německu i tisice ( Cheb 400km do Německa min. 100 EU za jednu cestu.

Mirek Zv.

Poněvadž jsme naštěstí v EU a tím těmhle chytristikám odzvonilo. Všichni mají podmínky stejné. Takže když pojedete ve Francii nebo v Německu, místní slevy jsou pro Vás taky dostupné. Možná si vzpomenete, že v před-EU době vedlo tohle Vaše myšlení i k obludnostem, jako byly třeba pětinásobné vstupy do památek ve srovnání s místními. To jsme pak jásali v cizině..

prag

Vy někomu při kontrole jízdenek prokazujete občanství? A umíte si to v praxi představit, jak by to odsejpalo?

Vrták

Ponechal bych tu slevu jen pro studenty, kteri 1.nevydelavaji a za 2.za ne cestu stejne plati pracujici rodice.

Axel

A z čeho chcete dotovat ony „slevy“?

Viz příklad Středočeského kraje, kdy nyní platil dotace necelé 4 miliardy na veřejnou hromadnou dopravu. Nicméně, zejména vlivem působení Akce Nespokojených Občanů v 2011 v celostátní vládě do prosince 2021 i v krajské středočeské vládě (do prosince 2020) MUSÍ DOJÍT ke zvýšení dotací o další cca 4 miliardy = tj. celkové roční dopravní dotace poskočí na necelých 8 miliard kaček, které však v rozpočtu nejsou a nebudou !!!

Takže jaké navrhujete jiné řešení než škrty dotací?

https://zdopravy.cz/borecky-nelikvidujeme-verejnou-dopravu-ve-stredoceskem-kraji-neexistuje-zazracne-vychodisko-85876/

tarten

Čili potvrzení a razítka? A kdo to bude kontrolovat? Proč chcete další a další byrokracii?

kakov

Dej blbci funkcí a vymyslí lejstro……..

Hans

Pracuji už 35 let a za celou dobu odvádíme daně, slevy jsem jako student využíval minimálně jen na měsíční jízdenky na autobus do školy. Tak co všechno ještě mám že svých daní na ty protivné a rozežrané důchodce ještě platit?!! Minulý premiér jim nacpal do důchodu tolik, co si ve flakacskem socialismu nemohli vydělat, , takže na slevy apriori nemají povinný nárok, a za druhé důchodci nemusí jezdit sem a tam po republice na účet našich daní!!! Když chtějí, tak jako každý jiný za plnou cenu! Vím o mnoha duchodcich, co mají větší důchody než mnozí kolegové dělníci platy, a… Číst vice »

Jan

Ty jsi Trubička a nejde o slevu na vlak /bus.
A to si představ že jednoho dne i ty budeš v důchodu, tvoje manželka taky a dokonce i tvoje deti.
Myslím že ta sleva na 50% co bude je rozumné aby cestující zůstali v hromadné dopravě a přitom stát nepřišel na buben.

Axel

(…a přitom stát nepřišel na buben.) Vážený pane, jste vedle jak ta jedle, neboť řešíte pidikousek z celkového dotačního balíku. Aby „stát nepřišel na buben“ v dopravních dotacích, tak by bylo nutné škrtat MNOHEM VÍC. Jen pro představu o jakých částkách je řeč u nádržáků… Za roky 2017 až 2020 byla společná kapsa nás daňových poplatníků chudší o cca 205 miiardiček dotací pro kolejové a pro pasažerské nádražáky. A už dnes víme, že některé dotace narostly a citelně narostou běhe pár let, jak vyplývá z dlouholetých dotačních smluv … příklad s růstem dotování dálkových vláčků je níže v diskuzi včetně… Číst vice »

Bohouš

Neurážejte Trubičky. Je to prostě 🤬.

Vašek

Tak větší snůšku blbostí jsem už dlouho nečetl.

Miloš2

Do důchodu to nemáte moc daleko.Jistě budete milý a „nažraný“ penzista.Možná i dospějete a ta nenávist z vás vyprchá.

Bohouš

Hansi, pokud pracujete už 35 let a předtím jste studoval, nejste daleko od důchodového věku. Ale mám spíš dojem, že kecáte a provokujete.

Figo

Vy si neuvědomujete, že odvádíte z daní pár korun. Kdo platí ty silnice? Ty všechny železnice. Zkuste si na kalkulačce vydělit cca 5 mil na 4mld 😀

Roman

Je mi 41. Z mého platu odvádím sociální pojištění na důchod, který kdoví jestli budu mít. Dále si spořím sám na penzi a na penzi spořím i své 7mi leté dceři. Opravdu nevím proč bych měl ještě dotovat 75% slevy. Když jedou za rok jedu vlakem, vždy si připadám, jako že jsem jediný, který jede za plné jízdné mezi studenty, důchodci a režijkáři.

G.H.Bondy

Jezdím autem. Našetřil jsem si na něj sám a šetřím na něj i své sedmileté dceři. Opravdu nepochopím, proč bych měl podporovat motivaci využívat veřejnou dopravu a to ještě u mladých lidí. Ať si všichni koupí auta. A stát i města by taky měla podporovat veřejnou dopravu. Mi na auto taky nikdo nepřispěl.

Roman

Já veřejnou dopravu nezavrhuji, pracovně létám tak 15x do roka.

Axel

Pane Roman, k Vašemu názoru „odvádím sociální pojištění na důchod, který kdoví jestli budu mít.“

Promiňte, ale žijete v omylu. Sociální pojištění z Vaší práci slouží ke starobní, invalidní penzi pro dřívější generace.

Tj. jestli Vaše generace nevychová dost pracovitých dětí, tak Váš starobní popř. invalidní důchod bude velmi, velmi chabý.

Roman

Ano, máte pravdu, Moje odvedené pojištění slouží pro současné důchodce. Bez jistoty, že na můj důchod někdo v budoucnu bude makat, raději si na něj spořím sám.

Jiří Vlasák

A já dodávám, že až Vaše dcera pojede na školu v přírodě, autobusem nepravidelné přepravy osob, zaplatíte za dopravu dcerky i 10 x více, než když jede dotovanou linkovou dopravou, navíc ještě s tou další slevou 50%, protože kromě slevy, je u nepravidelné autobusové dopravy více než dvojnásobné DPH a další nerovnosti. Je zajímavé, že toto nikomu nevadí, všichni řeší, jaká je katastrofa že se sníží sleva ze 75% na 50%, ale za dopravu autobusy nepravidelné dopravy 2 milionu dětí a mladých z celého školského systému platí rodiče takové sumy!

Jan Sova

No tam u těch objednaných nahodilých doprav je taky problém v soutěžení dopravce. U mladého ve škole byl na odvoz na školu v přírodě vysoutěžen (zřejmě povinně) dopravce z úplně jiného regionu, než byl výchozí anebo konečný bod. Úplně to zavánělo kritériem nejnižší nabídnuté ceny, ale těch prázdno-km, to už se schová….

Mirek Zv.

To je velmi zajímavé. Objednávali jsme (ještě za komunistů a pak si asi 2005) komerčně autobus na hory, z Prahy do Špindlu. Byl vytížený, ale v pátek i v neděli jel druhou cestu prázdnou. Nikdy nevycházel pro jednoho dráž než autobusová linka, bylo to tak na 70%. Tedy plného jízdného, samozřejmě proti 75% slevě by šance nebyla.
Takže co se od roku 2005 změnilo? Linka do Špindlu řádově zlevnila? Pronajímané autobusy řádově zdražily? Nebo možná tím svým autobusem vezete 5 dětí. Spíš ta Vaše čísla budou ale jen přehnané nesmysly.

Miroslav Zikmund

Jak Schillerová nechala málo peněz ?

To je zralé na poukaz do ústavu MUDr. Chocholouška …

„Schillerové rozpočet“ schválen nebyl, tudíž Schillerová nemohle nechat málo peněz …
Nová vláda si sestaví svůj vlatní rozpočet a tam může potřebné peníze doplnit ….

MJS

Víte za které vlády se schvalovat rozpočet na rok 2022? Dělá se jaksi předem a pak jej už úplně měnit nelze.

nowas

1. doplnit nechce. 2. pokud Schillerová naplánovala tak málo peněz, tak zřejmě se snížením slevy počítala

G.H.Bondy

Tak podle vaší logiky Stanjura počítat s poklesem ekonomiky a růstem nezaměstnanosti, akorát nám to zapomněl říct…

bindera

Co to napsat takhle :
důchodcům a studentům se zdražuje jízdné o 100 procent.

Axel

Vy používáte nějakou aprílovou kalkulačku, ne?

bindera

Ale ne, mám kalkulačičku.

Axel

Ale, aprílovou, když Vám vyšly takové nepravdivé nesmysly.., že sleva 50% namísto původní slevy 75% znamená zdražení o 100%…. Až si seženete nějakou normální kalkulačku, tož třebas pochopíte o čem byla řeč zde: „ZDopravy:Mluvíte o nepřehledném účtování slev v dopravě. Jak se to projevuje? Hejtman Plzeňského kraje: S dopravci jsme měli domluveny výše kompenzačních plateb od kraje při existenci slev pro seniory 50% Nyní jim stát kompenzuje 75%. Jestli dobře počítám, od nás nyní dostávají úhradu za padesátiprocentní slevy a od státu za slevy 75 %. Senioři ale nejezdí za slevu 125%, nikdo jim nedoplácí 25% za to, že se… Číst vice »

Jarda

Pro méně chápavé opakování z matematiky:
Jak se správně v článku uvádí:
Základní jízdné 100 Kč
Důchodci 2021 25 Kč
Důchodci 2022 50 Kč
(50 Kč – 25 Kč) / 25 Kč = 1 =100 %

Se snížením slev souhlasím, ale pro důchodce to je skutečně meziroční zdražení o 100 %.

Důchodce Pepa

Alex asi nemá maturitu z matematiky,, počítat neumí a není sám. A co na to přepravci ,ty miliardy byly pro ně. Reží jsme zrušili a nezaplatili pro nevýhodnou cenu a jezdili na důchodcovské jízdné. Za 400 na výlet nejedu. že je vlak prázdný mi nevadí.

Bohouš

Axel by mohl kandidovat na Stanjurova náměstka.

G.H.Bondy

A vy jste nematuroval z matematiky, že?

Axel

Chápu jak to myslíte. Já jen reaguji na ten nesmysl….

Bo, z dvacetikačkové jízdenky sleva 15 kaček by dle pana Bindery mělo být chápáno jako sleva 300%.

Dle stejné logiky,to o čem je článek = z dvacetikačkové jízdenky sleva 10 kaček by tedy měla být mělo být chápáno jako sleva 200 %.

Ale to podstatné pan Binder neřeší = že velmi dotované, zejména vláčky, jsou velmi málo využívány. A tady nejvíc utíkají prachy ze společné kapsy

Důchodce Pepa

Dnes platím 60 Kč, po změně 120 Kč, to je 100% zvýšení a jestli ještě tomu nerozumíš, je to učivo základní školy.

Mirek Zv.

Právě že vůbec nechápete, jak to ostatní myslí. A na rozdíl od nich si nemyslím, že to souvisí s maturitou, myslím, že tak 5. třída ZŠ. Takže se tu odkopáváte na 4.tř. No a tím jsem konečně pochopil ty vagónky a bábovčičky.

Bohouš

No jo, pochopit co je základek pro počítání procentíček je makačka na bedničku.

xyz

Jo, např. Idnes to tímto, lehce zavádějícím, způsobem napsal.

Pavel

A co to srovnat s jízdným nestudentů a nedůchodců. S tím se už asi unavovat nehodláte, že.

