Města mohou opět vybírat za parkování, vláda zrušila bezplatné stání

Způsoby parkování v pražských ulicích. Foto: Petr HorskýZpůsoby parkování v pražských ulicích. Foto: Petr Horský

Od půlnoci mohou města opět vybírat za parkování v zónách placeného státní. Vláda dnes na zrušila opatření, které od 16.

Od půlnoci mohou města opět vybírat za parkování v zónách placeného státní. Vláda dnes na zrušila opatření, které od 16. března zakazovalo městům mít na svém území zpoplatněné parkování. Zrušení opatření žádala přes krizový štáb například Praha či Česká parkovací asociace.

Zrušení vyplývá ze zveřejněného usnesení vlády. Zrušení placených zón bylo jedním z opatření proti šíření koronaviru, mělo omezit cestování veřejnou dopravou. Lidé tak mohli parkovat v podstatě kdekoliv bez ohledu na to, zda v místě bydlí nebo ne a ještě zdarma. To vedlo ale k tomu, že často nešlo vůbec zaparkovat.

Kromě zhoršení možnosti zaparkování přineslo vládní opatření obcím i výpadek příjmů, v Praze například kolem dvou milionů korun denně.

Podle předsedy výkonné rady České parkovací asociace Petra Horského mělo opatření svůj smysl v počátku krize, kdy bylo potřeba zamezit kontaktům mezi lidmi v hromadné dopravě. „V době, kdy však dochází k uvolňování restrikcí a obnovení činností obchodů, služeb, jakož i úřadů, je nutno předpokládat zvýšenou poptávku po parkovacích místech v centrech měst,“ uvedl Horský.

Města mají teď libovolné možnosti, kdy uvést zóny zpět do provozu. Praha chce například zóny opět zavést od 11. května.

Tagy Zóny placeného stání
24 komentářů