Jindřich

Snížit slevy pro cestující ,zvýšit dotace dopravcům .Nějaké divné počty .Nezdá se Vám ?Pro koho tady ta vláda je ? Pro občany nebo pro firmy ? ODS nám opět asi ukáže ,jak to má vlastně fungovat !

dopravak

Vláda konečně udělala jednou něco pro občany, kteří tyhle populistické dárky před volbami platí.

G.H.Bondy

Přesně. Slevu na jízdném by jako investici do ekologizace dopravy mohli vnímat třeba v západních demokraciích. A tou my rozhodně nejsme. Tak jen do nás! Snížit slevy, zvýšit daně, hlavně už nic “populistického”. Co takhle třeba odhlasovat dvanáctihodinovou pracovní dobu…???

dopravak

Tvl. to je tady materiál. Podívejte se, kolik stojí v zahraničí jízdné a kolik tam jsou běžné slevy. Jezdit 300km za jedno pivo fakt není normální.

Pavel

Tak, tak, k největšímu znečištění přispívají důchodci a studenti, kteří jsou sto bez slev na jízdném do lidlu jezdit dvoutunovými čtyřkolkami nebo supersporty s dvanáctiválcem.

Veronika

Styďte se!!!!Soudci Vám nevyšli,tak to odskáčou nejvíc zranitelní a obyčejní lidé fuj !!!!

Axel

Tvl… Můžu se zeptat Vás, od Svědků Babišových, kolik podobných výkřiků do tmy, musíte napsat denně?

G.H.Bondy

Odložím si zde jeden dotaz. Opravdu jsme my všichni, kdo se nestačí divit diletantství současného kabinetu příznivci Babiše? Já jen abych věděl koho mám příště volit…

Pavel

Zkus ten burešův blábol, který evidentně vymyslel, když čuměl do zrcadla, zopakovat ještě 99x. Třeba mu pak kromě tebe uvěří i někdo kdo není mentálně postižený.

Gwann

to je překvapení, již asi po desáté se zjistilo, že politici nemůžou libovolně zasahovat do platů představitelů moci soudní.

fakt jste takhle tupí nebo to děláte schválně?

maximum co s tím můžete dělat….s tím nesouhlasit. ale pomůže vám to stejně jako tyhle výkřiky…nijak.

Axel

rozpoznávací znamení takových „duševních gigantů“ je, že neřeší zbytečné prostoje, zbytečnou/duplicitní práci. Tož ono nejvíc se uspoří digitalizací práce soudnictví https://advokatnidenik.cz/2021/05/08/vize-pro-digitalni-justici/ Podobně racionální je snažit o nalákání dalších pasažérů, aby vláčky nejezdily téměř prázdné (za leden-červen 2021 ve vláčcích pasažerské ČD vozilo cestující jen 17% sedaček = na 83% sedačkách se vozil vzduch). Nejvíc by dávalo smysl, aby do hromadné dopravy přesedli pasažeři, kteří nyní jezdí sami ve svém autíčku. Takže by snad začalo dávat smysl oněch cca 205 miliardiček kaček, které ze společné kapsy v 2017-2020 odtekly k pasažerským nádražákům (Arriva, ČD, GWTR, KŽC, LEO, RGJ, ..) a ke… Číst vice »

Jan Sova

Na tom už se pracuje. Byl podepsán tzv. Green Deal, který ty chudáky vyrobí v dostatečném počtu, tj. pošle je do útrob veřejné dopravy a ty auta už taky nejsou co bývaly….

Rampelnik

Žblepsi Fialový vlády nechcete si naštvat voliče, tak se zdražení svede na Schilerovou to jste podrazaci

nowas

V marketingu se zjevně velice dobře poučili od předchozí vlády.

Pavel

Jezdi si za svoje, vyžírko.

Zdeněk

Pan Kupka buď lže, nebo neumí do pěti napočítat. Cesta vlakem s 75% slevou na výlet do hor na vzdálenost 40 km stojí pro dva důchodce 68 Kč. Cesta autem 62 Kč. Čili se vyplatí jet vlakem. Po změně bude cesta vlakem stát 136 Kč. To skutečně podpoří cestování veřejnou dopravou.

Gwann

0,4 x 6 x 35 = 84 Kč jen za palivo
další náklady na auto se samozřejmě nemusí počítat, protože auto by stálo stejně před domem, že?

jo a náklady…nevím odkud kam, ale mně s IN50 (tedy cca to co je 50% sleva) vychází 40km Praha-Poříčany na 37 Kč.

tak máte asi chybu i v tom druhém….

Krušnohorec

Když se 75 procentní zaváděla tvrdil jsem, že by stačila sleva 50 procent. A zavést celostátní IN kartu za menší poplatek, např. 200Kč. Takže mi momentální snížení slevy nevadí.
Ale obávám se vztahu ODS a železnice. Odmítnutí německého návrhu na VRT v devadesátých letech a blokování železnice na letiště starosty Prahy 6 Bémem a Chalupou (oba ODS). Zrušit VRT si ODS již netroufne, ale jinak?

Jiří Kocurek

A víte co je nejhorší? Dopravu v krajích nezařizuje Vláda.

G.H.Bondy

Nejhorší spíše je, že vláda rozhoduje o investicích do železniční infrastruktury, kterou v ČR vybudoval Franz Josef a od té doby se výrazně nemodernizovala….

Jiří Kocurek

Tak moment, ty troleje tam za France Jozefa nebyly. Kolikrát ani nebyla ta druhá kolej. Tunel ve Slavíčí nejspíš znáte.

zdenek

Kecy kecy, předvolební. O zrušení bla bla.. A 25%. Ostrá pravicová vláda.. Ještě tak 399 miliard, a mají vyrovnaný rozpočet.

Axel

Takhle jednoduché to není. Babišova/Faltýnkova/Okamurova vláda uzavřeka dlouholeté dotační smlouvy které zaviní zvýšení dotací v nejbližších letech. Viz příklad, kdy Min.Dopravy dotuje dálkové vláčky. ČD nyní provozuje cca 20 dálkových vláčkových linek. Dotace Min.D pro dálkové ČD v období 12/2019-12/2020 byla 4 miliardičky. Pro období 12/2021-12/2022 dotace by měla zdražit na 4,5 miliardičky. A zdražení příliš nesouvisí s nárůstem nákladem v nádražácké branži. Neboť další dotované vláčky, provozované firmami Arriva, GWTR i RGJ budou 12/2021-12/2022 jezdit za zhruba stejnou částku dotace (0,8 miliardičky), jako před dvěmi lety. Totiž zdražení dotace souvisí zejména s investicemi pasažerské ČD. Viz dosavadní i budoucí… Číst vice »

Leinad

Jo uzavírání smluv s ČD bez výběrka dělá hodně.

Axel

V případě nevhodné použití drahých nových vagonků ČD InterJet, bych se zastal pasažerské ČD. Chyba byla u těch kdo nemysleli, resp. těch od (Faltýnek pozdravuje),kteří mysleli na něco jiného než zájem daňových poplatníků https://zdopravy.cz/na-metropolitany-jich-je-malo-vysvetluji-ceske-drahy-proc-nove-vozy-nasadi-do-chebu-41098/ Když si vezmu rozhodování jestli dálkovou hromadnou dopravou nebo autíčkem na trase vláčků R15 (od Ústí/Labem do Chebu), tak spíš než kvalitu vagonků bych se rozhodoval podle toho kolik AKCESCHOPNÝCH lidí dohlíží na bezpečnost ve vláčku… A do množství trestných činů, zejména násilných dle Mapy kriminality. Prostě stejný princip obezřetnosti, jako když od Vizovic do oblasti Bojkovic nemůžu jezdit autíčkem oo víkendu – pozdě večer/nad ránem….… Číst vice »

G.H.Bondy

Kdo nejezdí autem, jezdí proti nám!

Axel

IMHO na kratší vzdálenosti dává smysl spolujízda autem (tj. když s sebou autem vezmu jednoho či dva lidi ze sousedství či z vedlejší vesnice), tak v cíli, např. v okresním městě bych měl mít právo zaparkovat v pohodlí někde v centru města… A jestli mi spolucestující přispějí na benzín, tak tím líp… prostě vesnický UBER

A na delší vzdálenost je optimální hromadná doprava, zejména vláčková, kde mysleli na pohodlí pasažérů… A bohatší pasažéři ať si můžou připlatit za lepší péči něco jako u LEO třídou Business nebo třídou Premium

Pavel

A proč nutíš jezdit autem nedůchodce a nestudenty?

Bohouš

Vrať se do písečku k babovičkám.

Krušnohorec

Nová vláda zrušila Schillerové rozpočet, tak proč se Kupka vymlouvá, že v rozpočtu na slevy zanechala málo peněz?

Rampelnik

Protože se to musí hodit na předcházející vládu, protože nová vláda dělá nepopulární škrty a na někoho to musí hodit.Soudci zamítli jejich zmrazení,tak kdo to odskace ,,zase obyčejní a bezbranní lidé.Hnus Fialo!!!!

Gwann

a další reprezentant lůzy….
zaklínání se obyčejnými lidmi….
Bože můj, ty to vidíš….

Strojvedouci

Pockat pockat vzdyt Fiala rekl ze jednim skrtem pera usetri 100mld?? Pardon ted uz vlastne jen 80mld coz je stejne naprosto absurdni cislo pri vydajich ktere si nova vlada nachystala.. Coz znamena ze by pokracovani slev ve stavajici podobe nemel byt problem ne? Nebo nova ministerstva a poradci vyjdou draz nez se predpokladalo? Snizit slevy na jizdne se do snizeni schodku temer vubec nepromitne, tratni na tom budou opet akorat lidi… Od nove vlady zatim slysim jenom plac jak za vsechno muze ta predchozi… uz mi z toho zacina bejt na bliti i z „redaktoru“ kteri tupe otisknou kazdou kravinu… Číst vice »

Jan

Proč by zachování slev neměl být problém? Pro pravičáky je problém jakákoliv dotace, tak se to snaží rušit. Ale nemůžou to zkrouhnout úplně, to byly náměstí plné demonstrujících důchodců.

dopravak

50% sleva pro důchodce je pořád velice pěkná. Kolik toho takový běžný důchodce potřebuje jezdit? Třetinu slev pobírá poměrně malá skupina VŠ studentů. Ti běžně při škole pracují, v létě se hodně jezdí pracovat do zahraničí a mnozí z nich si už na studiích přijdou na pěkné peníze. Tihle lidé jsou schopni se o sebe postarat a rozhodně se nejedná o nějakou sociálně ohroženou skupinu, které je potřeba dotovat ježdění po republice za pakatel. I 25% by pro ně bohatě stačilo. VŠ není jenom o tom udělat zkoušky, ale také se umět o sebe postarat. Stát má studenty podpořit, ale… Číst vice »

Lech Malý

Když mě se týkala studentská sleva, tak existoval Junior pas, za 699 Kč na rok (tj. v dnešních cenách asi tak 2000?), bylo to 50 % na všechno, zpočátku dokonce i na první třídu. Tehdy mi to připadalo jako férová nabídka.

rozinka

A proč by měl stát vodit za ručičku důchodce? Kdo jde dnes do důchodu měl přes 30 let se na důchod připravit. Penzjiním připojištěním, nákupem nemovitosti, nebo jinými úsporami ze svého platu/podnikání. Dnes už každý měl možnost se o sebe před důchodem postarat.

dopravak

Z principu ano, já bych to dal všem na 25%. Ale pořád mi přijde méně bolestné zatížit více studenty, než důchodce. Pokud by chtěl student jo šetřit, pořád může jezdit na kole. Na západě se studenti takhle nerozmazlují a kampusy jsou plné kol…

Jiří Kocurek

Kolik že stojí lítačka a kolik bicykl? Lítačky se nekradou, zdaleka ne tolik.

Jan Sova

Pokud na kole, tak jste si řekl o velkou investici do cyklo/pruhů/stezek. Tj. být politik, právě jste se zasebevraždil….

G.H.Bondy

Jasně. A jak bychom se měli, kdyby stát přestal vyplácet důchody úplně! A nechal bych je i platit za zdravotnictví. Vždyť připravit se na to měli času dost 😉

Veronika

Vždyť potřebují,aby důchodci ještě pracovali,tak proč jim berou slevy.S malými důchody si stejně musi chodit ještě v důchodu do práce

Jan Sova

Malé důchody souvis s porovnáním životní úrovně a životních potřeb. Bohužel u důchodců (týká se pohyblivých) je dosti zažité, že jejich běžné životní potřeby jsou obohaceny o obíhání slevových marketových akcí. V nejednom důchodcovském doupěti najdete i 2 kartony krabicového mléka jako předzásobu/na hlavu…. Pokud se nechají vlákat do nákupní horečky, je s úsporami amen….

G.H.Bondy

Anebo by odchodem z vlády hrozili levičáci. A to dříve, než by kdokoliv čekal….

G.H.Bondy

Fiala čeká, až mu Stanjura podá to pero. A Stanjura ho v aktovce stále hledá a hledá. Takto nepřipravený jako Stanjura do vlády nebyl ani Horáček do školy….

Bohouš

Pero nemá, ukradl mu ho Klaus.

medvěd

Babiš vyplnil důchodci a a studenty vlaky a autobusy. Teď je změna a některé budou jezdit s menším počtem pasažérů. Uvodíme jak se přizpůsobí dopravci. Tuším od 1.5.2022 změnu jízdních řádů. A potom teprve začne mela – ukáže se , že po určitou trasu jezdí poloprázdný.

Veronika

Jen ,aby ještě kuli tomu pár vlaků nezrušili.a lidí se ani nedostanou do práce,každý nemá auto

Joe

Upřímně, těch 75 % byl čistý populismus, bez ohledu na to jak moc v posledních letech stoupaly ceny a inflace. Snížení na 50 je dobrý začátek, ale šlo by s tím jít ještě níž.

medvěd

Ty bys si nepřál 2 500 000 spokojených voličů, když to neplatíš ze svého ?

Jan

Já teda ne, porotže je to dlouhodobě neudržitelné. To bych musel být sám důchodce a žít stylem „po nás potopa“. Což hodně lidí už praktikuje. Já teda chci, aby naše společnost byla dlouhodobě udržitelná a nezadělávali jsme si na demonstrace nebo dokonce revoluce pro budoucí generace, protože nebudou mít ani kde bydlet.

Veronika

Zapomněl jste,že plno důchodců ještě pracuje a odvádí daně, protože ty důchody jsou směšné.Kdyz se tak kasáte ,tak proč nemáme takové důchody jako v Německu nebo v Bruselu, když jim lezete do řítí tak to tam vyridte stolní důchodců nedře bídu s nouzí a nemusí pracovat i v důchodu chytráku

Luke

No čekal jsem víc..ale chápu, že napravit zvěrstva po populistech bude hoooodně těžké…Vlastně vůbec nechápu, jak jsem mohl dostudovat, když jsem v roce 2002 jezdil na vejšku 333 km za 111,- Kč (se studentskou slevou), přičemž průměrná mzda byla kolem 15 tis., takže běžná lehce pod 10 tisíc. Dnes průměr skoro 40 tisíc, ale jízdenka studenta stojí ještě míň, než mě tehdy! Ale zato si chudák student koupí tu levnou jízdenku přes nejnovější iPhone..o)).Cena cestování je dnes naprosto neadekvátní nákladům. Cena dotace ze státního rozpočtu je naprosto utržená ze řetězu. Hlavně, že všichni chtějí nejmodernější vlaky, luxusní nádraží a takt… Číst vice »

dopravak

taky si říkám, jak jsem to mohl dostudovat, do toho cestovat po světě. V poměru k příjmům bylo tehdy jízdné 5-6x dražší, než dnes a šlo to.

Výkolejka

Tak skolu ve stylu „plzenska práva“ jste zrejme mohl dostudovat i Vy. To asi neni nic svetoborneho : – D

dopravak

Ne, plzeňská práva ani nejtěžší gympl v Praze nemám.

Výkolejka

To klidně muzete tvrdit.

dopravak

Podívejte se, spolužáci a známí s VŠ většinou pracovali. Pokud někdo nepracoval, tak proto, že měl dost peněz od rodičů. Pokud někdo nedostudoval, tak to vesměs nebylo z finančních důvodů. Většina známých za studií stihla vyjet ať už na letní brigády v zahraničí, nebo na programy typu Erasmus. A to bylo před nějakými 15 lety. Dneska je těch možností ještě mnohem více a když přijde absolvent do firmy a nějakou zahraniční zkušenost nemá, tak už to začíná být pomalu podezřelé. Zkrátka studenti VŠ rozhodně nejsou nějaká ohrožená sociální skupina, kterou je nutné takto plošně v takové míře podporovat. Jet za… Číst vice »

Výkolejka

Ja tedy hlavně nechapu proc mi to porad podsouvate. Ja jsem jen napsal ze mi slevy nevadi a považuji za usmevne ze zmenseni slevy pan ministr vysvetluje tim ze mu predchozi ministryně nenechala dost peněz.

dopravak

No ale nějak jste mi ještě nevysvětlil, proč je tak nutné takhle štědře dotovat na dluh skupinu lidí, která to vůbec nepotřebuje. To není nic osobního.

Výkolejka

Nerikam ze je to nutné. Taky jsem nijak neprotestoval proti te uprave slev Uz jsem ale psal ze cela tato republika je zalozena na socialismu a toto je jen jeden z příkladů. Vy to studium totiz velmi pausalizujete. Je rozdil jestli studujete medicinu nebo ekonomku, jestli jste v prvnim nebo ve ctvrtem ročníku, jestli mate dostatecne movite rodice nebo nebo si na tech brigadach vydelavate uz na to abyste mel kde bydlet… Slevu na dani kdyz mate deti taky dostanete at mate penez dost nebo ne. Stejne tak slevu na poplatnika. Stejne tak platite v autobuse jen jizdne a ne… Číst vice »

dopravak

No že je spousta věci založených na socialismu se asi shodneme. Už se ale asi neshodneme na to, zda li je to dobře. Stát pomáhat má, ale má pomáhat cíleně, aby to mělo nějaký efekt. Pokud vám jde tolik o studenty z chudých rodin, kteří nemají na zaplacení kolejí, tak těm superlevné jízdné stejně nepomůže. Těm asi daleko více pomůže nějaká cílená dávka v nouzi a ne paušální sleva všem. Ale jak říkám, tyhle slevy nikdy nebyly myšleny jako koncepční, ale jenom jako populistický dárek některým skupinám obyvatel.

Gwann

a vy se chováte jako hulvát a manipulátor

Výkolejka

Nemam duvod se k panu dopravakovo chovat jinak když me nize v diskuzi urazi jen pro muj nazor.

dopravak

Ano, protože schvalujete ježdění přes půl republiky za dvě piva a nedokážete vysvětlit, proč to daná sociální skupina tak nutně potřebuje. Pochopte už konečně, že tohle nebylo myšleno nikdy jako dělat dobro pro republiku, ale uplatit před volbami některé skupiny obyvatel. Je to jenom o pocitu důchodců, že jim někdo něco dá. Znám důchodce, co do vlaku nevlezou jak je rok dlouhý, ale budou neustále vychvalovat Babiše, jak na ně ten hodný strejda myslí. A pro vysvětlení populista je ten, kdo tyhle opatření zavádí, koblihář je ten, kdo mu to zobe z ruky.

Výkolejka

Vidim ze ta definice koblihare se kazdy den meni.
Takze podle vas to ze jsem vam nezduvodnil proc nejsem proti te sleve ktera dělá méně nez 0,5% statniho rozpoctu je dostatecny duvod k urazkam? To asi neni uplne normalni urazet nekoho s kym nesouhlasite a kdo se vas nesnazi presvedcit nemyslite? Nedovedu si predstavit jakou debatu povedete s nekym kdo bude mit jIny nazor na hospodareni SZ ktera pracuje s 10x větší hromadkou peněz.

Takze kobliham, slevam a urazkam zdar!

dopravak

Tak zaprvé koblihář není žádná nadávka. A za druhé. Pokud nejste schopen pochopit, že tohle byl jenom předvolební dárek bez nějakého koncepčního smyslu, tak tu definici zřejmě splňujete.

G.H.Bondy

Samomluva?

Veronika

Když si může vedení ČD dávat vysoké odměny ,tak může mít slušný vlaky

Axel

Jako kolemjdoucí kibic mám pocit, že nynější vedení pasažerské ČD je velmi, velmi, velmi dobré.

A to píšu, přestože jako pasažér, dost často kritizuji nešvary pasažerské ČD.

Gwann

ježíši na kříži, prosím Tě, dej, ať i zcela nevědomí jsou osvíceni….

(zde totiž, už nic jiného než zázrak, nepomůže)

David

Nejvíc tu změnu odnesou dopravci, kteří na kompenzacích mají postavený dopředu naplánovaný byznys (LEO, RJ, GW, …)

Domča

Sorry, ale jakým způsobem stojí závazková doprava GWTR na kompenzacích? V porovnání s ostatními, třeba i autobusovými dopravci. S příkladem Leo a RJ částečně souhlasím.

Jan

To je snad dobře, dotace nemají být hlavním příjmem firmy. Když už tak jen malou podporou tam, kde se to nevyplatí, např. základní dopravní obslužnost.

Veronika

Nebojte ti se neošidí nikdy.Platy mají takové ,o kterých se Vám ani nesni.Oni na tom nejsou špatně,ale jejich vlaky jo !!!

Kevis

Podle mně. Slevy, proč ne. Ale tak jako kdysi. Děti, poloviční,studenti,jen na základě dokladu, že je student,ne jako je to v rámci Kodis, že mu do 18 let stačí prokazovat nárok na slevu občanským průkazem, ať studuje nebo ne. A dal bych ji jen ve dnech školního vyučování,ne celoročně. Je to na Ostravsku hodně zneužívané těmi,co tak tak vychodili základní školu. A důchodci,no ačkoliv kolikrát mají důchod ve výši minimální mzdy,kde pracující bohužel na slevu nemají nárok,i když musí do práce cestovat denně, budiž,dal bych jim slevu 50%. V socialismu měli slevy, děti,studenti, pracující ve formě týdeníku, měsíčníku a důchodci… Číst vice »

Marie

Musím s Vámi souhlasit. Je spousta ,, cestujících,, jenž nemají dokončené ani základní vzdělání, ale do 18let si jezdí několikrát denně jen tak za známými. Také studenti zneužívají slevy na cesty za zábavou a nikoliv do školy. Minulý systém slev byl dle mého funkční. Průkaz potvrzen školou buď na po až pá nebo pro internátní na celý týden krom prázdnin. Nestuduješ, nemáš nárok. Důchodce nejezdí jen tak. Na vesnici není obchod, lékař atd.tudíž tyhle slevy 50 procent jim ponechat.

Šejdr

Zneužívání to není, Babišova vláda jim to umožnila zcela legálně. Korunu tomu nasadil Leoš s vracením jízdného slevistům a výsledkem je, že mladí z Pardubic jezdí na pivo do Prahy, když je ta cesta úplně zadarmo. Ano, je to zcela absurdní, ale zneužívání to není, protože systém slev k tomuto chování přímo vybízí.

Marie

Právě proto je potřeba tento systém změnit. Slevy přece nikdo nechce rušit,pouze upravit podmínky.

Šejdr

S tím plně souhlasím, jen jsem si dovolil upozornit, že v tomto případě skutečně nelze mluvit o zneužívání, protože systém je nastavený tak, aby slevistům umožnil cestovat jen tak pro zábavu za směšné (v případě LE nulové) jízdné.

Marie

Možná, že jsem použila nevhodný výraz, ale to nic nemění na tom,že spostu nestudujicich, nepracujicich spoluobčanů je zneužívají 🙂

Jan

Někdo je rušit chce. Je fakt že každá sleva, podpora, dotace vybízí ke zneužívání a obcházení pravidel.

Martin Hroch

Minulý systém slev byl všechno jenom ne funkční 😀
Jezdil jsem tou dobou do školy jak na střední tak na vysokou a ten systém stál za prd.

Marie

V čem? Pokud jste studoval a dojížděl,tak jste měl potvrzený průkaz a narok na slevu i na síťové jízdenky. Jen jste nejezdil o prázdninách, ale v tom období byly studentům nabízeny jiné slevy.

Martin Hroch

Už jsem to vypisoval níže. Sleva platila jen na trasu z domu do školy. Takže jakákoliv cesta byla pěkně za plnou. Což znamená, že cesta od babičky do školy pěkně za plnou. Cesta na nějaký sport nebo kroužek, pěkně za plnou. Cesta k lékaři co nebyl po trase, pěkně za plnou. A pak tu máme úžasnou věc v podobě srovnání MHD a autobusu nebo vlaku. V MHD jste na studentské mohli cestovat po celém městě, ale jakmile jste sedli do autobusu nebo vlaku najednou máte plné jízdné. Což jasné dává plný smysl, on je velký rozdíl mezi cestou pár km… Číst vice »

Radim

Pěkná blbost… Já jezdil z Ovy na Vsetín. Mohl jsem si vybrat vlakem trasu přes Hranice nebo přes Frenštát. Bez keců. Autobusem to bylo ještě „lepší“, klidně se dalo jet i přes Rožnov. Stačilo řidiči říct, že tam je přestup na Ostravu (což je). Opět, bez keců. Samozřejmě že jet přes Olomouc nešlo, ale stačilo používat trochu rozum. S tím sportem to bylo trochu horší, to je pravda, prostě se jelo „na zápas“ za plné, když to bylo mimo, ale zas na druhou stranu, to je v podstatě „zábava“ tak proč to dotovat. A proč by proboha měl někdo lékaře… Číst vice »

Martin Hroch

No jenže o tom to je, že jste měl štěstí. Kupa lidí takové štěstí nemá. A o tom jestli je sport u dětí a mládeže zábava by se dalo polemizovat. Nemluvě o tom, že tam může být i jiné vzdělávání (jazyky třeba nebo hudba). Existuje velké množství vesnic z kterých se do nejbližších měst dostanete za stejnou nebo podobnou dobu (třeba z Holic do Pardubic nebo Hradce Králové). A u mnoha z nich nelze jet „na přestup“ jelikož to je úplně na druhou stranu. Co třeba příklad, že by někdo bydlel v Mohelnici a na střední chodil do Šumperka. Už… Číst vice »

Veronika

Vždyť musí dávat potvrzení,že jsou studenti jinak by slevu nedostali,tak co to plácáte, že to zneužívají

Marie

Od 15let do 18ti stačí Op

Veronika

Jenže oni nemají pracující a potřebují aby důchodci ještě Makalu v důchodu,tak by jim tu cestu měli alespoň částečně zaplatit

Romanero

Co to je za kravinu s tím omezeným počtem dětí do 6 let zdarma? Proč by nemohl dospělý doprovázet např. 3 děti zdarma?

Kevis

Dvě děti do 6 – let nezaberou ve vozidle hromadné dopravy tolik místa,jako tři děti. A asi nemáte ponětí o tom, že se proplácejí dopravci nějaké sedačkokilometry. Což je počet sedaček na kilometr. Tudíž víc sedaček obsažených zdarma je pro dopravce nerentabilní.

Romanero

No, to je sice hezké, ale ony jaksi ty děti i rodiče nemají úplně na výběr. A situace, kdy matka vede 3 malé děti není úplně neobvyklá. Daňová podpora tlačí na 3 a více dětí a tohle zase naopak znevýhodňuje jejich přepravu, tak tomu nerozumím.

Marie

Kolik pracujících žen v dnešní době a na mateřské má 3 a více dětí? Myslím, že tolik jich není aby to ohrozilo rozpočet. A pokud má nějaké na prázdninách tak to není celý rok. Pokud nemá patřičný příjem pobírá příspěvek. Sama vím o čem píšu. Manžel zemřel velmi mladý ,sirotčí byl výsměch a též 3 děti.Ale to je již 15let. V dnešní době mají max 2 děti .Tím nemyslím nic špatného, jen konstatuji. A snad mně neukamenujete.

Veronika

Taky je plno samozivitelek,chlapi si děti udělají a nakonec to odskace máma,která je vozí do školí nebo školky a pochybuji, že má auto, když je ráda,že má na jídlo.Hlavne,že potřebujeme aby bylo více dětí 🤦

Marie

Vždyť nikdo slevy dětem, studujícím, důchodcům ani postiženým nebere. Pouze snižuje. A není to zase tak velká částka. V dnešní době Integrované dopravy. Pokud máte 3 děti do 6 let platíte jen za 1 a to opravdu minimální částku. V některých krajích jezdí ZTP ,důchodci od určitého věku v rámci určité zóny zdarma. Pokud máte dětí 5, 6 existuje antikoncepce.

Marie

Např. V Olomouckém kraji má doprovod dítěte v zóně 71 jízdy zdarma po předložení průkazu dítěte do 3 let. To je MHD, vlak Oc – Bystovany, Nemilany, Skrbeň, tramvaje. Co ještě kraje mají hradit? To samé mají důchodci po předložení OP od věku 65let.

Ervin

Že jezdí poslanci a soudci při svých platech zdarma vás nesere.že blbeček bude lítat Oregon Praha první třídou třikrát týdně .za ty prachy by si 1000 důchodců zajelo k doktorovi.probodte se pražští blbečci.na vás taky dojde.

Pavel

To právě od vás očekáváme, že na to dohlídnete. A ne že budete jen přepisovat tiskové zprávy.

Petr

Také vám přeji pěkný den 😀

Šejdr

Za podstatně menší prachy by byl doškolovací kurz českého jazyka.

Emil

Nehledě na obsah to zase tak hrozně napsané není, kromě jednoho očividného překlepu, chybějící diakritiky či špatné interpunkce. Je to napsané asi tak, jak by to pan Erwin normálně řekl (tzn. v hovorové až nespisovné jazykové vrstvě). V různých úhlednějších textech, často psaných novináři, najdete mnohem horší chyby, tady aspoň sedí i/y, shoda přís. s podm. atd. A upřímně, slovo pražští … mě v tomto textu mírně řečeno překvapilo.

Veronika

Je v tom i Morava a Fiala 😉

Gwann

milý Erwine, odkud jste?rad bych věděl, kde tak kultivovaný člověk přebývá…abych se mohl vyhnout širokým obloukem.

Joe

Jen klid, blbeček lítat nebude, protože už mu docvaklo jaký je to blbeček a položil funkci. A jen tak mimochodem, Vy se s nim můžete chytit za ruku a můžete se probrat spolu.

55p

Čekal jsem razantnější krok.

Lech Malý

Nápad ‚studenti bezplatně‘ nebyl špecifikum ČR, podobné slevy vznikly nedávno i na Slovensku nebo snad i v Rakousku. Víte někdo, jak se tam dále situace vyvíjí?

Lech Malý

… možná námět pro redakci: zmapovat nekomerční – tj. ‚nařízené‘ – slevy třeba v sousedních státech. Plus by byla zajímavá informace, co to tamní erár stojí.

Pezos

Třeba na Slovensku stát doplácí jen pevnou sumu, ale dopravce musí poskytovat slevy bez omezení, proto jde zbytek na úkor běžného provozu. Nic následováníhodného.

David

To chcete moc

Zbyněk

Bezplatně nejezdím! Také musím vynakládat peníze.

Axel

A proč řešíte jen část penězovodu?

Ono navýšení jedné části penězovodu (např. pasažerským nádražákům v ŽSSK) totiž může způsobit nedostatek kaček v druhé části penězovodu (např. kolejovým nádražákům z ŽSR)

https://www.vlaky.net/zeleznice/kratke-spravy/34025-Skrty-v-statnych-zelezniciach-Novy-rozpocet-nepokryje-ani-opravy//

Miloš2

Nejfrekventovanějším slovem v diskuzi je „sleva“.Je však možné uvažovat i takto: Průměrný důchodce má zhruba 42% průměrného platu.Porvnáme-li tedy jízdné k průměrnému příjmu,vychází nám ta „sleva“ spíše jako „nesleva“.

Jirka

Proč srovnávate čistý důchod a hrubou průměrnou mzdu? Čistý příjem průměrného důchodce je nad polovinou průměru, a tedy na cca 65% medianu. Zároveň nemají náklady např. s dojížděním do práce. Nemám pocit, že by se důchodci měli tak špatně, aby museli mít vůbec nějaké slevy.

Veronika

50% důchodců, ještě musí pracovat, protože má směšný důchod,tak neplacejte blbosti.Dnes se mladým moc makat nechce,tak to zachraňují důchodci a Ukrajinci.Nejste v obraze chlapče

xyz

Ne, pořád je to sleva.

Stejně jako důchodce nemá 50% ani 75% slevu na chléb, rohlíky, elektřinu apod.

P. S. Ne všichni „nedůchodci/nestudenti“ vůbec nějakou mzdu pobírají a ne všichni se tomu průměrnému výdělku přiblíží. (Toť jen technická poznámka; opravdu si nemyslím, že by kvůli tomu měli mít 50% či 75% slevu na jednu z mnoha spotřebních komodit, totiž na jízdné ve veřejné dopravě.)

Miloš2

42% je statistický údaj.Median důchodu se nikde neuvádí.A věřte,že mnoho důchodců má k průměrnému důchodu dost daleko.

Ten kdo vi

Logický a očekávaný krok, nikdy v minulosti nebyla doprava pro některé skupiny obyvatel tak levná jako nyní. Poloviční sleva je stále zajímavá sleva a pro sociální případy zejména žáků a studentů lze řešit levněji dávkou sociální podpory než systémem slevou jen na cestu do školy.
Drobná poznámka je někde prokázáno že dražší doprava „vylidňuje venkov“ ? Jinde v diskuzi toto zaznělo ale……. Bere vůbec někdo v potaz že nižší ceny bydlení na venkově jsou smazávány náklady na dopravu?

Gwann

dostupná a levná mobilita drasticky zvyšuje ceny bydlení např.v zázemí prahy i brna…to je rozhodně pravda

Jiří Kocurek

V opačném přípdě by ve msětěch chyběli pracující a 10 km za městem by byla nehorázná nezaměstnanost. Motolskou nemocnici do Kolešovic nikdo nepřesune. Selhalo by to.

Gwann

nikdo nikam motol stěhovat nechce. jen pak máte někde problém sehnat jakéhokoliv zaměstnance – nebo pro místní koupit bydlení. to je konstatování faktu. nevím, proč se vůči tomu vymezujete….

podívejte se jak to vypadá např. v okolí Rychnova nad Kněžnou…a mudrujte

Olda

Není dávno kdy tvrdila, že důchodci si na slevy bohatě vydělali díky neproplaceným důchodům a zvýšené jejich smrtnosti za Covidu. A bylo to mnoho miliard. Kde se najednou vypařily ?

xyz

Asi za kompenzace typu „musel být zavřel elektroobchůdek na malém městě, do kteréhožto obchůdku přišel průměrně jeden zákazník každých 20 minut“ (a dojel do něj obvykle autem, protože do toho maloměsta jezdí jen několik málo bus-spojů za den).

Apod.

Luboš Beneš

Při průměrném důchodu a cca 30.000 mrtvých je to jen 5,5 mld. ročně.

Gwann

tohle tvrdila Dlužena? je mi ještě „sympatičtější“ …

Milda

Nic to neušetří lidí sednou do aut a začnou děti do škol vozit takže dopravcům zbydou pasažéři. Důchodci cestování omezí a zase se nic neušetří.
Zvýší se počet aut na silnicích a protože tam kde nejsou dálnice jen třeba kus obchvatu chtějí zavést také poplatek tak ty auta ještě natlačí do měst.
Výborný napad.

Axel

Myslíte? Cituji z efektů, kdy v estonském hlavním městě Tallin byla zavedena bezplatná doprava veřejnou hromadnou dopravou: „Výsledky od autorov Cats, Susilo a Reimal (2016) ukazujú, že v meste sa na základe prieskumu preukázal 14% nárast využívania verejnej dopravy za účelom výletu. To znamená, že v Tallinne nastal efekt generovania výletov, než substitúcie dopravného prostriedku, ktorým sa turista na dané miesto dopraví. V rovnakom čase poklesol aj počet výletov autom o 10 % a bol aj zaznamenaný pokles u peších výletov o 40 %. Podiel využívania FFPT výrazne narástol u skupín obyvateľov, ktorí spadajú do finančne citlivejšej skupiny. Vekové rozhranie… Číst vice »

Frantík

Já si myslím, že placení veřejné dopravy má smysl. Nějak to reflektuje ty náklady, a zároven to pomáhá proti nepřizpůsobivým (třeba u nás se nastupuje předními dveřmi, tak je to pomalé, ale nikdo nejde bez placení).

dopravak

Jasně, kvůli tomu, že za cestu Ostrava – Praha zaplatí studenti místo dvou piv piva tři, tak vezmou áčka útokem a začnou hromadně jezdit autem. Ještě tu o červené karkulce. Jak vidím, tak by mohl Mára Prchal vybavit své trolly aspoň trošku pádnými argumenty 🙂

xyz

Takže do 31. 8. 2018 taky vozili děti do školy autem? 🙂

Důchodci by museli v úhrnu omezit cestování na méně než polovinu, aby při zdvojnásobení jízdného (z velmi nízkého na relativně nízké) došlo k úhrnnému poklesu tržeb od nich.

Gwann

jasně, Brno – Praha cca za stovku, to jistě dáte levněji autem…

Hodně štěstí

50% dobře, ale ZTP a ZTP/P měli nechat 75%. Tuhle slevu měli i před Babišem. Zrovna ZTP a ZTP/P moc není a někteří nemají po zdravotní stránce jinou možnost jet jinak, než veřejnou dopravou.

kakov

Kde jste prosím zjistil, že se mění slevy pro ZTP/P?

RTO

ZTP aZTP/P sleva 75% zůstává.

RTO

Sleva pro ZTP a ZTP/P zůstává.

Hodně štěstí

Pravděpodobně ano dle nastudování prezentace v odkazu, ale v článku to nevyznělo, že by někdo měl mít 75% a spíše to vypadalo, že všichni za 50%.

kakov

Je tam na konci zcela jednoznačná tabulka, že ta sleva zůstává a navíc odkaz z jakého zákona vyplývá…

Kevis

Nevím, jak kde ale v rámci Kodis v Moravskoslezském kraji mají ZTP a ZTP/P dopravu zdarma,ne slevu

Luboš Beneš

Příspěvek na péči je až 19.000Kč měsíčně+důchod. K čemu sleva?

Gwann

upřímně, ti s příspěvkem 19tis už ve velké většině prakticky nemají šanci jet VHD kamkoliv.

Jiří Kocurek

Slepec dostane tak sedmičku a fakt nemůže jít dělat většinu prací.

Nádražák

Jako mám li být upřímný, tak si jdu asi udělat řidičák. Směšná cena byl asi jediný argument pro využívání naší mizerné VHD. Každý musí uznat, že připlácet si za to, že 30km jedu 2 hodiny je výsměch.

Jakub

A mohu se Vás zeptat, kam jezdíte 30 km 2 hodiny? Já třeba jezdím do Kolína 38 km za 33 minut. Do Prahy mi jede vlak i přes výluky 35 km 41 minut. Couráky do Mladé Boleslavi (33 km) odsud jezdí, pravda, 66 minut, nicméně ani tak to nejsou 2 hodiny… a to vše na PID jízdenky za pár korun.

Nádražák

Jezdím z vesnice ve SČ kraji do Prahy. Bohužel vlaky mi zde nejezdí a za Prahou musím přiestupovat z autobusu na autobus. Ty však na sebe nenavazují a běžně se mi tak cesta natáhne o půl hodiny, kvůli přestupu.

dopravak

No tak snad uznáte, že smysluplnější pro občany budou investice do zlepšování VHD, než peníze projídat slevami.

Frantík

No ale dopadne to tak, že se zruší slevy a další busy neuvidí nikdo.

dopravak

Za těch pár let tohoto babišovského nesmyslu se takhle projedlo něco ke 20ti miliardám Kč. Za to mohly být opravené hromady tratí, nebo nová vozidla. Sorry jako, ale projídáním budoucnosti se VHD zlepšit nedá.

MRC

Tak záleží, kde žijete. Ale dle tohoto cesta Praha-Ostrava trvá vlakem přes dva dny, což je jak víte úplně mimo

Dopravák

Stačí číst, já nejezdím z Prahy do Ostravy ale z vesnice, kde jezdí pár busů za den a několikrát postupuji.

moot

zase stíháte diskutovat pod více nicky 😉

Lukáš Chytil

Okrajové části StK byly bohužel buď odříznuty nebo silně omezena doprava. Jezdím z Praskoles (bydlím v sousední vesnici) do Prahy a cesta trvá nejrychleji 1,5 hodiny a to je necelých 60 km. Zrušili první ranní osobák, takže na 6 ráno do Prahy jedině autem, nebo pěšky do Hořovic/Zdic na rychlík. První autobus jede v 6:14…

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz

Můžete jet do Zdic autem a od tama je to vlakem do Prahy necelou hodinu

Lech Malý

… teda pokud zrovna nevyhoři měnírna nebo nejsou výluky…

Jiří Kocurek

A naopak podle Praha – Ostrava by to měl rychlík z Jihlavy do Budějovic zvládat za méně než 90 minut. A přitom jede přes 2 hodiny.

Petr Šimral

Nádražák studující do 26ti let nebo starší jak 65 let? Stejně je zajímavé, jak na tomto webu při sebemenší zmínce o rušení vlaků nebo zdražení tarifů všichni slovně běží do AAA, tak nárůst front autobazar AAA nesignalizuje…

xyz

Běžte si jej udělat, bude se vám každopádně hodit.

Aaabbb

Musím říct, že mě to mrzí. S omezením slev bych souhlasil, ale čekal bych, že bude veřejnou dopravu stát podporovat jinak, viz Klimaticket, nebo větší podpora železničních staveb na úkor těch silničních.

Axel

Vždyť už nyní je želeniční pasažerská doprava v ČR velmi velmi podporována! a) Dotovaní železničniích dopravců cca 20 miliard ročně aby jezdili s vláčky (přičemž vláčky pasažerské ČD loni, v prvním pololetí vozily na 17% sedaček nějaké pasažéry… tj. 83% sedaček nevyužito) plus b) dotování desítkami miliard ročně železniční sítě v ČR. Která je extrémně levná, nejhustší v rámci v EU, a využití pasažerskými vláčky je nic moc. Hustota železniční sítě = v přepočtu na 100 km2 rozlohy státu ČR 12,13 km žel. kolejí/100 km2 rozlohy státu Německo 11,01 Polsko 6,22 Rakousko 6,75 Slovensko 7,40 Poplatky za užití kolejí pro… Číst vice »

MilanSima

Vy si prostě nedáte říct 😀 Veřejná doprava je dotována po celém světě. Někde více, někde méně, ale je. Vaše představa o principu fungování veřejné dopravy je nesmysl.

Axel

Jaké dotace bere DB Fernverkehr?

Proč v DB Regio je výrazně víc autobusků (cca 10 tisíc) než vagonků/dieslvagonků/elektrovagonků (cca 6 tisíc) ?
https://kpi.deutschebahn.com/de/flotte-und-infrastruktur

Ryk Mat

DB dostávají celkem pravidelně vládní pomoc. Není to pravidelně, intervaly se blíží deseti letům. Pokaždé jsou to ale miliardy Euro. Nečtete zprávy v angličtině nebo pamatujete jen posledních cca 5 let? A na kterých relacích s existující konkurencí jsou v ČR vypláceny dotace?

Axel

Tedy poprosím Vás o zdroj Vašich informací, když tvrdíte dotování DB Fernveŕkehr A ohledně vláček vs. autobusek…. Vždycky si na to vzpomenu, když jedu přes nádražíčko Huštěnovice, kde vystupuje/nastupuje zpravidla nula pasažérů…Ono totiž toto nádražíčko je umístěno v polích mezi dvěmi vesnicemi. Přes obě vesnice vede obstojná silnice a v obou vesnicích je několik zastávek autobusků…. Kdyby pasažerská ČD se přestala tvářit, že autobusky nesmí převážet pasažéry, neboť dieslvagonky vždy a všude…. Takže těch několik set milionků (nebo miliardiček) za vybudování podchodu na vláčkové nástupiště v Huštěnovicích…. je pěkná ilustrace nádražácké zabedněnosti/myšlenkové zaostalosti. Která by byla směšná, kdyby ta myšlenková… Číst vice »

robert

Tyhle slevy vůbec nikdy neměly vzniknout, takže je jedině dobře, že se to vrací zpátky.

toor555

Soukromí dopravci požadují po státu doplatky,ale stát není schopen kontroly,,zda je požadavek oprávněný, nebo zda je soubor dat zaslaný na ministerstvo upravený. Je to u dopravců, kteři nejezdí v závazku veřejné služby, a doplatky za slevy na jízdném jim jdou přímo.

kosmik68

To jste si to dost popletl s těmi dopravci. Ale ano LEO a SA s tím slušně řečeno marketingově pracují.

***** Petr

Stejně tak bych si dával pozor i na ČD. Tam jsou taky koumáci ,co s tím umí pracovat a navíc si myslím , že to byla největšímu národnímu malá domů se kterou se ostatní jenom svezly a Leo posunul o level výš. Zrovna u soukromníků jako RJ nebo Leo to jde zkontrolovat dle obsazenosti on line a to kdokoliv.

zdenek

Kolik borci ušetří. Místo 75% 50%. To budou zázračné úspory..

Tomáš679.2

Nebudou žádné úspory!
Na jedné straně slevy pokrátíme a na straně druhé přibyde těch, co je budou moci využít. Prostě fantastické řešení.

Jakub

Ono jde spíš o to, že to bude pořád dostupné, vláda trochu ušetří a zároveň si mladí lépe uvědomí, že jet někam něco stojí.

Martin

Slevy na jízdném bych vůbec neomezoval, naopak bych je rozšířil do takové míry, aby se lidem nevyplatilo mít doma dva a více automobily; naopak občany motivovat k využívání veřejné dopravy na úkor té automobilové. V našich podmínkách je nejúčinnější pro občany finanční motivace, tedy dostatečné a plošné slevy, což moc dobře vláda ví. Inspiroval bych se třeba ve Švýcarsku, zde lidé hojně využívají veřejnou dopravu. Proč – provázané intervalové a navazující na sebe přípoje v dostatečném množství, cenově výhodnější služba než pořízení a provoz soukromého automobilu. Co se týče omezení výše slevy za účelem úspory peněz ve statním rozpočtu, je… Číst vice »

Grossák

Motivovat lidi k používání veřejné dopravy je potřeba především kvalitou. Je mnohem účinnější investovat do kvalitní železnice, než projídat peníze slevami.

Výkolejka

Což ovšem neplatí u těch studentů a ti současní důchodci by se toho nedožili …

dopravak

Studenti dneska jezdí přes půl republiky za jedno dvě piva. To nestačí ani na zapití zápočtu. Studenti VŠ nejsou nesvéprávní pitomci, ale aktivní lidi, kteří nemají problém při škole pracovat. Studenti VŠ ať mají nějakou rozumnou slevu třeba ve výši 25%. Pokud to povede k omezení zbytných cest za maminkou, jenom dobře. Aspoň se uvolní místo v narvaných vlacích ve špičce.

Výkolejka

Asi jste si spletl příspěvek na který jste chtěl reagovat.
Já komentoval větu: „Motivovat lidi k používání veřejné dopravy je potřeba především kvalitou“.

robert

A hlavně spolehlivostí a dostupností.

Martin

Kvalitou ? Co si pod tímto termínem mám představit ? Máte na mysli spíše technické vybavení souprav nebo výstroj tratí třeba zabezpečovacím systémem ETCS či pro občany dostupné levnější jízdné a dostatečný počet spojů, které lidem neujíždějí před nosem ? Já slevu na jízdném vzhledem k výši příjmů dotyčných příjemců slev rozhodně nepovažuji za projídání peněz . Možná, kdyby jste byl závislý jen na nízkém důchodovém příjmu, by jste tuto problematiku viděl jinak … kdo ví … a víte, že na provoz železnice ve Švýcarsku, na kterou jsou obyvatelé náležitě hrdi, přispívají i provozovatelé místních hotelů ? A u nás… Číst vice »

Adamgolias

Dovolím si reagovat. Já vnímám kvalitu vhd už před nádražím. Krásně zrekonstruované nádraží v Kolíně je degradováno ovíněnou lůzou močicí do květináčů , všude vajgly , na nástupištích se kouří a nakonec do vagónů vtrhne tlupa chacharu z Toyoty jejichž nejslušnější slovo je pič.a , samozřejmě s plechovkou piva a hluční . Jjede-li vlak vyrobeny v Botswaně nebo ve škodovce , je-li stary30 let nebo voní novotou moc neřeším . V zimě toužím po teplu , v létě klidně vítr z okna , a čisto a bezpečí. Slevy neřeším .

Martin

Hezký večer … přednádražní a nádražní prostory jsou v kompetenci Správy železnic. Já bych předpokládal, že na takto velké stanici funguje nějaká najatá ochranka či MP Kolín , která by se o tuto část ˝ cestujících ˝ měla postarat … každopádně tato situace je krajně nepříjemná, zejména když cestujete s dětmi … ale žádný dopravce tento stav určitě nebude řešit.

Ryk Mat

Kvalita je podstatě všezahrnující pojem. Zahrnuje určitě vše, co se týká vozidel, tedy čistotu, pohodlí, hluk atd. Ale zahrnuje také nabídku. A tedy četnost spojů, takt atd. ale i dostatek volného místa. Jak známo, jsou zápach a fyzický kontakt dva nejodpudivější jevy veřejné dopravy. A tak je názor mnoha lidí, že lze dosáhnout plně obsazených vozidel, úplně mimo realitu. Ačkoli Češi neustále bědují, jak zoufale a uboze žijeme, opak je pravdou. Pomalu ale jistě bohatneme. A slevy vytvářejí poptávku důchodců po výletech. To je sice dobré z hlediska kvality života seniorů, ale skupiny hulákajících důchodců vyženou do aut mnoho lidí… Číst vice »

Axel

„Slevy na jízdném bych vůbec neomezoval, naopak bych je rozšířil do takové míry, aby se lidem nevyplatilo mít doma dva a více automobily; naopak občany motivovat k využívání veřejné dopravy na úkor té automobilové.“ Kde vzít na prudké zvýšení dotací? Neboť významné navýšení dotací už proběhlo a bez efektu. Např. víme, že v 2020 vlaky ČD vozily z 80% vzduch, tj,. pouze 20,8% sedaček bylo využito pasažéry. V půlce loňského roku vzduchu přibylo = pouze 17% sedaček vláčků ČD vozilo pasažéry. Na příkladu dotování dálkových vláčků pasažerské ČD je vidět nárůst dotací: V období prosinec 2021 až prosinec 2022 ČD… Číst vice »

Martin

Pane Axel, zeptám se – jel jste někdy v roce 2020 a později vlakem ??? No, já bych Vám doporučil se projet ráno či odpoledne třeba po trati 173. Dříve zde jezdila jen jedna souprava 814/914 … ale protože lidé obrazně napsáno stáli na jedné noze a ještě ne na své, soupravy jezdí zdvojeny. Víkendy – jen jedna souprava, plná – turisté, kočárky kola a někdy lidé i stojí … zejména když je hezky. Takže nepovažuji za objektivní údaj o obsazenosti spojů ČD 20% cestující – 80% vzduch … možná by jste dokázal někde zjistit počty cestujících ve spojích –… Číst vice »

Axel

Pane Martin, když tvrdíte „Takže nepovažuji za objektivní údaj o obsazenosti spojů ČD 20% cestující – 80% vzduch“, tak tím popíráte nejnovější údaje firmy ČD, které popisovaly údaje za leden až červen 2021… Cituji ze str. 3, (čtvrtý řádek odspodu) „Obsazenost nabízené kapacity (%) 1-6/2021 = 17%) http://www.ceskedrahy.cz/assets/pro-investory/financni-zpravy/pololetni-zpravy/pololetni_zprava_skupiny_cd_2021.pdf Tj. je zbytečná diskuze, když jen a pouze dáváte své pocity. Tj. krom pocitů je třeba si také zjistit reálné údaje. Bo, když já v InterPanteru jedu přes Hodonín a vidím že z dieslvagonku ČD od Čejč dojede na přestup do okresního města Hodonín, tak 3 až 4 pasažéři…. tak já tak… Číst vice »

Jakub

U nás jen tak už lidi nenalákáte do vlaků. Já si pořídil auto, protože ta železnice šla za ty 3 roky tak do kopru, že to ve světě nemá obdoby. Samý soukromník, denně nějaké problémy s jízdenkama, páč personál soukromníků je k pláči. Teď to tu vyšperkoval Trilex na mé trase (Svor-Č.Lípa). Německý šroty, je to vysoký, nikdo nepomůže starším tam vylézt, nikdo z personálu nevyleze ven, prostě rozsvítí se zelená a jedou. Uvnitř zima, táhne tam, nepohodlný, nemá si člověk ani o co opřít ruku. Personál na 2 věci, já teda vím, co si mám koupit, ale jiný ne… Číst vice »

Luboš

A že nejezdíte s konkurencí, když je Trilex tak špatný. A za to, že ve Svoru nejsou nástupiště (proto jsou schody vysoko) Trilex nemůže. Navíc je to přidaný spoj, kdyby nejezdili, nikdo by v tu dobu nejel. Taky můžete ze Svoru autobusem, do České Lípy jede prakticky každou hodinu. Ne vy si na 14 km pořídíte auto, co by na to řekla Gréta.

Martin

Ano … máte určitě pravdu, já za ČD neměl takové problémy jako nyní . Příčinu vidím ( a nemusíte se mnou souhlasit ) v našich krajích, kteří dostali pravomoce a objednávají osobní dopravu … i vybírají dopravce. Toto je prvotní příčina současného mizerného stavu …

***** Petr

To je fake ? Zajímavé , že alternativcům cestující přibývají a návaznost řeší někdo úplně jiný než ČD. Ale jako vtip výborný komentář , takže like. 🙂

Axel

Mohu poprosit o zdroj informace: “ Zajímavé , že alternativcům cestující přibývají “ ?

Díky.

xyz

Ve Švýcarsku, ve kterém je jízdné velmi drahé? 🙂

Dvě auta coby provozně drahý element (nejen co do paliva, ale i pojištění apod.) vs. řešení tohoto stavu velmi nízkým jízdným?

A lidé by se pak do té veřejné dopravy – zejména v okolí velkoměst – vešli? 🙂

Jan

Taky si myslím, že když by byla doprava levná pro všechny, tak by lidi jezdili víc a nakonec by se to vrátilo. Jenomže už dávno nejde o lidi, ale o prachy.

Axel

Myslíte? Viz MHD grátis ve ValMez. A výsledky nic moc. Bo proč cvičit svaly na nožičkách, když autobusek jede zcela grátis …. A druhou chybou řešení ve ValMezu je, že neřeší přespolní….Bo přes 20 tisícový ValMezu jezdí desítky tisíc ze směru Zubří/Rožnov pod Radhoštěm = další desítky tisíc obyvatel. Mnohem logičtější by bylo aby se domluvili radní ValMezu s radními měst/vesnic směr Rožnov… A kdyby dotovali autobusky k přestupnímu uzlu = na vlakové nádražíčko ve ValMezu, odkud cestující může vláčkem vyrazit do 4 směrů (Vsetín, Kroměříž, Kopřivnice/Frenštát/Ostrava, Olomouc/Praha). A kdo řídil po silnicích na Valašsku, zvlášť v zimě, tak ví… Číst vice »

Martin

Sleva max pro studenty do školy a ze školy, víc ani ťuk….

Roman Čadek

Když se 75% slevy zaváděly, tak studenti dávali demostrativně najevo, že o slevy nestojí, tak právě teď je skvělá příležitost jim v tomto vyhovět:)

Martin

No, podle Kupky take Schillerova dala na slevy v tomto roce tolik penez, ze by slevu stat proplacel jen ze 32%,… napada me jedno nezverejnitelne slovo, ale zaroven bud chystala tu slevu opravdu takto zkrouhnout ze 75% na 32% nebo si zase vylepsovala rozpocet aby ji to vyslo…

Výkolejka

A četl jste odpověď paní Schillerové? Samozřejmě můžeme jí věřit a taky nemusíme.

Axel

Pane Výkolejka, chápu. Vy ze Svědků Babišových potřebujete trollit.

My ostatní si počkáme, až paní exministryně Schillerová vysvětlí to SVOJE primitivní předvolební divadýlko s „Potěmkinovou“ rekonstrukcí
https://www.novinky.cz/domaci/clanek/thermal-uzavrel-kvuli-opravam-bazen-schillerova-ho-ale-otevirala-uz-pred-volbami-40383731

Chápejte, když JUDr. Schillerová selhala a předvedla tuto Potěmkiniádu, tak opravdu neselhala u něčeho odborně náročnějšího?

Vždyt to co provedla je naprosto diletantské:

Výkolejka

Opet Vam chybí souvislost s tematem …

Martin

Nemusí číst odpověď nejaké paní, vidím to v provozu…..

Výkolejka

V provozu vidite duvod proč“nejaka pani“mela v rozpoctu naplánováno na slevy jen 2,5mld?
Ve svem prispevku jste spekuloval o tom že chtěla buď zásadně zmensit slevu nebo na oko upravit rozpočet.
To by me zajimalo kde tohle v provozu vidite …

Martin

Vykašlal bych se na ně úplně. Ve vlacích akorát dělají bordel,chlastají a blejou,je jim to úplně jedno. Nehledě na to,že vlakvedoucí díky tomu,přisli o čast výplaty. A opravdu by jste vlakvedoucí nechteli být. Hádat se s lidma o blbych par korun, nadávají vám,vyhrožují atd. Zrušil bych to úplně!!

Výkolejka

Ano ano. Ta slečna co včera seděla na vedlejší sedačce, když jsem jel vlakem a učila se byl typický příklad studenta kterého popisujete.
Aneb jak z „menšiny“ udělat „všichni“.

Studentík

Jediný kdo bleje, jste vy tady. A když bychom nechtěli vlakvedoucím být, tak proč jste jím pořád Vy?

Jinak nejvíc alkoholiků, hlučných skupin a bordelářů potkávám mezi skupinami jedoucími na vodu, na čundr nebo nočními vlaky z hospod atd. Výše slevy nemá na jimi udělaný bordel vliv, spousta jich jede za běžný tarif, nebo za IN něco.

Martin Hroch

Netrolte tady prosím. Na to jsou Novinky.

M19

Až budete v důchodu, ještě si budete nadávat, proč jste si těch studentů nevyrobil s parterkou více. sám. Nebo kdo myslíte, že vám bude vydělávat na důchod. 😉

Adamgolias

To mě zajímá , asi jsem něco přehlédl . Jak to dávali najevo?

zdeněk

Moje řeč, o prázdninách a o víkendech žádnou slevu. Navíc se drze roztahují i v jedničce, než je případně průvodčí vyhodí

Jiří Kocurek

A ti co jedou na intr v neděli večer?

Kevis

Jana dlouho byla Babišova vláda u moci a kdy tyto štědré slevy zavedli? Jak už viděli, že je zle a že je třeba získat voliče, jiný důvod jako nějaký ohled k důchodcům a pod. v tom nehledejte. Jak je zavedli, většina národa jásala. Kdo to však platil? Pracující z vlastních daní. I ti kteří pracují za minimální mzdu, která se v čistém výdělku však malém rovná důchodu důchodců. Ovšem tito nárok na slevu nemají, ačkoliv musí denně dojíždět do práce. Možná ve vlacích moc důchodců nevidíte,ale my v autobusech ano. A ještě se s řidičem hádají, že musí zaplatit místo… Číst vice »

Roman Čadek

Důchodců prakticky nárokujících slevu je skutečně podstatně menší část nežli studentů, zvlášť v poslední době. Lze to snadno potvrdit ze statistik, kolik nárokují po státu dopravci za jednotlivé kategorie.

dopravak

Jak je vidět, tak s novou vládou opravdu velké zlepšení nepřichází. Slibovali ve všem promyšlené návrhy a teď přijdou maximálně s kosmetickou úpravou, která toho moc nepřinese. Pochopím 50% pro důchodce. Ti pobírají zhruba čtvrtinu ze zmiňovaných 6mld. Ale už moc nechápu ponechání tak vysoké slevy paušálně pro všechny studenty. Studenti VŠ si v naprosté většině případů mohou přivydělat na brigádách a ti schopnější si už za studentských let přijdou na hezké peníze. Oproti studentům středních škol navíc daleko více jezdí (dojíždění na koleje). Proto nechápu, proč vláda nepřišla s trošku komplexnější úpravou a více nezredukovala aspoň studenty 18-26let. A… Číst vice »

Axel

Sorry, ale nežijete v realitě. Já si četl Služební zákon a proto tvrdím, že nejdřív za 2 roky zjistíme jestli nynější vláda dělá dobré nebo blbé kroky.

Proč 2 roky musíme počkat, než zjistíme jestli nám vládnou budižkničemové nebo odborníci?

Protože
a) služební zákon
b) rozvrácená/rozhádaná státní správa po diletantském vládnutí Babiš/Chaos style… viz příklad, že s Babišem už nikdo nechtěl dělat, = kdy ministrem zdravotnictví se OPĚT stal pan Vojtěch

https://neovlivni.cz/opravit-statni-spravu-po-babisovi-bude-trvat-roky/

Roman Čadek

Způsobilost a „odbornost“ lze posoudit z vyjadřování už po pár vystoupeních dosavadních vládních představitelů. Co předvedli Langšádlová, Hubáčková, Černochová…

Axel

Nemáte pravdu.

A ví to každý, kdo např. viděl britský „Jistě, pane ministře“

https://www.csfd.cz/film/74621-jiste-pane-ministre/prehled/

Výkolejka

Jak Vy můžete hodnotit kdo má a kdo nemá pravdu když ji sám nikdy nemáte : – D
Což vlastně znamená že pan Čadek pravdu má … a to ani nevím o čem psal : – D

Axel

Ano jsem člověk omylný. A občas udělám naprostou kvainu

Na rozdíl Vás, ale nepatřím do Svědků Babišových…. tož na rozdíl od Vás nemusím papouškovat nesmysly.

Axel

oprava: naprostou kravinu

Výkolejka

Nepoužívejte prosím slovo občas, když každé Vaše vyjádření je nesmysl. Díky

johnny cash

Já Vás nepoznávám. Proč nenapíšete kravinečku?

Axel

– : )

kakov

Vypadl z role 🤣

dopravak

Jako v principu máte pravdu, ale na tuhle konkrétní změnu mají úředníci minimální vliv. Tohle je čistě politické rozhodnutí v kompetenci ministra dopravy, resp. vlády. Pokud někdo hlásá před volbami promyšlené návrhy, tak bych si pod tím představoval o něco více, než takové kosmetické změny. Tohle prostě promyšlené není. Promyšlený návrh by vypadal tak, že by nastavil různou výši slevy pro různé skupiny uživatelů tak, aby to co nejmíň bolelo a zároveň se co nejvíce ušetřilo. Takový důchodce jede sem tam k doktorovi, takže je nakonec relativně jedno, že jede levněji. Student SŠ jezdí každý den do školy, ale ta… Číst vice »

Axel

Určitě přijdou chyby a skandály… Koneckonců pan Bendl, opětovně jako poslanec za ODS, to je skoro 100% jistota, že se objeví nějaké ty rittigoviny.

Symerský Marek

“Ježdění domů z kolejí není tak nezbytné…..”
Tak hlavně že je nezbytné, aby měli důchodci slevu, když nikam jezdit nepotřebují….

dopravak

Jako z principu s vámi souhlasím. Jenomže odkomunikovat to koblihářům je dost nadlidský úkol. Každý vám na to vpálí, že důchodci si svoje odpracovali a že si babička pak nedojede k doktorovi. No a právě proto, že důchodci tolik nejezdí, tak do toho nemá smysl z politických důvodů moc vrtat, protože se tím zas tolik neušetří. Opravdu ušetřit se dá na omezením zbytečného ježdění z kolejí. Když jsem studoval já, tak jsem musel trošku zvažovat, jestli zrovna musím na víkend domů, nebo raději nezůstat na koleji. A co dneska, myslíte, že někoho cesta za jedno, dvě piva přes celou republiku… Číst vice »

Výkolejka

Ono velká část problému té komunikace bude v tom, že pokud někdo s Vámi nesouhlasí a vy jej začnete okamžitě dehonestovat slovem koblihář tak ta diskuze nikdy nikam nepovede. A to ani v případě, že jde skutečně o voliče ANO. Natož když ten člověk je ve skutečnosti voličem jiné strany a jen s Vámi v tomto tématu nesouhlasí. Současné vládní strany volilo „pouze“ asi 40% voličů a jak vidíte ani celá ta vláda tu slevu zrušit nechce, takže jak velká politická vůle (a množství voličů) je opravdu pro zrušení? A jsou tedy všichni ti ostatní kobliháři?

dopravak

slovem koblihář je možné charakterizovat všechny voliče, kteří za kus koblihy, guláše, nebo něčeho podobného podporovat populistické politiky, kteří se podobnými nesystémovými řešeními snaží kupovat voliče než ohledu na smysluplnost daného řešení.

Výkolejka

Tak s takovym vysvetlenim to musite mit jeste těžší. Kolik lidi co volí nejakou stranu podle toho jakou svacinu dostanou na setkani s volici je? Stovky? Tisice? Desetitisice? A jak je jako poznate?

dopravak

No podle vašich řečí bych tipoval, že vy jste jeden z nich. Pod rouškou podporu chudým studentům obhajujete nesystémově vysoké slevy pro lidi, kteří jsou už částečně ekonomicky aktivní a tak vysokou pomoc vůbec nepotřebují.

Výkolejka

Tak pokud to poznáte takto, tak to jste mně uklidnil. Zařadil jste se mezi další vědmy které se v těchto diskuzích vyskytují. Protože jsem pod jedním článkem obhajoval strojvedoucího tak jsem byl označen za fíru co jen brání kolegu. Pod jiným článkem jsem byl označen za lektora z DVI který jen obhajuje svoje živobytí. Pod jiným článkem jsem byl označen za vysokého odboráře kterému jde jen o svoje koryto a celkem nedávno někdo v diskuzi tvrdil že rozhodně nemůžu být člověk z provozu. No asi chápete že se to vzájemně vylučuje. A teď když šlo o slevy tak jsem podle… Číst vice »

zdeněk

Souhlas

Martin Hroch

A na to, že studenti VŠ jezdí více jste přišel kde?
To jako studenti SŠ nemají internát a všechny autobusy jím zastavují přímo u školní budovy?
A tedy i všechny koleje jsou na druhé straně města oproti škole jo?
Co si takhle nejdříve o tom něco zjistit než tu začnete plácat blbosti?
Malá nápověda: https://www.mdcr.cz/Media/Media-a-tiskove-zpravy/Udaje-o-slevach-v-doprave

dopravak

Vaše tabulka více méně potvrzuje to, co říkám a to že studenti SŠ jezdí výrazně méně, než studenti VŠ. položky žáci a studenti pobírají zhruba po dvou miliardách. Studenti SŠ tak tvoří jenom část, protože zbytek tvoří žáci. Je to dáno zřejmě tím, že na internátech nebydlí tak velké procento studentů, jako na kolejích. Připomínám, že studentů VŠ je výrazně méně, než studentů SŠ. Na studenta VŠ připadá mnohem vyšší porce km/kompenzací, než na studenta SŠ. Jelikož studenti VŠ zpravidla už částečně vydělávají, tak mi přijde logické neposkytovat jim tak štědrou slevu.

Martin Hroch

Takhle. Ta tabulka pod položkou „Student“ skrývá v podstatě sečtení části SŠ kdy už je studentům více jak 18 (jeden až dva roky) a studenty na VŠ. Studentů VŠ je v ČR přibližně 2/3 jak SŠ (vycházím ze statistiky z roku 2019). A položka „Dítě/žák“ jsou studenti na ZŠ a SŠ. A zde do toho vstupuje to že ZŠ je téměř v každé vesnici, takže objem cestujících studentů na ZŠ je násobně menší jak objem cestujících studentů na SŠ. S čím souhlasím je, že studenti VŠ obvykle cestují na delší vzdálenosti tedy jízdné je pak dražší. Takže ano v tomto… Číst vice »

dopravak

Díky. Pointa je jenom ta, že celou třetinu slev pobírá poměrně malá skupina VŠ studentů. Při studiu se dá běžně pracovat a třeba studenti technických škol zpravidla najdou dobře placenou práci i během studia. Já sám jsem u studia chodil na brigády po celou dobu a nikdy jsem s tím neměl problém. Studium VŠ není jenom o tom udělat zkoušky, ale taky umět se o sebe postarat a ne jenom natahovat ruku rodičům. Nehledě na to, že tak nízké jízdné pak jenom generuje velké množství zbytných cest zejména ve špičkách týdne. Proto by mi přišlo rozumné slevu studentům VŠ snížit… Číst vice »

Martin Hroch

Ten mínus není ode mne 😀 A teď k věci 🙂 Nemyslím si, že studenti VŠ generují zbytné cesty ve špičce. V podstatě za celé své studium na VŠ jsem jezdil ve špičce celkem minimálně. Ranní cestu do školy nepovažuji za zbytnou a ta občas bývala ve špičce. Odpolední a večerní cesta také není zbytná a většinou už ve špičce nebyla. Pak tedy nevím jaké cesty by tam měli být. Co mě napadá jsou přesuny mezi kampusy a na obědy. Což, ale mnohdy je cesta nezbytná. Nikdy se mi nestalo, že bych si třeba na 2h jen tak někam zajel… Číst vice »

Sinthera

Vidim v praci kazdy den… Mnoho tech, co maji do 18 a proazatelne nestuduji(myslim bohuzel vesmes jistou mensinu), tak to u nas porad coura vlakem sem a tam. Ve vlaku to dela bordel, pak na nadrazi taky. Z jedne stanice jsou vyhozeni, tak jedou jinam,, pak se zase vrati… no des.

Viki

Nechal bych slevu klidně 75 % pro školáky a studenty jen na trasu do školy,tak jak dříve byly žákovské jízdenky.
Dal by měli mít slevu pracující na cestu do zaměstnání,anebo by mohl na ni přispívat zaměstnavatel a dát to do nákladů.
Ostatní slevy bych zrušil úplně

Míra

Je to tak. U žáků a studentů to odpovídá hledisku rovného přístupu ke vzdělání (ne všude může být škola). U zaměstnanců jde o vynaložené náklady, z příjmu pak platí daň. Může to ale být administrativně náročné (žákovské průkazky ap.) a nespravedlivé (někde prostě autobusy nebo vlaky nejezdí).

Vašek

Při svých občasných cestách vlakem nevidím nějaké závratné množství seniorů nad 65 let, rozhodně nespasí rozpočet a v příštích volbách budou volit komunisty.

Daniel Jablonecký

Senioři volící komunisty vymíraj. Tak je to dobře a tak to má být.

Vašek

Arogantní chování Fialovy pracky jim vyrobí nové. Bohužel.

Rudolf Mrázek

A komunisty z který strany?

Jako ještě bych pochopil slevy pro studenty, kde poznat svět je investiční ve do budoucnosti a zavádět nějaký administrativní omezení jen na cestu do školy reálně moc neušetří.

Vašek

Já bych naopak nechal slevy seniorům. Své si už odpracovali. Studenti mají zdravé ruce, mohou si při studiu přivydělávat. Syn studoval a vždy měl nějakou brigádu.

Výkolejka

A VY když jste studoval tak jste taky měl nějakou brigádu?

Vašek

Já ,,studoval“ v učňáku, za praxi byla nějaká kačka na benzín do Fichtla a po vojně jsem nastoupil do zaměstnání. Obor byl s maturitou, životopis mohu doložit.

Výkolejka

Mně Váš životopis vůbec nezajímá. Já se ptal jestli jste měl taky brigádu. A z toho co jste napsal vyplývá že neměl.
Jste neměl zdravé ruce jak píšete? : – D

Vašek

Jak byste chodil na brigádu při denním chození do školy popř. praxi od pondělí do pátku? Ano, měl jsem zdravé ruce a ty pracovaly 2 dny v týdnu v dílně a 3 dny v týdnu škola. Diskuse se tady týká studentů VŠ a v tu dobu od 20ti let jsem už pracoval. Asi nikdo nechce po středoškolákovi, aby měl brigádu, když chodí celý týden do školy. Melete nesmysly.

Výkolejka

Psal jste že studenti mají zdravé ruce. Žádné rozlišení na SŠ a VŠ nepíšete. Krom toho z Vašeho příspěvku je vidět že jste skutečně žádnou školu po střední nestudoval. To nemyslím jako urážku! Ale ta představa že studovat VŠ je taková pohoda, že u toho můžete ještě lehce brigádničit je úsměvná. Ne že je to nemožné, ale není to tak snadné jak si asi představujete.

Vašek

Kdybyste četl pozorně, psal jsem, že syn studoval VŠ a měl vždy nějakou brigádu. Neměl ji z existenčních důvodů, ale platil si své nadstandardy. Dojíždění ojetinou, kolo za x tisíc a podobně. Ne, já nestudoval po učňáku, měl jsem totiž špatný kádrový profil. Ale to je jiná kapitola a to sem nepatří.

Výkolejka

Četl jsem pozorně a píšete že syn studoval, ale ne že VŠ. Tak si nevymýšlejte …

Vašek

Tak jste se to dozvěděl o komentář později. Diskuse se točila od začátku o studentech VŠ, Pro nás staré prostě byl středoškolák žák, vysokoškolák student.

Dominik

Však ať si poznávaj, šlo by to tedy udělat zpětným proplacením, tedy doložením účelu cesty, by došlo k proplacení (dejme tomu) 40% ceny jízdenky, a na cesty do/z školy tedy průkaz.
Ale nevidím důvod někomu platit cestu na nějakou párty, apod….
No k ušetření určitě dojde, už samotným snížením, plus trasové omezení ušetří další peníze.

PetrN

A úředníky, kteří to budou vyhodnocova budeš platit ty, Dominiku? 😂…Ta tvoje nenávist ke všemu mladému a novému je úžasná… Zlaté staré Béčka a 810 a TR 10, vše nové smrdí a mladí ať se opovazi chodit na nějakou párty a ještě na ni jet za levnější peníze… Vy musíte být nešťastný člověk, fakt

Jiří Kocurek

Aby ten kontrolní orgán nestál více, než kolik se tím ušetří. Zpětně proplácet stovky, možná tisíce jízdenek denně, na to bude potřeba hodně lidí.

Plus taková ta věc, že i kontrolní orgán dělá chyby a musí existovat opravný prostředek.

Výkolejka

Tak já jen jestli jsem to správně pochopil …
Než nastoupila nová vláda, tak jsme od některých budoucích členů této vlády (např. MF pan Stanjura) slyšeli, že tuto slevu zruší a tím ušetří 6mld Kč ročně, což bude taková první vlaštovka pro ušetření slibovaných 100mld Kč.
A teď když se sleva nezruší, jen upraví (a tím ušetří sotva 2mld), tak je to chyba předchozí vlády, že k takovému kroku muselo vůbec dojít, protože na zachování slevy 75% nevyčlenila dost peněz?

:-DDDDDDDDDDDDD

Daniel Jablonecký

Pětikoalice je vždycky o nějakém kompromisu. Berte to jako jeden z důkazů pravdivosti tohoto tvrzení.

Výkolejka

Ale mi vůbec nejde o to, jestli ta sleva bude 75%, 50%. nebo 5%. To ať si ta koalice vyřeší mezi sebou. Mi jde o to, jak absurdní postoj k tomu pan Ministr dopravy zaujal. Zjednodušen řečeno:“ my tu slevu upravujeme na 50% ,ale předchozí vláda by to určitě udělala taky, jinak by na tu slevu nevyčlenila v rozpočtu tak málo peněz, takže na nás nebuďte naštvaní“.

Tomáš Záruba

A Leo zkrachuje. 🙂

Martin Jarath

Ne že by za okrádání státu nemohl především sám stát, který to neřešil (nejen u LE), ale taky by si zasloužil.

Leinad

Proč zrovna on? Ostatní nevozili studenty, modrogumy ke studentské jízdence nedávaly ČD body?

PetrN

Fakt srovnávat CD body a ježdění permetum mobile zdarma u LE? 😀 To snad nemyslíte vážně, že ne…

Gwann

ano, Leoš ale i žluťák budou mít dost možná poněkud problém

PetrN

Proč zutak? Ten nijak nepodvadel, nejezdil za přehnané ceny a tak se slevy počítal ly že stejných či nižších cen jako u ČD. Jediný kdo má máslo na hlavě je Leoš

Jiří Kocurek

Asi přání otcem myšlenky. Někteří raději pojedou z Přerova do Brna přes Břeclav, protože se jim stýská po B249.

Jan Semela

To dřív zkrachuje ČR.

none

Hele, co se to dnes deje, ze je tu takovy naval odborniku s vypocty, kolik si soucasna vlada pridala? Novinky maji vypadek?

Frantík

A souhlasil bych s tím, aby se zrušilo proplácení jízdného politikům.

Dan Žatecký

Paní Schillerová by měla držet hubu, a nahradit všechny škody, které svým rozhazováním napáchala! Ne tu vyřvávat nějaké rozkazy!!!

Daniel Jablonecký

Toto je první váš příspěvek se kterým beze zbytku souhlasím.

Gwann

dodal bych…ze se na to může složit s Andrejem

Vít Jůza

Jako stárnoucího mě to netěší, je to výrazem určité úcty ke stáří, ale jinak ta sleva pro starší nemá odůvodnění, aspoň ne větší než pro kategorii 18(26)-65.

zdydy

Pan redaktor zaspal dobu pro invalidní důchodce s invaliditou III. stupně slevy platí nejmín 15 let

Kernteriér

A má to být 50 nebo 75 %? V tabulce, kde jsou návrhy na slevy rozepsány, tato kategorie chybí.

zdydy

Přesně tak ve výši 75? % už platí nejmín 15let

Čestmír Straka

Spíš jde o chybu a myslí se tim invalidé 1.stupně, tj. s legitimace TP. Ti dosud slevy neměli.

ABC

Správně! Za služby se platí a haranti jsou zpovykaní!

PetrN

A důchodci ne? 🙂

Důchodce

Ne.

PetrN

😂😂👏.. Nene, jejich zbytečne cesty neděle a svátky, do pr**le a zpátky jsou v pohodě, ale cesty studentů do školy ne… Když to vezmeme do důsledku, důchodce potřebuje jezdit max do nejbližšího města k doktorovi a na nákup, takže si ty slevy možná zaslouží méně, než ti „zpovykani“ studenti, kteří mnohdy mají školu na druhém konci republiky.

Jiří Kocurek

Ti byli zkažení pouze za mlada, žeáno.

Jiří Kocurek

To má být ironie, doufám.
Jinak na zkaženou mládež si stěžoval už Sokrates. Když děco běhá, má sedět za peci. Když poslechne, dostane seřváno, že má běhat po venku. A tak má v hlavě zmatek, protože neví z které do které. Problém ale není v tom děcku…

Jedine vlaky

Přijde mi to jako zcela zbytečný krok. Slevy se sníží na 50%, ušetří se prý 1,8 miliardy Kč ročně. Letos ale už došlo k navýšení platů ústavních činitelů, což ročně vyjde na 650 milionů. Takže 1,15 miliardy ve skutečnosti chybí. To si můžou hledat jinde, je to zanedbatelná částka v rámci státního rozpočtu. Vlastní platy si navýší o 6%, ale ostatním sníží slevy. Opravdu je něco přes 1 miliardu Kč tak velká částka, že se tato částka nemůže ušetřit v jiných oblastech? Díky těmto slevám začalo jezdit více cestujících ve VHD a ti teď pravděpodobně jezdit přestanou. Může se taky… Číst vice »